Stelregel: „Wie 't water deert, die 1 water keert" vergt andere uitleg TTin'ni/hi Met zeer geslaagde uitvoering werd 30-jarig Jubileum van „Olympia" gevierd GEBR. THIEN O at zte* er .4r> heerlijfe Keurturnploeg van Zebra zorgde voor verrassing rhythmisch nummer, moeilijk maar goed uitgevoerd. Tussentijds bood de ere-voorzitter, de heer C. O. J. Hendrikse, een wis selbeker aan, die elk jaar ter hand gesteld zal worden aan hem of haar die de beste prestatie heeft geleverd. „Een hele uitzoekerij", meende de De G.V. „Olympia" is voor het wikkeling der vereniging in de af- voorzitter in zijn dankwoord. Hij deed eerst na de ramp Woensdagavond gelopen dertig jaar en prees de goede echter de belofte alles te zullen doen met groot succes voor het voetlicht verstandhouding met de zustervereni- om de beker naar eer en geweten gekomen in een stampvolle Concert- ging „Rust Roest". Zijn welkom tot ieder jaar uit te reiken, overeenkom- zaal. „Olympia" vierde het 30-jarig allen gold in het bijzonder een keur- stig de bedoeling van de schenker, bestaan en daarom was er aan de uit- turnersploeg samengesteld uit leden oe voorzitter van de Technische voering extra zorg besteed. van de Zeeuws-Brabantse Turnkring Commissie van de Zeeuws-Brabant- De voorzitter, de heer J. L. Lege- (Zebra). se Turnkring, de heer S. J. Klompe, „WATERSCHAPPEN, WAT NU?" Ernstige gevaren bedreigen Nederlands grondgebied Amerika zijn weg vond. België en Luxemburg namen weinig af; ver wacht wordt dat de export naar deze landen zal oplopen, evenals naar Duitsland. De prijs zakte weer tot plm. 6 cent per kg zodra de dooi intrad, terwijl de totale export in het seizoen 1953- 1954 tot ultimo Januari ruim 76 mil- lioen kg bedroeg. Tijdens de jouyeuse entree van aUe die 2ijn mannen aan het publiek voor leden, bij het schetteren der trom- stelde, sprak er zijn verbazing over petten en de neigende vaandels, had- ujt dat „Olympia" de moed had ge- den wij reeds gezien dat „Olympia" vonden deze uitvoering voor te be weer op volle toeren is. Gelukkig reiden. „We zijn het verplicht tegen kwam geen der leden bij de ramp om over het grote „01ympia"-gezin", al- het leven. Blijkbaar is ook het gym- dus de voorzitter. Wat deze verplich- nastisch enthousiasme weer op peil. ting in de praktijk inhield, hebben O.I.V. de kranige nieuwe directeur, wij met eigen ogen gezien. Het was maate, gewaagde in zijn openings woord met dankbaarheid van de ont- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Toegelaten tot de Evangeliebedie ning: cand. G. J. Droppers, Leiden, W. J. H. Hubeek, Leiden, P. Sierat, de heer J. Vane te Dreischor, werd bijzonder goed! Leiden, J. W. v. d. Helde, Koudum, een programma stipt en correct uit- i»ja afloop werd mevr. de Regt-de P. Meyboom, Rotterdam, D. Schnei- gevoerd, waarvoor men respect heb- Rijke een bloemenhulde aangeboden, der, Driebergen, W. S. Evenhuls, Gro- ben kan. De kleuters ontwapenden alsmede mevr. Vane, moeder van de ningen, H. Hoekema, Sneek, A. S. v. de zaal met hun ongekunstelde num- directeur, en mevr. de Bie, echtge- H. J. Bos, mertjes en trokken zich daarna bij note van de rhythmisch leider. De pa en moe terug in de zaal. Alle „ver- voorzitter dankte de medewerksters banden" van de vereniging kregen en medewerkers, inzonderheid de he- een beurt. De jongens deden het ren Vane en De Bie, die hun beste „stoer" met springkast en grond- krachten aan deze uitvoering gaven, gymnastiek, de meisjes op brug en Ook mevr. Brouwer-Steur, die haar met hun rhythmische nummers, die medewerking verleende bij het instu- Benoemd tot vicaris te Brunssum. weer van apart gehalte waren. deren van de kleuters, kreeg een „Olympia" is met rhythmisch reeds bouquet. Een onbekende bewonde- lang het experimentele stadium voor- raar in de zaal had een ramptegel bij en daarom komt er o.l.v. de heer beschikbaar gesteld voor de Zebra- J. G. L. de Bie altijd een programma ploeg, uit de bus, dat frappeert door tech- d. Woude, Groningen, Heemstede. Beroepbaar: cand. A. J. v. Cruij- nengen, Sluiskil, cand. A. P. Peschar, Ootmarsum en cand. J. Strikwerda, Groningen. cand. D. Schneider, Utrecht; te Loos duinen: cand. W. S. Evenhuis, Gro ningen; tot zlekenhuispred. te Am sterdam: J. J. Buskes, aldaar. Beroepen te Brandwijk en te Mo lenaarsgraaf: cand. W. v. Herpen, nische afwerking en gratievolle uit- Rotterdam; te Zuidhorn: H. Zuider- voering. De meisjes brachten „Zon veld, Terborg; te Veen (N.Br.): cand. en regenboog" en Strauss'„Frühlings- C. J. P. Lans, Hilversum; te Klaren- stimmen", de dames Jalouzie (tango), beek (toez.): A. Brill, Nieuw Scheem- Poolse dans en Blue Tango. Een tri- da; te Uitgeest (toez.): J. v. Beek, logie van goede choregraphie, toege- Oosterland-Den Oever; te Aalst, Lage wijde aandacht bij de uitvoering en Financiën en Economie De economische toestand in de Verenigde Staten President Eisenhower heeft ver- Vuursche en Kamperveen: cand. J. verrukkelijke costuums, brachten de w MaarJ o£ de Bruin, Bodegraven. nummers op een aantrekkelijk ni- Aangenomen naar Oost- en West- ve™'wag echter mfier verrassends op Souburg ®Pr -P deze succesvolle avond. De dames Terhorne; de benoeming tot vicaris zich in de Verenigde Staten een wer kelijke economische teruggang zal gaan ontwikkelen. In Maart wordt de werkgelegen- te Loosduinen: cand. W. S. Evenhuis, mst J11"1 hchtgevende staven waren heid gew00nlijk beter Mocht het efn( rTa"Ie °P z'ChrIf en „het aantal werklozen in die maand ech- straffe rhythme van de heren in hun ter njet vermindereni dan zal dit Groningen. Bedankt voor Ruinen: J. W. Wil- lemsen, Gieten (nadere beslissing); voor Nijehaske-Haskerdijken: H. F. Wolgen, Vollenhove; voor Huizen (N.H.): H. G. Abma, Rotterdam-Delfs- haven; voor 's Grevelduin-Capelle: H. A. v. Slooten, Wierden; voor Hui- vrije oefening frappeerde. De keurturners Inderdaad een klasse apart vorm- voor de Verenigde Staten een zeer duidelijke waarschuwing zijn, die het nodig zal maken een aantal maatre gelen te treffen om de toestand het den de keurturners van Zebra. Een hoofd te bieden. Indien zich een wer- iiiciuui dankbaar publiek heeft intens ge- kelijke teruggang zal ontwikkelen, zen (N HP p'J* Monster" ^Katwijk noten van bun perfect turnen, dat zal president Eisenhower niet aarze- aan Zee; voor Vinkeveen: R.' de Bruin beêon met een magistraal paardnum- len van alle hem ten dienste staande Barneveld mer' moe*bjb maar beheerst en ver- middelen gebruik te maken om een zorgd in stijl en afwerking. Beslist ramp té voorkomen. Geref. Kerken een openbaring voor Zierikzee waren Tweetal te Voorburg: A. L. Bos, hun vrije oefeningen in de typisch Katwijk aan Zte en C. W. Thijs, Zweedse stijl met gewaagde spron- Dinsdagmorgen heeft een detacho- IJmuiden; te Utrecht: J. G. Marseille, gen, die hier en daar de acrobatiek ment van 143 man van het regiment Groningen en J. Plomp, Leiden. Benoemd als predikant bij de Stich ting Jeugdwerk in Friesland: S. E. Wesbonk, Wolvega. Beroepbaar: cand. D. Rotterdam-N. en (per 15 cand. R. der Nederlanden, Hillegom. naderden. Ook aan het hoogrek vol- Generaal van Houtz in de legerplaats deden deze heren, al hebben wij van Oirschot afscheid genomen en de reb „01ympia"-mensen in het verleden naar Korea aanvaard. Het detachement ongeveer toch wel soortgelijke pres- bestaat uit 10 officieren, 24 onder- Pi F ea tati8S gezien< Prachtië was 00k bun officieren, 26 korporaals en 83 man- V'anting hoogbrugturnen, waarbij fantasie zich schappen. Commandant is kapitein 11. JUll a.S./. r-ianrHf» aan Vinntr tpohnicnh Iriinnen IV» paarde aan hoog technisch kunnen. Holman. Do troep reist per trein via Het zo veelzijdig programma werd Roosendaal naar Marseille, waar de Beroepen te Hoogeveen: D. J, Mod- (feitelijk een beetje te laat) besloten militairen zich op het Franse motor, deraar, Appingedam; te Achlum: met een bal- en hoepeloefening door schip „La Marseillaise" zullen insche- cand. G. Rikkers, Hillegom; te Zwar- de dames, ook al weer een sierlijk pen. tebroek: J. A. v. d. Peppel, Hijken. Bedankt voor Nederhorst den Berg: 1 J. H. v. Halsema, Tholen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Beroepen te Sappemeer: D. Ded- dens, Wetsinge-Sauwerd. Bedankt voor Utrecht: J. Groen Jzn., Groningen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Apeldoorn: I. de Bruijne Hilyersum-C. en H. Toorman, De venter. In de rubriek „Uit het bedrijfsle ven" heeft de heer H. D. Louwes, landbouwer en hoofdbestuurslid van het Kon. Ned. Landbouwcomité, voor de zender Hilversum I gesproken over het onderwerp „Waterschappen, wat nu?" In deze belangwekkende causerie heeft de heer Louwes de overal waar neembare mogelijkheid aangestipt, dat volkeren blijvend kunnen leven onder de dreiging van een gevaar. Daar zijn talrijke voorbeelden van. Voor Nederland bestaat de voortdu rende dreiging van het zeewater. T.a.v. dit geweldige vraagstuk is de positie van de waterschappen moeilijk. Zij waren in het verleden gedwongen tot het uiterste te bezui nigen. Zeer vele waterschappen leef den dan ook onder zeer zware finan ciële zorgen en met zeer beperkte mogelijkheden. Zij konden eenvoudig hun dijken niet goed onderhouden, was het oordeel van de heer Louwes, die verder drie oorzaken opsomde waardoor de last van de waterschap pen veel zwaarder is geworden, t.w. de toegenomen last van het onder houd van wegen en bruggen, het da len van de bodem en het rijzen van de zeespiegel en de voortschrijding van de verzilting. Onbekende toekomst Wat het eerste betreft zijn de uit keringen uit het wegenfonds schraal of zij ontbreken geheel. Zo worden de met moeite verkregen omslagen ge bruikt voor het onderhoud van de wegen en de dijken blijven zwak. Aan het tweede ligt een natuurlijk proces ten grondslag, waarover men niets kan voorspellen. Groeien er over 1000 jaar palmen in Rhenen of golft de zee er?, vroeg spreker zich af. Door diepe droogmakerijen en het graven van scheepvaartwegen en havens, is het zoute water voor ons volk vijand nummer één geworden en de water schappen staan dan ook in wezen voor een door hen niet te houden frontlinie. Wij zitten met een versnipperd systeem van tegenweer, met een cen trale leiding en een dito toezicht, die zeer onvoldoende werken. Vaak is het zo dat enige duizenden hectaren land de kosten moeten dragen voor tien duizenden. Hierin moet naar inzicht van Ir Louwes verandering komen. Spr. zeide; „De oude stelregel: „Wie 't water deert, die 't water keert", moet een andere uitleg krij gen. Niet de met overstroming be dreigde landerijen en huizen worden alleen door het water gedeerd, maar geheel ons volk, ons volksbestaan staat op het spel. Wanneer wij het zeewater niet weten te keren: het deert ons allen. En daarom moet er aldus de heer Louwes een andere verhouding tfomen tussen overheid en waterschappen: gedeelde verant woordelijkheid, gedeelde kosten. Onze waterschappen zullen een deel van hun met ere gedragen en volbrachte taak moeten overgeven aan de overheid, en deze zal die met begrip, visie en durf moeten opvatten. Voor geheel ons volk - de ramp van 1 Februari 1953 bewees het ten duidelijkste - geldt nu het commando: pompen of verdrin ken! Welnu, er is maar één ant woord: pompen! En dat betekent allen de schouders onder het werk van de strijd tegen de Noordzee. Deze strijd moet be halve verdediging, vooral aanval worden". LAND- EN TUINBOUW Vrij bevredigende export van uien in Januari De export van uien was in de maand Januari vrij bevredigend en de prijs liep zelfs op tot plm. 14 cent per kg, al werden de meeste trans acties afgesloten voor plm. 10 cent per kg. Dit alles natuurlijk tenge volge van de vorst, die echter niet alleen voordeel, maar voor verschil lende telers ook nadeel bracht, voor hen namelijk die op een zó strenge winter niet berekend waren, waar door niet volledig afgedekte uien be vroren. Meer en meer blijkt dat de bewaring van uien in koelhuizen ideaal is voor degene die daarover kan beschikken, maar minder aan genaam voor telers die niet in de ge legenheid zijn hun uien daarin op te slaan. In een koelhuis blijven de uien goed en men kan afleveren wanneer men wil; dit is niet het geval bij een andere bewaarmethode. Zonder koel- huisbewaring was de prijs gedurende de laatste weken ongetwijfeld hoger opgelopen; er komt wanneer niet ge leverd kan worden, groot gebrek en de prijs vliegt omhoog. Thans kan bij meerdere vraag nog regelmatig uit de koelhuizen geleverd worden en is de kans voor een kleine teler om vol ledig van de hausse te kunnen profi teren, zo goed als verkeken, omdat er geen hausse komt, althans veel minder dan vóór de oorlog ,toen koel- huisbewaring nog niet of zeer weinig werd toegepast. In totaal werden ongeveer 22 mil- lioen kg uien in de maand Januari geëxporteerd, waarvan naar Enge land ruim 14% millioen kg, Duits land 4 millioen, Noorwegen en Zwe den ieder ruim 1 milioen en West- Indien ongeveer een half millioen kg, terwijl de rest naar Finland, het En gelse 1 eger in Duitsland, Afrika, Zwitserland, IJsland en Midden- De verkoop van Amerikaanse overschot-landbouwproducten naar het buitenland Do Amerikaanse onderminister van Landbouw, John Davis, heaft aan ©en Congrescommissie medegedeeld, dat naar zijn mening dit jaar voor een bedrag van 100 tot 200 millioen dollar aan overschot-landbouwproducten, overeen komstig de bepalingen van de wet op wederzijdse beveiliging, naar het bui tenland zullen worden gezonden. Deze wet machtigt het Bureau voor werk zaamheden in het buitenland (F.A.Q.) in het op 1 Juli beginnende jaar maxi maal voor 250 millioen dollar aan deze producten te verkopen tegen buiten landse valuta^ Buiten omloop gestelde munten kunnen alsnog worden omgewisseld Op 15 December van het vorig jaar eindigde de termijn voor inlevering van de buiten omloop gestelde zinken dubbeltjes en oude bronzen centen. Maar nog niet iedereen heeft zich, toen daar de gelegenheid voor open stond, de moeite gegeven deze oude pasmunt tegen gangbare betaalmid delen om te wisselen. Het Ministerie van Financiën deelt thans mede, dat de mogelijkheid tot inlevering en omwisseling opnieuw wordt opengesteld en wel voor alle munten, die sedert het in werking treden van de nieuwe muntwet van 1948 hun gangbaarheid hebben ver loren. Het gaat hier om de oude zil veren halve guldens en kwartjes, de vierkante nikkelen stuivers, de oude bronzen halve centen, centen en 2%- centsstukken en de uit de oorlogs jaren stammende zinken kwartjes, dubbeltjes, stuivers, 2%-centsstukken en centen. De na-inleverigstermijn voor al deze munten loopt van 15 Maart tot en met 15 April a.s. De in wisseling kan geschieden bij alle postkantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen en poststations. Er wordt de aandacht op gevestigd dat het oude zilveren dubbeltje nog niet buiten omloop is gesteld, m.a.w. nog tot de gangbare munten behoort en dus niet behoeft te worden omge wisseld. Enige tijd geleden werden reedo wilde zwijnen gesignaleerd in de vre dige Zeeuws-Vlaamse contreien. Menig een haalde de schouders op en wilde het niet geloven. Maar de dieren waren er wel degelijk. Misschien door de plot selinge koude en de honger uit de Ar dennen verdreven? Hot zal een onop gelost probleem blijven. Een ding i6 zeker: een drietal wilde zwijnen is gesignaleerd in de omgeving van Graauw. ABONNEERT U OP DIT STREEKBLAD ADVERTENTIES Beroepen te Delft: I. de Bruijne, Hilversum-C.; te Dokkum: J. M. Vis ser, Enschedé; te 's Gravenzande: D. Slagboom, Middelburg; te Grand Ra pids (U.S.A.): C. Smits, Sliedrecht. Bedankt voor Rotterdam-C.: W. Heerma, Groningen; voor Zutphen: J. M. Visser, Enschedé. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepbaar: cand. A. Burghoorn, Delft en cand. P. Estié, Bussum. Geref. Gemeente Tweetal te Dordrecht: M. Blok, Rotterdam-C. en cand. T. Cabaret, Rotterdam-Z.; te Gouda: cand. T. Ca baret, Rotterdam-Z. en F. J. Diele- man, Yerseke; te Werkendam: cand. T. Cabaret, Rotterdam-Z. en J. B. Bel, Krabbendijke; te Vlaardingen: M. Blok, Rotterdam-C. en cand. T. Ca baret, Rotterdam-Z.; te 's Graven zande: cand. T. Cabaret, Rotterdam- Z. en H. Ligtenberg, Rotterdam-W. Beroepen te Benthuizen: W. Hage, Aalst-Brakel; te 's Gravenpolder, Me- liskerke, Enkhuizen en te Veen (N.Br.) cand. T. Cabaret, Rotterdam-Z.; te Wageningen: F. J. Dieleman, Yerseke. Bedankt voor St. Annaland, Zeist, Scherpenisse, Utrecht en Paterson (U.S.A.): F. J. Dieleman, Yerseke; voor Nieuw-Beijerland en voor Slik kerveer: W. Hage, Aalst-Brakel. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Dordrecht: F. Mallan, Bruinisse. Bedankt voor Vlaardingen: F. Mal lan, Bruinisse. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen te Rijssen. H. Wiltink, Bestuur en Personeel der Chr. Nat. School te Haam stede geven met diep leed wezen kennis van het over lijden van het bestuurslid JOH. LANDMAN, in de hope des eeuwigen levens. Zijn nagedachtenis zal bij ons in dankbare herinnering blijven. Uit een exploit van onder getekende d.d. 17-2-1954, blijkt dat HARMEN VAN TENT en zijn echtgenote GEERTJE BERKHOF, beiden zonder be kende woon- en verblijfplaats, zijn opgeroepen om op Don derdag 22 April 1954, 13 uur, te verschijnen voor de Kanton rechter te Zierikzee, om te worden gehoord n.a.v. eendoor Harmen van Tent te Noord- gouwe gedaan verzoek tot huwelijkstussenkomst bij het aangaan van een huwelijk met Machelina Hendrikse te Noord- gouwe. M. LOEVE, Deurwaarder, Goes. als zeer apart koopje: een goede kwal Hei? moltondeken (125 x 180 cm), voor de speciaal lage prijs 95 van Sim Zolang de voorraad strekt. F'* hiizondere l Hebt U het Wonderbockje al I ..i^^urrfetiee. j De Inconé jubileert en... tractecrt. Appelmarkt - Zierikzee - Telefoon 10 KVvVs! roemt men de gastvrouw, die „Elck wat Wils" van Victoria presenteert, 'n Feestelijke sortering van wel 16 soor ten biscuits en wafels. Heerlijk cro- quant, een delicatesse bij het kopje thee of koffie. Per 100 gram 32 ct. per blik (1.45 kg) f 4,41 fexcl. statiegeld) Vraag in de winkel speciaal naar Victoria„E/c& wat Wils". Proef ze kieskeurig en u ontdekt hoe fijn biscuits en wafels kunnen zijn. Wie proeven kan, kiest

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 3