DE ZIERIKZEESCHE COURANT ier, die ook voor andere schepen yWee mannen en vrouw uit Porto Rico ee mannen en vrouw uit Porto R demonstreerden voor hun land Enorme oliebrand op de ter reinen van de B.P.M. te Pernis Antwerpenaren vergeten Schouwen en Duiveland niet ZIERIKZEESCHEHN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Pr(js per 3 maanden btf vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Ver schijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag, Zaterdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN DONDERDAG 4 MAART 1954 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobêtrtrost A t7t, Ziurikiee. Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee No. 17497 - 110e Jaargang ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN IN DE SOEDAN Duits geheim uit tweede Doden en gewonden eisende relletjes were,doorlog onthuld toen generaal Naguib arriveerde Ontvangstplechtigheid kreeg chaotisch karakter Weerstations in het hoge Noorden Een van de best bewaard gebleven geheimen uit de tweede wereldoorlog, het vestigen van weerstations in de Noordelijke IJszee, is dezer dagen onthuld door een van de organisa toren van het plan, aldus meldt de „Salzburger Nachrichten". Op een bijeenkomst van de Oos tenrijkse alpinistenclub te Salzburg beschreef Prof. Heinrich Schatz, een vooraanstaand Oostenrijks meteoro- De demonstranten, die met messen loog, bijzonderheden van de „Opera- en speren vochten, richtten zich niet tie-Contrabas". In de jaren 1941 tot slechts tegen de ordetroepen, doch 1945 waren twee groepen weerkundi- ook de onafhankelijk gezinde en de gen naar Noordoost-Groenland over- De ongeregeldheden begonnen een „pro-Naguib" Soedanezen raakten gebracht, vier groepen naar Spits bergen, een naar Franz Jozefland en een naar Hope Island, ten Zuidoos ten van Spitsbergen. De ongeregeldheden, die in de Soe- President Naguib en de gouver- danese hoofdstad Khartoem zyn uit- neur-generaal reden langs een om- gebroken, hebben ongeveer 34 doden naar hat PaleU van de gouver- neur. Inmiddels echter marcheerden geëist. Meer dan personen zun ge- de v00rstanders van Soedan's onaf- geëist, Meer dan 100 personen zijn ge- hankelijkheid naar het paleis. Hier wond en meer dan 150 personen z(jn ontstond handgemeen, waarbij de de- vinden zich ttvec polüie-officieren, monstranten met stokken en traan- van wie de ene, de Brit' Harold McGuigan, de enige Britse politie officier in Khartoem was. gasbommen bestookt werden. O Een wijnstok draagt drie tros- sen: de eerste van het genot, O de tweede van dronkenschap en de derde van berouw. O O Het K. N. M. I. verwacht tot Donderdagavond: Enkele buien Half- tot zwaarbewolkt met enkele buien; dezelfde temperatuur als gis teren of iets hogere; krachtige tot matige Zuidwestelijke wind. 5 Maart. Zon op 7.19, onder 18.25. Maan op 7.02, onder 19.25. Nieuwe Maan: 5 Maart te 4.11. HOOGWATERSTANDEN massaal karakter aan te nemen toen handgemeen. Het paleis van de gou- president Naguib van Egypte Maan- verneur-generaal, waar president Na- dag op het vliegveld aankwam. Hij guib ondergebracht was, werd be- werd hier opgewacht door de gou- waakt door Soedanese en Britse verneur-generaal, Sir Robert Howe, troepen. de Soedanese premier en een ere- wacht. Op het vliegveld had zich een menigte van ongeveer 50.000 perso- Destuursvergadering wereld' Niettegenstaande het feit, dat de geallieerden in dit gebied opper machtig waren, werden de weerkun digen per schip of per vliegtuig naar hun posten gebracht, waarbij zij leef- ZIERIKZEE: KOSTBAAR KUSSEN VOOR PROVINCIE NOORD-BRABANT. Onlangs 5 Maart 3.31 v m. heeft het hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen ln Kennemer- land en West-Friesland op een veiling in Amsterdam een kostbaar kussen BROUWERSHAVEN: aangekocht, waarop de Brabantse leeuw, getooid met hertogshoed, staat 5 Maart 3.03 v.m. nen verzameld. Toen president Na- federatie dierenbescherming tocht voor twee jaar meekregen. Zij guib de wacht wilde inspecteren, woonden in ijshutten en zonden om doorbrak de menigte het politiecor- De zïïenl!'l bestuursvergadering d0 dtle uur weerberichten naar don en de ontvangstplechtigheid nam van de Wereldfederatie tot Bescher- Duksbmd een chaotisch karakter aan. Buiten ming van Dieren zal van 10 tot en het vliegveld echter werd een grote me^ April in hötel Kurhaus te menigte van aanhangers van de Soe- Schevenignen. Deze zomer zullen Amerikaan- danese onafhankelijkheid door de De ..piece de resistance" van de se bergbeklimmers een poging doen Soedanese troepen op een afstand agenda vormt het wereldcongres te om de op één na hoogste top van de gehouden. Hier hief men kreten Londen, dat van 16 tot 20 Mei zal de Everest-groep, de Makaloe, onge- aan zoals „Geen Engeland en geen worden gehouden. Van de verdere veer 8.500 meter hoog, te bestijgen atfpnrlantinffiri viir» fc* nnpmPPhpt 7nnf?pr 7iitircfnfanrt'ir'ifan Ho laï/Tar Egypte". Russische treilervloot op de Vikingbank Nederlanders durven netten niet uitzetten agendapunten zijn te noemen: het zonder zuurstofapparaten. De leider massale varkensslachten in Amerika, van de expeditie, William Siri, heeft verdoving van dieren met CO 2, de verteld, dat dit de eerste poging zal jacht in Canada, apen in projectielen, zijn om de Makaloe te bestijgen en transport van slaehtpaaren uit Polen een top van het Himalayagebergte en Denemarken, dierenmishandeling die hoger dan 8.000 meter ligt, te be- in Luxemburg, hondenvlees als ge- reiken zonder zuurstofapparaten. Van neesmiddel, het vraagstuk van de de bestijging wil men een kleuren- kettinghond, enz. enz. film maken. Nadat enige tijd geleden de treiler „Herman" op de visgronden van de zg. Vikingbank in de Noordzee was aangevaren door een Russische trei- vreemde belangstelling aan de dag legde - de bemanning heeft volgens verklaringen van de IJmuidense vis sers met kijkers de Nederlandse trei- lers terdege bestudeerd - komen nu berichten van de Vikingbank binnen, dat daar een hele vloot Russische Maandag zijn in het Amerikaanse gangen te bereiken of zochten dek- treilers vist. Huis van Afgevaardigden vpf leden king achter hun stoelen en bezoekers De Nederlandse treilers durven van het Huis door revolverschoten op de publieke tribune lieten zich op hun netten niet overboord te zetten, van de publieke tribune gewond. Eén de grond vallen, daar zij bevreesd zijn dat die in het van de leden, Alvin Bentley, een Re- De afgevaardigde Louis Graham voorbijvaren zouden kunnen worden publikein, kreeg een kogel in de borst zeide gezien te hebben, dat de vrouw beschadigd. onder het hart. Ben Jensen (Iowa) omhoog schoot. De mannen daaren- De IJmuidense treiler „Norma Ma- werd in de linkerschouder geraakt, tegen hadden wel degelijk de zaal ria" bijvoorbeeld, is reeds naar Noor- De afgevaardigde Kennets Roberts ingevuurd. delijker gronden vertrokken om daar (Alabama) en Clifford Davis, een De- Volgens leden van de politie had zijn geluk te beproeven. mocraat, werden beiden in het onder- de aanslag ten doel de aandacht op been geraakt. De vijfde, George Fal- Porto Rico te vestigen. Men had niet noirnoKpIpn in Khar/npm ,on (Maryland) werd in het djjbeen de indruk hier met een goedgeorga- UeirOeDeieniniViianueiIl Mtpo#fcll_ niseerde actie te doen te hebben. Revolverschoten in Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Vijf senatoren werden gewond geborduurd. Dit kussen werd geveild tezamen met een ander exemplaar waarop het wapen van het hoogheemraadschap staat afgebeeld. Na de aankoop werd besloten het kussen met de Brabantse leeuw aan de provincie Noord-Brabant aan te bieden. De heer J. Posch (rechts), dijkgraaf van het'hoogheemraadschap, biedt Prof. Dr de Quay het kussen aan. Mr Dr J. Belonje (rechts achter) en de heer G. A. M. van Roolj (links achter), resp. secretaris van het hoogheemraadschap en griffier van de provincie Noord- Brabant, kijken belangstellend toe. Twee gevulde tanks werden prooi der vlammen Van Maandagavond tot Woensdag- ding schuimblusmiddelen, bestemd middag heeft een enorme brand ge- voor het blussen van de brand in woed in enkele tanks op de terreinen Pernis. Dinsdagavond Iaat woedde de van de B.P.M. aan de Vondelingen- brand nog onverminderd voort. Op weg te Pernis (Rotterdam). De brand het ene ogenblik leek het alsof de oatstond in een der tanks, maar sloeg brandweren winst boekten, maar op .fc'ljwel onmiddellijk over op een het andere moment scheen de winst zijn de koffie- en theeprijzen op- tweede olietank, die er naast stond zich weer in verlies om te zetten. De nieuw verhoogd. De thee zal met 6 en weldra sloegen de vlammen hoog verwachting leefde echter dat in de cent per pakje van 100 gram in prijs op. De brand ontstond door een ont- loop van Woensdagmiddag het vuur verhoogd worden, de stijging van de ploffing, die in wijde omtrek werd zijn spel zou hebben uitgespeeld. Een koffieprijs bedraagt 22 cent per 250 vernomen. Persoonlijke ongelukken Dinsdag gemeld bericht, dat ook een gram. (Deze verhoging is een gevolg deden zich niet voor. derde tank vlam zou hebben gevat, van het prijsverloop op de wereld- bleek onjuist te zijn. markten, waar de stijging minstens Enorm hard is er door de brand- Uit na(jere berichten omtrent de het dubbele bedraagt. Koffiebranders weren gewerkt om de reusachtige krand je pernis bleek Woensdagmid- en theepakkers zagen zich daardoor t-»~ 4-.Tr„o dag, dat (je brand toen in hevigheid voor de noodzakelijkheid gesteld de aanmerkelijk verminderd was. De detailprijzen opnieuw te herzien). Springtij: 7 en 21 Maart. Doodtij: 13 en 29 Maart. De Nederlandse vereniging „Neer- landia" te Antwerpen, waarvan de Nederlandse consul-generaal be schermheer is, wil medewerking ver lenen aan de door de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" geor ganiseerde boomplantactie. De ver eniging zal in Antwerpen de verkoop van zgn. boomcertificaten ter hand nemen. Koffie- en theeprijzen weer omhoog Met ingang van Woensdag 3 Maart vuurzee te bestrijden. De twee bran dende tanks hadden ieder een houd van 10.000 m3. Brandende olie vrees, die men Dinsdagavond koes getroffen. Rust is thans weergekeerd De aanvallers, twee mannen en een Meer dan 4.000 aanhangers van de vrouw ujt porto Rjc0_ bevonden z,ch onafhankelijkheidspartij hebben op op de puWteke tribune, bij de persaf- last van de politie per trein Khar- deIing zjj hurkten op hun zetels en toem verlaten. Zij gingen terug naar openden be, vuur met jn iedere hand het district Gezira in Zuid-Soedan. (,en rev0,ver Carl van Zandt, een Re- De onafhankelijkheidspartij gaf bij publikeinse afgevaardigde uit Penn- hun vertrek een verklaring uit, waar- syIvaniai sprong op een van hen toe in de incidenten van Maandag be- en greep hem bij de arm. De anderen treurd werden, maar de regering ge laakt werd, omdat zij „een schrikbe wind in de hoofdstad heeft ingesteld" Dinsdag heeft de politie twee per sonen ,die weigerden gefouilleerd te worden op wapens, doodgeschoten. Overigens was het rustig in Khar toem. Russen verbroederen zich op Shetiand-eiiand werden door de zaalpolitie overmees terd. De Portoricanen zagen echter nog kans een Portoricaanse vlag te ontrollen en omhoog te werpen. De vrouw riep: „Ik ben Portoricaanse, mijn land moet vrij". Zij riep haar naam: Lolita Lebron. De leden van het Huis van Afge vaardigden hadden juist gestemd over een wetsontwerp tot toelating van Mexicaanse arbeiders. Het schie ten begon, toen de voorzitter, met de hamer in de hand, de stemmingsuit- Sedert afgelopen Zaterdagnacht zit sjag bekend wilde maken. Toen de een Russische treiler vast op de kust schoten knalden zocht ieder dekking van Unst, een der Shetland-eilanden. en er ontstond een ware paniek. Af- De boot maakte deel uit van een groep van elf, die op de haringvangst was. Alle pogingen om de treiler vlot te krijgen zijn tot nog toe mislukt. Inmiddels heeft de bemanning van de gestrande boot, aanvankelijk met enige reserve bejegend, zich in grote mate met de bevolking van het eiland munistisch China verzocht, 41 Ame- verbroederd. De mannen hebben blijk- rikaanse, Canadese en Britse onder- gegeven van grote dankbaarheid voor danen of te berechten of vrij te laten, het ondervonden hulpbetoon en van aldus werd door het ministerie van hun kant geschenken aangeboden, Buitenlandse Zaken medegedeeld, zoals vaatjes haring, sigaretten, blik- Engeland verzocht tevens, dat con- ken geconserveerd vlees en zelfs een sulaire ambtenaren tot de gevange flesje parfum met het opschrift: Ter nen worden toegelaten, gedachtenis aan goede kameraden. gevaardigden trachtten de wandel- Geallieerde gevangenen in Communistisch China Paarden ter receptie Op een receptie die in „Belle- vue" te Amsterdam werd ge houden (ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Ruiter- huis Rolff) was een aantal onge wone gasten aanwezig. Aan de linkerzijde van de zaal waren nl. elf boxen ingericht, waarin elf „bekende hoofdstede lijke paarden" aan de receptie luister bijzetten. Behalve voor de gasten die o.m. elk een vijg kregen was ook voor de paar den goed gezorgd en de rijkelijk gevulde ruiven werden dan ook duchtig aangesproken. Af en toe klonk van de zijde der „stallen" een luid gehinnik, maar het is niet bekend of dit veroorzaakt werd door het vertellen van paarden- moppen. De pony, die op het to neel een plaatsje had gekregen, voelde zich daarbij maar eenzaam. MELKSLIJTERS REIKEN ELKAAR DE HAND Laatste uitreiking van slijtersmateriaal voor getroffenen te Zierikzee Commissie Noodfonds Melkhandel deed prachtig werk spoot omhoog en ondanks de koude ter(je, nj. dat de kap van de tank pTTt>MFDrNn u t wrt* xr - was er op het terrein een enorme be- zou gaan> is ongegrond gebleken. De PURMEREND. Het Witte Kruis te langstelling. De rode vuurgloed, tegen vuurtongen waren volgens de politie Formerend zal eerstdaags een pri- een achtergrond van 'n witte sneeuw- veeej kleiner geworden en men was meur ip den lande brengen, nl. het vacht, vormde een machtig schouw- dan ook geneigd te denken, dat het organiseren van een grootmoedercur- SPOd het groot alarm rukten de be- erf®te voorbii was- Hoe lang de brand sus> daar men er in purmerend van up het groot aiarm rukten ae oe echter nog voort zal duren, nu het drijfsbr and weren van verschillende vuur in omvang is verminderd, is overtuiSd 1S» dat «grootmoeders soms omliggende gemeenten, alsmede de moeilijk te zeggen, aldus werd mede- zeer onpaedagogisch tegen hun kleln- havenbrandweer van Rotterdam uit, gedeeld. kinderen kunnen optreden", die tesamen het vuur krachtig aan pakten. In de loop van Maandag- avond en Dinsdag brandde de eerste tank vrijwel geheel uit, maar het vuur woedde nog onverminderd in de tweede. Dinsdagmiddag zijn drie Douglas „Dakota'-vrachtvliegtuigen van de K.L.M. van Schiphol naar Londen gevlogen voor het halen van een la- „Uit de schenking van mclkslgjters- kingen worden georganiseerd, t.w. te llrtrt tin "rtrtu- materiaIen voor de getroffenen bltfkt Sommelsdijk, Middelharnis, Goes, VOOr VIjr-en-TWiniig Jelui de solidariteit die de slaters in het Bruinisse, St. Philipsland, Zierikzee land gevoelen met hun collega's in en Kruiningen. 4 Maart 1929 het Zeeuwse rampgebied. Het is te- Voor andere getroffenen, hoofdza- ZIERIKZEE. In de gymnastiekzaal vens een bewys van de kracht der kelijk uit Ouwerkerk en Oosterland van de Rijkskweekschool werd een vrije organisatie, die naast een Pu- (en enkele Schouwse slijters) werd feestavond gehouden in verband bliekreclitclyke Bedrijfsorganisatie, de laatste uitreiking te Zierikzee met het feit dat de heer S. van een eigen taak vervult", aldus de voorbereid. Na deze uitreiking, aldus der Weyde, leraar aan die school, heer C. de Boer, voorzitter van de spr., resteren nog enkele duizenden, veertig jaar aan het onderwijs was Commissie Noodfonds van de Neder- die zullen worden aangewend voor verbonden. landse Melkhandel, op de laatste uit- individuele noodgevallen. Spr. wees reiking van schenkingen aan getrof- er op, dat dit alles niet had kunnen WESTENSCHOUWEN. Op de Krab- fen melkslyters, die Dinsdagmiddag gebeuren zonder de vrije organisatie, bclaarsbank N.N.O. van Scharen- te Zierikzee in het „Huis van Nas- die hij als bijzonder noodzakelijk be- dijke, is het Belgische s.s. „Schel- sau" plaats vond. schouwde. dedam" gestrand. Het schip, dat ge- Het adviserend lid van de commis- ,vas met s'^nkool. kon door Voor de zevende maal stonden de s]e de heer D B bracht h„ dank een Belgische sleepboot worden blinkende emmers, bussen, roerders, v00r diens zeer accurate medewer- vlot getrokken. 1 De Belgische minister-presi- dent, Van Houtte, heeft Dinsdag in Engeland heeft wederom aan com- de Kamer van Volksvertegenwoordi gers meegedeeld, dat op 11 April al gemene verkiezingen zullen worden gehouden. De premier zeide dit in antwoord op een vraag van de leider van de sociaal-democratische oppo sitie, Max Buset. Het Amerikaanse ministerie van Engeland treedt op voor Amerika het leger heeft bekend gemaakt, dat Daar er geen onmiddellijk gevaar en Canada, daar deze landen de com- een derde batterij atoomkanonnen voor de treiler bestaat, blijft de be- munistische regering van China niet binnen enkele maanden naar Europa manning aan boord huizen. erkennen. gezonden zal worden. ELLEMEET. Oudergewoonte werd hier weer het Strafeest gevierd, waaraan twaalf keurig versierde paarden deelnamen. Tengevolge van de weersomstandigheden kon de voorgenomen verfilming niet maten en vaten te pronken voor een klng. De heer Boone heveldg deze gezelschap getroffen sinters uit het dank echter over de Nedel.,andse rampgebied, die onder de indruk wa- melkhandel, die dit alles heeft mo ren van de solide kwaliteiten der ma- gelljk gemaakt. De heer Boone k tenalen, die op deze m.ddag werden van de moeilijkheid om het mate. uitgereikt. riaal rechtvaardig te verdelen. Hier- De heer De Boer herinnerde er aan naar echter is gestreefd en hij hoopte doorgaan, 's Avonds werd de Stra hoe de Nederlandse melkhandel zich dat het materiaal ook al kon geen besloten met een uitvoering in café onbetuigd liet bij de inzameling honderd procent worden vergoed „Oudendyke". voor het Rampenfonds. Toen werd met succes zal worden gebruikt. een bedrag van f 60 000 biJeenge- Een twintigtal slijters namen daar- BRUINISSE. Onder voorzitterschap bracht, maar de bereidheid om te op het hun toebedachte in ontvangst, van de heer W. van den Berg ver- helpen, wilde men ook nog op andere Na de uitreiking maakten de heren gaderde dc plaatselijke afdeling wijze laten gelden. Zo werd de Com- Moermond (Noordwelle) en Kuyper van de Bond van Mosselkwekers, missie Noodfonds gesticht, die f21.000 (Ouwerkerk) zich tot tolk van de ver- Bcsloten werd een request te zen- inzamelde onder de leden van de vier gadering, door uitdrukking te geven den aan dc minister, met het ver- landelijke bonden van melkhandela- aan de diepe erkentelijkheid voor zoek tot uitstel van pachtbetaüng. ren. Op zes plaatsen konden uitrei- deze buitengewoon gulle geste.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1