DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mogelijk zal de stemming tegen de E.D.G. in Frankrijk toenemen Concertgebouw-Orkest gaat tournee door Amerika maken Egypte verwerpt beslissing van Egyptisch- Israëlische bestandscommissie ZATERDAG 3 APRIL No. 17515 - 110e Jaargang ZIERIKZEESCHEHN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.50, per week 27 cent boste nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje* (yna*. 15 mm) M,— per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierlkzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierlkzee RedacteurM, J. BIJ DE VAATE Tel'. 309 het ontslag van maarschalk juin De strijd in Indo-China Ook ontslag als N.A.V.O.-bevelhebber Men meent te weten dat maar schalk Juin Donderdagmiddag by generaal Grünther z\jn ontslag aanvrage als bevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Mid den-Europa heeft ingediend. In bevoegde Parijs© kringen ver luidt, dat Frankrijk do dertien an dere NAVO-leden reeds een opvol ger voor Juin heeft voorgesteld. In idit verband werd do naam van geno taal Guillaume, de huidige resident- generaal van Marokko, genoemd. Voor do Franse regering er toe overging Juin te ontslaan aouden vitrschciden© NAVO-afgevaardigden op de wekelijkse bijeenkomst van de NA- yO-raad critiek hebben geuit op Juins houding. De scherpste critiek ton hierbij zijn geleverd door da Belgische en de Nederlandse oigo- Koning Leopold maakt expeditie in Midden- Amerika Van Atlantische naar Stille Oceaan In Balboa is van verscheidene kam ten vernomen, dat koning Leopold's expeditie in Midden-Amerika geen verband houdt met natuur-historiecho «jmtereoekingen, doch dat men vaa plan is in de provincie Darien (Pa- ■rnna) in tegengestelde richting de weg te volgen, die Balboa in 1513 aflegde op zijn tocht van de Atlan- tischo naar de Stille Oceaan. Maandag is de expeditie met een schip naar Darien vertrokken, met aan boord zeven ton uitrustingsstuk ken. De expeditie wordt o.m. meege maakt door Maria Cruxent, hoofd van het Natuurhistorisch Museum van Venezuela, Hans Lutz, een fotograaf uit Tirol, verscheidene Kuna-Indiatien en enige officieren van de Panamese Nationale Garde. Tweede Amerikaanse „atoomduikboot" Schout-bij-nacht Manseau, waarne mend hoofd van het Bureau voor schepen, beeft de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Af gevaardigden Woensdag medegecfceldj' dat de Amerikaanse marine dit jaar wil beginnen met do bouw van een tweede '„atoomduikboot", een derde vliegdekschip van 65.000 ton en 28 kleinere 6chepen. Volgens Manseau Zou de eerste Ü,*toom<}uikboot" de „Nautilus" epoo- dig gereed moeten rijn. De Russische nota aan de Grote Drie Gevraagd hoe men van Neder landse zijde dacht over de jongste Russische nota aan Amerika, En geland en Frankrijk, waarin de Sowjet-regering mededeelt onder bepaalde voorwaarden te willen overwegen zich aan te sluiten bij het Noordatlantisch Pact, kon men ten departemente van Buitenlandse Zaken alleen mededelen, dat de Nederlandse regering uiteraard ver wacht, dat ten aanzien van het op deze nota te geven antwoord, met de NAVO-partners overleg zal wor den gepleegd. De watersnood in Irak liet gevaar dat Bagdad overstroomd wordt is thans verdwenen. Het peil van het meer, dat zich ten Oosten van de Iraakso hoofdstad had ge vormd, daalt snel. Ook het peil van de Tigris is gezakt. Er wordt nu echter met man en macht gewerkt om de belangrijke ha ven Basra voor overstroming te be hoeden. Tc Qoerna, ongeveer 80 km. ran Basra, waar de Euphraat en de Tigris samenvloeien, poogt men het overtollige water via «en diep ravijn langs Bnsrn naar do Perzische Golf 4e kunnen afvoeren. Juin heeft Donderdagmiddag een onderhoud van een uur gehad met generaal Grünther. Politieke waarnemers geloven? dat de houding van de Franse regering do parlementsleden die tegen het E-V-G.-verdrag zijn, in hun houding zal doen volharden, en dat rechtse afgevaardigden die nog twijfelden, nu tot de oppositie zullen overgaan.' Sommige waarnemers achten demo gelijkheid niet uitgesloten, dat maar schalk Juin zich zal laten overhalen in de politiek te gaan en dat alle rechtse groepen rich dan om hem heen zullen verzamelen.' De Zwitserse hulp voor de overstromingsgebieden Bouw van 32 medische contrölestations Een gedeelte van de fondsen die verleden jaar in Zwitserland ten bate van de watersnoodslachtoffers werden bijeengebracht, zal de bouw van een 32-tal medische contröle- en hulpstations mogelijk maken. Een bedrag van f 860.000 is reeds aan de Algemene Nederlandse Ver eniging „Het Groene Kruis" over gemaakt, die zich met de uitvoering van de bouw zal belasten. Van deze 32 medische contröle- en hulpstations zijn 8 bestemd voor de provincie Zuid-Hplland, 1 voor Noord-Brabant en 23 voor Zeeland. De werkzaamheden voor de bouw kunnen begin Mei a.s. een aanvang nemen en zullen, naar men ver wacht, tegen einde October zijn ge ëindigd. De bouwterreinen zijn door de ge meenten gratis afgestaan en de meubels voor de inrichting van de stations door de bevolking zelf ter beschikking gesteld. Fransen heroveren posten by Dien Bien Phoe Volgens het Franse opperbevel in Indo-China hebben Franse strijdkrach ten Donderdagavond alle posten ten Oosten van hot belegerde bolwerk Dien Bien Phoe, die in de loop van de dag herhaalde malen van bezetter waren gewisseld, heroverd. De voorpost ten Noordoosten van de vesting, waar de Vietminh zich Woensdag had genesteld, werd hevig van uit do lucht bestookt. De op standelingen waren bezig hier geschut in stelling te brengen. De jongste Russische voorstellen De Noord-Atlantische Raad heeft Donderdag een voorlopige gedachten- wisseling gebad over het Russische voorstel tot toetreding van de Sov jet-Unie tot do NAVO en de vor ming van een collectief veilighcids- stdseL Het merendeel der vertegenwoor digers wachtte nog op instructies va* de regeringen. Zij gaven als hun per soonlijke mening te kennen, dat de voorstellen ernstige bestudering wet tigden en dat vender overleg vo* moeten worden gepleegd Voordat een antwoord aan Moskou gezonden wordt. Oudste man ter wereld gestorven Als men de verklaringen mag ge loven, is Woensdag te Pathankot in India de oudste man ter wereld ge storven. Baba Marain Sigh zou 176 jaar geworden zijn. Hij stond be kend om zijn vroomheid. Marie Besnard, die wordt ver dacht van vergiftiging van Zes fa milieleden, is Donderdag onder borg som vrijgelaten. Het gerechtshof, dat twee-en-een-halve week gelcte(n be gon mot de behandeling van haar proces, besloot een commissie van drie leden van de Franse Academie van Wetenschappen in te stellen voor een onderzoek naar het vele, elkaar tegensprekende bewijsmateriaal dat dour deskundigen is ingediend! De BARC, een nieuwe Amerikaanse amphibiewagen. Te land kan het reusachtige landings,,vaartuig" zich met een lading van zestig ton zes tien kilometer per uur verplaatsen Te water bedraagt de snelheid bö overeenkomstige lading ruim elf kilometer. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO O O O De zwygzamen hebben altjjd o ongelijk, omdat ze er niet mee O te koop lopen. o oooooooooooooooooooooc O Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Zachte lucht in aantocht Veel bewolking met hier en daar wat motregen en plaatselijk, in hoofdzaak in het Westen van het land, mist; overwegend matige Zuidwestelijke wind; zachter, voor al in de ochtend. 4 April. Zon op 6.10, onder 19.17. Maan op 6.01, onder 21.22. 5 April. Zon op 6.08, onder 19.19. Maan op 6.26, onder 22.52. 6 April. Zon op 6.06, onder 19.21. Maan op 7.00, onder Nieuwe maan: 3 April te 13.25. Vier en veertig concerten op programma Vier en veertig concerten zal het Verder hebben zoals bekend B. e» Concertgebouworkest onder Ednard W. van Amsterdam een cccdiet ver- van Beinum en Rafaël Kubelik, kregen voor de uitgave van mi geven in de 54 Sagen van zUn tour- over en economische nee door de Verenigde Staten, die zich zal uitstrekken over een af- V Amsterdam ter verspre^ stand van 10.000 km. ainS gedurende de tournee. Cairo „Israël is schuldig" Luitenant-kolonel Mahmoed, lei der der Egyptische delegatie naar de gemengde Egyptisch-Israëlische bestandscommissie, heeft tegenover persvertegenwoordigers verklaard, dat Egypte géén gehoor zal geven aan de uitspraak der commissie, waarbij Egypte schuldig werd be vonden aan een ernstige schending der Palestijnse bestandsovereen komst en waarin het werd gelast een bij deze gelegenheid gevangen genomen Israëlisch soldaat vrij te laten. Mahmoed verklaarde, dat Egypte van mening is dat Israël de schul dige is bij dit incident, dat 25 dezer in de sector van Gaza heeft plaats gevonden. „Wij hebben hierover De werkgelegenheid in Canada Veel werkloosheid daar Do afdeling onderzoek van het Ca nadese Congress of Labour hooft me degedeeld, dat dfe economische voor uitzichten voor do arbeidskrachten in Canada verontrustend" zijn. In het jaarlijks overzicht omtrent do eco nomische vooruitzichten wordt mede gedeeld, dat do winterwerldoosheid in Canada dit jaar groter is gowleeet dan voor het seizoen normaal is en dat het aantal werklozen in Canada in Maart mogelijk tot 570.000 is ge stegen. Volgens de jongste regerings- cijfers, die beschikbaar zijn, en die tot 18 Februari lopen, zochten op die datum 559.000 personen werk tegen 402.000 ccn jaar tevoren. een klacht ingediend en zo lang deze nog niet door de gemengde Egyptisch-Israëlische bestandscom missie is behandeld en de wei gering om dit te doen is in strijd met de bepalingen der Palestijnse bestandsovereenkomst weigeren wij de Israëlische soldaat vrij te laten", zeide hij. Amersfoorlse kei tot Juli ondergedoken Er heerste nogal wat opschudding ia Amersfoort^ toen Dinsdagochtend bleek, dat in de naoht van 1 April de Atneröfoortse Kei was weggehaald. De sporen van grote vrachtwagen- wielen duidden er op, dat bij de „ontvreemding" groot materiaal ge bruikt was. Reeds verscheidene malen is in Amersfoort door militairen oen aanslag op de kei gcpleeg<t Het „KcL-comité", dat de keifecs- ten, die in do zomer van dit jaar zullen worden gevierd, voorbereidt, was dit gesol mot Amersfoorts monu ment no. één een doorn in het oog. Daarom heeft het 's nachts omstreeks 12 uur, bevreesd voor oventuelo April,-grappen, de kei naar een vei lige plaats laten overbrengen. Met een lier en dommekrachten is het stenen gevaarte op een sleperswagen geladen. Dit is de pers medegedeeld als eer ste van een reeks details over de .concertreis van het Amsterdams or kest, die in October begint. Deze tournee heeft zowel bij do betrokken als bij vele niet-betrokkeu landen nu al sterk de aandacht ge trokken, aldus werd verder medege deeld. In de Verenigde Staten wordt voor dia gelegenheid een zestig pa gina's tellende uitgave voorbereid met biografieën, met opstellen over Ne derland, het Concertgebouworkest en '„Musio of Holland", met een foto montage over muziek, dans ën theater in Nederland, en met een voorpagina 'en titelblad, waarvan de verzorging via de Raad voor de Kunst te Am sterdam aan een Nederlands kunste naar Zal worden opgedragen. Bescherming van cultuurbezit in oorlogstijd Internationale conferentie te Den Haag Van 21 April tot 12 Mei a.s. zal in Den Haag een inter-gouvernemen- tele conferentie worden gehouden, die zich zal beraden over de aan vaarding van een internationale conventie ter bescherming ran cul tuurbezit in oorlogstijd. Voor deze bijeenkomst, die onder auspiciën van de UNESCO gehou den wordt, zijn alle leden-staten van deze organisatie en van de Ver enigde Naties uitgenodigd, alsmede Albanië, Andorra, Bulgarije, Fin land, Ierland, Liechtenstein, Portu gal, Roemenië, San Marino en het Vaticaan. Volgens de ontwerp-conventie zullen de landen zich moeten ver plichten bij een gewapend conflict alle historische en cultuurmonu menten niet alleen te ontzien, maar ook met alle middelen te behoeden. Historische gebouwen en alle kunstschatten dienen vermeld te worden in een internationaal re gister, dat bewaard wordt door de directeur van de UNESCO. Gebou wen en monumenten, die op deze lijst voorkomen, zullen een spe ciaal kenteken krijgen en onder in ternationaal toezicht worden ge plaatst. In 39 uur van Amsterdam naar Djakarta K.L.M. vliegt met Super-Constellations De 40.000 km lange luchtroute Amsterdam-Djakarta van de KLM, zal met ingang van 10 April a.s. eenmaal per week worden afge legd in 40 uur en eenmaal per week in 39 uur. Dit is mogelijk, omdat deze vluchten met Lockheed „Super Constellations" zullen worden ge maakt en de nachtstop te Bangkok vervalt. Zoals bekend vliegt de KLM vijf keer per week naar In donesië. Op Zaterdag 10 April zal de eer ste „Super Constellation" de reis naar Djakarta aanvangen. Dit toe stel zal 57 eerste klasse plaatsen hebben; het vliegt via Genève, Bei roet, Karachi, Calcutta, Bangkok en Singapore in 39 uur naar Djakarta. Het winkelpersoneel op Koninginnedag De Bedrijfsunie van ld© samenwer kende organisaties van handels- en kantoorbedienden heeft aan «te On dernemersorganisatie in de detailhan del verzocht de ondernemers in die sector van het bed rij Me ven dringend to adviseren hun zaken op' 30 April a-5. overeenkomstig de wens van do regering de gehele dag gesloten te houden, teneinde ook het winkelper soneel in staat te etcUen de natio nale feestdag mede te vieren. Kachel aangemaakt met bankpapier Een Haagse dame heeft dezer da gen met een kartonnen doosje, waarin zich 150 gulden spaargeld bevond, de kachel aangemaakt. Haar man, die dit verlies bemerkte, riep de hulp in van de technische opsporingsdienst van de Haagse politie. Deze deskundigen hebben urenlang in de asla gecombineerd en gededuceerd, maar het doosje bleek zo grondig verbrand te zijn, dat van de bankbiljetten (vijftien van een tientje) geen spoor meer te bekennen was. Weg vacantie. Volgens officiële cijfers zijn bij do ontploffing in ccn spoorwagon in Noord-India 31 personen om het leven gekomen en 35 gowond. Het ongeluk gebeurde op hot station Ja- gatbcla, 320 km. ton Oosten van Lucknow. SYRACUSE. To Syracuse is Woens dag con kind --geboren, dat al twee tanden had- Volgen9 do artsen is hot kind, ccn jongen, verder gohcel nor maal. Do geschiedenis kent nog min stens één dergelijk geval Napoleon Bonaparte. 's GRAVENHAGE. Op Dinsdag 6 April zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, des morgens om 10 uur in het gemeentemuseum te 's Gravenhage een Nederlands Flo rence Nightingale-comité installe ren. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 April 3.46 v.m. 16.15 n.ra. 5 April 4.29 v.m. 16.56 n.m. 6 April 5.11 v.m. 17.39 nm. BROUWERSHAVEN: 4 April 3.14 v.m. 15.33 n.m. 5 April 3.56 v.m. 16.15 n.m. 6 April 4.38 v.m. 17.01 na Springtij: 5 en 20 April. Doodtij: 12 en 28 April. De Zondagartsendienst van Zierikzee Zondag 4 April: Dokter v. Hoorn. Overdenking Indien gy dan My zoekt, laat dezen heengaan. Joh. 18 8b. 't Is middernacht. Jezus heeft met zijn elf discipelen de Paaszaal ver laten en gaat naar Gethsémané. Hier, onder het zwaar geboomte in de schaduw en de stilte der olijven, mocht Hij graag zijn. Jezus strijdt nu een strijd op le ven en dood. De aanvechtingen en het lijden der ziel zijn zo vreselijk, dat het bloed Hem in grote drup pels uit de poriën wordt geperst. In Gethsémané wordt het woord der Schrift vervuld: een worm en geen man. De Olijvenhof, dat is als 't ware het Heilige der Heilige in de lijdens tempel. En in deze tempel gedraagt Jezus Zich vorstelijk met God. Hij staat op en het wordt: een man en geen worm. Hij is de Over winnaar en treedt nu welbewust het grote lijden tegemoet. Het uur is daar, dat de Zoon des mensen Zijn ziel gaat geven tot een losprijs voor velen. Hij weet: die Mij ver raadt is nabij. De vijand rukt vast aan. En de vijand is blij dat nu het geschikte ogenblik aanbreekt om de gehate Nazarener onschadelijk te maken. Met lantaarns en fakkels, zwaar den en stokken zal alles geprobeerd worden om Jezus uit de weg te ruimen. Judas, de verrader, is er ook bij. Maar Jezus heeft slechts één woord te spreken en de hele bende tuimelt tegen de grond. Zelf moet de Heiland Zijn vijanden uitnodigen Hem te binden. Hij laat Zich bin den, niet omdat Hij niet anders kèn, maar omdat Hij niet anders wil. Je zus is Overwinnaar, Die de voor waarde bedingt. „Indien ge dan Mij zoekt, laat dezen heengaan". Let U hier op de plaatsbekleding in het lijden van de Man van Smarten. De Goede Herder stelt Zijn leven voor de schapen. Wat een ontroerende trouw.' Zo treedt Christus voor allen, die in Hem geloven, bij Zijn Vader in en spreekt: Ik heb betaald. Ik heb voldaan. Vader, de schuld is verzoend. Laat nu deze schapen heengaan. Lezer, vertrouw Uzelf in leven en sterven aan Jezus toe. Dan moogt U heengaan in de vreugde des Heren. Heengaan in Gods eeuwig, onver gankelijk Koninkrijk. z- N.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1