m N.V. Schokbeton toonde snel te bouwen boerderijtypen Huidgenezing Belangrijke onderwerpen aan de orde op Zeeuwse Nijverheidsdag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 1 MEI 1954 - No. 17530 „SNEL ONDER DE PANNEN" Voorlichtingsbijeenkomst belegd door Z.L.M. „Snel onder de pannen, 't klinkt eenvoudig en dat is het ook", onder dit motto maakt de N.V. Schokbe- ton reclame voor schokbeton land- bouwschuren, waarvan in andere door een calamiteit getroffen ge bieden (Wieringermeer) of in nieuw ontgonnen gebieden (N.O.-polder) reeds vele voorbeelden zyn te vin den. Juist met het oog op de nood zakelijkheid ener snelle herbouw van boerderijen, werd Donderdag middag in de „Nieuwe Graanbeurs" - onder auspiciën van de Kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. - door Schokbeton een voorlich tingsbijeenkomst gehouden met ge troffen landbouwers. Duidelijk tra den de voordelen van schokbeton- boerderijen aan het licht op een documentaire, die de bouw van der gelijke boerderijen in beeld bracht. In uiterst korte bouwtijd wordt de boerderij opgetrokken, waarbij ge bruik wordt gemaakt van pre-fa- bricated betonnen bouwplaten, die het geheel onbrandbaar maken. Een Schokbeton-boerderij ligt in prijs beneden een boerderij van traditionele bouwmaterialen, gaat generaties mee, heeft een vriie en hoge tasruimte, moderne ventilatie en nog verschillende andere voor delen, die de moeite van het over denken lonen. Na de film werd een serie lan taarnplaatjes vertoond, die stuk voor stuk een duidelijk beeld ga ven van de wijze waarop een Schokbeton-boerderij is samenge steld en wordt opgebouwd. Het raamwerk van een dergelijke boerderij wordt met behulp van een kraan door zes man in veertien werkuren gereed gemaakt. De ele- menten worden in serie-fabricage Vreemde vliegtuigen boven Scandinavië? Volgens een boodschap van het Deense schip „Ficaria", dat op weg was tussen Esbjerg en Londen, aan gehaald door een Deens persbureau heeft het vaartuig een Tsjechoslo- waakse bommenwerper gezien, die op een afstand van ongeveer 30 mijl ten Zuiden van het lichtschip „Pit" boven de „Ficaria" cirkelde. De re derij heeft verklaard van het schip geen desbetreffend bericht ontvan gen te hebben. Uit Deense militaire kringen wordt vernomen, dat des nachts vliegtuigen boven Deens gebied zijn gehoord. Zij vlogen met navigatie- lichten doch reageerden niet op het verzoek zich bekend te maken. Aanvankelijk had men gemeend, dat de toestellen wilden landen en men had de landinglichten aange draaid. Naar het geluid te oordelen had men met zware bommenwer pers te doen. Ook uit Zweden komen berichten omtrent ongeïdentificeerde vliegtui gen, die boven de Gotland Enoe- land-eilanden gevlogen hebben. Frankrijk en Vietman Frankrijk heeft Woensdag de eerste stap gedaan om Vietnam, de grootste van de drie Indochinese staten, volledige onafhankelijkheid en een status van gelijkheid bin nen de Franse Unie te verlenen. Beide landen hebben in een ge meenschappelijke verklaring plech tig beloofd, hun toekomstige be trekkingen te regelen, gebaseerd op twee verdragen. Het eerste zou Vietnams .volledige onafhankelijk heid en algehele souvereiniteit" er kennen. Het tweede zou een Frans- Vietnamees verbond, gegrondvest op gelijkheid binnen de Franse Unie, tot stand brengen. vervaardigd en heeft men met al lerlei na-oorlogse bouwsystemen voor woningen niet altijd gelukkige ervaringen opgedaan. Met schokbe- ton-boerderijen is dit anders, juist omdat een zekere uniformiteit in de bouwwijze mogelijk is door gelijk gerichte wensen van de landbou wers, die tot boerderijbouw over gaan. Door diverse voorzieningen (houten topgevel) is men er boven dien in geslaagd het geheel wat aantrekkelijker te maken en pas send in het landschap. De bouw dient uiteraard te geschieden in overleg met het Bureau Wederop bouw Boerderijen. De vergadering werd geopend door de Kringvoorzitter, de heer A. M. Geluk, die meende dat het op de weg van de Z.L.M. ligt, aan deze mogelijkheid tot het bouwen van boerderijen aandacht te besteden. In dit verband achtte spr. het nut tig ter plaatse in de N.O.-polder dergelijke boerderijen in ogen schouw te nemen en daardoor het oordeel te funderen. Een der heren van de N.V. Schok beton gaf een toelichting op dit in teressante bouwsysteem, waarna een discussie volgde. Ingezonden mededeling Huidzuiverheid - Huidgezondheid BzJUlrï.lIBi R.T.C. met de West begint 20 Mei Thans beeft ook de Surinaamse delegatie de uitnodiging om de Rondetafelconferentie tussen Ne derland, Suriname en de Neder landse Antillen in Mei te beginnen, aanvaard. Daar de leden van de Surinaam se delegatie in verband met de ver voersmogelijkheden pas op 19 Mei in Nederland kunnen aankomen, is de begindatum van de R.T.C. vast gesteld op 20 Mei. Dr Ir F. P. Mesu commandeur in de orde van Oranje-Nassau „Het heeft H.M. de Koningin be haagd U te bevorderen tot com mandeur in de Orde van Oranje Nassau". Dit was het slotgedeelte van de toespraak, die de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening Donderdagmiddag ge richt heeft tot dr. ir, F. P. Mesu, tij dens de grote afscheidssamenkomst in Esplanade te Utrecht, ter gele genheid van het verlaten van zijn post als directeur van de Cultuur technische Dienst wegens het be reiken van de leeftijdsgrens. Ter wijl de minister de heer Mesu het lint met de onderscheiding om de hals hing klonk een luid applaus. De minister sprak in deze bijeen komst, nadat ir. Alph. Roebroek, voorzitter van de Centrale Cultuur technische Commissie een voor dracht had gehouden over „Ont wikkeling der cultuurtechniek in Nederland", de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voot de Landbouw had gesproken over „Het cultuurtechnisch werk in zijn uit voering met mens, bedrijf en volk" en prof. dr. I. Samkalden, hoogle raar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen het onderwerp „Cul tuurtechniek en wetgeving" had be handeld. Plannen voor „massa- concerten" te Utrecht Bij het Utrechts Stedelijk Orkest worden plannen uitgewerkt om in de Beatrix- en Irenehallen van de Jaarbeurs twee bijzondere concer ten te geven. Het eerste zal even tueel worden gegeven op 10 Juni en het karakter van een Weens Pro menade Qoncert dragen. Het niet ai te zware programma zal dan gro tendeels in driekwartsmaat worden gevonden. Het eventueel tweede concert denkt men zich op 29 Juni. Men stelt zich voor dan met versterkt orkest, koor en solisten de tweede Symphonie van Mahler uit te voe ren. Er zal plaats zijn voor een vijf duizend bezoekers. Om de opvoering der productiviteit den voor plm. 300 personen. De vergadering besloot verder omsHeeks September aanstaande een streekmiddag voor het eiland Tholen te houden. Overdenking „Opdat...wij niet langer slaven der zonde zouden zijn". Rom. 6 6. Enige weken geleden hebben wij het Feest gevierd van de verrijze nis van Christus. Nu vragen we, te rugziende naar het Feest, welk doel heeft God gehad met dit gebeuren (want daarin onderscheidt God zich van ons, mensen, dat Hij met alles wat Hij doet een doel heeft). Wan neer we dat vragen, ontmoeten we naast andere woorden ook het woord van de Apostel Paulus: „op dat wij niet langer slaven der zonde zouden zijn" (Rom. 6 6). Het is toch wel meer dan een woordenspel, wanneer we bij „op standing" onmiddellijk denken aan opstand: toch wel meer dan een woordenspel ook, wanneer ik Chris tus de Opstandige noem de Op standige nl. tegen de boze machten van zonde en Dood, die deze aarde regeren. De zin van het feest zou dan deze kunnen zijn: wij worden geroepen als „opstandige" mensen onze strijd tegen de Machten te strijden! Gewoonlijk komt daar weinig van terecht: het gaat in on ze Kerken zo rustig toe, het is in ons leven zo gemoedelijk van ieder voor zich, God voor ons allen en de zaak is rond" en wij worden er nauwelijks door geraakt, dat deze aarde wordt ver nietigd en geschonden! Reeds daar in komt uit, dat we „slaven der zonde" (Rom. 6 6) zijn. Dat is een hard woord, dat misschien geen herberg vinden kan, en dan daar door bewijst de Waarheid te zijn! De werkelijkheid is nog harder: nl. deze, dat we niet alleen knechtjes zijn, maar dat we het zo tevreden zijn, zonder opstandigheid of weer barstigheid. En nu komt Paulus en op grond van de verrijzenis van Christus! zegt hij: niet meer.' Hij zegt niet: dat moet nu afgelopen zijn, hij zegt veel meer: dat is nu afgelopen. De macht van deze tyrannieke Konin gin Zonde is gebroken, aan de knechtschap is een einde gekomen het sprookje wordt werkelijkheid! De duistere machten zijn gebroken zoals de Duitse legers gebroken waren na Stalingrad, toen het erg ste nog komen moest. Ook wan neer nu het ergste nog komen moet, dan weten we: hoe de strijd op de ze aard eindigt is al zeker. En daar om is onze roeping op deze aarde te staan als partisanen van de Op standige in de laatste strijd tegen de tyrannie „die mij mijn hert doorwondt". Want dit alles is ge schied „opdatwij niet langer knechtjes van de Zonde zouden zijn" (Rom. 6:6). Brouwershaven. J. S. W. Haar wordt medegedeeld zal op 12 Mei te Terneuzen een Nijver heidsdag voor Zeeland worden ge organiseerd. De organisatie berust bij de Contactgroep Opvoering Pro ductiviteit (C.O.P.) en een provin ciale werkgroep, die speciaal voor dit doel in het leven is geroepen. Als doel is gesteld van deze dag het bewustzijn te versterken, dat opvoering van de productiviteit ook in middelgrote en kleine bedrijven noodzakelijk is. Op deze Nijverheidsdag zullen ondernemers uit middelgrote en kleinere bedrijven uit Zeeland bij eenkomen voor het uitwisselen van ervaringen, naar aanleiding van en kele korte voordrachten over mo dem bedrijfsbeheer. Na opening door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, volgt een inleiding door ir. J. P. Berdenis van Berlekom, directeur van „The Vi- trite Works" te Middelburg. De heer J. H. Bührs, voorzitter van een Zaanse combinatie van ma chinefabrikanten te Zaandijk zal spreken over het onderwerp: „De betekenis van combinatievorming voor middelgrote en kleinere be drijven", terwijl prof. ir. D. Dres den, voorzitter van de Nijverheids organisatie T.N.O. (Toegepast Na- turwetenschappelijk onderzoek) zal spreken over: „Hoe kunnen middel grote en kleinere bedrijven profite ren van wetenschappelijk onder zoek". Na de koffiemaaltijd volgen nog een drietal causerieën. De heer J. Fukken, van de N.V. Zeeuwse confectiefabrieken spreekt over „Wat is het voordeel van goede De Zomerzegels Van 1 Mei af zijn op alle post kantoren en bij de honderden plaat selijke comité's de zomerzegels weer verkrijgbaar. Zij zullen tot en met 30 Juni verkocht worden en zij blij ven geldig tot 31 December 1955. De opbrengst van de toeslag op deze zegels wordt zoals men weet door het bestuur van de Stichting „Comité voor de Zomerpostzegels" verdeeld onder een groot aantal in stellingen, die zich met volksge zondheid, maatschappelijk werk en culturele zorg bezig houden. Een kwart van de opbrengst wordt ge reserveerd voor werk van plaatse lijk en regionaal belang. Elke pro vincie krijgt een bedrag toegewe zen, dat in verhouding staat tot de oppervlakte van de provincie en de daarin bereikte zomerzegelomzet. De Commissarissen der Koningin adviseren over de besteding van dit bedrag. De rest wordt uitgekeerd aan or ganisaties en instellingen, wier ar beid zich over het gehele land uit strekt. De Russische Hoge Commissa ris in Duitsland, Semenof, heeft de brief van de Amerikaanse Hoge Commissie, waarin geprotesteerd werd tegen de beweerde „moordop- dracht" aan een Sowjet-agent in West-Duitsland, onbeantwoord te ruggezonden. De Amerikaanse Ho ge Commissie heeft inmiddels op nieuw „in krachtige bewoordingen" geprotesteerd. werkverhoudingen?" De heer J. van Sehaik, directeur van de Midden- standshank te Zwolle behandelt het onderwerp „Een goede administra tie en credietwaardigheid", terwijl tenslotte drs. J. L. Wage, verkoop consulent te Rotterdam, zal spreken over „De kunst van het verkopen". In de werkgroep, die de Nijver heidsdag voorbereidt heeft de heer M. Doeleman zitting voor Schou- wen-Duiveland. Ingezonden mprtfilollnit Sproeten? SPRUTOL Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk. Stad en Provincie HAAMSTEDE Planten uit Diepenveen Vorige week zijn de planten, wel ke door de adoptie-gemeente Die penveen beschikbaar zijn gesteld aan de daarvoor in aanmerking ko mende gedupeerden uitgereikt, het geen zeer op prijs werd gesteld. Verschillende tuinen konden even wel vanwege het hoge zoutcijfer nog niet ingeplant worden, doch hier voor zal de adoptie-gemeente Mar- kelo in het a.s. najaar een aantal planten ter beschikking stellen, zo dat iedereen dan geholpen zal zijn. Vereniging van Oud-Leerl. „Pomona" De vereniging van oud-leerlingen „Pomona" hield Woensdagavond in hötel Bom haar laatste winterver gadering in dit seizoen, waarop een bespreking plaats had voor een de ze zomer te maken 2-daagse excur sie. Besloten werd een excursie te maken naar Wageningen, waar het instituut voor Tuinbouwtechniek en het Instituut voor bewaring en ver werking van tuinbouwproducten bezocht zullen worden. Vervolgens zal dan na in Zwolle te hebben overnacht een bezoek aan het Proefbedrijf voor Fruitteelt in de Noord-Oostpolder worden gebracht. De terugreis zal via Utrecht en Den Haag gemaakt worden in welke laatste plaats gelegenheid zal zijn enkele bezienswaardigheden te be zoeken. Voor deze mooie excursie zijn nog enkele plaatsen in de bus beschikbaar en kunnen zij, die daarvoor in aanmerking willen ko men zich opgeven bij de penning meester der vereniging. Streekmiddag voor het eiland Tholen Het algemeen bestuur van de Stichting Gemeenschap Eiland Tho len is onder voorzitterschap van burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse in vergadering bijeen geweest. De vergadering werd bij gewoond door de architect Nienhuis van het Bouwbureau voor de Land bouw, die een toelichting gaf op het inmiddels door hem vervaardigde schetsplan voor de bouw van een gemeenschapsgebouw voor het eiland Tholen. Na enige bespreking werd op dracht verleend het plan verder ge reed te maken, waarna zo spoedig mogelijk tot aanbesteding van be doeld gebouw zal worden overge daan. Het gebouw zal ruimte bie- KERKNIEUWS Dr Gravemeyer keert uit Zuid-Afrika terug De algemeen gedelegeerde van de Ned. Hervormde Kerk, Dr K. H. E. Gravemeyer, die met een korte on derbreking twee jaar in Zuid-Afri ka is geweest voor de kerkelijke integratie van de Hervormde emi granten, zal heden Zaterdagavond omstreeks 22.00 uur uit Pretoria op Schiphol aankomen. De taak van Dr Gravemeyer, die tijdens zijn verblijf in Zuid-Afrika in dienst stond van de Nederduits Hervormde Kerk van Zuid-Afrika, is, zoals is gemeld, hiermede ten einde. fncoTonrli"! FEUILLETON 33 Op de Landbouwbeurs 1954, die van 3 t/m 8 Mei te Utrecht zal wor den gehouden, zijn ook talrijke landbouwmachines te zien. Op bij gaande foto een „Forüsoa Major" met 4-scbarige ploeg, die zal wor den tentoongesteld. ZONDER GELUK VAART NIEMAND WEL door Henk van Heeswijk „Het zou me niets verwonderen -Is er onweer kwam", veronderstel- a Fred. „Ik zou m'n regenjas maar leenemen, als ik jou was, want de .ap van de jeep lekt een beetje". „Moeten we dan maar eens ma zen". Om negen uur kocht hij de broek, iing er, verheugd als een school- ongen, die een cadeautje heeft ge- cregen, mee terug naar de garage :n verkleedde zich. Fred keek hem bewonderend aan Hebben ze nog meer van die broe- :<?h", vroeg hij jaloers. „Weet ik niet", antwoordde Joop, lie zo trots als een pauw was. „Ga traks even kijken". „En de garage alleen laten? Niks laarvan. Komt morgen wel". Een kwartier later startte Joop, mgeoogd door zijn vriend. Zo, dacht loop, innig tevreden, vandaag gaan ve eens heerlijk uit. Hij reed de wagen tot naast de •illa en liep toen brutaal te wach- en, want gelijktijdig verscheen Greet, stralend als de zomerse dag zelf. Ze had een lichte blouse aan en een bruine rok, terwijl ze het jasje, dat bij de rok behoorde over haar arm droeg. Gemakkelijke lage bruine schoenen voltooiden haar toilet. Om te aanbidden, dacht Joop, toen hij haar lachend enkele ogen blikken had aangezien, waardoor Greet op bekoorlijke wijze bloosde. „Mooi op tijd, hè?" „Geweldig", prees hij. „Stap in mijn nederig vehikel, koninklijke jonkvrouwe, dan zal ik je voeren naar onbekende landen en deze aan je kleine voetjes neerleggen „Niks hoor", antwoordde ze la chend, „ik ben pas in het buiten land geweest. Maar zonder gekheid, waarheen gaan we?" Ze nam naast hem in de jeep plaats. Intussen kwam haar zuster ook even aanlopen en begroette hem. „Jullie treffen het, zeg", zei ze met een tikje afgunst in haar stem; „veel plezier". „Troost je", antwoordde hij, „morgen ben jij de gelukkige". Hij startte en langzaam wendde hij het wagentje in de richting van de grintweg. „Waarheen gaan we?" vroeg ze voor de tweede maal. „Jij mag het zeggen", stelde Joop gul voor. „Bos? Hei? Strand?" „Bos hebben we de laatste weken genoeg gezien", antwoordde Greet, „en hei hebben we hier in de buurt in overvloed". „Dan gaan we naar zee", besliste hij. „Zwemmen en zonnebaden". „Maar ik heb geen badpak bij me", zei ze verschrikt. „Hindert niet", weerde hij luch tig af. „Ik ook niet. Dan huren we ze wel". Hij draaide voorzichtig de grote weg op, want er was behoorlijk veel verkeer, waarna hij de richting van de stad insloeg. Halverwege sloeg hij linksaf, een kleinere weg in, die naar een klein badplaatsje voerde, dat minder bekend was. Een uurtje later waren ze reeds op de plaats van bestemming. De zon brandde al onbarmhartig en de koele zee lucht woei hen uitnodigend tege moet. Joop parkeerde z'n wagentje en gewapend met z'n tas, waarin het lunchpakket zat, dat Fred had klaargemaakt, gingen ze naar het strand. Een poosje later hadden ze elk een badhokje veroverd en een badpak gehuurd en na zich ver kleed te hebben doken ze in het koele zeewater. Joop keek tersluiks met stille bewondering naar haar aardige figuurtje. Drommels, dat was een meisje om in te bijten. Was hij even een geluksvogel, dat hij met zo'n aardig kind een dagje uit kon gaan? Ze bleven een vol uur in zee en toen verklaarde Greet, dat ze er genoeg van had. Ze zochten een stil plekje uit tegen de duinen en gin gen zonnen. Joop, heerlijk verfrist door het gezonde bad, kreeg een behaaglijk gevoel. Tjonge, wat kon het leven toch prettig zijn. Nu hadden ze weer werk en goed werk, behoorlijke verdiensten en bovendien waren ze eigen baas. En tot overmaat van al dit geluk was hij nu een dagje uit met de dochter van zijn huisheer, een meisje, waarop hij nu al dol verkikkerd was en die hem onge twijfeld ook niet ongenegen zou zijn, anders ging ze niet met hem naar zee. (Wordt vervolgd). Er zijn tientallen soorten spreien, maar er is één soort die elke huismoeder als het ideaal van alle spreien z«et een satijnzijden, doorgestikte gewatteerde sprei met volant. Wat een genot om, als de buurvrouw eens eventjes het huis komt zien, er met trots ook de slaapkamer in te kunnen betrekken. In Uw slaapkamer, op Uw bed, zo'n spreil Wij kunnen geen wonderen doen, maar toch zal er nu ook op Uw bed zo'n sprei komen. Dit zijn postorder aanbiedingen, waarmee wij willen aantonen, dat goede kwaliteiten en lage prijzen rustig kunnen samen gaan. En dezelfde spreien, die overal verkocht worden voor 28.90. tweepersoons gewatteerde spreien van hooggeglansde satijn, bewerkt met (raai zig zag st ksel en brede volant. koopt U als postorder-aan bieding voor nog geen twintig gulden. Aan enige van onze vaste leden van de postorderlamilie zonden wij reeds een circu laire, maar de belangstelling en waardering zijn zo groot datwij meendendat iedereen, niemand uitgezonderd, dit moet weten. Onze postkanten nopen deze gewatteerde spreien met volant in de kleu ren groen, terra goud en blauw voor preien mei Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-117680 ROTTERDAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 5