DE ZIERIKZEESCHE COURANT President Eisenhower keert zich Amsterdam wil bevrijdingsdag de komende conferentie te genève tegen de communistenjacht blijven vieren Steeds meer oppositie tegen het „Mc Carthyisme" in Amerika Zeeuwse woningcontingent voor drie jaar bepaald op 2400 Z1ERIKZEESCHEHNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈN; Prys per 3 maanden by vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Ver- achUnt Dinsdag, Donderdag, Vrydag, Zaterdag. Advertentieprys 15 cent per mm. Succcsjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN VRIJDAG 5 MAART 1954 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 No. 17498 - 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Langs Nobelitreat A 171, Zisrikxee, Potlbu» nr, 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave; N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee. Leger Deemt geen communisten in bescherming President Eisenhower heeft Woens dag op zün wckeiykse persconferen tie de beschuldigingen van senator McCarthy, dat het leger „communis ten in bescherming neemt", van de hand gewezen en verzekerd, dat de „uiteindelyke verantwoordeiykheid voor de uitvoerende taak van de Amerikaanse regering, bij de presi dent berust". Zonder senator McCarthy bij naam te noemen, verklaarde de president, dat hij iedere ambtenaar van de uit voerende macht, die niet op een be hoorlijke wijze door de commissies van onderzoek van het Congres wor den ondervraagd, volledig zal steu nen. Hij zeide, dat de V.S. bij het front maken tegen het communisme hun ondergang tegemoet gaan, in dien zij methoden gebruiken, die niet in overeenstemming zijn met de Amerikaanse traditie van recht en billijkheid. Hij prees generaal Zwic- ker, die door senator McCarthy on heus zou zijn bejegend. De president noemde het een on gelukkig iets, dat de jongste ontwik kelingen de aandacht afleiden van de „ernstige problemen", waarvoor het land zich geplaatst ziet. Hij zei: „Ik beschouw het als een ongelukkige zaak, wanneer wij door het niet in acht nemen van de normen van her stel van fatsoen, die door het Ameri kaanse volk worden erkend, worden afgeleid van deze ernstige proble men, waartoe de waakzaamheid tegen iedere vorm van ondermijning van binnenuit behoort". Bijzonder Vogelboek Koningin Elisabeth, de moeder van Koning Leopold, heeft een boek geschreven over het leven der vogels in het park te Laeken. De koningin draagt het werk op aan alle Belgische kinderen en schrijft in haar voorwoord: „De zang der vogels is het schoonste en edelste dat er bestaat". Bij ieder boek behoren vier gramo- foonplaten, waarop het gezang der vogels is opgenomen. De koningin heeft enkele honderden exempla ren van het fraai geïllustreerde boek ter beschikking gesteld voor verdeling onder de schooljeugd. Aansporingen lot verzet in Oostenrijk In het Russisch gestelde vlugschrif ten, waarin de Russische militairen in Oostenrijk wordt verzocht zich aan te sluiten bij „do revolutionnaire cel 68 van het gepantserde garderegiment" zijn in geheel Nedcr-Oostenrijk verspreid, aldus deelde de Oostenrijkse politie Woensdag te Wenen mede. Do Russische atadscommandant te Amstotten had er bij de Oostenrijkso autoriteiten op aangedrongen strenge maatregelen te nemen om de vlugschrif ten te verzamelen en hem ter hand te 6tellen, aldus de politie. De com mandant had er over geklaagd, dat de Oostenrijkse maatregelen tegen het ver spreiden van de pamfletten niet streng genoeg waren. Hij had gezegd de po litie te zullen straffen, tenzij zij de verspreiding kon beletten. Krans op graf van onbekende soldaat Aantal Fransen beren zich tegen Duitse herbewapening Een aantal vooraanstaande Fransen heeft in een open brief in de Franse pers zich tegen de herbewapening van West-Duitsland uitgesproken, zoals in de conventies van Bonn en het E.V.G.-j verdrag voorzien. Het stuk is o.m. on dertekend door de ere-voorzitter van de Nationale Vergadering, Herrlot, oud-premier Daladicr, de ondervoor zitter van de commissie voor buiten landse zaken, Bardoux, do bekende abbé Pierre en do voorzitter van de Liga voor de rechten van de mens, Kahn. Zij roepen „de Fransen die hun be zorgdheid delen" op om op 13 Maart op de Champs Elysees te Parijs bijeen te komen bij het graf van de onbekende soldaat en daar een krans met een lint in do Franse kleuren te leggen, met het opschrift: „Aan de doden van de twee wereldoorlogen. Als teken van afkeuring van de herbewapening van Duitsland". Op 14 Maart zouden elders in het land soortgelijke manifestaties moeten worden gehouden. Na de koude de vlucht Stroom uit Oost-Duitsland neemt weer toe Scdort het einde van de koudcpcriodo neemt de stroom van uitgewekenen uit Oost-Duitsland weer met sprongen toe. Do West-Duitse minister voor Vluchte lingenzaken, prof. Oberlander, schntto deze toeneming op ongeveer veertig procent. Nadat in Februari slechts 5.961 Oost- Duitsers zich in Wcst-Berlijn hadden laten inschrijven ongeveer 2.000 minder dan in Januari melden zich nu weer gemiddeld 500 uitgewekenen per dag. Vooral hot aantal jongeman nen neemt toe als een gevolg van do omstandigheid, dat er in Oost-Duits land opnieuw krachtige acties op touwi zijn gezet om leden te werven voor de gekazerneerde volkspolitie. Lawines eisen slacht offers in de Alpen Een nieuwe golf van lawines heeft in de Zwitserse, Oostenrijkse en Bei erse Alpen tot dusverre acht doden gccist, terwijl acht personen nog wor den vermist. Het Zwitserse lawine-Instituut te Ge nève waarschuwde 6kiërs, dat er op hoogten boven de 1.850 meter een groot lawinegevaar bestaat, zelfs op gewoonlijk veilige plaatsen, en dat het pusseren van oen skiër voldoende kan zijn, om de sneeuwmassa'6 in beweging te brengen. Er gaat in ieder geval wat gebeuren „Er gaat op 5 Mei te Amsterdam in elk geval iets gebeuren dat een voorbeeld kan zajn voor de waardige instandhouding van een onmisbare tra ditie en een getuigenis van de over wegende wens, Nederlands bevrijding te blij ven vieren". Dit heeft de heer H Luir.ink mede gedeeld namens een commissie, samen gesteld uit vertegenwoordigers van Es- poge, Kunstenanrnverzet, Nationale Fe deratieve Raad van het voormalig© ver zet, oud-B.S.-ors en studentenverzet. „Wij hebben", aldus de heer Lui- rink, „organisaties uit allet sltomin-J gen van het volk, zoals de vier vak verbonden, de oud-verzetsorganisaties, de werkgevers-, middenstands-, studen ten-, jeugd-, kunstenaars- en vrouwen organisaties, bovendien de voorzitters van do vijf gomeenteraadsfracties uitge nodigd tot liet beleggen van een bijeen komst ter vorming van een initiatief* comité. In de oorlog en gedurende de watersnood waren allo Nederlanders één. Ook voor do onderhavige natio nale herdenking moeten alle contro versen op de achtergrond kunnen wor den gesteld". De Zwitserse werk kampen in Zeeland Van de acht werkkampen, welke ia Zeeland door Zwitserland worden ge bouwd de eerste is op 15 Augustus van het vorig jaar door Prins Bernhard geopend zijn er nu zes gereed en in gebruik. De laatste twee zullen 1 Mei a.s. klaar zijn. De kampen zullen plaats bieden aan 1386 arbeider». De kampen zijn in Bruinisse, Ooster- land, Zierikzee, Noord gouwe, Brou wershaven, Elkcrze© en Hansweert. Westelijken kunnen Rusland voorstellen doen over administratieve gedeelte Nog antwoord ingewacht van 13 landen Reuter meldt uit Londen, dat de Westelijke mogendheden thans be sprekingen voeren over de organi satie van de komende conferentie te Genève. Zy zyn thans zo ver gevor derd, dat zy de Sowjet-Unie voor stellen kunnen doen over het admi nistratieve gedeelte van de confe rentie. Mogelijk zullen gedelegeerden uit twintig landen de opening van de conferentie bijwonen. Thans wordt nog het antwoord ingewacht van dertien landen. In diplomatieke krin gen neemt men aan, dat alle uitge nodigden delegaties zullen zenden. Er zijn geen maatregelen getroffen voor een onderhoud der ministers van Buitenlandse Zaken van de Weste lijke drie vóór de conferentie te Ge nève. De ministers zullen elkaar ech ter nog voor de conferentie ontmoeten Er dreigt groote staking in Italië De communistische vakbondsleider Giuseppi dl Vittorio heeft Donderdag gezegd, dat het 5.000.000 leden tellen de Italiaanse Algemene Vakverbond de grootste staking van na de oorlog zal organiseren, indien de fabrikanten geen onderhandelingen met do vakbe weging beginnen over hogere lonen. De werkgevers hebben wel onderhan deld met hot 2.500.000 leden tellende Christen-Democratische vakverbond. Dl Vittorioi beschuldigde dit vakverbond er van, dat het bereid was met „be lachelijk kleine" loonsverhogingen ge noegen te nemen. op de conferentie van de NAVO. Men neemt aan, dat zij dan van de gelegen heid gebruik zullen maken, om de agenda met elkaar en met andere landen van de NAVO te bespreken. Amerikaanse, Franse en Britse des kundigen zullen nog vóór „Genève" in Washington bijeenkomen voor be sprekingen over 't Koreaanse vraag stuk. In Parijs zullen „parallel-on derhandelingen" over het Indochi- nese vraagstuk worden gevoerd. Ontploffing in electri- citeitsbedrijf te Voorburg Donderdagmorgen omstreeks kwart over zeven is in het transformator- station van het electricLieit6bedrijf Zuid Holland aan de Hoekwaterstraat te Voorburg een fout ontstaan in een on derdeel van een der schakelinstaïlaties. Hierdoor is een explosie voorgekomen van zulk een kracht, dat de muren en het dak van de ruimte, waarin deze installatie is opgesteld, gedeeltelijk zijn bezweken. Tengevolge daarvan ont stond een begin van brand. Deze brand kon echter spoedig worden geblust^ hij is tot de desbetreffende schake laar beperkt gebleven. Door deze sto ring is de verbinding van de Haagse en Delftse centrales met het koppel- net tijdelijk verbroken. Ook twee ge deelten van de 6tad, die rechtstreeks vanuit dit station Worden gevoed, het Benoordenhoutkwartier en Spoorwijk, kwamen zonder stroom. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorge daan. De materiële schade is echter belangrijk. O o O De vrouw ziet diep, de man O zoekt ver; voor de man is de O wereld het hart, voor de vrouw is het hart de wereld. o O O Hel K, N. M. I. verwacht tot Vrijdagavond: Enkele buien Zwaarbewolkt met opklaringen en enkele buien; kouder dan gisteren; aanvankelijk zwakke tot matige, latei- matige tot krachtigè, van Zuidwest naar Noordwest ruimende wind. 6 Maart. Zon op 7.17, onder 18.27. Maan op 7.19, onder 20.55. Nieuwe Maan: 5 Maart te 4.11. hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 Maart 4.11 v.m. 16.40 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 Maart 3.41 v.m. 15.56 n.m. Springtij: 7 en 21 Maart. Doodtij: 13 en 29 Maart. Prins Bernhard naar Amerika vertrokken Prins Bernhard en majoor-vlieger Sonderman zijn gistermorgen om half tien per regerings-„Dakota" van het vliegveld Soesterberg naar Parij6 ver trokken. Daar zouden zij overstappen op een vliegtuig van het Amerikaanse leger, dat om 4 uur vertrekt en hen naar New York zal brengen. Zoals be kend is zal de Prins op uitnodiging van de Amerikaans© militaire autori teiten enige tijd in de Ver. Staten ver blijven. De secretaris van de Prins, dr. F. A. de Graaff is reeds eerder per K.L.M. naar New York vertrokken. Engels journalist - oud R.A.F.-vlieger bodeSmSgTan°Nedtrland bezoekt ons land Hij komt de verzetsmensen danken Op Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Maart a.s. zal de geologische sectie van het Koninklijk Nederlands Geologisch- Mijnbouwkundig Genootschap een „Dat ik zo veel van Nederland houd Veertien jaar heeft Richard Pape symposium houden mét als onder- komt misschien omdat ik door énkele aan boek gewerkt. Hij heeft het werp „Kwartaire niveauveranderin- van mijn voorouders nog een dor bedoeld als Mn monument van dank- gen, in het bijzonder in Nederland". baarheid, opgericht mede uit naam Tal van takken van wetenschap uwen ben. Maar zeer zeker komt dat van alle R.A.F.-vliegers, die niet meer komen, ieder op hun wijze, tot con- orndat ik zoveel te danken heb aan spreken en van de leden van zijn club clusies over het vraagstuk: „daalt de mannen van het verzet, mannen en die nimmer schreven. Een monument Nederlandse bodem en zo ja, hoe vrouwen van uw ondergrondse be- ™°r Bernard Achterkamp en Jan snel?" weging". Dit vertelde de 38-jarige ?f se"nk beiden ™or bet ™urPe- Het doel van dit symposium is het loton gevallen - en hun families, die samenbrengen van vooraanstaande Engelse journalist Richard Pape tij- pape> en zijn makker William Mohr, specialisten in de verschillende wij- dens zijn eerste ontmoeting met Ne- hebben gehuisvest en verpleegd, na- zen van onderzoek en het afwegen derlandse collega's, in het Vondel- dat op 6 September 1941 hun bom- van de argumenten om aldus tot een menwerper nabij Hengelo was neer- conclusie te geraken over dit vraag- gehaald. stuk. De bewoners van Marrakech in Frans Marokko, zongen en dansten in de straten om zo op uitgelaten wyze hun blydschap te tonen over het bezoek van de nieuwe sultan, Sidi Mohammed Ben Moulay Arafa, aan hun stad. Een duizendkoppige menigte volgde vanaf de trottoirs het kleurige schouw spel, dat de voorbytrekkende stoet van de sultan, tydens dit eerste bezoek sinds de troonsbestyging bood. Ook dc pers keert zich tegen de senator Ook de voorzitter van de nationale commisie van de republikeinse partij, Leonard Hall, heeft critiek op Mc Carthy laten horen. Hij verklaarde nl., na een onderhoud met president Eisenhower over de kwestie-McCar- thy, dat hij niet meer met de senator kan „meegaan", als deze personen aanvalt, die ook het communisme be strijden. Op de vraag, wat Eisenho wer over de kwestie 'gezegd had, wilde Hall niet antwoorden. Volume voor 18 woningen te Zierikzee Het vooraanstaand dagblad, dei „Washington Post", heeft een beroep; gedaan op president Eisenhower om een krachtig standpunt in te nemen tegenover senator Joseph McCarthy en „het verlammende vergif van het McCarthyisme te neutraliseren". De „Washington Post" drong er bij de president op aan om: 1. zichzelf en zijn regering ondub- belzinig te distanciëren van McCar thy en het McCarthyisme; 2. hervormingen in de Senaats voorschriften te bevorderen, waar door een einde gemaakt zou worden aan ondervragingen door één man, getuigen zouden worden beschermd en een quorum vereist zou worden voor het houden van verhoren en het uitgeven van dagvaardingen en 3. afkondiging van het beginsel, dat de verantwoordelijkheid berust bij de uitvoerende macht. Do ondor communistische leiding 6taando „Freic Deutsche Jugcnd" heeft het plan met Pinksteren in Oost-Bcrlijn onder het motto „Voor vrede, oenheid en vrijheid" de tweed© zogenaamdo „Duitse bijeenkomst" te houden. Do eerste bijeenkomst had Pinksteren 1950 plaats. Toen kwamen duizenden jonge lieden ondanks strenge bewaking van do sectorgrenzen naar Wcst-Berlijn. parkpaviljoen te Amsterdam. Hij vertelde, dat hij gekomen is als afgevaardigde van de Escaping So ciety - een club van geredde (R.A.F.) oorlogsvliegers, die telkens opnieuw metterdaad hun erkentelijkheid tonen jegens allen in West-Europa, die tot hun redding hebben bijgedragen - dat de Nederlandse ambassade dit bezoek heeft voorbereid; dat dit be zoek samenvalt met het verschijnen De verdeling van het Zeeuwse wo- Ged. Staten wijzien er nog op, dat de in Nederland van zijn boek „Met ningcontingent voor de jaren 1954, gemeenten bij de bestemming van de hand en tand". („Boldness be my 1955 en 1956 is door Gedeputeerde te bouwen woningen rekening moeten friend" - met een voorwoord van Staten van Zeeland bekend gemaakt, houden met de belangen van de in- Lord Tedder, maarschalk van de De minister van Volkshuisvesting en dustrie of de bedrijven. R.A.F. - vertaald door Ton v. Beers, Wederopbouw heeft het totaal aantal Van de 1500 „herbouwwpnüigen"i bij H. J. W. Becht). woningen, dat gedurende deze drie- hebben Gedeputecrdo Staten 754 wo- jarige periode mag worden gebouwd ningen rechtstreeks aan de gemeenten vastgesteld op 2400. De bewindsman toegewezen. De overige 746 woningen Drie iaar geëist tejjen bepaalde daarby echter, dat 1500 zijn centraal gereserveerd. hiervan enkel en alleen voor her- Hier volgen nog de aantallen nieuw- Ncdcrlandcr in Indonesië bouwgevallen ten gevolge van oor- bouw'woningcn en herbouwwoningen, logsschade mogen worden bestemd. toegewezen aan: Middelburg 25 en 101, Tegen de Nederlander V. Barkey, die VLseingen 25 en 106, Goes 90 ©n 0, voor het Landgerccht te Djakarta heeft Daardoor bleven slechts 900 woniu- Temeuzen 58 en 0, Zierikzee 15 en 3. terecht gestaan op beschuldiging van gen ter beschikking voor nieuwbouw! het zonder vergunning in bewaring heb- of aanvulling van hot gewone tekort. ben van patronen voor vuurwapens is Gedeputeerde Staten zijn dan ook nog Do Canadese regering hoeft be-, een gevangenisstraf geëist van drie jaar. nooit zo bezorgd over het bouwvolume sloten de Poolse politiek© vluchteling Do djaksa van hot Landgerccht, geweest als thans. Het college meent, Nowalinski, die in zes landen in hech- Siahaan, voerde als bezwarende om- dat door deze geringe toewijzing van tenis is geweest na er tevergeefs asyl standigheden aan, ton eerste dat be- do zijde van het Rijk de ontwikkeling tö hebben gezocht, toestemming te ver- klaagde do patronen zonder vergun- van Zeeland onmogelijk wordt gemaakt, lonen zich in Canada te vestigen. Zij ning bewaard heeft in een tijd van on- Ged. Staten zullen echter hun pogin- gaf Canadese immigratiedienst to rust en in een tijd, waarin do staat gen om verhoging van hot Tantsoen Londen last hem, indien hij een goede van oorlog en beleg nog van kracht is; te verkrijgen voortzotten. Het collego gezondheid geniet, eon visum te go ten tweede dat beklaagd© bij het ge- is niet pessimistisch. ven. Nowalinski was in 1949 van oen rechtelijk verhoor eerst heeft getracht Het geringe aantel dat overbleef na Fcolso vrachtboot weggelopen. Sedort- do zaak te verdraaien; ten dorde dat aftrek van de hcrbouwgovallen, aldus dien j3 hij of op zee, of in gevangen- hij, na enige waarschuwingen to heb- Ged. Staten, maakt do verdeling over schap geweest. ben ontvangen, heeft toegegeven dat do 101 Zeeuwse gemeenten er niet Volgens berichten, die van het lo- zijn bij het verhoor door do politio gemakkelijker op. Zij zijn zich er och- ger to velde in Saigon ontvangen zijn, afgelegde verklaringen juist waren; ter terdege van bewust dat onderstaan- zyn Cr onder de opstandelingen in en ten vierde dat hij geen aangifte bij do toewijzingen in verschillende ge- Laos epidemieën van oerwoudziekten de politie heeft gedaan, wetende dat meenten mot teleurstelling zullen wor- uitgebroken. Eén soldaat op do tien het in bewaring hebben van do patro- den ontvnngon. Onder do huidig© om- zou niet in staat zijn aan do strijd non ongeoorloofd is. Do hoge leeftijd standigheden zal men zich echter met «Jcol te nemen. De epidemieën worden van beklaagde in aanmerking nemend, het toegewezen© tovredon moeten 6tel- toegeschreven aan 6lechto voeding en eiste hij drie jaar, met aftrek. Ion. gebrek aan medicamenten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1