DE ZIERIKZEESCHE COURANT Arabieren vielen bus aan en ver moordden elf passagiers President van Amerika moet bij oMenni0elzijneehcimslechlsS aanval ogenblikkelijk reageren aan hcm' die? Zij begint op 26 April in voor malig Volkenbondsgebouw Zierikzeese Raad accepteert beveili gingsplan voor de bevolking T ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlêN. Pr|js per 3 maanden b|j vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Ver schijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag, Zaterdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1.per stuk. WAARIN OPGENOMEN VRIJDAG 19 MAART 1954 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 No. 17506 - 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobebfraaf A 171. Zierikzee. Posibuj nr. 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lokenman Ochtman Lange Nobelitraat A 171 Zierikxee. GESPANNEN VERHOUDING TUSSEN ISRAËL EN ARABISCHE LANDEN Israëlische verklaring „Bijna ultimatum" Schoonmoeders zijn zo kwaad niet De moppen z|jn maar moppen Schoonmoeder-moppen zijn voor de meeste Nederlanders alleen maar moppen. Hun eigen ervaringen en oordeion wijken totaal af van de on sympathieke cliché-figuur die men van Israels eerste minister en de ml- In sommige kringen te Jeruzalem do schoonmoeder heeft gemaakt, nister van Defensie z|jn Donderdag wordt de Israëlische verklaring als Door middel van do nieuwe rnc- vertrokken naar de plaats waar elf „bijna een ultimatum" beschouwd, thodo heeft hot N.I.P.O. het „Ne- Israëliërs Woensdag het slachtoffer In Israël zijn Woensdag nog twee derlands Instituut voor do Publieke werden van een Arabische overval incidenten gemeld. De Israëlische Opinio en Instituut voor Marktvcr- op ccn bus waarin zaten.. radio-omroep zei, dat een bende telnlllg.. onl hel ovcr De aanval is door de Israëlische Jordamers" een Israëlische leger- r, regering „een oorlogsdaad" ge- eenheid aan de voet van de heuvels ju p noemd. De elf Israëlische mannen, van Hebron aangevallen had. De 13 bllna onverdeeld gunstig. En niet vrouwen en kinderen werden ver- aanvallers vluchtten onder Israë- maar ccn beetje, maar in 67 pet. dor moord door Arabieren in khaki- lisch vuur. gevallen zeer gunstig, uniformen, die de bus aanvielen De derde aanval was door Sy- De ondervraagde mannen zijn in waarin z|j zich bevonden. Dit ge- riërs gepleegd, die op herders en hnu oordeel iets gematigder (64 pet. schiedde op een heuvel in het Ne- hun kudden vuurden in een Israë- zeer gunstig) dan de vrouwen (71 pet. geb-gebicd. ongeveer 20 km van de lische nederzetting ten Zuidoosten xeBr eunstiz) maar groot zijn de ver- Jordaanse Brens. van het meer van Galilea. „Mllc„ das niet. Ook al niet naar Bzj deze laatste twee aanvallen In een radio-uitzending heeft de werd niemand gewond, aldus de Is- leeftlJd der ondervraagden. Israëlische regering verklaard, dat raëlische radio. Bij de Israëlisch- Slechts 7 pet. van het publiek (met de verantwoordelijkheid voor het Syrische wapenstilstandscommissie eon schoonmoeder) spreekt een on- gebeuren „volledig rust op de was een klacht ingediend. gunstig oordeel uit. schouders van de regering van wier gebied deze groep moordenaars naar Israël was uitgezonden om deze weerzinwekkende daad te vol voeren." Volgens de Israëlische regering „heeft de reeks moedwillige vijan delijkheden van Arabische staten tegen Israël een nieuwe hoogtepunt bereikt met deze jongste geweld daad." De Israëlische regeringsver- De Amerikaanse ambassadeur in Washington doorgezonden. Pe Brit- klaring zegt, dat Israël alle nodige de Sowjet-TJnie, Charles Bohlen, se en de Franse ambassadeur te maatregelen in haar macht zal ne- heeft Woensdag bekend gemaakt, Moskou zijn van de inhoud op de men om te verzekeren, dat het bloed dat het S'owjet-ministerie van Bui- hoogte gesteld. van Israëlsehe burgers niet onge- tenlandse Zaken hem heeft geant- De Russische regering maakte la- woord op de „suggesties van de ter bekend, dat zij er mee heeft in- Westel|jke Grote Drie", over de gestemd, dat de conferentie wordt technische regelingen voor de eon- gehouden in het Volkenbondspaleis ferentie over het Verre Oosten, te Genëve en dat de besprekir gen welke volgende maand te Genève volgens afspraak op 26 April zullen zal worden gehouden. beginnen. „Wie wordt aangevallen wacht niet op de politie" GENEEFSE CONFERENTIE GAAT DOOR straft wordt vergoten. Nieuw verzoek aan Semeonof Bohlen weigerde bijzonderheden De drie Westelijke hoge commis- over Westelijke „suggesties" en Naar het Westduitse ministerie sarissen m Duitsland hebben op- jjet sow jet-antwoord hierop gege- van Buitenlandse Zaken meedeelt, nieuw een bijeenkomst met hun ven Naar veriuidt gaat het om de zuUen buitenlanders binnenkort Russische collega Semeonof voor- samenstening Van het secretariaat geen pas meer nodig hebben als zij gesteld om te spreken over een ver- en <je te gebruiken talen bij de on- naar West-Duitsland gaan. Dit zal crpmalclraliiU-tncr wan hpf i»woor rnc. derhandelmgen. niet gelden voor reizigers uit de Het Russische antwoord is naar Oosteuropese landen. „Een president der Verenigde Staten, die bij een onverhoedse aanval op Amerikaanse gebied niet onmiddellijk zou handelen en een vergeldingsactie gelasten, ongeacht of het Congres al dan niet te be reiken zou z|jn om de aanvaller de oorlog te verklaren, zou opgehangen moeten worden", aldus verklaarde president Eisenhower Woensdag op zijn wekelijkse persconferentie. Hij legde deze verklaring af i.v.m. vragen over de nieuw Amerikaanse militaire politiek. Verslaggevers had den hem gevraagd of zijn verleden week afgelegde verklaring inhield dat de president der Verenigde Staten eerst een beslissing van het Congres, oui een aanvallende staat do oorlog te verklaren, zou moeten afwachten, alvorens Amerikaanse militaire tegen acties te kunnen gelasten. Gesteld dat ik in deze kamer sta en er komt een bericht binnen dat vijandelijke vliegtuigen de Verenigde Staten naderen, om ons land aan te v allen, a]s ik nu niets doe en afwacht tot het Congres de ontstane situatie heeft besproken, zou er dan iemand onder u zijn die mij niet voor schul dig zou houden V", aldus Eisenhower. De Economische Commissie voor Europa van do Verenigde Naties (E. C.E.) heeft het gemeenschappelijk door Engeland en de Sow jet-Unie ingedien de voorstel omtrent uitbreiding van £e handel tussen Oost en West met 16 stemmen vóór en geen tegen goed gekeurd. Het voorstel is een compro mis tussen eerder door de Engelse en Russische delegaties ingediende voorstellen. Hij voegde hieraan toe dat dit een extreem voorbeeld was, „doch het instinct van zelfbehoud vergt in zo'n geval een onmiddellijke reactie. Een man, die wordt aangevallen, wacht niet tot do politie hcni komt ontzet ten Hij vecht voor zijn leven", aldus de president: Samenvoeging 27 polders op Noord-Beveland Woensdag zijn te Kortgene, in te genwoordigheid van Ged. Staten, die het initiatief hiertoe hadden ge nomen, en vertegenwoordigers van de Noord-Bevelandse polderbestu ren, informatieve besprekingen ge voerd om te komen tot samenvoe ging van de 27 polders op het eiland tot één waterschap. De heer C. Philipse, lid van Ged. Staten, deelde mede, dat mettertijd aan alle polderbesturen van Noord- Beveland een plan ter bestudering ter hand zal worden gesteld. Er werd nog betoogd dat het in de tegenwoordige tijd niet doenlijk is 27 polders apart te beheren, om dat hiermede en enorm bedrag ge moeid is. Zou men komen tot één waterschap, dan worden de kosten door alle polders gedragen. Dinsdagavond is te Chicago een bende onschadelijk gemaakt, die in verdovende middelen han delde. Er zijn zeven arrestaties ver richt. Gemeld wordt, dat de over heid de laatste elf maanden voor bijna tien millioen dollar aan ver dovende middelen van de bende ge kocht heeft om aan bewijsmateriaal te komen. Hel K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Weinig verandering Koude nacht met plaatselijk mist; droog weer met overdrijvende wol kenvelden; weinig wind; ongeveer dezelfde middagtemperaturen als Donderdag. 20 Maart. Zon op 6.45, onder 18.52. Maan op 20.25, onder 6.31 Volle Maan: 19 Maart te 13.42. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 Maart 4.06 v.m. 16.31 n.m, BROUWERSHAVEN: 20 Maart 3.36 v.m. 15.47 n.m. Springtij: 21 Maart. Doodtij: 29 Maart. Vijf Britse militairen, die te rugkeerden van een militair kamp te Dzjebel Mariam bij Izmailia naar de fiitreerinrichting waar zij werk zaam waren, werden dichtbij de fii treerinrichting door vijf Egyptena- ren met vuurwapenen aangevallen. Een van de Britten beantwoordde het vuur, waarop de Egyptenaren de wijk namen. Er bleken twee Britten te zijn gedood en twee ge wond te zijn. Bij een onderzoek vond men bloedsporen, die er op wijzen, dat minstens één van de Egyptenaren is gewond, aldus de bekendmaking. gemakkelijking van het verkeer tus sen Oost- en West-Duitsland. Semeonof heeft vorige maand een soortgelijk voorstel afgewezen. De Westelijken wijzen het argu ment van Semeonof, dat opheffing van de verkeersbeprekingen een zaak is van Oost- en West-Duits land, van de hand. Mr. van Kleffens candidaat voor voorzitterschap der Assemblee der V.N. De vijf landen van het Verdrag van Brussel zijn overeengekomen de Nederlandse oud-minister van Buitenlandse Zaken, Mr E. N. van Kleffens, die thans buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Portugal is, voor te stellen als candidaat voor het voorzitterschap van de Algemene vergadering dei Verenigde Naties op de zitting welke in September van dit jaar te New York wordt geopend. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Londen besloten de vijl landen Groot-Brittannië, Frank rijk, Nederland, België eri Luxem burg bij besprekingen in het be gin van deze week Mr Van Klef fens als candidaat voor te stellen bij bevriende delegaties, Nederland het dichtst bevolkte land ter wereld na de Saar In de laatste twintig jaar is de wereldbevolking toegenomen met ongeveer een half milliard men sen, ofwel met een kwart van de wereldbevolking in 1930. Medio 1952 werd het totale aantal wereldbe woners geschat op 2.469 millioen en de bevolkingsdichtheid op 18 inwo ners per km2. Ruim de helft van de wereldbevolking (1307 millioen) leeft in Azië en bijna een zesde (399 millioen) in Europa. Do bevolkings dichtheid in Europa is met 81 in woners per km2, zo blijkt uit het Statistisch Jaarboek 1953 van de Verenigde Naties. De Nederlandse Inlichtingen dienst van de V.N. deelt over de inhoud van dit jaarboek o.m. mede, dat Hongkong de dichtstbevolkte plaats ter wereld is met 2221 inwo ners per km2. Daarna volgt de Saar met 376 en dan Nederland met 320 inwoners per km2. Geldlening van f 1.5000.000 zal worden aangegaan Achter de schermen wordt hard gewerkt aan de internationale televisie- verbinding, die gedurende ongeveer een maand acht verschillende landen met elkaar zal verbinden. In totaal zullen tussen 6 Juni en 4 Juli ongeveer twintig uitzendingen, waarvan écn uit Nederland, plaatsvinden. De signalen zullen worden overgebracht door middel van straalzenders. De apparatuur van de P.T.T. voor deze „linkverbindingen" wordt thans gereviseerd in de werkplaatsen van Philips Telecommunicatie Industrie te Hilversum. Onder voorzitterschap van burge meester Schuurbeque Boeye kwam de gemeenteraad Woensdagmiddag in spoedeisende vergadering bijeen. De voorzitter begroet de heer Groe nendijk in het bijzonder, die weer is hersteld van ziekte. De Raad gaat accoord met de be noeming van mej. T. L. Thünissen, als tijdelijk lerares aan het Zierik- zees Lyceum, in de vacature ont staan door vertrek van Drs Knib- beler, die tijdelijk rust nemen moet. Het bankierskantoor Staal Co. te 's Gravenhage heeft ter lening aangeboden f 1.500.000 tegen een rente van 3% per jaar, af te lossen in 40 gelijke jaartermijnen. De provisie bedraagt Va ver meerderd met 3 omzetbelasting van de provisie. Het bedrag kan in gedeelten worden opgenomen, nl. 1 Juli 1954 f 500.000, 1 October 1954 f 600.000 en 1 Februari 1955 het resterende ad f 400.000. In verband met de mogelijkheid tot stijging van de rentevoet voor lang kapitaal, werd besloten tot het sluiten van deze geldlening, mede ten behoeve van de uitvoering van het bouwplan-Buijse. Opneming van het bedrag in één keer zou niet voordelig en niet nodig zijn, daar om werd de aanbieding geaccep teerd, waarbij het geld in gedeelten kan worden opgenomen. In overleg met de directeur van de Centrale Dienst „Noord-Zee land" en het hoofd van de Bescha ming Burgerbevolking is een plan uitgewerkt, waardoor het mogelijk wordt een aantal maatregelen te treffen, indien de stad onver-hoopt weer door een watercalamiteit zou worden getroffen. De Raad bekrachtigde het opge stelde plan en machtigde de burge meester de last tot het verlaten, respectievelijk openstellen der hui zen uit te vaardigen, indien hij dit op grond van de heersende omstan digheden noodzakelijk acht. In de praktijk komt het er dus op neer, dat onder bepaalde omstandigheden de bewoners van de lager gelegen stadsdelen opdracht kunnen krijgen zich te begeven naar adressen in de hoger gelegen stadsdelen. Deze adressen zullen van tevoren wor den bekend gemaakt aan betrok kenen. Mensen krijgen waarschuwing De voorzitter lichtte nader toe, hoe door middel van te verzenden telegrammen een centrale waar schuwing plaats vindt, die het ne men van maatregelen noodzake lijk maakt. Er zullen vier ordon nansen worden ingeschakeld om de mensen te waarschuwen. Wethouder Gerritsen achtte aan vaarding en toepassing nodig, tot dat de sluis in de haven er is. In dit verband merkte deze wethouder op, dat Rijkswaterstaat grote interesse heeft voor de sluis. Het onderwerp is ook besproken met minister Al- gera tijdens zijn jongste bezoek aan Schouwen-Duiveland. De vraag is maar of een keer- dan wel een schutsluis zou moeten worden aangebracht. De heer Steu- tel zou veel voor een schutsluis voelen ,daar de haven dan geheel kan profiteren van voortdurend hoog water. De heer Gerritsen zette uiteen, hoe dit alles afhankelijk is van de visie van Rijkswaterstaat. Natuurlijk kan de sluis er slechts komen met Rijkssubsidie. De heer Catshoek vond do moge lijkheid tot het geven van proces verbaal in geval bij weigering tot verlaten der woningen, wel wat té sterk. Wethouder Du Croo wees er op, hoe natuurlijk alle gelegenheid zal worden geboden om de inboe dels te beveiligen. De voorzitter meende eveneens dat hiervoor tijd genoeg is. De strafbepaling zal uiteraard met grote souplesse wor den toegepast. De Raad verenigde i zich daarna met het voorstel. Discussie over geldlening De heer Gerrifeen verzocht de Raad zich garant te stellen voor een door de N.V. Waterleiding- Maatschappij aan te gane geldle ning tot een bedrag van f 1.500.000. Het geld kan worden betrokken van de Bank van Nederlandse Ge meenten, die echter slechts aan pu bliekrechtelijke lichamen (in casu de gemeente) wil lenen. De ge meente Zierikzee zou dan kunnen doorlenen aan de Waterleiding-Mij., die een per 1 April aflopende lening heeft tot genoemd bedrag. De drie maandelijkse kasgeldlening zou door de Waterleiding-Mij. dan kun nen worden afgelost met geld dat op grond van oorlogsschade van Rijkswege te vorderen valt. De heer Van den Doel was van mening, dat alle gemeenten (aan- delhouders van de Waterleiding- Mij.) de lening dienen te garande ren en niet slechts de gemeente Zie rikzee, een standpunt dat werd on dersteund door wethouder Du Croo. Een voorstel dat Zierikzee de ga rantie geeft en doorleent aan de Waterleiding-Mij. werd verworpen. Een voorstel dat Zierikzee 'de le ning zal garanderen voor het aan tal aandelen (op het totaal der aan delen) dat de gemeente bezit in de Waterleiding-Mij., werd daarop aangenomen. De heer A. J. van Leeuwen vroeg de aandacht voor de bekisting aan het einde van de Grachtweg, en enorm obstakel, dat dient te wor den opgeruimd. Verder informeerde de heer Van Leeuwen ook naar de uitvoering van het bouwplan- Buijse. De heer Catshoek~~verzocht om dichtspijkering van uitgespoelde huizen, o.m. in de Ravenstraat, daar zich hierin wel jongens en meisjes plegen op te houden. Hierna sluiting der vergadering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1