Zwitsaletten Boze Zweed kogelde inktpot door de Burgerlijke Stand Stad en Provincie Propaangas heeft hoge calorische waarde en is niet giftig WRIGLEY KOORTSIG, RILLERIG ZONDER GELUK CONSTERNATIE OP RHEDENS STADHUIS Het ging niet vlot met zijn trouwpapieren Tweo ambtenaren van het Rhedena© raadhuis hebben de echrik van hun loven gehad. Woensdagmorgen kwam ul. een dame, die met een Zweedse em ployé van de Edy-fabrieken wilde trou wen, de huwelijksstukken (haar aan staande ega betreffend) overleggen. Do- ze bleken echter niet aan alle eisen te voldoen, reden waarom de echtgenote- in-spó de ambtenaren de rug toekeer- en naar haar a.s. man toog. E\en later kwam die in eigen persoon zijn woede kcclen, waarbij het de ambtenaren ove rigens bleek, dat hij sommige kernach tige werkwoorden in de Nederlandse taal behoorlijk wist te vervoegen. Zo zelfs, dat het onbehoorlijk werd. Hier bij bleef het echter niet. Want, nadat do hoge Noorderling de stukken aan flarden had gescheurd, zag hij kans om een grote en gevulde inktpot te grij pen. Met een forse zwaai kogelde hij die door do afdeling Burgerlijke Stand. De eerste gulp van die bijna onuitwis bare vloeistof trof bet hoofd van een der ambtenaren, een volgeude kwam op een smetteloos geboorteregister terecht, terwijl de rest over de pantalon van de afdelingschef ging, bene\ens over de tafel en het pas nieuwe behang. Toen vond de Zweed het blijkbaar welletjes en hij ging er op z'n sportfiets van door. De beide ambtenaren, belnkt en beteuterd, hadden daarop pas de euvele inoed een juist passerende agent te waiirschuwen. Met een ander zette deze de achtervolging in en het gelukte hen do boze Zweed in Dicron te pakken te krijgen, nog vóór de ook gealarmeerde Velpse politie, die er met een overval wagen op uit was getrokken. Tijd om tot kalmte te komen heeft do Zweed ni genoeg en hij zal zich aanstonds op zijn minst wegens huisvredebreuk te verantwoorden hebben. En dat waar schijnlijk nog voordat hij getrouwd is. ZIERIKZEE Jaarvergadering Chr. Kleuterschool lil het Ned. Herv. Verenigingsgebouw kwam de Chr. Kleuterschoolvereuiging „Uohoboth" bijeen om haar le jaar vergadering sinds 1952 te houden. Na dat gezongen was Ps. 36 2, las de voorzitter, de heer A. M. den Boer, Psalm 8, ging voor in gebed ew sprak vervolgens een openingswoord. Hij deel de onder meer mede, dat alle voorbe reidingen getroffen zijn voor de bouw van de nieuwe kleuterschool, maar dat hot wachten is op do aannemer. Ho pelijk kunnen do kleuters vóór de zo mer hot gebouw betrekken. Mot dank baarheid gedacht de voorzitter do ge schenken in allerlei vorm en de finan ciële bijdragen, die na de ramp ont- vai ger werden en waardoor de leer middelen op hoger peil zijn gekomen, dan voor die tijd het geval was. Spr. heette in 't hijzonder welkom zr. Fuyk- schot uit Goes en het nieuwbenoemde hcofd dor school, moj. L. v. 't Hoff. Uit het jaarverslag van de secretaris, do heer E. H. Mulder, bleek, dat na do ramp het onderwijs spoedig werd hervat met 97 leerlingen. Evenals de heer den Boer gedaan had, prees ook de secretaris de activiteit van het per ser tel, in het bijzonder dank bren gend aan mevr. J. Z. v. d. Kwa&t-van Overbecke, die steeds klaar stond de school met do daad bij te staan. Een groepje van 12 kleuters, die sa men een muziekkorpsje vormden, bracht op alleraardigste wijze enkele liedjes met- en zonder „orkest"-begeleiding ton gehore o.l.v. mej. Streutkens. volgens de heer M. Fondso, penning meester, 6loot het jaar 1952 met een batig saldo van f 19,45, maar het jaar 1954 staat er minder gunstig voor, want in hoofdzaak door verdubbeling van de salarissen, moet rekening gehou den worden met een tekort van f 4000. Getracht zal worden nieuwe leden er bij te winnen. De aftredende bestuursleden, de he ren don Boer, Mulder en Fondse wer den met zo goed als algemene stemmen horkozen. Na de pauze vertoonde zr. Fuyk- schot lichtbeelden uit het klouterhuis te Leiden en een tweetal films over het kinderspel, waarover zij van te voren enige toelichting had gegeven. Nadat de voorzitter zr. Fuykschot dank had gebracht voor haar uiteen zetting en de aanwezigen voor hun op-; kemst, sloot de heer A. C. van den Berg met dankzegging. In de zaal was een kleine tentoon stelling ingericht van geschenkzendin gen speelgoed, vervaardigd door leer lingen van het Lyceum te Coevorden tijdens de handcnarbeidlcssen en ge schonken aan de Zierikzeese kleuters. Voorts was uit India eon geldsbedrag ontvangen, waarvoor leermiddelen wa ren aangeschaft Dinsdagmiddag had Ds. M v. d. Klis deze officieel aan het bestuur overgedragen Voor do verga dering en tijdens de pauze bestond gelegenheid het geschonkene te bezich tigen, waarvan een druk gebruik ge maakt werd Bezoek Ir. Z. Y. van der Meer aan Schouwen-Duiveland Woensdag heeft de directeur-gene raal van Wederopbouw en Volkshuis vesting, Ir Z. Y. van der Meer, een werkbezoek gebracht aan Schouwen- Duiveland. Ir van der Meer bezocht zowel Duiveland als Schouwen en voerde besprekingen in Hotel Van Oppen te Zierikzee. Hierbij waren de colleges van B. en W. op het eiland aanwezig en de Commissaris der Ko ningin in de provincie Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, verschillende le den van G.S. en diverse wederop- bouwautoriteiten, o.w. de hoofdinge nieur-directeur van Wederopbouw en Volkshuisvesting Ir M. D. A. Glerum. Naar de heer D. Stam, hoofd van het Wederopbouwbureau ons mede deelde, moet dit bezoek worden ge zien als een voorbereiding voor de komst van de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting. Wel wer den verschillende vraagstukken de wederopbouw betreffend aangestipt, maar er werden geen besluiten ge nomen of in concreto toezeggingen gedaan. RENESSE Propaganda-avond voor de B.B. In hètcl „Het wapen van Zeeland" werd deze week een propaganda-avond gehouden voor de Bescherming van de Burgerbevolking. Burgemeester nrr. F. G. Lunsingh TonckenS richtte een wel kom tot de aanwezigen, inzonderheid tot de sprekers, de heren P. do Kam, secretaris van de Provinciale Orga- i isatie Steun Wettig Gezag en Havsr- hoek uit Zierikzee. De heer de Kam wees e- op dat door de ramp, de B.B. op Schouwen enigszins in het gedrang is gekomen Thans dient dit evenwel ook op ons eiland krachtig tor hand te worden genomen, daar onze vrij heid nog steeds wordt bedreigd door het gevaar uit het Oosten. Om dit ge vaar te keren hebben de landen van West-Europa zich verenigd in het At lantisch Pact, waarbij ook ons land be langrijke verplichtingeu heeft. Door deze verplichtingen kan het noodzake lijk worden dat een belangrijk deel van ons leger zich buiten de landsgrenzen moet begeven. Door nu het leger voor een ideel te verlichten is een belang rijke taak voor het thuisfront bij de B.B. weggelegd. Hij sprak dan ook do hoop uit dat evenals de brandweer te Kencsse die zich en bloc opgaf nog verschillende aanwezigen zich hier voor zouden aanmelden. Hierna werd de film „Do les van Londen" ver toond, welke een duidelijk beeld gaf te zien wat organisatie in tijd van oorlog vermag. Na de pauze werd nog de film „Bunrmans Buurman'' gedraaid, waarin het werk van de Brandweer, E.H.B.O. en pioniers naar voren kwam. Do heer Haverhoek gaf hierna een vol ledig beeld hoe de werkwijze en sa menstelling van de B.B. op Schouwen en Duiveland zal zijn. Speciaal vestigde hij de aandacht op de sociale verzeke ring die men in dit verband geniet, dit in tegenstelling met hulpverlening in ongeorganiseerd verband. Nadat ver- 6i Villende vragen nog op duidelijke wij ze waren beantwoord, sloot burgemees ter Lunsingh TonckenS de bijeenkomst. ELLEMEET Loop der bevolking over Februari. Vertrokken: 17. J. G. Kenters naar Zierikzee. BROU WERSH A VEN Jaarvergadering VA.R. A.-af deling Dinsdagavond hield de plaatselijke V.A.R.A.-afdeiing haar jaarvergadering in hótel Ilingelberg. Voorzitter J. Dek ker zei in zijn openingswoord, dat in 1953 geen jaarvergadering kon wor den gehouden door de ramp en noem de J.et verheugend, dat de afdeling geen perosonlijke verliezen heeft gel oden. Ondanks do tegenslagen is het leden- tel sedert 1952 gestegen van 73 tot 87, zodat do VARA ook in onze ge meente nog steeds groeiende is. Voor do Districts vergadering op 21 Maart a.s. te Vlis6ingen worden do leden St. Duin houwer, J. J. v. d. Linde en J. Mali- paard gekozen. Tot leden van de kas- coritrölccoinmissio de leden W. J. Bot- bijl on J. Sma]heer. Vervolgens werden de voorzitter J. Dekker en do secre taris J. B. Gröotjans m.a.st. in hun ft ncties herkozen. Door het vertrek van bestuurslid L. Klaasse werd na di verse stemmingen do hoor P. do Moor benoemd. Do vergadering besloot do bestaande spaarkas te handhaven en wederom dezo zomer een busreis te organiseren. Nieuwe spaarders kunnen alsnog aan deze actie deelnemen om tot een zo groot mogelijk reisgezel schap to komen. Na do gebruikelijke rondvraag slOot do voorzitter met een propagandistisch woord dezo verga dering. Z O N N EM AIRE Jaarfeest Geref. Jeugdvereniging Do Gereformeerde Jeugdvereniging „Een vaste burcht" te Zonnemaire hield haar jaarfeest in de Chr. school. De voorzitter, de heer J. de Wilde, opende deze vergadering, die matig bezocht was. Na een inleiding van mej. J. vaa Splunder, volgden de verslagen van de secretaresse eu de penningmeester. Tus sendoor werden enkele gedichten voor gedragen. Het gedeelte voor de pauze werd besloten met de opvoering van het vrolijke toneelstukje „Het onstui mige nichtje" en het zingen van het Bondslied der Meisjesvereniging. In de pauze werden de aanwezigen getracteerd en werd een verloting gehouden ten bate van de kas. Vervolgens kwam de hoofdmoot van de avond, het ernstige toneelstuk „Levenswending", een uit beelding van de strijd in het mensen leven tussen liefde en plicht. Alle rol len werden door de spelers zeer goed vertolkt. De presidente, mej. K. van Splunder. dankte vervolgens de aanwe zigen voor hun opkomst, waarna Ds. A. Nagclkerke deze goed geslaagde avend sloot met dankgebed. Burg. Stand over Februari. Ge boren: Herman Hendrik, zoon van II. J. Dame cn J. Nobel; Jozlna, dochter van L. F. van Bloois en L. J. Sijrier. Gehuwd: J. Plug, 25 jaar en K. van der Bijl, 26 jaar. Overleden: W. van Nieuwenhuize, 72 jaar. Ouderavond O.L.-School In de openbare lagere school te Zon nemaire werd de jaarlijkse ouderavond gehouden. Iii zijn openingswoord kon do voorzitter, de heer A. J. van Leer- sum, in 't bijzonder de heren burge meester H. J. Roelvink ©n wethouder Jac. van Splunder begrooten. Daarna werden de huishoudelijke zaken afge daan, waarbij de heer Goemans geko zen werd als voorzitter der ouder commissie in plaats van de aftredende heer Van Lcersum, terwijl de heer M. II. van der Meer herkozen werd als secretaris-penningmeester. Hierna volg de een causerie over het onderwerp „Schoolradio" door de heer H. Ma- chielsen uit Hilversum, secretaris-pen ningmeester van de „Stichting Neder landse Schoolradio". Alle aanwezige ouders, 35 in getal, volgden met be langstelling deze uiteenzetting over or ganisatie, doel en middelen van deze Stichting. In de pauze werd het werk der kin deren bezichtigd. Daarna kwam het hoofd der school, de heer H. J. Dame, aan het woord, die allereerst de heer Van Leersum dankte voor alle werk in het belang der school gedaan. Bij zijn jaaroverzicht memoreerde hij de geslaagde Sint Nicolaasvicring, de bouy van een poppenkast door de ouder commissie en de heer Stoel en het feit, dat de school meedeed aan do school- bloembollen-wedstrijd. Een voorstel om het wekelijkse bedrag voor het school reisje te verhogen, werd aangenomen. Spreker drong er op aan, dat alle leer lingen gymnastiekschoentjes zouden aan schaffen ter wille van do hygiëne. Voorts deelde hij mede, dat do van school gaande kinderen een school-her- ir. neringstegel aangeboden zou worden. Hiermee wordt tevens de sympathieke „Mythylstichling" gesteund, een stich ting die het onderwijs aan verlamde kinderen beoogt. Na de zeer geani meerde rondvraag sloot de voorzitter deze goed geslaagde avond. DREISCHOR Voor het schriftelijk gedeelte van hot in deze gemeente gehouden school- verkeersexamen van het Verbond voor Veilig Verkeer aan de O.L. school al hier, werd deelgenomen door 17 leer lingen, waarvan 14 met goed gevolg. In do maand Februari werden 17 vergunningen voor de varkenshuis- slachting tor gemeentesecretarie afgege ven. In het kader van de Bcscho? ning Burgerbevolking (B.B.)> kring Schou wen-Duiveland, is in deze gemeente ton vlet met annhangmoter gestation- ncord, welke is opgelegd in do oude bewaarschool. Door de Plattelandsvrouwen uit do provincie Friesland zijn aan de bevolking koektrommeltjes cn washand jes geschonken, die op Donderdagmid dag 18 Maart n.s. zullen worden uit gereikt. OOSTERLAND Chr. Kleuterschool start Maandag Met ingang van Maandag 15 Maart a.s. zal do Chr. Kleuterschool voor hef eerst na de ramp weer worden ge opend. In verband met do toestand van het Chr. Verenigingsgebouw daf door do ramp veel geleden hooft ea nog niet is hersteld, zal de school voorlopig worden ondergebracht in de kofficzaal van do Confcrentiekamor. Met het oog op het feit dat hot hoofd der School, moj. Beije, wegens omstan digheden niet voor Mei a.s. alhier haar werkzaamheden zal kunnen hervatton, zullen mej. Kwaak, nis tijdelijk hoofd, en een nog te benoemen helpster de school leiden. Ook do schoolmoubclcn zijn door do ramp deels verwoest on deels weggespoeld. Hot bestuur is of echter in geslaagd deze tijdelijk van Nieuwerkerk to mogen gebruiken. DE GASFABRIEK GAAT OMSCHAKELEN Veranderingen in gasstellen voor rekening van bedrijf jli^laB^ates^a'^1h(^lcrcompaBn'e: Geref. Kerken Beroepbaar: cand. C. Augustijn, Rotterdam. Beroepen te Ooltgensplaat: R. Zijl stra, Grouw-Irnsum; te Willemstad: cand. H. J. van Duinen, Wassenaar: te Bierum: H. Tien, Bunde (Oost- De taak van de koolgasfabriek die dateert van 1857 loopt ten einde, d.w.z. van de tot dusver ln deze fabriek toegepaste productie methode: de winning van gas uit het stoken van kolen. Zoals besloten werd op de jongste gemeenteraads vergadering, gaat de fabriek over schakelen op propaan, een gas dat in vloeibare toestand uit Pernis naar de fabriek te Zierikzee zal worden ver voerd. Als voornaamste motief, dat leidde tot het genomen besluit, moet wor- BRUINISSE Mosselschip voer omhoog op Krammerplaat Op het gerucht, dat op de Kram merplaat een collega-mosselkweker uit Yerseke met een vracht mosselen omhoog was gevaren, voer Woens dagmiddag het motorschip Bru 17 van de firma Van den Berge en De Koning de haven uit om hulp te gaan bieden. Bij genoemde plaat aangekomen bleek werkelijk een schip, de Ye 80, van schipper W. Hoogstrate, tijdens de mist van Dinsdagmorgen omhoog te zijn gevaren, maar het schip was niet geladen en had weinig hulp no dig. De hulp die nodig was, was reeds eerder verleend door Bru 27 van Ge broeders De Ronde, die schipper Hoogstrate, die was gevallen en een gekneusde arm had opgelopen, mee naar Yerseke had genomen. Het schip zit zo hoog, dat het de ereste dagen zeker niet vlot komt. Op 88-jarige leeftijd is alhier overleden de heer Jan van den Berg- Jumelet, in zijn tijd een der bekendste figuren in de oester- en mosselkwe- kerswereld. Hij was jaren lang voor zitter-van de afdeling „Schouwen en Duiveland" van de Kon. Ver. „Schut- tevaer". Gezonken bak gelicht Na verschillende vergeefse pogin gen is het aan de drijvende kraan „Grutto", van het bergingsbedrijf Van den Akker te Rotterdam, gelukt de ltolenlichter „Baanhoek", van Vol- ker's Aannemingsbedrijf te Slie- drecht, die twee weken geleden in het Zijpe was gezonken, te lichten. Geassisteerd door de sleepboot „Te- mi", van dezelfde bergingsmaat schappij, heeft men de bak naar de slikken te Anna Jacobapolder ge sleept. Maandag was de kraan, die op de lichter gemonteerd was, reeds naar boven gehaald en bij Anna Ja cobapolder neergezet. den genoemd de enorme stijging van de kolenprijzen, die een economische exploitatie van een koolgasfabriek steeds moeilijker maken. Zo kostte b.v. een ton kolen vóór de oorlog f 8,en nu zeker f 60,Boven dien heeft een koolgasfabriek het na deel dat regelmatig de ovens moeten worden vernieuwd, hetgeen zeer kost bare investeringen vereist. Ziet men elders in het land reeds een over schakelen op mijngas of aardgas en een concentratie van bedrijven, in meer geïsoleerde plaatsen, waar geen combinatiemogelijkheid bestaat en het transport van aard- of mijngas veel te duur zou worden, wordt over gegaan tot het gebruik van propaan. Zoals gezegd wordt het propaan in vloeibare toestand in de Zierikzeese fabriek gebracht, waar een appara tuur wordt opgesteld, waarin het gas voor transport door de buizen wordt gereed gemaakt. Met de nieuwe toe stellen is het uiteraard ook mogelijk een flinke voorraad gebruiksklaar gas te maken, dat normaal in de gas houders kan worden bewaard. Dit maakt het bedrijf voor bepaalde tijd onafhankelijk van transportmoeilijk heden. Het propaangas heeft een hogere calorische waarde dan koolgas en heeft als bijzondere eigenschap dat het niet giftig is. De invoering van propaangas maakt een verande ring in de gasstellen noodzakelijk. Deze moeten nl. aangepast worden aan de nieuwe soort gas. Dit zal ge schieden voor rekening van het gas bedrijf, dat ook het publiek voorlich ting zal geven. De overschakeling zal in zoverre geruisloos geschieden, dat er geen stagnatie optreedt in de gas- voorziening. Hetzelfde geldt voor de bedrijven die gas verbruiken. In kringen van de Gascommissie heeft men goede verwachtingen van het nieuw gas. Het heeft uitstekende •gebruikseigenschappen en maakt in de toekomst een rendabele exploitatie van de gasfabriek mogelijk. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wognum-Zwaag (toez.) P. J. Barnouw, voorg. N.P.B., Schie dam; te Groningen: A. H. Weenink, Drogeham; te 's Grevelduin-Capelle: L. Trouwborst, Monster; te Hasselt: J. den Besten, Bablyoniënbroek. Benoemd tot hulppred. te Schel- luinen: B. N. B. Bouthoorn, a.s. em.- pred., Bennekom. Aangenomen naar Zuidhorn (toez.): H. Zuiderveld, Terborg; naar Klaren- beek (toez.): A. Brill, Nieuw-Scheem- da. Ingezonden mededeling Voor top-prestaties en spel Bedankt voor Hoogeveen: D. J. Modderaar, Appingedam; voor Lisse: D. J. Roos, Sleen; voor Zwartebroek: J. A. v. d. Peppel, Hijken; voor Loe- nen a/d Vecht: H. Brinkman, Rijssen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Bedankt voor Albany (Australië): K. Deddens, Hoek (Z.-Vl.); voor Sap- pemeer: D. Deddens, Wetsinge-Sau- werd. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Driebergen: M. Baan, Dordrecht en W. F. Laman, Rotter dam-W. Beroepen te Harderwijk: M. Baan, Dordrecht. Aangenomen naar Dokkum: J. M. Visser, Enschedé. Bedankt voor Delft: I. de Bruijne, Hilversum-C. Geref. Gemeente Tweetal te Ridderkerk: L. Rijksen, Middelburg en H. Ligtenberg, Rot terdam-W. Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Dordrecht: F. Mal- lan, Bruinisse. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Zaandam: Prop. P. Es- tié, Bussum. Oud-Geref. Gemeente Bedankt voor Rijssen: H. Wiltink, Doetinchem. Ingezonden mededeling verjaag dat lome griepgevoel met: Gcrcf. Sociolgisch Instituut Te Amsterdam is opgericht het Ge reformeerd Sociologisch Instituut. In het bestuur hebben zitting de heren prof- dr. It. Schippers, hoogleraar aan de V.U.j voorzitter; A. Hofman, direc teur van het Centraal Bureau van de Diaconieën van de Ger. Kerken, secre taris; A. L. de Bruyne, directeur van het bureau van het Nederlands Insti tuut van Accountants, penningmeester; prof. dr. F. L. Muiswinkel, hoogleraar aan de V.U.; prof. W. Kreinor, hoog leraar aan do Theologische School te Apeldoorn; dr. J. W. Noteboom, bur gemeester van Voorburg. Tot Hoogle raar-Directeur werd benoemd prof. dr- R. v. Dijk, socioloog aan de V.U. Het voorlopig adres is Koningslaan 31 te Amsterdam. Het Instituut hoopt 1 April zijn werkzaamheden aan te van- v«ho0g, bl| spon ul,i°udin, 'Odeg, °>oixd Dc Raad van het Kindernoodfonds van de Verenigde Naties heeft op zijn jongste bijeenkomst te New York nieu we crcdicten ten bedrago van 4 139.500 dollar goedgekeurd voor do werkzaam heden van de organisatie. Voor Latijns Amerika is 1.134.500 dollar bestemd, l.voor Azië 566.000 dollar, voor de lan- jjden om het Oostelijk bekken van do Middellandse Zee 542.000 dollar. FEUILLETON 5 VAART NIEMAND WEL door Henk van Heeswijk De zoldervloer rustte op een stevige balklaag en er waren enkele ramen in het dak, zodat er behoorlijk licht naar binnen viel. Aan de voorzijde was een gedeelte afgeschoten en toen Joop de deur daarvan ontsloten had, bleek het een aardig ruim vertrek te zijn, dat uitzag op de straatweg. Ook hier lag weer veel rommel, onder an deren een aantal blikken, gedeelte lijk gevuld met verschillende kleuren verf, voorts ook weer wat verroest gereedschap en zowaar een paar meubels. Bij het raam stond een tafel en er om heen drie vrij stevige stoelen. „Misschien is het wel een kan toortje geweest", opperde Fred. „Wat het geweest is, doet er niet toe", meende zijn vriend. „Vanaf dit ogenblik is het onze woning." „Alleen een beetje hard zonder bed." „Daarvoor zullen we wel een op lossing vinden. Maar ik ben er van overtuigd, dat we hier de kans van ons leven hebben en die zullen we benutten. Afgesproken?" Twee stevige knuisten sloten zich ineen. „Vanzelfsprekend. Door dik en dun vrienden, nietwaar?" „Zo is het." Beneden gekomen, liep Joop weer naar buiten, waar hij eens naar de gevel van de schuur keek. „Om te beginnen moeten we zo spoedig mogelijk een bord bevestigen met het woord „garage", zei Joop tot zijn vriend, die nu ook naar buiten gekomen was. „Zodat men vanuit de passerende auto's kan zien, wat voor een bedrijf we hier uitoefenen." „Ja, als we maar een benzinepomp hadden." „Ook dat komt. Geduld. Dus om te beginnen een bord en voorts een soort lichtbak, die men vanaf de be tonweg moet kunnen zien. Als ze 's avonds in het dorp aankomen, moeten ze allereerst het woord „ga rage" kunnen lezen. „Allemaal goed en wel, maar hoe krijg je zo gauw een lichtbak?" „In tijden van nood schil je aard appelen met een bijl", antwoordde Joop lachend, „en ik heb hier bij deze rommel wel het een en ander ge zien, waarmee ik een lichtbak in el kaar pruts. Let maar eens op en ga mee." Hij trok zijn vriend mee naar bin nen en wees hem op de glasplaten, die in een hoek tegen de muur ston den. „Kijk eens, beste jongen, daar heb ben we glas. Aan m'n zakmes zit een glassnijder. Ginds staan enkele plan ken en draadnagels, hoewel ver roest, liggen er in overvloed gezaaid op de grond. Voorts hebben we stroomdraad en een paar fittingen heb ik boven gezien." „Mankeren dus de lampen, oftewel het voornaamste", vulde Fred spijtig aan. „Mis. Ook die hebben we. Welge teld zijn er beneden zes lichtpunten", wees hij met zijn vinger gestrekt naai de lampen, „en boven heb ik er drie op de zolder geteld en één in ons kamertje. Deze laatste kunnen we natuurlijk niet missen. Maar die drie op de zolder kunnen we gebruiken en beneden kunnen er ook wel twee uit, zodat we vijf lampen ter be schikking hebben." „Joop, je bent een kraan", zei Fred bewonderend. „Ik zou er nooit op ge komen zijn." „Neen, maar jij kunt behoorlijk schilderen en dat kan ik weer niet. Pak een paar behoorlijke planken en sla die aan elkaar, zodat je een bord krijgt en schilder daar alvast „ga rage" op. Boven hebben we immers verf gezien?" „Jawel." „Mooi. Intussen ga ik een lichtbak in elkaar knutselen." Ze zetten de wagen uit de zon en daarna togen de twee nieuwbakken garagehouders naarstig aan het werk. Ondanks de hitte het zweet gutste hun van het gezicht werkten ze met zoveel animo, dat binnen enkele uren zowel het bord als de lichtbak gereed waren. Terwijl Fred nu ook de glasplaat beschilderde witte letters tegen een rode achtergrond nam Joop de ladder en sleepte deze naar buiten. Met het vrij groot ge worden bord, een hamer en een aan tal spijkers liep hij naar boven en be vestigde het bord netjes in het mid den van de schuur aan de gevel. Daarna liep hij weer naar beneden en keek tevreden naar zijn werk. Hij had er echter geen idee in, dat een klein boerenmanneke, genoegelijk ro kend, belangstellend naar zijn arbeid gekeken had. 'Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2