DE ZIERIKZEESCHE COURANT Molotof doet nog twee voorstellen inzake Duitsland Een exemplaar vernietigde eiland Eniwetok Commuirstische bedreiging van Lans teniet gedaan Ook Ouwerkerk ziet geen voordelen in opheffing van de zelfstandigheid s ZIERIKZEESCHEHN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Pr(js per 3 maanden bü vooruitbetaling f 3.50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Ver schijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag, Zaterdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 REDACTJE EN ADMINISTRATIE Lang* Nobelstraet A 171, Zicrikxee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman OcHtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikxee. No. 17490 - 110e Jaargang BIJ HET SCHEIDEN VAN DE MARKT Sterkte der Oost- en West-Duitse politie aan de orde De vijf en twintigste bijeenkomst der ministers van Buitenlandse Za ken van de „Grote Vier", welke Woensdag te Berlijn is gehouden en waarop voor de twaalfde maal Is ge sproken over het tweede agendapunt „Duitsland en de Europese veilig heid", heeft drie en een half uur ge duurd. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft Woensdag twee nieuwe voorstellen inzake Duitsland gedaan, namelijk: 1. Een voorstel, dat de vier be zettende mogendheden zullen pogen Koning Boudewijn van België naar Nederland Volgens zekere Belgische bladen zal Koning Boudewijn van België in de aanstaande zomer een officieel be zoek aan Nederland brengen. Van be voegde zijde te Brussel is vernomen, dat het bericht op zijn minst voor barig is. De koning zal geen officiële bezoe ken in het buitenland afleggen, zo lang hij nog niet alle delen van het nationale grondgebied heeft bezocht. Na de traditionele „blijde inkomste" in de hoofdsteden van de Belgische provincies, zal de koning omstreeks Juni een bezoek aan Congo brengen. Grote overstromingen in Zuid-ltalië Zware regens hebben erns'i-o tchadc in Zuid-ltalië aangericht. Uitgestrekte landerijen staan onder water, talrijke verbindingen zijn tengevolge van grond verschuivingen verbroken en vele dor pen zijn van de buitenwereld afgesne den. Honderden mensen moesten weg trekken, omdat hun woningen op in storten stonden. Calabrië is de zwaarst getroffen streek, doch ook andere delen van Italië hebben te lijden van zware regenval en stormen. Blijde gebeurtenis in Luxemburg Prinses Josephine Charlotte, ge malin van Kroonprins Jan van Lu xemburg, heeft Woensdag op het kasteel Betzdorf het leven geschon ken aan een dochter ,die de naam Marie-Astrid heeft gekregen. De toe stand van moeder en kind is goed. Woensdagavond om 8 uur 20 heb ben 21 kanonschoten de Luxembur gers het heugelijke nieuws van de ge boorte gebracht. De kleine prinses zag om 7 uur 47 het levenslicht. De jonge moeder werd bijgestaan door Dr Emile Gretsch en Marie Rauen, de oudste van de Luxemburgse vroed vrouwen. Nader wordt vernomen, dat Prinses Marie-Astrid Zaterdag in de kapel van Betzdorf zal worden gedoopt. Mgr Lommei zal daarbij worden bij gestaan door de aalmoezenier van het Hof, Staffen, en de geestelijke Jost, die haar zal dopen. Franse marine-officieren willen duiken tot 11000 meter De Franse marine-officieren die Matr.dag het werelddiepterecord hebben gebroken door 4.050 meter te duiken, willen in hun diepzeeduiktoestel afdalen tot het diepste punt, dat er bestaatj. „Wij willen tot 11.000 meter onder de zeespiegel van de Stille Oceaan ko men'", zeide Georges Houot, toen hij het vorige diepterecord met bijna 1 km. gebroken had. Zijn metgezel Pierre Willm, vertelde nog dat hot dieptezcetocstcl een uur op de zeebodem was gebleven. „We kwamon terecht op een bed glibberig zand, we zetten de motoren aan om een beetje rond te gaan, maar het water werd troebel Op een gegeven mement stond ik oog aan oog met een soort haai van 3 meter lang, gelukkig zat er een dikke patrijspoort tussen"'. Beide officieren zeiden dat de duik- tocht goed was verlopen cn dat zij er van overtuigd waren dat zij met het toestel grotere dieptes kunnen halent. overeenstemming te bereiken over de sterkte der Oost- en Westduitse po litie. 2. Een voorstel tot het instellen van een comité voor geheel Duits land, dat tot taak zou hebben de cul turele en wetenschappelijke banden tussen Oost- en West-Duitsland en de betrekkingen op sportgebied nau wer aan te halen. Het comité zou zich ook met de we derzijdse handelsbetrekkingen en an dere economische vraagstukken, zo als vervoers- en grenskwesties, het verrekenen van handelsschulden e.d. moeten bezig houden. Het comtié zou „bestaande hinder palen voor de ontwikkeling der Duitse nationale cultuur" uit de weg moeten ruimen. Burgemeesters moeten maar zien wat te doen met „Koninginnen" Ook de minister van Binnanla.idse Zaken kan het niet bewonderen, dat burgemeesters bij verschillende evene menten zich er toe lenen, gesierd met de tekenen van hun ambt, bloemen-, fruit-, kaas-, zeil- en andere „konin ginnen" officieel te ontvangen. Dit deelt do minister mede in antwoord op een desbetreffende vraag in het voor lopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting 1954 van zijn depar tement. De minister wil hierbij in het midden laten, in hoeverre het juist is, als in het voorlopig verslag kennelijk wordt aangenomen dat de burgemeesters bij het optreden in het openbaar be schouwd moet worden als de „verte genwoordiger van I-LM. de Koningin". Voor het geven van een wenk als in het voorlopig verslag bedoeld, acht de minister geen aanleiding aanwezig. Hij geeft er de voorkeur aan d© burgemees ters vrij te laten in de beoordeling van hetgeen de handhaving van de waardig heid van het ambt op dit etuk mee brengt). DE WATERSTOFBOM Moderne stad zou van aarde verdwijnen Een atoomspecialist van het Ameri kaanse Congres, Sterling Cole, heeft Woensdag te Chicago te verstaan gege ven, dat de Verenigde Sinten misschien over waterstofw|apens berchikken, die krachtiger zijn dan een wapen, dat achttien maanden geleden een gat met een doorsnede van 1.6 kilometer en een diepte van zestig meter in da bodem van de Stille Oceaan had gesla gen- Bij deze ontploffing was, zo zeide Sterling Cole, voorzitter van de Com missie voor Atoomenergie van het Con gres, het eiland van de atol Eniwetok waar de proef was genomen, volko men vernietigd. In de oceaanbodem gesla-cn krater zouden 140 bouwwerken van de groot te van het kapitool te Washington kunnen worden geplaatst. Succesvolle Franse tegenacties Mar.: Jacuet, Staatssecretaris voor Indo-China, heeft het Franse kabinet Woensdag medegedeeld dat de tegen-* actie der Franse Uniestrijdkrachten er toe schijnt geleid te hebben dat elke onmiddellijke communistische bedreiging van Laos teniet is gedaan. Hij 2<?ide, aldus wordt van w(el in ge lichte zijde vernomen, dat de Franse operaties in Indo-China bevredigend verlopen. Enkele Franse ministers zouden er opnieuw op aangedrongen hebben te po gen een wapenstilstand in Indo-China tot stand te brengen. Snel verplaatsbare Franse colonnes, die uit Moeong Sai, ongeveer negentig kilometer ten Noordweston van Loeaog Prabnng, zijn vertrokken om contact met de Vietminh te maken, hebben geen communistische eenheden ontmoet. Franse bommenwerpers cn jagers blijven Vietminh.troepon en -verbin dingen aanvallen. Over het ijs van Urk naar Enkhuizen Een aantal jongelui uit Urk is Woensdag in ruim anderhalf uur nnnr Enkhuizen gewandeld. De terugreis duurde iets langer tengevolge van een vrij dikke inist. Het ijs tussen Urk en Enkhuizen is vrij goed, maar er bevin den zich veel wakkon in. Voor hot in vallen van de duisternis waren de jon gelui weer in Urk. De ijspret is op het voormalige eiland nog in volle gang. De banen zijn op hot ogenblik verlicht. Donderdag werd een wedstrijd in schoonrijdon voor da mes gehouden, terwijl tevens tochten zijn georganiseerd van Urk naar Schok kerhaven. Indien deze ontploffing boven een moderne stad teweeggebracht was, ?y> zei Sterling Cole, was in een gebied met een straal van vijf kilometer alles verwoest door hitte en luchtdruk. De uitwerking van deze bom zou een ge bied van 750 vierkante kilometer be slaan, aldus Cole. NIEUW RECORD DIEPZEEDUIKEN. Bij Dakar in Frans West-Afrika heeft een visvormige bathyscaphe van de Franse marine, bestuurd door twee man, het wereldrecord diepzeeduiken verbeterd door een duik van 4050 meter. Het diepteschip bereikte daarbij de bodem van de Oceaan. Het oude record stond met 3150 meter op naam van Prof. Aguste Piccard. Kort voordat zjj vertrokken om hun recordpoging te wagen met het diepte schip F.N.R.S. III, werden de scheepsbouwkundig ingenieur Henri Willm (links) en korvettenlrapitein Nicolas Houot (midden) door een radioreporter geïnterviewd. Weinige uren later waren de beide mannen de helden van de dag en ontvingen zfj vele gelukwensen van regerings- en vlootfunction- narissen. Hulp van alle kanten stroomt gemeente toe Onder voorzitterschap van burge meester J. Romeijn vergaderde vo rige week de gemeenteraad. In een overzicht van het afgelopen jaar her innerde de voorzitter aan het vele leed dat de stormvloed over het dorp bracht, gelijktijdig gewagend van de vele geboden hulp, inzonderheid van de zyde van het Rode Kruis, het Wa tersnoodcomité en de gemeente En schedé. De herstelperiode, aldus de voorzitter, ingeluid na de dakdich ting, stelt ons voor vele moeilijkhe den, die slechts kunnen worden op gelost als de Raad diverse voorstellen van B. en W. zal willen goedkeuren. Vooral 't woningprobleem is nijpend. Vaststelling en uitvoering van hot wederopbouwplan is hiervoor de op lossing. Het terrein is reeds gewater past. Een rioleringsplan moet nog ge maakt worden. Door het Rode Kruis zullen een aantal Scandinavische wo ningen worden toegewezen, op aan trekkelijke voorwaarden, voor zelfbe- weners, die hun huis hebben verloren, en voor de eigenaar-bewoners wier huis bij de krotopruiming wordt ge sloopt. Het Jeugd Rode Kruis te Eind hoven zal de Ouwerkcrkse schooljeugd adopteren. Do vrouwen van zeelieden van de Kon.-Rotterdamse Lloyd zullen de Ouwerkerksc gezinnen bedenken, ter wijl de gemeente Dordrecht de school materiële hulp wil verlenen. In een schrijven verzoekt de plaatselijke Cul turele Commissie om een subsidie van f 100. B. cn W. bleken reeds contact te hebben opgenomen met het minis terie van Maatschappelijk Werk en de W.LK.A. om het cultureel leven op gang te brengen. Zo zal op 25 Februari een filmavond worden aangeboden. De- zo avond zal worden afgewacht. Daarna zal over de sul>sidio-aanvraag worden beslist. Per inwoner zal f 0,25 sub sidie worden verleend aan do Horstel commissie Schouwen-Duive^and. Do raad keurt hot voteren goed van een bedrag van f 3985 voor aansluiting van de centrale verwarming dor openbare lagere school op do centrale verwar ming van do nieuw te bouwen kleu- terschoolV De gemeentelijke herindeling Bij de bespreking van de hcrinde- lingsplannen merkt de voorzitter op, dat B. en W. van oordeel zijn dat do zelfstandigheid der gemconte dient te worden gehandhaafd Do heer van Klinken zegt niet te knnnen begrijpen dat Ouwerkerk, dat de belangstelling trok van de gehele wereld, als gemeente op te heffen. Ook do heer J. L. Kuijper vindt het onbe grijpelijk dat G.S. weer met dje plan nen komen. „Wij moeten hiertegen met klem protesteren", aldus spr. De heer Hage sluit zich hierbij aan). Wethouder Kuijper voorziet dat bij samenvoeging de geestelijke waarden eer t* ol ing ju le.n wcr en opgeo' er daar de inslag der bevolking te Nlcu- werkerk en Oosterland geheel anders zijn. Spr. ziet ook geen financiële voor delen. Bovendien komen alle diensten door gemeenschappelijke regelingen tot stand. Wethouder v. d. Stolpe vraagt zich af, waarom gemeenten als Drei- schor en Bruinisse wel apart blijven en Ouwerkerk niet, dat toch op een historie van 800 jaar kan terugzien?. Dc heer v. d. Ilulle kwalificeert het plan als een plan van de toekom^ Wij moeten, aldus sprl, ook sociaal cn economisch vooruitzien. Zoals ook in de Europese integratie ieder land een stukje zelfstandigheid moet ver liezen, zo moet ook Ouwerkerk als ge meente op het getroffen eiland, een stukje souvercinitcit prijs geven. Spr. ziet ook voordelen in technisch op zicht en verklaart zich voorstander van één gemeente op Schouwcn-Duivelandl. Zolang dit niet mogelijk is, ziet hij het plan als dc enig mogelijke, oplossing'. Do heer de Later verklaart eveneens voorstander te zijn van één gemeente op liet eiland. Na verdere discussiei stellen B. en W. voor een motie naar G.S. te zenden, waarin tot uitdrukking komt dat do geestelijke, culturele en 6ociale waarden van Ouwerkerk bij sa menvoeging in de knel zullen gerakend Geen enkel voordcel staat te wachten, weshalve het ongewenst moet worden geacht, de zclfs'nndieheid der gemeente aan te tasten. Dc motie wordt door alle raadsleden goedgekeurd1. De kwestie bus-tram Ter sprake komt dan verder het Üus-tram vraagstuk. Do heer J. L'. Knijper zegt do tram ccn verschrikking te vindon. Hij wDnst bustractic, mode met het oog op mogelijke ontsluiting van Ouwerkerk. Do heer de Later vindt dat reeds veel eerder oen uitspraak ge daan zon moeten zijn over deze kwes tie, want inmiddels gaat het (duur) herstel van do trambaan maar door. Do hoer v. d. Huil© en wethouder v. d. Stolpe spreken zich eveneens uit voor bustractio. Do heer v. d. Huile voegt er nog aan toe, dat met hdt oog op het classificatierapport de even tueel hogere vervoerskosten van een busverbinding opgevangen kunnen wor den. M.a.s. besluit de raad zich uit te spreken voor eon busverbinding. Op voorstel van B. en W. besluit do raad verder bij G.S. bezwaar te maken tegen het plan tot instelling van een volambtclijke vleeskeurings dienst voor het eiland. De heer J. Brou wer wordt m^i.s. en de heer A. de Later m.v.s. gekozen respectievelijk her kozen als bestuurslid van de Dienst voor Sociale Zorg, door aftreding van de bestuursleden P. Hack en A. de Latcrp Opruimen en aankopen van krotwoningen Do voorzitter geeft een uiteenzetting van hot werk, dat tot nu toe gedaan is voor do sanering en vraagt de raad de goedkeuring voor de aankoop van 13 krotwoningen voor een bedrag van f 161.800, waarmede de raad accoord gaat. Besloten wordt om, in verband met-do grote woningnood, de goedkeu ring te verlenen voor een bedrag nood zakelijk om kleine reparaties aan bo vengenoemde woningen te doen, om ze tijdelijk in bewoonbare 6taat te brongen'. Bij do rondvraag vraagt do heer J. L. Kuijper wat er aan de riolering gedaan kan worden, waarop wethouder Kuijper antwoordt, dat een herstellen van drie kwart der oude riolering mo gelijk is, doch dat het overige vierde deel direct in het nieuwe riolcrings- plan moot worden opgenomen*. Op ccn vraag van do heer do Later deelt de voorzitter mede dat in Maart verwacht wordt, dat deze leiding weer in zoverre hersteld zal zijn dat Ouwer kerk weer water zal hebben. Do heer J. L. Kuijper verzoekt oui, gezien hot langzaam terugkerend© nor male leven op hot dorp, ook weer om twaalf uur de klok te luiden, zoals dit altijd do gewoonte was, hetgeen door do voorzitter toegezegd wordt. Do hoer do Later vraagt of het niet mogelijk is de kledingvordeling vlugger te doen verlopen en daarvoor eventu eel het bestaande comité uit te brei den. De voorzitter antwoordt dat er reeds zo vlug mogelijk gewerkt wordt en dat hot zijns inziens niet mogelijk is het vlugger te docnL Verder vraagt do he©r de Later of B. en W. een verzoek aan de betref fend o kerkelijke instanties willen rich ten om hot korkgebouwtjo aan hot Beiorsdijkje ook door andere, dan kcr- OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 't Meeste geschil of krakeel is om te weinig of te veel. O O Het K. N. M. I. verwacht tot Vrijdagavond: Om het vriespunt Veel bewolking met plaatselijk, in hoofdzaak in het Westen van het land, enige sneeuw of regen; zwakke tot matige wind uit Zuidelijke rich tingen; temperatuur om het vries punt tot lichte dooi, na in de nacht en ochtend in het Noordoosten van het land weer lichte vorst. 20 Febr. Zon op 7.47, onder 18.02. Maan op 21.28, onder 8.10. Laatste Kwartier: 26 Febr. te 0.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 Febr. 5.03 v.m. 17.27 n.m. BROUWERSHAVEN 20 Febr. 4.34 v.m. 16.45 n.m. Springtij: 19 Februari. Doodtij: 27 Februari. N.C.R.V.-feest te Arnhem Jubo II op Tweede Pinksterdag Aan do voorbereiding voor de „Jubo II", het feest van de N.C.R.V. op twee de Pinksterdag 7 *Juni a.s. te Arnhem wordt hard gewterkt. Vijf jaar geleden, in 1949, is de eerste „Jubo". gehouden. Voor de turndemonstratie op de grote Sonsbeekweide hebben reedf 3160 dames en 917 heren ingeschreven, voor de mars door de stad reeds 96 verenigingen uit het gehele land, ter wijl de inschrijving van het aanta,1 muziekkorpsen thans 30 bedraagt. Ver der zullen 5.000 zangers en 1.000 kin deren zich laten horen in een cantate van Badings. Een openluchtspel zal op geveerd worden in het zg. Larixdal van Sonsbeek, waar een groot toneej komt met als achtergrond een kerl^ In 1949 waren hier 40.000 zitplaatsen geïmproviseerd. Ook ligt het in de bedoeling een carillon te laten komen met 49 klokken. Tot de festiviteiten behoren mode een autopolowedstrijd, een tournoai van de landelijke ruiters ©n tot ölot, ovenals in 1949, ©en vuur-, werk. Lichtingen 1944 t.m. '47 naar Nationale Reserve Naar „Het Vrije Volk" (18 Febr.) weet te melden, zal een deel van de dienstplichtigen van de lichtingen '44 tot en met '47 (grootverlofgangers) bij de Nationale Reserve kunnen worden ingedeeld. Deze mogelijkheid is geschapen, omdat het benodigde aantal vrijwilligers voor de N.R. niet bijeen te krijgen is. Reeds worden lijsten opgesteld met de namen van de militairen die hiervoor in aanmer king te komen. Deze zullen dan via de, gemeentesecretarieën hiervan op de hoogte worden gesteld. Overgang naar de Nationale Re serve is niet verplicht. Men kan ook in het „gewone" leger blijven. De keus is vrij. De N.R. heeft het voor deel dat de troepen niet in een front lijn kunnen worden opgesteld. Bo vendien zijn de militairen van be doelde lichtingen vrijgesteld van langdurige herhalingsoefeningen. Wel moet bij de N.R. eenmaal per week worden geoefend. Voor reeds ge oefende militairen echter is dit niet altijd nodig. Bovendien is toetreding mogelijk tot de Reserve Luchtwacht dienst en de Reserve Marechaussee. Tc Parijs is Woensdag bekend go-, maakt, dat de nieuwe Franse straal jager „Espadon" de snelheid van het geluid heeft bereikt in horizontaio vlucht op 13.000 meter. De „Espadon SO-6026" heeft oen enkele Nene-straal- n.otor, achterwaarts gerichte vleugels on ccn aanjager-raket* kelijk© verenigingen t© laten gebruiken^ Do voorzitter antwoordt, dat hierover contact opgenomen zal worden. Op een vraag van de heer van der Hullo betreffende de huren voor d>jr B. cn W. aangewezen woonruimte ant woordt do voorzitter dat deze huren beparld worden door de eigenaar, in overleg met dc Gentraio Dienst. Op een verzoek van do hoer van dor Hullo om in doze gemeente ook do ko len bijslag cn regeling bijstand too to passen, besluit do raad ook deze rege lingen hier van toepassing te doen worden. Hierna volgt sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1