13 manen aan de Westelijke avondhemel DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zware moessonregens belemmeren s,elt activiteit van de luchtmacht ZATERDAG 1 MEI 1954 No. 17530 - 110e Jaargang ZMZEESCHEMNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13.50, per «eek 27 cent Lo*je nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag on Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje» (max. 15 mm) 11 per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Ultgare: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 in werking Waterreservoir zo groot als Schotland DE STRIJD IN INDO-CHINA Koningin Elizabeth Vrees voor uitbreiding van het conflict Koningin Elizabeth van Enge- land heeft Donderdag te Djindje in Zware moessonregens beperken len isoleren voordat Amerikaanse Oostelijk Oeganda de „Owen Falls- de aanvallen van Franse vliegtul- tt°epen Tonkin kunnen bezetten. <jam" in de Nijl, bij het Victoria- Een on aanvoercolonnes van de 0 fra"se z.akenlJeden e" wlnke" meer, in werking gesteld. De 820 m gen op aanvoercoiunn b jlerg jn jjan01 ZOuden proberen zo ianee dam zal electriciteit ver- 40.000 belegeraars van Dien Rlen snel mogelijk hun zaken te liquide- schaffen voor de groeiende indu- Phoe. Ook het neerlaten van ver- ren en naar Frankrijk terug te ke- striële ontwikkeling van Oeganda en sterkingen voor het belegerde gar- ren, In verband met geruchten over tezelfder tijd het waterverloop in de rechtstreekse Amerikaanse inter- NijX, mede ten behoeve van Egypte STICHTING NIEUW SCHOUWEN-DUIVELAND Loopgangen aan oprijbruggen naar Zijpse Veer zouden practisch zijn Problemen van de Middenstand aan de orde icui unccnsc ruuci mt nlzoen werd door de reeen belem- ventle ln Indo.Chlna. merd. Het slechte weer heeft de opera ties in de delta van de Rode rivier onderbroken, waar Franse jacht bommenwerpers Vietminh-afdelin- gen aanvallen, die verbindingen tussen Hanoi en de strategisch be langrijke haven Haiphong, waar- Anti-semitisme in Oost-Europa De directeur van het Joods-Ame- en Soedan, regelen. Het Victoriameer wordt door öe dam ln een reusachtig reservoir voor water herschapen, dat een op pervlakte heeft zo groot als Schot land. Door dit reservoir zal men zo wel Egypte als Soedan kunnen be hoeden voor droogte. De bouw van de dam, die in 1949 begon, heeft^220 «««oei BUMenge. Hp "France trnenen in Indo-China rmu önuster> nee" uonaevang Ver- kost. In de dam zijn zes grote tur- moe^ passerenf trachten te ver- Waard dat de Tsjechoslowaakse re- blnes aangebracht, breken. gering openlijk haar aanvallen op kunnen opwekken. die 150.000 kwh De activiteit rondom Dien Eien J°<Je£ die zij d.yerlcenners Een particuliere Amerikaanse Phoe was beperkt tot sporadisch van het Westelijk imperialisme" en vuur van 75-mm geschut der Vlet- „samenzweerders tegen de volks- minh, dat door de belegerden be- democratieën en de Sowjet-Ume organisatie, „De kruistocht voor de antwoord werd. noemt, heeft hervat. Zich beroepen- vrijheid", heeft Donderdag millioe- druk op1fSoleTrdtposWee ot zoWe sïuTteTdafne" anti-communistischa pamflet- geveer 5 km ten Zuiden van de Sen viif hooggeplaatste Tsjechoslo- ten door middel van ballonnetjes in commandopost van generaal De waakse functionarissen werden ver- Tsjecho-Slowakije verspreid, aldus Castries. oordeeld als handlangers van oud- deze organisatie te München. Deze Van de geringe activiteit hebben minister Clementis tot gevangenis- pamflettenactie is het begin van de de verdedigers gebruik gemaakt om straffen van 10 jaar tot levenslang. de loopgraven en mangaten dicht Zu zouden nagelaten hebben „de „Operatie-Vet waaraan ook de te gooien, die eerder in de week op misdadige activiteit van de Joden" particuliere Amerikaanse radiozen- tientallen meters van hun linies te verhinderen. der „Radio-Vrij Europa" deelneemt. door vijandelijke patrouilles waren gegraven. Waarnemers in Parijs en Hanoi zijn van mening, dat ingeval van Amerikaanse interventie in Indo- Shrmecsto^uïiT'hcbltnTé- Vertegenwoordigers van de Vietminh maakt van Hanoi en Haiphong zul- DE GENEEFSE CONFERENTIE NATIONALE HERDENKING 1954 De officiële herdenking van de slachtoffers van de oorlog, het ver zet alsmede de gesneuvelden in In donesië, zal ditmaal vallen op Dinsdag 4 Mei 1954. Om 18.00 uur wordt de klok van het stadhuis geluid en worden de vlaggen halfstok gehesen. Op dat uur sluiten de winkels en bedrijven alsmede de café's en openbare ver makelijkheden enz. Om 19.00 uur wordt men uitge nodigd zich te verzamelen op het „Kerkplein" bij de Grote Kerk, ten einde deel te nemen aan de „Stille Omgang", welke om 19.15 uur, van af dit plein via de Meelstraat. de beide Nobelstraten en de Grachtweg naar het R.K. Kerkhof vertrekt en vandaar naar de Algemene be graafplaats, terug naar het „Kerk plein", waar de stoet ontbonden wordt. In aansluiting hierop volgt een interkerkelijke samenkomst in de Grote Kerk, waaraan de Zierik- zeese Oratorium Vereniging haar medewerking zal verlenen. Iedereen wordt uitgenodigd aan deze stille omgang deel te nemen. Zij kent rang noch stand en al leen de naaste bloedverwanten van de gesneuvelden hebben een plaats aan het hoofd van de stoet, welke in langzaam tempo onder volkomen stilte voortgaat. Op de kerkhoven wordt niet ge sproken. Vaandels noch vlaggen worden meegevoerd. Het leggen van bloemen op de graven van de gevallenen wordt op prijs gesteld. Van 19.45 uur tot 19.57 uur zullen de klokken van het stadhuis en de R.K. kerk worden geluid. Om 20.00 uur precies zullen twee minuten volkomen stilte, waar men ook is, in acht worden genomen. Alsdan zal alle arbeid worden neergelegd, zullen alle verkeers middelen tot stilstand gebracht moeten worden en worden hetzij in huis hetzij buitenhuis de doden staande herdacht. Het ogenblik van algemene stilte wordt aangegeven door de op de stadhuistoren aanwezige sirene. De burgerij wordt verzocht op deze avond te 18.00 uur de vlaggen halfstok uit te hangen en deze op Woensdag 5 Mei a.s. volstok te hijsen. Zierikzee, 29 April 1954. De Burgemeester van Zierikzee, A. M. DEN BOER, lo. worden ter bespreking uitgenodigd Molotof brengt niets nieuws te berde Het bericht uit Cannes, dat het Vietnamese kabinet „voorwaarde lijk" heeft toegestemd in het uitno digen van vertegenwoordigers van de Vietminh bjj de bespreking van de Indochinese kwestie in Genève, is in kringen van de conferentie met voldoening ontvangen. Vrijwel algemeen was tevoren de mening geuit, dat die bespreking nutteloos zou zijn geweest als er geen ver tegenwoordigers van Ho Tsji-Minh aan hadden kunnen deelnemen. Maar als de voorwaarden van Bao Dai inderdaad inhouden, dat de status van de Vietminh op de conferentie ondergeschikt moet zijn aan die van Vietnam en de andere deelnemende landen, zal dit nog tot grote moeilijkheden kunnen leiden. Een Russische zegsman verklaar de tegenover de speciale correspon dent van het A.N.P.: „Wij denken er niet aan, over Indochina te on derhandelen als de Vietminh daar niet bij aanwezig is. En evenmin denken wij daaraan als de Viet minh niet op voet van volkomen gelijkheid met de andere deelne mers zou worden gesteld". Maar ln Westelijke kringen is men van mening, dat het zover niet zal hoeven te komen en dat mid delen zullen worden gevonden om Vietnam en Vietminh gezamenlijk aan de conferentietafel te brengen. De rede van Molotof bracht geen enkele verrassing. Het was een voortzetting van de reeks van rede voeringen waarin de vertegenwoor digers van beide kampen de laat- Maastrichtenaar naar Vreemdelingenlegioen Half Maart verdween de 36-jarige mijnwerker H. Smael uit Maas tricht. Nadat hij zijn vrouw uit het ziekenhuis had afgehaald, deelde hij mede een boodschap te moeten gaan doen. Hij keerde echter niet in zijn woning terug. Enige tijd geleden ontving de vrouw een brief van haar man uit Zuid-Frankrijk, waarin hij mede deelde dat hij voor vijf jaar had getekend voor het Vreemdelingen legioen in Noord-Afrika. Inmiddels zou hij scheep zijn gegaan naar Marokko. Zodra hij in het hoofd kwartier van het legioen te Sidl- Bel-Abbes zou zijn aangekomen, zou hij nader bericht zenden. ste dagen hun reeds lang bekende posities opnieuw uiteen hebben ge zet. Een lid van de Nederlandse de legatie was van oordeel dat de rede voornamelijk voor Aziatische con sumptie bestemd was. ,Voor 95 °/o bestond ze uit de gebruikelijke communistische thema's, ditmaal in het bijzonder toegespitst op het op hemelen van de Aziatische landen, voor welke de Sowjet-Unie zich als kampioen tracht op te werpen", al dus deze gedelegeerde. Congres Kon. Nederl. Middenstandsbond Ledenvergadering en congres te Hengelo Op 11 Mei a.s. houdt de Konink lijke Nederlandse Middenstands bond zijn algemene ledenvergade ring en op 12 Mei zijn nationaal middenstandscongres te Hengelo. De afdeling Hengelo treedt op als gastvrouwe. In de algemene vergadering, die om 14.00 uur ln het verenigingsge bouw van de Gebr. Stork begint, zullen na de openingsrede van de voorzitter, de heer L. de Groot, de jaarstukken worden behandeld. Door de afdelingen en aangeslo ten vakorganisaties zijn o.m. de volgende onderwerpen aan de orde gesteld: de zware druk van verevenings heffing en omzetbelasting, het weer Instellen van een Bondsraad, de huidige stand van ontwikkeling der Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie en het S.E.R.-advies inzake de oudedagsvoorziening. Het congres zal zich de volgende dag met slechts één onderwerp be zig houden: de Middenstandsnota, waarover dhr Dr J. J. R. Schmal, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal en van het College van adviseurs van de K.N.M.B., een inleiding zal houden. Russische geleerden hebben onder het ijs tussen Groenland en Siberië een keten van ruim 3.000 meter hoge bergen ontdekt, die de IJszee in twee helften verdeelt. Al dus een rapport voor de Russische Academie van Wetenschappen. Het Departement Leeuwarden van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel zal op 5 Mei a.s. een bezoek brengen aan Schouwen-Dui- veland. Aldus werd medegedeeld op de jongste bestuursvergadering van de Stichting „Nieuw Schouwen- Duiveland", onder voorzitterschap van de heer P. Heering (later de heer J. Stevense). De Stichting zal het uit plm. 70 mensen bestaande gezelschap op een passende wijze ontvangen. Enkele moeilijkheden met het busvervoer kwamen verder ter sprake. Op sommige tijden worden reizigers iiit Brabant aangevoerd met vijf bussen, die dan aan de overkant worden opgevangen in twee bussen. Daardoor ontstaan wel eens spanningen. Het vervoer met het s.s. „Krammer" op Maandagen en Vrijdagen is vaak zeer lastig. Al gemeen echter werd ingezien, dat het ook weer niet aangaat een twee de boot te laten varen, want door de week gaat het altijd uitstekend met de verbinding. In aanmerking genomen werd ook het feit dat de toestand zich nog altijd niet heeft genormaliseerd. Op 20 Mei a.s. zal een Rotterdamse deputatie een be zoek aan Schouwen-Duiveland, met name Renesse brengen, zulks in verband met de door Rotterdam ge dane toezegging dé beplanting te verzorgen rond de Oostenrijkse wo ning-complexen. Nog steeds is geen bericht ontvangen van de adviseur der Stichting inzake beplantings aangelegenheden, ir. Otto te Utrecht Men zal zich nu tot de gemeente Amsterdam wenden deze taak over te nemen. Amsterdam voelde zich min of meer gepasseerd voor deze zaak niet gevraagd te zijn. Wat het veer te Zijpe betreft werd nog gewezen op de moeilijkheden, die de aanrijbruggen met zich bren gen. Het zou zeer wenselijk zijn, dat buitenom aparte loopgangen aangebracht worden voor voetgan gers, die nu steeds op het autover voer moeten wachten. De bruggen missen nl. trottoirs. In dier voege zal ter bevoegder instantie worden geadviseerd. De werving van nieu we leden zal opnieuw onder ogen worden gezien, al zijn de verwach tingen niet hoog gespannen. Voor de boomplant-actie is in middels een „dikke ton" bij elkaar. Burgemeester van Eeten nam op zich namens de Stichting het felici- tatieregister te tekenen bij gelegen heid van de receptie van de Com missaris der Koningin. Uitvoerig werden de problemen van de middenstand besproken. Als voorbeeld werd aangehaald een bakker in Schouwen, die niet op dezelfde plaats mag herbouwen, maar zeer gebaat zou zijn met een uitkering, waardoor hij in staat is een bedrijf te huren. In dit verband werd ook de nood zakelijkheid van sanering der mid denstand besproken. Op verschil lende plaatsen zijn in diverse bran ches teveel zaken en deze kwestie zai onder de aandacht worden ge bracht van de Koninklijke Midden standsbond. De Stichting kan pas initiatieven nemen, als zij de be schikking heeft over betrouwbare cijfers, waaruit conclusies m.b.t. de overbezetting kunnen worden ge trokken. Dhr. M. J. Snoek nam op zich dit werk ter hand te nemen en eveneens te informeren naar gestel de normen, die voor de midden stand gelden. Ter vergadering werd tenslotte een speciaal ontworpen certificaat getoond, dat zal worden aangeboden aan het Nederlands Padvindsters Gilde, in verband met een enkele maanden geleden ge schonken cheque tot dit bedrag ten behoeve van de boomplantactie. Jaarlijks appèl van Stichting 1940-45 op Nederlandse volk „Help de Stichting 1940-1945 van de inzamelinmarkt af". Dat is, in beginsel, de leuze waaronder dit jaar (van 26 April tot 8 Mei) en het volgende weer inzamelingsacties zullen worden gehouden ten bate van slachtoffers van het verzet, zo heeft de heer A. H. van Namen, voorzitter van de Stichting, Donder dagmorgen medegedeeld. Het Stichtingsfonds waaruit ver- zetsslachtoffers en hun nabestaan den worden gesteund zal volgens deskundige berekeningen nog met 8% millioen moeten worden ver groot ter waarborging van de no dige, levenslange hulp. Dit jaar hoopt het bestuur met de inzame lingsactie evenals in 1953 omstreeks anderhalf millioen te vergaren, en het hoopt de dan nog ontbrekend» zes millioen in een groots opgezet te tweede-lustrumactie vóór 1955 te kunnen bijeenbrengen. Bij de schatting is er op gerekend dat de vaste contribuanten niet in aantal (nu 25000) zullen verminderen en een financiële basis groot 650.000 per jaar zullen blijven verschaffen. O O O O O Mensen, die altijd precies doen o O wat hun gezegd wordt, doen o ook nooit iets anders. O O Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Plaatselijk buien Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; zwakke tot ma tige wind, aanvankelijk tussen Zuid en West, later veranderlijk; na min der koude nacht, overdag iets la gere temperaturen dan Vrijdag. 2 Mei. Zon op 5.10, onder 20.05. Maan op 4.24, onder 20.16. 3 Mei. Zon op 5.08, onder 20.06. Maan op 4.53, onder 21.45. 4 Mei. Zon op 5.06, onder 20.08. Maan op 5.34, onder 23.03. Nieuwe maan: 2 Mei te 21.22. HOOG W ATERST A NDEN ZIERIKZEE: 2 Mei- 2.31 v.m. 3 Mei 3.22 v.m. 4 Mei 4.10 v.m. 15.04 n.m. 15.50 n.m. 16.39 n.m. 14.25 n.m. 15.11 n.m. 16.02 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 Mei 2.00 v.m. 3 Mei 2.48 v.m. 4 Mei 3.34 v.m. Springtij: 4 en 19 Mei. Doodtij: 11 en 27 Mei. Aan onze postabonné's Begin April deelde de Hoofd-di- recteur der Posterijen mede aan alle dag- en nieuwsbladen, dat op de Koninginnedag één postbestel ling zou worden uitgevoerd, ook in de buitenwijken. Eerst in de late namiddag van 29 April werd bekend, dat deze toe zegging niet gestand werd gedaan. Toen was het echter te laat voor bijzondere voorzieningen. Als ge volg hiervan ontvangen de post abonné's hedenmorgen twee kran ten tegelijk. In verband met de verschijning van ons blad, kon het personeel op Koninginnedag de verplichte vrije dag niet verkrijgen. Daarom zullen de kantoren van drukkerij en krant HEDEN ZATERDAG GESLOTEN zijn. De administratie. OP 5 MEI: In de eerste week van Mei Is er veel geschitter van hemellichamen aan de Westelijke avondhemel te zien. De zon is nog maar goed en wel onder, of daar doorboort reeds het heldere schijnsel van de pla neet Venus de avondschemering. Even later ontdekt ge, iets hoger aan de hemel en ook meer naar links, de planeet Jupiter. En ook de maan houdt zich in dezelfde hemel streek op. Op de avond van de 4de Mei zal zü vlak „boven" Venus staan, in de avond van 5 Mei staat de maan bij Jupiter. Onze ogen zien aan de hemel geen perspectief; het lijkt alsof al deze drie hemellichamen even ver van ons af staan. In werkelijkheid is de toestand heel anders. Het dichtst bij ons bevindt zich de maan, op on geveer 360.000 kilometer afstand. Een vliegtuig met een snelheid van duizend kilometer per uur zou dus ruim twee weken nodig hebben om daar te komen. Jupiter, die men op de vijfde Mei 's avonds „vlak bij de maan" zal zien staan, bevindt zich op dat ogenblik 876.000.000 kilometer van ons af, dus ruim 2400 keer zo ver als de maan. On2e straaljager zou, met zijn snelheid van duizend kilo meter per uur, dus meer dan ne gentig jaar onderweg zijn voor een reisje naar deze ver van ons (en ver van de zon) staande planeet, waar de zonnewarmte maar in zo geringe mate doordringt, dat ©r aan de op pervlakte van deze grote bol (de middellijn van Jupiter is ongeveor twaalf keer zo groot als die van de aardbol), een temperatuur heerst van 150 graden onder nul. Wie op de avond van de vijfde Mei naar de Westelijke avondhe mel kijkt, mag beweren, dat daar dertien manen aan de hemel staan. Want behalve „onze" maan, die wel eens de tweelingplaneet van onze aarde wordt genoemd, staan daar immers de twaalf manen van Ju piter. Jupiter is de grootste planeet van ons zonnestelsel en om deze planeet cirkelt ook het grootste aantal sa tellieten (of wachters, of manen). Maar acht van die twaalf manen zijn zo klein, dat men ze niet kan zien, tenzij men werkelijk een grote sterrenkijker ter beschikking zou hebben. Vier van Jupiters manen vertonen echter behoorlijke afme tingen hun middellijnen variëren van ruim 3000 tot ruim 5000 km. en zijn al zichtbaar in een gewone binocle: vier fijne lichtpuntjes in de buurt van hun „moederplaneet", die zich in dezelfde kijker als een schijfje vertoont. Galileï, de beroemde Italiaanse sterrenkundige, wiens naam in het begin van de zeventiende eeuw op aller lippen kwam, is de eerste die die vier grote manen van Jupiter heeft gezien: hij was de eerste mens op aarde, die een verrekijker ge bruikte. Dit instrument was in 1604 uitgevonden. Voor het eerst aan schouwde daar een mens dat in drukwekkende schouwspel van Ju piter en zijn vier manen. En het feit dat dit Jupiter-stelsel daar aan de hemel voor het eerst in zijn ware gedaante werd waar genomen, deed een schok door de geleerd© (en gees telijke) wereld gaan. Hier immer» zag men het bewijs dat onze aarde niet het middelpunt van alle draaiende beweging in het heeelal was. Ook Jupiter was zo'n middelpunt. Later zou men ontdek ken, dat de meeste van onze plane ten dergelijke satellieten hebben. Maar op die heldere Januari-avond van het jaar 1610 eigenlijk twee avonden: op de tiende Januari zag Galileï er drie en de vierde ont dekte hij drie dagen later ging het oude wereldbeeld, waarin „alles draaide om de aarde", aan scherven. Alle wijsheid en wetenschap van Babyloniërs, Assyriërs, Grieken en Romeinen omtrent de plaats van d© aarde in het heelal, moest wijken voor de opvatting, die reeds tevo ren door de Poolse geleerde Coper nicus was gepubliceerd maar waar van Galileï thans voor het eerst de bevestiging met eigen ogen aan schouwde. Veel leed heeft hem die ontdek king berokkend: het nieuwe inzicht was in strijd met het wereldbeeld, zoals de bijbel dat beschreef. De in quisitie dwong hem, zijn „dwaal leer" te herroepen. Hij deed het (en de legende wil dat hij daarna van de aarde zachtjes heeft gezegd: Ep- pur si move en tóch beweegt zij Maar heden ten dage kunnen wij vrijelijk een blik in de kijker wer pen, om die vier heldere manen van Jupiter, die 350 jaar geleden zo'n opschudding veroorzaakten, zelf t» zien. Dr. S. TELLA.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1