Bestuursvergadering Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" Bejaarden uit het Rusthuis „Irene" te Zierikzee weer terug van evacuatie Gerekend moet worden op een defensieopbouw op lange termijn Voor vijf-en-twintig jaar Gewijzigde verhouding, Levenswreedheid, Hanenleven, Gevaar en Soeppot Ingezonden mededeling Duizenden bestellingen ont vangen wij regelmatig op onze postorderaanbiedingen, omdat onze klanten drom mels goed weten, dat het inderdaad wel heel iets bij zonders moet zijn, willen wij er mee adverteren. Maar juist omdat wij op die duizenden postorderklanten kunnen rekenen, is het ook mogelijk kwantums te kopen, voor prijzen, die normaal t>n- mogelijk zijn. Wij verkopen al enkele ia- ren dubbellinnen reistassen, (ieder laar méér, want wie gaat er tegenwoordig niet op reis?), machtige tassen, waarmee wij in Rotterdam voor 12.90 heus goedkoop zijn. Deze ideale reis- en bood- schaptas, gemaakt van dub bel, gegarandeerd water dicht linnen, met voorzak en brede tuiglederen riem, heeft bovendien deze voor name eigenschappen: 1 e. De handvaten zijn met leer en solide ringen aan het ijzersterke linnen bevestigd. 2e. De leren riem loopt ook door onder de gesp en de zij kanten zijn met leer afgewerkt. 3e. Bovendien houdt de tas door een speciale vinding ook ongevuld zijn model. Van deze zelfde tassen ston den er 5000 stuks op de fa briek, bestemd voor export, maar waren door vertraging bij de fabricatie te laat voor ver zending naar het buitenland. Alleen a's wij het hele kwan tum ineens afnamen, konden w.j ze kopen voor een prijs, die het mogelijk maakt, ze aan te bieden voor nog geen acht gulden. Onze postklanten kunnen nu zo'n grote reistas kopen, voor de vacantie, voor het week-end, of om mee te ne men naar de stad om bood schappen te doen, in vier kleuren, groen, beige, bruin en grijs, niet voor 12.90, maar voor ff& Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. Diverse onderwerpen kwamen aan de orde WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-82660 ROTTERDAM prr Meer omzet door reclame In de gehouden bestuursverga dering van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" is medede ling gedaan dat een schryven is uit gegaan naar de directie van de Rijkswaterstaat, met het verzoek tot het aanleggen van een steigertje in de tramhavcn te Zijpe, ten ge rieve van de veerdienst onderhou den door de Gebr. Maas West- broek. Exploitanten hebben drie boten in dienst en varen regelma tig, ook met D.U.W.-arbeiders. Een onderzoek haar het vervoer is ingesteld, waarbij geen klachten over het schoplkinderenvervoer ver nomen werden. Wel zou men gaarne aparte schoolbussen zien ingelegd, maar dit is een zeer kostbare ge schiedenis. Ook elders maken door gaans de schoolkinderen gebruik van de gewone dienstregeling. In verband met een desbetreffend verzoek heeft de minister medege deeld, dat een wettelijke regeling inzake nog niet gevonden ramp slachtoffers,' zulks in verband met verervingskwesties e.d., nog ge ruime tijd in. beslag zal nemen. Het kan vijf maanden duren voordat het wetsontwerp de volksvertegen woordiging is gepasseerd. ïn een particulier schrijven wordt de aandacht gevraagd voor de nood zakelijkheid tot het inrichten van een opleidingsschool voor onderwij zers. Deze kwestie is deze week ook aanhangig gemaakt in de Provin ciale Staten. Onderzocht zou wor den de mogelijkheid tot het inrich ten van een dependance van de kweekschool te Middelburg. Over deze kwestie zal een brief uitgaan aan de minister. Koe als leermiddel Het bestuur van de Christe lijke scholen voor Buitenge woon Lager Onderwijs te Dok- kum heeft een merkwaardig initiatief genomen. Het is nl. van plan een koe te kopen, die zal worden gebruikt om de minder begaafde jongens het melken te leren. Het is het bestuur gebleken, dat, indien de leerlingen kun nen melken, zij gemakkelijker werk kunnen krijgen. Als die leerlingen op latere leeftijd leren melken, is de aanpassing aan het vrije arbeidsleven moeilijker en de kans op mis lukking groter. Daarom wil het bestuur een koe als leermiddel aanschaffen en vraagt hiervoor van de gemeente de nodige gelden. Het beest zou f 1.000 moeten kosten. Een weiland naast de school vraagt het be stuur in gebruik te mogen heb ben om de koe te laten grazen. De heer M. J. Snoek informeerde naar de reacties op een schrijven inzake de moeilijkheden waarvoor de middenstand zal komen te staan, aan de minister van Economische Zaken. Er is nog geen bericht op dit reeds geruime tijd geleden ver zonden schrijven ontvangen. Onderstreept werd nog de nood zakelijkheid van een goede haven voor de afvoer van de landbouw producten, als het Dijkwater zou worden ingepolderd. De heer A. Geluk had graag een spontane reactie gezien op het rap port van de Deltacommissie, waarin werd geconcludeerd tot afsluiting van de zeegaten. Hierna sluiting. Ministerieël bezoek aan Schouwen-Duiveland De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting zal, in gezelschap van erige van zijn hoofdambtenaren, •andnag (Zaterdag) 27 Maart, de ge meente Stavenisse en een aantal plaat sen op het eiland Schouwen ©n Dui- veland bezoeken. Do Commissaris der Koningin in Zeeland zal de minister op zijn tocht vergezellen. De Stichting Handelsonderwijs te Zierikzee deelt mee, dat Zaterdag 27 Maart, om 3 uur, in het „Huis van Nassau", een speciale cursus Machincschry ven voor jongeren be gint, waarvoor nog gelegenheid be staat om zich op te geven. Cursus geld fl 30,totaal. Tevens vangt dezelfde middag om 5 uur een nieuwe cursus voor Ste nografie aan, ter opleiding voor het examen eind Juli. De totale oplei ding kost slechts fl 40, Aanmelding voor beide cursussen respectievelijk om 3 en 5 uur in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. OOSTERLAND Verkiezing gemeenteraad De verkiezing van leden van de raad der gemeente Oosterland Zal op Woensdag 14 April a.s. geschieden. PREDIKBEURTEN Zondag 28 Maart Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 9.30 uur Ds v, Roon, 11 uur Ds v. Royen (H.D.), 7 uur Ds v. Vliet. Burgh: 10 uur Ds Swaak. Haamstede: 10 uur Ds v. Vliet, 7 uur Ds v. d. Grift. Renesse: 7 uur Ds v. Liere. Noordwelle: 10 u. Ds v. Liere. Eikerzee: 10 uur Ds Nauta, 2.30 uur Ds Kuitert. Brou wershaven: 10 uur Dr Sperna Wei land. Zonnemaire: 10 uur Ds van Wijck. Noordgouwe: 10 uur Ds v. d. Grift. Drcischor: 10 uur Ds Huizing. Beyersdykje: 2 uur Ds Westerhof. Ouwerkerk: 10 uur Ds Kuin. Nieu- werkerk: 10 uur Ds Westerhof. Oos terland: 10 en 6 uur Ds Radstake, Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur Ds v. Roon. Bruinisse: 10 en 3 uur Ds v. d. Brink. St. Philipsland: tweemaal Ds de Lint. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur Ds R. Bakker uit Doorn. Haamstede: 10 en 3 uur Ds Meijer. Renesse: 7 uur Ds Meijer. Scharcndyke: 10 uur Ds Nauta, 2.30 uur Ds Kuitert. Brouwershaven: 9.30 uur Ds Kuitert, 5 uur Ds Na- gelkerke. Bruinisse: 10 en 3 uur Ds Bremmer. A.J.Polder: tweemaal Ds Baaijen te Rilland. Geref Kerken (Art. 31 K.O.) Brouwershaven: 11.15 en 3 uur Ds Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur Ds v. d. Klis (H.D.), 6 uur Ds L. Kleissen uit Utrecht. Haamstede: 10 uur Ds L. Kleissen, 3 uur Ds v .d. Klis. Noord- gouwe: 10 uur Ds Meijering, 6 uur Ds v. d. Klis. Geref. Gemeente Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst, Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nicuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur cand. Elshout uit Rotterdam. Bruinisse: 10 en 5 uur Ds Mallan. St. Philipsland: driemaal leesdienst. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 3 uur lees dienst. St. Philipsland: driemaal leesdienst. 1 R.K. Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur. Burgh: 9.30 uur garage hotel. Ecger des Heils Zierikzee: 10 uur samenkomst, 12 uur jeugddienst, 7.30 uur samen komst. VOETBAL Zierikzee IDongen I Voor de a.s. Zondag te spelen thuis wedstrijd. tegen Dongen I, is de Zic- rikzeeplcieg, indien Ilaverhoek en F. V. <1. Westen van de partij kunnen zijn, als volgt samengesteld: A. Hag© d.; C. Krcllo cn C. M. v. Aken a.; C. Vérwest, A. Koster en C. v. d. Maas m.; T. Simmers, L J. Haver- hoek, F. v. d. Westen, A. v. d. Wes ten en J. v. d. Voorde v. Aan span ning zal het in deze wedstrijd niet ontbreken, daar Zierikzee wel alles op alles zal zetten om enige winst üit deze ontmoeting rtë halen. Als het niet te veel tegenzit, zoals in de laat ste wedstrijden, kan Zeker een eer vol resultaat worden behaald, hoe wel de 6tcrke ploeg der gasten (met de bekende Oerlemans] een uitstekend geheel vormt, getuige de 4-0 Zege op W.S.C. Internos 2Zierikzee 2 De reserves van Zierikzee trekken naar Etten oin Internos II 'te gaan bekampen. Het elftal is nog niet de finitief samengesteld, doch een over winning voor de thuisclub ligt het mee&t in de lijn der verwachtingen. Als allo Zierikzeespelers echter spe len voor wat zij waard zijn behoeft liet verschil niet groot te zijn. NA EEN MAANDELANGE SCHEIDING Een achttal verpleegden keerde niet terug Vrijdagmiddag zijn de ouden van dagen uit het rusthuis „Irene" aan do Hoge Molenstraat weer terugge keerd na een afwezigheid van ruim een jaar, dat ze doorbrachten in het R.O.G—rijksopvoedingsgcsticht in Amersfoort, waarheen zo na do eva cuatie in Februari van 1953 werder vervoerd. Twee diakenen, de heren van der Doe cn Steutel, waren Don derdag in Amersfoort om de terug keer te regelen. Vrijdagmiddag kwa men do oudjes, na een oponthoud te Steenbergen, aan het veer A.J- Polder- Zijpe, waar men jammer genoeg ruim een half uur moest wachten voor do twee auto's van do G.G.D. en een bus de pont konden .oprijdén, om eindelijk weer op de oude vertrouwde Schouw- se hedem aan te landen cn het laat ste deel van de lange tocht te aan- varrden. Voor het rusthuis konden do oudjes uitstappen cn daar 6tondcn een groep dames en heren hen op te wachten. Do evacué's warén blij weer thuis te zijn, hoe goed ze het ook in de vreemde hadden. Dc begroeting was allerhartelijkst. In de grote,, thans keurig ingerichte mannen- cn vrou wenzaal was alles £e hunner ontvangst bereid. Op tafcis sfonden overal bloe men, ■o.a. van do Jonge Kerk, „Ons Huis" cn van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, en vele anderen. Nadat allen gezeten waren, voerde de voorzitter van de diaconie, de heer P. J. v. d. Doe. het woord, die her innerde aan dc woorden gesproken door burgemeester H. Molendijk te Amersfoort in het zaaltje van het ll.O.G., die hen goede reis toewenste cn een goede tijd, maar ook een ge- voel van weemoed zal de harten toch wel iets snéller doen kloppen als <ie bekende stompe toren opdoemt. Spr. wees dc_ oudjes er op dat sinds hun vertrek het vorig jaar verschil lende verbeteringen in hel huis zijn aar gebracht. Niet allen mochten do terugkeer beleven, daar een achttal verpleegden tijdens hun verblijf in Amersfoort waren overleden. Woor den van dank richtte spr. tot «Ie gemeente Amersfoort voor alle hulp en bijstand verleend, cn aan het JI.O. G. voor de huisvesting en uitstekende verzorging. Bij do terugkeer dreigde een mrcijjjkheid, omdat geen chauf feur ter beschikking stond voor do lar.ge reis naar Zierikzee, maar ook dat werd opgelost, doordat Jan van Gent, de chauffeur die zoals bekend in New York een poosje zijn diensten beschikbaar stelde, zich direct be reid verklaarde mede te helpen do oi.dics naar huis te rijden. Dank bracht spr. ook aan vader cn moeder Witte en juffr. Fasol voor hun goede zorgen. Ds. J. P. van Boon, spre kende namens dc algemene Kerkc- raad, bepaalde dc teruggokeerden bij een woord uit de 126ste Psalm, waar in do terugkeer der Israëlieten uit de ballingschap wordt verhaald. Het gedwongen vertrek van do oudjes had wel iets weg van ballingschap, maar ook zij keerden terug naar hun ge boorteland. Nog eenmaal komt er een evacuatie, aldus ds. van Roon', do grote evacuatie van deze aarde naar de eeuwigheid. Wanneer die laat ste evacuatie komt dan hoopt spr., op voor allen een behouden aanj komst in het Vaderhuis. Spr. ein digde met dankzegging voor de be houden terugkeer. Namens de directie van het R.O.G. 6prak dc heer ter Wolbeek, er op wijzend dat de samenwerking tussen de evacué's cn het personeel uitste kend is geweest. Hij hoopte dat er van de gelegde contacten nog iets zal zijn overgebleven. Hierop werd tl cc met cake geserveerd door ver schillende dames van het Rode Kruis, Nu kwamen de tongen zoetjesaan los en er heerste een opgewekte toon onder de oudjes die wel vermoeid maar toch blij waren weer in Zierik zee to zijn. DE NEDERLANDSE DEFENSIETAAK Minister Staf „Nederland kan onmogelijk neutraal zijn". Tydens een bijeenkomst van hei Departement Groningen van de Maatschappij van Nijverheid en Handel, heeft de minister van Oor log, Ir C. Staf, een inleiding ge houden over onze defensietaak. Hij schetste de tegenwoordige militaire situatie en lichtte de rol die Neder- MAART 1929 ZIERIKZEE. 6 Maart: In de ouder dom van ruim 71 jaar overleed de burgemeester der gepteente, Mr A. J. F. Fokker, die de functie van hoofd der gemeente sinds 1916 vervulde. ZIERIKZEE. 13 Maart: De directie van de Prov. Stoombootdienst op de Oosterschelde deelt mede, dat er zich in het vaarwater nog veel dryfys bevindt. Er is te weinig wind om het naar zee te ver- dryven en te weinig dooi om het te doen smelten. HAAMSTEDE. 20 Maart: De raad dezer gemeente besloot voor de vernieuwing der havenbeschoei ing te Burghsluis een lening aan te gaan van f 10.000, rentende 6 maximaal en af te lossen binnen 20 jaar. BURGH. 25 Maart: Op de alhier gehouden bijeenkomst van het Nutsdepartemcnt speelden leden van de vioolclub „Burgh-Haam- stede" een tiental nummers. BRUINISSE. 27 Maart: In een kerk dienst tverd het vernieuwde kerk gebouw van dc Gereformeerde Gemeente in gebruik gesteld, ter wijl ook voor het eerst van het orgel werd gebruik gemaakt. Burgerlijke Stand Zierikzee Geboren. 21 Maart: Maria, d. van Cornelis Marinus Beije en Woute- rina Kuijper (wonende te Ouwer kerk). Overleden. 15 Maart: Adriana Janse, 88 j., weduwe van Jan van den Hoek (overleden te Amers foort). Sinds enkele weken mag Eiland man wel zeggen, is er bij onze vrienden een enorme verandering gekomen. Men snapt soms niet hoe kleine oorzaken grote gevolgen kunnen hebben. Hier echter werd het bewezen en als men vraagt wie de schuldige is, kan men net zo goed mens als dier zeggen, of zijn ze allebei schuldig? Maar wat zeurt Eilandman toch over schuldig. „Gezellig" is in dit verband een veel beter woord. De jongste zoon in het huis van onze vrienden is- op een kwade dag in aanraking gekomen met de wreed heid des levens, die zich openbaart in gescheurde hanenbuikjes. U weet hoe wreed er dat toegaat, bij het vreemde bezig-zijn dat sexen heet. Er zijn hanen en hennetjes en slechts heel scherp kijkende en echt feeling hebbende mensen sla gen er in de haantjes van de hen netjes te onderscheiden. Kort en goed: de haantjes worden uiteengereten en de hennetjes gaan het paradijs van zaagsel en piksel binnen. En nu is het dus gemakke lijk te begrijpen dat Jantje met tien haantjes is thuis gekomen, die hij niet zonder moeite uit de „klauwen" van de sexer heeft weten te red den. Tien haantjes hebben het le ven van onze vrienden veraderd. De situatie is als volgt: er is een kist gekomen waarin de piepende kluwentjes wat zitten door te war men. Wie binnenkomt wenst zich een zwembroek, want er wordt zeer overdadig gestookt om de hanen een temperatuurlijke dood te besparen. De kist staat bij de kachel en wordt 's avonds afgedekt met een krant. Er is een bakje waarin de zwakkelingen van het gezelschap een speciale behandeling krijgen. Zij worden bedacht met extra moutjes en extra grutjes en mogen extra warm worden. Dan is er nog een bakje, dat vol water gedaan wordt. Hierin baadt zich het hanen- heir. Ook drinken ze wel die haan tjes, die, nauwelijks bekomen van de doodschrik, nu al weer parman tig en agressief gaan doen. GESPREKKEN VAN EILANDMAN Het is logisch dat al deze dingen hun invloed op do geestesgesteld heid van Jantje niet missen. Hij is dag en nacht op de hanen ingesteld en heeft uitdrukkelijk verklaard dat er nooit en te nimmer een haan in de soeppot mag verdwijnen, het geen pa hoewel ook zeer haan- minded toch wel als een moge lijke oplossing voor de toekomst aan de hand had gedaan. Vooral moe weet haar bezigheden thans, want er moeten haantjes gebaad buiten de kist en de moutjes en de grutjes brengen ook wat werk mee. Er is 's avonds stilte geblazen, omdat de haantjes rustig dienen te worden zo vlak voor de nacht. Op een mid dag is een der haantjes flauw ge vallen en toen moest een uitge breide verwarmings- en voorzich tig laten drinken-therapie worden toegepast. U voelt het al, wat Eilandman wil zeggen? Juist, dit hele gezin is bezig te verhanen en over een dergelijk verschijnsel heeft Eilandman uit- zonderingsgewijs eens willen schrij ven. Temeer daar hij nog niet aan het grote gevaar is ontsnapt ook in dit hanenprobleem te worden be trokken. Jantje, daartoe aangemoe digd door zijn ouders, loopt nl. met het snode plan rond enkele haantjes aan de prille jeugd van Eilandman's familie cadeau te doen. Hij weet dan meteen in een absui-de dwang positie te zijn geraakt. Hij wil niet onvriendelijk zijn, want de wei'éld snakt naar liefde en vriendschap en hij wil ook niet wi-eed zijn. Hij kan er niet voor bedanken en hij kan de hanen ook niet aannemen, want wat dan? Moet alles verhanen in Zie rikzee? Reeds is een hele stadswijk onder de hanen gestopt en moet nu een soeppot het enige zijn voor pril Lenteleven? Onze vrienden hebben tien haan tjes, die spoedig hanen zullen wor den, want ze hebben het er best, maar eenvoudiger zijn de verhou dingen er niet op geworden. Spreek geen kwaad van die hanen, want men wordt als immorele dieren kweller voorgesteld. Probeer niet voorzichtig een anti-haanpilletje toe te dienen, want men wordt voor een uitgebluste geest uitgemaakt. Veel modder is wat op Schouwen-Dui veland, maar veel hanenenfin U weet het nu wel land hierin speelt, nader toe. Mi nister Staf was van mening, dat thans een koude oorlog wordt ge voerd, die hier en daar zelfs warm wordt; een koude oorlog die voort duurt en die het noodzakelijk maakt dat een sterke defensiegemeenschap wordt opgebouwd. We dienen attent te zijn, aldus minister Staf op een mogelijke agres sor die do samenwerking van de West-Europcse landen vvil verzwak ken. Hoewel men bij' do opzet van het Nav o-defensicplan meende, in 1954 met de opbouw gereed te zullen zijn, zei de minister dat toch gerekend inoet worden op een uitbouw van het defensieplan op lange termijn. Minis ter Staf sprak hierbij van een „long look" in de defensie-opbouw. Het ejid van do ontwikkeling der defensie is nog niet in zicht, zo meende do minister, die ook wees op de atooru- en waterstofbom. Als men zich even wel do konsokwentics van deze wa penen voorstelt, dan betekent dit het eind van alles. Er is dan geen spra ke meer van een verliezer of cod winnaar, maar dan is alles weg.' Waarschijnlijk is het besef van deze kor.sekwentie misschien ook wel de mogelijkheid om een oorlog te voor komen, zo meende minister Staf. Het is onmogelijk, aldus do minis ter, dat Nederland nog langer nou- traal kan zijn. Do enige mogelijkheid om zo sterk mogelijk te staan is sa menwerking met onze Ixondgonoton. Een gczamcnlijko defensie dient te worden opgebouwd, waardoor do agressor zal worden afgeschrikt. Wij dienen aan onze bondgenoten allo middelen te geven, doch daarnaast dienen wij ook onze belangen buiten de landsgrenzen niet uit het oog to verliezen. De spanningen duren nog voort en wo dienen dan ook het defensie-appa raat uit 1c houwen, aldus dc minis ter, die woes op do noodzakelijkheid van inschakeling; der West-Duitéo strijdkrachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 3