ZMIMSMFWNIEUWSBODE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerikaanse moeders willen praten over krijgsgevangenen Franse verdedigingswerken werden ,oeKertToi'u"!n <"in hem'diej geconsolideerd Honderd passagiers van trein in Cambodja vermoord Verzoeken om bijdragen dienen gericht tot Lanabouwherstel No. 17524 - 110e Jaargang DONDERDAG 22 APRIL 1954 jfc No. 17524 - 110e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) ft, per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nh 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 DE KOMENDE GENEEFSE CONFERENTIE Russische houding niet bemoedigend Luxe auto rijdt op trailer Vier dooden DE STRIJD OM DIEN BI EN PHOE O O Men moet zijn geheim slechts o niet gezocht heeft het te raden j 72 moeders en vrouwen van in genootschap van Zuid-Oost-Aziati- Korea vermiste Amerikaanse mill- scI?e landen, ter verzekering van de Op de rijksweg Den Haag-Am sterdam nabij Oegstgeest zijn om streeks half drie Maandag twee auto's met elkaar in botsing geko men, tengevolge waarvan vier per sonen het leven lieten. In de richting van Den Haag reed een grote vrachtauto met aanhang wagen, toen ter hoogte van het Ma- zocht, waarbü z« het verzoek heb- beweging dor Aziatische volken te oegstgeèst'èen'personenauto uttte ben gedaan om als eerste agenda- onderdrukken", welke volgens het ueÊst6eest een Personenauto uit punt voor de komende Geneefse be- Wad ten doel heeft „de koloniale p overheersing door de ïmperialisti- sprekingen te vermelden „Het lot scjie rnogendheden te bestendigen". Er komen geen Amerikaanse troepen tairen hebben deze week het hoofd - veiligheid in dit gedeelte der we reld, niets anders is dan „een po- kwartler der Verenigde Naties be- gjng om <}e nationale bevrijdings- geovergestelde richting naderde. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de personenauto in botsing ge komen met de vrachtwagen en on der krijgsgevangenen". Westerse waarnemers te Moskou der de voorzijde van deze wagen Het officiële Sowjet-Russische beschouwen dit „Izvestia'-artikel geschoven. dagblad „Izvestia" schrijft dat het ais een aanwijzing voor de Sowjet- plan van de Amerikaanse minister RUSSisChe gedragslijn op de kómen- van Buitenlandse Zaken Foster Dulles, om te komen tot een bond- Geneefse besprekingen. Van Acker Belgisch Kabinetsformateur Kinderen uit rampgebied naar Friesland Onmiddellijk na de botsing vloog de personenauto in brand. Drie van de inzittenden van de personen auto waren op slag dood, de vierde is ernstig gewond, doch in de loop van de ochtend aldaar overleden. De slachtoffers zijn de 26-jarige L. Blith, zijn echtgenote, de even eens 26-jarige mevr. N. M. Blith- Generaal De Castries, de bevel hebber van de belegerde vesting Dien Bien Phoe, had Dinsdagavond zjjn verdedigingswerken in een ge bied met een omtrek van nog geen drieduizend meter geconsolideerd. De kern van de vesting bestaat nog uit een terrein met loopgraven, geschutsopstellingen, ondergrondse onderkomens en werkplaatsen, om ringd door mijnenvelden en prik keldraad. De Noordelijke rand van de vesting werd Maandagavond af gegrendeld met een sterke linie van loopgraven en andere versterkin gen, die over het vliegveld loopt. vijftien leden tellende afvaardiging van 't Amerikaanse Congres inlich tingen had verstrekt over de ont wikkeling in Indo-China en de Ge neefse conferentie. Ferguson zeide, dat Dulles de toe stand goed in de hand heeft. De minister zal met de zegen van de Congresleiders naar Genève ver trekken. Twee republikeinse leden van de - ir tt Amerikaanse Senaat, Ferguson en Drie weken, namelijk van 22 Juli £.u?, e' alSTnede de dames L. M. H. Bridges, hebben Dinsdag te Was- Kalkman, 34 jaar en W. C. M. Zig- hington verklaard, dat de Ameri kaanse regering niet overweegt strijdkrachten naar Indo-China te zenden. De senato.ren zeiden dit, na dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, een Luitenant-kolonel Gamal Ab- del Nasser is premier van Egypte geworden. Generaal Naguib blijft president. DIT DEED DE VIETMINH Weergaloze gruweldaad door rebellen Koning BoudewUn van België tot 12 Augustus zal een aantal kin- heeft de 56-jarige socialist Achille deren uit het rampgebied, in het velaar, jaar, allen uit Amster- van Acker als kabinetsformateur bijzonder van Schouwen-Duiveland, m" aangewezen. Van Acker heeft de Kruiningen en Tholen, een vacantïe opdracht aanvaard. in Friesland doorbrengen. Het plan Men verwacht, dat een op libe- hiertoe is opgevat door de afdeling ralen en socialisten steunende coa- Friesland van het Nederlands ver- litie-regering zal worden gevormd, bond van verenigingen „Pro Juven- De leiders van beide partijen heb- tute". ben Zondag jl. in beginsel overeen stemming bereikt doch deze moet nog door de heden Donderdag bij een komende algemene partijraden worden bevestigd. Brand in een Londense kraamkliniek 13 babies omgekomen Tot dusver zijn 13 van de 15 zui gelingen gestorven, die op eerste Paasdag uit een zaal werden ver wijderd van een kraamkliniek te Reading waar brand was uitge broken. De toestand van de twee overge bleven babies is ernstig. Zuster Freda Holland, de ver pleegster, die de kinderen uit de brandende zaal weghaalde en daar bij ernstige brandwonden heeft op gelopen, gaat goed vooruit, na een huidtransplantatie. Het Koninklijk gezin in Obergurgi Het Koninklijk gezin heeft de Paaszondag in Obergurgi doorge bracht. Het heeft die dag een Pro testantse kerkdienst bijgewoond, waarin prof. dr. Redeke uit Kiel voorging. Des avonds was het Koninklijk gezin aanwezig bij een concert, waar ook Nederlandse, Britse, Duit- s, Zweedse en Oostenrijkse studen ten, die in Obergurgi zijn voor een internationale Paasbijeenkomst, te genwoordig waren. Volgens berichten in de Parïjse pers - zijn onlangs meer dan 100 mannen, vrouwen en kinderen om het leven gebracht door de Viet- minh, nadat de trein waarin zjj za ten tot ontsporing was gebracht. Het was een trein van het traject Pnom Penh-Battambang in Cam bodja. De locomotief en veertig wagons vlogen uit de rails nadat mijnen er onder tot ontploffing waren geko men. Daarop stortten 500 opstande lingen van de Vietminh, gewapend met geweren, handgranaten en ma chinegeweren zich op de wrakstuk ken en doodden systematisch de overlevenden. De vernielde wagons werden met benzine overgoten en in brand gestoken. De gewonden in de wagons verbrandden levend. Som mige passagiers werden gefolterd. Oude mannen en vrouwen en ook kinderen zouden in stukken zijn gehakt. Pnompenh is de hoofdstad van Cambodja. Battambang, in het Noordwestelijke gedeelte van deze staat, ligt dicht bij de grens met Thailand. Bijzondere schedel gevonden Een eigenaardige vondst is ge daan door het Urker vissers vaartuig UK 174, schipper H. Kaptein. Het schip bevond zich op 53 gr. Noorderbreedte op een plaats, waar gewoonlijk niet wordt gevist, omdat het daar niet minder dan 40 vadem diep is. Tussen de gevangen vis be vond zich een schedel van zeer bijzonder model: laag voor hoofd met oogholten en neus op dezelfde plaats als bij een mens, de mondholte bevindt zich echter lager en de nek- wervels meer naar achteren dan bp een mens. Korte berichten uit het Binnenland HARDINGEN. Het vijfjarig zoon tje van het gezin de Wit uit Har- lingen is ongeveer één kilometer buiten Harlingen nabij de ouder lijke woning onder de Dieseltrein gekomen, die kort tevoren uit Har lingen was vertrokken. De treinbe stuurder remde nog, maar kon een aanrijding niet voorkomen. Het kindje werd op slag gedood. HILVERSUM. In afwijking van hetgeen is bericht omtrent de uit zending van de NederlandseTele visiestichting op 30 April a.s., kan thans worden medegedeeld, dat dank zij de medewerking van P.T.T. op Koninginnedag toch een recht streekse reportage zal worden ge geven van de feestelijkheden in de tuin van het paleis Soestdijk ter gelegenheid van de verjaardag van Hare Majesteit Koningin Juliana. De uitzending zal beginnen om 10.20 uur en duren tot 12 uur. MAASTRICHT. Dinsdag heeft de Maastrichtse rattenvanger, de heer J. Olischlager, een begin gemaakt met zijn ratten verdelging in de Bel gisch-Limburgse gemeente Heers, waar duizenden ratten een plaag vormen voor de bewoners van dit vriendelijke dorpje. Hei K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Aanhoudend schraal weer Droog weer met over het alge meen weinig bewolking; na kou dere nacht met plaatselijk lichte nachtvorst, overdag ongeveer de zelfde temperatuur als Woensdag; zwakjee tot matige, ,af en toe vrij krachtige wind tussen Noord en Noordoost. 23 April. Zon op 5.28, onder 19.50 Maan op 0.45, onder 8.02 Laatste kwartier: 26 April te 5.57 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 April 6.11 vm. 18.30 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 April 5.41 v.m. 18.05 n.m. Doodtij: 28 April. DELFZIJL. Dinsdag is te Delf zijl de Duitse driemastbark „Seute Deern" aangekomen. Zoals gemeld is de bark aan Delfzijl geschonken door de zoon van wijlen P. A. Koerts uit Michigan (U.S.A.). De fa milie van deze oud-Delfzijler wilde ter nagedachtenis aan hun vader iets doen voor Delfzijl. De bedoeling is deze driemastbark, die in Ham burg als hotelschip heeft dient ge daan, in Delfzijl als jeugdherberg in te richten. ALKMAAR. De 44-jarige H. Koo- men uit Zaandam, een in de Zaan streek bekende biljarter, is met zijn bromfiets tegen een personenauto gereden. Aan de ernstige verwon dingen is hij spoedig na de aanrij ding overleden. HET AMSTERDAM-RIJNKANAAL De verbreding van het Amster dam-Rijnkanaal nadert haar vol tooiing. Op deze A.N.P.-luchtfoto van het verbrede kanaal genomen ter hoogte van Breukelen, zien wij duidelijk in het midden van het kanaal het laatste gedeelte van de vroegere kanaaldijk welke nog moet worden weggegraven. De foto laat ook diilrlpliilc zSpin hop breed of beter gezegd hoe smal het oude Merwede-kanaal vroeger was en hoe breed en royaal de nieuwe Amsterdam-Rijn-verbinding is ge worden. Na het uitgraven van het laatste stak zal het kanaal ter plaatse ook nog op voldoende diepte moeten worden gebracht, waarmee het enorme werk voltooid zal zijn. Film opgedragen aan het Deense Koningspaar Dank voor hulp na watersnood Het cineasten-echtpaar Alex Roos dorp en Marie Roosdorp-van den Berg uit Deventer heeft zijn over Denemarken vervaardigde docu mentaire een kleurenfilm op gedragen aan het Deense konings paar, dat aan het eind van deze maand een bezoek aan Nederland brengt. Van de Deense gezant in ons land heeft het echtpaar Roos dorp bericht ontvangen, dat koning Frederik en koningin Ingrid de ge voelens, die aan de opdracht ten grondslag liggen op hoge prijs stel len en bereid zijn de opdracht te aanvaarden. De opdracht van de 1% uur du- ende film, die de titel „Denemar- cen" draagt luidt: „Deze film, die .len beeld geeft van het ons zo ver wante Deense volk en land, dragen wij op aan Z.M. Koning Frederik an H.M. Koningin Ingrid als blijk /an hulde voor de grote vriend schap betoond door de Denen aan de Nederlanders ter gelegenheid van de watersnood in het begin van 1953". Buitenlandse studenten bezoeken Zeeland Achttien buitenlandse studenten, die van 19 tot 26 April onder aus piciën van de „Foreign Student Service W.U.S.", een bezoek aan Zeeland brengt, zijn Dinsdagmid dag in de Statenzaal te Middel burg door het Provinciaal Bestuur van Zeeland ontvangen. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in Zee land, sprak namens het Provinciaal Bestuur een begroetingswoord, waarna uit naam van de studenten, de heer Rikvin (U.S.A.) antwoord de. Vervolgens werd een lunch aan geboden door het Provinciaal Be stuur. Tijdens die maaltijd hebben de Commissaris der Koningin en de heer B. A. Knoppers, secretaris van de „Foreign Student Service" een toespraak gehouden. De uitkering aan oorlogsgetroffen landbouwers Ieder dient voor zijn recht op te komen (Slot.) Laat ons tenslotte nagaan hoe in een voorbeeldgeval de bepaling van de aanvullende bijdrage er uit zal kunnen zien. Een getroffene heeft voor vee een eerste uitkering ontvangen van f 5.130 en voor dode inventaris van f 930. Er gingen geen hoogwaardige dieren verloren. De eerste bijdrage voor bedrijfsuitrusting bedroeg dus 1/3 X f 5.130 f 1.710 f 930 f 2.640. Zijn vermogen voor het be lastingjaar 1947 bedroeg f 24.000. De herstel- en heraanschaffings- kosten bedroegen f 9.900. Het af schrijvingsfonds bedroeg f 650 en was voor herstel en heraanschaf fing beschikbaar. De molestverze- kerings-uitkering bedroeg f 1000. In 1946 leed getroffene fiscaal een verlies van f 2000, in 1947 be droeg de winst f 6.000, in 1948 f 11.000 en in 1949 f 15.000. De aan vullende bijdrage zou in dit geval hoogstens kunnen bedragen 2% X f 2.640, verminderd met f 500; dus f 6.100. En nu de berekening van het bedrag dat daarvan zal worden uitgekeerd als zijnde voor herstel en heraanschaffing. Daartoe worden de herstelkosten van f 9.900 verminderd met de eer ste bijdrage van f 2.640, de molest- uitkering van f 1.000 en het af schrijvingsfonds van f 650, dus in totaal met f 4.290. De aanvullende bijdrage bedraagt derhalve f 5.610. Ovei'winst wordt niet aanwezig geacht omdat de gemiddelde jaar lijkse winst f 7.500, dus minder dan f 10.000 bedroeg. In dit voorbeeldgeval komt de ge troffene dus niet aan zijn maxi mum van f 6.100. Als de berekening van de voor herstel en heraanschaf fing nog benodigde som niet f 5.610 tot uitkomst zou hebben gehad, maar b.v. f 6.300 dan zou de maxi male aanvullende bijdrage van f 6.100 vastgesteld zijn. In gevallen waarin een getroffe ne een zg. werktuigencrediet heeft opgenomen wordt dat met de aan vullende bijdrage verrekend. Wij hopen dat deze uiteenzetting voor vele getroffenen verhelderend moge werken, zodat zij een juiste algemene indruk krijgen van hun recht op een aanvullende bijdrage voor bedrijfsuitrusting. Wat moet de getroffene nu doen? Voorlopig alleen zorgen, dat hij de aanvullende bijdrage aanvraagt, als dat tenminste nog niet gebeurd is. Zij moet gericht worden aan de Rijksdienst voor Landbouwherstel, Hooftskade 1, 's-Gravenhage. Ver der kan hij afwachten tot Land bouwherstel zich met hem in ver binding stelt naar aanleiding van zijn aanvrage. Dan doet hij verstan dig door eens te gaan overleggen met een van de deskundigen van de Stichting voor de Landbouw, die opdracht heeft hem met raad en daad te helpen bij het samenstellen van opgaven en als dat nodig mocht blijken later ook in beroep zijn rechten te helpen verdedigen. Zij zijn steeds nauw betrokken geweest bij de discussies met het ministerie van Financiën waarbij tenslotte het bovenomschreven resultaat uit het vuur is gesleept. De kosten van de bijstand aan de getroffenen worden grotendeels' door de georganiseer de landbouw gedragen, in sommige provincies met subsidies van het Bestuur der provincie. De aanvullende bijdrage voor be- di-ijfsuitrusting is een zwaar be vochten goed recht der getroffenen. Het is te hopen dat zij ondanks de vele jaren dat zij op de verwezen lijking hebben moeten wachten de moed niet verloren hebben, en ieder op zijn beurt voor zijn recht zal op komen. Ook dan zal er nog maar al te veel schade te dragen over blijven, Schade welke in vele ge vallen nog vergroot is doordat de getroffene zolang onthouden werd wat hem toekwam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1