DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gevolgen van Duitsland's verdeling blijven bestaan Kerk te Brouwershaven heeft dringend behoefte aan restauratie Het probleem van landdaling en zeespiegelstijging aan de orde ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. Pr(js per 3 maanden by vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Ver schijnt Dinsdag, Donderdag, Vrydag, Zaterdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN DINSDAG 9 MAART 1954 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 No. 17500 - 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE lange Nobelstraal A 171, Zitrikzee, Poitbu» nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 UitgaveN.V. Drukkerij voorh. lokenman Ochtman lange Nobelstraat A 171 Zierikzee. Russen willen niet meewerken Dc Sowjetrussische hoge commis saris in Duitsland, Vladimir Semjo- novv, heeft het Westelijke voorstel tot het voeren van viermogendhcden- besprekingen, om te komen tot ver lichting van de gevolgen van de ver deling van Duitsland, van de hand gewezen. In gelijkluidende brieven aan de drie Westelijke hoge commissarissen verklaart de Russische hoge com missaris, dat de onderwerpen, die zjj ter bespreking hadden voorgesteld, het best door dc Duitsers zelf behan deld zouden kunnen worden. Op 22 Februari hadden de Weste lijke hoge commissarissen de Sowjet russische autoriteiten schriftelijk het voorstel gedaan besprekingen van de vier hoge commissarissen en de vier commandanten van Berlijn te openen over vereenvoudiging van het perso nen- en goederenvervoer tussen Oost en West-Duitsland en tussen Oost- en West-Berlijn. Bij enkele dezer be sprekingen zouden Oost- en West- Duitse deskundigen toegelaten kun nen worden. De handel tussen Oost en West Verbetering der economische betrekkingen verwacht De economische commissie der Ver enigde Naties voor Europa begint he den een conferentie te Genève over de mogelijkheden, die er bestaan voor uitbreiding van de handel tus sen Oost- en West-Europa. Aan de conferentie zal worden deelgenomen door geheel Europa, behalve Spanje. Deze bijeenkomst, die de vertegen woordigers der deelnemende landen de gelegenheid zal bieden het stand punt van hun regeringen uiteen te zetten, zal in April gevolgd worden door een speciale handelsbijeenkomst gedurende welke de pannen voor uitbreiding van de handel zullen be sproken worden. Alles wijst erop, dat deze confe renties zullen leiden tot verbetering van de economische betrekkingen tussen de landen van Oost- en West- Europa. Uit de ontwikkelingen van de afgelopen zes maanden valt op te maken, dat de Sowjet-Unie en de andere communistische landen van Europa streven naar uitbreiding van hun handel met het Westen. Men ver wacht, dat alle Oosteuropese landen binnen enkele maanden een perma nente vertegenwoordiging te Genève, de zetel van de economische commis sie voor Europa, zullen vestigen. De eerste conferentie zal waar schijnlijk twee weken duren. Churchill werkt weer te hard Oude vitaliteit terug De geruchten over een spoedig aftre den van Churchill houden nog steeds aan. Maar Churchill zelf schijnt niet aan heengaan te denken. Het is op gevallen, dat zijn oude vitaliteit ge heel is teruggekeerd. Iedereen is het er over eens, dat - de premier weer te hard en te lang Werkt. Hij staat vroeg op en werkt tussen ontbijt en lunch vijf uur, tussen de lunch en het avondeten zes uur. Na dc lunch gaat de premier een korte tijd rusten en hij schrijft zijn uithou dingsvermogen toe aan dit korte slaapje. Na het diner werkt hij Weer, drie, vier of vijf uur, al naar hot uitkomt, want een officiële tijd om naar bed te gaan heeft Churchill niet. Nieuwe Franse plannen voor duiktoeslel De Franse Staatsecretaris van Mari ne, Jacques Gavini, heeft meegedeeld, dat raarinedeskundigen een nieuw duik- toestel ontwerpen, waarmee men elf duizend meter onder dc zeespiegel hoopt to kunnen afdalen. Zoals bekend hebben vorige maand twee Franse marine-officieren het we reldrecord op hun naam gebracht door ter hoogte van Dakar met een bathy- scaaf eer. diepte van 4.050 meter te bereiken Volgens Gavini zal het nieuwe toe stel een sterkere romp, grotere tanks cn krachtiger batterijen hebben dan gein etude bathyscaaf Semjonow heeft het Russische voor stel herhaald dat, ter conferentie van Berlijn is gedaan. Dit voorzag in twee aparte Oost-Westduitse commissies - één voor het coördineren van maat regelen voor de handel, de financiën, het verkeer en de grensvraagstuk ken en de tweede ter bevordering van de culturele betrekkingen tussen Oost- en West-Duitsland. „De vorming van dergelijke Duitse commissies zou een oplossing van de interne Duitse vraagstukken het best bevorderen, daar dit een interne aan gelegenheid van de Duitsers zelf is", aldus Semjonow. Koningin Elisabeth van Engeland over Australië Plotseling veel Engelse belangstelling De aanmeldingen voor emigratie naar Australië zijn in Engeland sterk ge stegen als gevolg van een uitspraak van koningin Elizabeth, tijdens een ban ket met leden van hot Australische par lement in Canberra, zo wordt uit Lon den gemeld. De koningin zeide: Australië heeft in zijn korte geschiedenis een gewel dige ontwikkeling doorgemaakt, on danks twee grote oorlogen, waarin het, op de bres voor do vrijheid, aanzien lijke offers heeft gebracht aan men senlevens en materiële rijkdom. Het is een land met schitterende mogelijkhe den voor mannen en vrouwen, voor kapitaal en industrie uit de oude we reld. Laten al diegenen in het Ver enigd Koninkrijk, die .voor hun ken nis en kimnen een wijder perspectief zoeken, Australië zien als het beloofde land. Het ?s een ruim land met ge zonde en sterke mensen, een uitgebrei de nationale hulpbron. Slechts een pessimist zou de toekomst van Austra lië niet rooskleurig kunnen inzien". De kanker in Frankrijk Een vooraanstaande Franse kanker- spccialist, dr. Jean Courtial, heeft Vrij dag te Parijs gezegd, dat van do hon_ derd longkankerpatiënten die hij had behandeld, er tachtig zware rokers wa ren. Hij achtte het echter nog steeds niet mogelijk te bewijzen, dat roken longkanker veroorzaakt. Een andere specialist, prof René Hu- gucnin, zeide, dat hij er tien jaar ge leden vast jn geloofde, dat tabak long kanker veroorzaakt. Thans echter was hij niet zo zeker meer. De Franse bond voor do kankerbe strijding maakte bekend, dat er jaar lijks 85.000 personen in Frankrijk aan kanker sterven. Er worden jaarlijks tussen 140.000 en 150.000 gavallon ontdekt. Kerkje te Eefde afgebrand j Zondagochtend half zeven is brand uitgebroken in het kerkje van de Pro testants Christelijke opvoedingsinrich ting „Nederl. Mettray" te Eefde, on der Zutphen. Toen de brand werd ont dekt sloegen de vlammen reeds uit het dak. In een ogenblik stond het ge bouw in lichterlaaie. De brandweren uit Gorascl, Warnsveld en Zutphen werden gealarmeerd. Toen de brandweren arriveerden had do brand, aangewakkerd door een ster ke Zuidwestelijke wind, reeds een zo danige omvang aangenomen, dat er geen sprake meer van was het kerkje te be houden. Men moest zich beperken tot de nablussing. Na ruimj 1 uur was hot vuur bedwongen. Het kerkje brandde geheel uit. Hot eerst enkele jaren in do kerk aanwezige orgel, ter waarde van 30.000 gulden, werd daardoor ook een prooi dor vlammen. Do schade wordt geschat op onge veer 100.000 gulden, die gedeeltelij fci door verzekering wordt gedekt. Do brand is ontstaan boven in de kerk, in de omgeving van de kachel. Hij kocht een huis Frederick Jewhurst te Ipswich is een paar dagen geleden eens op een verkoping gaan kijken en voor hij er op verdacht was, was hij van een huis voor 175 gulden eige naar geworden. Maar hiermede was het met de verrassingen voor Frederik Jew hurst nog niet afgelopen. De huur ders in het huis kwamen hem een lijst aanbieden met allerlei drin gend noodzakelijke reparaties: een deur was gescheurd, de kozijnen van de ramen verrot, het plafond van een slaapkamer stond op in storten, het dak bleek te lekken en verder waren er gebreken aan schoorstenen en afvoerpijpen. De laatste schok voor Frederick Jewhurst was ,dat de raad van Ipswich over drie maanden zal overwegen het huis op de lijst te plaatsen van huizen die moeten worden afgebroken. Het Zuiden van Noorwegen heeft vorige week te kampen gehad met abnormaal zware sneeuwval, welke vrijwel al het verkeer lamlegde en vooral de steden en dorpen aan de kust meer op een nederzetting in de ijsvelden van de Noordpool deed ge lijken dan op een plaats in een land waar de beschaving met al zjjn voor delen al lang is doorgebroken! Hoe het zij, het lijkt ons maar eng om des ochtends bij het openen van de voor deur tegen een dergelijke sneeuw berg aan te kijken. En dan maar wachten op de sneeuwploeg O De meest verwoestende on- waarheden zijn die, welke bij- na waar zijn. O O ooooooooooooooo^ooo^o^oo Het K. N. M. I. verwacht tot Dinsdagavond: Opklaringen Overwegend droog weer met flinke opklaringen, na in de nacht en och tend hier en daar mist; aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidoostelijke wind; na koude nacht overdag ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. 10 Maart. Zon op 7.08, onder 18.34. Maan op 9.04, onder 1.19. 11 Maart. Zon op 7.05, onder 18.36. Maan op 9.52, onder 2.34. Eerste Kwartier: 11 Maart te 18.51. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 Maart 6.57 v.m. 19.26 n.m. 11 Maart 7.41 v.m. 20.11 n.m. BROUWERSHAVEN 10 Maart 6.31 v.m. 18.56 n.m. 11 Maart 7.17 v.m. 19.45 n.m. Springtij: 21 Maart. Doodtij: 13 en 29 Maart. 25 Nederlandse zeelieden, die de zer dagen te Otaru, Japan, hun schip het vrachtschip „Amstelstad". na een ruzie tussen een stoker en de eer ste stuurman, hebben verlaten, zulley deze week per Vliegtuig naar ons land terugkeren. Volgens berichten in de Ja« panso pers heeft de kapitein deze man nen ontslagen en het schip, met ge decimeerde bemanning zee doen kiezen naar Canada. Er 'zal een ziekenhuis gaan rijden op de grote autowegen in het Westen van Frankrijk. Dit hospitaal staat on der controle van een arts van het ziekenhuis van Saint-Germain-en-Lave. Het ziekenhuis bestaat uit een auto met aanhangwagen. Van binnen is deze ingericht met een röntgen-toestel en een speciale brancard. Bovendien bezit het ziekenhuis op wielen materiaal om de eerst nodige operaties te kunnen doen. Meer dan 80.000 man Amerikaan se troepen zullen deelnemen aan tweir grote voorjaarsoefeningen in atomische en chemische oorlogvoering en ter ver sterking van de verdediging tegen aan. vallen met bacillen. OUDE SCHOONHEID IN GEVAAR Gelukkig initiatief om tot herstel te komen (Van onze redacteur) We gaan achteruit maar hoe hard? Te 's Gravenhagc is een symposium gehouden, waarop deskundigen hun mening hebben gegeven over het probleem van de bodemdaling en de stjjging van de zeespiegel. Dit pro bleem is, vooral voor een wat verder verwijderde toekomst, van eminent belang, daar de veiligheid van ons land er rechtstreeks mee in verband staat. Op het symposium werd o.m. het woord gevoerd door prof. Kuenen, die zijn mening te kennen gaf over de in vloed van het ijs op de hoogte van do zeespiegel. In de ijstijd is die spiegel 100 m. lager geweest dan nu. Nnnr sprekers mening is er thans nog zo veel ijs, dat de zeespiegel nog 40 a 60 m. kan rijzen. De daling van het land gaat minder snel dan do spiogcU- rijzing. Gecombineerd bedragen deze thans misschien 20 cm. per eeuw. Van dit alles weten wij echter niets zeker, omdat peilschalen nu eenmaal onbe trouwbaar zijn. Spreker meent dat in do toekomst op 25 cm. per eeuw moet worden gerekend. Voor Nederland fs het daarom wel noodzakelijk mede te werken aan hot glaciaal Zuidpoolon- derzoek. Prof. dr. ir. A. J. Zuur te Kampen besprak o.m. de inklinking, opmerkend dat zand het minst inklinkt, veen het 6terkst. De inklinking heeft nu niet veel meer te betekenen met betrekking tot de bodemdaling. Prof. dr. ir. F. A. Vening Mcinesz meent, dat de grootste daling bereikt zal zijn plus minus 6000 na Chr. Nederland zou thans 97 m. gedaald zijn. Het maximum zal lOOVs m. bedragen, zodat wij nog 31/2 tb. te wachten hebben, waarschijnlijk meteen snelheid van 20 cm. per eeuw. De Deltacommissie Bij do discussie ztei prof. Thytasen, dat de Delta-commissie uiteraard in dit alles zeer geïnteresseerd is, in het bijzonder in de ontwikkeling in de eerstvolgende 3- if 400 jaar, niet ech ter wat zich in honderd milliocn jaren afspeelt. Voor spreker zijn er veel onzekerheden. Hij is zeer goïtercBsecijd in de ontwikkeling van do zeespiegel- rijzing vooral wat betreft de tijdruim ten waarin de ontwikkeling geschiedt. Een der discussianten merkte op, dat blijkens bepaalde onderzoekingen de Zuidpool-ijskap niet afneemt maar groeit. Dr. Pannenkoek vertélde, dat in do laatste 100 jaar hot Noordpoolklimant een optium bereikte. Er zijn enige aanwijzingen, die optimistisch zouden kunnen doen verwachten, dat do glet- schers en het lnndijs in het Noorden zich niet langer terug trokken. De kerk van Brouwershaven is een voorbeeld van architectonische schoonheid, maar het is geen pro bleemloze schoonheid, want de tand des tjjds knaagde en knaagt aan dit gebouw, waarvan de monumentale lijnen zich zo majestueus aftekenen tegen de luchten van Schouw-Duive- land. De Februariramp heeft het pro ces van achteruitgang natuurlijk in beduidende mate versneld en hoe wel schoongemaakt en alweer in ge bruik staat Brouwershaven voor het probleem de kerk te restaureren en daardoor voor het nageslacht te behouden. Feitelijk leeft de gedachte de kerk te Brouwershaven op te knappen, al jaren, maar nu is dan het moment gekomen dat men de zaak energiek wil gaan aanpakken. De „men" in dit verband zijn de leden van een volijverig comité, onder voorzitter schap van burgemeester J. L. van Leeuwen. Onder het motto: „Aan ons de taak te onderhouden wat onze vaad'ren vroeger bouwden", is het comité aan het werk gegaan en thans is een aantrekkelijke folder versche nen, waarin de bedoeling uiteen ge zet wordt en een beroep wordt ge daan op de burgerzin en de offer vaardigheid van de burgers van Brou wershaven. Van 1 Februari 1953 tot en met 10 September stond de kerk in het zeewater. Veel (men mag gerust zeg- gên: al het mogelijke) werd gedaan de kerk te behouden, maar nu het Sultan Mohammed VI van Ma; rokko is licht gewond aan hot voor. hoofd, toen hij zich in do moskee van Marrakcsj bevond 0111 deel to nemen aan do gebruikelijke gebeden op Vrij-j dag. I-lij werd gewond door do ont ploffing van een lichte granaat van Italiaanso makelij', een wapen, dat bij vorige aanslagen vaak door de natio nalisten werd gebruikt. Marrakcsj is een op een heuveltop gebouwde stad in Zuid-Marokko. water is verdreven, is de tijd meer dan rijp te koersen naar het ogen blik van definitieve restauratie. Er wordt een „spaarplan" uiteengezet in de folder. Hierdoor zouden de bur gers in 1954 iedere maand een vast bedrag voor de kerkresauratie be schikbaar dienen te stellen. Het aan trekkelijke van de zaak is, dat de Rijkscommissie voor Monumenten zorg het bedrag, dat aldus wordt ver kregen, zal vertienvoudigen. Zo wordt b.v. een vaste maandelijkse bijdrage van f 2,50 per jaar f 30,en in feite dus een bijdrage van f 300, Zaak voor gehele eiland Inmiddels geloven wij dat het be houd van het fraaie kerkgebouw een van de weinige voorbeelden van Noord-Franse kerkbouw in Neder land niet alleen een zaak is die zal appeleren aan de liefde voor oude schoonheid der Brouwershavense burgers. Feitelijk ligt hier een taak voor de bewoners van het eiland. De ramp heeft heel veel schade toe gebracht. Het gaat er nu evenwel om dat het geen gespaard werd, zo goed mogelijk wordt opgeknapt, vooral als het onvervangbare kunstwerken be treft als in het onderhavige geval. Het is gemakkelijk te voorspellen, dat het comité er geen bezwaar tegen zal hebben als ook buiten Brouwersha ven hulp wordt geboden. We bevelen deze zaak dan ook hartelijk aan in de belangstelling van het eiland-pu bliek, dat zich zonder twijfel zal ver heugen over dit aantrekkelijk initia tief.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1