DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diplomatieke activiteit achter de schermen te Genève De heer A. Groenendijk ontving zilveren ere-medaille DINSDAG 4 MEI 1954 No. 17531 - 110e Jaargang ZIERIKZEE SCfflEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50. per week 27 cent losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (ma*. 15 mm) 11. per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. t, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE Tel'. 309 Geheime „vergadering van zeven" gehouden De conferentie van Genève heeft tijdens het weekeinde officieel niet vergaderd, maar dat neemt niet weg dat de gedelegeerden toch een drukke diplomatieke activiteit heb ben ontwikkeld. In het middelpunt van deze acti viteit stond de geheime „vergade ring van zeven", die Zaterdagmid dag is gehouden. Verder was er een bespreking tussen Dulles, Casey en Webb, de ministers van Buitenland se Zaken van de „Anzus"-groep (Australië, Nieuw Zeeland en de V.S.), besprekingen van de Vietna mese minister van Buitenlandse Za ken, Nguyen Quoc Dinh, eerst met Bidault en daarna met Dulles en Eden, twee samenkomsten van de Westelijke „Grote Drie" en een bij eenkomst van Molotof en Tsjon En Lai met hun voornaamste adviseurs. De vergadering had ten doel, de partijen gelegenheid te geven el kanders standpunten in detail „af te tasten", iets wat op de voltallige en formele zittingen van de confe rentie vrijwel onmogelijk is. Aan dit doel heeft de bijeenkomst, vol gens de zegsman van het A.N.P., zeer zeker beantwoord. Men heeft o.m. gesproken over de vraag of in Aardbeving in Griekenland In Thessalië kwamen 27 mensen om het leven Duizenden zijn dakloos geworden In een communiqué van de Griek se premier, Alexander Papagos, is Zondag medegedeeld, dat door de aardbeving, die Vrydag Thessalië heeft geteisterd en waarby 27 men sen de dood vonden, ruim 3.800 huizen zyn ingestort of op het punt staan in te storten, ruim 1.000 hui zen licht zyn beschadigd en 19 ker ken en vier scholen zijn verwoest. Men vreest dat het dodental nog zal stijgen. Er liggen 149 gewonden in ziekenhuizen. In sommige gebie den is de totale schade, aan dorpen ioegebracht, nog niet volledig be leend. Er werden Zaterdagavond nog vijf bevingen gevoeld. Duizenden daklozen slapen voor hun ver woeste huizen. Zij brachten reeds enige nachten door in tenten of on derkomens, gebouwd van takken. Zelfs in steden, die minder ernstig zijn geteisterd, verkiezen de bewo ners buitenshuis te slapen uit angst voor nieuwe aardbevingen. Deze namen echter af en Zondag deed zich er slechts één voor. de gemengde commissies van Noord en Zuid Koreaanse parlementsle den die de unificatie van Korea zouden moeten voorbereiden, de 2 delen van 't land gelijkelijk of pro portioneel volgens de grootte der bevolking moeten worden vertegen woordigd, en ook over wat men aan beide kanten verstaat onder „inter nationale controle" op de verkie zingen. Noodweer in de Ver. Staten Stormen en overstromingen heb ben in het afgelopen weekeinde de Amerikaanse staten Mississippi en Oklahoma geteisterd, waardoor 12 personen zijn omgekomen, tiental len gewond en grote schade is aan gericht. De sneeuw lag hier en daar in de staten Minnesota, Noord- en Zuid-Dakota en Wisconsin 12 cm dik. In de Noordelijke staten vroor het negen graden Celcius. Herdershond voedt jonge tijger In het circus „Espagna", dat onder auspiciën van het circus Frans Mikkenie in ons land optreedt en dat thans zijn ten ten heeft opgeslagen in Leiden, zyn twee tijgers geboren. Een van de diertjes is kort na zijn geboorte overleden en eenzelf de lot dreigde voor het andere diertje, aangezien de moeder- tijger niets van haar nog le vende jong wilde weten. Via de radio werd een be richt omgeroepen, waarin om een hond, die de jonge tijger zou kunnen zogen, werd ge vraagd. Talrijke aanbiedingen kwamen binnen. Met een auto van het circus werd de hond „Asta", een ge dresseerde herder van de heer Rusman uit Hillegom opge haald. De herder werd met haar enkele dagen oude jongen bij de jonge tijger gebracht. Deze was direct vertrouwd en lag na enkele minuten rustig naast de jonge herdershond bij Asta te drinken. MILITAIRE PARADE TE ROTTERDAM. - Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin is Vrijdagochtend op de Coolsingel te Rotterdam een militaire parade gehouden, die voor het stadhuis werd afgenomen door minister Ir C. Staf. - Een overzicht tijdens het voorbijtrekken van de gemotoriseerde troepen. Toespraak van loco-burgemeester A. M. den Boer Bij ontstentenis van burgemees ter Schuurbeque Boeije, die met wethouder Gerritsen, de heer J. Steutel als afgevaardigde van het gemeentebestuur en de secretaris de heer E. H. Mulder, een bezoek brengt aan de Engelse gemeente Hatfield, heeft loco-burgemeester A. M. den Boer de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt aan dhr A. Groenendijk, gepensionneerd op zichter der N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, in diens woning aan de Oude Haven te Zie rikzee. De loco-burgemeester herinnerde er aan dat de gedecoreerde reeds 49 jaar in dienst staat van de R.T.M., te weten 45 jaar in vaste dienst en 4 jaar als adviseur, waar uit blijkt dat zijn adviezen immer zeer hoog worden aangeslagen. „Het technisch gedeelte van de R.T.M. is steeds door U zo goed mogelijk verzorgd", aldus spr., die ook de ongedwongen wijze prees waarop de heer Groenendijk met het personeel weet om te gaan. „Waar wij thans staan aan het be gin van een omschakeling op het gebied van het verkeer", aldus ver volgde spr., die er op wees hoe me chanisatie en rationalisatie thans andere eisen stellen als vroeger. De heer Den Boer wist dat de gedeco reerde zijn werk zag als een door God opgedragen taak en hij dankte hem namens het gemeentebestuur voor hetgeen hij in dienst van deze maatschappij voor de bevolking van het eiland heeft verricht. Spr. spelde daarna de versierselen op de borst van de onderscheiden functio naris, hem Gods zegen toewensend voor zijn levensavond. In deze wens betrok hij tevens de echtgenote en de familie van de heer Groenen dijk. Namens de directie van de R.T.M. complimenteerde de heer K. van Leeuwen de heer Groenendijk met diens onderscheiding. In een korte speech bracht de on derscheidene zijn warme dank uit aan H.M. de Koningin, het ge meentebestuur en de directie van zijn maatschappij. De strijd om Dien Bien Phoe De belegeraars van Dien Bien Phoe hebben volgens berichten van Maandag, die te Parijs uit Hanoi zijn ontvangen, hun aanvallen op de Franse stellingen gisternacht niet voortgezet. Zonnemaire maakte van Koninginnedag een echt feest Kinderen kwamen volop aan hun trek Hooggestemde Oosteclandse Raadsvergadering Wethouder C. M. Zeyler benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau Geridderde behartigde 40 jaar belangen der gemeente Reeds aan de vooravond van Ko ninginnedag kwam het muziekge zelschap „Nut en Uitspanning" te Zonnemaire in actie. Het bracht een serenade bij de heer Jac. v. Splun- der, die benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau en bij de heer P. van Dijke, die de me daille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, ontving. Op Koninginnedag zelve waren in het dorp vele huizen met de va derlandse driekleur getooid. De na middag stond in het teken van spe len voor de schooljeugd. Voorafge gaan door de muziek, die ook tij dens de spelen haar medewerking verleende, startten 155 kinderen om 2 uur vanaf de openbare lagere school naar een weiland van J. van de Panne, achter het dorp. Onder auspiciën van de Oranjevereniging bckampte de jeugd elkaar op ver schillende gebieden. De voortva rendheid van het onderwijzend per soneel in deze dient zeker te wor den vermeld. De uitslagen van de onderscheidene wedstrijden was als volgt: Hardlopen: jongens: 1 Kees Folmer; meisjes: 1 Nellie Bil. Zak- lopen: jongens: 1 Leen van der Kleijn; meisjes: 1 Atie Hartog. Stoe lendans: meisjes: 1 J. Fonteine; kleine meisjes: 1 Anna Hanse. Zak- Jopen: kleine jongens/meisjes: 1 Nellie Fondse. Blokjes rapen: jon gens kleuterschool: 1 Jaap Fontei ne; meisjes idem: 1 Nellie de Mun- nik. Voorts waren er nog wedstiij- den in hindernis- en eierlopen en in de vorm van kussengevechten, met 5 gelijke winnaars in elke wed strijd. Aardig was ook, dat de kin derspelen zich niet beperkten tot de jeugd als zodanig. Ook ruimschoots volwassenen waagden zich „in de ring", waarbij een gevecht met kus sens de hoofdtoon voerde. Groot was de belangstelling van de bur gerij, die ook 's avonds op het appèl verscheen, om een gecostumeerde voetbalwedstrijd gade te slaan. We derom met medewerking van „N. en U." werd vooraf met de gecos tumeerde spelers een rondgang ge maakt op het dorp. Het zeer fraaie voetbalspel, ook van de niet-ge- oefenden op dit gebied, leidde tot een 3-3 gelijk spel. Het geheel kreeg een bijzonder cachet, doordat bur gemeester H. J. Roelvink de aftrap verrichtte. Ook de leiding, toever trouwd aan de heer J. A. van der Bijl, bleek in goede handen te zijn. De afgematte spelers vonden nog kracht om onder vrolijke klanken tot besluit nog een rondgang over het dorp te maken. Aangezien dit Koninginnefeest ten volle slaagde en het zeer goed in de smaak is gevallen ,ligt het in de bedoeling in de toekomst elk jaar een dergelijk feest te organiseren. „Met opoffering van persoonlijke belangen hebt U niet alleen de ge meentelijke, maar ook de maat schappelijke belangen in en buiten de gemeente, zelfs voor het gehele eiland, behartigd. Vaak onder moei lijke omstandigheden hebt gy in het treffen van bestuursmaatrege len een belangryk aandeel gehad. Uw verdiensten hebben dan ook in wyde kring de aandacht getrokken. Het heeft H.M. de Koningin be haagd U te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau". Aldus sprak burgemeester S. W. A. Laurensc tot de scheidende wet houder de heer C. M. Zeyler, die meer dan dertig jaar lang op de bres stond voor de belangen van de gemeente Oosterland, op de Donderdag gehouden raadszitting. De voorzitter gewaagde verder van het grote vertrouwen dat de heer Zeijler steeds bij de bevol king heeft gehad. Gedurende 40 jaar was hij lid van de raad en steeds werden door hem de belangen der gemeente op de juiste wijze naar voren gebracht. Wethouder Zeijler is een markante figuur en de vraag baak van velen. Terwijl de voor zitter de versierselen bij de gede coreerde op de borst spelde, werd de wens uitgesproken dat de heer Zeijler deze welverdiende onder scheiding nog tang zal mogen dra gen. Mevr. Laurense bood daarop een bloemstuk aan. Bewogen dank te de heer Zeijler voor de onder scheiding en de gesproken woorden'. Uit innerlijke aandrang en gedre ven door plichtsbesef heeft hij zich willen geven. Spr. bracht dank uit aan de raadsleden voor de aange name samenwerking en de secreta ris, de ontvanger en het secretarie- personeel voor de ondervonden steun. Als wethouder en mede na mens de raad sprak de heer Stout- jesdijk de heer Zeijler toe. Spreker prees diens tact en inzicht. De se cretaris, de heer C. J. Zoeter, sprak een persoonlijk woord tot de ge ridderde, waarbij de ontvanger zich aansloot. Tevoren werd het scheidende raadslid, de heer Koster, dank ge zegd voor het werk door hem in dienst der gemeente verricht. Het vertrekkende raadslid heeft acht jaar de belangen der gemeente naar beste kunnen behartigd. De heer Koster dankte de voorzitter voor de tot hem gesproken woorden en voegde daarbij de wens, dat ook in de toekomst besluiten zullen wor den genomen, die voldoening geven ook bij de politieke groepering, waartoe hij behoort. Dc huishoudelijke agenda Bij de afwerking van de huishou delijke agenda werden de geloofs brieven onderzocht der nieuw be noemde raadsleden. Deze werden in orde bevonden en tot toelating werd besloten. In een prae-advies deelden B. en W. mede, dat zij hadden besloten de inschrijvingen van de op 7 April jl. gehouden aanbesteding voor het herstel der rampschade aan de wo ningen in de Burgemeester van der Havestraat in te trekken. Gebleken was, dat enige inschrijvers bij de besteding zg. opzetgeld in rekening hadden gebracht. Besloten werd tot onderhandse aanbesteding van het onderwerpelijk herstel aan de N.V. Aannemersbedrijf v.h. M. H. van Dosselaar te Amersfoort voor de som van f 67.000, exclusief kosten van vreemde arbeiders. Namens Ged. Staten was bericht ingekomen dat een besluit tot aankoop van een pand aan de Dorpsweg, zal worden goedgekeurd. Besloten werd tot de finitieve aankoop van een dubbele woning met garage aan de Dorps weg, eigenaar de heer L. W. Ganze- man te Bruinisse voor de som van f 16.000 ten behoeve van de dokter. Ingevolge artikel 6 der bouwveror dening werd aan F. A. L. C. Baron Schimmelpennick van der Oye ver gunning verleend tot het aansluiten van diens Hofweg aan het plaatse lijk wegennet. Vervolgens werd be sloten in het kader van de krotop ruiming de woning van de heer W. Goudzwaard te Sirjansland aan te kopen voor f 1300. Bij de rondvraag besprak de heer Stoutjesdijk de noodzakelijkheid van het aanbrengen van een provi sorische wachtplaats bij de tram halte te Oosterland. De voorzitter gaf de toezegging hierover ander maal met de directie der R.T.M. contact op te nemen. De heren Bolle en Zeijler ontvingen de toezegging van het plaatsen van een watei'tank onderscheidenlijk in de Lage Maire- weg, omgeving Johs. de Bruine en in de Hoge Maireweg bij K. Goud zwaard. Na behandeling dezer za ken volgde het afscheid van de te genwoordige raad. De voorzitter merkte op, dat de periode van zit ting door moeilijke omstandigheden werd gekenmerkt en sprak de wens uit, dat geen raad ooit voor een der gelijke calamiteit zal komen te staan. Thans zijn de grondslagen gelegd voor de wederopbouw. Voor de bereidheid om zich in te zetten is spreker zeer erkentelijk. O S Waarheid is een sterke drank; S O O O wie haar brouwt, oogst zelden g dank. O o OGGOCGGGGGGGGGGGGGGGGGG Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Koud en buiig Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan buien, sommige mogelijk met hagel of onweer; matige tot krachtige wind, geleidelijk ruimend naar West of Noordwest; koud weer. 5 Mei. Zon op 5.04, onder 20.10. Maan op 6.27, onder 6 Mei. Zon op 5.02, onder 20.12. Maan op 7.35, onder 0.04. Eerste Kwartier: 9 Mei te 19.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 Mei 4.58 v.m. 17.24 n.m. 6 Mei 5.44 v.m. 18.10 n.m. BROUWERSHAVEN 5 Mei 4.22 v.m. 16.50 n.m. 6 Mei 5.08 v.m. 27.40 n.m. Springtij: 4 en 19 Mei. Doodtij: 11 en 27 Mei. TONEEL EN FILM Het Rotterdams Toneel bracht De Waaierpatience' Een psychologisch volkomen door wrocht brok mensenleven, met als hoofdmotief de hunkering van het menselijk hart naar liefde en een doorbreking van de eenzaamheid, die achter zovele gevels vaste be geleider is van de bewoners, die stil en triest naar hun levenseinde nei gen. Zo zou men het meesterlijk ge schreven toneelspel van Henri Troyat, in 5 taferelen, „De Waaier patience", dat het Rottei-dams To neel op de avond van Koninginne dag, onder auspiciën van de Z.V.U. op de planken van de Concertzaal bracht, kunnen noemen. Een oude dame leeft in de Fran se provincie met haar gezelschaps juffrouw het eentonig leven van alle dag in een gaslicht-milieu, waar de ouderwetse meubelen en de rode gordijnen de stoffering vor men van een ruimte, die de snelle polsslag van de „andere tijd" nog nimmer heeft gevoeld. De dame heeft als enige (en hartstochtelijk beoefende) ontspanning het patien- cespel en ziet hierin een middel een jonge man te binden,'die verzeild geraakt in dit milieu, zich koestert in de welbehaaglijkheid van dit veilige wereldje en zodoende de strijd om het bestaan in het woelige Parijs ontloopt. Deze jongeman, neef van de gezelschapsjuffrouw, dingt naar de gunsten van de oude dame, wier moederinstincten al te geredelijker worden geroerd, ten koste aanvankelijk van de gezel schapsjuffrouw zelf, die zich in haar veilig bestaan bedreigd gevoelt. De noodwendigheid der dingen ploegt de grond, waarin de plant der te leurstelling wortel schieten kan en het eind van het stuk is gelijk aan het beginde patiencespelende dame, met haar gezelschapsjuf frouw, die vereenzaamder nog en triester achter blijven. Zelden is te Zierikzee het geza menlijk optreden geweest van twee spelers, als Magda Janssens (me vrouw Chasseglin) en Charlotte Kohier (juffrouw Pastif, gezel schapsjuffrouw), beide van een for maat, dat slechts in één adem met sublieme toneelkunst kan worden genoemd. Magda Janssens maakte ook in de provincie van deze rol een creatie, die volstx-ekt onvergetelijk zal blijven. Charlotte Kohier wist in haar rol alle menselijke nuance ringen van teleux-stelling, spijt, ach terdocht en jalouzie aan te bren gen, niet slechts met het verbluf fend gemak van een routinee, maar met een diep bewogen kunstenaar schap, dat het publiek ademloos wist te boeien. Ben Aerden speelde een aan vaardbare neef (Philippe) en Frits van Dijk als vader van Philippe en Elisabeth Versluys als de dienst maagd (Maria) gaven op overtui gende wijze reliëf aan dit prachti ge stuk. De heer D. C. A: Lugt, van de plaatselijke werkgroep, bood na af loop de dames bloemen aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1