DE ZIERIKZEESCHE COURANT Generaal Naguib weer in waardigheid hersteld Amerika zal zorgen voor uitrusting van vijf Nederlandse divisies Frankrijk heeft nieuwe plannen om opstandelingen te verslaan ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN. PrUs per 3 maanden bty vooruitbetaling f 3.50, per week 27 eent. Losse nummers 10 cent. Ver schijnt Dinsdag, Donderdag, Vrjjdag, Zaterdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) t 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN DINSDAG 2 MAART 1954 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 No. 17496 - 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikxee, Postbu» nr. 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelttraat A 171 Zierikxee. SENSATIONELE WENDING IN EGYPTE Nasser blijft premier Volgens een officiële mededeling van Radio-Cairo, zal generaal Mo hammed Naguib, die Donderdag af trad als president en premier van Egypte, in zijn waardigheid van pre sident worden hersteld. Luitenant-kolonel Abdel Nasser, de man die zichzelf na de val van Na guib tot premier benoemde, zal deze post behouden. ïn Februari 1953 maakte Naguib als premier de instelling van een Congres bekend, dat gedurende een overgangs tijd van drie jaar over Egypte zou heersen. Naguib kreeg als leider der revolutie souvcrcine rechten. Het Con gres bestond uit de Revolutionnaire Raad en de Raad der Ministers. Tevoren waren allo politieke par tijen ontbonden en er was een com missie in het leven geroepen, die een nieuwe grondwet moest opstellen. Egypte wend 19 Juni 1953 tot re publiek uitgeroepen, generaal Naguib werd president en premier. Generaal Naguib werd op de hoogto gesteld van het besluit van de Revo- Anti-Communistische Chinezen naar Rood-China? De Verenigde Staten zijn van plan deze week te beginnen met de depor tatie van ongeveer 300 anti-communis tische Chinezen naar communistisch China. Hieronder vallen zeelieden en Chinezen, die zich onwettig in Ame rika hebben gevestigd. Volgens de advocaten van de eerste groep 'van twaalf, die per vliegtuig r.aar Hongkong zal worden vervoerd o,m vandaar over te steken naar het vasteland, staat het deportatiebevel ge lijk aan een doodvonnis. Zij waren van plan om op 1 Maart voor hetr Fe>- derale Hof te Washington een actie te beginnen om de deportaties te voor komen. C Bureau „landelijke organi satie voor de kanker bestrijding" gesticht Nu de voorbereidende werkzaamhe den van de Stichting „Landelijke Or ganisatie voor de Kankerbestrijding'' zijn geëindigd, is een bureau opgericht. Het bestuur heeft tot directeur daar van benoemd de heer C. W. Schuller, oud.resident, thans werkzaam bij d6 Verenigde Naties als vertegenwoordi ger van de technische hulpverlening aan de Arabische landen van het Mid den Oosten te Beyrouth. De Stichting is zoals bekend het overkoepelend orgaan van alle in stituten en instellingen, werkzaam in het belang van de practische kanker bestrijding. Het bureau van de Stichting is (voorlopig) gevestigd te Arasterdam: Koninginneweg 28. Massa-demonstratie te Djakarta tegen „belediging van de Islam" Kapitein van het leger gedood Bij de grootste demonstratie die ooit te Djakarta werd gehouden (men spreekt van 300.000 deelnemers) zijn Zondagmorgen een kapitein van het leger gedood en een scholier licht ge wond door woedende demonstranten. Twee kantoren van militaire instan ties werden vernield en de inboedel in brand gestoken. Deze honderdduizenden Islamieten, waaronder tienduizenden vrouwfen, na men deel aan een demonstratie, als protest tegen beledigingen, aan het adres van de Islam en de profeet door „proletarische partijen" die onder com munistische invloed 8taan. De demon strate werd georganiseerd door het ,i,Contactlichanm voor Islamietischo organisaties" te Djakarta. Do Nahdatul Ulama en de P.S.I.I. (regeringspartijen) natnen niet aan de demonstratie deel. Drie Japannezen hebben zich bij de politiepost van Sadao, aan de grens van Malakka en Thailand, gemeld na zich negen jaar in het oerwoud te heb ber schuilgehouden. Zij zeiden aan do phailnndse autoriteiten, dat commu nisten hun haddon verteld, dat alle Japannezen van Malakka door de En gelsen zouden worden afgemaakt. lutiennaire Raad door majoor Chaled Mohieddin, die de leiding had gehad van veertig officieren, die Naguib in zijn functie wilden herstellen. De ma joor zcide, dat de Raad hem hac( gelast generaal Naguib mede te delen, dat de Raad bereid was hem in zijn presidentschap te herstellen op dezelf de voorwaarden als voor zijn aftreden en huisarrest. Na het bekend worden van het be sluit verzamelde zich een grote me nigte voor het huis van generaal N- guib. Er klonken kreten als „Qeen revolutie zonder Nagujhf(y éfa „Lang leve Naguib, de man van het volk". Naguib sloeg de hulde glimlachend ga- do uit de veranda van zijn woning. Syngman Rhee wil aanvallen De Zuid-Korcaanae president, Syng- min Rhee, heeft op een massa-bijeen komst te Poesan opnieuw gedreigd, dat Zuid-Korea, desnoods alleen, naar het Noorden zal oprukken om Korea te herenigen. Ter gelegenheid van dc 38ste ver jaardag van de Koreaanse onafhanke lijkheidsbeweging zeide hij: „Het be stand van Panmoendjon was een schan delijke overgave en er zal in bloekj een prijs voor moeten worden betaald, evenals dat voor München is geschied". „Wij hopen, dat onze bondgenoten met ons mee marcheren. Indien zij zich niet bij ons aansluiten, zullen wij al leen oprukken". Wat heeft gezin van vier kinderen minimaal nodig? f 66,per week volgens N.I.P.O.-enquête Einde Januari heeft het N.I.P.O. weer de vraag over het minimum-in komen gesteld, namelijk: „Welk in komen, dus hoeveel loon of salaris, heeft volgens U een gezin van man, vrouw en twee opgroeiende kinderen nodig om net aan rond te komen?" Het gemiddelde antwoord van alle bedragen door mensen uit alle rangen en standen opgegeven, bedraagt thans f 66,per week. Vorig jaar schom melde dit bedrag steeds tussen de f 65,en f 64,per week. Volgens het publiek zelf zijn de kosten van het minimaal nodige nu dus met twee drie gulden per week toegenomen. Dat komt neer op een stijging van ongeveer 4 procent. Gearresteerde Nederlanders in Indonesië werden verhoord De officier van Justitie rar. Sunarjo heeft Zaterdag tegenover de pers ver klaard, dat het verhoor door de Staats politie van de gearresteerde Nederlan ders nog steeds wordt voortgezet, maar dat het thans vrijwel beëindigd is. Hij kon niet meedelen of alle betrokkenen voor het Landgcrecht zullen moeten verschijnen. Tot op heden heeft de Staatspolijtie slechts de zaak tegen V. Barkey aan het Landgerecht overgedragen. De be handeling hiervan zal zoals bekend^ op 4 Maart worden voortgezet. MINISTER STAFS BESPREKINGEN IN DE U.S.A. Straaljagersescadrille komt naar Nederland Aan de vooravond van zijn vertrek naar Nederland heeft minister Staf te New York verklaard, dat het thans zeker is dat dit jaar een eskadrille Amerikaanse straalvliegtuigen in Ne derland wordt gestationneerd. Ten aanzien van het leger kwam de verklaring hier op neer: Het is thans na zijn bezoek aan de Verenigde Staten aan geen twijfel meer onderhevig, dat Amerika het Nederlandse aanbod van vijf divisies heeft aanvaard en op zich heeft ge nomen deze te voorzien van de be nodigde uitrusting en een deel van de munitie alsmede van artillerie- waarnemingsvliegtuigen. Een belang rijke hoeveelheid luchtdoelartillerie is bij de uitrusting te verwachten. Een belangrijk resultaat van Staf's besprekingen is, dat Nederland thans in versneld tempo radar-apparatuur zal ontvangen, teneinde zo snel mo gelijk onze waarschuwingsdienst op peil te brengen. Nederland krijgt ma teriaal uit de Verenigde Staten. Ten aanzien van de luchtmacht is besloten, dat gedurende een periode van twee jaar (gerekend vanaf heden) Amerika zal doorgaan Nederlandse piloten op te leiden. Dit was het ant woord der Amerikanen op een voor Is Mao-tse-Toeng ziek De „New York Times" wfeet uit Taipeh te melden, dat volgens krin gen van do nationalistisch-Chinese ge heime dienst de leider van communis tisch £hina, Moa Tse Toeng, lijdende Js aan tuberculose en een hartkwaal. Aan geruchten, die te Peking de ronde doen, dat Mpjo) 2)011 zijn overleden, werdt in genoemde kringen geen ge loof gehecht. Opgemerkt wordt, dat Mao niet te genwoordig is gelest op do vierde voltallige zitting van het centrale co mité van de Chinese communistische partij van 6 tot 10 Februari. ons zeer belangrijke vraag, aldus de minister. Na die periode, wanneer de bouw van de vliegvelden en de luchtmacht aanzienlijk gevorderd zal zijn, kan Nederland de opleiding zelf geheel voor zijn rekening nemen. Thans is dat nog niet mogelijk wegens gebrek aan velden en voldoende geschoold grondpersoneel. De tijdsduur van één jaar voor de opleiding in de Ver enigde Staten blijft onveranderd. Prov. Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland Nieuw laboratorium te Goes in gebruik genomen De Stichting Provinciale Gezond heidsdienst voor Dieren in Zeeland, heeft Vrijdag een nieuw laborato rium te Goes officieel in gebruik ge nomen. Na een feestelijke bijeenkomst in de „Prins van Oranje", waar tien tallen sprekers de Dienst hebben ge luk gewenst, heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, voor het nieuwe gebouw de driekleur gehesen en het daarmee officieel in gebruik gesteld. De Dienst heeft vele gelukwensen in ontvangst mogen nemen; men heeft namelijk kans gezien reeds twee jaar vóór de streefdatum de -provin cie nagenoeg geheel tbc-vrij te ma ken. De voorzitter van de Dienst, de heer Jac. P. Lindenbergh, heeft dit na zijn welkomstwoord met trots ge memoreerd. De Commissaris der Koningin, die vergezeld was door zijn echtgenote en die vervolgens het woord voerde, besprak in zijn toespraak het buiten gewoon grote belang van een gezonde Nederlandse veestapel. Hij wenste de Dienst geluk met de snelle vrijma king en uitte zijn bewondering voor het feit, dat dit kon geschieden on danks de ramp, die 7.500 dieren ver loren deed gaan. O O De mieren trekken nimmer 0 naar ledige schuren; zo begeeft O zich ook geen vriend naar een verarmde woning. O O ÏOOOOOOOOOOCOVÏOOOOOOOOO Hel K. N. M. I. verwacht tot Dinsdagavond: Maartse buien Veranderlijke bewolking met nu en dan een regen-, sneeuw- of hagelbui; overwegend matige wind uit Weste lijke richtingen; na in de nacht op de meeste plaatsen lichte vorst, overdag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. 3 Maart. Zon op 7.23, onder 18.22. Maan op 6.26, onder 16.29. 4 Maart. Zon op 7.21, onder 18.24. Maan op 6.45, onder 17.57. Nieuwe Maan: 5 Maart te 4.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 Maart 1.57 v.m. 14.30 n.m. 4 Maart 2.48 v.m. 15.18 n.m. BROUWERSHAVEN 3 Maart 1.35 v.m. 13.54 n.m. 4 Maart 2.22 v.m. 14.37 n.m. Springtij: 7 Maart. In het Gausdahl-hótcl in de Noorse bergen ten Noorden van Oslo brengen op het ogenblik drie meiskes een leerrijke wintervacantie door, ver van het werk, dat hen straks thuis, in Kopenhagen, weer wacht. De kin deren zijn de drie Deense prinsesjes, de dochtertjes van Koning Frederik van Denemarken en van Koningin Ingrid, die binnenkort, zoals bekend, een bezoek aan ons land zullen bren gen. Van links naar rechts: Anne Marie (7 jaar), Prinses Margrethe, de Deense troonopvolgster (13 jaar) en Prinses Bencdikte (9 jaar). N.V.V.-,,HEARINGS" TE ZIERIKZEE De heer H. Oosterhuis nam kennis van de Schouwen-Duivelandse problemen Moeilijkheden rond wederopbouw werden uiteengezet Namens het bestuur van de Be- stuurdersbond van het N.V.V. op Schouwen-Duiveland, heette de voor zitter, de heer C. Hoek, Zaterdag middag in het „Huis van Nassau" de heer H. Oosterhuis, lid der Eerste Kamer, welkom, welke naar hier ge komen was om, een jaar na de ramp, eens te horen welke problemen om oplossing vragen. KERENDE KANSEN IN INDO-CHINA Amerikaanse hulp begint land binnen te stromen slaan. Hij zal Dinsdag onmiddellijk ver slag uitbrengen aan zijn regering. Militaire waarnemers geloven, dat het plan-Plevén speciaal bedoelt zo veel mogelijk gebruik te maken van de Amerikaanse economische en mili taire hulp, wclko thans begint Ind »- China binnen to stromen met een ge middelde waarde van een milliard dol lar per jaar. De hoge kosten, die Frankrijk nog steeds heeft te drogen ondanks de Ame rikaanse hulp behoren tot Plcvéna grootste 7x>rgen. ITij moot de volgendo inaend zijn begroting aanbieden. 'De Staatssecretaris voor oorlog, Pierre do Chevigne, die Plevén verge zelde, heeft het probleem der beschik bare manschappen bestudeerd, in het bijzonder het toenemend gebruik van soldaten uit Indo,-China zelf. De Franse minister van Defensie, René Pleven, heeft Zondag zijn vol ledig vertrouwen in de Franse opper bevelhebber in Indo-China, generaal Henri Navarre, uitgesproken. Hjj deed dit aan het eind van een tocht van twintig dagen door het oorlogs gebied van Indo-China. Hij zei, dat wat ook de uitslag van do internationale conferentie over In do-China en Korea to Genévo zou zijn, Frankrijk zich noch zou overgeven aan dc druk van geweld, noch zijn vrien- de'.i in Indo-China in do steek zou laten. Men gelooft, dat Plevén belangrijke nieuwe plannen heeft uitgewerkt, wel ke beogen de opstandelingen te ver- De heer Oosterhuis verklaarde dat het N.V.V. in hoge mate geïnteres seerd is bij het herstel van Schou wen-Duiveland, zich verdiept heeft in het Reconstructierapport en wenst te vernemen wat er onder de bond, met 1600 aangesloten leden van het N.V.V. leeft. In zijn inleidende causerie wees spr. er op dat de problemen hier spe ciaal op agrarisch terrein liggen, maar daarnaast dient aandacht ge schonken te worden aan de verbin dingen, de industrialisatie, gemeente lijke classificatie, grondprij zenstij ging in verband met het herstel, de woningbouw, de spanningen ontstaan door het aantrekken van vreemde ar beidskrachten enz. Spr. herinnerde terloops aan het feit dat in de S.E.R. (Sociaal Economische Raad) voor wat de ouden van dagen betreft, deze in principe gelijk gesteld zijn over het hele land. Wanneer men hier als agrarisch land wil gaan opbouwen, dan moet men de gemeentelijke classificatie niet gaan opheffen, omdat zulks het aantrekken van kleinindustrie uiter mate zou bemoeilijken. Principieel verklaarde spreker zich voor concentratie van gemeentelijke administraties, waardoor Schouwen- Duiveland een meer bestuurbaar ap paraat zal vormen dan tot nu toe. Men zal meer concentrisch moeten gaan denken dan voorheen; met de oude bestuursvorm en oude toestan den kan men thans niet meer reilen en zeilen. De economie en het sociale belang eisen vernieuwing, wellicht langs een moeilijke en lange weg. Verschillende afgevaardigden van afdelingen vroegen nadere inlichtin gen omtrent woningbouw en wegen naar de diverse instanties om tot op lossing van gerezen moeilijkheden te komen. Speciaal werd geattendeerd op de m3-prijs bij nieuwbouw, die hoger komt te liggen dan de m3~prijs door de regering bepaald. Komt hier in geen verandering, dan rijzen er grote moeilijkheden bij de wederop bouw. Voorts werd gewezen op de geschenkwoningen die voor f 1.000 te koop zijn, maar waar nog plm. f 1.500 bij komt voor de aankoop van grond waarop de woning moet worden ge plaatst. Kampeeruitrustingen zullen niet naar buiten het rampgebied ge leverd worden. Het verhoogde per centage 16 voor het aantrek ken van vreemde arbeidskrachten, werd onvoldoende geacht. De aan nemers kunnen hiermede niet vol staan; de aannemingssom zal met 25 moeten stijgen. Het tempo van het herstel wordt hierdoor in hoge mate belemmerd, wat ook geldt voor de bouw van woningwetwoningen, want met f 44 per m3 komt men niet uit. Ook de grondprijs gaat een rol spelen. Een stijging tot f 8 per m2 werd algemeen verwacht. Bij ver loren gegane grond wordt alleen de agrarische prijs vergoed. Deze en andere problemen werden de heer Oosterhuis voorgelegd, die toezegde met grote ernst te zullen nagaan of de gerezen moeilijkheden tot oplossing zullen kunnen worden gebracht. Aan het slot van deze „hearing"- middag dankte de heer Hoek de spre ker voor zijn komst en de afgevaar digden voor wat zij tot uiting hebben gebracht. Nieuwe ontwikkeling in Syrië Volgens een bericht van radio-Alep- po is de 6tafchef van het Syrisclie le ger, brigade-generaal Sjawqat Sjoe- qair, Zaterdag gearresteerd door de leiders van de revolutie, die twee da gen geleden een einde hebben gemaakt aan het bewind van president Sjsjaldy. Tevoren had de stafchef in een com muniqué zijn 6teun betuigd aan de voorzitter van het parlement, dr. Maa rnoen Kqosbari, die gezegd had, dat hij het presidentschap zou waarnemen, zolang er geen nieuwe president was gekozen. De revolutionnaire beweging, welks van Aleppo was uitgegaan, wei gerde echter dr. Kosbari te erkennen en eiste, dat do 79-jarige oud-president Hasjcm el Atassi Sjisjaldy opvolgt. Nuchtere cijfers over veel leed Verkeer eiste in 1951 meer dan 1.100 slachtoffers Blijkens de onlangs verschenen sta tistiek van de verkeersongevallen over 1951, samengesteld door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, zijn in totaal bij verkeersongevallen in 1951 1.134 (1950: 1.021) personen ge dood. Het grootst was het aantal slachtoffers onder de voetgangers, nl. 376 (1950: 356). Hieronder bevonden zich 122 (1950: 134) kinderen jonger dan 6 jaar en 91 (1950: 80) personen van 65 jaar en ouder. Houdt men re kening met de leeftijdsopbouw dei- Nederlandse bevolking, dan blijkt de kwetsbaarheid van deze groepen nog duidelijker. Per 100.000 inwoners wer den van de 65 jaar en ouderen over de jaren 1950 en 1951 nl. gemiddeld circa 11 personen per jaar gedood, van de kinderen beneden de 6 jaar circa 9 en van de minst getroffen groep, die van 15-49 jaar, circa 1. Dc Italiaanse communistische en socialistische verhonden hebben beslo ten deze week op een nader te bepa len dag een algemene 24-uurstaking van industrie-arbeiders en personeel van openbare diensten in het gehele land te organiseren. Wetenschap en Techniek Olie-bestendige zolen Na twee jaar van onderzoekingen en proefnemingen is een schoen- en ldderfabriek (Bata to Best) er in ge slaagd een 6pcciale rubborzool to ver vaardigen, dio bestendig is tegen olie, benzine, zwavelzuur, salpeterzuur, zout zuur en alle soorten loog. De productie van Schoenen met deze zolen is thans begonnen. Op het rubberlaboratorium van Bata zijn proeven genomen met een nieuw ir.cr.gscl, gebaseerd op speciale syn thetische rubber. In April van het vo rige jaar was uien zover gevorderd), dat hel eerste proefpaar schoenen met do nieuwe zool gemaakt kon worden. Na acht maanden gebruik in oen ga rage was nog niot <!o minste slijtage aan dc zolen te bespeuren, welke ge regeld door technici en chemici van do fabriek werden gecontroleerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1