DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dulles bespreekt de toestand met enige bevriende mogendheden met schrijven tot Ged. Staten II1"rtcm5'" Directie van de R.T.M. richt zich Middenstandsproblemen in verband met de watersnood DONDERDAG 8 MAART 1954 No. 17517 - 110e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 3.50, per week 27 cent lone nummert 10 c» Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjet (ma*. 15 mm) f 1per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave; N.V. Drukkerij voorb. Lakenman Ochtmon Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 Chinezen helpen Vietminh-rebellen „De Vietminh-luchtdoelartiHerie rondom Dien Bien Phoe wordt door Chinese'communisten bediend. Het betreft hier 37 mm-luchtdoelgeschut langs radiografische weg gecontro leerd, dat ook door een wolkendek op de Franse vliegtuigen schiet", al dus een verklaring van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, die by Maandag voor de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden heeft afgelegd. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Dinsdag te Washington bekend gemaakt, dat minister Foster Dulles in de afge lopen dagen met diplomatieke ver tegenwoordigers van enige bevrien de mogendheden heeft beraadslaagd over de crisis in Zuid-Oost Azië. Eerder op de dag was uit Parijs gemeld, dat de Ver. Staten hadden voorgesteld, dat Groot-Brittannië, Frankrijk, Australië en Nieuw-Zee- lannd samen met de Verenigde Sta ten een ernstige waarschuwing zou den richten aan de „communistische agressors" in dat gebied. Sowjels accoord met technische regeling voor Genève De Sowjet-Unie is accoord gegaan met de voornaamste der technische ■egelingen, die door de drie Weeter lglce mogendheden voor do komende •onferentie te Genève zijn voorge steld. De conferentie over het Verre Oos- »on te Genève begint 26 April. De instemming der Sowjet-Unie werd bekend gemaakt in een aide- ■comoire, die door onderminister van Buitenlandse Zaken Wassily KoeZnet- «of aan de Amerikaanse ambassadeur,' Charles Bohlen, is overhandigd- Boh- len, die bij do besprekingen mot do gassen ook namens Frankrijk en En geland optrad, ontving afschriften ▼oor deze landen- In het Sowjct-antwoord wordt in gestemd met hot Westelijk voorste^ dat Engels, Russisch, Frans en Chi nees do officiële talen zullen zijn op do conferentie en dat er eon 6yateem van gelijktijdig© vertaling zal worden gebruikt. Massa-proef-evacuatie van Amerikaanse stad Op 26 April zal to Spokane in de •taat Washington de eerste Ameri kaanse massa-proef-evacuatie worden gehouden, aldus heeft vice-admiraal Daniël Barbey, het hoofd van do Bur gerbescherming in de staat Washing ton, Maandag medegedeeld!. Dertig duizend inwoners zullen zich bij het alarm uit het zakencentrum van de •tad deel6 in Noordelijke, deels in Zuidelijke richting begeven. Do 6tad wordt hiertoe verdeeld in een Noor- delijko en een Zuidelijke sector. Meer longkanker in Engeland Volgons te Londen van officiële «ijdo bekend gemaakte voorlopige «ijfers had 28 procent van de 45.924 mannen, die het vorig© jaar in En geland en Wales aan kankor zijn ge storven, kanker in de longen of in do luchtwegen, terwijl dit slechts bij vijf procent van de 41.989 vrouwen, die aan de zickto overleden, hot ge val was. Hot kankersterftecijfen was in 1953 vtoor mannen 2.165 en voor vrouwer. 1.836 per millioen. Te Vaticaanstad is officieel bc- bokend gemaakt, dat do Paus op Zater dag 29 Mei de plechtigheid ter heilig verklaring van Paus Pius X op hot St. Pietersplein zal leidon. De volgen de dag Zal in do St. Picter dfc eerste tnis ter ere van do nieuwe heilige worden opgedragen. Of do Paus ook deze plechtigheid zal bijwonen ifl niet fakend. Minister Dulles fieeft Dinsdag zijn wekelijkse persconferentie laten vervallen, omdat hij het te druk had met andere zaken. De woord voerder zei niet te kunnen zeggen, of deze andere zaken verband hiel den met de toestand in Indo-China. Volgens welingelichte kringen te Parys, hebben de Verenigde Staten een verklaring van vyf landen over de oorlog in Indo-China opgesteld. De Franse regering beraadslaagt over een gemeenschappelijke ver-, klaring ,die naar men gelooft com munistisch China zou waarschuwen voor de gevolgen van een Ingrypcn in Indo-China. De ondertekenaars van de verklaring zouden zyn: En geland, Frankryk en de landen van het Anzus-pact, de Verenigde Sta ten, Australië en Nieuw-Zeeland. Toestand van de Japanse vissers ongunstig De 23 Japanse viewers, die met ra dio-actief atol werden overdekt na cje waterstofbomontploffing vjan 1 Maart, Zullen misschien niet meer hun be roep kunnen uitoefenen", aldus hoeft professor Sjotokoe Nakaizocmi van do Tokioso universiteit Dinsdag ver klaard. Hij zei op ©en bijeenkomst van ge leerden te Okajema, West Japan, dat de toestand van enkele patiënten er ger wordt. Het aantal witte bloedj* lichaampjes in hun blood vermindert nog steeds1, hoewel het reeds vijf we ken geleden is dat zij radioactief werden besmot. De aanwezigheid van da stof „Strontium 90" genaamd, in het lichaam van de patiënten baart de doctoren do meeste zorg, aldus de professor. De strijd in Indo-China Verdedigers gebruikten rust voor versterken van stellingen Volgens het opperbevel van de Franse strijdkrachten in Indo-China is het de afgelopen twee nachten rondom Dien Bien Phoe rustig ge weest. Do Fransen maakten van deze rust gebruik om de schade, welke bij do hevige gevechten van de laatste dagen aan hun stellingen was aan gericht, te herstellen en om pa trouilles uit te zenden. Het Franse opperbevel heeft beslo ten de verklaring van minister Dul les inzake inmenging van Chinese communisten in de strijd om Dien Bien Phoe niet te laten verspreiden. Ook commentaren op deze verklaring in do wereldpers mogen niet door Vietnamese bladen worden opgeno,- men. Volgens te Parijs ontvangen berich te», hebben de opstandelingen in In do-China voor do tweede nacht ach tereen hun aanvallen togen hot om singelde Franse bolwerk Dien Bien Phoe niet voortgezet. De verdedigers van de vesting maken van do ge vochtspauze gebruik om hun verdedi gingswerken te versterken. Overval op oude dame te Beemster Dinsdagmorgen te ongeveer half ell hebben tweo jongemannen een over val gepleegd op do 70-jarige mevr. J. Sch.-de H. aan do Oosthuizerweg te Beemster. Do mannen vervoegden zich aan de deur van de boerderij cn do vrouw, tlio alleen thuis waf, liet ben binnen. Even later sloegen zij haar met een breekijzer neer. Door do thuiskomst van do zoon van mevr, Seh. werden zij verhinderd hun slag te slaan. Terwijl deze do achterdeur binnenkwam, zagen do overvallers nog kans de tussendeur te grendelen eii door de voordeur te ontkomen. Na het inslaan van een ruitje vond do hoer Sch. zijn moeder in do gang Met een zware hersenschudding werd do vrouw naar hel stadsziekenhuis te Purmcrend overgebracht. GEWONDEN ONDER VUUR. - De stryd is hard in Indo-China; de ver overingen van de Victminh-troepen gaan gepaard met grote verliezen aan beide zyden, aan manschappen en materieel. In de frontlinie bewyst de helicop ter voor de aanvoer van voedsel en voor het transport van gewonden uit de vuurlinie naar een rustiger gebied, waardevolle diensten. Doch ook de Rode Kruis-troepen .waar op volgens een oude wet niet mag worden geschoten wanneer zy hulp verlenen, worden niet ontzien. Onze foto is er een bewys van: een Rode Kruis-helicopter, geladen met zwaar gewonde soldaten, brengt de slachtoffers uit de frontlinie in de omgeving van Dien Bien Phoe naar een militair hospitaal in Hanoi. De Vietminh-troepen trachten echter, door het leggen van een spervuur, het gewondentransport te beletten. Herdenkingsplechtig heid op 10 Mei De Ned. vereniging van oud-poli tieke gevangenen uit do bezettings tijd organiseert een plechtigheid ter herdenking vian do in de oorlog ge- vallepen, te houden op Maandag 10 Mei op de erebegraafplaats te Bloe- mendaai. Minister J. Suurhoff Zal daar een rede houden. Het muziekkorps der verlenen en mevrouw Hsngel-Coup©- Reactie op brief van Directeur Koninklijke Zeelandia en»g® gedichten verdragen. O Oordeel niet over het binnen- huis, als ge alleen het uit- O hangbord kent. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQO Hel K.N.M.J. verwacht tot Donderdagavond: Zelfde temperatuur "j Wisselend bewolkt en overwegend droog; na op vele plaatsen zware nachtvorst, overdag dezelfde tempe ratuur als Woensdag; matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. 9 April. Zon op 5.59, onder 19.26. Maan op 9.52, onder 2.16. Eerste kwartier: 10 April te 6.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 April 7.28 v.m. 19.54 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 April 7.00 v.m. 19.32 ri.ra. Doodtij: 12 en 28 April. Springtij: 20 April. HET GEBEURDE MET HET S.S. „KRAMMER" op In verband met een schrijven aan Mr Dr A. J. J. M. Mes, lid van G.S., verzonden door de directeur van de Koniklyke Zeelandia N.V., de heer M. Doeleman, inzake de moeilijk heden met het s.s. „Krammer" op Woensdag 24 Maart jl., is van de zijde van de directie der R.T.M. een schryven uitgegaan aan het College van G.S., waarin nauwkeu rig de gang van zaken wordt uit eengezet. In het schrijven wordt uitdruk king gegeven aan de directionele verontwaardiging, daar, aldus de brief, de maatschappij na de oorlog grote bedragen voor Schouwen- Duiveland, speciaal voor het veer Zijpe-Anna Jacobapolder, heeft ge ïnvesteerd. Na de pech met de „Krammer" werd de „Zijpe" naar Schouwen ge dirigeerd, terwijl het s.s. „Minister C. Lely" werd gebruikt voor het passagiers- en personenvervoer. De „Zijpe" voer door tot 3 uur in de nacht. Met een iets geringere fre quentie kon de „Krammer" de mor gen na het gebeurde de dienst her vatten, daarbij geassisteerd door de „Zijpe". In overleg met de Prov. Stoombootdiensten is op Vrijag 26 Maart het s.s. „Dordrecht" inge legd. Geconcludeerd wordt dat de R.T.M. alle service heeft gegeven om de gevolgen te beperken en ook Aanmeldingsorganen voor emigratie Als aanmeldingsorgaan in do zin der wet op do organen voor do emi gratie zijn erkend: 1. de Algemene Emigratis Centrale. 2. Do Christelijke Emigratie Centrale. 3. Do Katholieke Centrale Emigratiestichting. Allo ge vestigd te 'e-Gravenbago. Doze erkenning heeft terugwerken de kracht voor zoveel do sub 1 ge noemde organisatie betreft tot 8 Juli 1952 en voor zoveel do sub 2 en 3 genoemde organisaties betreft tot 21 Juni 1952. Arturo Toscanini, do 83-jarige weroldberoemdo dirigent, gaat zioh terugtrekken. Dit is Zondag meege deeld door <io directeur van de Ame rikaanse omroepmaatschappij N.B.C. na een radio-concert van het N.B.C.- symphonic-orkest, waarmee hot win terseizoen van dit orkest, dat roods jaren onder leiding van Toscanini staat, werd beëindigd. Minister Algera onderscheiden De Belgische minister van Ver keerswezen, de heer P. W. Segers, heeft Woensdagmorgen in het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat te 's Gravenhage, aan zijn Neder landse collega, Mr J. Algera, het Grootkruis in de Kroonorde van België overhandigd, welke onder scheiding de Belgische koning heeft willen verlenen. De Belgische ministers Segers en zijn chef van het kabinet, de heer H. Kuypers, arriveerden Woensdag morgen per auto met hun dames uit België. steeds een reserveschip onder stoom heeft liggen. Herinnerd wordt dan verder aan de schade die diverse schepen op liepen tijdens de vorstperiode. Ge poogd zal worden een oplossing te vinden voor de problemen die ont staan bij zeer laag water, waardoor de schepen uit het roer lopen als gevolg van de stei-ke zuiging. Gereleveerd worden tenslotte de faits et gestes der maatschappij na dé oorlog, op grond waarvan stel ling wordt genomen tegen de ziens wijze van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland", als zou de R.T.M. in het verleden in gebreke zijn gebleven wat betreft de ver voersvoorzieningen. Korte berichten uit het Binnenland LEERDAM. Zaterdag 8 Mei a.s. wordt in Leerdam de Bondsdag van de Nederlandse Rod|e Kruiscorpson gehouden. Do afgovaardigdon van de korpsen, die do in de middaguren te houden Bondsvergadering bezoe ken, zullen daarna door de jubile rende Lcerdamse afdeling, welke dan hot 40-jarigo bestaan viiortv bezig worden gehouden'. HAARLEM. Do Haarlemse gemeen tepolitie gaat thans, als eerste corps in den lande, kleurenfilms gebrui ken voor het fotograferen van ver keersongelukken en bij criminolo gisch onderzoek. Een jaar lang heeft do chef van de technische opspo ringsdienst, de heer J. B. Moulman mot zij» assistenten met Meuren foto materiaal geëxperimenteerd.' 's-GRAVENHAGE. Do grootmoester van hot Huis van H.M. do Koningin deelt mede, dat liet Hof ingevolge die bevolen van H.M. de Koningin we gens hot overlijden van H.K.H. de kroonprinses van Noorwegen één week halve rouw eal aannemen; in-' gaande 7 April. ROTTERDAM. Do rechtbank t© Rot terdam heeft do 24-jarige fabrioks-' arbeider W. van L. uit Rotterdam veroordeeld tot een g/evAngeniseiraf van een jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest. Hij zou drie nachten achter elkaar bij do N.V. Goldschmodings Piano- en Orgelhan- dol hebben ingebroken cn o.m. drio radio's Itcbbcn gestolen. Samenbundeling van krachten noodzakelijk Toekomstmogelijkheden in verband met Delta-plan „Over het algemeen hebben de maatregelen die de overheid trof in verband met de ramp van het vorig jaar, bevrediging gewekt en heeft de regering zich niet van haar slechtste zyde laten zien". Deze me ning verkondigde de heer Joh. Cor- nclissen, lid der Watersnoodcom missie van de Tweede Kamer, in een causerie Maandagavond in „Con cordia" gehouden, op een vergade ring van de V.V.D., onder voorzit terschap van Mr C. J. B. du Croo, die na opening mededeelde, dat de heer J. L. Verhagen, lid der Prov. Staten van Zeeland, wegens ziekte hier geen spreekbeurt kon vervul len. Het onderwerp van de causerie van de heer Cornelissen, die daar op het woord 'verkreeg, luidde: „Middenstandsproblemen in ver band met de watersnood". Van groot belang was het, ook in verband met de kwestie der ver goedingen, dat de overheid hulp en steun had van de verschillende or ganisaties uit de diverse bedrijven. In de landbouw is men over het al gemeen met de getroffen maatrege len wel tevreden, al is men hier nog niet zover met de afwikkeling als in de andere rampgebieden. Bij de handel is het zo dat enige bran ches een betere afwikkeling genie ten dan de rest, wat zijn oorzaak vindt in het feit, dat ze landelijk beter zijn georganiseerd. Met klem wees spr. er op dat samenbunde ling ook hier noodzakelijk is om re sultaten te verkrijgen. De ambach ten zijn afhankelijk van de diensten die daarvoor in het leven zijn ge- roepén. Het kan zijn nut hebben dat ieder bij zijn eigen organisatie aan klopt om op deze wijze meer resul taten te verkrijgen. Voor afwikke ling van de bedrijfsschade dient men zich om formulieren tot de Ka mer van Koophandel te wenden. Als het de landbouw gelukt met be tere vergoedingen uit te komen, dan dankt zij dat vooral aan haar or ganisaties, waaraan de middenstand een voorbeeld mag nemen. Uitvoerig stond spr. stil bij de Middenstandsnota, waarin niet staat wat de overheid voor deze categorie wil doen. Van een gezamenlijk op treden van de drie middenstands organisaties is jammer genoeg geen sprake geweest. Wat het vestigings- besluit betreft ,spr. was de mening toegedaan, dat het funest zou zijn wanneer men alle vestigingseisen over boord zou werpen. Sprekende over de Omzetbelas ting verklaarde spr., dat de minister bereid is deze belasting voor de de tailhandel te verleggen naar de bron, wat voor de handeldrijvende middenstandei-s een voordeel zal be tekenen. Voor de ambachten be draagt het percentage 4 voor de groothandel zal het worden terug gebracht op 3A Enkele toehoorders vroegen na dere inlichtingen over de getroffen maatregelen, waarop zij direct een antwoord kregen of de toezegging dat hun speciaal geval onderzocht zal worden. Na de pauze sprak de heer P. Heering over de toekomst van ons eiland, die hij niet somber inziet. Vergeten zullen we niet worden, daar de overheid hier te veel heeft geïnvesteerd en ook het buiten land veel heeft geholpen. Het zal ons echter niet in de schoot worden geworpen. Er zal met energie ge werkt moeten'worden om gezamen lijk een gemeenschap op te bouwen. Op allen rust de morele verplich ting, mede te werken aan de weder- opbouw, ook al uit dankbaarheid voor a lies wat voor Schouwen-Dui veland werd en nog wordt gedaan. Alleen door samenwerking kan een goed resultaat bei-eikt worden, ook wat betreft de samenvoeging van gemeenten, maar dan moet men de zaak van een bi-edere kant bekijken dan wel eens het geval is. Wanneer men uitkijkt over de eerste vijf jaar na de ramp, dan ziet spr. grote mo gelijkheden voor de toekomst, ook in het licht van het Delta-plan, dat vaste verbindingen naar Noord en Zuid zal scheppen en meer wel vaart in zich bergt, zowel voor de landbouw als de middenstand. Mr du Croo wist zich aan het einde der vergadering de tolk dei- aanwezigen toen hij de beide spre kers dank bracht voor hetgeen zij die avond naar voren hadden ge bracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1