DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanvaller moet weten dat hij meer verliezen dan winnen kan Voorlichtende tentoonstelling op 'huishoudelijk gebied werd succes Nederland helpt Zweedse Wegenwacht opbouwen ZIERimSCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENT/ÊN. Prüs per 3 maanden by vooruitbetaling t 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Ver schijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag, Zaterdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes I (max. 15 mm) f.1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN DINSDAG 23 MAART 1954 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 REDACTIE EN ADMINISTRATIE tango Nobelstraat A 171. Zierikzee. Potlbui nr. 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. lekenman 8. Ochtman Lange NobeUtroot A 171 Zierikzee. No, 17508 - 110e Jaargang Het nationale défilé op Koninginnedag Het ligt in do bedoeling, dat dit juar een bekend 2angkoor het na tionaal défilé zal opluisteren, dat vol gens traditie op 30 April Konin ginnedag voor Hare Majesteit dc Koningin in do tuin van het paleis Soestdijk zal worden gehouden. Dc eer zal te beurt vallen aan de „Maas- treechter Staar", die onze jarige vorstin tijdens dit défilé een aubade „iedere plaatselijke oorlog te ma- tijd kunnen volhouden, zonder dat brengen. Het koor zal tijdens het ken tot een algemene oorlog". De hun economisch en sociaal bestel aansluitend weekeinde in het Gooi hierdoor wordt aangetast. vertoeven en o.m- Zaterdagsavonds min,ster Mifle dit in een uiteenzet- Spreken* ov'e[ ^verlenen van voor de K.R.O.-n,irro£oe„ concerteren, ting over de Amerikaanse buiten- economische hulp aan het buiten landse-en defensiepolitiek voor de land, zeide de minister, dat dit geen Rood'ChillS 811 dc V.N. senaatscommissie voor buitenlandse liefdadigheid van de V.S. is, omdat deze hulp genoemde strategie steunt. Secretaris-generaal wenst toelating In antwoord op een vraag van de van Peking Republikein Smith zeide Dulles, dat DULLES OVER U.S.A.-DEFENS1EPOLITIEK Wat tijd betreft is Sowjet-dreiging onbeperkt De Amerikaanse minister van betreft in feite onbeperkt", zo ver- Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft volgde Dulles: De Westelijke mo- te Washington verklaard, dat het "\oet^ een |oed "J*®" stelde en goed uitgevoerde strategie niet de bedoeling van de V.S, is om volgen, welke zij voor onbepaalde betrekkingen, waarbij hfj het be sluit van de regering om het de fensieprogram te baseren op de de V.S. met. hun bondgenoten over- vorming van een massale vergel- dingsmacht, teneinde een eventuele aanvaller af te schrikken, nader toelichtte. Dulles verklaarde, dat de Ameri kaanse politiek de beweegelijkheid en de buigzaamheid moet hebben om de gezamenlijke kracht van de Westelijke verbondenen gedeeltelijk of als geheel, naar gelang de om standigheden vereisen, tegen een eventuele vijand te richten. Er moet, volgens de minister, de mogelijk heid van onverwijlde, zware ver gelding zijn. Dit wilde evenwel niet zeggen, dat de V.S. van plan zijn om van iedere plaatselijke oorlog een algemene oorlog te maken. De Westelijke geallieerden moe ten, aldus spreker, niet trachten „het Sowjet-blok man voor man en kanon voor kanon te evenaren, maar zij moeten er voor zorgen, dat een aanvaller van tevoren weet, dat bij meer zal verliezen dan hij kan winnen' De grootte en de duur van het „huidige gevaar" maakt het belang rijker dan ooit, dat Amerika krach tige bondgenoten heeft en zowel economisch en cultureel als mili tair volledig met hen samenwerkt. „De Sowjet-dreiging is wat tijd Aan een diner van de Pilgrims So- leg zullen "plegen bij de keuze van ci^ 0011 Brits-Amerikaanse vriend- „middelen en plaatsen" bij het toe- schapsorgamsatic, te Londen heeft Dag passen van de „New Look" in de Hammarskjoold, de secrctaris-gcne- politiek. AUTOMATISCHE ZONNESCHERMEN De burgemeester van Rotter dam heeft in de Hoogstraat een nieuw winkelpand geopend, op het dak waarvan thermische kwikregelaars zijn aangebracht waarop het zonlicht kan inwer ken. Zodoende worden electro- motoren ingeschakeld, die de zonneschermen automatisch openen of sluiten, naai* gelang van de temperatuur. Student uit India gepromoveerd in Amsterdam He ^Nederlands hoger onderwijs in de wereld raai van do Verenigde Naties, gezegd, dat wanneer een wereldorganisatie een noodzakelijkheid is, ook vertegen woordigers van alle grote machts centra in de wereld daar aanwezig moeten zijn, „anders is het geen we reldorganisatie". Aan hetzelfde diner sprak Sir Gladwin Jebb, die tot Brits ambassa deur in Frankrijk benoemd is, als zijn mening uit, dat China uiteinde lijk door de communistische rege ring van Peking bij do Verenigde Na ties vertegenwoordigd zou moeten zijn. Dit zou echter moeten afhangen van de vraag, of een meerderheid van le den der Verenigde Naties er van over tuigd zijn, dat de Chinese communis ten „hun agressieve houding hadden laten varen en dat het niet aanneme lijk was dat zij zich nogmaals met een aanval zouden inlaten in Indo- China bijvoorbeeld". Het vreedzaam gebruik van atoomenergie O O De mens leert men het beste g g kennen in zijn kleine daden. g %<x>oooooeooocooooooooo% Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Aanhoudend zacht Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer; matige tot krachtige wind tussen Zuid en Oost; aanhoudend zacht. 24 Maart. Zon op 6.36, onder 18.59. Maan op onder 7.49 25 Maart. Zon op 6.33, onder 19.00. Maan op 1.00, onder 8.24. Laatste Kwartier: 27 Maart te 17.14 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 Maart 6.01 v.m. 25 Maart 6.29 v.m. Op zijn tocht door de Ver. Staten kwam Z.K.H. Prins Bernhard in Fort Worth in Texas, het land van de cow-boys, en wat was er dan meer voor de hand liggend, dan dat de vorstelijke gast even zo'n breedgerande cowboyhoed paste? Op de foto: Z.K.H. Prins Bernhard in gesprek met de heer Amon Carter, de zoon van een bekend uitge ver uit die streek, die de Prins een nieuwe hoed aanbood. TAAK DER VROUW ZEER BELANGRIJK - Procentsgewijs te Zierikzee het drukste bezoek BROUWERSHAVEN: 24 Maart 5.32 v.m. 25 Maart 6.03 v.m. Doodtij: 29 Maart. 18.21 n.m. 18.52 n.m. 17.46 n.m. 18.22 n.m. Voor de eerste maal in do geschiet Het Amerikaanse ministerie van denis is aan een student uit India Buitenlandse Zakon hooft Vrijdag me- door do universiteit van Amsterdam dogedceld, dat aan do Sow jet-regering ifnnintfin de doctorstitel verleend. een „concreet plan" is aangeboden I\UIIlllglll In aanwezigheid van vele buiten- om de vreedzame ontwikkeling en ontviné Vrouwencomité lanlso studenten van het Instituut het vreedzaam gebruik van do atooin- voor Sociale Wetenschappen te *s-Gra- energie te bevorderen. H.M. de Koningin ontving Vrijdag venhage, waar hij zolï zijn stduie be- Hrt plan is opgesteld na overleg op het palcis Soestdijk de leden van de 27-]arige P. met bevriende landen en door de mi- het Nederlandse vrouwoncoraitc, vaar- K" Gopalakrislraan in do aula der nister van Buitenlandse Zaken, John bij concrete aspecten van het werk Amsterdamss universiteit zijn disserts- Foster DuUes jl. Vrijdag overhan- der deelnemende verenigingen wer- 0,°r de ontwikkoltng van de eco- digd aan de Sowjet-ambassadeur te den besproken. nomie in India verdedigd. Geflankeerd Washington, Georgi Zaroebin. Duidelijk bleek daarbij, zo zeide door tww nationaI° Uedii §esto" Het ministerie van Buitenlandse Za- men van de zijde van het Koninklijk kon paranvrophen, vrouwelijke studen- ken deelde voorts mede, dat de So*- Huis, hoe vruchtbaar een gezamenlijk tcn' é6n%lt India en "lt jet-Unie de Amerikaanse regering be- ovcrleg is, over de vraagstukken tan' beantwoordde hij de hem door paalde voorstellen met betrekking tot waarvoor de verenigingen zich, ieder Amsterdamse hoogleraren gestolde het algemeen onderwerp der atoom- in omgeving, zien gesteld. vragen. aangelegenheden heeft gedaan. „Deze Nadat do rector-magnificus de jeug- voorstellen worden thans bestudeerd", Naar overeenstemming d!g°-c<m'1Wa°t to? nomischo wetenschappen had gepro- mCt d6 Mau Mail? moveerd, zeide zijn promotor, prof. In de hoofdstad heeft de 10.000 dr. I. J. Brugraans, dat deze promo- sto vrijwilliger voor de Dienst Be- Uit gewoonlijk betrouwbare bron te tie -wijst op toenemende inschakeling scherming Bevolking zich opgegeven. Nairobi wordt vernomen, dat hoge van bét Nederlandse hoger onderwijs Hierdoor heelt de Dienst de helft burgerlijke en legerautoriteiten, tcza- in bet internationaal geestelijk ver- van het vereiste aantal 20.000 men met „generaal China", Zaterdag keer. bijeen, in een bos in het gebied van Nyeri een onderhoud zullen hebben mot lei ders der Mau Mau om te 6prekon over voorwaarden voor overgave van de Mau Mau strijdkrachten. Generaal Heyman, stafebèf van bet Britse leger, en Erio Windley, van de regering van Kenia, nemen aan de Als do Haagse Parkstraat vandaag besprekingen deeïd Generaal China is (Dinsdagmorgen}' om 10 uur vol ra- Gele rijder naar Scandinavië „Motormaennenfl Riksfoerbund", de Zweedse A.N.W.B., ging, na ingewon- der. gCTWigen genomen Mau Man lei- mo(orgero„k nfr dan be- nen. «I™»» Nederlandse Het incident met de Israëlische autobus Israël heeft Vrijdag oen Jordaans «anbod gcnccepteerd tot hulpverhv- gansatie, proeven met wegenwachten nemen. Men deed dit op aandrang van enthousiaste Zweedse toeristen, tekent dit dat wocr een nieuwe Ne derlandse goodwillcommissio met eni ge plechtigheid naar het buitenland die door do W.W. of door do En- ral vertrokken. Do ramen van de 8®1®® A.A. uit do „puree" geholpen langs reclcs A.N.W.B.-gcbouwen zul- wa'"en" De Zweedse prooven werden een rinkeion als do 28-jraigo vHo- doorstanna succes. Do Zweden zijn Ding bij de opsporing van do bende genwaeht Marinus de Veer uit 's-Her- geestdriftig over hun wegenhulp. Zij die Woensdag elf inzittenden van eea togenbosch rijn tocht naar Zweden, besloten op een vijftigtal trajecten Israëlische bus heeft vermoord, aldus ja zelfs tot do Poolcirkel begint met wegenwacht to beginnen. Hier in officieel to Tel Aviv medegedeeld. ,j250 km V aan &aat con tentoonstelling Do Jordaanse stafchef, generaal over 5000 kilometer, een ware tnon- Glubb Pasja, had aangeboden Jor- De reden van deze lango reis? Die sterrit, die trouwens met do naam daanse spoorzoekers te zendon om afwisseling van het door de grote „M"-karavaan wordt aangeduid, voor- het spoor van do bende te helpen blonde Do Voer reeds zes jaar bere- af. Dczo karavaan vertrekt op 30 volgen. Het aanbod was gedaan door den traject Den Bosch-Nijmcgon mot Maart uit Stockholm mot Marinus bemiddeling van de voorzitter van de Den Haag-Poolcirkel is het officiële de Veer en een Engelso „A.A." col- gemengde Israëlisch-Jordaans* wapen- egin van do Zweedse Wegenwacht, lega als eregasten. «tilstardscommissie. naar Nederlands voorbeeld. De voorlichtende tentoonstelling op huishoudelijk gebied, georgani seerd door de gezamenlijke platte landsvrouwenorganisaties en de ar beidersorganisaties, in de „Nieuwe Graanbeurs" te Zierikzee, behoort alweer tot het verleden. Een tien tal dagen hebben de voorlichtsters aan een talrijk publiek tekst en uit leg gegeven en het was met een ge voel van voldoening (en vermoeid heid) dat alle betrokkenen Zater dagmiddag elkaar troffen in Hotel Van Oppen, waar de sluitingsplech tigheid van de expositie plaats vond. De presidente van de Zeeuwse af deling van de Bond van Platte landsvrouwen, mevrouw Huisman- Griep, deelde in haar welkomst woord mede, dat de tentoonstelling een groot succes is geworden. Het is zelfs zo, dat de bevolking van Schouwen-Duiveland in aanmer king genomen, het bezoek procents gewijs het grootst is geweest. Wel iswaar, aldus spreekster, zullen de resultaten wel niet dadelijk zicht baar worden, maar stellig zullen de vruchten in de loop van de tijd wor den afgeworpen. De presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen, mevr. Elema- Bakker, vertelde hoe zij tijdens een bijeenkomst van presidentes der 14 landelijke vrouwenorganisaties op palies Soestdijk, met H.M. de Ko ningin had gesproken over de ten toonstelling te Zierikzee. H.M. bleek zeer geïnteresseerd in de gang van zaken. Mevr. Elema-Bakker vond het belangrijk dat het voorlichtende werk door eigen vrijwilligsters ge daan werd, terwijl zij ook de gast vrijheid loofde van de leden der re gionale afdelingen. Al preveleert de vraag naar een oplossing voor het geschonden land, straks of feitelijk dadelijk al, is de opvoeding der kin deren, zo mogelijk in een harmo nisch gezin, noodzakelijk. Daarom is de expositie belangrijk geweest, die een succes werd door de activi teit van de dames, die de geest kracht opbrachten om er een succes van te maken. Ir G. P. F. Roy akkers van de Co ördinatiecommissie voor Agrarische Hulpverlening, had van meetafaan in de voorlichting een dankbaar ob ject gezien om bepaalde beschik bare gelden te besteden. Spreker beklemtoonde dat de vrouwen ook in de agrarische sfeer een belang rijke plaats vervullen, want het is dikwijls zo in de wereld ook in F.A.O.-verband kan men dit zien dat de vrouwen de zwaarste las ten dragen. In deze activiteit der vrouwen zag hij een compliment van het mannenwerk, dat zeker even belangrijk is. In dit verband herinnerde hij aan de vooruitstre vendheid en slagvaardigheid der vrouwenorganisaties in Amerika. Indien men trouwens in aanmer king-neemt dat 80 van het natio nale inkomen door, de handen der vrouwen gaat, ziet men pas hoe be langrijk haar arbeid is. In de ver wachting dat 't publiek van Schou wen-Duiveland begrepen heeft, dat het alles werd gedaan met het oog op haar welzijn, besloot de heer Royakkers zijn betoog. Begrip voor het doel De secretaresse mej. J. Brink, gaf een uitvoerig verslag over het wel en wee van de tentoonstelling, die juist zo'n succes werd omdat vrij wel alle bezoekers begrip toonden voor het met de expositie beoogde doel. Wel werden de artikelen „een beetje duur" gevonden, maar de er varing bestaat hier, dat men voor iets goeds ook wel wat meer betalen wil in deze streek. Aan allen die hun medewerking aan het welsla gen verleenden, bracht mej. Brink op hartelijke wijze dank. Dames doen altijd alles met kleine atten ties af en zo kwamen er hier ook heel wat leuke cedaeutjes te voor schijn. De voorlichtsters werden be dacht en mevr. Royakkers, mevr. de Jong, woningconsulente in Zee land, mevr. Dorst en mevr. Huis- man-Griep. De presidente van de afdeling Schouwen, mevr. Legemaate-Lem- som, meende met voldoening op de tentoonstelling die wel de laat ste, maar lang de minste niet was te mogen terugzien. Ook zij bracht dank aan alle medewerk sters, inzonderheid mej .Brink, die een fraaie ets van Zierikzee ont ving. Ook mevrouw Huisman-Griep ontving een ets als herinnering aan de geslaagde tentoonsteliing. De voorlichtsters ontvingen 'n lepeltje. De voorzitter van de Kring Schou wen-Duiveland van de Z.L.M., de heer A. M. Geluk, wees in een toe spraak op de grote veranderingen die zich op Schouwen-Duiveland in de komende vijf jaar zullen voltrek ken. Spreker achtte het belangrijk als initiatieven worden genomen voor de voorzorg, want er komen vele veranderingen op de bedrijven en er komen in vele gevallen ook andere mensen op de bedrijven. De vrouw staat daarbij in het centrum en daarom is voorlichting als met deze tentoonstelling werd beoogd, zo belangrijk. Spreker drong er bij de dames op aan, met dit werk door te blijven gaan en bracht de dank van Jeep reed tegen boom Ongeluk eist vier doden en vier gewonden Na'afloop van eon f eestvergadering van do Landbouwarbeidersbond txs Zuidhorn, reed gisternacht om twee uur een jeep, waarin acht feestgan gers zaten, tussen Zuidhorn en Noord- horn tegen een boom, ract het ont zettende gevolg, dat drie- inzittenden onmiddellijk dood waren, nl. do heer en mevr. Busschen en mevr. Hekkcma. Do heer K. Post is tijdens het ver voer naar het Academisch zieken huis te Groningen aan de bekomen verwondingen overleden. Do vier an- deze inzittenden van de jeep, het echt paar Brilstra, de heer Hckkema en mevr. Post zijn ernstig gewond in dit ziekenhuis opgenomen. De acht personen keerden van Zuid-! horn naar Noordhom terug van een feestelijke vergadering ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan van de afdeling van do Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond. Deze vergadering zon aanvankelijk hot vo-1 rigo jaar worden gehouden, doch werd toén als gevolg van de watersnood ramp uitgesteld. 's GRAVENHAGE. Sedert de opening op 25 Februari jl. van de tentoonstelling van 17de eeuwse Nederlandse schilderkunst in het „Palazzo Reale" te Milaan, is zij in 18 dagen tijd door 35.000 personen bezocht. 's GRAVENHAGE. H.M. de Ko ningin heeft het voornemen te ken nen gegeven op Vrijdag 26 Maart a.s. de officiële openingsavond van de Boekenweek in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage, bij te wonen. Het communistische blad „Mar- lasche Volksstiimno" bericht, dat vele partijen waardevolle goederen verlo ren zijn gegaan als gevolg van sabo tage op het spoorwegstation van Wus-; tormark, in do Sowjot-zóno ten Zui- don van Berlijn. Op de agenda van de komende vergadering van de Luxemburgse Ka mer van Afgevaardigden is het wet»-: ontwerp ter ratificatie van het E.V. G.-vcrdrag geplaatst. Waarschijnlijk zal hot verdrag nog voor Pasen wori den bekrachtigd. De socialistische- en de Christen-democratische partij, dio do meerderheid beheersen in de Ka mer, hebben reeds verklaard voor bet verdrag te zullen 6temmon- Zaterdag is een haringschool van meer dan 50 km. tussen Koefc» ludrangar en Holtsos aan de Zuid kust van IJsland waargenomen. het mannelijke deel der bewoners over. Mevr. Huisman-Griep sprak daar op een slotwoord, waarin zij wees op de noodzakelijkheid iets voor het eiland te doen, want met enkel medegevoel zijn de mensen niet ge baat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1