Onder moeilijke omstandigheden werd het fruit uit de Westhoek verwerkt BUS-TRAM-VRAAGSTUK Onderafd. Coöp. Veiling Zuidhollandse eilanden Centraal Bureau van Veilingen schenkt f 9000,— Onder voorzitterschap van de heer H. van Toledo werd Maandagavond in „Tavenu" van hotel Bom te Haamstede een goed bezochte ver gadering gehouden van bovenge noemde organisatie. In zijn ope ningswoord verwelkomde hy de le den en in het bijzonder het dage lijks bestuur alsmede de directeur der Veiling. Vervolgens gaf hy een terugblik over het afgelopen werk jaar, waarby natuurlijk de moei lijkheden, die de ramp veroorzaakte gereleveerd werden. Vooral de fruitteelt heeft zijn aan deel gehad in de verwoestingen, want van de leden ging 200 ha boomgaard verloren. Hij sprak de verwachting uit, dat de bedrijven binnen afzienbare tijd weer her plant zullen zijn en verjongd en verbeterd. Hij bracht vooral dank aan de Herverkavelingscommissie, die het fruitgebied tussen Haam stede en Renesse reeds in het eerste jaar van het herstel tot haar werk gebied heeft gemaakt, waardoor de herinplant zo vlug mogelijk zal kun nen plaats hebben. Vervolgens bracht de voorzitter nog in herinnering de vele moeilijk heden die verbonden waren aan de fruitafvoer naar Scharendijke kort na de ramp, die van de vervoerders Hart en Rademaker zeer veel eisten, waarvoor hij hen dank bracht. Een afrekening voor dit fruit heeft nog steeds niet plaats gehad, doch hij sprak de hoop uit'dat ook dit in orde zal komen. Het verboer van de producten heeft verder het gehele jaar grote moeilijkheden opgelevex-d en het is, dank zij de voorrang die de vrachtauto's met fruit kregen, gelukt alles vrijwel op tijd aan de veiling aan te voeren. Goed product nodig Het zal volgens de voorzitter voor de toekomst van steeds meer be lang worden om met een goed pro duct, goed gesorteerd en verpakt, op de markt te komen. Een goede outillering van het bedrijf is daar voor een eerste vereiste. Proeven met éénmalige verpakking van fruit voor export hebben regelmatig de aandacht van het bestuur der vei ling. Tenslotte deelde de voorzitter nog mee, dat de onderafdeling dit jaar 25 jaar bestaat, doch dit feit Nog eens De minister van Verkeer en Wa terstaat, Mr J. Algera, heeft in ant woord op gestelde vragen in de Eerste Kamer medegedeeld, dat de R.T.M. niet kan worden gedwongen de tram op Schouwen-Duiveland te laten verdwijnen en te vervangen door bustractie. Hiermede wordt weer een nieuw licht geworpen op een affaire, die zich nu al maanden lang voortsleept en die in het be lang van alle partijen zo spoedig mogelijk dient te worden opgelost. Men behoeft het gesprokene door de minister geen geweld aan te doen, door eruit te concluderen, dat de vervoersmaatschappij dus vrij is wat zij met betrekking tot deze zaak doen wil. Zien wij het goed, dan is er thans voor de R.T.M. een zeer moeilijke situatie ontstaan. Van gouverne mentele zijde neemt men geen ver antwoordelijkheid een duidelijke uitspraak te doen. Het „niet kun nen" van de minister ziet op het juridisch aspect van de zaak. De minister heeft evenwel niet mede gedeeld, of een regeling zal worden getroffen voor eventuele (en zeker te verwachten) meerdere kosten, die de omschakeling met zich brengt. De vervoersmaatschappij staat thans geheel alleen tegenover een zeer duidelijk te onderkennen, zij het niet door allen onderschreven, streven naar opheffing van de tram. Zij wordt ook geconfronteerd met het klemmende argument van de noodzakelijke opheffing van de trambaan uit een oogpunt van her verkaveling. Hoe men van een ver voersmaatschappij kan verwachten dat dergelijke niet-vervoerstech- nische overwegingen, van invloed worden gemaakt op het vervoers beleid, is ons niet duidelijk. Voor handen zijnd materiaal, rendabele exploitatie-mogelijkheden en de structuur van het vervoersgebied, zullen punten van overweging zijn, maar naar wij veronderstellen geen andersoortige. Zo heeft het er alle schijn van dat het eiland juist door deze, zeker op dit tijdstip, opzienbarende uit spraak, met de onderhavige kwestie in een impasse is geraakt. Wij we ten uit goede bron, dat de R.T.M. in de voorafgaande maanden zelf fei telijk in het onzekere verkeerde welke kant het op zou gaan. Of door de ministeriële uitspraak aan deze onzekerheid een einde is ge komen, valt moeilijk aan te nemen. niet feestelijk zal worden herdacht. De rekening gaf aan in ontvang sten f 84,63, uitgaven f 71,45, zodat er een goed slot was van f 13,18, welke rekening daarna werd goed gekeurd. Uit het jaarverslag van de vei- lingloods, dat uitgebracht werd door de chef, de heer W. van Sluijs, nemen wij het volgende over: In totaal werden 3.500 kisten groenten via de veilingloods ontvangen. Ook wees hij nog op de enorme moei- ^Jtheden die overwonnen moesten iRrden bij de afvoer van het fruit. Er werden te Renesse ledig uitge geven 24.775 stuks fust, in Haam stede 88.580 stuks of in totaal 113.255 stuks. Vol werden verzonden van Renesse 27.820 stuks en van Haam stede 72.108 stuks, in totaal 99.928 stuks fust. De voorzitter dankte de heer v. Sluis voor zijn uitvoerig en nauwkeurig jaarverslag. De aftredende bestuursleden, de heren J. C. Priemis en A. W. Braai, werden herkozen. Na de pauze volgde er een be spreking over het vervoer van het fruit in het a.s .seizoen. De voor zitter deelde mee, dat het de be doeling is het fruit weer te doen vervoeren door de heren Hart en Rademaker, doch dat het vervoer iets duurder zal worden, nl. 27 cent per kist, waarmee de vergadering accoord ging. De directeur der veiling, de heer Hogeweg, deed de verrassende me dedeling, dat het Centraal Bureau van Veilingen een bedrag van f 9000 beschikbaar had gesteld ter tege moetkoming in de meerdere kosten by het vervoer van het fruit van hier naar de veiling, welk bedrag onder ieden verdeeld zal worden per kist aangevoerd fruit. Een der leden wees op de hoge totale kosten bij aanvoer van fruit naar de veiling, waarop de voor zitter antwoordde, dat naar zijn me ning de kosten in de toekomst nog wel zullen stijgen. Naar aanleiding van een vraag werd na enige discussie besloten, dat het bestuur der onderafdeling zal trachten een regeling met de vervoeders te treffen om het fruit op de bedrijven te komen halen. Een der aanwezigen informeerde naar de regeling bij het koelen van het fruit, waarvan zij, die niet koe len vaak meer profiteren dan de gene die wel koelen, omdat zij van de betere prijzen profiteren en geen kosten voor koelen hebben. De di recteur deelde hierop in dit ver band een en ander mede omtrent de in de gascel uit deze streek aan wezige Bramley's, die binnenkort geruimd moeten worden. De heer Jac. Steur deelde hierna mede, dat het mogelijk zal zijn de grond te laten onderzoeken op aaltjes, door de Plantenziektekun- dige Dienst, welk onderzoek gratis is en waarvoor men zich bij hem kan opgeven, alsmede voor de ex cursie van „Pomona", waarvoor nog een paar plaatsen open zijn. Hierna sloot de voorzitter de zeer geanimeerde vergadering. AANBESTEDINGEN OOSTERLAND. Namens het ge meentebestuur alhier werd aanbe steed de bouw van 46 stuks woning wetwoningen, waaronder twee win kelpanden. De 12 ingeleverde bil jetten lieten de volgende cijfers zien: Fa Schrijvers, Goes f 823.000; Fa Nijssen, Rosmalen (N.B.) f 650.000; Fa J. Nodelijk en Zonen, Dordrecht f 581.000; Fa Schutte en Oothorst, Delden f 575.000; Fa Hoppenbróu- wers, Bergen op Zoom f 572.000; Fa Hendriks, Voorschoten f 538.000; Fa M. F. van der Heijden, Woerden f 537.700; Mak's Aannemingsbedrijf, Rotterdam f 536.900; Fa Versloot en Guldemond, Linschoten f 533.000; Fa Everaers en Van den Berg, Steenbergen f 532.000; Fa Harmsen en Zonen, Willemstad f 529.000; Fa Schonewil en Jonker, Alkmaar f 512.000. De gunning werd aange houden. Wegenaanleg in Burgh- en Westlandpolder De N.V. „Grontmij" te Zwolle heeft onderhands aanbesteed: het aanleggen en verbeteren van de Nieuwe Kraauwersweg en van een zijtak van de Peereboomweg, met bijkomende werken, gelegen in de Burgh- en Westlandpolder, vallende onder de Herverkaveling Schou wen-Duiveland. Inschrijvers waren: N.V. Hillen- Roosen, Den Haag f 129.500; N.V. Van Donk-Heijmans, Rosmalen f 126.000; N.V. Sanders, Delft f 125.000; N.V. L. van Drunen, Den Bosch f 116.000; Joh. Verwater, Breda f 113.800; C. Verwater, Made f 112.900; P. C. Zanen, Heemstede f 109.900; W. Razenberg, Breda f 109.200; Geertsema en Worp, Arn hem f 107.300; N.B.M., Haarlem f 106.940; De Moei en Hermes, Alk maar f 106.680; D. Rentier, Noord- gouwe f 104.930; N.V. J. G. v. Oord. Utrecht f 104.760. Stad en Provincie ZIERIKZEE Op de Schuithaven liep Dins dagmiddag het zoontje van de heer H. alhier, al spelende, tegen de uit stekende lading van een vrachtauto op, waardoor de knaap een lelijke schram aan het hoofd opliep, die door Dr van Hoorn moest worden gehecht. RENESSE „De vogelrijkdom van Schouwen" Zaterdag val in hötel „llot wapen \an Zeeland" een filmavond gehouden worden, waaraan de Vogelwacht zijn medewerking verleent. Dr. L. Ver hoeven, een enthousiast vogelliefheb ber en bekwaam cineast, aal dan de door hem zelf opgenomen vogelfilm ,.De vogelrijkdom van Schouwen" vertonen. Deze van een geluidsband voorziene film, is geheel door Dr. Verhoeven gemonteerd en heelt een uitstekende geluidskwaliteit. Wij wek ken dan ook do vogelliefhebbers op deze avond, die gratis wordt aange boden, op deze veelbelovende avond te begijcken. DREISCHOR Roode Kruis-Pilmavond Vorige weck werd in do bovenzaal van café Overwoei, voor een over volle zaal, de film vertoond „Het is middernacht, Dr. Schweitzer", uit gaande van de Z.V.U. Deze boeiende film werd door hot aanwezige publiek met veel belangstelling gevolgd. Uitvoering Gymnastiek vereniging „Jong Dreischor" Vrijdag jl. werd in hot café „Cen trum" alhier, door de gymnastiek vereniging „Jong Dreischor" haar jaarlijkse uitvoering gegeven. De voor zitter, de heer A. L. Patmos, opende dezo druk bezochte avond. Van do vele zusterverenigingen uit de omlig gende plaatsen waren vertegenwoordi gers aanwezig. Een keurig verzorgd programma werd "daarna uitgevoerd. Na afloop bracht de voorzitter na mens alle aanwezigen de directeur, de heer Dreijer, dank voor het mooie programma. De avond werd met een gezellig bal besloten. De Zeeuwse Collecte voor de Jeugd, uitgaande van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk, heeft in deze gemeente opgebracht do som van f 81,47. De gehouden collecte van het Leger des Hcils heeft in deze ge meente opgebracht een bedrag van f 34.47. Maandag jl. is de ponny met wagen van de heer S. alhier op de Bogerdweg op hol geslagen. De echt genote vau de heer S. kwam hierbij ten val en moest zich onder genees kundige behandeling stellen. Betonnen dak stortte in Bij sloopwerkzaamheden van een schuur van de heer R. v. d. L. alhier kwam een gedeelte van een betonnen aak, terwijl de heren R. v. d. L. en 1. 11. hieronder werkzaamheden ver richtten, naar beneden. Boido heren liepen dusdanige verwondingen op, dat opneming in het ziekenhuis te Ncordgcuwc noodzakelijk bleek. BRUINISSE In inemoriam J. Goudzwaard Jzn. Op 76-jarige leeftijd overleed Dins dag te Bruinisse de heer Jan Goud zwaard Jacz. De heer Goudzwaard bekleedde in het openbar© leven on derscheidene functies. Zo was hij met enige korte onderbrekingen van 1931 fcjt 1954 lid van do gemeenteraad voor de Liberale partij. Hij was lid van de Dijkraad van het calamiteuze waterschap Bruinisse, secretaris van de Coöp. Boerenleenbank, bestuurs lid van de Landbouwvereniging, waar van hij vele jaren, tot 1953 het se cretariaat bekleedde, en secretaris van de Fairbunkvercniging. Ook als Kerkvoogd der Nederlands Hervormde Kerk heeft hij een aantal jaren zitting gehad in. het college van Kerkvoog den en Notabelen. Naast zijn beroep van landbouwer heeft hij zodoende ook de gemeenschap gediend mot zijn beste krachten en op een breed ter rein van hot maatschappelijk leven. Jaarvergadering Olie-inkoopvereniging „Onderling Belang" Vrijdagavond 26 Maart hield de o]ic-inkoopvercniging „Onderling Be- •ung" haar jaarvergadering in „Hot Veerhuis". De voorzitter, de heer A de Koning Az., kon in zijn openings woord met dankbaarheid constateren, dat de bedrijfsresultaten over het al gemeen tot tevredenheid stemmen, wat ook weer inhoudt, dat de omzet van de vereniging bevredigend was. Er werd verbruikt 423.605 liter gas- olie, waarvan 86.543 elders werden gekocht. (Wanneer schepen uit Brui nisse, aangesloten bij de vereniging, elders Gulf gas-oliq laden, wordt door de Gulf-maatschappij daarvoor dezelfde prijs berekend als bij hal tar.kcn te Bruinisse. Voorts werden 3.113 liter smeerolie en 2.509 liter koolteer via de vereniging betrokken. 178 kg. vetten en verschillende an dere artikelen (garen voor de netten enz.) behoorden verder tot de omzet van de vereniging. Ook de coöperatieve inkoop van bakens neemt steeds groter vorm aan en er werd in dit artikel een omzet bereikt van f 2438,25. liet contract met de „Gulf" werd weer inet een jaar verlengd, al meende de heer D. do Koning een maatschappij te weten die voordeliger zou kunnen leveren. Jammer dat dii feit niet voor 1 Maart ter kennis van het bestuur was gebracht. Dat de Gulf-maatschappij voor do- ze avond „Gulf sigaren" en „Gul/ sigaretten" beschikbaar had gestold, werd door de aanwezigen zeer ge apprecieerd. De bankstclling werd 49 keer ge bruikt, zodat ook dezo „dochter onderneming" van do vereniging met een batig saldo haar boeken kon sluiten. Maar het ijs heeft hier schade aangericht aan palen en brug, zodat dit batig saldo wel zal moeten wor den aangesproken. De bestuursleden A. do Koning en L. J. Hoogerheide werden bij accla matie herkozen, evenals de loden van de advies-commissie, L. de Waal en St. de Waal. Het bestuurslid, de hoer H. Jiimelet, vestigde zich te Harlin- gen. In zijn plaats werd gekozen de beer A. Jumelet Wz. De heer A. M. Jumelet wilde zijn mandaat als lid van de advics-cominissic niet verlengd zien. Gekozen werd in zijn plaats do heer M. Verspoor Cz. Bij de rondvraag kwam ter sprake de organisatie van een Binncnvaart- cursus, zoals die ook in 1952 met zo veel succes hier was gehouden. Waar door burgemeester Michaëlis ook ge tracht wordt een Visserijcursus te Bruinisse to doen geven, zal contact worden opgenomen cn de mogelijkheid worden onderzocht, om déze cursus sen gezamenlijk te doen houden. Het mosselscizoen 1953-54 wordt, volgens een door het Aan- cn Ver koopkantoor voor Mosselen te Ber gen op Zoom, aan do kwekers ge zonden mededeling, op 4 April ge sloten. ANNA JACOBAPOLDER Propaganda-avond Ncd. Rode Kruis Maandagavond werd onder voorzit terschap van dokter H. Menger in do bijzondere school te Anna Jacoba Polder een propaganda-avond gehou den van de afdeling St. Philipsland en Anna Jacobapolder van het NV- dcrlardso ltode Kruis. In zijn openingswoord sprak d® voorzitter woorden van dank aan het dchoolbtMuur, voor het gratis be schikbaar stellen van de lokaliteit^ do Kcrkeraad, voor het gebruik van stoelen, cn de lieer J. P. van Dijk, hoofd der school, voor de verleende medev erking. Tot zijn genoegen kon de voorzitter mededelen, dat voor rekening van de afdeling een 2-tal patiënten een boot- vacantictocht kon worden aangeboden. Do heer Visser-Smits, propagandist van het Ncd. ltode Kruis, hield een inleiding, waarbij hij do vele aanwe zigen vlug een aandachtig gehoor vond door te vertellen, dat de groot vader van zijn vriend, mr. Del Cam- po, genaamd Del Camp, de Anna Ja cobapolder nu ruim een eeuw geleden bedijkte. Do polder kreeg de naain van de echtgenote Del Camp. Na nog herinnerd te hebben aan de in juist voor de ramp overleden heer P. Vogelaar, lichtte hij het doel cn de taken van het ltode Kruis toe. In het bijzonder besprak hij de bloed transfusie en do hoorn vlicstranspla n- tatic. De aanwezigen kregen gratis in de pazuo ©cn kopje koffie met een koekje en bonbons aangeboden^ Nadat de Kringsecrctaris van het Rode Kruis, do heer Constandse, het afdelingsbestuur had geprezen Voor de ontplooide activiteit, werd do in leider van deze avond een aardige herinnering aangeboden. Ter dekking van do kosten werd een rollade, een taart, een asbak van Delfts blauw cn cigarette n verloot. Van het afdelingsbestuur waren aan wezig dq heren A. Labruyère en L. M. Sinke. Onderbrenging bouwvakarbeiders De burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van belangheb benden, dat er in de zgn. DUW- kampen plaatsen beschikbaar kun nen worden gesteld voor het onder brengen van bouwvakarbeiders. Het betreft hier de huisvesting van zgn. vreemde arbeiders, dat zijn personen die op S.-D. tewerkgesteld worden in dienst van aannemers in de bouwbedrijven. De kosten van dit onderdak be dragen f 2,50 per etmaal. Belanghebbenden kunnen zich te dezer zake in verbinding stellen met de opzichter van de DUW, de heer J. Moning, p/a Nieuwe Haven D 46, telefoon 149. Zierikzee, ^59 Maart 1954. De loco-burgemeester. GERRITSEN. Ingezonden mededeling Heb je 't al gehoord „ZE ZIJN ER'" U.S.A.-radioster, late brief, bosgeesten, aangespoelde fles en rode druppels Er zijn heel veel mensen in de we reld, die blijven hopen op een ver rassing, die een totale en natuur lijk gunstige wending aan hun leven zal geven. Van dezulken eten de lotenverkopers vette boterham men. Eilandman behoort niet tot die categorie. Hij is er wel achter ge komen, heel veel „eilandmannen" te moeten schrijven om in leven te blijven, maar deze week leek het er toch verdacht veel op, dat hij hele maal ongelijk heeft. Eilandman reed op een der modderige binnenwegen van Schouwen, toen hij eens om keek en een chroombeglimmerde luxe slee aan zag komen deinen. Hij dacht nog: „veel te mooi voor dit land". De auto kwam nader en be gon langzaam te rijden. Een on waarschijnlijk fraai vrouwenhoofd stak door het autovenster en het hoofd vroeg, in een taal die Eiland man als Anglo-Amerikaans heeft leren kennen, „de weg naar de duin streek". Eilandman poogde een staal van samengeperste hoffelijkheid weg te geven en in fraai gepoetst school-Engels begon hij met zijn aanwijzingen. Het was moeilijk en toen het niet lukte zei de dame, „come in". Bij een bouwvallig boer derijtje is Eilandman zijn bromfiets kwijtgeraakt en is toen in de auto gestapt. Hij heeft zich voorgesteld als „isleman" en had het genoegen te ontmoeten de U.S.A.-radioster Rosemary Cloony. Ze was in Europa (Paris) om te zingen, maar wilde ook wel iets zien van de floodarea in Nederland. Nu, dat kon natuur lijk in Schouwen. Voortdurend de neiging onderdrukkend naar een cel te hollen en Hilversum te bellen, is Eilandman het verrassende (en im mers nooit komende) voorstel ge daan op te houden Eilandman te zijn en te vertrekken met juffrouw Cloony, om als particulier secreta ris ook naar Parijs te gaan en naar Los Angeles of naar Rome, want waar die heel beroemde mensen al niet zingen, dat is bar. Hij heeft het in eerste instantie grif toegezegd, maar eenmaal weer bevangen door de moddermelancholie, heeft hij het toch maar weer afgeschreven. Zijn brief is net weg. „Avenue Kléber", 76-Paris". Het kan immers nooit in teressanter zijn dan de herverkave ling en de afsluiting van de zee gaten en dan.nou ja, 't is zo'n vreemd vak. Maar een verrassing was het, net zo groot wel als van de man te Burgh, die een brief kreeg uit 1925. Eilandman heeft de brief gezien. Een stunt van tante Pos. Waar is de brief zolang gebleven? Achter een kast of achter «en bureau of achter een wat anders? Dat weet je zo nooit, maar 't is voorjaar en de kan toren worden dus uitgestoft. Zo zal de brief wel tevoorschijn zijn ge komen. Het was een brief van het meisje uit Hoenderloo en de man kreeg een late bevestiging dat zijn echtgenote niet zonder liefde des tijds de sprong in de boot heeft ge daan. Een beroepshengelaar te Brou wershaven ving aan de zeekust een karperachtige vis, die hij nooit eer der had gezien. Vele anderen, w.o. deskundigen, trouwens ook niet. En de vis is dus opgestuurd naar Lei den, waar professorale hoofden het dier zullen pogen te determineren. In de bossen van het Domein heb ben enkele Haamsteedse jongelui in de avonduren een witte gestalte gezien. De politie is er vlug aan te pas gekomen, die nota bene met een stengun achter vermeende spoken heeft aangezeten. Is het loos alarm of zijn er bosgeesten aan het werk? In duin en strand steekt trouwens meer nieuws. Bij de burgemeester strandvonder van Renesse is een fles gedeponeerd, waarin een briefje met de volgende inhoud: „Alex - nooit teloor in wijde verte - Salis bury 2-7-1951 - Emmy". Het blijk baar particuliere briefje stelt de burgemeester voor een raadsel. Met ledig fust weet hij wel raad, maar met zo'n brief. Het is allemaal nog al vreemd vindt Eilandman, die ook nog geen verklaring weet voor het „huis met de gestadige drup" aan de Oude Ha ven te Zierikzee. Elke anderhalve minuut valt daar een zware rood gekleurde, naar wijn smakende, ZIERIKZEE Draaiorgel in stadsbeeld terug Woensdagmiddag is het nieuwe draaiorgel van de heer C. Rossen officieel ingewijd door de loco-bur gemeester weth. R. Gerritsen. Het draaiorgel, vervaardigd door de be kende orgelbouwer de heer Jac. Minning te Rotterdam, verkreeg de naam „Neptunus" .Voor het stad huis werd een repertoire van opge wekte liederen „gedraaid". We ko men op de terugkeer van een ver trouwd beeld en geluid in de stad. nog nader terug. 's GRAVENHAGE. Een tragisch ongeval heeft zich voorgedaan in de Koningstraat te 's Gravenhage. Op de gang van een tweede etage was het driejarige jongetje W. van der M. aan het spelen met zijn drie wielerfietsje. Plotseling viel hij met fietsje en al de trap af. Toen zijn hevig verschrikte ouders kwamen toegesneld, bleek het kind reeds te zijn overleden. druppel van het plafond, reeds vier maanden lang, ook bij kurkdroog weer. Daar de bewoners geheel onthouder zijn, snap je zo iets niet, vindt Eilandman, die zich overigens gelukkig prijst eenmaal per jaar toevallig nu niet te hoeven zoe ken naar copy voor de langdradig- ste, zeurderigste en on-litterairste rubriek in het voormalig rampge bied, t.w. „Gesprekken van Eiland man". Hij is er Alva dankbaar voor!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2