ZflMKZEE SGIE®NIEUWSBODE Belegerden hebben geen enkele kans op ontzetting Het Westen wenst standvastig te blijven op Geneefse conferentie Deens Koninklijk Paar in Nederland aangekomen DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 27 APRIL 1954 No. 17527 - 110e Jaargang heroïsche strijd om dien bien phoe Franse luchtmacht helpt zoveel mogelijk Chochlof duikt drie weken onder Nikolai Chochlof, de kapitein van de Russische geheime politie, wiens desertie naar het Westen Donder dag werd bekend gemaakt, is over gebracht naar een geheime ver blijfplaats, omdat men gelooft, dat zijn leven gevaar loopt, aldus is De beschieting van Dien Bicn Vietminh. Andere Franse toestellen Vrijdag uit Amerikaanse bron te Phoe door iwarc artillerie van de wierpen levensmiddelen en munitie BoJ™ vernomen. uit boven het eedeelte van het Chochlof zal zich tenminste drie Vietminh, is Zondag minder gewor- vliegveld dat nog in handen is van weken schuil houden. In die tussen- den, nadat zy de voorafgaande de bezetting van Dien Bien Phoe Ujd zal h'ï verder worden onder nacht byna niet onderbroken was en 600 meter lang is. vraagd door Amerikaanse agenten, geweest. De bezetting van het Fran- Franse legerleiding heeft omdat hij waarschijnlijk nog „heel cp bolwerk heeft van de eeleeen- voorts medegedeeld, dat zij er niet wat" inlichtingen over de werk- se bolwerk heeft va d geieg n rekent dat de Frans-Laotiaanse zaamheden van de Russische ge heid gebruik gemaakt een nieuwe c0i0nne, die zich thans 30 km van heime politie kan verstrekken, al- versperring van prikkeldraad en de grens tussen Laos en Thailand dus deze bronnen, mynen rond de overgebleven stel- en ongeveer 50 km van Dien Bien Functionarissen van de drie Wes- Ïinffen aan te hrenren phoe bevindt, zal kunnen bijdragen telijke Hoge Commissies verklaar- tot een ontzet der belegerde ves- den „buitengewoon onder de in- Franse vliegtuigen bestookten tij- ting. Deze uit verscheidene batal- druk" te zijn van Chochlofs onthul- dens de versterking van de stel- Jons bestaande colonne heeft in de lingen. lingen het luchtdoelgeschut van de eerste plaats tot taak stellingen na bij de grens van Laos, die in Febr. jl. door de Vietminh werden ver overd, te heroveren. De vlucht van Chochlof Amerika dient protest in De Amerikaanse waarnemende Hoge Commissaris in West-Duits- land, Dowling, heeft in een schrij ven aan de Russische Hoge Com missaris, Semjonof, „in de krach- Communiqué van de N.A.V.O. Zendelingen vestigen zich op Nieuw-Guinea Dezer dagen zijn met een eigen amphibievliegtuig de dominees Mickelson en Lloyd van Stone van de Amerikaanse zendingscorporatie Christian and Missionary Alliance op de Baliemrivier in Nieuw-Gui- O O O O o Berichten over goede daden gaan per trekschuit; schan- daaltjes per telegraaf. O O OOOOQOQOOOOOOOOOOeoOOO* Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Droog weer Droog weer met over het alge meen weinig bewolking; matige wind tussen Oost en Noordoost; overdag dezelfde middagtempera- turen als Maandag. 28 April. Zon op 5.18, onder 19.58. Maan op 3.07, onder 14.21. 29 April. Zon op 5.16, onder 20.00. Maan op 3.24, onder 15.46. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 April 11.01 v.m. 23.34 n.m. 29 April 12.22 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 28 April 10,33 v.m. 23.18 n.m. 29 April 11.49 v.m. n.m. Doodtij: 28 April. In een Vrijdagavond uitgegeven nea geland. Deze zendelingen zul- slotcommuniqué van de N.A.V.O.- len zich tezamen met een berg- raad wordt gezegd, dat de raad Papoea, die godsdienstonderwijzer geen bewijs heeft, dat de uiteinde- is, en die met hen meereisde, in de tigste* termen""geprotesteerd" tegen üjke doelen van de Sow jet-Unie Baliemvallei vestigen. De Ameri- de door de Russische geheime dienst ziJn veranderd. „De militaire kracht kaanse taalkundige Bromley en 8 beraamde „moord" in West-Duits- van de Sowjet-Unie en haar satel- Berg-Papoea's zijn hun met een land en dé „brutale ontvoering" lieten wordt steeds meer vergroot", tweede vlucht van het amphibie- van een functionaris der Russische aldus dit communiqué. vliegtuig gevolgd, emigrantenorganisatie uit W.-Ber- lijn. Deze twee gebeurtenissen „wij- zen op een opzettelijke schandalige en onbeschaafde gedragslijn" van de Russische regering, aldus Dow ling. In de brief werd voorts gezegd, dat Chochlof zich niet slechts vrij willig bij de Amerikaanse "autori- Venzoen.ingsgezinde teiten in Frankfort had gemeld, doch dat hij ook de goede diensten De ministers van Buitenlandse Zaken'zeide Zaterdagavond, dat de van de Amerikaanse regering had Z k Frankrijk, Groot-Brit- Grote Drie vastbesloten zijn stand- gevraagd om vergunning voor zijn vastie te ziin wat betreft d* uitlos vrouw en kind te verkrijgen om tann.e en de Verenigde Staten. Bi- vjm «J» communiqué vln de Be? naar West-Duitsland te komen. dault, Eden en Dulles, hebben Za- lijnse conferentie. Dit houdt in, dat I I terdag te Parijs hun laatste voor- er volgens de Westelijken vier uit- btakingsgolt in Italië bespreking over de Geneefse con- genodigde landen zijn en geen vijf. De woordvoerder zeide verder, erldaring van Chinese minister Twee Russische agenten en een Duitse agent van de Sowjetrus- sische geheime Dienst in Oost- Duitsland, hebben asyl gevraagd in West-Duitsland. Zy deelden tijdens een persconferentie mede, dat zy opdracht hadden gekregen naar Frankfurt te reizen, waar zy een Russische emigrant moesten liqui deren. In plaats van deze opdracht uit te voeren, meldden zij zich by de Westduitse autoriteiten. Kapitein Khokov, die U op de foto ziet, en zijn collega's Hans Koru- wicz en Kurt Weber, toonden de verslaggevers de wapens die zy by zich hadden: lederen sigarettenko kers", die, wanneer ze opengeklapt worden, een inhoud van sigaretten tonen. Drukt men echter op een knopje, aangebracht aan de zijkant van het doosje, dan gaat het af. Men kan schieten met scherpe pro- jectieltjes en klein formaat kogels. Foto: Khokov met de portretten van zyn vrouw Yanina en zyn 21 maanden oude zoontje, die in Mos kou vertoeven. Hartelijk begroeting te Oldenzaal en Amsterdam aangekondigd ferentie gehouden. dat de drie ministers hopen, dat de De Grote Drie kwamen tot over- behandeling over de status van Het Italiaanse Algemene Vakver- eenstemming over hun houding ten China niet het belangrijkste werk bond heeft Zaterdag plannen be- aanzien van zekere procedurekwes- van de conferentie zal ophouden, kend gemaakt voor een golf van tjes. zij besloten verdere beslissin- Men was verheugd over de ver stakingen ter ondersteuning van gen te nemen tijdens de onderhan- zoeningsgezinde toon van de ver looneisen. De onder communistische delingen met de Russen. De mi- klaring die de Chinese premier en leiding staande bond, die 3000.000 nisters zijn het er over eens, dat minister van Buitenlandse Zaken, leden telt, verklaarde, dat in alle een definitieve beslissing over de Tsjou en Lai, bij aankomst te Ge- takken van industrie en vervoer een wijze waarop de conferentie geleid nèye had afgelegd. energieke strijd zal worden gele- moet worden, niet bereikt kan wor- verd tot de eisen zijn ingewilligd, den zonder overeenstemming met Deze week zullen de vakbonds- de Russen, leiders vergaderen om de plannen Een woordvoerder «van het Fran- verder uit te werken. se departement van Buitenlandse „Mevrouw Amerika" gekozen De grote, 28-jarige blondine met blauwe ogen, Wanda Jen ning, is Zaterdagavond jl. te Ormond Beach, in de Ameri kaanse staat Californië, uitge roepen tot „Mevrouw Amerika 1954". Mevrouw Jenning krijgt een prijs van 15.000 dollar. Boven dien mag zij met haar echtge noot, een apotheker, een reis naar Europa maken, waarvan de kosten door de organisato ren van de bijeenkomst tot hel aanwijzen van de „kampioen huisvrouw der Verenigde Sta ten" waarbij niet slechts op uiterlijk voorkomen, doch ook op huishoudelijke kwaliteiten gelet wordt worden gedra gen. Het echtpaar Jenning is thans negen jaar gehuwd, het heeft een zoontje van acht jaar. Dit is de raadskamer in het Palais des Nations te Genève, waarin de conferentie van de Grote Vyf over Korea en Indo-China wordt gehou den. Op het moment dat de foto ge maakt werd. was er een conferentie aan de gang, vandaar de papieren op de tafels. In dit prachtige ge bouw is de Europese afdeling van de Verenigde Naties gevestigd. De conferentie, tijdens welke minister Eden als leider van de tachtig man grote Britse delegatie zal optreden, is Maandag 26 April begonnen. Massa-uitbraakpoging in 0.-Duitse gevangenis? Het Westberlijnse anticommunis tische voorlichtingsbureau „West" zegt van naar het Westen uitge weken ex-gevangenen te hebben vernomen, dat 2.000 politieke ge vangenen In Oost-Duitsland naar andere gevangenissen waren over gebracht wegens een poging tot massa-uitbraak uit de gevangenis „Waldheim" (Saksen). Het uit- braakplan was door- aanbrengers verraden. De gevangenen hadden de aandacht willen vestigen op de „verschillende toestanden". Op het station Oldenzaal is Maandagmorgen om vier minuten over half acht de koninklijke trein uit Denemarken, bestaande uit sa lon- en slaaprytuig, aangekomen. Ter begroeting waren hier namens H.M. Koningin Juliana vice-admi- raal N. A. Rost van Tonningen, chef van het militaire huis van Hare Majesteit, en namens de gemeente Oldenzaal de burgemeester, Mr J. M. J. Cornelissen. Daar het Deense koningspaar nog sliep, werd de begroeting in ont vangst genomen door de adjudant van de koning, kapitein ter zee Holm. Hem werden bloemen voor de koningin aangeboden. Nadat de uit twee rijtuigen be staande koninklijke trein van Ko ningin Juliana, waarin het Neder landse gezelschap had plaatsgeno men, was aangekoppeld, werd om precies 7.49 de reis naar Amster dam voortgezet. Om twee minuten over tien is Maandagmorgen de Deense konin- lijke trein, voortgetrokken door twee zware locomotieven, waarvan de voorste twee Deense vlaggen op de bumpers droeg, langzaam langs het eerste perron van het Centraal Station te Amsterdam binnenge rold. De trein was nog nauwelijks tot stilstand gekomen of het Deense koninklijke paar steeg liit de tweede wagon. Op de op het perron uitgelegde loper stonden op dat mo ment Koningin Juliana en Prins Bernhard het eerste gereed om de koninklijke gasten te begroeten. Tijdens de begroeting speelde de Marinierskapel, die samen met het corps Mariniers met vaandel op het perron de erewacht vormde, het Deense volkslied. Koningin Ingrid droeg een rode japon waarover een halflange lichtbruine bontjas. Terwijl Prins Bernhard zich ver volgens enkele ogenblikken onder hield met Koningin Ingrid, inspec teerde Koning Frederik samen met Koningin Juliana de erewacht. Na deze inspectie volgde ook het voor stellen aan het Deens koningspaar door Koningin Juliana en Prins Bernhard van enkele vooraan staande Nederlanders: de burge meester van Amsterdam, de gou verneur van de hoofdstad, alsmede de commandant Zeemacht Neder land. Over de uitgelegde loper schre den de koninklijke gasten met het Nederlandse koningspaar en met hun gezelschap vervolgens naar de speciaal voor deze gelegenheid in gereedheid gebrachte koninklijke wachtkamer, waar zich de volle dige ministerraad en een aantal hoogggeplaatste genodigden bevon den. Grote mensenmenigte Het immer zo zakelijk drukke stationsplein in Amsterdam met de hollende reizigers en voorbijschie tende trams was overvol met een enorme menigte mensen, die ter verwelkoming van de Deense vor stelijke gasten waren samenge stroomd. Het eerste dat de duizen den bemerkten was het presenteren van de geweren der aangetreden manschappen van het 431 en 432ste bataljon infanterie bij de aankomst van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Onder donderende saluutschoten verlieten om kwart over tien de koninklijke personen en hun gevol gen het Centraal Station op weg naar het koninklijk paleis. Vooraf gegaan door politiemannen en een rijtuig met twee kamerleden en een commando van de Rijkspolitie te paard, voor de eerste maal uitge dost in het nieuwe gala-uniform, reed het koninklijk rijtuig, bespan nen met zes paarden, .waarin ge zeten waren de koning van Dene marken met aan zijn linkerzijde Koningin Juliana. Beiden lachten en groetten vriendelijk de opgeto gen menigte. Daarna volgde het rij tuig met Koningin Ingrid, die aan de rechterzijde van Prins Bern hard was gezeten. Daverend ge juich begeleidde de stoet langs de feestweg naar het koninklijk paleis Op het Damplein Op het Damplein, 'het hart van Nederland, hadden enige duizenden Amsterdammers langs de randen van het Midden-Damplein voor het nationaal monument en op de om ringende trottoirs een goed plaatsje weten te veroveren om de aan komst dichtbij gade te slaan. Voor men er erg in had, reed het eerste rijtuig de Dam op. Vrolijk klonk het kletteren der paardenhoeven op het rijkelijk met zand bestrooide asfalt. Daarna draafde het com mando Rijkspolitie op de glanzend geborstelde bruine rossen voorbij. Afscheid Dr Ir F. P. Mesu van C.T.D. Functionnaris was betrokken by ontwateringsplan Schouwen Op 29 April a.s. zal in de Schouw burgzaal aan het Lucas Bolwerk te Utrecht een bijeenkomst worden ge houden ter gelegenheid van het af scheid van dr. ir. F. P. Mesu als directeur van de Cultuurtechnische Dienst. Er zullen voordrachten ge houden worden door ir. Alph. Roe broek, voorzitter van de Centrale Cultuurtechnische Commissie, de heer H. D.,1 Louwes, voorzitter der Stichting van de Landbouw en dóór prof. dr. I. Samkalden, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool: te Wa- geningen. Het ligt in het voorne men van de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning de heer S. L. Mansholt, ere voorzitter van 't huldigingscomité, na deze voordrachten het woord tot dr. ir. Mesu te richten. Vervolgens zal na aanbieding van een huldeblijk nog een slotwoord door dr. Mesu worden gesproken, waarna een receptie zal worden ge houden. Zoals bekend had ir. Mesu mede een groot aandeel in de totstand koming van het Ontwateringsplan van de polder Schouwen voor de ramp. De onthullingen van kapitein Chochlof Reeds veel arrestaties in West-Europa De onthullingen van de Russische kapitein Chochlof hebben reeds ge leid tot een golf van geheime ar restaties van agenten, die voor de Russische geheime d„ienst werken, aldus werd van gewoonlijk welin gelichte geallieerde zijde te Bonn vernomen. In vele delen van West- Europa zijn reeds personen in hech tenis genomen en verhoord. Volgens mededeling van Choch lof was in de Berlijnse afdeling van de Sowjet-geheime politie een spe ciaal bureau gevestigd voor Dene marken, dat de activiteit van de Deense communistische partij be stuurde om te verzekeren, dat zo veel mogelijk geageerd werd tegen het legeren van N.A.V.O.-troepen op Deens grondgebied. Chochlof wist niet of dit bureau nog be stond. Een Bulgaar, Karadzjinof, en een Zuidslaaf, Risto, die al zes maanden meevaren op schepen om dat zij geen ontschepingspapieren hebben, zijn Vrijdag jl. met het Ne derlandse schip „Tjitjalengka" uit Hongkong vertrokken. Zij zeggen geen hulp van hun consuls te kun nen krijgen, daar zij in Griekenland tegen de communisten hebben ge streden. In Cheltenham (Groot-Brit- tannië) hebben 230 employe's van een bedrijf ieder 100 Pond (onge veer 1.000 gulden) in hun loon zakje gevonden. De directie had hen mede-deelgenoot in de winst gemaakt, zonder hen van het in voeren van dit stelsel te verwitti gen. Vijf kantoormeisjes, die nog geen recht op deze bonus hadden, ontvingen een „troostwinst" van 25 Pond ieder. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13.50. per week 27 cent Losse nummers tO ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje» (jna*. 15 mm) 11,— per stuk WAARIN OP GENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr, 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 UitgaveN.V. Drukkerij voorh. Lakenman 8. Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE Tel'. 309

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1