Nog weinig perspectief in plannen tot stichten van badhuis Toneelgroep „Theater' bracht „Paard eet Hoed" VERHEUGEND NIEUWS! Gemeente Kerkwerve laat badgelegenheid voor eigen rekening schieten ZONDER GELUK ZIERIKZEESCHE^NIEUWSBODE - DINSDAG 6 APRIL 1954 - No. 17516 VERENIGING „GROENE KRUIS" - HAAMSTEDE Er komt nog een bevolkingsonderzoek op t.b.c. In Hotel Bom werd Donderdag avond een algemene vergadering gehouden van de vereniging „Het Groene Kruis", welke vrij goed be zocht was. De voorz., Jhr R. Röell, opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, waar onder verschillende jeugdleidsters en leidsters. N.a.v. de notulen zei de voorzitter, dat dezer dagen een kist met boeken uit Markelo is ont vangen, die een eerste begin vormt voor een in het wijkgebouw aan te leggen bibliotheek, waaruit dan aan patiënten boeken geleend kunnen worden. Verder deelde hij mede, dat in Mei weer een bevolkingsonder zoek zal plaats hebben, zoals reeds tweemaal heeft plaats gehad. Dit onderzoek zal ditmaal gratis ge schieden, dank zij een bijdrage uit het Nationaal Rampenfonds. Dit on derzoek is weer noodzakelijk, om dat na de vorige keer er nieuwe ge vallen gekomen kunnen zijn, terwijl de tweede keer nogal velen ver zuimden zich te laten doorlichten. Ook zal dit onderzoek deze keer enigszins anders georganiseerd wor den. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat er wat de stichting van een badhuis betreft, nog weinig perspectief is, doch dat hieraan steeds de nodige aandacht wordt geschonken. Vervolgens las de secretaris de jaarverslagen over 1952 en 1953, waaruit wij overnemen, dat door de wijkverplegster, Zr Visser, in 1952 zijn afgelegd in 65 gezinnen 2346 bezoeken voor wijkverpleging, 86 poliklinische behandelingen zijn verricht, 51 maatschappelijke be zoeken zijn afgelegd, voor tbc-be- strijding 152 huisbezoeken zijn ge daan, voor kinderhygiëne 306 huis bezoeken werden gemaakt, 24 zit tingen van het consultatiebureau werden bijgewoond met 348 bezoe ken, 1 schoolbezoek werd gedaan, 5 keer E.H.B.O.-hulp werd ver leend, 491 hoogtezonbehandelingen werden gedaan, 10 transporten wer den meegemaakt en 13 keer laatste hulp werd verleend. Voor 1953 voor wijkverpleging in 59 gezinnen 1595 bezoeken werden afgelegd, 159 maatschappelijke bezoeken werden gemaakt, voor tbc-bestrijding 141 bezoeken en voor kinderhygiëne 259 bezoeken afgelegd. Het consultatie bureau werd 23 maal gehouden met 516 bezoeken, 257 hoogtezonbehan delingen toegepast, 2 keer E.H.B.O.- hulp verleend, 8 keer een transport verzorgd en 6 keer laatste hulp ver leend. De voorzitter bracht daarna zijn bijzondere dank aan Zr. Visser voor het zeer vele werk dat zij deze jaren voor „Het Groene Kruis" ver richt heeft. Ook de bode, de heer Job Beije, werd dank gebracht voor zijn werk voor de vereniging ge daan. Daar de penningmeester wegens verblijf in het buitenland niet aan wezig kon zijn, bracht de voorzitter het financiële verslag uit, waaruit bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f 7987,34 en de uitgaven f 8111,03, zodat er een nadelig slot was van f 129,69. De rekening werd met bovengenoemde cijfers voorlo pig vastgesteld. Als bestuursleden werden herko zen mevr. Overbeke-Fondse en de heren P. van Dalsen en M. Blom L.Jz. Tot leden van de financiële commissie werden aangewezen de heren L. v. d. Klooster, M. Meganck en A. v. d. Berge. De voorzitter deelde mede, dat Zr Visser per 1 Februari ji. ontslag heeft gevraagd, wat haar op de meest eervolle wijze is verleend. Zij heeft zich bereid verklaard tij delijk haar functie te blijven ver vullen tot een nieuwe wijkver pleegster zal zijn benoemd, waarom reeds een oproep geplaatst is met als resultaat zes sollicitanten, waar uit binnenkort een benoeming zal geschieden. Na de rondvraag, die niets ople verde, werd de zeer instructieve film „Onder vier ogen" gedraaid. Na vertoning van deze film, die de sexuele voorlichting behandelt, volgde een bespreking waaruit bleek, dat de aanwezigen deze film van grote betekenis achten op dit voor de jonge mensen zo gevaar lijke terrein. Opgemerkt werd dat de film nog niet voldoende instruc tief is, wat betreft de voorlichting voor geslachtsziekten, die in Zee land steeds toenemen en dat de film meer ingesteld is op de jonge man dan op de jonge vouw. Ondanks deze bezwaren was men toch van oordeel, dat het nuttig is deze film nogmaals te laten draaien en dan zoveel mogelijk met de ouders van de jonge mensen boven 16 jaar er bij, waaruit dan wellicht een gun stig resultaat kan ontstaan. De voorzitter zegde in deze zijn mede werking toe en sloot daarna de ver gadering. TONEEL EN FILM Z. V. u. Staal van geperfectionneerde kolder Wie er aan mocht twijfelen of er in zottigheid ook gradaties bestaan, zal na „Paard eet hoed", het blij spel in vijf bedrijven van Eugène Labiche en M. Marc-Michel, dat de Toneel groep „Theater" Vrijdag avond voor een .volle Concertzaal voor het voetlich't bracht, hiervan wel volledig genezen zijn. Zoals de titel overigens reeds laat vermoe den is „Paard eet hoed" een bril- lant staal van geperfectionneerde kolder; angstig dwaas soms, maar toch besprankeld met typische Franse esprit, die heus wel eens neigt naar het banale, maar daar toch ook heel dikwijls mijlen ver vandaan blijft. Het gegeven is er wel een ge geven? is el erg simpel. Het paard van dfe jonge knappe bruide gom Fadinard eet in een bos een strooien hoedje op en de heel ver ontwaardigde eigenaresse dwingt hem, daarbij geassisteerd door een geüniformeerde cavalier, op de dag van zijn bruiloft een soortgelijk hoedje op te zoeken. Fadinard (Rob de Vries) is niet voor een klein ge ruchtje vervaard. Hij zoekt het in de hoedenwinkel van Clara (Lies Franken) wat een charmante en gedistingeerde rol in de salon van de barones de Champigny (Jen ny van Maerlant) een rol vol Franse elegance in de echtelijke slaapkamer van de gedupeerde dame, waar meneer zijn verdriet over zijn nog altijd niet thuisgeko men vrouw vergeet bij een (heel) heet voetbad en dan tenslotte op een plein de Place Beaudoyer waar de ontknoping komt der cu mulatieve onzinnigheden. Want ver geet niet, dat Fadinard de hele bruidsstoet ,de bruid incluis, op al zijn speurderstochten achter zich aan krijgt en dat maakt integrerend deel uit van het plezier, dat de toe schouwers aan deze „verrukkelijke comedie" hebben beleefd. Dit géfcefsfhap bruiloftsgangers heeft zijn eïgen typen. De dove oom (Jo Sternheim), een ontwapende creatie met een soort „nu noch-ef- fect", al heel oud, maar nog altijd bruikbaar, zelfs verwrongen tot hoofs zoenen „aan twee fcai\ten". En dan Nonancourt, boo/nkweker en schoonpapa (Bernhard Droog), een wat grover besnaard landman, wiens affecties voor geld en goed overtuigend aan het licht komen, en neef Bobby (Johan Walhain), wiens bruidsjonkerlijke bedoelingen bepaald lastig worden. We kunnen nog noemen boekhouder Tardiveau, zwoeger en zweter van professie en bijna gebombardeerd tot burge meester, meesterlijk gebracht door Sacco v. d. Made. In het gezelschap dan natuurlijk nog de bruid zelf, die alles in maagdelijke onschuld maar over zich heen laat gaan, We zeiden het al, „Paard eet hoed" is een „raar" stuk vol teken filmeffecten. Men ziet het allemaal en de lach rolt als een onweer door de zaal maar tien passen buiten de zaal is men alweer de oude. Dat was nu ook eens een keer de be doeling van de Z.V.U.; gelachen is er en genoten ook. Bloemen voor de dames en een dankbaar slotapplaus volgden toen Fadinard dan einde lijk zijn bruid in de armen had ge sloten. Er was toen (ook alweer ein delijk) een strooien hoedje gevon den om de gedupeerde eigenaresse met haar (vreemde) cavalier tevre den te stellen. In de garderobe was ook een hoedje kwijt of een shawl. Na zo'n stuk -weet niemand dat meer zeker. Vermeld kan nog worden dat de Z.V.U. twintig gratis entreekaartjes beschikbaar stelde voor de hier aanwezige buitenlandse werkploe gen, t.w. van de I.V.H., de Menno- nietengroep en de C.C.H. Een geste die zeer op prijs, werd gesteld. ■Een beroep op de natuur! Geen cijd, geen tijd uitdrukking van deze eeuw! Her werk srelr hoge eisen. Ontspanning en vermaak spelen een steeds belangrijker rol. Drukker en jachtiger wordt het leven. Dac is allemaal nier erg, zolang U maar een middel hebt, dat de balans in even wicht houdt. Doe nü een beroep op de Natuur: zij zal helpen. Zij geeft U het besce dagelijkse middel ter op wekking en verkwikking: de natuur zuivere KlNG-pepermunt. Het is aan U om daar ieaere dag dankbaar van Ingezonden mededeling Secingenzeep een aanwinst vrouw en wel.de heerlijke, frisse Seringenzeep. Ongetwijfeld zal deze zeep met haar verrukkelijke geur van se ringen bij het vrouwelijk publiek evenzeer in de smaak vallen als de overige Castella zepen. On telbare vrouwen en meisjes ver trouwen haar dagelijkse huidver zorging toe aan de beroemde Cas- tella-producten: de klassieke Cas tella Schoonheidszeep met de huid- verjongende oliën (2 stukken 50 ct). Castella Spécial met het wonder baarlijk schuim (32 ct). Castella Bloemenzeep (rozen of seringen 20 ct). Ook U zult dus nu gemakkelijk een Castella zeep naar Uw hart kunnen kopen. Aangemoedigd door de enthou siaste ontvangst, welke de Bloemen zeep van Castella met haar fijne geur van rozen alom in den lande ten deel viel, komen de Castella- fabrieken thans met een nieuwe verrassing voor de Nederlandse INGEZONDEN STUKKEN Onvermoeide tropenarts moet worden geholpen Ergens op Celebes werkt een arts onder wel zeer bezwarende omstan digheden. Zijn vervoermiddel heeft geen handrem en geen voorwielaan drijving meer. Wat dit betekent in eea berglandschap met uitzonderlijk slechte wegen kan wen zich voorstel len. Dit vervoermiddel moet op kor te termijn door een nieuw worden vervangen, opdat deze zendingsarts dan weer tot diep in het binnenland kan doordringen om zijn zelfverloo chenend werk te doen. Zijn inspuitin gen met neo-salvarsan kan geven aan de duizenden lijders aan de afzichte lijke frambocsia, die na enkele in spuitingen met dit heilzame middel volkomen genezen. Zijn kininetablet- tcn kan uitreiken aan de honderden moeders ten behoeve van hun kinde ren, waarvan 6080 pet. in het eer ste levensjaar zonder deze tabletten sterven. En dan to weten, dat één buisje met tien kininetabletten vol doende is om het leven van een kind te redden. Hier moet worden geholpen, zo zeiden de mannen van het C.J.M.V'., het oude Ncd. Jongeling» Vorbond. Daarom gaan de jongeren van do rode driehoek een financiële actie houden om in één maand zo moge lijk f 10.000 bijeen te brengen voor een nieuw vervoermiddel plus en kele kisten geneesmiddelen en medi sche instrumenten, één en ander in overleg inet de Baad van de Zending der Hervormde Kerk en in samen werking met de bekende vereniging ,j,SlMAVI", dio in de loop der ja ren voor het zendingswerk op Celebes evenals voor zovele andere eilan den op ruime wijzo bijdroeg. Naast een actie in eigen kring doet het G.J.M.V. hierbij ook een drin gend beroep op do o u d-1 eden, die overal i» ons land en daarbuiten wonen en werken. Zij worden uitge nodigd hun bijdrage te 6torten op postrekening no. 9 7 8 3 5 ten name van de penningmeester van de zen dingscommissie in het C.J.M.V., Mem- lincplein 3 te 's-Hertogenbosch. Zo men het eenvoudiger vindt het bedrag in postzegels te 6turen kan dit ook. Laat men deze postzegels dan in een gesloten enveloppe toe zenden aan de heer K. Montfoort, Mewlincplein 3 te 's-Hertogenbosch. K. O. Ingezonden mededeling Groep Engelse studen ten bracht bezoek aan Schouwen-Duiveland Officiële ontvangsten te Zierikzee en Burgh Een 35-tal Londense studenten, afkomstig uit Engeland en uit ver schillende delen van het Gemene best, o.a. Zuid-Afrika, Br its Guyana, Malakka en India, maken momen teel een tour door Nederland om zich op de hoogte te stellen van het onderwijssysteem hier te lande. In dit kader bezochten ze Vrijdag ook Schouwen-Duiveland. In Zierikzee werden ze door het hoofd van de Landbouwhuishoud- school, mej. van Liere, uitvoerig in gelicht over dit type van onder wijs. Daarna volgde een ontvangst op het stadhuis, waar de groep werd toegesproken door de loco-burge meester, de heer R. Gerritsen. Diep onder de indruk kwam men van een tocht onder leiding van Ds Swaak te Burgh, door de trooste loze vlakte van de Schouwse pol der. In Serooskerke werd uitge stapt om de ringdijk en het Schelp- hoekgat te bezien. In Burgh wer den zij ontvangen door de burge meester Jhr. A. van Citters, die ver telde hoe tijdens de ramp de eva- cué's werden ontvangen en opge vangen. Daarna werd een film ver toond over de watersnood en de dichting van het Schelphoekgat. Na een uitgebreide thee werd ook hier weer afscheid genomen. Uit het dankwoord van de leider van het gezelschap, Mr Roberson, welk dankwoord in Burgh werd ge sproken, bleek wel hoezeer men dit bezoek aan Schouwen-Duiveland op prijs had gesteld. Moeilijkheden door te laat aangevraagde bouwvergunningen De Raad der gemeente Kerkwerve kwam vorige week onder voorzit terschap van de burgemeester, de heer S. Francke, bijeen. Een aantal ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangeno men. Beslotoen werd in het seizoen 1954-1955 een verlichte en ver warmde localiteit beschikbaar te stellen ten behoeve van het uit reiken van boeken van de Reizende bibliotheek. Het verzoek van het bestuur van het Groene Kruis om bij het wijk gebouw dat geschonken wordt, voor rekening der gemeente een badge legenheid te bouwen, gaf aanleiding tot uitvoerige discussie. Burgemees ter en wethouders zijn van mening dat de exploitatie grote moeilijk heden met zich zal brengen. Boven dien zullen in deze gemeente een groot aantal nieuwe woningen wor den gebouwd, waarin in de meeste gevallen een douchecel zal worden aangebracht. B. en W. stellen dan ook voor niet tot de bouw over te gaan. De heer M. M. Hanse be treurt dat het verzoek niet kan worden ingewilligd en hij vraagt stemming over het voorstel. De heer Andr. Kloet steunt het verzoek van de heer Hanse. Tot stemming over gaande wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, met de stem van de heer Andr. Kloet tegen en één onthouding. Hierna wordt bepaald, welk type woningwetwoning zal worden ge bouwd. Deze woningen bevatten be neden een ruime woonkamer, keu ken, gang en toilet en boven drie slaapkamers en een douchechel. Zij die een woning zijn kwijt geraakt, kunnen een van deze woningen van de gemeente overnemen. B. en W. worden gemachtigd over te gaan tot aanstelling van een tij delijke ambtenaar ter secretarie. Van de heer K. A. van Langeraad wordt gehuurd een gedeelte van het terrein waar het D.U.W.-kamp heeft gestaan, om daar enkele noodwo ningen te kunnen plaatsen. Voorts wordt besloten, ten behoeve van de uitvoering van het wederopbouw- plan, van de heer P. Gravelijn te Zierikzee een perceel grond aan te kopen nabij de kom der gemeente. Bij de rondvraag spreekt de heer A. Kloet de wenselijkheid uit om gips op de begraafplaats te doen brengen. De heer A. G. Kloet vraagt en verkrijgt inlichtingen over de verdeling van een partij zakken. De heer M. L. den Boer vraagt inlich tingen over de betaling van de jaar wedde van de havenmeester. De voorzitter zegt, dat aan het Bureau Financiering vergoeding van de ge maakte kosten is gevraagd. Op een vraag van de heer Hanse deelt de voorzitter mee, dat een herhaalde oproep is geplaatst voor een hoofd van de openbare lagere school. De heer Andr. Kloet vraagt of het bouw- en woningtoezicht te scherp wordt uitgeoefend. De voorzitter meent dat dit niet het geval is, maar dat het te laat aanvragen van een bouwvergunning in enkele gevallen aanleiding tot moeilijkheden heeft gegeven. FEUILLETON 19 VAART NIEMAND WEL door Henk van Heeswijk Joop trof het. De burgemeester was op zijn kamer in het raadhuis en had gelegenheid de jongeman te ontvangen. De burgervader bleek een vriendelijke man te zijn van omstreeks dertig jaren. Hij verwel komde Joop op een joviale manier en bood hem een stoel aan. „Waarmee kan ik U van dienst zijn?" Joop stelde zich voor en vertelde van de installatie in de schuur van de heer Van der Berg. Hij zette uit een, dat zijn vriend en hij gedemo biliseerde militairen uit Indonesië waren en dat zij op deze wijze be gonnen waren om zich weer een be staan te scheppen. Zij hadden grote medewerking gehad van de ben zinemaatschappij, zoals Joop deze instantie noemde, die onmiddellijk een pomp had geplaatst, maar dat ze natuurlijk onbekend waren met de plaatselijke politieverordening ten deze. Ten slotte illustreerde hij het bezoek van de nijdasserige veld wachter'en de drie verbaaltjes. „Kijk eens, burgemeester", voegde Joop er nog aan toe, „hier is geen sprake van opzettelijke overtreding van uw verordeningen, maar uit sluitend onwetendheid. U moet niet vergeten, dat we meer dan twee jaar uit Nederland weg zijn ge weest. En nu hoop ik maar, dat U een weg zult vinden, welke ons als nog in de gelegenheid zal stellen onze pomp en onze lichtbak te be houden." De burgemeester lachte eens, toen de jongeman uitgesproken was en antwoordde: „Kijk eens, Boven- kamp, de politieman, die U verba liseerde, deed natuurlijk zijn plicht. Hij is er voor om te zorgen dat de wetten nageleefd worden. Dus ook onze politieverordening. Maar die processen-verbaal zullen we dit maal verscheuren. Het zou niet in orde zijn als ik jullie, die in de af gelopen twee jaren zoveel voor het vaderland hebben gedaan, voor een paar onnozele verordeningen in de wielen zou rijden. Ik heb bewonde ring voor jullie initiatief, want ik houd wel van jongelui, die van aan pakken weten. Echter, de verorde ning moet natuurlijk nageleefd wor den. Wat die benzinepomp betreft, hiervoor had eerst vergunning ge vraagd. moeten worden, zulks in verband met de Hinderwet. Dat wist de betreffende instantie, die de pomp leverde, toch ook wel. Dien derhalve vandaag nog een verzoek in tot het plaatsen van een ben zinepomp. Dan zal ik mijn best doen dat die vergunning gegeven wordt. Hetzelfde geldt voor de lichtbak. Joop sprong verheugd op. „Dus", vroeg hij stotterend van blijdschap, „dandanmag de pomp blij ven staan? En de lichtbak?" De burgervader lachte opnieuw. „Ja, dat mag. In dit bizondere ge val wel te verstaan. Maar als jullie weer eens wat van plan bent, kom dan eerst eens vragen of het mag. Alleen voor de pomp en je lichtbak zul je een belasting moeten betalen. O, schrik maar niet, dat kost niet zoveel. Ik geloof, dat het vijf gulden per jaar is voor elk, dus dat valt nogal mee, nietwaar? Nu, mijnheer Van Kampen, ik wens U veel succes en zorg er voor, dat ik vandaag nog uw aanvragen krijg." Een hartelijke handdruk en Joop stond, dubbel opgelucht, weer op straat. Hij startte opgewekt zijn jeepje en reed, een vrolijk wijsje fluitend, terug naar de garage. Daar was Fred druk in de weer met een lekke band van een bestehvagentje, waarbij de chauffeur stond te mop peren. „Twee lekke banden op één dag. Doet U me een plezier en plak de reserveband ook even, want anders zit ik meteen weer vast." Terwijl de beide vrienden bezig waren de lekken te dichten, zei Joop terloops tegen de ander: „Het is voor elkaar. De bekeuringen gaan niet door, maar vandaag moeten we nog een aanvraag indienen voor het plaatsen van onze pomp en de licht bak. Dan krijgen we die in dit bi zondere geval." „Wat?" vroeg Fred schaapachtig, zijn werk onderbrekend, „krijgen we die? Wat krijgen we. We hebben de pomp en de bak toch al?" „Ach, goochemerd", lachte Joop, „de vergunning natuurlijk. En dat moet jij doen. Die aanvragen schrij ven, bedoel ik. Jij kunt beter met de pen overweg dan ik." Toen ze even een rustig ogenblik hadden, pende Fred de aanvragen op een stuk papier en nadat de twee firmanten het stuk ondertekend hadden, reed Joop ten tweede male naar het gemeentehuis en depo neerde daar de brief. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 5