Z1EMKZEE SdEWNIEUWSBODE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sowjet-Unie heft bezettingsregiem in Oost-Duitsland op Binnen veertien dagen worden ernstige moeilijkheden verwacht Expositie „de Ramp" in de maanden April en Mei te Delft ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prys Der 3 maanden bü vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Ver schijnt Dinsdag, Donderdag, VrUdag, Zaterdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN ZATERDAG 27 MAART 1954 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Langs Nobolitraot A 171, Zlerikzee. Poitbu» nr. 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange NobeUtraat A 171 - Zlerikzee. No. 17511 - 110e Jaargang Het incident met de Israëlische bus De Verenigde Staten, Groot Brittan- niê en Frankrijk hebben bot op een TOorhereLcleride gedachten wissel i ng over De Sowjet-Unie heeft Donderdag De Sowjet-regering meent, aldus ^ct Israëlisch-JordaansS geschil^ niet de beëindiging van het bezettings- de verklaring, dat het voor de her- wcteelijk geoordeeld deze kwestie bij regiem in Oost-Duitsland aange- eniging van Duitsland en het sluiten do Veiligheidsraad van de Verenigde van een vredesverdrag nodig is, dat Naties aanhangig te maken, zoals kondigd cn Oost-Duitsland tot een een aantal maatregelen wordt ge- door de Israëlische regering was ge- souvereine staat, met vrijheid vap troffen, waaronder het aanknopen Maar de troepen blijven nog handelen op binnen- cn buiten lands gebied, verklaard. De Sowjet- troepen zuilen „tydeiyk" in Oost- Duitsland gestationneerd blijven, aldus een officiële Russische ver klaring, die is bekendgemaakt door het öostduitse persbureau A.D.N. Gezegd werd, dat de Sowjet-Unie slechts de functies zou blijven uit oefenen welke verband houden met het verzekeren van de veiligheid en voortvloeiend uit de verplichtingen van de vier-mogendhedenovereen- - /raagd, aldus is van gewoonlijk wel- van dezelfde betrekkmgen met O.- £l,gelicht, zijd» te Washington verno- Duitsland als bestaan met andere 1 staten. mc"' „De Duitse democratische repu- Dczo <,r|6 beden zouden van bliek zal de vrijheid krijgen om zelf oordcol zijn, dat de Israëlieoh-Jor- besluiten te nemen over haar bin- daanso wnpenstilstandscommissio tijd nenlandse- en buitenlandse aange- dient te worden gegeven om haar on- legenheden, inclusief de kwestie van derzoek inzake do overval op een betrekkingen met West-Duitsland. Israëlische autobus tot een goed ein- de te brengen. Overstroming in Irak Jordanië weigert vredes- Do iraakse regering heeft de nood- onderhandelingen met Israël toestand afgekondigd nadat door het komst over Duitsland, die in 1945 buiten do oevers treden van do Tigris Do Jordaanse minister van Buiten- te Potsdam gesloten is. en door ziware regenval de provincie landso Zaken, Hoessein Chalidi, heeft De Öostduitse regering heeft er- Koeweit, bij Bagdad, was over- „rfcIaor<J> dat W geen vredes- mee ingestemd deze verplichtingen strcouwi. 1 na te leven, ook die, welke het tij- n - delijk verblijf van Sowjet-troepen op Oostduits gebied met zich mee J1"12*5" ingestort onderhandelingen mot Israël Zal be- n verdronken, 50 500 mensen dak- SlnRon' voordat alle resoluties der brengen. Westen keurt Duitse bewapening goed De Westduitse Hoge Commissie te Bonn heeft een amendement op de Westduitse grondwet goedge keurd, waarbij bewapening en in voering van dienstplicht wordt toe gestaan. Een „deftige betoging" Culturele protcstbctoging in Wenen In Wenen is Donderdag een grote betoging gehouden, uit protest tegen de „vrekkige" houding van de Oos tenrijkse regering ten aanzien van kunst en cultuur, waaraan ongover 3.000 geleerden, dokters en artisten ilte)r.amen- Na een bijeenkomst in het Volks theater trokken de betogers in stro mende regen naar hot parlementsge bouw, de kanselarij, het ministerie van Onderwijs en hot 6tadhuis. De stoot, waarin professoren, geleerden, zar.gers, musici, acteurs, balletdansers, dokters, beeldhouwers on philosofen, van wie velen een internationale re putatie genieten, meeliepen, was volgens do toeschouwers de ordelijk ste demonstratie in de geschiedenis van Wenen- Men had nog nooit zo veel goed geklede en gedistingeerde betogers bij elkaar gezien. loos gewerden. V.N. over het Palestijnse vraagstuk Het treinvervoer is in het gehele zijn uitgevoerd, land tot stilstand gebracht. De minister bevestigde, dat in het In het Noorden zijn een aantal ste- -r - f Jordaanse antwoord aan de V.1N- den geïsoleerd. Met man en macht wordt gewerkt aan de versterking voorstellen voor vredesonderhandelin- van waterkeringen. gen waren verworpen. O O O O Geld, tercchtertijd veracht, o heeft al velen zegen gebracht. O Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Later toenemende bewolking Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen nog tot het eind van de middag droog weer; na koude nacht, overdag dezelfde tem peraturen als Vrijdag of iets hogere; overwegend' matige wind krimpend van Noordwest naar Zuidwest. •28 Maart. Zon op 6.26, onder 19.05 Maan op 3.50, onder 11.18 29 Maart. Zon op 6.24, onder 19.07 Maan op 4.02, onder 12.36 30 Maart. Zon op 6.22, onder 19.09 Maan op 4.26, onder 13.58 Laatste kwartier: 27 Maart te 17.14 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 Maart 8.45 v.m. 21.24 n.m. 29 Maart 10.07 v.m. 22.50 n.m. 30 Maart 11.40 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 28 Maart 8.23 v.m. 21.0$ n.m. 29 Maart 9.46 v.m. 22.34 n.m. 30 Maart 11.14 v.m. n.m. Doodtij: 29 Maart. FRANKRIJK WORSTELT OM DE E.V.G. De regering kan de hals erover breken Naar men verwacht zullen binnen veertien dagen in het Franse kabi net ernstige moeilijkheden zich voor doen over de bekrachtiging van het Europese Leger Verdrag (E.V.G.)'. Belangrijke aanhangers van de E. V.G. in de regering zijn van plan er op aan te dringen om voor Pasen aan het parlement een datum voor het begin van dit reeds lang uitge steld o debat voor te 6tollen, aldus verluidt in Parijse politieke kringen. Dezio actie zou o.m. uitgaan van de vice-premiers Paul Reynaud (gema tigd Conservatief)' en Pierre Henri Tcitgen (M.R.P.)'. De Gaullistische ministers hebben evenwel gedreigd af te treden, als de regering een „overhaast" besluit zou nemen, voordat aan de Franse voor waarden regeling van de Saar- kwestio en de Brits-Amerikaanse ga ranties is voldaan. Politieke kringen sluiten de moge lijkheid niet uit, dat de regering van Lnnicl over dit punt zal vallen. De pro-E.V.G.-vleugëi in het kabi net is van oordeel, dat de regering de toestand eerlijk onder de ogen moet zien en het parlement voorstel len om het debat iniddcti-M^i te be ginnen. Lanio] huldigt het standpunt, dat de regering geen stappen in dezen moet doen, voordat aan genoemde voorwaarden ia voldaan. I'OTO NUMMER 1. - De Ameri kaanse luchtmacht heeft onlangs deze eerste foto vrygegeven van de X-3, een met grote vooruitstrevend heid geconstrueerd vliegtuig met tweeling-straalmotoren, dat is ge bouwd voor langdurige vluchten op hoge snelheid. De ontwikkeling van de X-3 ge schiedde onder gezamenlijke ver antwoordelijkheid van de Ameri kaanse luchtmacht en marine, als mede van de „National Advisory Committee on Aeronautics" (NACA) - de nationale adviescommissie op luchtvaartgebied. HELEN KELLER „ZIET" EISEN HOWER. - Helen Keiler (rechts) opvoedster der blinden van wereld naam, zelf doofstom en blind sinds haar jeugd, „ziet" met haar gevoe lige vingertoppen de vermaarde glimlach van Dwight D. Elsenho wer, president van de Verenigde Staten, in het Witte Huis te Wash ington. Mejuffrouw Keiler, die te Wash ington vertoefde om er voor haar werk ten behoeve van de blinden in Brazilië de Orde van het Zuider kruis uit handen van de Braziliaan se ambassadeur aldaar tc ontvan gen, gaf tydens haar verblijf te ken nen dat zij de president wenste te ontmoeten. Haar verzoek werd snel ingewilligd. De magistratuur in de bloemen Vijfhonderd burgemeesters zagen „Amstelflora 1954" Ruim vijfhonderd burgemeesters van gemeenten uit geheel het land hebben de voet gezet op de houten bruggetjes over de waterpartijen en op de paden langs het kleurige en geurige bloemtapijt van de inter nationale tentoonstelling „Amstel flora 1954", in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Zij hebben met hun dames in be wondering stil gestaan bij het buste beeld van H.M. de Koningin, ver scholen in lieflijke lelietjes-der-da len en bij de beeltenis van Prin ses Marijke temidden der prille sneeuwklokjes in het groene gras gazon. Rond deze beide beelden, vervaardigd door de beeldhouwster Lidi Buma-van Mourik, voor het studentensanatorium in Laren, is de gehele bloemenschat van de ten toonstelling gegroepeerd, waaraan Hare Majesteit speciale goedkeuring heeft geschonken. De burgemeesters zijn op uitnodi ging van het tentoonstellingsbestuur en het gemeentebestuur naar de hoofdstad gekomen om kennis te nemen van hetgeen de bloemen- kwekers uit alle hoeken van ons land gedurende tien dagen zullen laten zien, zowel als van wat de buitenlandse kwekers hebben inge zonden. Ook de toekomst zal daar te „zien" zijn 4 Als onderdeel van de Hogeschool- tconetellingscommissie van de Rijks dagen te Delft zal gedurende de waterstaat, de sub-afdeling der Goo- maanden April en Mei in het ge- dcste» Cultuurtechnische Dienst en bouw voor Weg- en Waterbouw- eniS® 6rot6 «uwe™™» ™1 «P April kunde der Technische Hogeschool Gn, up dezelfde dag, de eerste dag aldaar, een tentoonstelling „De va„ d„ TochnJsche Hogoschoolda^ ramp" worden gehouden. Do expo- rallcn ver5chc;,)eno TOordrachten Bc- sitie zal gewijd zijn aan de water- houden worden. Al» sprekers zullen snood van Februari 1953, d.a. optreden prol. ir. J. Th. Thijsss f,., G'D° ÏRikdoorbrakon", ir. J. L. Klein 2ij geeft een jiistottöch Overzicht, Jsw'V. en ir. A. G. toont de gevolgen van de stormvloed op verschillende plaatsen, geeft een indruk van de werkzaamheden tot („Do nieuwe dijken"), Maris („Wat nu?"). Dc Zondagartsendienst van Zierikzeë Zondag 28 Maart: Dokter Vogelaar. In de komende zomervacantie Belgische leerlingen in Nederlandse gezinnen De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappon heeft de hoof den van Gymnasia, Lycea, Hogere Burgerscholen, Handolsdagscholen en Middelbare scholen voor meisjes er mede in kennis gesteld, dat een groot aantal Belgische leerlingen van 15 jaar en ouder de wons te kennen heeft gegeven gedurende de zomer vacantie enige tijd als betalende logé in een Nederlands gezin te kunnen doorbrengen, ten eindo do Neder-: landso taal beter te leren spreken. Do ouders van leerlingen, die be-' rcid zijn gedurende de vaoantio eeq Belgische gast te ontvangen, wordt verzocht dit schriftelijk mede ,te do len aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, afdeling' V.H.M.O. to 's-Gravenhagc. dijkherstel enz., en laat tenslotte de - - plannen voor de toekomst zien. Ev L/VCfuCDKlDQ maquette (6chaal 1 25.000) geeft een overzicht van hot gehele rampgebied ,,^ijn Moegestreden Kind" met aanduiding van do eventuele af sluiting van de zeegaten. De ten- Ik heb de goede stryd ge- toonstelling, die is ingericht in sa- streden, ik heb mijn loop menwerking met de permanente ten- I®11 e'n^e gebracht, ik heb het geloof behouden. 2 Tim. 4 7. In een rouwadvertentie leest U 't soms: „God heeft Zijn moege streden kind thuisgehaald". Dan staat opeens voor U de verzuchting van de bijbel: „Heeft niet de mens een strijd op aarde?" In allerlei vorm ervaart U de waarheid van deze klacht bijna dagelijks. Nu wordt er veel gestreden, dat de moeite van het vechten niet waard is. Er is zelfs veel onheilige strijd, die 't leven alleen nog maar zwaarder en moeilijker maakt dan 't al is. Eigenlijk is er maar één strijd, die werkelijk de moeite waard is. Paulus schrijft er over in de bovenvermelde tekst: de goede strijd! Paulus is oud geworden. Zijn le ven duurt niet lang meer. Nu ziet hij 't nog beter: de goede strijd is, dat een mens worstelt om het ge loof te behouden. Het geloof in Jezus, de volkomen Zaligmaker, door God ten offer gegeven om 's mensen leven te vernieuwen en na de dood hem met „de krans der rechtvaardigheid" om Zijnentwil te sieren (2 Tim. 4 8). „Krombrood rapen" te Sittard Het traditionele folkloristische feest voor de jeugd, hot „Krombrood ra pen", wordt Zondag as. weer in Sittard gehouden. Duizenden kinderen verzamelen zich dan langs de hellin gen van de Hollcbcrg waar broodjes in cei' bril Yi' maan vorm gebakken te grabbel worden gegooid. Aangenomen wordt, dat dit feest zijn oorsprong vindt in het evangelie verhaal van de wonderbare brood vermenigvuldiging, dat dit Zondag (Zondag Lactaro) in do R.K. Kerken wordt gelezen. 's-GBAVENHAGE. Voor do élacht- olfers van dc lawineroinp van Vor- arlbcrg in Oostenrijk heeft de Ne derlandse Rcisvcrcniging te Don Hang aan dv Oostenrijkse gezant een be drag van f 2000 overhandigd. Maar nu spannen helse machten en dwaze mensen samen om U dat geloof te ontroven. Wat zouden ze graag willen, dat U straks zonder de verbinding met uw hemelse Vader in de storm van het leven stond. Dat geloof is uw enige krachtbron. Als U dat verliest, is U even machteloos als eens Simson, toen hem de haren waren afge knipt. Maar als U met Paulus jui chen kan: ik heb dat geloof be houden! - dan kan U niets deren. Daarvoor te vechten, dat is de moeite waard. Zeker, dan ligt er iets intens ver drietigs in, als men bij uw graf moet zeggen: Gods moegestreden kind. Maar er ligt ook iets heerlijk triomfantelijks in: als wanneer een kind, bang voor een blaffende hond op straat, toch de boodschap, die voor moeder moest worden gehaald, niet heeft losgelaten. Of - en dat beeld had Paulus voor ogen, toen hij onze tekst neer schreef - wanneer de renner in de Olympische Spelen de „loop beëin digd heeft", na de uiterste inspan ning van al z'n krachten, dan wacht hem de erekrans. Zo wacht U „de krans der recht vaardigheid". Als U maar blijft strijden! Eens, aan de avond van mijn leven breng ik, van zorg en strijden moe, voor elke dag, mij hier gegeven, U hoger, reiner loflied toe! H. J. H. M.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1