Provinciale Staten van Zeeland behan= delden uitvoerig het Reconstructieplan OM DE TOEKOMST VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Herverkavelingscommissie bereid belanghebbenden schadeloos te stellen Vorming nieuwe kerngemeente voor Schouwen door diverse leden bepleit (Van onze redacteur) Andermaal is het Reconstructie rapport van Schouwen-Duiveland in het vuur van het debat geweest. Dinsdag vergaderden de Provinciale Staten van Zeeland te Middelburg, onder voorzitterschap van de Com missaris der Koningin in de pro vincie, Jhr Mr A. F. C. de Casem- broot. Ook op deze vergadering zgn geen beslissingen genomen. Het College van G.S. gaf aan de leden van Provinciale Staten gelegenheid zich over het Reconstructierapport uit te spreken en na de oriëntatie trip naar Schouwen-Duiveland, die de Statenleden begin Maart maak ten naar het eiland, waren de ge moederen uiteraard overvol. Uren lange debatten zgn dan ook aan het rapport gewgd en al kwamen er constructieve gedachten naar vo ren, er werd ook veel gezegd dat deels reeds bekend was en deels on der het algemeen commentaar kan worden gerangschikt, dat een rap port van een dergelijke importantie nu eenmaal altijd uitlokken zal. Als eerste spreker voerde het woord de heer L. P. van Oorschot (P.v.d.A.), die in een bewogen rede het rapport plaatste tegen de ach tergrond van het Drie-Eilandenplan en het Delta-plan, die z.i. stellig tot uitvoering zullen komen. Het gaat naar inzicht van spr. om een ver dere ontsluiting en ontwikkeling van het eiland, waarbij men niet zonder meer bij de oude vormen aansluiten kan. In dit licht dient men ook de kwestie der dorpsker nen te bezien. Voorwaarde is dat op het eiland omstandigheden worden geschapen voor een menswaardig bestaan van de bevolking. Het gaat immers om de mens. Daarom is eerst een plan ontworpen waarnaar men handelen kan. Spr. was het dan ook niet eens met de conclusie van Ds F. A. van Liere te Renesse, die in' siijn rapport opmerkte, dat met de mens te weinig rekening zou zijn gehouden. Dat slechts met passer en potlood is gewerkt en de „be vriezing" neer zou komen op een deportatie, acht spr. denigrerend voor de opstellers van het rapport. Spr. is van mening dat de Recon structiecommissie zo breed moge lijk was samengesteld. Hij kan alle begrip opbrengen voor de hunke ring van de mensen naar hun oude vertrouwde plaats en hij heeft alle gevoel voor de adressen waarin het sterke verlangen naar het verleden tot uitdrukking wordt gebracht. Zijn eerste indruk evenwel was alle res tanten op te ruimen, want juist deze restanten kunnen een voortdurende bron van zorg worden, gelet op de kwestie van de onherroepelijk ko mende naschade. De zaken echter reeël beziende meent spr. evenwel dat de mensen op Schouwen-Duiveland reeds in de ijskast zitten en nu is het zaak er zo spoedig mogelijk uit te komen. Het is spr. opgevallen dat op de verga dering te Zierikzee de meningen zeer verdeeld waren, maar hij her innert aan de woorden van de heer Doeleman, dat het gaat om de toe komst van de komende generatie. Gelet op de grote plannen die aan hanging zijn gemaakt, dient het eiland uit zijn isolement te worden verlost en de tijd van samenvoeging is nu aangebroken, naar inzicht van spr., die verder met cijfers de ach teruitgang van de bevolking van het betrokken gebied aantoonde. Spr. gewaagt in dit verband van een verontrustende achteruitgang en hij concludeert dat er toch iets moet hebben ontbroken aan de sociale en economische functie van het be trokken gebied. Wat Serooskerke betreft acht hij het voornemen deze plaats tot kern gemeente te maken, voor wijziging vatbaar. Spr. denkt echter aan het creëren van een geheel nieuwe kern in het midden van Schouwen, waar door concentratie op allerlei terrein een bloeiende gemeenschap ware te scheppen. Verplaatsing van de be volking over enkele kilometers kan spr. moeilijk een bezwaar vinden. De heer P. V. M. Vercouteren (K.V.P.) acht herverkaveling en ruilverkaveling goed voor 't eiland. Hij bepleit evenwel dat betrokke nen naast het vlasbedrijf nog enige landbouw kunnen blijven beoefe nen. Spr. is voorstander van bus- tractie op het eiland en acht verder verbetering van de inloophaven van Zijpe noodzakelijk. Ook de gedachte aan een vaste oeververbinding in de vorm van een brug over het Zijpe, dient te worden overwogen. Spr. wil verder herziening van de elec- triciteitstarieven en een goede wa tervoorziening voor 't gehele eiland. Gelet op het feit dat het bedrijf tot tweemaal toe zwaar is getroffen, v/enst hij financiële gezondmaking van het waterleidingbedrijf. Spr. zou verder gaarne zien dat het Rampenfonds de kosten van het bevolkingsonderzoek voor haar re kening nam en de situatie moet ver der zo zijn, dat de bevolking pas send onderwijs kan volgen. Spr. is tegen bevriezing. Behoorlijke dorps kernen zouden moeten kunnen blij ven bestaah. Mr W. F. E. Baron van der Feltz (C.H.) acht het Reconstructierap port niet zo onschuldig als wel voorgesteld. Het is een belangrijk stuk, zoals in geen jaren in de Sta ten aan de orde is geweest. Spr. heeft echter de indruk alsof de op stellers tewerk zijn gegaan op een wijze die hun verlangen verraadt: „was het gehele eiland maar ge ëgaliseerd". Baron van der Feltz keert zich tegen wat hij noemt het afschuwelijk systeem van de be vriezing en hij vraagt zich af waar om de bevolking hiermede wordt gepijnigd en gemarteld. „Er is wel gezegd", aldus spr., „we moeten de bevolking tegen zichzelf bescher men", maar hij vindt het fout dat plannen worden doorgezet in weer wil van de heftige ontstemming der bevolking. Spr. kan geen verband zien tussen het „economisch nut" en het bevriezingssysteem. Hij kan geen economisch nut zien bij groot menselijk leed. De gedachte aan herindeling van gemeentelijk grond gebied en de bevriezing vindt hij onaanvaardbaar en hij waarschuwt niet slechts de materiële welvaart op het oog te hebben. In dit ver band wijst spr. op de verschillende kerken waaromheen zich het gees telijk leven concentreert en als ge volg van de bevriezingsplannen zul len de mensen juist grote schade in hun geestelijk leven ondervin den. Bij herverkaveling en andere verbeteringen wil spr. zoveel mo gelijk plaatselijke instanties inge schakeld en gehoord. De heer A. A. van Eeten (A.R.), het College van G.S. dank brengend voor de verrichte arbeid, meent dat te weinig mensen uit Schouwen- Duiveland in de Reconstructiecom missie waren vertegenwoordigd. Niet alle schakeringen, met name de landbouw niet, waren hierin ver tegenwoordigd. Spr. herinnert aan de woorden van de Kringvoorzitter van de Z.L.M., de heer A. M. Ge luk, op de te Zierikzee gehouden vergadering, dat er in de landbouw sector sprake zal zijn van grote winstderving in de komende jaren. Als gevolg daarvan zullen graan silo's, aardappelbewaarplaatsen e.d. niet door de landbouwers van het eiland kunnen worden opgericht in een mate als elders het geval is. Spr. wenst dan ook dat de regering hierop attent wordt gemaakt, zodat dergelijke inrichtingen met onder steuning van het Rijk tot stand kunnen komen. Srp. zou ook gaarne een onder wijzersopleiding op het eiland zien en hij conformeert zich aan het door de Z.L.M. uitgebrachte rapport in zake de kleine havens. De heer van Eeten acht Seroos kerke als hoofdkern van midden- Schouwen geen gelukkige keuze. De cultuurgronden in de omgeving zijn verzand en hoe zal de landbouw hier weer op gang komen? De si tuatie rond Ellemeet-Elkerzee ligt gunstiger en nu vindt spr. het on logisch dat de bevolking van deze plaatsen wordt gedwongen te Se rooskerke te gaan wonen. Spr. ge voelt wel voor een centrale nieuw te scheppen gemeente, die dan zou moeten liggen op het kruispunt van de wegen Zierikzce-Renesse en Scharendgke-Brouwershaven. Hier zou een geheel nieuw dorp kunnen verrijzen, zoals b.v. in de Noord- Oostpolder. In ieder geval dient men de bevolking niet te beletten als men wil herbouwen. In de nieuwe kern ziet burge meester Van Eeten een nieuw ge meentehuis gevestigd en een groe pering van scholen, kerken, enz. Eventuele geschenkwoningen aan de diverse gemeenten zouden in deze nieuwe kern kunnen worden gebouwd. Bovendien zouden de mo gelijkheden dienen te worden benut tot het bouwen van woningwetwo ningen. De heer H. Flikweert (S.G.P.) vindt dat wel voldoende vertegen woordigers van Schouwen-Duive land in de Reconstructiecommissie zaten, maar het waren allemaal geen geboren en getogen Schouwe naars. Spr. heeft een provinciale autoriteit eens horen zeggen: „lie ver op 't Schutje dan in Den Haag te wonen, omdat ik een geboren Zeeuw ben" en spr. neemt dit als voorbeeld om de mentaliteit der be volking te schetsen in verband met de voorgenomen bevriezing. Spr. kan zich niet verenigen met de plannen lot culturele ontwikkeling zoals in het rapport neergelegd. In dit opzicht hoopt hij dat de achter lijkheid nog maar wat bestendigd zal blijven. Wat vrede en welvaart aangaat zullen wij, aldus spr., weer terug moeten tot het bijbelwoord: „In het houden van Gods geboden is grote loon". ,,^fr,!leer D' W' Lindenbergh (V.V.D.) meent ook dat er te weinig rekening is gehouden met de mens die op Schouwen-Duiveland weer wonen en werken moet. Er is veel leed op Schouwen-Duiveland, aldus spr. Er zouden z.i. minder requesten zijn binnengekomen, als de bevol king beter ware vertegenwoordigd geweest in de commissie. Spr. ge looft dat men met totale reconstruc tie niet moet wachten op het Delta plan, want uitvoering hiervan zal nog jaren duren. Spr. is tegenstan der van bevriezing. Hij ziet het zo, dat juist hierdoor de animo wordt weggenomen naar het eigen land terug te keren. Dq heer Linden- bergh wil de positie van Schutje en Moriaanshoofd nog wel nader be zien, want hij meent dat deze plaat sen nog wel een functie hebben in de streek. Spr. is ook voor watervoorziening in de weilanden. Rijk en provincie zouden dienen bij te dragen bij de ontsluiting van onrendabele gebie den door de P.Z.E.M. Spr. wenst ook dat slechts vee wordt geïmporteerd dat abortus-vrije papieren heeft. De arbeidsvoorziening De heer M. den Boer (C.H.)., te Haamstede, heeft nooit de gedachte gehad dat het rapport zal worden uitgevoerd zoals het er ligt. Hij ziet het als een basisplan. Weliswaar was er op de vergadering te Zie rikzee geen eenstemmigheid, maar er werden wel steekhoudende argu menten aangevoerd. Spr. voert dan verschillende ar-, gumenten aan voor behoud van' Noordwelle, Oudendijke en Eiker zee. In bevriezing ziet spr. grote na delen, o.m. voor de middenstands zaken. Een plaats als Noordwelle moest zelfs vóór de ramp nog ar beidskrachten aantrekken. Voor Oudendijke en Ellemeet wil hij her bouw der kernen voorstellen. Voor herstel van Eikerzee pleiten agra rische argumenten. Indien evenwel bevriezing al door zou gaan, dan wenst spr. dat de meerdere voor be- tiokkenen hieruit voortvloeiende kosten worden gedragen door het Rijk. In verband met destijds door Jhr A. van Citters gemaakte opmerkin gen, zegt spr. dat Haamstede nim mer enige aandrang heeft uitge oefend om te komen tot samenvoe ging van gemeenten. De heer D. Kodde (S.G.P.) meent dat men de zaak teveel van boven af opleggen wil en te weinig reke- kening is gehouden met de bewo ners die op Schouwen-Duiveland zijn geboren en daar opgegroeid. Spr. vraagt zich af hoe men nu tot een beslissing komen moet. Waar om, aldus spr., hebben G.S. geen voorstellen gedaan. Hg zou willen voorstellen aan G.S. dit alsnog te doen. In het algemeen wenst spr. bij allerlei hervormingen met de godsdienst rekening te houden. Veel wil hij overlaten aan de mensen ginds en hg ziet niet in dat het grote beter meet zgn dan het kleine. Ir G. P. M. Dikötter (K.V.P.) heeft veel respect voor Schouwen-Duive land en hij wil deze mensen helpen. Maar de menselijke vrijheid mag niet aan banden worden gelegd. Spr. gevoelt wel voor een nieuwe kerngemeente in midden-Schouwen Vrije bouw met een niet krenterige regeling is noodzakelijk. Boven dien wenst hij alle aandacht voor de geestelijke, kant van de zaak. De heer J. de Kruijter (C.H.) meente dat een nieuw dorp zelfs op een terp gebouwd dient te worden. Pas op met herstellen De heer A. H. S. Stemerding (C.H.) meent dat de achteruitgang van Schouwen aan heel andere factoren is toe te schrijven dan aan de ge meentelijke indeling. Herindeling zal het probleem niet oplossen. Wij moeten de moed hebben op som mige punten door te zetten, maar ons wachten voor al te radicale maatregelen". Nu er een algemeen verzet is tegen Serooskerke, voelt ook spr. voor een nieuwe kernge meente. Spr. waarschuwt met klem tegen het zoveel mogelijk herstel len, zoals op Walcheren is gebeurd. De naschade is -hier een voortdu rende bron van zorg. Bij bevriezing van Eikerzee wenst spr. een rege ling waarbij de Herv. Gemeente ter plaatse in staat gesteld wordt elders te bouwen. Hetzelfde geldt voor de Christelijke school te Moriaans hoofd. In de middagvergadering voerde eerst Mr Dr A. J. J. M. Mes, lid van G.S., het woord, die vooral in ant woord op de vraag van de heer Kodde uitdrukkelijk stelde, dat het rapport een advies is en blgft. Wat deze behandeling betreft zegt spr. dat het College gaarne aan de Sta tenleden alle gelegenheid wilde ge ven zich uit te spreken over dit be langrijke onderwerp. breading, bestemd voor de rampeïaoht- offers, zou daarbij tevens op gelijke hoogte dienen te worden gebracht. Na uitvoerige bespreking wordt tot ophoging met 40 tot 50 cm. zand besloten. Nadien zal afdekking met teeltaardo plaats hebben. Met dit onderwerp verband houden de, zegt do heer van Dijke het ge wenst te achten do herbegraving der slachtoffers zo spoedig mogelijk te doen uitvoeren. Voorts deelt de voorzitter nog mede dat door wijziging van het ontwerp herbouwplan, de Burgemeester Bouw manstraat en de Zuidzijde van do Weststraat daarin weer zijn opgeno-: men. De bestemming hiervan is het bouwen van woningen met bedrijfs gebouwen. Hiermede kunnen allo lo den zich verenigen. De voorzitter deelt" mede, dat het in het voornemen van B. en W. ligt over te gaan tot aanbesteding van 60 woningwetwoningen ©n 49 geschenk- woningen, zodra do daarvoor beno digde grond in eigendom der ge meente is overgegaan. Hiertoe wordt met algemene stemmen besloten. Iiicrna wordt in bespreking ge bracht de eventuele bouw van een badhuis. De voorzitter zegt van mening te zijn, dat met de bouw van een bad huis de volksgezondheid een grote dienst zal worden bewezen. In principe wordt door allo leden met bedoelde bouw accoord gegaan. Eveneens wordt besloten t.zt. over te gaan tot de bouw van 10 wonin gen voor bejaarden. In de door het vertrek van wet houder Steendijk ont6tanc vacature is tot opvolger benoemd dc heer A. v. d. Linden. De overgelegde geloofsbrieven wor den door dc heren van Dienst en D. Hejjboer onderzocht en in orde bevonden, zodat tot toelating gead viseerd wordt. Hiertoe wordt z.h.s. besloten. Bij de rondvraag zegt de heer van Dijke met genoegen te hebben gecon stateerd, dat bij de autobushalte aan het Beijersdijkjc een tijdelijke wacht- gelegenlicid is geplaatst. Do heer Hejjboer acht het noodza kelijk, dat zo spoedig mogelijk de straatverlichting tussen het dorp en de Rijksweg bij de bushalte wordt hersteld. 'Dc voorzitter zegt dit toe. Dc heer Flikweert vestigt er do aandacht op, dat het noodzakelijk is om de tijdelijke graven der ramp slachtoffers op Zijpe ©en eenvoudige omheining wordt geplaatst. De voor zitter zegt toe de nodige voorzücJ ningen te zullen troffen. Afscheid wethouder Steendgk Do voorzitter zegtdat hem aan het einde van deze vergadering nog rest afscheid te nemen van wethou der Steendijk. Gaarne benut ik. al dus spreker, dit moment U vod dank te brengen voor allea wat door U iii do loop der jaren voor onze gemeente is gedaan. Gekomen in 1931 als lid .an de raad, volgde in 1946 Uw be noeming tot wethouder en ik kan U de verzekering geven, dat zowd allo raadsleden als ik persoonlijk hot wer kelijk betreuren, dat de steeds pret tige samenwerking thans wordt af gebroken. Vele moeilijke jaren heb ben wij tezamen doorworsteld. Na de wereldoorlog volgden de inundatie- moeilijkheden en het vorig jaar trof do grote natuurramp onze gemeente. Steeds echter heeft U zich met allo krachten ingezet voor het heil dor gemeente. Hierna «eeint wethouder Steendijk het woord en zegt er van overtuigd te zijn, dat bij ieder afscheid steeds do goede daden naar voren worden gebracht. Toch heeft het hem diep getroffen en spreker zegt dan ook gaarne wederkering zijn hartelijke dank te willen betuigen voor de zeer prettige samenwerking, zowel mot de burgemeester als met do raadsleden en zijn mede-wethouder. Ook zegt wethouder Steendijk veel dank ver schuldigd to zijn voor hot grote ver trouwen, dat steeds in hem gesteld is, niettegenstaande hij als enig lid zitting had voor zijn partij. Spreker zegt niet te kunnen nalaten ook zijn dank te betuigen voor do hulp en medewerking, die hij steeds mocht on dervinden van mcj. N. Boogaart cn do heren van der Snoek, van der Have en Sloutjcsdijk. Hierna memo reert spreker het feit, dat het 20 jaar geleden is, dat hij de eer had de burgemeester als zodanig te verwel komen in deze gemeente en hij met zijn tegenwoordige mede-wethouder, do heer Overbeeke, 23 jaar geleden Zijn intrede deed als lid van do raad. Spreker besluit met het uitsproken van de hoop, dat alle daartoe gebo den kansen zullen worden benut, op-" dat Nieuwcrkerk weer 6poedig zal 7/ijn herbouwd en neemt afscheid met de beste wensen en do verzekering, dit hij zich steeds Nieuwerkcrker zal blijven gevoelen. - Ook wethouder Overbeeke memo-' reert het feit, dat zij in 1931 gelijk tijdig hun intrede in de raad deden en zij tot op dit moment de enige waren, die ook nu nog daarvan doel uitmaakten. Met nadruk zegt spr. zijn scheidende ambtgenoot dank voor de steeds prettige samenwerking en zegt er van overtuigd te zijn, dat wet houder Steendijk met het wel cn wee der gemeente zal blijven mede leven. Tenslotte zegt de heer van Dijke zich namens allo overige raadsleden gaarne aan te sluiten bij de hartelijke woorden tot de schcidcndo wethou der gesproken. Hierna volgde 6luiting der vergadering. Stad en Provincie ZIERIKZEE GEMEENTE NIEUWERKERK KOOPT GROND Papier, boek en courant Met medewerking van G. H. Bührmann's Papiergroothandel N.V. te Amsterdam, in samenwerking met drukkerij L. O., de Grafische vakstudieclub van dat bedrijf en de ttt /-.o r,.i i personeelsvereniging der Konink- Wetnouder bteendijk nam arscheid van de gemeente njke „zeeiandia", werden Dinsdag avond op de bovenzaal van het „Huis van Nassau" een drietal be drijfsfilms vertoond, na een inlei ding door de heer C. J. Manni, die de nadruk legde op de rol die het papier in het hedendaagse leven speelt. De Raad kwam in openbare ver gadering bgeen onder voorzitter schap van burgemeester A. A. van Eeten. Na opening worden de volgende stukken voor kennisgeving aange nomen: 1. Goedkeuring door Ged. Staten van het besluit tot aangaan van een rekening-courant overeen komst bg de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten ad f 50.000,2. Ken nisgeving der oprichting van de „Culturele vereniging Bejjersdgk" alhier. Van de „Herstelcommissie Nieu- werkerk" is ingekomen het verzoek te trachten van gemeentewege land bouwgronden aan te kopen ter com pensatie van lien die soortgelgke grond aan dc gemeente moeten af staan en daarvoor wellicht bg her verkaveling niet gecompenseerd zullen worden. De voorzitter deelt mede, dat, nadat deze suggestie ge daan werd, dc herverkavelingscom missie bereid is belanghebbenden schadeloos te stellen met landbouw grond in de polder. Ilct bc6tunr der Vereniging tot be»' vordering van het kleuteronderwijs heeft verzocht eon voorschot op ide over 1953 alsnog te verlenen sub sidie te mogen ontvangen ten be- drogo van f 400. Do heer van Dijk'o licht dit ver- Zoek too cn zegt, dat over de maand Januari 1953 meerder© uitgaven ge daan treesten worden ien voorts do morele verplichting werd gjevoeld ook na do ramp nog enigo tijd non hot onderwijzend personeel dc salarissen uit to keren, terwijl door do tijds- ometandighedend daarentegen van de ledon geen contributie kon worden geïnd. De voorzitter adviseert do schade bij het Rampschadebureau aan te melden. Nadat do heer van Dijke heeft toegezegd, dat het aan hot be- stv.ur van gemeentewege te verlenen voorschot aan de gemeente Zal wori den terugbetaald, zodra genoemd bu reau de schade zal hebben vergood, wordt z.h.s. besloten het voorschot met f 100 te verhogen cn te brengen op f 500. Hierna 'wordt door de commissie, belast met het bcgrotingsmderzoeTc, geadviseerd het ontwerp vast te stel len overeenkomstig do daarin ver melde cijfers, ril. do gewone dienst in ontvangst en uitgaaf op f 157394,50 en do kr.pitaalsdicnst ontvangst op 2(?6458,04 en in uitgaaf op f 300633.20. Dienovereenkomstig 'wordt besloten. De begroting van het Burg. Armbestuur over 1954 Wordt goedge keurd met in ontvangst en uitgaaf gewone dienst op f 4883,38 en do ka- pit/.aldicnst in ontvangst en uitgaaf op f 4502,25. Overeenkomstig hot voorstel van B. cn W. wordt hierna besloten hot bedrag per leerling, dat voor hot openbaar gewoon lagor onderwijs voor 1954 Zal worden beschikbaar gesteld, vast te 6tc)lcn op f 13,96. Dc algemene begraafplaats Na inzage Van do herbouwkiaart geeft wethouder Steendijk in over-] weging do algemono begraafplaats zo danig to deen ophogen, dat voor uit breiding daarvan geen grond behoeft te 'worden aangekocht van do heer L. J. Boogaart. De geprojecteerde uit-' Voor de filmvertoning begon, be lichtte de heer Vermeulen, van de firma Buhrmann, enige technische onderdelen waarop vooral de aan dacht diende te worden gevestigd. Het programma was in hoofdzaak gericht op het vervaardigen van pa pier, geplakt carton, kunst- en cou- rantdruk. Na iets over de geschie denis van de papierfabricage te heb ben verteld, schakelde de operateur de filmstrook in voor de eerste rol prent „Paper Chain", betrekking hebbend op de uit lompen vervaar digde fijne papiersoorten, gevolgd door de Franse film „L'amour d'un metier", waarin de boek- en diep drukafdelingen van een groot Frans uitgeversbedrijf werden vertoond. Ook de interessante film over het dagbladbedrijf vande Chicago Tri bune „Trees to Tribune", werd met grote belangstelling gevolgd. Hoe de grootste Amerikaanse courant in huis komt, van boom tot gedrukt exemplaar, daarvan gaf de film een duidelijk beeld, ook voor hen die niet in het drukkersbedrijf werk zaam zijn. De heer J. Willemse, voorzitter der personeelsvereniging van de Koninklijke „Zeelandia", dankte aan het slot de heren van de firma Buhrmann voor hun komst en voor lichting, welke dank vergezeld ging van het aanbieden van een wapen tegel van de stad, als herinnering aan deze filmavond. HAAMSTEDE Rob Geraerds bracht «Camera Obscura"" fragmenten In „Tavenu" alhier speelde Rob Geraerds Dinsdagavond het solo toneel de „Camera Obscura" van Hildebrand. Burgemeester Jhr R.. Röell opende met een kort woord deze avond, door de Zeeuwse Vólks- Universiteit georganiseerd in het kader van de adoptie van Schou wen-Duiveland, door de gemeente Amsterdam. Daarna trad de heer Geraerds. voor het voetlicht die, na zich voor gesteld te hebben als Hildebrand, verschillende personages uit de Ca mera Obscura ten tonele voerde, alsof zij daar in levende lijve voor het zeer talrijke publiek stonden. Deze kunstenaar verstaat de gave. door stemwisseling en gebaren, de door hem uitgebeelde personen ten voeten uit te tekenen. Dit kwam naar onze mening vooral goed tot zijn recht in „het Diakenhuisman netje vertelt", alsmede zijn gesprek met de grootmoeder van de familie Kegge, waarop het publiek dan ook terecht uitstekend reageerde, zo ook na „De veerschipper", die hij zeer realistisch uitbeeldde. Toen hij dan ook aan het slot van de avond alle door hem voorgestelde personages nog eens de revue had laten pas seren, groeide het applaus nage noeg tot een ovatie aan, waaruit bleek dat het publiek zijn spel wel zeer op prijs had gesteld. Burgemeester Röell dankte dan' ook de kunstenaar en deelde nog mee, dat het in de bedoeling ligt deze avonden in de volgende winter voort te zetten. ZONNEMAIRE Lammeren-vierling Ook in deze lente komt moeder Natuur met haar grilligheden voor de dag. Een zwart schaap van de heer N. A. Deïst schonk namelijk op de hofstede „Kreekzicht" het le ven aan vier lammeren. Deze vier ling munt verder nog uit doordat hij bestaat uit twee zwarte en twee witte lammeren. De onlangs alhier gehouden collecte ten bate van het Leger de© Heils heeft f 26,90 opgebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2