Neemt STERLING op STERLING - De beste shag! Oosterland vindt geen redelijke argumenten voor opheffing van zelfstandigheid Verstopping De Cirkelgang Pleidooi in Raad van Noordgouwe voor uitvoering van het Delta-plan De gemeente wenst zelfstandigheid te behouden De Raad der gemeente Noordgouwe kwam vorige week Woensdag in vol tallige vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Z. Cornelis. De voorzitter sprak in zijn openingswoord de wens uit, dat de gemeente verder gespaard moge blij ven voor rampen. Dat voerde hem terug tot het afgelopen jaar. In het begin waren we geheel op ons zelf aangewezen. Na enkele dagen kwam er hulp van buiten, welke hulp is ge bleven, ook in technisch opzicht, wat betreft het dichten en het versterken der dijken, welk werk uiteindelijk prachtig slaagde met inspanning van alle krachten. Nadien werd het eiland drooggemalen. Veel slachtoffers zijn te betreuren. In dit opzicht is de ge meente Noordgouwe er goed afge komen, daar wij in de gelukkige om standigheid verkeren, dat er geen slachtoffers waren. De wederopbouw van dit eiland is thans krachtig aan te vatten, waarbij de wens is uit te spreken dat zij, die deze taak op zich hebben genomen, met alle energie daaraan zullen kunnen werken, op dat het eiland weer goed bewoon baar zal worden. De opbouw van dit eiland, zoals spreker dat zag, zal daarheen geleid moeten worden, dat het ontsloten wordt, namelijk in dien zin, dat er een werkelijke doorstro ming komt met het overige deel van Nederland. Daarvoor achtte hij uit voering van het Delta-plan een eerste vereiste. Wel spreekt men van een vaste oeververbinding met Nóord- Brabant en een verbinding met het eiland Flakkee, doch dit leek hem niet voldoende. Komende tot het nieuwe plan, be treffende de gemeentelijke indeling, kwam het de voorzitter voor, dat het voor de gemeenten in de zg. „corri dor" voorbarig Is. Deze gemeenten zitten in opbouw en in ontwikkeling. Ze moeten nu de tijd hebben en de gelegenheid om die ontwikkeling voort te zetten. En dit dient te ge schieden door de onmiddellijk be langhebbenden. Hierna voerde weth. Geluk het woord, die aldus sprak: „1953 is een moeilijk jaar geweest, doch we gaan nu gelukkig de goede kant uit. We zijn ook voor de grote onheilsgevol gen wat Noordgouwe betreft, ge spaard gebleven: Het is daarom dat Noordgouwe een steun kan zijn voor het overige deel van Schouwen en Duiveland, dat zo zwaar getroffen is. In dit opzicht hebben gemeente en inwoners hun taak goed opgevat. In het leven is het gemakelijk critiek te oefenen. Als het goed gaat hoort men niets, doch als het verkeert gaat staat men direct klaar met opmerkingen. De woorden welke U, mijnheer de voorzitter, hebt gesproken over het Deltaplan, zijn uit mijn hart gegre pen. Door de geïsoleerde ligging heeft men te weinig contact en zit men met versnippering van kracht, kort om een te veel aan onderling gekra keel. Iedere groep der bevolking moet dit overdragen aan andere be volkingsgroepen, waardoor men pers pectieven kan openen voor de ver wezenlijking er van. Wij moeten er voor waken dat wij diligent blijven. De kroon op het werk met afsluiting der zeeramen, is waard overgeplant te worden." Besproken werd de brandweeruit rusting. B. en W. werd een crediet gegeven om dit weer op ox-de te bren gen. Een schrijven van Ged. Staten betreffende het inwinnen van advies van de Prov. Schoonheidscommissie over nieuwbouwplannen enz., werd zonder meer voor kennisgeving aan genomen. Blijkens een schrijven van de Pi-ov. Directie van de Wederop bouw en de Volkshuisvesting te Mid delburg, zal te Zierikzee een apart bureau voor Schouwen en Duiveland worden gevestigd, waar in het ver volg dan de zaken kunnen worden af gedaan. Na bespreking wei-d aan de Herstelcommisie van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen het gevraagde limiet-bedrag van 25 cent per inwoner verleend. Met een schrijven van de Prov. Zeeuwse Vereniging ter bestrijding der tubei'culose, om dit jaar weer een onderzoek deswege in te stellen, werd accoord gegaan, mits het ondex-zoek plaats heeft vóór 1 October a.s. Betreffende enige postjes achter stallige huur over 1953 der woning wetwoningen, werd besloten betrok kenen aan te schrijven de huur te be talen. Mocht het Rijk in de hui'en te gemoet komen, dan zal het betaalde teruggegeven worden. Betreffende de overige gemeentelijke woningen werd besloten de huurverhoging met in gang van 1 Januari jl. toe te passen. Accoord werd gegaan, na enige dis cussie, met een schrijven van B. en W. van Zierikzee, om betaling van de bijdrage voor leerlingen die de brug- klasse aan het Zierikzees Lyceum bezoeken. De winkelsluiting Na uitvoerige beraadslaging werd het voorstel om de winkels om 6.00 uur te sluiten, aangenomen met vier tegen drie stemmen. Voor Schudde- beurs zal nu door B. en W. artikel 12, onder a der Winkelsluitingswet 1951 worden toegepast, aangezien daar geen cantine is, waar dan om 7.00 uur 's avonds gesloten moet worden. Een wijziging in de Kinderbijslag verordening voor het gemeenteperso- neel werd vastgesteld i.v.m. de laat ste salarisverhoging. Een achtste wij ziging van de gemeentebegroting voor 1953 werd vastgesteld. De voorzitter deed enige mededelingen betreffende het Rode Kruis ziekenhuis te Zie rikzee. In behandeling kwam vervolgens de brief van Ged. Staten van Zee land betreffende de gemeentelijke in deling op Schouwen en Duiveland, in het bijzonder de gemeenten in de zg. „Corridor". Na uitvoerige beraadsla ging was het eenparig gevoelen van de Raad, dat splitsing der gemeente niet te aanvaarden is en dat men niet wilde gevoegd worden noch bij Brou wershaven nóch bü Zierikzee. Daar- bij werd de Schouwsedtfk nog meer dan voorheen als scheiding aange voeld. Overigens wenste de Raad zich ook thans aan te sluiten bij de be spreking en beslissing over de her indeling van het grondgebied, be handeld bij de vox-ige gelegenheid, zodat het voorgelegde plan van Ged. Staten onaanvaardbaar werd geacht. Bij de rondvraag werd be sproken de aansluitingen aan de wa terleiding, welke vermoedelijk eerst zullen geschieden bij de hervex-kave- ling. Door de heer Flikweert werd in discussie gebracht de overlast van het groot aantal honden in de ge meente. Op de vraag van de heer Visser zei de voorzitter, dat het ont spanningslokaal is toegezegd. De voorzitter deelde nog mede, dat de volontair ter secx-etarie thans de plaats vervult van de ambtenaax-, waarvoor zich geen geschikte solli citanten hebben aangemeld. Nog zal een onderzoek worden ingesteld naai de toestand van de weg naar de Oude Tol. Hierna sluiting. Ingezonden mededeling Last van zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten C helpen U er overheen. s Stad en Provincie Vrij regelmatige vaart op Zijpe-A.J.-Polder Op hot veer ZijpeAnnc-Jacobapol- dcr wordt, zij het dan alleen bij dag licht, vrij regelmatig gevaren, zowel met de „Grevclingen" als met do „Zijpe". Wel wordt bij laag water hinder ondervonden van liet zich on der do pontons vastgezette ijs, waar door het soms niet mogelijk is do ponton gelijk met de veerboot te krij gen. Desondanks worden toch dege lijk 10 tot 15 reizen heen cn terug gemaakt en ter vervanging van do automatische mist-sirene die door het kruiende ijs defect rankte, is Vrijdag een sterke mistlamp aangebracht. HAAMSTEDE De reisvereniging „Ons genoegen'' herdacht een dezer dagen ten huizo van con der leden het 5-jarig bestaan, waarbij de avond op gezellige wijze werd doorgebracht. Tevens werd be sloten deze zomer een tweedaagse reis te maken naar Zuid-Limburg met als doel Valkenburg. Uitvoering Harmonie „Witte van Haemstede" De Harmonie „Witte van Haemste de" gaf Woensdagavond cn Vrijdag avond een goed geslaagde uitvoering resp. in hótel Bom te Haamstede en hötel „Het wapen van Burgh" te Burgh. Beide avonden waren do zalen tot do laatste plaats bezet, hetgeen do voorzitter in zijn openingswoord met genoegen vaststelde. Na een welkomst woord tot de bescnermheer, burge meester Jhr. R. Böell cn het ore-lid de lieer C. Moelijker en do afgevaar digden van zusterverenigingen in do uitvoering te Haamstede en tot de bur gemeester Jhr. A. v. Cittcrs cn do ere voorzitter, de heer P. L. Vis in do uit voering te Burgh, deelde hij enkele bij zonderheden mode betreffende hot afge lopen jaar, dat voor do Harmonie geen grote moeilijkheden meebracht. Hij riep do medewerking van de burgerij in om liet te organiseren festival op 2c Finksterdag te doen slagen, omdat dit wellicht do mogelijkheid in zich houdt, dat het fonds voor een uniform wat verstevigd kan worden. Hij wees er verder op, dat de Harmonie weer een tijd van opbloei tegemoet gaat, gezien het aantal leerlingen, dat zich heeft aangemeld, zodat het 75-jnrig bestaan over 5 jaar met vertrouwen tegemoet gezien kan worden. Hierna gaf hij do leiding nan do directeur, dc heer J. A. v. d. Weel, dio mot het gezolschap een zevental muzieknummers uitvoerde, dio op uitstekende wijze werden ton ge hore gebracht. Vooral „American Pa trol" cn „Do twee kleine vinkon" met do trompet-solo door do heren J. Brnnmsc on J. Boot, oogstten vcol suc ces. Na do pauze werd het toneelstuk „Zij, die gestuurd was", op uitstekende wijze opgevoerd. Alle speelsters en spe lers hadden zich volkomeu met huu rol vertrouwd gemaakt. Ook een der speelsters die door ziekte moest in- allen en slechts 24 uur had om haar rol in te studeren, gaf uitstekend spel te zien. Toen dan ook het doek zich voor de laatste maal sloot weerklouk een dankbaar applaus. De voorzitter had een gemakkelijke taak een dank woord te spreken tot allen, die aan het welslagen van deze uitvoering had den meegewerkt. Een gezellig bal on der leiding van „The Merry Boys" besloot beide avonden. Ingezonden mededeling Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de heel kunt U blussen in de kiem. Neexxx simpelweg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmid dellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Ren nies bij zich hebben praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. BROUWERSHAVEN Voorburgs adoptie-comité bood toneelavond aan Keurig spel van „De Toneelgezellen" Zaterdag bood het adoptic-comitc „Brouwershaven" te Voorburg aan do bewoners van Brouwershaven een to neelavond aan. De heer v. d. Weole opende deze avond met een welkomst woord tot het gezelschap „De Toneel- gezellen" uit Voorburg. Opgevoerd world het blijspel „De Privé-verpleegster'dat op een zeer verdienstelijke wijze voor het voetlicht word gebracht. Tussen do bedrijven werd een muziekprogram ma verzorgd door hot muziokensomble „Mar.dogita", samengesteld uit vier zusjes. Aan het slot van deze avond dankte de lieer v. d. Weel© de uitvoe renden voor het gebodene, waarna me vrouw v. Leeuwen de dames een lepel tje van Brouwershaven aanbood. Do voorzitter van het adoptie-comité „Brouwershaven" te Voorburg, de heer Verkaaik, deelde mede dat op 17 Maart nog een avond zal worden aangeboden en opi 8 Mei a.s. de finale-dag in de reeks culturele aanbiedingen zal wor den gehouden. Vcor vele Brouwonaars was het een teleurstelling dat ze niet op deze avond aanwezig konden zijn, doordat in een verbluffend snel kwartiertje alle kaar ten waren uitverkocht. Des te treffen- der was deze gewaarwording omdat niet gemeenteuaren het genoegen had den op deze avond een welkome aflei ding en ontspanning te vinden. Do collecte ton bate van de Rheumatiokbestrijding, welke Zaterdag jl. in deze gemeente werd gehouden heeft f 38,33 opgebracht. NOORDGOUWE Auto cn bestelwagen in botsing Zaterdagmiddag rond vijf uur is een bestelauto, bestuurd door de heef H. te Nieuwerkerk, komende van Dx-eischor en rijdende in de richting Zonnemaire, in de achterflank ge ramd door eèn luxe auto, bestuux'd door de heer D. te Nieuwer-kerk, ter hoogte van de woning van de heer A. C. Dalebout. Er bestond een moge-r lijkheid tot aanrijding, die snel ge realiseerd werd door het feit dat dè heer D. per ongeluk de gaspedaal in plaats van de rem intrapte. Een paal van de A.N.W.B. sneuvelde en ook een fiets werd beschadigd. Pex-soon- lijke ongelukken deden zich niet vooxi Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Dan krijgt u het allerbeste van de Virginia-oogst. Lang van draad, heerlijk van geur en smaak. Neemt nu een pakje Sterling en u rookt de lekkerste shag van Nederland Gemeente werd twintig geschenkwoningen toegezegd onregelmatige stoelgang. Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertabletten 65 ct. OOSTERLAND Ouder de plaatselijke verenigin gen, welke weer met hun werkzaam heden zijn aangevangen behoort thans ook de Chr. Mannenvereniging, onder voorzitterschap van Ds. Badstakc. Uit eraard is het ledental nog niet vol tallig omdat er nog verscheidene niet zijn teruggekeerd, terwijl ook" een drie tal leden door de ramp zijn omgekomen. BRUINISSE Mej. M. P. v. d. Berg verliet Chr. School Mcj. M. P. van den Berg, tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. school te Bruinisse, verliet Vrijdag deze bolrok- king om zich weer te gaan wijden aan het onderwijs van de kindoren te Nieu werkerk. Door de leerlingen van haar klasse werd haar een aandonkon aan geboden ter herinnering aan de tijd te Bruinisse als onderwijzeres doorge bracht, terwijl het schoolbestuur bij monde van de voorzittor, de heer M. Krijger, in waarderende woorden, dezo periode herdacht en haar vorder Gods zegen op haar werk toewenste. Z.V. U-programma Ook to Bruinisse gaf do heer Bob Gceracrds ccn voorstolling ondor aus piciën van do Z.V.U., waarin hij di verse rollen uit do Camera Obscura vertolkte. Deze op hoog peil staande kunst vond echter niet de belangstel ling die zij verdiende, do opkomst was matig. Mevrouw Michaëlis dankte do lieer Gerncrds voor hot gebodene. Woensdag vergaderde de raad onder leiding van burgemeester Laureuse. Daar dit do eerste vergadering van het jaar was, hield do voorzitter een toespraak, waarin nogmaals herinnerd werd aan do ramp, die de gemeente in hot afgo- lopcn jaar heeft getroffen met al het leed, dat hieruit is voortgekomen. Ook do terugkeer naar eigen gemeente vor derde vele problemen. Zo zagen do huisvrouwen zich hij de schoonmaak der huizen voor moeilijkheden geplaatst Vooruitgang is er doordat thans weer over water kon worden beschikt. Veel hulp cn medewerking werd van diverse instanties ontvangen en nog meer hulp is te verwachten. Grote plan non worden voorbereid, waarvoor veel verantwoordelijkheidsgevoel wordt ge vraagd. Besloten werd met de wens, dat door eendrachtige samenwerkingen met een juist inzicht dit jaar die be sluiten zullen worden genomen, welke tot in verre toekomst zullen strekken tot het welzijn der gemeente. Naar aan leiding van een schrijven van de minis ter van Economische Zaken werden eni ge op 7 November 1952 vastgestelde verordeningen ter uitvoering van do Winkelsluitingswet gewijzigd door in een daarvan een formele aanvulling te brengen en in een ander het sluitings uur voor alle winkels op 19 uur te stellen voor de maanden April tot Oc tober. De kapperswinkels zijn hiervan uitgezonderd. Deze mogen het gehele jaar open zijn tot 20 uur, echter na hot sluitingstijdstip der overige winkels, uitsluitend voor zover betreft het ver richten van kapperswerkzaamheden. Diverse besluiten Aan mcj. S. van Amesfoort werd op dc meest eervolle wijze ontslag verleend als onderwijzeres aan do O.L. school lo Sirjansland met dankbetuiging voordo vele diensten aan de gemeente bewezen. Accoord werd gegaan met toetreding van do gemeente St. Philipslaiid tot do gemeenschappelijke regeling voor het oprichten en in stand houden van een school voor B.L.O. tc Zierikzee. Beslo ten werd aan de vereniging tot het verstrekken van lager onderwijs op Reformatorische grondslag medewerking te verlenen tot hot beschikbaar stel len van golden overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet 1920, voor de wederaun- schoffing van schoolmeubelen, leermid delen cn sehoolbehoeftcu, die door de watersnood zijn vernietigd, onherstel baar beschadigd of verloren gegaan. Aan de Hcrstelcommissio Schouwen- Duivcland, ingesteld door de Vereni ging van Burgemeesters en Secretaris sen op Schouwon-Duiveland werd een bijdrage verleend in do kosten van deze commissie tot ten hoogste 25 cent per inwoner. Na srhorsing der vergadering van plra. een half uur, tijdens welke B. en W. een bespreking hadden met de heer Stam, namens de directie van de We deropbouw en Volkshuisvesting in de provincie Zeeland, deelde do voorzitter mede, dat aan dc gemeente 'toegestaan is 26 Woningwetwoningen te bonwen. De 20 noodwoningen zullen door perrna- nento woningen vervangen worden. Voorts beslaat er kans, dat in het Tuindorp voor 4 oude, vier nieuwe woningen zullen komen. Tot slot kon do blijde mededeling worden gedaan, dat aan de gemeente 20' geschenkwo ningen (Zweeds model) zijn toegewezen. Op een vraag van de heer van der Maas naar het stadium, waarin het her bouwplan voor Sirjansland verkeert, antwoordde dc voorzitter, dat ir. Klokke heeft toegezegd, dat dit vol gende week gereed zal zijn. De gemeentelijke indeling Daarna kwam aan do orde het voor stel van Ged. Staten tot indeling van liet gemeentelijk gebied op Schouwen en Duiveland. Dit plan geeft o.m. sa menvoeging aan van Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Oosterland. De voorzitter gaf gelegenheid tot bespreking. De heer Zcijler gaf ccn uitvoerig overzicht van de bezwaren, die tegen samenvoeging zijn. Onder de loupe werden achtereen volgens genomen het bestuur cn do hdrainislratio der gemeente, de finan ciële gevolgen, do voorgesteldo verdere ontplooiing, en ontwikkeling, het on derwijs, do reinigingsdienst, onderhoud openbare werken, de samenleving op zakeljjk en cultureel terrein en ton laat ste dc sterke tegenkanting der bevol king. Een cn ander overziend kon geen enkel steekhoudend argument worden gevonden om de autonomie der ge meente om hals e brengen, reden waar om een dringend beroep op de raad werd gedaan om het anhangig voor stel van Ged. Staten met kracht van do hand te wijzen. Alle leden namen vervolgens aan do besprekiug deel. Zon der uitzondering verklaarde ieder zicli met hetgeen door do heer Zeijler was gezegd tc kunnen verenigen.' Algemeen achtte men de ziens wijze sedert vorige plannen niet gewijzigd, waarom werd besloten een afwijzende houding betreffende het voorgestelde plan tot grens wijziging aan te nemen. Voorts vonden wel instemming de voorstellen van B. en W. tot herstel der lagere scholen in do gemeente, het bouwen van oen zaaltje met bergplaats op do begraafplaats te Oosterland, de beplanting der beide begraafplaatsen cn het aanschaffen van een graflift. Ver volgens deed de voorzitter nog enige mededelingen. Voorgesteld is om de raadsverkiezingen op 7 April a.s. te houden. Ten behoeve van het kleuter onderwijs is een fröbelschool geschon ken compleet niet inventaris. Op 23 Februari komt een gezelschap uit Soest naar hier voor een uitdeling onder de winkeliers. Het betreft hier een spe ciale uitreiking van en aan de win keliers. Uiteraard kunnen daartoe niet gerekend worden caféhouders, am bachtslieden en andere middenstanders. De voorzitter hoopt, dat deze gesJte geen aanleiding tot misverstand zal ge ven. Als laatste punt stelde do voor zitter nog aan de orde de aankoop van het pand aan de Dorpsweg, on derscheidenlijk bewoond 'door mevr. wed. Beije en wachtmeester van Zwe den. De eigenaar, do heer L. W. Gan- zeman, is bereid dit pand aan do ge meente te verkopen. Besloten werd dit pand aan te kopen ten behoeve van de dokter, indien met deze overeen stemming is bereikt omtrent do voor waarden voor het gebruik. Bij de rondvraag werd op voorstel van de heer Koster besloten aan B. en W. een crediet te verlenen van f 5000 voor liet verstrekken van bijdragen der gemeente aan aanvragers voor hot ver beteren van hun woningen uit het Terlingcnfonds. Daarna sluiting. FEUILLETON 64 door MAARTJE ZELDENRIJK Hoofdstuk 16. Zaterdagsmiddags kocht Wim een nieuw costuum. Zijn Zondagse pak was nu niet bepaald meer onberis pelijk en hij wilde op de verjaardag van Blauwboer mijn aanstaande schoonvader, dacht mij met bittere ironie goed voor de dag komen en een nette indruk trachten te ma ken. Zijn keus viel op een bruin, wol len pak en hij slaagde er bovendien in een paar goede nieuwe bruine schoenen te bemachtigen. Dat had eerst wel heel wat voeten in dé aarde, maar nu bleek het nuttig geweest te zijn, dat hij altijd in dezelfde zaak zijn schoenen had gekocht en daar eveneens had laten repareren. Men kende hem en toen hij de zaak uit een zette, knipoogde de winkelier. Voor een goede klant had hij nog wel iets, alleen.mondje dicht. En dat sprak natuurlijk vanzelf. Zo ging hij 's middags, op en top een heer, naar Purmerend. Daar wilde hij ook nog wat kopen. Per slot van rekening kon hij toch niet met lege handen op de vei'jaai'dag van Blauw boer aankomen. Dat stond te gek. En veel hoefde het niet te zijn; kleine geschenken ondex-houden de vriend schap. Bovendien, hoe gunstiger in druk de boer van hem kreeg, des te beter was zulks met het oog op de toekomst. Even voor het broodeten was hij op „Bouwlust", waar hij op echt har telijke wijze, de Westfriezen eigen, begx'oet wei'd. Jannie zag onmiddel lijk, dat hij nieuwe kleren en nieuwe schoenen aanhad. Ze knipoogde even en ging toen weer verder met bi'ood- snijden. En Wim maakte een praatje met de boer, die belangstellend naar zijn werk informeerde. Aart bleef dit weekend eveneens in de Beemster, zodat het een gezellige, leuke Zondag kon worden. De vex-jaardag van de boer werd op echt Westfriese wijze gevierd. Na de ochtendkex-kgang kwamen de fa milies uit de omgeving. De oudex-en aten 's middags aan de grote tafel in de woonkeuken, de jongex-en op de deel. Bij dit gezelschap zaten ook Wim en Aart. De maaltijd vex-liep in een vrolijke stemming en iedereen had het schilderij van de beide doch ters bewonderd en eenparig werd verklaard, dat het uitstekend geleek, hoewel Wim nog wel een paar aan merkingen had. Maar als de jarige tevreden was, zou hij niets zeggen. En de jarige was tevreden, want hij had Wim's hand op een dusdanige wijze gedrukt, dat deze ternauwer nood een kreet van pijn kon weer houden. En alle gasten zagen min of meer met verwondering naar die kleine schilder, die daar even zo'n groot portret van Jannie en Nel had geschilderd. De meeste gasten gingen in de loop van de middag en avond weer weg en toen men ging broodeten, was de gewone familie weer aan tafel, als enige gast nog Wim. Blauwboer was in een opgewekte stemming en maakte grappen met zijn dochtex-s en Aart. En na het broodeten ging men nog even naar buiten, om te genieten van het mooie zomerweer, hoewel het al half Augustus was. Toen het donker begon te worden, zeide boerin: „We moesten maar eens naar binnen gaan, want ik denk, dat de baas nog wel wat onder de kurk zal hebben." Aart knipoogde tot zijn bróèr en merkte op: „Daar moeten we bij zijn, bi'oer, voor het bederft." De lamp werd aangestoken en Jan nie deed de luiken voor het brede zijx-aam. De deur ging meteen maar op slot, want de laatste tijd gebeurde het nogal eens, dat er in de Beemster wex-d ingebroken en hoewel Hekkie dag en nacht op zijn post was, kon men niet te voorzichtig zijn. De boer was inmiddels naar de kelder geweest en kwam nu met en kele flessen In de kamer, terwijl hij de anderen lachend aanzag. „Van daag moet er maar eens een extra fles aangerukt worden", meende hij. „Moeder, kom maar eens op met de glazen." En terwijl de boer, volgens oud gebruik, zelf de eerste glazen vol schonk, kwam Wim plotseling tot de ontdekking, dat Nel er niet was. De twee knechts waren ex- evenmin, maar die gingen Zatei'dagsavonds cn Zondagsavonds altijd naar de stad cn kwamen dan doorgaans laat thuis. Maar Nel was een half uur geleden nog bij hen geweest. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2