Spaanse tnd gevonden in Duiveland ongemakken kunt u met Kuchen Zwitsalettei ZONDER GELUK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 1 APRIL 1954 No. 17513 AARDE GEEFT GEHEIM PRIJS Kist met waardevolle inhoud uit Ingezonden mededeling Fijn hier - iciienten daar en stramheid In lijf en leden al die vormen van Rheumatiscüe te lijf. Berust er met in. 't Wordt oiit\7ij ij j 1. i wel erger, niet beter. Begin morgen tlnkdc 1. V .i"i.crs deden de ontdekkinQ V3n hun leven radicaal met Kruschen. Tienduizen den vonden en vinden bij Kruschen Enkele leden van de Internatio- blijven. Naar wij vernemen is con- baat en verlichting iedere dag nale Vrijwillige Hulporganisatie, tact opgenomen met de Herstelcom- weer. Waarom zoudt U dan weer- thans ingezet bij drainagewerk- missie Schouwen-Duiveland, die l°os verder lijden? Neem ook Kru- zaamheden in de Vierbanuenpolder, advies heeft ingewonnen bij de schen de kleine dagelijkse dosis zyn Woensdagmorgen bü het gra- Rijksdienst voor Oudheidkundig en ondervindt zelf het heilzaam ven gestoten op een ijzeren kist van Bodemonderzoek, flinke afmetingen, die met moeite Wij zijn thans nog niet ingelicht aan de oppervlakte werd gebracht, over de bestemming van de vondst, De vrijwilligers stelden hun leider maar het lijkt zeer waarschijnlijk van de vondst op de hoogte, die zich dat de kist, gelet op de nog zo pre- met de Dienst Herverkaveling en de caire omstandigheden, zal worden politie in verbinding stelde. De kist verkocht. Voor het geld zou naar werd naar Zierikzee vervoerd en op men als eventuele mogelijkheid in het stadhuis aan een nadere inspec- het vooruitzicht stelde een cen- tie onderworpen. effect. KERKNIEUWS Dc toestand van de Christenen in Zuid-Celebes De vice-voorzitter van het Indo- traal eilandelijk zwembad kunnen nesische parlement, Dr Tambunan, uqk w°fden gefinancierd, b.v. ergens die lid is van de Parkindo (de Chris- hoïf'ïnkSumnnttnr^v-?nHa fiïïn aan de Noordkust tussen Brouwers- tenpartij) heeft aan P.I. Aneta. ver ben enkele monteurs van de ixnna haven en Zonnemaire. klaard, dat de algemene situatie van S. alhiei, de zwaar verroeste kist In afwachting van een nadere be- de Christenen in Zuid-Celebes „zeer SenJn ÏÏÏÏS stemmi^ is de inhoud van de kist teleurstellend"moet heten zich een tweede (loden) kist, om- tentoongesteld in de etalage van het Hij voegde hieraan toe, dat de neimfpand Mo1 A 310, v/h Fa C- Meeuwse. machtsapparaten nog niet de maat- nelyk zeer sterke, maar toch op de Nacjjen WOrdt de kist, in verband regelen konden nemen, welke de hoeken aangetaste vezelsoort. In de met de vindplaats, naar Nieuwer- Christenen daar verwachten. Uit de i?1® „it „aan kerk en eventueel nog naar andere rapporten van de Parkindo van de munten, vazen, gespen, tapijtmon- sters en andere voorwerpen aanwe zig, w.o. een klein model schilderij van de Spaanse schilder Murillö (1617-1682). De in de kist is dus danig belangrijk, dat de bodem vondst waarschijnlijk tot de belang rijkste sinds een halve eeuw in Ne derland moet worden gerekend, naar men ons van bevoegde zijde mededeelde. In de richting van Stevensluis De kist werd gevonden in de rich ting van Stevensluis, op een door de stroom kennelijk diep uitge- schuurde plaats. Het transport van de kist naar Zierikzee betekent uiteraard niet dat de kist hier zal plaatsen op het eiland gebracht. 62e Jaarbeurs te Utrecht geopend Reeds dadelijk volop bedrijvigheid Dinsdagmorgen om negen uuf gingen de loketten van de Jaar beurs open, waarmede zonder enig ceremonieel de 62ste Jaarbeurs een aanvang had genomen. Er heerste dadelijk een grote bedrijvigheid. Ook zakelijk was het karakter van Voor de bomenactie Leerlingen van de openbare school voor Voortgezet Lager Onderwijs te Zeist, hebben uit de verschillende klassen een comité1 gevormd, dat plannen maakte (en uitvoerde) om aan geld te komen voor de boom- plantactie op Schouwen-Duive land. Door het verrichten van werkzaamheden tijdens hun vrije Zaterdagmorgen bij ver schillende plaatselijke zaken lieden, verdienden de jongelui, waarvoor prijzen werden ge kocht ten behoeve van een lo terij. Ook werden nog door de meisjes en jongens vervaar digde linoleumsneden verkocht. Het resultaat van de actie was een bedrag waarvoor 55 bomen kunnen worden geplant. Het bedrag is inmiddels over gemaakt aan het Boomplant- comité. afdelingen Paopo en Malili blijkt, dat de teleurstelling dagelijks toe neemt. Christenvrouwen en meisjes uit Wanaua en Rantebalia worden gedwongen met bendeleden te hu wen, aldus zeggen deze rapporten. In het district Malili zijn in totaal 6.500 Christenen onder dwang van de benden besneden. Vele vooraan staande Christenen zijn het slacht offer van de benden geworden. On der hen bevinden zich o.a. twee vrouwen, die haar godsdienst niet wilden afzweren. Duizenden bijbels zijn verbrand of werden gebruikt als cigaretten- papier, tientallen kerkjes werden gesloten of zijn thans in gebruik als moskeeën, honderden varkens zijn afgemaakt. Dr Tambunan zei tenslotte, dat de volle aandacht van de regering voor deze tragische gebeurtenissen ge vraagd wordt. Katholieken en protestanten in Amerika Meer idan vier millioen Amerikaanse llooms-Katliolicken zijn lid geworden van Protestantse Kerken gedurende de laatste tien jaren, volgens een rap port, dat wordt aangehaald in het deze voorjaarsbeurs direct leven- LAND- EN TUINBOUW Woensdag uitgekomen April-nummer. dig, doordat zich vele buitenlandse van de „Christian Herald", inkopers aanmeldden. De inzaai in de polder l„ dit rapport staat, dat het aan- D,e,??rSS fn fa,brUtant v?? „Oosterland" tal tot het Protestantisme bekeerde verlichtingsartikelen, de heer G. v Madorin uit Bazel, gevolgd door een Allerwege is men thans druk bezig °oms-Katholieken zeer veel groter algemene importeur uit Paramari- aan de inzaai van de geïnundeerd Iiet aüntal tot ket Kooms-Ka,- bo, de heer L. Tjong Ayong. In het geweest zijnde landbouwgronden, wel- JJiolicisme bekeerden. Volgens de R.- eerste uur van de beurs hadden zich ke nu mot de cultivator los gemaakt Katholleko Kcrk zijn 1-071.897 al bezoekers gemeld uit zeventien weor ecn heel be6ld verto_ Amerikanen in de afgelopen tien jaren landen, oan. uit de Libanon, Syne, n van de Goudkust, Finland, Turkije, "eu* Daar heL zoutgehalte xn de pol- Canada, Denemarken, Luxemburg, der noS varieert van o-14 pet. kan Schotland en Duitsland. Ook de Q0S slechts overwegend gerst en zo- eerste Amerikaan, de heer John mertarwe worden gezaaid. Er zijn Muller, had zich inmiddels laten weliswaar percelen die nog een lager hoeft plannen om de Nederlandse Pro- registreren. Wat België betreft, kan percentage zout hebben, doch dit be- testantse gemeente te Berlijn, waar- gerust worden gesproken van een hoort tot do uitzonderingen. Verder van vele leden in moeilijke omstan- invasie. Bij onze Zuiderburen ging vajt het op, hoe ook in onze gemeente digheden verkeren, te helpen. Het men~ landbouwmechanisatie na de ramp ligt in de bedoeling een aantal kin- is doorgevoerd en het paard bijna ge- deren uit deze Bcrlijnso gemeente in heel door de tractor is vervangen, de maanden Juli en Augustus ia Arn- Zclfs vele kleinere bedrijven hebben hem onder te brengen. Voorts wil geen „1 P.K. havermotor" meer aan- men materiële hulp bieden, waarvoor geschaft, doch geven de voorkeur in Arnhem gelden worden verzameld. aan de trekker. Afgezien van het eco- Men is tot dit initiatief gekomen, deneilanden heeft een Harlinger nomisch effect wordt de romantiek nadat de vicaris van Berlijn, mejuf- visser een anker in zijn netten ge- van ,,do ploegende boer" dus wel frouw A. E. Ruys een bezoek aan kregen. Het bleek een zgn. stok- geweld aangedaan» Arnhem heeft gebracht, anker te zijn, dat minstens twee en een halve eeuw op de zeebodem moet hebben gelegen, want dit type BRITS TROEPENSCHIP UITGEBRAND IN MIDDELLANDSE ZEE. anker met eikenhouten lengtebalk j)e „Empire Windrush", een Brits trocpenschip, met 1424 passagiers aan was a een voor 0 m ge ruik. boonj militairen en hun gezinnen is op de Middellandse Zee tussen tot het Katholicisme bekeerd. Hulp voor Berlynse Protestanten De Oecumenische Baad te Arnhem deel uit naar de textielafdeling. Stokoud stokanker gevonden Drie km buiten de kust der Wad- Het gevaar van atoomproeven Professor Greene, specialist in de kernphysica van de universiteit van Cincinnati, heeft gewaarschuwd te gen atoomproeven en een onmid dellijke controle geëist „nu het nog tijd is". De mensheid beschikte over ge noeg splijtbare stoffen om zichzelf te vernietigen. Professor Greene is niet zozeer bevreesd voor een ket tingreactie, als wel voor radio-actief stof, dat op een uitgebreid gebied zou kunnen neervallen en de ioni- satie van de atmosfeer zou kunnen veranderen. Dit zou de verschil lende klimaten volkomen kunnen veranderen, aldus de professor. Ingezonden mededeling ^cuuwrust. Zwaarmoedige gedachten, tobberij en angstgevoel verdrijft U door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN 3. Versterken het zelfvertrouwen en /^stemmen U weer moedig en rustig. MARKTBERICHTEN Granen ROTTERDAM, 29 Maart. Binnen landse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe: witte, prima kwaliteit voor de vlakmolenaars tot f 28,35, rode, op vochtconditie tot f 28. Voedergranen: kalm. Zomergerst goed prijshoudend, maalkwaliteit f 20,75-21,75, overigens f 22-23,75, grove geschoonde iets daarboven; haver goed prijshouden f 23-24,50, extra blanke daarboven ;rogge lus teloos f 20,25-21. Peulvruchten: groene erwten prijshoudend f 40-59, schokkers vast f 60-90, bruine bonen, zeer moeilijk te plaatsen f 80 tot ca. f 105. Aardappelen ROTTERDAM, 29 Maart. K1 e i- aardappelen (35 mm opw.): Eigen heimers f 18,50-20, Bintjes f 17-17,50 Alpha's f 13-14, Bevelanders f 15,75- 116, Furore f 16-17; zand aardap pelen: Noordeling f 11, Eigenhei mers f 9,50; v o e r aardappelen f 4,50-5. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. Veemarkt ROTTERDAM, 30 Maart. Aange voerd 5529 dieren (weektotaal 7293), nl. 650 vette koeien en ossen, 1367 stuks gebruiksvee w.o. 575 tbe-vrij, 80 vette kalveren, 263 graskalveren w.o. 212 tbc-vrij, 2602 nuchtere kal veren, 109 varkens, 148 biggen, 147 paarden, 11 veulens, 63 schapen en lammeren, 38 weidelammeren, 51 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,80-3,02, f 2,62-2,82, f 2,32- 2,60, vette kalveren f 2,30-2,40, f 2,20- 2,30, f 1,90-2,10, slachtpaarden f 2- 1,90-1,75; prijzen per stuk: gras kalveren f 440-350-240, nuchtere kalveren f 44-40-35, biggen f 70-52- 40, schapen f 150-125-100, lammeren f 115-105-95, kalf- en melkkoeien f 1125-940-780, vare koeien f 775- 675-600, vaarzen f 870-700-575, pin ken f 585-485-375. Landbouw en Veeteelt Vereniging tot verbetering van het geitenras Pokstation aan particulier verkocht De Vereniging tot verbetering van hot Geitenras in Zeeland heeft op haar algemene vergadering besloten bet fok6tation te berooskerke (\V.) te verkopeu aan de beer J. Boono aldaar. De verkoop van dit foksta- tion was nodig en mot bet gold, eeu bedrag van f 70U0, zal men trachten de kleinere verenigingen, die de laat ste tijd in financiële moeilijkheden verkeerden, te steunen. Met de heer lloone was reeds een voorlopige overeenkomst gesloten, doch tjjdens de vergadering rezen er moeilijkheden over deze koop. Men was het er nl. niet over eens of men do inventaris al dan niet bij de koop moest rekenen. Ten6lotte viel echter toch het besluit om hot fok- station voor f 7000 te verkopen en do Groxdkamer over de prijs te laten beslissen. Valt deze beneden de f 7000 dan betaalt de heer Boone voor de inventaris zoveel bij tot een bedrag van f 7000 toch is bereikt. Met 22 tegen 6 stemmen ging de vergadering liermede accoord. De komende Paasveetentoonstclling te Rotterdam Do burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum zal op 6 April a-s. te Rotterdam de te hou den 84ste Paasveetentoonstelling ope nen. Waren er in 1952 ongeveer achthonderd beesten tentoongesteld, dit jaar zullen er ruim duizend bees ten geëxposeerd worden, die een to taio waarde van een half millioen gulden hebben. In verband met de watersnood is er het vorig jaar geen tentoonstelling gehouden. Hot fokveo moet dit jaar, en dit is voor het eerst, geheel t.b.c.-vrij zijn. De or ganisatie is in handen van de afde ling Rotterdam, Schiedam en om streken van de Hollandse Maatschap pij van Landbouw en tot 1895 werden de tentoonstellingen bij toerbeurt te Rotterdam en Schiedam gehouden, na dien uitsluitend te Rotterdam^ SPORT VOETBAL Zierikzee I-Dongen I 5-2 Het op A. Kramer na volledige Zierikzee had A. Koster als mid- voor en F. v. d. Westen als spil op gesteld, wat een flinke verbetering betekende. De roodzwarten speel den een klasse beter dan in de eer ste thuiswedstrijden, met gevolg dat het sterke Dongen met een grote nederlaag huiswaarts moest keren. Voor de rust golfde het spel op en neer, waarbij Zierikzee wel iets be tere kansen kreeg. Reeds spoedig kreeg Koster een kans, doch zijn schot ging naast. Een harde schui ver van rechtsbuiten Simmers be zorgde de doelman veel last. A. v. d. Westen en v. d. Voorde zochten het doel ook op de verkeerde plaats en uit een voorzet van F. v. d. Wes ten kogelde Koster net naast. Na 19 minuten kregen de gasten de eerste hoekschop te nemen, waaruit Oerle- mans naast schoot. Kort daarop kreeg Zierikzee een hoekschop te nemen, die Simmers zuiver plaatste en waaruit A. v. d. Westen keurig inkopte (1-0). Direct daarop moest Hage in actie komen na een schot van rechtsbuiten Biemans, dat hij echter mooi uit de lucht plukte. Bij een Zierikzee-aanval speelde A. v. d. Westen zich mooi vrij en uit zijn voorzet schoot Koster in (2-0). Toen kwam Dongen in de aanval, waar bij Oerlemans tegen de lat kopte en v. Aken wegwerkte. Na handig spel van Haverhoek kreeg v. d. Voorde een kans, doch diens schot was te zacht om de doelman te passeren. Nadat Simons voor Dongen tegen de paal had geschoten, brak de rust aan. Na de rust speelde de Zierikzee- aanval aanvankelijk wat onsamen hangend. Een fraaie omhaal van Haverhoek had beter lot verdiend. Dongen kreeg toen Vrouwe Fortuna op haar hand, want toen na een kwartier een der Zierikzee-verde- digers de bal wegwerkte, sprong deze via de linksbinnen Jolie in het doel (2-1) en 5 minuten later ver dween uit een tam schot van Bie mans de bal via v. Aken opnieuw achter de onthutste Hage (2-2). De thuisclub bleek echter niet ontmoe digd en ging zelfs beter spelen. Uit een wirwar van spelers bezorgde Koster Zierikzee opnieuw de leiding (3-2) en het laatste kwartier was Zierikzee verreweg het gevaarlijkst. De gasten kregen wel enige kansen maar die gingen door slordig af werken verloren. Met een laag schot bracht Haverhoek de stand op 4-2 en toen hij in het strafschopgebied werd vastgehouden kreeg Zierikzee een strafschop te nemen, die F. v. d. Westen onhoudbaar inschoot (5-2). Met deze stand kwam het einde van de mooie wedstrijd, die Zierikzee twee kostbare puntjes op leverde. Ingezonden mededeling Bestrijd UW PIJNEN met: DAMMEN Damvereniging „Rencsse" Voor het huishoudelijk kampioen schap van de damvereniging „Renes- se" werden in de 21e en 22e rondo de volgende partijen gespeeld. 21e ronde: C. Ver ton-Joh. Kostense 2-0; J. Kostense-M. Steur 0-2; M. Steur-Joh. Geleijnso 1-1; I. Moerland- C. Verton 0-2; A. Wesdorp-M. Steur 2-0. 22e ronde: Joh. Kostonse-Joh. Ge leijnso i-1; J. P. Ge]eijnse-L. Straaijer afgebr.; Jan Kostense-M. Steur 0-2; W. Boot-Joh. v. d. Werf afgebr.; C. Vcrton-M. Dalebout 2r0; I. Moer land-A. Wesdorp 0-2. Prins Bernhard heeft Vrijdag op een persconferentie te New "ïork ver klaard, dat een Amerikaanse vlieg tuigfabriek, waarvan hij de naam niet kon noemen, binnenkort een proto type van een passagiersvliegtuig gaat bouwen, dat sneller is dan het ge luid. Do Prins zeide, dat dit vliegtuig binnen vijf jaar in do lucht zou zijn. Vrijdagochtend is een vissers boot met een bemanning van 23 kop pen in Noord-Iionsjoo teruggekeerd uit het gebied van de Stille Oceaan. Het bleek, dat de bemanning van de boot, waarop radio-active as "s geval Jen, door radio-aotivifceit was besmet, echter niet zodahig, dat hier door gevaar voor de gezondheid be staat. Ingezonden mededeling HAZEL BEDDEN EVE N BE R G EN Het anker bleek door het verblijf onder de zeespiegel goed geconser- Tunis en °ran m brand geraakt en totaal uitgebrand. De opvarenden veerd te zijn en is aangekocht door konden door in de buurt varende schepen, waaronder een Nederlands het Harlinger gemeentemuseum. schip, worden overgenomen en in Algiers aan land gezet. De „Empire Verleden jaar werd bij Ameland windrush" in vlammen. De foto werd genomen vanaf de „Mentor" van een plaatffe heelt gwondrnhl het de K'N S M' die on<i':r beveI van kaoitein G. Ilazelhoft, een belangrijk Enkhuizer scheepvaartmuseum. aandeel had in de redding. Deze foto werd radiografisch van Algiers naar Parijs overgebracht en verder als Telefoto naar Amsterdam). FEUILLETON 16 VAART NIEMAND WEL door Henk van Heeswijk Het zal de vraag zijn, dacht Joop, die zich voor een moeilijke opgave geplaatst zag, of ik de zaak weer in orde kan krijgen. Maar desondanks toog hij welgemoed aan het werk. Onderwijl werd de benzinepomp geplaatst en aangesloten op de reeds bedekte tank. In de loop van de morgen kwam de tankwagen weer en de chauffeur vulde de tank voor de eerste maal. De pomp werd ge probeerd en bleek uitstekend te functionneren. Ook ditmaal ge schiedde de leverantie met gesloten oeurs; Joop behoefde alleen maar een papiertje te tekenen. „Het is zo in orde", antwoordde de chauffeur van de tankwagen op lachende toon. „We staan zeker in een goed blaadje", veronderstelde Fred, die nog enigszins verbaasd was over deze service. Maar lang bleven de vrienden hierover niet nadenken, maar vervolgden hun werkzaamhe den. Joop tracteerde de werklieden en de opzichter op een paar goede sigaren, die hij even gekocht had en nauwelijks was de montagewagen vertrokken of de eerste klant voor oenzine uit de pomp, meldde zich: een touringcar met vacantiegangers. En vol trots bediende Fred de pomp, hun pomp immers! Fred sloopte de spatborden van de Chevrolet en begon de deuken er uit te kloppen. Dat was een lang durig en vrij secuur karweitje en toen het middaguur geslagen had, was hij er nog niet mee klaar. Joop was er echter in geslaagd om de motor weer te doen functionneren, een feit waarop hij niet weinig trots was en zijn kameraad eveneens. Nu nog het moeilijkste: het verwrongen voorstel. Tijdens de maaltijd kreeg hij een idee. „Wacht eens", zei hij tot zijn vriend, „als ik mij niet vergis, is er aan het andere einde van het dorp een smederfj, waar ze een draaibank hebben. Juist, ik haal het voorstel er straks onderuit en ga met de jeep naar de smederij. Op de draaibank krijg ik het wel weer in orde." Toen hij om vijf uur terug kwam de smid had vriendelijk alle me dewerking verleend was 't voor stel weer precies zoals het moest zijn en een goed uur later startte Joop in gespannen verwachting de Chevrolet, waaruit Fred nu alle deuken weggeklopt had. Tot grote vreugde van de beide vrienden reed de wagen zonder te wringen de ga rage uit. De motor liep regelmatig en aan de stuurinrichting was ook niets bizonders meer te merken. „Zeg", zei hij tot Fred, „ik rijd even naar de stad, dan kan ik met een de wagen controleren en tevens een nieuwe richtingaanwijzer kopen en twee lampeglazen. Als ik dat heb is de wagen weer geheel in orde." „Best", antwoordde zijn vriend, „dan begin ik alvast met ons avond potje gèreed te maken. Joop reed de betonweg op en con stateerde tot zijn grote genoegen dat de stuurinrichting weer zo goed was als het maar zijn kon. De wagen gehoorzaamde op de minste stuur- wijziging. Dat is in ieder geval weer oké, dacht hij tevreden. In de stad deed hij zijn inkopen en nam en passant enkele bussen met olie mee, want die hadden ze ook had nodig. Tenslotte kocht hij consistent- en cardanvet. Deze aan kopen sloegen alweer een bedenke lijke bres in het vergaarde kapitaal maar deze reparatie zou genoeg op brengen. Tijdens de maaltijd stopte de autobus, die enkele malen daags langs deze route liep en de eige naar van de Chevrolet stapte uit. De jongens lieten hun eten in de steek en Joop bracht de Chevrolet andermaal naar buiten. De eigenaar stond vol bewonde ring voor de geleverde prestatie. „Weet U", zei hij tot de vrienden, „ik was al bang, dat er aan m'n wagentje niet veel meer te doen zou zijn. Daarom ben ik heel blij, dat U hem weer in orde gekregen hebt. Je raakt gewend aan een wagentje, hé? Ik ben weliswaar verzekerd en zou waarlijk wel een andere wagen vergoed hebben gekregen, maar ik heb toch liever deze weer terug." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 5