EMIGRATIE DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Ons Suriname" over federatie der drie Guyana's Stijlvolle tentoonstelling op huishoudelijk gebied in de „Nieuwe Graanbeurs" ZIERIKZEE SCHE WNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN s Fr^s per 3 maanden by vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Ver- schynt Dinsdag, Donderdag, Vrydag, Zaterdag. Advertentieprys 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1.— per «tuk. WAARIN OPGENOMEN ZATERDAG 13 MAART 1954 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 No. 17503 - 110e Jaargang Russische minister over buitenlandse handel Do Russische minister van Binnen landse Handel, Mikojan, heeft Don derdag in een verkiezingsrede o.tn. ver klaard, dat niet alleen iu Engeland, maar ook in do Verenigde Staten ge sproken wordt over de mogelijkheid >ar. hervatting van de handel inet de Sc wjot-Unie» Sprekend over de binuenlandse eco nomische - toestand zeide Mikojan, dat het noodzakolijk was de productie van verbruiksgoederen te vergroten en de bevolking deze goederen in do ge wenste hoeveelheid te verschaffen. Hij onderstreepte het belang van de land bouwproductie. De minister achtte het voorts noodzakelijk, het vervoer, do postdienst en zekere gemeentelijke dien sten zoals badhuizen te verbeteren. De verkopers raadde Mikojan, vriendelij ker te zijn tegen de kopers. De Russische minister wekte tenslotte de bevolking op, „de strijd tegen de burgerlijke ideologie" ter versterking van het Sowjet-Russischo patriottisme, voort te zetten. Het leger contra Mc Carthy Volgens een speciaal rapport van het Amerikaanse leger heeft de rechter hand van senator McCarthy, Roy Cohn gezegd, dat hot met d© minister voor het leger, Robert Stevens, en met het leger zelf „afgelopen" zal zijn, als David Schine, een andere medewerker van McCarthy die op hot ogenblik zijn dienstplicht vervult, naar een ba sis overzee wordt gestuurd. Het legerrapport komt als een climax san do politieke druk, welke Mc Carthy gedwongen heeft alles in het werk te stellen om Cohn als voornaamste raad gever van zijn subcommissie van onder zoek te handhaven. Het leger heeft het rapport opgesteld op verzoek van het Democratische lid van de subcommis sie John McClellan, die nadere bijzon derheden wilde weten over beweringen, dat Cohn pogingen deed om het leger to bewegen speciale voorrechten te ver schaffen. Het program voor technische bijstand Russen helpen mee Naar op het hoofdkwartier der V.N. verluidt heeft de Sowjet-Unie zich be reid verklaard, do voorwaarden, die zij aan haar eerste bijdrage van vief millioen roebel voor het program voor technische bijstand had verbonden, te wijzigen. Zo zou Rusland er mee ingestemd nebben, Jat een gedeelte van het ge noemde bedrag wordt uitgegeven door gespecialiseerde organen der V.N., waarvan de Sow|jet-Unie zelf geen lid is. Tot dusverre mocht de Russische bij-, drage alleen door het bureau voor technische bijstand worden besteed. RIJK EN TOCH ARM Deze week meldde zich een 90-jarige grijsaard, de stoelen- matter W. F. L. uit Amsterdam, zich bij het Bureau Warmoes straat van de hoofdstedelijke po litie. De oude man, die ziek was en wiens kleding er uitzonderlijk verwaarloosd uitzag, smeekte de agenten hem voor de nacht onder dak te verschaffen in het bureau. „Ik ben uit mijn pension gezet", klaagde hij, „en ik weet niet wat ik beginnen moet." In verband met zijn lichamelijke toestand belde de politie de Ge neeskundige Dienst op. Per zie kenauto werd de grijsaard naar het Gemeentelijke Verzorgingste huis aan de Roeterstraat gebracht. Wie schetst de verbazing van de personeelsleden aldaar, toen zij hem ter ruste legden en daarbij tot de ontdekking kwamen, dat hij drie spaarbankboekjes op zak had waarop een totaal bedrag van f 7.800,was ingeschreven, ter wijl zij bovendien in zijn kleding nog f 300,aan contanten aan troffen. Werkbezoek van Minister Algera aan Schouwen en Duiveland Vrijdagmorgen omstreeks 10.30 uur arriveerde de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera, voor een werkbezoek aan Schouwen-Duiveland in Bruinisse. Hij was vergezeld van de Commissaris der Koningin in Zeeland Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en do hoofdingenieurs-directeur van de Rijkswaterstaat ir. G. B. R. de Graaff, ir. A. G. Maris, ir. J. W. do Vries, en ir. J. II. van der Burgt. In de haven to Bruinisse werd de noodbekisting die daar tegen hoge vloeden is aangebracht bezichtigd, en werd aangewezen hoe men de nieuwe vissershaven heeft ge projecteerd. Om ongeveer 10.45 is het gezelschap weer vertrokken, met be stemming Zierikzeel H.M. Koningin Juliana naar Engeland H.M. Koningin Juliana zal op 7 en 8 Mei a.s. een bezoek brengen aan Engeland. Haar zal de „Honorary freedom of the Carpenters Company" worden aangeboden. De Carpenters Company is een van de oude gilden van de city van Londen. Voorts zal H.M. een bezoek brengen aan het Royal Sussex regiment, waarvan zij ere-kolonel is. H.M. zal op 7 Mei 's morgens de Carpenters' Company in Drapers Hall te Londen bezoeken. Hierna wordt door het gilde een lunch aangeboden. Op 8 Mei gaat H.M. des ochtends naar Tidworth (Hampshire) voor het afnemen van een parade van het eerste bataljon van het Royal Sussex regiment. Vervolgens bieden de of ficieren van het regiment aan Hare Majesteit een lunch aan. Dc Koningin heeft Vrijdag op het palcis Socstdijk de nieuwo Egyptische gezant, de heer Abel Monein Amin, ter overhandiging van diens geloofsbrie ven in audiëntie ontvangen. REDACTIE £N ADMINISTRATIE Lange Nobelitraat A 171, Zierikzee, Poitbui nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lekenmen Ochtman Lange NobeUtraat A 171 Zierikzee 0 O Wie hoger klimt dan hy kan, heeft kans veel lager te vallen dan hy kan beseffen. O Het K. N. M. I. verwacht tot Zaterdagavond: Vry koud Meest matige wind lussen Oost en Noordoost; overwegend droog weer met op vele plaatsen, vooral in de Noordelijke helft van het land, tij delijk mist of laaghangende bewol king; in de Zuidelijke helft van het land echter ook opklaringen; vrij koud. 14 Maart. Zon op 6.59, onder 18.41. Maan op 13.17, onder 4.53. 15 Maart. Zon op 6.56, onder 18.43. Vorige week vond in het „Huls van Nassau" de laatste uitreiking plaats Maan op 14.32, onder 5.17. van siytersmateriaal aan getroffenen. De voorzitter van de Commissie 16 Maart. Zon op 6.54, onder 18.45. Noodfonds van de Nederlandse Melkhandel, de heer C. de Boer, reikt aan Maan op 15.46, onder 5.36. een der getroffen siyters een fonkelnieuwe melkbus uit. Op een door dc vereniging „Ons Su riname" te Amsterdam belegde bijeen komst is gesproken te komen tot een federatie van de drie Guyana's (Suri name, Frans- en Brits Guyana). „Voorlopig zal van een verwezenlij king van deze plannen Wel niets ko men, gezien de onderlinge verschillön in politiek- en cultureel bestel", al dus de inleider, de heer E. GesseL Hij acht het ook „niet wenselijk te komen tot een federatie, gezien de politieke onvolwassenheid van de hui dige leiders en de onoplosbaarheid van do vele vraagstukken, zoals bestuurs vorming en het minderhedenvraagstuk". Tijdens de discussie was men over he. algemeen van mening, dat een fe deratie nog niet wenselijk is, doch dat men zich dient te concentreren op de Surinaamse problemen zelf. Nederland zal Geneefse Conferentie bijwonen Naar vernomen wordt heeft de Ne derlandse regering besloten do uitno diging te aanvaarden tot bijwoning van de te Genève te houden politieke con ferentie over het Koreaanse vraagstuk. Gelijk bekend is tijdens de conferen tie van de Grote Vier te Berlijn beslo ten in April te Genève een politieke conferentie te houden waar het Ko reaanse vraagstuk aan de orde zou komen, terwijl voorts ook de Indo-Chi nese kwjestic een punt van overleg zal uitmaken. Nederland is één der zestien landen van de V.N., die een contingent troe pen naar Korea hebben gezonden en uit dien hoofde is het uitgenodigd aan het overleg over de Korea-zaken deel te nemen. Volle maan: 19 Maart te 13.42. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 Maart 11.30 v.m. n.m. 15 Maart 0.16 v.m. 12.56 n.m. 16 Maart 1.26 v.m. 14.00 n.m. BROUWERSHAVEN 14 Maart 11.09 v.m. n.m. 15 Maart 0.00 v.m. 12.30 n.m. 16 Maart 1.08 v.m. 13.29 n.m. Springtij: 21 Maart. Doodtij: 13 en 29 Maart. Uit een woning in de Holboiu- 61raat te Amsterdam is tussen 5 en S Maart aldus het politierapport van Vrijdag uit een secretaire een geld kistje ontvreemd. In het kistje zaten 18 biljetten van 100 gulden, 10 zilve ren rijksdaalders, een stukje goud van ongeveer 4 gram en een stukje van een gouden oorhanger. Tevens vermiste do aangeefster f 80 uit haar porte- nionnaie en het sleuteltje van de secre taire. Het sleuteltje is echter terug- De emigratie-gedachte leeft niet op Schouwen-Duiveland. Vóór de ramp niet en merkwaardig genoeg na de ramp ook niet. De Schouwse mens is bodemvast. We hebben het weer kunnen beluisteren op de vergade ring met de Provinciale Staten, waar de belangrijkste zaken van het eiland werden besproken. Het lijkt ons altijd moeilijk de emigratie-gedachte te propageren, omdat emigreren een belangrijke en beslissende stap is in het mensen leven. Wel kan men er toe aansporen de emigratie-gedachte in overweging te nemen en de voor- en nadelen van emigreren te bestuderen en daarop een gefundeerde beslissing te nemen, zonder uitsluitend gevoelsoverwegin gen te laten gelden. In het algemeen kan dit zijn nut hebben, daar het streven naar lotsverbetering een zaak is waarnaar de mens mag streven en waarvoor hij mag vechten. Nog te meer reden is er voor de bewoners van Schouwen-Duiveland zich eens met de emigratie-idee te confronteren. Op de reeds genoemde vergadering nl. is naar voren geko men, dat rond 15.000 ha land op het eiland de eerste jaren naar schatting zeker f 300,per ha minder zullen opbrengen, hetgeen neerkomt op een inkomstenderving van ongeveer vier en een half millioen gulden in de agrarische sector. Dit moet zijn te rugslag evenwel hebben op de gehele bevolking, ook op de middenstand. Dit niet weg te redeneren feit maakt de emigratie-overweging tot een lo gische zaak, temeer daar watersnood slachtoffers belangrijke faciliteiten worden verleend als zij tot emigreren besluiten. Wat nu voor sommigen misschien op een onheuse aansporing zou lijken, zou voor betrokkenen tot zegen kunnen zijn, al is het uiteraard nodig dat ieder geval op zichzelf dient te worden bezien en men niet luchthartig over een zo belangrijk vraagstuk als emigratie heenhuppe len mag. De Stichting „Nieuw Schouwen- Duiveland" heeft zich ook met de emigratie-gedachte bezig gehouden en volgende week zal in samenwer king met de Z.L.M. een avond wor den belegd, waarop een drietal des kundige sprekers dit onderwerp zul len behandelen. Wij grijpen terug Korte berichten uit het Binnenland ROTTERDAM. De economischepoli tierechter te Rotterdam heeft de 29- jarige parlevinker H. B. uit Rotter dam veroordeeld tot een gevangenis straf van zes weken met aftrek, waar van vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en verbeurd verklaring van 80.000 sigaretten, die hij had gesmokkeld. ROTTERDAM. Vrijdagmorgen is, vijf dagen eerder dan vorig jaar, het 3000- ste schip in de Rotterdamse haven bin nengelopen. Het was het 3190 b.r.t. metende Noorse m.s. „Astrca" van de rederij Det Bergenske d/s te Bergen, dat met een lading stukgoed uit Ber gen kwam en ligplaats koos in doIJseJ- haven. Vorig jaar kwam het 3000ste schip binnen op 17 Maart, het was toen het 1583 b.r.t. metende Zweedse s.s. „Berkel". DEN BURG. Donderdagochtend is to De Cocksdorp op Toxel in de leef tijd van 67 jaar overleden de heer C. A. Boon, oud-roeier van de redding boot van De Cocksdorp. De heer Boon heeft tijdens zijn leven verscheidene belangrijke reddingen helpen verrich ten, zoals die van de twaalf opvaren den van de Rotterdamse driemastschoe ner Johanna", die op 21 December 1519 tussen Texel en Wiel and standdc. ROTTERDAM. De Amerikaanse on derzeeboot U.S.S. „Tirante" (S.S. 420) wordt heden (Zaterdagochtend) 13 Maart na een ononderbroken reis van veer tien dagen, die op haar basis te New London in de Amerikaanse staat Con necticut is begonnen, te Rotterdam ver wacht. Het schip, dat is uitgerust mot con snuiverapparaat, zal ligplaats kie zen bij de onderzecbootbasi6 van de Koninklijke Marine in de Waalhaven en zal daar tot Woensdag 17 Maart blijven. „HET WATER WEG NU KOPEN MET OVERLEG" „Idee met voeten" van Plattelandsvrouwen-Organisaties naar onze opmerking in het begin, dat wij het moeilijk vinden de emi gratie-gedachte te propageren, maar wij geloven anderzijds dat het voor velen nuttig zou kunnen zijn kennis te nemen van hetgeen op deze bij eenkomst te berde wordt gebracht. Wellicht kunnen zij hiermede per soonlijk winst behalen en op heel aparte wijze kunnen ook de belangen van het ontredderde Schouwen-Dui veland hierdoor worden gediend. Men kent de „Nieuwe Graanbeurs" niet terug. De volijverige secretaresse mej. J. Brink, die optreedt namens de gezamenlijke plattelandsvrouwen organisaties, heeft, geholpen door haar ook al weer voiyverige assis tentes, de voorlichtende huishoude lijke tentoonstelling op buitengewoon styivolle en nauwkeurige wyze inge richt cn de keukens en kamers rijen zich hier aaneen alsof er geen wo ningnood bestond op het getroffen eiland. Het ziet er allemaal verzorgd uit en heel veel kunnen de mensen hier Ieren, die staan voor het pro bleem van wederinrichting hunner respectieveiyke woningen. Het begon Donderdagmiddag alle maal met een bijeenkomst in de bo venzaal van het „Huis van Nassau", onder presidium van mevrouw Huis- man-Griep. Talrijke vertegenwoor digsters van de plattelandsvrouwen organisaties, vertegenwoordigers van de georganiseerde landbouw, burge meesters met hun echtgenoten en an dere genodigden waren hierbij tegen woordig. Het vrouwelijk element do mineerde sterk op deze vergadering, die aan belangrijkheid won door het feit, dat de te Zierikzee georgani seerde expositie de laatste is in een rij van zes, die hun nut het werd later onderstreept volledig blijken te hebben afgeworpen. Mevrouw Huisman-Griep vond het een gelukkig feit, dat de Coördinatie commissie gelden heeft bijeenge bracht om dergelijke tentoonstellin gen mogelijk te maken. De tentoon stellingen en ook deze te Zierik zee hebben een strikt voorlichtend karakter en het is dus geenszins de bedoeling de middenstand concur rentie aan te doen. Het gaat slechts om een verantwoorde aankoop en op een goede en praktische inrichting van de woning. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling de tentoonstelling reeds in de Herfst van het vorig jaar te organiseren, maar het „water was toen nog niet weg" en de uitvoering zou te lastig zijn geworden. Spreek ster verdeelde de kopenden in men sen met en zonder verantwoordelijk heidsgevoel. De laatste categorie is moeilijk te bereiken en in de prak tijk komt men nog absurde dingen tegen. De motieven tot kopen zijn vaak ook zeer onlogisch. Zo ont moette zij ergens in een dressoir „het familiebezit aan interlock" en zo moet het natuurlijk niet. Grote behoefte aan voorlichting Mevrouw C. W. Willinge Prins- Visser, hoogleraar in de huishoud kunde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, zette uiteen hoe de plattelandsvrouwen bij het organi seren van de voorlichtende tentoon stellingen zijn uitgegaan van elders opgedane ervaringen. Haars inziens bestaat er op het platteland een grote behoefte aan voorlichting op dit ge bied, want het wordt steeds moei lijker voor de huisvrouw te overzien wat de industrie voor nieuwe- en eventueel voor haar nuttige mate rialen levert. Bovendien is het niet gemakkelijk hieruit het juiste type te kiezen dat voor haar gezin in een be hoefte voorziet. Een keuzecommissie bracht de tentoongestelde voorwer pen en meubelen bij elkaar, waarbij een nuttig gebruik werd gemaakt van de ervaringen enige jaren geleden opgedaan op de Agrarische Jaarbeurs te Utrecht. De „electrische stand" is geheel be langeloos ingericht door de P.Z.E.M. De apparaten zijn niet alleen op hun technische werking, maar ook op hun doelmatigheid geproefd. Wat de meu belen betreft, ging het erom een ver antwoorde keuze te maken, gelet op vorm, lijn, kleur en constructie. De commissie was op de hoogte van eisen der plattelanders. Spreekster zag een verder gaande smaakontwik- keling bij de jeugd. Bij de indeling der kamers is gelet op de noodzake lijkheid van meer wooncomfort, ter wijl interieurs in verschillende prijs klassen op de tentoonstelling aanwe zig zijn. Prof. Willinge Prins-Visser vond het belangrijk, dat uit de eigen plattelandsvrouwenorganisaties vrou wen en meisjes zich beschikbaar heb ben gesteld om op de tentoonstelling het publiek van voorlichting te die nen. De vooiiichtsters hebben zich eerst in de materie verdiept. Het is nuttig aldus spreekster kleine tentoonstellingen te brengen bij de mensen, niet slechts in het rampgebied, maar ook elders, b.v. in de nieuw ontgonnen gebieden. Als uiteindelijk doel zag spreekster de bevordering van het welzijn van het platteland. Uit handen van de presi dente ontving Prof. Willinge Prins- Visser daarop een bakje bloemen. Goede samenwerking De secretaresse, mej. Brink, roemde vooral de alom verkregen medewer king bij het opbouwen en inrichten van de tentoonstelling. De gemeente, ambachtslieden en de P.Z.E.M. heb ben zich voor de tentoonstelling in gespannen. De heer Rooyakkers van de Coördinatiecommissie prees de goede samenwerking in de commis sie, waarin o.m. zitting hebben een vertegenwoordiger van het ministerie van Landbouw en van de Stichting voor de Landbouw. Spreker achtte de activiteit van de vrouwenorgani- saties op het gebied van de voor lichting zeer nuttig en meende dat nog een enorm terrein op bearbei ding ligt te wachten. De presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen, mevr. Elema- Bakker, sprak haar bewondering uit voor de leden van de organisaties. Spreekster achtte de macht van de „vrouw met een idee" zeer groot en nu blijkt dat de idee handen en voe ten heeft gekregen, waardoor de plat telandsgezinnen worden gediend. Mr Schlingemann sprak namens de georganiseerde landbouw en hoopte dat Schouwen-Duiveland veel pro fijt zal trekken van de tentoonstel ling. De heer P. Heering vertelde hoe aanvankelijk de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" speelde met de gedachte het publiek te gaan voor lichten. Spreker vond het zeer aan genaam dat de vrouwenorganisaties zich met deze taak hebben belast. Hij hoopte dat de onderlinge samen werking zal leiden tot het optrekken van de plattelandscultuur. Namens de Bond van Chr. Platte landsvrouwen bracht mej. Lugtigheid dank aan mej. Brink voor het vele verrichte praktische werk. Een biyk van medeleven Mevrouw H. J. Mansholt-Postel kreeg als laatste het woord. Zij her innerde aan de verbeten strijd die tegen het water is gevoerd en zag het weder bewoonbaar maken dei- huizen als een eerste stap op de weg waarvan thans het eind nog niet in zicht is. Spreekster wees er op dat de voorlichtsters, zelf plattelands vrouwen en -dochters, het beste kun nen aanvoelen op welke terreinen hun getroffen zusters kunnen worden geholpen. Juist dit contact van vrouw tot vrouw is belangrijk, al zijn de di- recte resultaten niet altijd dadelijk na te gaan. De vorige tentoonstellin gen wei-den door 12.000 mensen be zocht. Juist door de ramp is de kwes tie der voorlichting plotseling urgent geworden en de voorbereidingen tot de tentoonstelling zijn gedaan met een gevoel van dankbaarheid van de zijde der vrouwenorganisaties op deze wijze bij te kunnen dragen in de hulpverlening in het noodgebied. Zo gezien wordt het werk meer dan een stukje voorlichting alleen, aldus deze spreekster, die uiting gaf aan het medeleven van alle vrouwen in Ne derland met de bewoners van Schou wen-Duiveland. Het gezelschap begaf zich daarop naar de „Nieuwe Graanbeurs". De toegang tot de zaal (aan de zijde der Hoge Molenstraat) was versperd met een gordijn, waarop het motto van de expositie stond geschreven: „Het water wegnu kopen met over leg". Mevrouw Mansholt trok het doek omhoog en ontving daarop als herinnering, uit handen van mevr. Huisman-Griep, een fraaie ets van de Zierikzeese stadspoorten. Het pu bliek stroomde daarop de zaal In en was spoedig verdiept in het vele dat hier het oog bekoort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1