Zierikzeese Gasfabriek gaat propaan- in piaats m koolgas produceren DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bidault en Adenauer houden be sprekingen te Parijs Vrijdag a.s. komt Minister Mr. J. Agera weer naar Schouwen-Duiveland t Er komen vier coupures in de nooddam ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN PrUs per 3 maanden by vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Ver- schynt Dinsdag, Donderdag, Vrydag, Zaterdag. Advertentleprys 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. DONDERDAG 11 MAART 1954 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 No. 17501 - 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Langs Nobelstraat A 171. Zierikzee. Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtmen Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee. HET GAAT WEER OM DE SAAR Geen veelbelovende start Do nieuwe Saai-besprekingen tussen Bidault cn Adenauer zijn in Parijs niet vielbolovend ingezet, aldus kan men de eerste indruuk samenvatten, die de berichten uit de Franse hoofdstad te Bonn hebben gemaakt. liet heet, dat do door do Franse minister aan Adenauer gedane voor- stellen ver verwijderd blijven van de voorstelling, die Adenauer zich van een Saarregcling maakte toen hij dc reis naar Parijs ondernam. ITot oor deel is echter nog zeer voorzichtig gesteld, daar de deskundigen van Bui tenlandse Zaken, dio do kanselier op zijn reis naar Parijs hebben vergezeld, nog niet in do West-Duitse hoofdstad zijn teruggekeerd. In elk geval ver heelt men zich in Bonn niet, dat de volgende besprekingen der deskundi gen op grondslag van het Strnatsburgse rapport van de Nederlander van de.* Weer omwenteling in Egypte Generaal Naguib ligt weer aan de kop Gen. Moh. Naguib is weer premier en voorzitter van de Raad van de Re volutie geworden. „Ik heb afstand gedaan van hot voor zitterschap van do revolutionaire raad en van het premierschap, omdat ik mij bewust ben van het grote gevaar dat Egypte en onze revolutie bedreigde", heeft vice-premier Nasser aan een ver tegenwoordiger van de Agence Franco Prcsse verklaard. „Do imperialisten en de aanhangers van het oude regiem dachten, dat een diepo kloof ons scheidde cn zij hebben getracht daarvan gebruik te maken. Dit gevaar ziende, zijn wij teruggekeerd tot do toestand van voor de crisis. W9 hebben onze geschillen vergeten om gezamenlijk de twee voornaamste doe len van onze revolutie te bereiken". Nederlandse marine zou nog te klein zijn Luitenant-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich heeft in een brief aan de „New York Times" verklaard, dat de Nederlandse vloot uitstekend, doch te klein is. Naar aanleiding van een bericht van een correspondent van het blad over de verplichtingen van de Navo-landen, zegt admiraal Helfrich dat van de totale defensiebegroting slechts 22 procent voor de marine wordt uitgetrokken. Hij acht de oor logsvloot te klein, gezien het feit, dat „Nederland nog steeds een zeeva rende natie is met een machtige koopvaardijvloot van meer dan drie millioen ton". „Naar mijn mening", zo besluit ad miraal Helfrich, „houdt de Navo on voldoende rekening met de speciale bekwaamheid van Nederland bij de oorlogvoering, zoals in de jongste oorlog is gebleken: nl. een nauw sa mengaan van vloot- en luchtstrijd krachten". Waarnemingen van vogeltrek De Vogelwerkgroep van de Ko ninklijke Natuurhistorische Vereni ging en van de Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstudie, zal dit voor jaar een onderzoek organiseren naar de aankomstdata van een viertal vo gelsoorten, te weten de tjiftjaf, de fitis, de boerenzwaluw en de gier zwaluw. Dit onderzoek, dat wordt verricht in samenwerking met het K.N.M.I. te De Bilt, dient om na te gaan in hoeverre er verband bestaat tussen de voorjaarstrek der vogels, de temperatuur en de ontwikkeling der planten. (Vogelkenners, die hieraan willen medewerken, wörden verzocht zich in verbinding te stellen met het K.N. M. I. te De Bilt, afdeling Landbouw- meteorologie. Meir wordt verzocht op te geven welke vogelsoort (soor ten) van de bovengenoemde men wil waarnemen. Men krijgt dan de be nodigde invulkaart (kaarten) gratis toegezonden). Goes van Naters nog menige moeilijk heid zullen opleveren. Terwijl dr. Aden auer op weg was naar Parijs, heeft dj leider der oppositie tegen een regeling, die een afscheiding van de Saar va? Duitsland zou betekenen, geageerd. De- zo zou vroeg of laat volgens hem een scherpe reactie in Duitsland moeten uitlokken. Machinale logica Prof. Roger Holmes, die phylo- sophie aan het „Mount Holyoke College" van South Hadley (Mas sachusetts) doceert, heeft een denkmachine gedemonstreerd, die logicaproblemen kan oplossen. De machine kost slechts 120 dollar. Zij kan beginselwetten der lo gica beproeven, nieuwe beginse len toetsen en bepaalde redene- ï'ingen op de juistheid onderzoe ken. De machine kan niets doen waartoe niet ook degeen, die haar bedient in staat is, maar zij kan, aldus de professor, ingewikkelde redeneringen met grotere snel heid en preciesheid voeren dan de mens. Als b.v. een veronderstelling door een reeks van symbolische tekens „in de machine was ge legd", toonde een groen licht de juistheid van de veronderstelling. Een rood licht betekende echter dat de veronderstelling onjuist was. Korte berichten uit het Binnenland APELDOORN. Op de plaats, waar negen jaar geledeu 117 verzetslieden werden neergeschoten door de bezet ters wegens de aanslag op Rauter, is onder grote belangstelling een korte herdenkingsplechtigheid gehouden.' URK. De ijsmassa rond Urk is ge- Drofcen, de motoncotter U.K. 164, schipper H. de Vries, die bijna zes weken in de haven opgesloten is ge weest, is Woensdagmorgen om half acht vertrokken. ANDEL. Een dor koeien van do land bouwer M. Schouten te Andel (N.B.) heeft een dood monstcrkalf ter we reld gebracht. Het geleek op een vis- otter. Het dier had zwemvliezen tus sen de tenen, korte poten cn een spitse kop, terwijl de staart te hoog, d.w.z. op de rug was ingeplant. Wel een grillige speling der natuur. HOORN. Tp Avonhorn is de 47-jarigo C. Laan, afslager van do plaatselijke groenteveiling, met zijn motor tegen een vrachtauto gereden, die zonder licht or.der een brandende lantaarn gepar keerd stond. De man, die zware ver wondingen aan hot hoofd opliep is ter plaatse overleden. Hij was gehuwd cn vader van twee kinderen. BUSSUM. De Bussumse politie heeft negen jongens van 11 tot 14 jaar aan gehouden, verdacht van het inwerpen van ruiten. In de afgelopen weken werden 50 ruiten ingeworpen, o.a. van in aanbouw zijnde percelen, benevens 20 glas-in-lood ramen van de Joodse begraafplaats en van de Montessori school. Bij een leegstaand© villa, waar van meer dan 100 ruiten Sneuvelden, kon een agent van politie de jongens te pakken krijgen, waarna ze naar het bureau zijn overgebracht. Verschillende dijkopjecten worden bezichtigd De minister van Verkeer en Water-^ staat, Mr J. Algera, zal Vrydag 12 Maart zyn 25ste werkbezoek aan het rampgebied brengen. Dit werkbezoek geldt het eiland Schouwen-Duive land. De minister zal worden verge zeld door de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, Ir A. G. Maris, en door de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, Ir G. B. R. de Graaff, Ir J. W. de Vries en Ir J. H. van der Burgt. De minister zal om kwart voor tien to Anna-Jacobapolder aankomen en daar het veerplein met aanleginrichting be zichtigen. Vervolgens maakt hij do overtocht met de Moerdijkpont „Kram mer" naar Zijpe, Waar de veerhaven zal worden bezocht. Vervolgens zullen be zichtigd worden do haven met nood- kering te Bruinisse, het sluitgat bij Ouwerkerk, de verzwaring van do Westhavendijk te Zierikzee, do dijkver zwaring te Borrcndammc, do afsluit dijk te Schelphoek, het vliegveld Haam stede, de duinen aan de Zoute Haard, de duinen nabij de koepel, de haven van Brouwershaven en de Schouw(s© dijk, waarna hij besprekingen zal voe- Bijdrageregeling watersnoodschade boerderijen 1953 In do Staatscourant van Dinsdag is opgenomen een Beschikking van do minister van Financiën betreffende de bijdrageregclijng Watersnoodschade Boer derijen 1953. ren met burgemeester en wethouders van Zierikzee in het raadhuis. Om ongeveer 17 uur zal de minister van Zijpe naar Anna-Jacobapoldor ver. trekken. GRONINGEN. Het ligt in do be doeling van Hare Majesteit de Konin gin, zo wordt vernomen van het Pro vinciaal Bestuur van Groningen, om in do maand Mei a.s. een werkbezoek te brengen aan 6tad en provincie Gro ningen. Als voorlopige datum voor dit bezeek werd gesteld 25 Mei. Luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de generale staf, heeft uit handen van de Amerikaanse ambassadeur, de heer Freeman Mat thews, een hoge Amerikaanse onder scheiding ontvangen, de „Legion of Merit" in de graad van „Commander". Deze onderscheiding is hem verleend voor de „buitengewone wijze waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten bij de opbouw van het Nederlandse le ger". Naar vernomen wordt zullen bin nenkort enkele Hawker ,',IIun',er" straal jagers in ons land aankomen die zul len dienen om vliegers er reeds enigs zins mee vertrouwd te maken. Het ligt in do bedoeling om omstreeks April, wanneer de N.V. Kon. Neder landse vliegtuigenfabriek Fokker de serie-productie van Gloster „Meteor 8" straaljagers zal beëindigen, een aan vang te maken met de serie-productie van do Hawker „Hunter F" straalvlieg tuigen voor de Kon. Luchtmacht. Rijk zyn is een voorrecht; wUs zyn is een kracht; goed zijn Is een zegen. O O Het K. N. M. I. verwacht tot Donderdagavond: Aanhoudend zacht Droog weer met nu en dan over drijvende wolkenvelden, maar ook flinke opklaringen; zwakke, later matige Zuidelijke tot Zuidoostelijke wind; weinig verandering in tempe ratuur. 12 Maart. Zon op 7.03, onder 18.38. Maan op 10.52, onder 3.35. Eerste Kwartier: 11 Maart te 18.51. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 Maart 8.34 v.m. 21.14 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 Maart 8.11 v.m. 20.52 n.m. Springtij: 21 Maart. Doodtij: 13 en 29 Maart. Een gewezen attaché van het Griekse gezantschap te Praag, de 32- jarigo Christos MLtsakopoelos, heeft Dinsdag te Athene onthuld op welke wijze hij uit Tsjeclio-Slowakije is ver, bannen. Mitsakopoelos werd 25 Januari jl. door de Tsjechoslowaakse veilig heidspolitie, op beschuldiging van spion, nage, gearresteerd. Hij werd, mot toe passing van verdovende middelen, een valse bekentenis afgedwongen, waarna hij uit Tsjecho-Slowakije werd geleid. De moord op de Haagse typiste De verdachte van de moord in de Van Kinsbergenstraat te 's-Gravenha- ge, do broodbezorger E. K., is door de Haagse politie verhoord. Volgens zijn voorlopige verklaringen zijn er en kele duistere punten opgehelderd, waar bij echter aan de andere kant bepaalde kwesties, die men als vaststaand had aangenomen, onjuist bleken. Zo is er r.og geen enkele zekerheid over het uur, waarop do misdaad is gepleegd. K. beweert dat hij in de nacht van do misdaad de typiste op do gang is te gengekomen en haar om f 10 heeft ge vraagd. Toon zij weigerde, volgde hij haar de kamer in. Het meisje wilde gaan gillen, waarop hij haar de keel dicht kneep. Toon zij, naar zijn mening, bewusteloos was, doorzocht hij do ka mer en nam uit een tas, die onder de tafel 6tond .f 960 weg. K. had de avond voor de misdaad behoorlijk gedronken en na het ple gen van zijn daad deed hij zich weder om te goed aan sterke drank. Jongen tweemaal bedolven onder lawine De 16-jarige Oscar Zobl uit Inns bruck (Oostenrijk) werd Zondag tweemaal onder een lawine bedolven. De eerste maal wist hij zich te be vrijden. De tweede maal werd hij door de lawine in een boom gewor pen, waarna hij met het hoofd naar beneden hangende, met de boom werd bedolven. Hij was echter nog wel in staat lucht in te ademen. Na zeven uur werd Zobl bevrijd; hij was licht gewond, doch nog steeds bij kennis. Algemene vergadering Bond van Natuurbeschermingswachten De algemene vergadering van do Bond van Natuurbeschermingswachten zal worden gehouden op Zaterdag 13 Maart in cafc-rcstaurant „Do poort van Kleef' te Utrecht. Volgens het te Peking verschij nende „Volksdagblad", het officiële orgaan der Chinese communistische partij, hebben ongeveer honderd mil lioen plattelandsbewoners een tekort aan graan of lijden honger. De re gering moet er thans voor zorgen dat ongeveer tweehonderd millioen Chi nezen, waaronder honderd millioen stadsbewoners, tegen redelijke prij zen levensmiddelen kunnen krijgen. In geheime raadszitting onder voor zitterschap van burgemeester Mr J. Schuurbequc Boeye werd Maandag jl. gesproken over de veerverbindin- gen. Als conclusie stelde de raad, dat het aanbeveling verdient dat de Prov. boot in de dienst Zierikzee-Katse- veer blijft doorvaren tot aan het Luitje en er dus geen wyziging komt in de bestaande toestand, totdat het wegens uitvoering van grote plannen (Deltaplan) niet langer meer zou kunnen. De raad gaf te kennen thans de noodzakelijkheid van een veer met koplading voor het Zuiden niet aan wezig te achten, temeer daar het ver keer is verlicht door de verbetering op de dienst Zierkizee-A. J. Polder De raad is niet geporteerd voor „De Val", daar ook niet duidelijk is wie een eventuele busverbinding met deze haven zou moeten financieren. Wel zal worden aangedrongen op terug keer van het m.s. „Oosterschelde", dat in staat is meer auto's mee te nemen. In verband met op de vorige raads zitting gestelde vragen, deelde de voorzitter mede, dat bij vuilstorting in de „put van Geelhoed" proces-ver baal zal worden opgemaakt. De suggestie dat van gemeentewege advertenties in de bladen opgenomen worden, om het publiek te bewegen tot kopen in eigen omgeving, werd niet overgenomen, daar B. en W. van oordeel zijn dat zulks niet ligt op de weg van de gemeente. De aange brachte lampen in de trouwzaal zul len niet worden verwijderd. De eige naars van „vuile" huizen zijn aange schreven. Zij dienen de inundatie- rommel te verwijderen, anders zal de gemeente het doen op hun kosten. Wijziging verordening havengelden Onder de ingekomen stukken be vonden zich verschillende door G.S. goedgekeurde raadsbesluiten, w.o. de besluiten teveel onteigende.grond aan het Slabberswerf aan de eigenaars terug té verkopen - P. J. Verkaart (1370 m2), J. Bolle (175 m2) en A. Leeuwe (438 m2). Ook de voorgestelde wijziging van de havengelden kreeg de goedkeuring. Voor het opslaan van s torts teen zal dienen te worden be taald 5 cent per m3, voor betonbui- zen 10 cent per 1000 kg, voor klei 5 cent per 1000 kg, voor riet 10 cent per 1000 kg en voor gips 10 cent per 1000 kg. De gemeente Amsterdam zond een dankschrijven voor de gulle ont vangst van de leden van de raad. Na ingewonnen advies is gebleken dat t.a.v. de woningverdeling de wet nog onverminderd dient te worden gehandhaafd, zodat ook de activiteit van de Woonruimtecommissie precies dezelfde als voorheen blijft. De Rijkswaterstaat deelde mede, dat in geval van aangerichte schade door zwaar verkeer, proces-verbaal dient te worden opgemaakt. Geen verantwoordelijkheid evenwel kan worden gedragen voor besmeuring van huizen e.d. De subsidie aan het Koningin Wilhelminafonds zal wor den verhoogd tot één cent per in woner (plm. f 70,In verband met een uitvoering van de Zierikzeese Oratoriumvereniging rond de Paas tijd, zal een subsidie worden ver leend tot een maximum van f 800, wanneer hieraan medewerking wordt verleend door solisten en orkest. Uit gangspunt is de overweging dat de Provincie op dezelfde wijze zal bij dragen in de onkosten. De voorschotten voor het Bijzonder onderwijs voor 1954 werden vastge steld: Chr. lagere school f 10.575,18, R.K. Par. lagere school f 4365,90 en Chr. school voor U.L.O. f 5762, Voor het vakonderwijs lichamelijke oefening aan de Bijzondere school voor U.L.O. zal een voorschot wor den verleend van f 2104,97, idem voor het vak nuttige handwerken f 583,77. In de vacature ontstaan door ontslag van de heer J. J. Almekinders in de Commissie tot wering van schoolver zuim, werd voorzien door benoeming van de heer P. ten Haaf. Met ingang van 1 Januari 1954 werd de heer F. Schuiling bevorderd tot opzichter le klas bij de Centrale Dienst „Noord-Zeeland". Een wijzi ging verordening begrafenisrechten ging onder de hamer door. De wijzi ging schept de mogelijkheid dat de afkoopsom van voortdurend onder houd van eigen graven het dertig voudige bedraagt van de jaarlijkse onderhoudskosten. De coupures in de nooddam Hierna werd een voorstel aange nomen tot het maken van een viertal coupures in de nooddam rond Zie rikzee, t.w. in de Hoofdpoortstraat, in de Weststraat, de Zuidwellestraat en het Jannewekken. Daarbij zijn de coupures in Hoofdpoortstraat en Jan newekken niet in de eerste plaats in het belang van het verkeer, maar voor afwatering van eventueel bij hoge vloeden binnenstromend zee water. Over de bruggen zal voorlopig geen zwaar verkeer toegelaten wor den en de toegangen worden afge paald, zodat alleen wielrijders en voetgangers van de doorgangen ge bruik kunnen maken. De Centrale Dienst zal worden opgedragen een onderzoek naar de bruggen in te stellen. Verder werd besloten een gedeelte van de Kadeweg aan het openbaar verkeer te onttrekken, daar een ge deelte van het nieuw te bouwen zie kenhuis midden op deze weg is ge projecteerd. In verband met de bouw van het ziekenhuis zal de gemeente aan een door het Ned. Rode Kruis in het leven te roepen Stichting, een drietal per ceeltjes grond verkopen, alle gelegen in de Kadeweg en resp. groot 43,75, 43,50 en 40,20 are. Besloten werd de percelen grond aan het Rode Kruis te verkopen voor de (symbolische) prijs van f 1, De gemeente zal overgaan tot aan koop van een zevental perceeltjes grond. Deze grondaankoop komt neer op coupering van de tuinen aan het Hofferplein en dient voor het aan leggen van wegen naar de 131 te bouwen woningen op de gronden ge legen tussen Slabberswerf en Hoffer plein. De gasfabriek Tenslotte werd besloten tot het ver anderen van de stedelijke koolgas fabriek in een propaanluchtgasfa- briek, waarvoor een crediet van f 300.000 beschikbaar dient te komen. De raad verenigde zich met het ad vies van B. en W. Gebleken is nl. dat de gasfabriek dringend toe is aan de aanschaf van twee ovens, die een be drag van f 200.000 zouden vergen. Noodzakelijke vernieuwing evenwel is een telkens terugkerend verschijn sel en daarom werd na ingewon nen advies de tijd rijp geacht over te gaan tot een andere productie methode. Duidelijk is geworden dat de gemeente alleen op deze wijze ver lost kan worden van de jaarlijkse en in de toekomst nog groter wordende verliezen van de koolgasfabriek. Bij het gebruik maken van propaangas, vermengd met lucht, zal het mogelijk worden, de verliezen drastisch te be perken. Zelfs mag een rendabele ex ploitatie worden verwacht. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de vaste lasten van een propaangasinstallatie veel lager zijn dan die van een kool gasinstallatie (geen vernieuwing van ovens om de vijf zes jaar) en min der andere toestellen, waardoor de onderhoudskosten omlaag gaan. Ook op het personeel zal kunnen worden bezuinigd. De raad fiatteerde de voorstellen onder voorwaarde, dat de positie van het eventueel afvloeiende personeel nader onder de loupe wordt genomen en zij niet in het nadeel komt door deze wijziging. Wethouder Du Croo lichtte nog toe, dat zowel mijngas als aardgas voor Zierikzee onbruikbaar zijn wegens de enorme transport kosten. Overleg werd gepleegd met de Gasstichting, die een rapport uit bracht over deze materie, waarin de gunstige exploitatiemogelijkheden van een propaangasfabriek zijn neer gelegd. De rondvraag In de rondvraag deelde (op een vraag van de heer bij de Vaate) de voorzitter mede, dat de herverkave ling drainages uitvoert op het ter rein van de kampen aan de Platte- weg. De heer v. d. Doel zou gaarne de mogelijkheid zien geschapen dat het verzorgend personeel op een be hoorlijke wijze de schepen kan be treden die aan het Sas gemeerd lig gen. Het is daar voor winkeliers e.d. buitengewoon moeilijk om aan boord te komen, in verband met de vele schepen die daar ligplaats kiezen. Te vens vestigde de heer v. d. Doel de aandacht op een grote scheur in de muur bij het Luitje. De heer Simmers kreeg in verband met een desbetref fende vraag ten antwoord, dat de ge meente reeds contact heeft opgeno men met G.S. voor het houden van gemeenteraadsverkiezingen. De heer Simmers bracht tevens ter sprake de putten in de verschillende straten (Korte Groendal), Nobelstraat) en het ontbreken van verlichting aan de Touwbaan en een toegangspad naar de huizen aldaar. Hieraan zal aan dacht worden besteed. Het zou nodig zijn dat o.m. bij „Schouwenoord" een lantaarn wordt geplaatst. Hierna sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1