Bekentenissen door „Hersenspoeling" WOENSDAQ ei APRIL ltS4 No. 17523 - 110e Jaargang ZJERIKZEESCHEfflNIEUV^SBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Pcijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent Losse nummer» 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje» tmax. 15 mm) 11,- per tluk WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr, 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel! 309 EEN BEVRIJDEND BESLUIT Amerikanen houden aan de Elbe het geweer aan de voet Europa wordt niet „uit de verte" verdedigd President Eisenhower heeft de plechtige verzekering gegeven, dat de Amerikaanse strijdkrachten op het Europese vasteland zullen wor den gehandhaafd, zolang als de dreiging van een agressie blyft be staan. Deze strijdkrachten zullen zo nauw mogelijk samenwerken met die van het nog te vormen Euro pese leger. Amerika garandeert bo vendien het bestaan en de eenheid van het Europese leger en zal zich keren tegen elk land, dat zich daar uit zou willen losmaken. De Amerikaanse regering zal in grotere mate inlichtingen aan haar bondgenoten gaan verstrekken over het gebruik en het effect van nieuwe wapens. Tenslotte be schouwt de Amerikaanse regering het Atlantische pact als voor onbe paalde tijd gesloten. Dit zijn de belangrijkste punten uit een rede die de Amerikaanse president heeft gehouden en die, hoewel gericht aan alle leden van het Atlantische pact, speciaal be doeld was voor Frankrijk. De ga rantie, dat Amerika zijn troepen niet uit Europa zal terugtrekken en de belofte om tegen West-Duitsland (dat in de rede uiteraard niet met name genoemd werd) op te treden ingeval de Duitsers zich uit het ge meenschappelijke Europese leger zouden willen losmaken om op nieuw nationale strijdkrachten te vormen, zijn er op gericht, de te genstand, die er in Frankrijk tegen het Europese legerplan bestaat, te verminderen en de aanvaarding van dat plan in het Franse parle- mten mogelijk te maken. Met het zelfde doel kondigde de Britse re gering enige dagen geleden aan, dat het één tankdivisie aan het Europese leger zou toevoegen. Op de keper beschouwd, heeft Eisenhower geen enkele nieuwe toezegging gedaan, maar zijn rede wordt door de gehele wereld toch uiterst belangrijk geacht, omdat zij in formele vorm herhaalt wat te voren slechts op informele wijze en terloops is gezegd. Geen „bevrijding" Te Washington wordt er de na druk op gelegd, dat Eisenhower's belofte om de Amerikaanse troepen voor onbepaalde tijd op het Euro pese vasteland te handhaven, een beveiliging betekent van het begin sel, dat Europa's eerste verdedi gingslinie de Elbe is. De Ameri kaanse regering heeft dus elk plan om Europa ,uit de verte" te verde digen en het na een op die ma nier vrijwel onvermijdelijke vijan delijke bezetting te komen bevrij den, opgegeven. GROTE FIRMA Een mosterdfabriek te Cu- lèmborg ontving onlangs een aanbieding van mosterdzaad uit een kleine havenplaats aan de Westkust van Afrika. De brief begon met de woorden: „I am a big firm" („wij zijn een grote firma"), zulks ken nelijk om het tegengestelde niet te doen vermoeden, het geen geen overbodige luxe was, want de „brief was met pot lood geschreven op de binnen kant van een schoenendoos en het monster mosterdzaad was verpakt in een met stokjes dichtgestoken oude vilten he renhoed. De ingewonnen bankinfor matie gaf aan: „Uitstekende zaak, goed voor elk redelijk bedrag". De mosterzaak is inmiddels tot volle tevredenheid afge wikkeld O 1/ Het genoegen van een vriend q te hebben kan weggenomen o worden, maar niet dat van er O een gehad te hebben. 06064999099600099640440 Het K.N.M.I. verwacht tot Woensdagavond: Rustig weer Droog weer met overdrijvende wolkenvelden; zwakke tot matige wind tussen Noordoost en Noord; weinig verandering in temperatuur. 22 April. Zon op 5.30, onder 19.48. Maan op onder 7.08. Laatste kwartier: 26 April te 5.57. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 April 5.38 v.m. 18.03 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 April 5.06 v.m. 17.30 n.m. Doodtij: 28 April. Partiële herziening van Oosterlands weder- REUZENDOK IN AANBOUW IN AMSTERDAMSE HAVEN 80.000 m3 beton een hoeveelheid voldoende voor de bouw van 1000 flatwoningen wordt verwerkt bij de bouw van een nieuw gegraven dok van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam, aan de Noordelijke IJ- oever ter hoogte van Oostzaan, op het terrein van de reparatiewerf- Oost. 160 man zijn hier dag en nacht in de weer. De lengte van het nieuwe dok zal 245 nieter be dragen, de breedte 40 meter tussen de wanden. De breedte van de in gang wordt 36V& meter. De diep gang is bepaald op 8.4 meter. Wan neer het dok gereed is, kunnen er [schepen van 45- 'tot 50.000 ton draagvermogen worden gedokt. Bovenstaande van de lucht uit ge maakte foto, geeft een goed beeld van de werkzaamheden in de bouw put. Op de voorgrond het IJ. Aan de rand van het half cirkelvormige gedeelte ziet men op verschillende plaatsen het door de bemalings- pompen in het IJ geloosde grond water. Op de achtergrond in de bouwput is het constructiewerk voor het storten van een gedeelte der wanden, reeds opgetrokken. Villa „Zonnehoek^' te Nieuwerkerk aangekocht als burgemeesterswoning De heer A. van Dienst gekozen als wethouder De uitkering aan oorlogsgetroffen landbouwers Herstel- en heraanschaffingskosten, afschrijvingsfonds en overwinst Vervanging van verlorene moet bedrijfsuitrusting zijn III. Er kan hier in het algemeen wel iets gezegd worden over de begrip pen: herstel- en heraanschaffings kosten, afschrijvingsfonds en over winst. De herstel- en heraanschaf fingskosten dienen gesteld te wor den op het werkelijk bedrag dat het herstel en de heraanschaffings kosten van bedrijfsuitrusting ge kost heeft. Naar onze mening dient er daarbij ook rekening mee ge houden te worden als bv. van Landbouwherstel terugontvangen vee in feite slechts een voorlopige voorziening betekende, als het tu berculeus was, besmettelijk ver wierp, geen enkele fokwaarde had enz. Of als tot herstel van de dode inventaris in de aanvankelijke toe stand voor duur geld tweedehands goederen moesten worden gekocht die zo spoedig mogelijk door deug delijke nieuwe goederen moesten worden vervangen. Het is van geen belang of precies dezelfde goederen als de verlorene werden teruggekocht. Wel moet het bedrijfsuitrusting zijn. Het is ook niet nodig, dat het herstel en de heraanschaffing al voltooid zijn. Maar besteding van het hele be drag der aanvullende bijdrage zal ▼ereist zijn om haar geheel in ont vangst te nemen. De kosten welke vóór 5 Mei 1945 gemaakt zijn, komen volgens de wet niet in aanmerking voor de aan vullende bijdrage. Wel heeft de mi nister van Financiën goedgevonden dat deze kosten in aanmerking ge nomen worden als herstel- en her aanschaffingskosten, maar het blijft toch nog even een van de punten waarop de getroffene op zijn zaak dient te letten. Met afschrijvingsfonds wordt het bedrag bedoeld waarvan aangeno men moet worden, dat het vóór de schade al op de verloren gegane en beschadigde goederen afgeschre ven was. Men neemt dus aan, dat dit als het ware in een potje opzij gezet was voor de aanschaffing van nieuwe inventarisstukken zodra de oude versleten zijn. Landbouwher stel kan dat bedrag aan de hand van de berekeningen die gediend hebben bij de vaststelling der eer ste bijdrage, bepalen. Maar de over heid mag het afschrijvingsfonds al leen op de herstelkosten in minde ring brengen als redelijkerwijze aangenomen moet worden, dat het voor het herstel en heraanschaffing van bedrijfsuitrusting beschikbaar was. En dat is weer een punt waar op de getroffene waakzaam dient te zijn. Het begrip overwinst is het moei lijkste en meest heftig omstredene van alle begrippen welke bij de be paling der aanvullende bijdrage een rol spelen. Er wordt het bedrag mee bedoeld, dat volgens bepaalde maatstaven van het fiscale inko men in de jaren 1946 tot en met 1949, na aftrek van eventuele ver liezen voor herstel en heraanschaf fing, beschikbaar was. Dat is gauw neergeschreven, maar niet zo ge makkelijk is het op dit punt een volledige uiteenzetting van zaken te geven. Er zal daartoe hier geen poging gedaan worden. Voor het gros der getroffenen is het vol doende te weten, dat de overheid zal aannemen, dat geen overwinst aanwezig was in alle gevallen waarin het gemiddelde fiscale in komen in de genoemde jaren min der dan f 10.000 per jaar bedroeg. De betrekkelijk weinigen voor wie het begrip overwinst een rol kan spelen, doen het beste te zijner tijd ook die aangelegenheid eens met de adviseur van de Stichting voor de Landbouw te bepraten. Aan wie overigens daartoe de wens te ken nen geeft aan het Adviesbureau van de Stichting voor de Land bouw, Marialaan 104, Nijmegen, zal over dit onderwerp een schrifte lijke uiteenzetting worden gestuurd. Vorige week vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester A. A. van Eeten. Na opening der vergadering zegt de heer van der Linde, benoemd als lid van de raad in de vacature van wethouder Steendijk, de voor keur te geven aan het afleggen van de voorgeschreven zuiverings- en ambtseed boven de belofte. Deze eden worden in handen van de voorzitter hierna door de heer van der Linde afgelegd. De voorzitter wenst de heer van der Linde met zijn intrede in de raad geluk en spreekt de hoop uit, dat de prettige samenwerking, die met zijn voorganger steeds bestond, zal voortbestaan. De voorzitter zegt voorts er van overtuigd te zijn, dat het voor de heer van der Linde geen gemakkelijke taak zal zijn om in deze moeilijke tijd tot het raads lidmaatschap te worden geroepen. Spreker besluit te zegen er op te vertrouwen steeds op alle mede werking zijnerzijds te mogen reke nen tot heil der gemeente. Bij de volgende vex-kiezing ter voorziening in de vacature van wet houder Steendijk \vorden uitge bracht op de Heren van Dienst 4 en 3 stemmen op de heer van der Linde, zodat tot wethouder is. ver kozen de heer J. A. van Dienst. De heer van Dienst verklaart deze benoeming aan te nemen. De voorzitter wenst de heer van Dienst met zijn benoeming geluk en wijst er op, dat deze als raads lid geen nieuweling meer is. Reeds 7 jaren heeft U, aldus de voorzitter, als zodanig reeds zitting en het is mij een behoefte U dank te zeggen voor al hetgeen U als zodanig heeft verricht. Spreker besluit met het uitspreken van de hoop, dat de heer van Dienst in zijn nieuwe ambt de zelfde energie ontplooien zal als vporheen. Aankoop „Zonnehoek" Hierna komt in bespreking het in de vorige vergadering ter tafel ge brachte voorstel tot aankoop van de villa „Zonnehoek" met bestemming tot burgemeesterswoning. Na enige besprekingen wordt met algemene stemmen besloten deze woning te gen de vraagprijs van f 4000 aan te kopen, waarbij rekening wordt ge houden met de herstelkosten tenge volge van de watersnood, welke eveneens voor rekening der ge meente komen. Na nog enige besprekingen wordt overgegaan tot de rondvraag. De heer van der Linde brengt dank voor de vriendelijke woorden welke tot hem gesproken zijn en geeft de verzekering te zullen trach ten de voetsporen van zijn voor ganger te drukken, waarbij ook hij hoopt op een prettige samenwer king met de overige leden van het raadscollege. De heer van Dijke wenst de heer van der Linde, mede namens de overige leden geluk en wenst hem onder Gods leiding kracht om zijns taak naar behoren te kunnen ver vullen. De heer Heijboer wijst op het ge vaar dat de klokkestoel momenteel oplevert. De voorzitter antwoordt, dat zo spoedig mogelijk tot vernieuwing zal word enovergegaan. De heer Flikweert wijst op de slechte toestand van het Beijers- dijkje. De voorzitter zegt toe hierin spoe dige verbetering te zullen doen aan brengen. Hierna sluiting der vergadering. Eenzame opsluiting en ondervoeding, langdurige verhoren en slaapgebrek, kunnen grote veranderingen in de persoonlijkheid teweeg brengen In de zomer van 1953 werden bij de wapenstilstand op Korea een aantal Amerikaanse officieren vrij gelaten, die, bewerkt met de metho de van de „hersenspoeling", in'rode kiijgsgevangenschap de bekentenis hadden afgelegd, deelgenomen te hebben aan bacteriologische oorlog voering boven Noord-Korea en China. De kolonel-vlieger der mariniers, Frank Schwable, staat thans als oudste en hoogste in rang te Was hington voor een jury van admi raals en generaals, die zal moeten beslissen of Schwable voor dit feit dient te worden bestraft. De vreemde^bekentenissen, die communistische ondervragers hun gevangenen kunnen laten doen, staan daarmee weer eens in het middelpunt van de algemene be langstelling. De hele wereld is in opschudding over de zg. hersenspoeling. De re sultaten zijn bekend: de slachtoffers komen er door tot de meest absurde bekentenissen. Over hetgeen er eigenlijk gebeurt zijn de meeste mensen slecht inge licht. Wij spraken iemand, die dacht dat hersenspoeling net zo iets was als „oren uitspuiten". Een ander veronderstelde, dat de bloedvaten van de hersenen daarbij met een speciale vloeistof werden doorstroomd. Bij de zg. hersenspoeling wordt er helemaal niet gespoeld. Er komt aan de hele bewerking geen vloei stof te pas. Dit woord is een monstrueuze vertaling van de Amerikaanse term .brainwashing", een uitdrukking waarmee men iets zeer speciaals bedoelt. Wanneer men bij ons zegt, dat iemand bij de neus genomen wordt, weet elkeen wat daarmee wordt be doeld. Gaat men zo'n zegswijze in een andere taal overnemen, dan stelt men zich in den vreemde hier al licht iets geheel verkeerds bij voor. Geen mishandeling Vanouds is bekend, dat het kri tisch denkvermogen van de mens hem in de steek laat wanneer zijn geestelijke en lichamelijke weer stand verminderen. Voortbouwend op dit principe schijnen de Sowjet-artsen en -cri minologen een systeem te hebben uitgedacht, dat, bij de zuiverings processen, omstreeks 1935, voor het eerst is gebruikt. De mensen, die dit moeten onder- ondergaan, \yorden daarbij klaar blijkelijk gedurende weken en maanden op een zeer speciale ma nier behandeld. Medische ingrepen of mishanden ling zijn daarbij niet alleen overbo dig, maar naar het schijnt zelfs zeer ongewenst. Andere maatregelen De toestand van lichamelijke uit putting wordt bereikt door het ont houden van voldoende voedsel. Door de slachtoffers 's nachts daarenboven telkens wakker te ma ken, zodat zij nog voortdurend slaap te kort komen, wordt het lichame lijk weerstandsvermogen nog ver der ondermijnd. Het optreden van geestelijke ver moeienis wordt bereikt door uitvoe rige verhoren, afgewisseld met op sluiting in een kleine, donkere cel. opbouwplan Gemeente krijgt een vlag Donderdagavond kwam de raad wederom in spoedeisende vergade ring bijeen. Afwezig waren de he- ren Koster en Zeijler. Mededeling werd gedaan van een schrijven van het gemeentebestuur van Baarn, waarin mede namens dat bestuur van Eemnes dank werd gebracht voor de ontvangst de ra- -den dier gemeenten op 8 April -jl. bereid. Een reactie daarop was, dat door de goede zorgen van de U.V.V. te Baarn een grote collectie bloei ende planten aan de bevolking kon worden uitgereikt, rechtstreeks af komstig van Aalsmeer. Aan de orde kwam, waarvoor deze vergadering speciaal was be legd, een voorstel tot vaststelling van een partiële herziening van het wederopbouwplan Oosterland. Geen bezwaren daartegen waren binnen de gestelde termijn ingekomen. Ook de raad had daartegen geen beden kingen. Het werd dan ook vastge steld, zoals het was aangeboden. In een volgende vergadering komt het wederopbouwplan van Sirjans- land aan de orde. In verband met de Zeeuwse Manifestatie op 6 Juni a.s. ging de raad accoord met het aanschaffen van een gemeentevlag. Bij de rondvraag besprak de heer van der Maas de zorg voor- en de plaats van de boot, welke thans aanwezig is bij de kerk te Sirjans- land. Hierover zal nog overleg plaats vinden met de heer van Dijk. Hierna sluiting. Stapel palen verbrand Door onbekende oorzaak brak Vrijdagmiddag brand uit in een grote stapel palen, eigendom van de Rijkswaterstaat en liggende te Viane. De brandweer van Bruinisse kon, ter plaatse aangekomen, wei nig meeer uitrichten. Een hoeveel heid rietmaterialen was oorzaak, zomede de felle wind dat het mate riaal spoedig verbrand was. Een na- bijstaande dragline kon ternauwer nood aan verbranding ontkomen. De chauffeur van een G.M.C.- vrachtwagen trok de machine snel van zijn plaats. Bij de ondervragingen, die wel licht onder sterke belichting plaats vinden, kan men alvast zinspelen op hetgeen men wenst, dat de per soon in kwestie later zal gaan be kennen. Geplaagde mens Zo schijnt er een toestand te kun nen ontstaan, waarin degene ,die de „hersenspoeling" ondergaat, niet al leen bekent, wat er verlangd wordt, maar waarin de geplaagde mens er op dat ogenblik zelf vast van over tuigd is de opgebiechte wandaden te hebben bedreven. In de Verenigde Staten is men thans aan het bestuderen, hoe de vrije wereld zich tegen deze afschu welijke methoden te weer kan stel len. Dr. H. W. S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1