ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kapitein van de Russische Veiligheidsdienst meldt zich bij de Amerikanen De strijd om Dien Bien Phoe Verschillende vertrekken in het Paleis op de Dam in gereedheid Zierikzeese Oratoriumvereniging brengt Haydn's „Zeven Kruiswoorden" Overdenking ZATERDAG 24 APRIL 1964 No. 1TS26 - 110e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN P»ij» per 3 meenden bi) vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent Losse nummert tO ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» 9na*. 15 mm) M,— per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171. Zlerikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lekenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 - Zlerikzee Redacteur: M. 1. BIJ DE VAATE - Tel. 309 Ontzettend relaas over moorden en terreur Cambodja in gevaar waar het deense koningspaar logeert z Weinige dagen voor hel begin van de Geneefse conferentie heeft de Amerikaanse Hoge Commissie in Duitsland bekend gemaakt, dat op nieuw een Russische agent naar het Westelijke kamp is overgelopen. Kapitein N. E. Chochlof, die der tien jaren als agent van de Rus sische geheime dienst (M.V.D.) voornamelijk in Midden-Europa ge werkt heeft, is op 18 Februari in Frankfort in Amerikaans asyl ge gaan. HU overreedde twee Duitse communisten, die hem als helpers bij de uitvoering van een moordop- dracht waren gegeven, hetzelfde te doen. Met geluidloze revolvers, inge bouwd in een sigarettenkoker en geladen met vergiftigde kogels, gaf het drietal zich aan de Amerikanen over. Chochlof deed dat, naar hij zeide, omdat hij de hem gegeven opdracht de leider van de uitgewe ken Russische solidaristen Georg -•'Okelowitsj te vermoorden, „een smerige zaak" achtte, die niets met de nationale verdediging te doen kon hebben. Volgens een functionaris van de Amerikaanse Hoge Commissie, Mac Dermott, hebben de drie mannen „uitvoerig" verteld over hun werk zaamheid en over de M.V.D. Be ambten van de Amerikaanse ge heime dienst hadden daarop een uitgebreid onderzoek ingesteld. Na dit „kolossale onderzoek" werd be sloten bijzonderheden van deze zaak bekend te maken. MacDermott verklaarde verder, dat de wapens, waarvan de man nen zich zouden hebben moeten be dienen, van zeer bijzondere aard waren. „De aanwezigheid van ver- De Franse legerleiding te Hanoi heeft medegedeeld dat de Vietminh in de nacht van Donderdag op Vrij dag een krachtige aanval heeft uit gevoerd op een bolwerk op de Wes telijke zijde van Dien Bien Phoe. De Vietminh poogt reeds enige löjd zich van dit versterkte punt meester te maken door doorsijpe- lingsmanoeuvres en pogingen om de verbindingslijnen met de rest der vesting te verbreken. gif in de kogels van deze wapens alleen al is zeer merkwaardig", al dus MacDermott. De Russische kapitein, Chochlof, had voordat hij voor zijn opdracht vertrok zijn vrouw reeds op de hoogte gebracht van zijn voorne men om zich aan te melden. Hij had voorts maatregelen getroffen- om vergelding tegen zijn vrouw te verhinderen. Khokhof had de Amerikaanse dienst bijzonderheden verschaft over wijzigingen in de MVD en in de Sowjet-Unie na de dood van Stalin en na de val van Lavrenti Berin, de voormalige minister van Binnenlandse Zaken. Ook had hij bijzonderheden medegedeeld over de moord op Leon Trotsky in Mexico. Kapitein Chochlof is door Mac Dermott aan de pers voorgesteld. Khoklhow kreeg opdracht om Okolowitsj, lid van het bestuur van de NTS, een organisatie van Rus sen in ballingschap, uit de weg te ruimen. Hij zou daarbij geholpen worden door de Duitsers Franz Ko- kowi en Kurt Weber. Op 25 Februari besloten Khok lhow en de twee Duitsers, zich bij de Amerikanen aan te melden en hun volledige medewerking aan te bieden. Russen eisen gelijk stelling van Rood-China De Sowjet-Unie heeft in een nota aan de „Westerse Grote Drie" offi cieel de eis gesteld, dat communis tisch China, by de voor de komende Geneefse conferentie te treffen re gelingen, zal worden erkend als ge lijke van do ,-,Grote Vier", aldus een Vrijdag door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken uitgege ven mededeling. De 45ste Amerikaanse Infante- rie-divisie is uit Korea in de Ver enigde Staten teruggekeerd. Inwo ners van New York hebben de mili tairen een zeer grootscheepse ont vangst bereid. De watersnood liet ook het Slot „Moermond" te Renesse niet onge moeid. De omgeving werd deerlijk verminkt en de eigenaar besloot het slot niet langer meer te be wonen. Er zijn thans plannen aan het slot een andere bestemming to geven. Men zie hierover het desbe treffend bericht elders in dit num- Jachtgeweren voor 12.000 soldaten De premier van Cambodja, Penn Noeth, heeft Donderdag tegenover een A.F.P.-correspondent verklaai'd dat Cambodja waarschijnlijk een beroep op de Veiligheidsraad zal doen „met het oog op het falen van de grote mogendheden" om Cam bodja te helpen bij de strijd tegen de Vietminh-invasie. „Het is nutteloos te mobiliseren, wanneer men zijn soldaten slechts houten geweren kan geven", zei de premier. Hij kondigde aan, dat 12.000 man, bewapend met jachtgeweren, opge roepen zouden worden, om het le ger te versterken. Cambodja be- steeds 60 procent van de begroting aan militaire uitgaven, aldus Penn Noeth. Belgische regering gevormd Kabinetsformateur Achiel van Acker heeft, nadat hij Donder dagavond door de koning was ontvangen, verklaard, dat de nieuwe Liberaal-Socialistische regering thans geformeerd is. Het auto-ongeluk op de Wiedbrug De „dodenrit" van de Nederland se chauffeur Dirk de Baat op de verkeersbrug over de Wied, waar bij een half jaar geleden zes doden waren te betreuren, heeft nu tot een interpellatie van de Liberale partij in de Bondsdag aanleiding gegeven. Daar de Nederlandse ver zekeringsmaatschappij, die voor de schade zou moeten opkomen, in staat van faillissement verkeert, heeft de Liberale partij de regering gevraagd wat zij denkt te doen üm de Duitse bevolking tegen buiten landse voertuigen dezelfde bescher ming te bieden als tegen Duitse. De regering heeft op de schriftelijke interpellatie nog niet geantwoord. „Loesje" kreeg f 5000 „Loesje" in Arnhem is deze week verrast met de grootste gift, welke tot nu toe binnenkwam in deze ac tie, welke de N.C.R.V. op beschei den schaal voert ten bate van de Johanna-Stichting te Arnhem. Het Anton Jurgensfonds in Lon den verraste deze actie met een gift van f 5.000,Voorts stroom den bedragen van f 500,en meer binnen van enkele scholen in Nij megen en Rotterdam en van het korps Rijkspolitie in Den Haag. De prikkaarten-actie, welke de jeugd voert, is inmiddels de dertien mille gepasseerd. Eerste vorstelijke gasten na de oorlog in dit paleis Voor het Deense vorstenpaar zijn in het Koninklijk paleis op de Dam zes vertrekken, gelegen aan de zijde van de Mozes en Aaronstraat op de hoofdverdieping in gereedheid ge bracht. Koningin Juliana heeft zelf de meubelen uitgezocht en heeft tij dens de inrichting de vorderingen regelmatig in ogenschouw genomen. Een groep journalisten onder lei ding van de intendant der konink lijke paleizen in Den Haag en Am sterdam, Jhr. ir. P. F. O. R. Sic- kinghe, heeft een aantal vertrek ken en zalen bezichtigd. De zitkamer van koningin Ingrid bevindt zich in het zg. Engelse kwartier aan de Noordelijke galerij met uitzicht op de Nieuwe Kerk. In de kamer staat een Empire ameu blement met koperwerk ingelegd. De stoelen zijn bekleed met licht groen damast en de ronde tafel heeft een marmeren blad. De slaap kamer en modern ingerichte bad kamer grenzen aan de zitkamer. De Mozeszaal met uitzicht op de Dam is als zitkamer voor koning Frederik ingericht. Ook Churchill heeft deze zaal als zitkamer tij dens zijn bezoek gebruikt. Lunch in troonzaal In de aan de zijde van de Raad huisstraat gelegen troonzaal zal na de aankomst de lunch worden ge bruikt door het Deense en Neder landse koninklijk paar met de hof houding, totaal 28 personen. In de grote Burgerzaal, waar het diner wordt gegeven, staan de tafels en de 180 met rood pluche beklede Empire stoelen reeds gereed. Haaks op de hoofdtafel staan vijf tafels. Op de grond ligt het uit de Na poleontische tijd daterende tapijt, dat in 1938 in stukken werd ver deeld, waardoor al naar nodig was een groter of kleiner stuk kon wor den neergelegd. Het serviesgoed komt uit Den Haag. Nieuwe Australische jongelie den (immigranten) zullen voortaan dienstplichtig zijn, zo heeft de fe derale minister voor Arbeidszaken en Nationale Dienstplicht (mnister for Labour and National Service) Harold Holt, medegedeeld. De eer sten zullen 18 Mei ingeschreven worden. De hofhouding van het Deense koninklijk paar bestaat uit totaal 10 personen en het Nederlandse hofpersoneel uit 120. Allen zullen in het paleis logeren. De vertrek ken van Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gelegen aan de zijde van de Paleisstraat. Het is de eer ste keer na de oorlog, dat vorste lijke personen in het paleis op de Dam zullen logeren. Prins Bernhard ontvangt vriendschapspijp Aan vijf Nederlanders en een Amerikaan, nl. Z.K.H. Prins Bern hard, kardinaal De Jong, minister Kernkamp, Mr G. J. van Heuven Goedhart, de winnaar van de Christchurch-race, gezagvoerder G. Kooper, en aan de voorzitter van de Internationale Associatie van Pijprokers, Carl A. Piercy, zijn tij dens een bijeenkomst van de Pur- merender pijprokersclub „De Ge- sellighe Dampkring", vriendschaps- pijpen toegekend. De club heeft deze pijpen met de inscriptie „We- reldpijprookdag 1954", ter beschik king gesteld in verband met de wereldpijprookdag op Zaterdag 24 April. Geen twee mensen op aarde o zijn gelijk en ze zijn er allebei bi, om. O O Q4004004400000000040Q40 Het K.N.M.l. verwacht tot Zaterdagavond: Droog weer Na in de nacht vooral in het Westen van het land vorming van mist of laaghangende bewolking, overdag droog en zonnig weer; weinig wind; na koude nacht over dag ongeveer dezelfde temperatu ren als Vrijdag. 25 April. Zon op 5.24, onder 19.53. Maan op 2.01, onder 10.20. 26 April. Zon op 5.22, onder 19.55. Maan op 2.28, onder 11.38. 27 April. Zon op 5.20, onder 19.56. Maan op 2.49, onder 12.59. Laatste Kwartier: 26 April te 5.57. hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 25 April 7.30 v.m. 19.52 nm. 26 April 8.29 v.m. 20.52 njn. 27 April 9.36 v.m. 22.09 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 April 7.03 v.m. 19.34 n.m. 26 April 8.03 v.m 27 April 9.12 v.m Doodtij: 28 April. 20.37 n.m. 21.56 n.m. Rijk programma in de Grote Kerk Voor het eerst na de ramp treedt Dinsdagavond a.s. de Zierikzeese Oratorium Vereniging weer op met een machtig koorwerk, in de Grote Kerk. Enorm zyn de voorbereidin gen geweest die aan dit concert voorafgingen, vooral ook door het feit, dat leden en bestuur in beslag waren genomen door talrijke werk zaamheden die de na-rampse tijd nu eenmaal met zich mee brengen. Aanvankelyk lag het in het voor nemen de uitvoering van „Die sieben Worte des Erlösers am Kreuze", van Joseph Haydn, te ge ven kort vóór of in de Paastyd. Musici en solisten bleken toen evenwel te druk bezet om naar Zie- rikzee te komen. Derhalve valt deze Korte berichten uit het Binnenland DEN BURG. Op Texel zijn dit voorjaar tijdens de zes weken du rende werptijd ongeveer 25.000 lam meren ter wereld gebracht. Het eiland telt plm. 15.000 schapen. De opbrengst der lammeren wordt op XVz millioen gulden geschat, aan gezien men op de aanstaande markten een gemiddelde opbrengst van 60 gulden per lam verwacht. Aan het Texelse abattoir zijn tot 22 April 1920 gestorven lammeren aangevoerd. Het vorige jaar be droeg dit aantal 1706 stuks. Het bij zonder koude voorjaar is aan dit hogere sterftecijfer niet vreemd. 's-GRAVENHAGE. Dr. J. H. Zee man, laatstelijk tijdelijk zaakge lastigde te Teheran is aangewezen om als Nederlands vertegenwoor diger te Peking op te treden. Dr. Zeeman zal eind Mei zijn nieuwe functie aanvaarden. Hij volgt te Peking de heer J. G. L. van Dorp op, die inmiddels van zijn post is vertrokken en thans te Hongkong vertoeft. ROTTERDAM. Er heeft zich op de hoek van de Korte Kade en de Oudedijk te Rotterdam een onge val voorgedaan, waarbij de 74-ja- rige gepensionneerde hoofdonder wijzer A. de Winter uit Rotterdam om het leven is gekomen. Op dit punt werd hij aangereden door een motorrijwiel, waardoor hij een schedelbasisbreuk opliep. Op weg naar het ziekenhuis Bergweg, waar heen men hem vervoerde, is hij overleden. De weg „Ik ben de wegniemand komt tot de Vader dan door Mij!" Joh. 14 6. Hebt U het ook gelezen enige weken geleden? Het oude buizennet van de waterleiding op Schouwen- Duiveland is vrijwel geheel ver teerd tengevolge van inundatie en ramp. Er moet dus op korte termijn een nieuw'buizennet worden aangelegd, opdat de mensen weer ten allen tijde en overal contact kunnen heb ben met het grote waterreservoir, dat hen dit voor het leven zo on misbare vocht bezorgt. En nu maken ze zoals dat meer gebeurt in onze dagen van de nood een deugd. Nu gaan ze ring leidingen leggen, die dit voordeel hebben dat van 2 kanten het water naar de plaats van bestemming kan worden gevoerd. Dat is mooi werk! Want zo ben je altijd safe: Wanneer er aan de ene kant wat aan de verbinding hapert, krijgen we het water van de andere kant. Een pracht systeem! 't Is stellig ook wel op ander ge bied toe te passen, het systeem van de ringleidingen. Er is echter één terrein, waar op het niet kan. En daar wil ik U even op wijzen, juist nu in deze na- rampse tijd. Er zijn nog al wat mensen, die zich in hun leven in de wereld ook zo veilig willen stellen; ze zoeken meerdere zekerheden om zo altijd safe te zijn. Ze hebben uit de gebeurtenissen Van vorig jaar alleen deze les ge trokken, dat je nog meer moet zor gen aan alle kanten gedekt te zijn. Zó bouwen velen aan hun toe komst, ze volgen een zelfde politiek als die de Waterleidingmaatschappij zal gaan volgen. Maar dé zekerheid, het geluk en een veilig leven vinden ze zo niet, al lijkt het aanstonds misschien weer heel wat! Die vindt U alleen als U vóór alles rekent met een verbinding, die alles bepalend is in een mensenleven, de verbinding naar boven, met God de schepper en onderhouder van al wat leeft. Die verbinding was door onze eigen schuld ook helemaal kapot geraakt. Maar nu hee'ft de Here Jezus gezorgd, dat deze verbroken verhouding weer is hersteld: dat was Goede Vrijdag. Nu heeft God de Vader laten zien dat toch niet de duivel, de dood en de ondergang het laatste woord hebben: dat was Pasen. Nu is er weer een weg tot God, die zo ook ónze Vader wordt: dat is de weg via de opgestane Heiland. Wilt U zekerheid, geluk, een vei lig leven? Lees dan eens rustig en met aandacht de woorden van Je zus Christus, die hier boven staan. En let er dan goed op dat Hij niet een weg is, maar dé weg om een Vader te krijgen, die je leidt, die voor je zorgt, die alles voor een mensenkind wil zijn, niet alleen in het leven, maar ook aanstonds in het sterven. Hoe bent U aan 't bouwen aan Uw toekomst? We kunnen ons aan alle kant veilig proberen te stellen, maar als U geen contact hebt met het leven, met de Levende Christus, dan loopt het in ieder geval op de dood uit. S. A. P. N. veel belovende uitvoering ditmaal na Pasen. Naast de „Zeven Kruiswoorden" van Joseph Haydn vermeldt het programma het „Stabat Mater" van Perculese en ook de prachtige ko ralen uit de „Mattheus Passion" van Johan Sebastian Bach. Het or kest zal bovendien het „Concerto Grosso" spelen van Handel. Een rijk gevarieerd programma, dat op bij zonder hoog peil staat. De uitvoe ring is vooral mogelijk door een subsidie van gemeentewege. Voor de begeleiding zorgt een orkest (28 musici) samengesteld uit leden van het Rotterdams Philharmonisch Or kest. Als solisten treden op Irma Brester (sopraan), Diet Kloos (alt). Frank Berga (tenor) en Henri Wel- booren (bas). Deze namen hebben in vocaal Nederland een uitsteken de klank. Juist door de grote opzet van dit concert zal de proef op de som moeten worden geleverd, of het mo gelijk is in de na-rampse tijd der gelijke uitvoeringen op Schouwen- Duivéland te blijven geven. Zowel de „Zeven Kruiswoorden" als de koralen zijn zeer melodieuze wer ken, waarin de rijke geest der scheppende componisten op wel haast onovertrefbare wijze uitdruk king heeft gekregen in werken, die voor alle tijden zullen zijn. Ondanks talrijke moeilijkheden heeft de stedelijke oratorium vereni ging de voorbereiding van dit con cert aangedurfd. Het initiatief is een bewijs dat ook op dit terrein langzaam maar zeker normaler ver houdingen terugkeren. Te hopen is echter, dat de inwoners van Schou- wen-Duiveland dit pogen zullen we ten te waarderen en inzien dat hier met eigen krachten in combinatie met anderen, een stuk cultureel werk is voorbereid, dat aller be langstelling meer dan waard is. Mede gelet op het gewijd karakter van het programma, wordt speciaal van kerkelijke zijde op de zo nood zakelijke belangstelling gerekend. De minister Van Financien der Sowjet-Unie, Arsene Verev, heeft in zijn voor de Opperste Sowjet ge houden begrotingsrede de aandacht gevestigd op de resultaten van het sffèven der Sow jet-regering naar verhoging van de levensstandaard en de burgers der SowjetrUnie voor het lopende jaar een nieuwe en aanzienlijke verbetering van hun materiële levensomstandigheden in uitzicht gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1