Ge menselijke kant van de herverkaveling belicht Amerika doktert aan veiligheidsplan voor Z.O.-Azië Geen misbruik van Hulpverlening Volkshogeschooldag op Schouwen-Duiveland Vele Zeeuwen gingen naar andere gebieden ken van kleine industriële bedrij ven. Op de drie inleidingen volgden discussies, die onder leiding ston den van de heer H. J. Lugtmeijer. Met veel belangstelling werden de drie sprekers aangehoord, die speciaal op de menselijke zijde van Het bestuur van de Zeeuwse Volks- waarvoor de regering maar éénmaal de verkavelingswerken de aandacht hogeschool belegde voor Schouwen- een aanbod doet. Men dient de nu vestigden en aandrongen op mede- Duiveland een Volkshogeschooldag geboden kansen aan te grijpen, me- leven van d® bevolking in haar ge- te Zierikzee in het „Huis van Nas- de gezien de grote plannen die de heel. san", waarvoor Woensdag goede regering in uitzicht heeft gesteld, belangstelling bestond. Het bestuur als Drie Eilanden- en Delta-plan. meende in het rampgebied een der- Verschillende menselijke problemen gelijke dag te moeten beleggen werden gereleveerd die zich bij de waarop vooral de menselijke kant herverkaveling voordoen, o.a. wat van de herverkaveling voor het betreft woningvraagstukken, waar- voetlicht werd gebracht. Deze bij- bij het economisch belang moet pre- zondere dag stond onder leiding van valeren. Wat de sanering aangaat, mr. J. F. G. Schlingemann. eerst in 1956 zal men weten hoeveel grond er is en dan zullen teleur- Namens het bestuur van de stellingen niet kunnen uitblijven. Volkshogeschool verwelkomde mr. Aan het slot van spr's. betoog Schlingemann de aanwezigen en de wees hij er op dat ook hier te wei sprekers, de heren J. Roseboom, nig aandacht wordt geschonken aan oud burgemeester van Hedel en de emigratiemogelijkheden, waar dijkgraaf van de Bommelerwaard, voor de Ned. Bank thans wat finan- iv. M. A. Geuze, voorzitter van de ciën betreft, grote faciliteiten ver- Z.L.M. en drs. M. C. Verburg, di- leent. Met nadruk wees hij op het recteur Econ. Instituut van Zeeland, belang van goede voor- en nazorg Ir. Geuze besprak de menselijke in verband met de herverkaveling, Ei fcnhower spreekt van flinke vorderingen Ingezonden mededeling Laxeermiddelen, maar als U een laxans nodig heeft, neem dan Mijnhardt's La x e e rt a bI e 11 e n. Veroorzaken geen gewenning en wer ken zacht, zeker en zonder kramp. De beveiliging van Indo-China en Z.O.-Azië zake het geschil tussen McCarthy en de minister van het Leger, Ste vens, voor de Verenigde Staten voordelen zou opleveren, die ten minste vergelijkbaar zijn met het verlies aan internationaal prestige en nationaal zelfrespect, dat Ame rika door deze kwestie heeft ge leden. Ingezonden mededeling Naar van welingelichte Britse zijde verluidt, zullen zeer binnen kant van de herverkaveling op ons speciaal voor hen die straks onder k°rt te Singapore stafbesprekingen eiland, waarvoor de bevolking zich heel andere omstandigheden hun over de beveiliging van Indo-China dient te Interesseren, ook de pu- bedrijf moeten gaan beheren. en Zuidoost-AziS beginnen, waar- bliekar opinie in heel het land, zo ook in de N.O.-polder waarheen ve- Ervaringen elders opgedaan aan verteeenw<J°^di8:®r8 Jan Frank- len ook van dit eiland vertrokken. rijk, de Verenigde Staten, Enge- Het aantal Zeeuwen dat daarheen De heer J. Roseboom sprak over land, Australië en Nleuw-Zeeland vertrok bedraagt ongeveer 25 pet. zijn ervaringen opgedaan bij de zullen deelnemen. In de nieuwe Braakmanpolder zijn ruilverkaveling in de Bommeler- 13 van de 26 boerderijen bestemd waard, waarbij ook deze spr. de Het eerste doel der besprekingen voor landbouwers in de herverka- menselijke kant der verkaveling zou zijn het bestuderen van de velingsgebieden. Men zal de bevol- belichtte, al liggen de problemen middelen of een eventueel te Ge king duidelijk moeten maken waar- daar anders dan hier. Verschillende nève bereikte regeling van het In- om zovele Zeeuwen naar andere ge- weerstanden moesten ook daar dochinese vraagstuk militair te bieden moesten vertrekken. De worden overwonnen. De bedoeling steunen. Sir Winston Churchill ver grondhervorming nam en neemt was en is de mensen die de gron- klaarde onlangs in het Lagerhuis, een grote plaats in de wereld in, zo den bebouwen een behoorlijk be- dat Groot-Brittannië alles in het ook in de Scandinavische landen en staan te verschaffen en in hun werk zal stellen om een dergelijke bijv. in Spanje. Zo is de strijd in moeilijkhden te steunen. Het gaat regeling te steunen en te waar- Kenia in wezen een strijd om de er om de bestaansmogelijkheden borgen. grond. Aan de splitsing van de land- beter te maken dan voor de verka- Tegelijkertijd zouden de militaire bouwgronden dient ook hier een veling. Aanvankelijk begreep men deskundigen de maatregelen bestu- einde te- komen, omdat de kleine ook in de Betuwe niet waarom het deren, welke, ingeval de conferen- bedrijfjes geen voldoende rende- ging, maar de mentaliteit der be- tie van Genève mislukt, moeten ment kunnen geven. Men dient aan woners veranderde toen men door worden genomen voor het behoud de toekomst van het volgende ge- ruime voorlichting tot andere denk- van Zuidoost- Azië. Dit zou neer slacht te denken bij deze sanering, beelden kwam, het landbouwonder- komen °P bet tot stand brengen wijs ging organiseren en meer aan- Y.an verdedigingsstelsel voor dacht besteedde aan maatschappe- dl* gebied, waarmee Frankrijk, En- lijk werk, gezinszorg e.d. Met Ment wees ook deze spr. er op dat de be volking duidelijk moet worden ge- stralië, Nieuw-Zeeland, Thailand en de Philippijnen zich reeds in be- maakt dat er iets groots gebeuren gi"sel geoord hebben Verklaard, Naar verluidt zouden, parallel aan het militaire overleg te Singa pore, te Washington besprekingen :he en di] aard worden gehouden, teneinde aan het beoogde verdedigingsstel- Eén week.... drie belangrijke gaat, wat op de duur zijn invloed hulpverleningsfeiten, te weten: de zal laten gelden. noodschool te Seharendijke ge- Na de pauze, waarin de koffie- - u- opend, drie bomen geplant te Kerk- tafel werd gehouden sprak in de vanJ economische en diplomatieke wervelen een schenking van geld avonduren drs. M. C. Verburg over- aard ™'den gehouden, teneinde goed snor tachtig bomen èn het Is herverkaveling alleen voldoende verdad'glngsst heien van de eerste paal op het v00r de welvaarSt van Schouwen! Sel "n P°htieke v°™ te geTCn' terrein aan de Kadeweg, waar het Duiveland? Spr. bepaalde de aan- Koode Kmis-ziekenhuis za vernj- dacht vooral bij h t bevolki zen. Ook dit laatste is mogelijk door vraagstuki er op wijzend datsde een schenking. aanwas der bevolking in Zeeland, Schouwen-Duiveland zitnog voor ook 0 ons eiiancj achter blijft bij talrijke moeilijkheden. We weten die van Nederland in het algemeen, 1 xai wat vooral zijn oorzaak vindt in het „Aan de voorgestelde Zuidoost- azlatlsche veiligheidsovereenkomst wordt gewerkt", verklaarde presi dent Elsenhower Woensdag op zijn persconferentie. Hg verklaarde dat „de landen van het Indochinese gebied thans in opbouwende zin denken, hetgeen de onafwendbare noodzaak van aanvaarding van het beginsel der gemeenschappelijke veiligheid in houdt". „Er zijn in dit opzicht aanzien lijke vorderingen gemaakt en ik ben er van overtuigd dat verdere voortgang zal volgen", zeide hij, hieraan toevoegend: „Het feit, dat v/ij bezig zijn met het opstellen van een Zuidoostaziatische veiligheids overeenkomst, kan belangrijke ge volgen hebben voor de besprekin gen over Indo-China te Genève". President Eisenhower zeide te LAND- EN TUINBOUW hopen dat de uitslag van het on- derzoek van de subcommissie in- BESCHERM U TEGEN GIFSTOFFEN Het uitvoeren van bespuitingen is een van de werkzaamheden van boer en tuinder. Men weet, hoe ge varieerd het aantal zeer giftige be strijdingsmiddelen is, dat ons ten dienste staat. Dit betekent, dat naast de mogelijkheid tot inten sieve bestrijding, de risico's veel groter worden. Het is duidelijk en bij herhaling gebleken, dat velen uit nonchalance of geringschatting van het gevaar, zichzelf en anderen blootstellen aan een ernstige be dreiging van gezondheid en leven. Laten alle gebruikers van ge vaarlijke spuitmiddelen toch de grootst mogelijke zorg en voorzich tigheid betrachten! Velen gewen nen maar al te gauw aan het grote gevaar van het spuitwerk. Goede rubberkleding is een eerste ver eiste, volledige hoofdbedekikng b.v. een Zuidwester, handschoenen met kap, laarzen en een goedsluitende jas, kunnen hier uitstekende dien sten bewijzen. Het gebruik van een mond- en neusbedekkend masker is, naast het invetten van de huid, zeer aan te bevelen. Echtgenote van wijlen kroonprins Wilhelm van Duitsland overleden Kroonprinses Caecilië van Prui- het uit eigen ondervinding en rijke sprekers praten er over -naar scm'deTchtgenoteTan delnTSil stïdhfm dit er overal helrende van de ieugdige beroepsbevolking gestorven kroonprins Wilhelm van stadium dat er overal helpende en dg tegenstelling die er bestaat Duitsland, is Donderdagochtend te eflandnteWschSgen büde pogSigen tussen landbouw en industrie, de Bad Kissingen in de ouderdom van er weer boven od te komen Deze twee polen waarom de moeilijkhe- 67 jaar aan de gevolgen van een hulpverlening vond een be^in kort den zich bewegen. Er liggen ook hersenbloeding overleden, na de ramp en duurt voori Steeds hier mogelijkheden om het weg- Caecilië Auguste Marie, hertogin nieuwe plannen, nieuwe schenkin- E?kken door indus- van MecMenburg-Schwerin, werd een nieuwe hulnverleningsinitia- tne' vo01namehjk kleine industrie °P 20 September 1886 geboren als «even Set is harWerbuTdeld maar aa" JeMtrektkfen- dochter van groothertog Friedrich er is één gevaar, nl. dat wij het als meer daar over enige Franz II van Mecklenburg-Schwe- vanzelfsprekend zouden gaan be- tijd werkkrachten vrijkomen als de en diens echtgenote de Russi- schouwen. Op dit punt is niets van- herverkaveling-een feit zal zijn ge- sche grootvorstin Anastasia Mi- zelfsprekend. Er zijn meer gebie- worden. De beweging van de be- chaelowna. den in de wereld waar nood heerst v°hcing is een economisch ver- Op 6 Juni 1905 trad zij in het hu- dan op Schouwen-Duiveland alleen, schijnsel. Het heeft daarom zin po- welijk met de Duitse kroonprins, Daarom moeten wij elke hulpver- g*ngen te doen om ter plaatse deze de oudste zoon van de laatste Duit lening veeleer zien als een ver- krachten op te vangen! Veel aan- se keizer, Wilhelm II, uit welk hu- kwikkend wonder van naasten- dach.t wijdde spr. aan de verkeers- welijk vier zonen en twee dochters liefde, waaruit ieder de kracht kan verbinding, die, wanneer ze eerder werden geboren. putten vol te houden, nu de zand- verbeterd zouden zijn geweest min- i wolken wervelen over 'het kale d®r economische schade hadden be- landschap en de regen neerplenst rokkend. Voorbereidingen zullen De ingenieurs, die het red- op de kale uitgestrekte slikvelden moeten worden getroffen voor het- dingswerk leiden in de bruinkool van dit neerdrukkende land. geen over 25 jaar wellicht staat te mijn bij Grosseto (Midden-Italië), Er is in dit verband alles voor te gebeuren in verband met het Del- waar zich Dinsdag een ontploffing zeggen, de zaak in wat breder ver- taplan. Daarnaast zal een betere be- heeft voorgedaan, hebben de hoop band te zien of liever het te plaat- volkingspolitiek moeten worden ge- opgegeven dat de 25 mijnwerkers, sen tegén de achtergrond van de volgd dan in het verleden het geval die zich nog in de mijn bevinden, feiten van de dag, die lang niet op- was. Indien er in dit verband mo- nog gered kunnen worden. Tot dus- wekkend zijn. Op hoeveel plaatsen gelijkheden liggen dan dient de ver zijn de stoffelijke resten van 17 Immers vinden haatuitbarstingen aandacht bepaald bij het aantrek- slachtoffers geborgen, plaats en voltrekken zich schande lijke misdaden tegen onschuldige mensen. Hier is het anders. Men kan in dit licht de hulpverlening gaan zien als iets even sensatio neels dan de ramp zelf. Waar de goede krachten in de mens tot gel ding komen, daar kan geen zaak hoe moeilijk ook als hopeloos worden beschouwd. Integendeel, er is ale hoop voor Schouwen-Duive land. want terwijl anderzijds de ramp in de herinnering van velen elders begint te verflauwen, wordt OP de slotby eenkomst van de be- sten is in handen van Dr Von Thad- hier bijna dagelijks aangetoond dat gin Juli in Leipzig te houden Kerk- den-Treiglaff, die ook de voorgaan- zeer velen bereid zijn te offeren dag dcr Dullse protestanten, wor- de l«rltdag«n in, Hannover, Essen, voor dit met zoveel moeite aan de Berlijn, Stuttgart en Hamburg or- zee ontworstelde gebied. n tweehonderdduizend man ver- ganiseerde. Kerkelijke leiders uit Dit geldt in andere zin ook voor wacht. Het aantal deelnemers aan geheel Duitsland zullen de inleidin- allen die hier van elders komen om de overige bijeenkomsten van de 6en verzorgen en onder hen zullen hun talenten in dienst te stellen Kerkdag wordt op zestigduizend 00k Dr, N«möller en Dr Heine- van de eilandgemeenschap. Wij mann, de vroegere Westduitse mi- kennen leidinggevende mensen bij geschat, waarvan tienduizend uit nister van Binnenlandse Zaken, het herstelwerk, die gemakkelijk West-Duitsland zullen komen. zijn. elders een goed en verzorgd be- De belangstelling voor de kerk- staan zouden kunnen krijgen, maar De Westduitse deelnemers zullen dagen is onder de bevolking der het prefereren mede te werken aan met 13 extra treinen naar de Sow- Sowjet-»zöne bijzonder groot en bij het herstel in het rampgebied, hoe- jet-zóne worden vervoerd. Voor de toespraken, die Dr Von Thadden- wel zij weten hierbij jaren lang be- deelnemers uit de Sowjet-zöne zelf Trieglaff in de afgelopen dagen tot trokken te zijn. Ook dit is een facet zullen bovendien nog 41 extra trei- de bevolking van Leipzig richtte, dat de aandacht verdient. nen beschikbaar worden gesteld. waren de kerken der stad overvol. Schouwen-Duiveland wordt niet De bijeenkomsten van de Kerk- De regering der Sowjet-Unie had vergeten, het wordt steeds weer in dag zullen van 7 tot 11 Juli in de oorspronkelijk bezwaar gemaakt de belangstelling geplaatst door kerken der stad en in de jaarbeurs- tegen het houden van de Kerkdag hen die er willen werken en er voor gebouwen worden gehouden. De al- in de Sowjet-zóne, doch zij heeft offeren. gemene leiding van de bijeenkom- deze bezwaren later ingetrokken. Moederdag-taart voor H.M. de Koningin De Nederlandse Banketbakkers vereniging en de Rooms Katholieke Banketbakkersvereniging St. Nico- laas hebben via de onder-vakgroep Banketbakkerij in het paleis Soest- dijk een moederdag-taart voor H.M. de Koningin aangeboden. De taart is vervaardigd door leerlingen van de Banketbakkersvakschool te Am sterdam. De zaak-Naundorif con tra de Bourbon-Parma Woensdagmiddag heeft de Parljse rechtbank een eerste zitting gewijd aan het proces Naundorff contra De Bourbon-Parma, dat gaat over de vraag, of De Dauphin tijdens de Franse revolutie in De Temple ge storven is dan wel daaruit ont snapt en als Naundorff heeft voort geleefd. De weduwe van een Nederlandse horlogemaker, Charles Edmond De Naundorff, heeft in 1851 voor de rechtbank te Parijs verklaard, dat haar echtgenoot De Dauphin (Lo- dewijk de Zeventiende) was, van wie werd verteld dat hij in 1793 in een wasmand uit De Temple was gesmokkeld. Van deze Naundorff zegt thans een Parijse circus-ma nager, Réné-Charles De Bourbon, een rechtstreekse nazaat te zijn. De Franse Royalisten daartegenover beschouwen over het algemeen de Graaf van Parijs als de ware troon pretendent. Ter zitting voerden de advocaten van Naundorff historische- en juri dische argumenten aan om te be wijzen, dat De Dauphin uit De Temple is ontsnapt. Zij zeiden o.m. dat het feit dat de regering van de eerste republiek De Dauphin niet aan Spanje heeft willen uitleveren, hierdoor te verklaren is, dat De Dauphin zich niet meer in de ge vangenis van De Temple bevond. De acte van overlijden, welke op 12 Juni 1795 werd opgesteld, zou een ander kind betroffen hebben. RECHTZAKEN Vier maanden voorwaardelijk wegens bigamie Wegens gepleegde bigamie heeft de Amsterdamse rechtbank de 47- jarige Amsterdammer J. H. E. V. veroordeeld tot vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf plus een geldboete van honderd gulden. De veroordeelde was op 3 Mei 1945 in Duitsland getrouwd met een Duitse vrouw. Hij had bijna de ge hele oorlog in Duitsland gewoond en gewerkt. Veertien dagen gele den vertelde hij bij de behandeling van zijn zaak in de veronderstelling te hebben verkeerd, dat de schei ding met zijn eerste (Nederlandse) vrouw definitief was geworden. Hij had namelijk in 1949 een brief van zijn advocaat ontvangen, waarin de ze hem mededeelde, dat de proce dure „geroyeerd" was. Daaruit zei de hij te hebben opgemaakt, dat de zaak voor hem gewonnen was. D® officier van justitie had tegen deze verdachte zes maanden geëist. Een vogeleiland weer in orde In de eerste inlaag van Flaau- wers is het vogeleiland als zodanig weer geschikt gemaakt. Naar blijkt uit de agenda van de op 18 Mei a.s. te houden algemene vergadering van het Waterschap Schouwen, hebben de kosten f 2750 bedragen. Hiervoor is een subsidieaanvraag in behandeling. Als mededeling komt verder op de agenda voor dat de technisch ambtenaar de heer C. J. van Oost blijkens een keuring vanwege de Pensioenraad in aanmerking komt voor vervroegd pensioen. Een be drag van f 200.000 als bijdrage in de Ruilverkaveling Schelphoek, dat van de Begroting 1954 is afgevoerd, zal alsnog besteed moeten worden in de herverkaveling. Onder de voorstellen ressorteert de afsluiting van een lening van f 500.000 ter fi nanciering van de zinkwerken aan de Langedijk. Het D.B. doet verder een voorstel tot aankoop van een schilderij (dichting Schelphoek) van de schilder Meine Jansen. Ingezonden mededeling Twee plekjes, Kleurigs in Seharendijke, wonderboom en offers OVERVOLLE KERKEN IN LEIPZIG Op slotbijeenkomst van Protestantse Kerkdag worden 200.000 man verwacht Talrijke extra-treinen naar Oost-Duitsland Op de plaats waar het rusthuis voor Westelijk Schouwen zal verrij zen, heeft Eilandman al menigmaal liggen rusten, vooral in het voor jaar als de witte sneeuwballen er zo prachtig en uitbundig voorston den. Het was een gebenedijd plekje en eigenlijk is het wel een beetje zonde, dat hier eerst het kapmes aan te pas moest komen, voordat met de bouw van het rusthuis kon worden begonnen. Maar anders kon het niet en een pleister op de won de is althans, dat de hoge bomen, die het terrein aan de wegzijde af sluiten, konden worden gespaard. Overigens is het terrein voor het rusthuis mooier dan aan de Kade- weg te Zierikzee, waar het Rode Kruis-ziekenhuis zal verrijzen. Het is daar alles nog maar kaaltjes, al leen een streepje groen verraadt dat er hoewel nog geen bomen in de omtrek dan toch al zaad in de bodem rust, dat stilletjes ontkiemt. Zo zal het ook hier wel voor elkaar komen. Zoetjesaan is de duinstreek een groot bloeiend bouquet gewor den en de overgang uit de Schouw- se modderkrocht in deze tempel van schoonheid is zo adembenemend, dat Eilandman het niet geloven kan. Hoe moet het dan wel met een bui tenmens zijn. Eilandman is intussen te vroeg geboren. Hij zou als klein en onbeduidend ventje willen zit ten in de lichte, zonnige school te Seharendijke. Hij zou daar best wil len pogen zijn sommetjes te maken en de Mientjes en Pietjes aan de haarstaarten trekken, net zo dat uitkomt, want zelfs te Seharendijke kan de intellectuele boog niet altijd gespannen zijn. Seharendijke is een dorp met veel zorgen en met niet al te veel kleur, maar in die school is toch wat kleurigs vertoond, nl. een filmstrip van de Kroningsfees ten in de hoofdstad in kleuren. Dat behoorde nog bij het geschenk van de gemeente Amsterdam, die daar gesprekken van eilandman zo spontaanweg met een prachtig projectie-apparaat kwam aandra gen, als deed zij nog niet voldoende. Heel sterk gerantsoeneerd is de kleurigheid natuurlijk ook te Nieu- werkerk, het in de nood bijna ver krampte dorp in Duiveland, dat in tien jaar tijds van vrijwel alle schoonheid werd beroofd. Maar op dit zo geteisterde stukje grond heeft zich ook een vruchtboom gehand haafd, die uitbundig in bloei staat. Dit botanisch wonder is te zien in de tuin van de fam. R. en Eiland man zou een enkel takje hoe klein ook willen hebben van deze won derboom, die de ellenden van het water en de aanvallen van het zout heeft doorstaan, met die onbegrij pelijke levensdrift, die mensen, die ren en planten soms kan bevangen. Nieuwerkerk is een dorp waar de adem nog altijd stokt van hen, die er voor het eerst komen. Maar er staat in dit droevig stukje wereld een symbool van vasthoudendheid, die ook wordt gevonden in de men sen, die zich schrap zetten om te ontstijgen aan deze lage tijd. Eilandman heeft wel ervaren dat het met de herdenking der geval lenen op het eiland zachtjesaan bergafwaarts gaat. Psychologisch is dit wel te verklaren, want bijna groter wee is geconcentreerd over de bevolking losgelaten tijdens do rampdagen, die zo'n overweldigen de indruk maakten en zo diep in grepen, dat vroegere nood er licht wai door op de achtergrond komt. Maar dan zijn we toch niet op de goede weg. Het offer der naamloze duizenden is zo hoog verheven, dat wij het nimmer zullen mogen verga ten. Wanneer daar een ogenblik van werkelijke bezinning is en uitgesto ken halfstokse vlaggen, dan kan ook aan de eilandgemeenschap wor den gezien hier zijn de offers niet tevergeefs gebracht. Immers „de doden zijn ook onder ons" en in steen gestold treurt de Schouwse vrouwenfiguur om het leven dat te vroeg en te wreed werd stukge slagen. Wanneer volgend jaar de toestand weer normaler is gewor den, zal overal de dodenherdenking dienen te geschieden op een wijze, die in overeenstemming is met de waardij van de gebrachte offers. Do bevrijding zal dan ook duidelijker dienen te staan in een feestelijk middelpunt, want zonder die bevrij ding was er zelfs geen mogelijkheid geweest tot herstel van dit eiland. Het „opdat wij niet vergeten" geldt ook in de na-rampse omstandig heden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2