V)% Raad van Ellemeet spreekt zich uit tegen één gemeente voor Midden-Schouwen De militaire bijstand in geval van hoge- en stormvloed Winterhanden De Cirkelgang Ingezonden mededeling DREISCHOR Wel voor samenvoeging van Ellemeet, Eikerzee en Duivendijke Staten de afstand voor verschillende inwoners naar het gemeentehuis te groot wordt. Het dorp Serooskerke is ongunstig gelegen; niemand uit Elle meet wil hier gaan wonen, zodat dit dorp buiten de concentratie der ge meenten moet worden gehouden. De heer Hart is eveneens voor samen voeging der genoemde drie gemeen ten, doch wenst dan de Zandweg en omgeving bij Serooskerke toegewe zen te zien. De voorzitter antwoordt, dat alle bewoners van de Zandweg en omgeving niet bij Serooskerke in gedeeld wensen te worden. Ook de heren Goossens en Bij de Vaate zijn üe Raad van Ellemeet kwam Za- door Ir F. H. Klokke te Middelburg, terdag jl. in voltallige vergadering De Raad kan zich met dit plan ge- b(jeen, in de noodsecretarie van Elle- heel verenigen, hopende dat uitvoe- meet te Renesse, onder voorzitter- ring mogelijk zal zijn, ondanks de af- schap van wethouder J. M. Dalebout, wijkende mening, welke de Recon- waarnemend burgemeester. structiecommissie ten aanzien van de In z^n openingswoord constateert dorpskom van Ellemeet koestert, de voorzitter, dat 1953 voor de ge- Behoudens hogere goedkeuring be- meente tengevolge van de ramp een sluit de Raad als krotwoning aan te ongunstig jaar ls geweest. Hü hoopt kopen het perceel no. 47, met grond, dat dit jaar beter mag zyn. Spreker voor f 1500. De houten noodschool, herdenkt met enkele woorden het waarvoor gelden geschonken zijn, zal voor"het~ voorstel~van B. en W. overlijden van burgemeester De binnen het kader van het wederop- Raad is voorts van oordeel, dat de Bruijn, wiens naam voor de gemeente bouwplan worden geplaatst op het Noordwestelijke grens van de nieuwe steeds in dankbare herinnering zal terrein naast de woning no. 45. gemeente dient te lopen langs de blijven. eemeentelHke herlndeline Helleweg en de schelding van Zoute Het jaar 1954 zal voor de gemeente Ue gemeentelijke herindeling Zoete Haard. geen gemakkelijk jaar worden, mede Vervolgens komt in bespreking het In de rondvraag informeert de door de plannen welke de Recon- pjan van q6{j staten van Zeeland heer Gast of het mogelijk is om een structiecommissie ten aanzien van de tot herindeling van het gemeentelijk brievenbus in het dorp te plaatsen. bebouwing voorstaat. De voorzitter gron<jgebied op Schouwen en Duive- De voorzitter zegt toe hierover con- doet een beroep op de Raad om met janj Burgemeester en wethouders tact te zullen opnemen met de direc- inspannlng van alle krachten mede tegen vorming van siechts één teur van het PTT-kantoor te Zierik- te helpen om de moeilijkheden te gemeente Voor geheel midden-Schou- zee. Verschillende raadsleden uiten wen. Zij zijn meer geporteerd voor hun ontevredenheid over de service overwinnen. De voorzitter deelt mede, dat het samenvoeging "der gemeenten Elle- van de N.V. Waterleiding Maatschap- rusthuis voor Westelijk Schouwen te meet. Eikerzee en Duivendijke. pij „Schouwen-Duiveland", daar de Haamstede, Inmiddels is aanbesteed. De heer Korsman acht de ziens- ruim honderd bewoners van het dorp welke de Raad in de wiJze van B- en w- juist. De drie ge- nog steeds geen drinkwater kunnen het meenten zijn reeds in verschillende krijgen via de leidingen. De voor- De bezwaren, vorige vergadering had tegen verlenen van een garantie en af lossing voor een aan te gane geld lening voor het rusthuis, zijn thans Groene Kruis, grotendeels uit de weg genomen. Er is opdracht gegeven tot sta tutenwijziging, zodat binnenkort ook de gemeente een vertegenwoordiger zal hebben in het stichtingsbestuur. Verder hebben Ged. Staten van Zee land voorgeschreven, dat in 't raads besluit tot het verlenen der garantie een aantal voorwaarden moeten wor den opgenomen, welke een waarborg scheppen voor een doelmatig finan cieel beheer door de stichting. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad thans m.a.s. de gevraagde garantie te verlenen. Subsidie aan Herstelcommissie De Raad besluit voorts aan de Her stelcommissie Schouwen-Duiveland der Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen, een bijdrage te verle nen tot een maximum van f 0,25 per inwoner. Naar aanleiding van een nota van opmerking van de Staatssecretaris opzichten op elkaar aangewezen, o.a. zitter antwoordt, dat hij zich hierover op kerkelijk gebied, voor de haven en reeds verschillende malen in verbin ding gesteld heeft met de maat schappij, doch tot op heden is er nog niets gebeurd. Hierna sluiting. De heer Gast betoogt, dat^ij ver wezenlijking van het plan van Ged. Troepen kunnen snel gewaarschuwd en ingezet Dc waarschuwingsdienst voor storm- zoenen zal te allen tijde tenminste vloed, georganiseerd door de Di- een bezetting van 400 man voor on- rectic algemene dienst van de Rijks- middellijke bijstand aanwezig zijn. waterstaat, strekt zich ook uit tot Indien versterking van de troepen onderdelen van de Koninklijke Land- uit de bovengenoemde garnizoenen macht. Tot de adressen, waaraan in noodzakelijk zou zijn, kunnen door bepaalde omstandigheden per tele- de legerkorps- en divisie-comman- gram kennis wordt gegeven van de dant ook aparte eenheden ter be- hoogwaterstanden, behoren ook die schikking worden gesteld voor het van de garnizoenscommandanten te verlenen van bijstand. Bergen op Zoom, Breda, 's Hertogen- bosch en Utrecht. Ingezonden mededeling Telegram A, inhoudende het be- van Economische Zaken, besluit de rjcht van een mogelijke overschrij- Raad de Verordening als bedoeld in ding van een bepaalde waterstand, artikel 11, tweede lid der Winkel- betekent voor de betrokken comman- sluitingswet 1951, te wijzigen in die danten alleen een kennisgeving en zin, dat de winkels alleen gedurende vereist van hen geen bijzondere de maanden April tot en met Sep- maatregelen. tember tot 19.00 uur mogen worden qjj ontvangst van telegram B open gehouden. bericht van hogere waterstand dan De Raad besluit accoord te gaan bedoeld onder A houdt de com- F on millinpn llitpetrok» met de toetreding van St. Philipsland mandant de beschikbare troepen ge- tot de gemeenschappelijke regeling reed en kan dus bijvoorbeeld consig- voor het oprichten en in stand houden naye gelasten. van een school voor buitengewoon Bij ontvangst van telegram C lager onderwijs op Schouwen en Dui- vm hQgei.e waterstand nan bedoeld onder B kunnen de troe- Voor benoeming tot lid van he onmiddelIuk ,vorden ingezet voor Burgerlijk Armbestuur, wegens het nd De laatselijke autoriteiten nemen van ontslag door B. v Splun- van de Rljkswaterstaat kunnen hier_ ter, beve en en aan. e tQe rGchtstreeks een verzoek richten gulden uitgetrokken voor tegemoet- Jonge; - a. w. Koster, tsij ae tweeae tQt dg betrokken garnizoenscomman- a* „an nnHarhnnrf vrije stemming worden uitgebracht danten Jn yan de vjer garni ken voor financiering waterschapswegen Stichting voor de Landbouw vindt bedrag te laag Voor 1954 is op de begroting van Waterstaat wederom één miliioen Stad en Provincie RENESSE De Zeeuwse collecte voor de jeugd Zoals in alle andere Zeeuwse ge meenten een dezer dagen, zal ook in Renesse vanwege de Stichting Zee land voor Maatschapelijk en Cultu reel Werk, de „Zeeuwse collecte voor de jeugd" worden gehouden en wel voor wat Renesse betreft een bus collecte huis-aan-huis benevens een straatcollecte, op Vrijdag en Zaterdag resp. 12 en 13 Februari a.s. De voorzitter dezer Stichting, de Commissaris der Koningin in onze provincie, schrijft letterlijk van deze actie: „Nu de beklemming van de rampzalige Februari-dagen enigszins van ons geweken is, lijkt het mij juist dat wij slechts één antwoord kunnen geven aan de offerzin van zo ontel baar velen en wel door nu ook zelf van onze offerzin blijk te geven. Ik zou deze Zeeuwse collecte voor maat schappelijke en culturele doeleinden, dan ook zeer nadrukkelijk in het t- ken van de dankbaarheid willen stel len". De opbrengst van deze collecte zal in zijn geheel bestemd worden voor de jeugdorganisaties in Zeeland. De ernstige problemen die zich rond de opgroeiende generatie voordoen, zijn door de Februari-ramp aanzienlijk groter geworden. Waar deze collecte in 1953 niet kon worden gehouden, waardoor de jeugdorganisaties een gedeelte van de in 1953 te verwachten collecte-opbrengst niet hebben ont vangen, verwacht de Stichting, be halve een gave der dankbaarheid, een dubbele bijdrage. Rob Geraerds bracht „Camera Obscura"'taferelen Maandagavond werden in het café „Centrum" door Rob Geraerds als solo-tonee lopgevoerd „Camera Ob- scura" van Hildebrand's onsterfelijke boek, door hem nieuw bewerkt voor solo-toneel, in twaalf taferelen, mt muzikale omlijsting van Mariele Meyer, piano. Bij de opening deelt burgemeester Vermeulen mede, dat deze avond uit gaat van de Stichting Zeeuwse Volks universiteit, in samenwerking met de plaatselijke culturele organisaties. Deze avonden worden mogelijk ge maakt door financiële steun uit het Rampenfonds, tot opleving van het culturele werk in de getroffen ge bieden. Spreker betreurde het dat de opkomst niet groter was, dit waar schijnlijk door de slechte weersom standigheden. De vertolking van de personages uit dit boek in de verschillende tafe relen, werden op uitstekende wijze vertolkt door de heer Geraerds, o.a. de personages: Keesje, het diaken huismannetje, oom en tante Stastok en neef Pieter, Jan Adam Kegge en schipper Rietheuvel. Hij mocht dan ook van het aanwezige publiek een daverend applaus in ontvangst ne men. De heer R. Gerritsen, vertegen woordiger va nde Z.V.U. te Middel burg, bracht de heer Geraerds dank voor zijn komst naar Dreischor, de eerste plaats op zijn tournee in het rampgebied. Verder deelde spreker mede dat het in de bedoeling ligt nog drie avonden door de Z.V.U. te organiseren, met steun van het Ram penfonds, waarbij op de eerstvol gende avond de film zal worden vertoond „Het is middernacht, Dr Schweitzer". OOSTERLAND Ringrijderij op de vijvers van „Het Hof" De ijsvereniging „Winterleven" or ganiseerde Zaterdagmiddag op de vij vers van „Het Hof" ringsteekwed strijden voor dames en heren. Zeven tien heren en negen dames namen deel aan de wedstrijden. Voor beide groepen waren een viertal prijzen uitgeloofd. Dames: le prijs mevr. A. Beije- Barel, 2e M. Steenpoorte Ld., 3e Kr. v. d. Have Cd. en 4e C. Steenpoorte Md. Heren: le prijs Ant. Beije, 2e C. Bouwman Az., 3e H. Barendse en 4e M. Roks Az. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling deze wedstrijden reeds Donder dag tevoren te organiseren, maar toen bleek hiervoor geen animo te be staan. Het lijkt er op dat de schaats sport ter plaatse niet meer zo enthou siast beoefend wordt als vroeger. Toen kwam jong en oud op het ijs, maar nu zijn het alleen de echte lief hebbers die de ijzers onderbinden. Overigens kunnen ook de na-rampse omstandigheden hiervan de oorzaak zijn. In de komende jaren zal de be langstelling wel weer op peil gera ken, naar mag worden aangenomen. Ouderwets ijsfeest te Bruinisse Zaterdagmiddag beleefde Bruinisse weer eens een echt ouderwetse ijs- middag, waarbij men bijna het gehele dorp op de ijsbaan op de Weel kon aantreffen. Er werden diverse wed strijden georganiseerd, waarvan de uitslag als volgt was: Meisjes van 7 en 8 jaar: 1. Aoneke Sehikker, 2 Joke Kik, 3 Lenie Stou ten; meisjes van 9 en 10 jaar: 1 Adrie Okkerse, 2 Jannie Fluit, 3 Ria van den Berg, 4 Nellie van der Werf; meisjes van 11 en 12 jaar: 1 Anthonia van der Weele, 2 Jannie Geluk. Oudere meisjes: le Rika Hooger- werf. Jongens van 7 en 8 jaar: 1 Jan Mol, 2 Dingeman Labeur; jongens van 9 en 10 jaar: 1 Loekie Stuik, 2 Johan van 't Leven, 3 Tonnie Deur- loo; jongens van 11 en 12 jaar: 1 Wim van den Berg, 2 Govert Schraver, 3 Jan Kik; jongens van 13 en 14 jaar: 1 Jan de Koning, 2 Kees Boogert, 3 Wim van der Have. Hardrijden heren: 1 Adrie Ver spoor, 2 Antoon Hoogerheijde, 3 W. Polak, 4 P. Zandijk. Schoonrijden paren: 1 mevr. Aar- noudse-Verhage en Adrie Verspoor, 2 Marie Kik en Henk Kik, 3 Lena Capelle en Maarten Verspoor, 4 Mats van den Berg en Anton Hoogerheide, 5 mevr. Klompe-Krepel en Maarten Krepel. KERKNIEUWS President Eisenhower in religieus programma President Eisenhower heeft in een radiorede gewezen op de noodzaak om positieve handelingen, om aan te tonen, dat het geloof in God „Ame- rika's „zekerste kracht" en „grootste toevlucht" is. Sprekend in een radio- en tele visie programma, dat onder de tiitel „Terug tot God" was georganiseerd door het Amerikaanse legioen, de or ganisatie van oudstrijders, zei hij, dat dit program een „positieve daad" is, zoals het land nodig heeft. Wereld-kerk-conferentie in Augustas De te Genève woonachtige Neder lander Dr W. A. Visser 't Hooft, se- cretaris-genei-aal van de Wereldraad van Kerken, heeft te Frankfort, in West-Duitsland, medegedeeld, dat in Augustus 1954 vijfhonderd officiële vertegenwoordigers van naar schat ting 220.000.000 niet-katholieke Chris tenen uit 48 landen, te Evanston, na bij Chicago, in de Verenigde Staten, bijeen zullen komen. Gehoopt wordt, dat de R.K. kerk waarnemers zal zenden. Dr Visser 't Hooft noemde de vooi-.t- durende vei-dediging van de vrijheid des geloofs, een levensvraag voor de Wereldraad v.an Kerken. Hij veroor deelde de uitlatingen van Italiaanse bisschoppen, volgens welke het Pro testantisme in Italië een ontbindende uitwei'king zou hebben. steeg op J. H. de Jonge 3 en op R .Kors man 2 stemmen. De heer De Jonge verklaart zijn benoemig aan te nemen en zegt de Raad dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Hierna komt in bespi-eking het ontwerp-wederopbouwplan voor de dorpskom van Ellemeet, vervaardigd koming in de kosten van onderhoud van quartaire waterschapswegen. Dit bedrag wordt door de Stichting voor de Landbouw als volkomen on- toex-eikend beschouwd. Daarbij komt, dat naar het dagelijks bestuur der Stichting vreest, de voorstellen van de commissie-Oud, waarvan een sub commissie de financiering der niet- Rijkswegen heeft bestudeerd, als- Verwacht kan worden, dat de nor- mede de thans nog toekomstige con- men voor de vergoeding voor ramp- missie Financieel Bestel Water schade In de landbouw, in de loop schapswegen, nog lange tijd op ver van Februari bekend zullen zijn. wezenlijking zullen moeten wachten. Overeenkomstig een ver-zoek van Normen vergoeding rampschade in de landbouw I Ingezonden mededeling HAZET, ICDDEN. EN STAAlWABENi EVENBERGEN Aantal werklozen in Januari Het aantal wei-kloze mannen nam in de loop van Januari, voornamelijk als gevolg van het winterseizoen, toe van 91.229 tot 101.070. Het aantal personen, werkzaam op door de Rijks dienst voor de uitvoering van werken gesubsidieerde objecten steeg van 20.403 tot 22.502. Het direct beschik baar aanbod nam derhalve toe van 111.632 tot 123.572. Het aantal zgn. vorstwerklozen is hieronder niet be grepen. FEUILLETON SOESTDIJK. H.M. de Koningin heeft ten paleize Soestdijk in audiën tie ontvangen mevr. kolonel J. P. Smael-Joosse, weduwe van wijlen Goeddeels zal dit omstreeks 15 Febr. de chef-secretaris van het Leger des het geval kunnen ztfn. De beslissing de Commissie Grondgebruik van de Heils kolonel J. Smael, en majoor M. over de normen wordt door de mi- Stichting, heeft het dagelijks bestuur E. Crock, secretaresse van het maat- nister van Financiën in overleg met dan ook besloten de minister van schappelijk werk onder vi-ouwen en de betrokken ministers genomen. Waterstaat te verzoeken, in afwach- kinderen in Nedei'land. Hare Maje- Tussen de Rijksdienst voor Land- ting van maatregelen gebaseei-d op steit liet zich door beide officieren bouwherstel en de Stichting voor de de studie van beide bovengenoemde voorlichten over de verscheidenheid Landbouw vond overleg plaats over commissies, een hoger bedx-ag voor van activiteiten van het Leger des de normen. Men kwam niet steeds 1955 voor het onderhoud der water- Heils en de arbeid onder vrouwen. tot een eensluidend oordeel. schapswegen op te voeren. EERSTE GLAS-IN-PLASTIC-RAAM ONTHULD Het ziet er naar uit, dat de uit vinding van de glazenier-uit vinder Jan Vaessen uit Vught, om inplaats van lood voor het samenvoegen van gebi-and- schilderde ramen plastic te ge bruiken, in korte tijd de we reld gaat vei-ovei-en. Het eerste door de glazenier, volgens het nieuwe procédé vervaardigd raam, dat zes m2 groot is geworden, is door Mr C. J. G. Becht, burgemeester van Kerkrade, onthuld in het jongenspensionnaat te Kei'k- rade-Bleyerheide, waar Jan Vaessen een deel van zijn op leiding genoot. Het raam stelt voor „De opvoeding van de jeugd" en is doorweven met een plastic-palet van 6 kleuren door MAARTJE ZELDENRIJK Hoofdstuk 15. Op een avond in het begin van Augustus legde Wim de laatste hand aan het schilderij. Tot nu toe had hij iedex-e poging van de meisjes, om zijn werk te bezien, verijdeld en bedekte hij het doek, als hij ophield met schil deren. Maar nu vond hij, dat ze lang genoeg in spanning gezeten hadden. Zorgvuldig droogde hij zijn pen seel af en wierp die in de kist. Toen stond hij op en deed een paar passen achteruit. Nou, een Rembrandt was hij nog bij lange na niet, maar voor een amateur ging het. In ieder geval leek het en dat was de hoofdzaak. „Kom maar eens kijken", nodigde hij hen uit en dat behoefde hij geen tweede keer te doen. De meisjes vlo gen overeind en kwamen naast hem staan. Geruime tijd zeiden ze niets en Wim wachtte in spanning hun oor deel af. Toen slaakte Jannie een diepe zucht en zei zacht: „Het is gewoon schitterend. Hemeltje-lief, wat zal vader in zijn schik zijn. En moeder ook." Wim dx-aaide zich naar Nel, die tot nu toe alleen maar strak op het doek keek. En hij vond het al een hele eer, toen ze ten slotte, op haar ste- ï-eotiep koele toon ooi-deelde: „Het ziet er heel behoorlijk uit; ik geloof wel dat het goed is." Wim boog deftig en antwoordde: „Dank je wel, jonkvrouw. Je ooi-deel is al net zoals je zelf bent: correct, koel en ongenaakbaar. Ben je eigen lijk wel iemand van vlees en bloed? Mens, wat verschil je toch veel met je zuster." Jannie had dit laatste niet gehoord, want ze was bij de Ernstings naar binnen gegaan en voor Nel op Wim's spottende woorden wat had kunnen antwoorden, was de hele familie al haast bij het schilderij. En iedei-een, zowel jong als oud, vond, dat het prachtig was. Doch het meest opge togen, en wellicht een beetje ti-ots op Wim's prestatie, was Jannie. „Nu moeten we er nog een lijst om heen hebben", besliste de practische Nel, die onvex-stoorbaar, met haar volle armen over elkaar, naar het schildex-ij tuurde. „Dat komt wel in oi-de", ant- wooi-dde Wim gepikeerd; „laat dat maar aan mij over. Je zult niet te klagen hebben." Hij nam de maten en in Amster dam kocht hij een paar dagen latei- een behoox-lijke lijst, die hij meenam naar de Beemster. Het eigenlijke in lijsten kon hij zelf wel. En het duurde dan ook geen uur, of het schilderij was kant en klaai\ Ziezo, dacht hij tevreden, de dames hebben een ver jaarsgeschenk voor hun vader. Zondags was Blauwboer jarig en Wim had zich laten overhalen om het weekeind in de Beemster door te brengen. Waartegen hij geen bezwaar had, want in Amsterdam was het te genwoordig ook zo leuk niet. En op die Dinsdagavond, dat hij het schil- derij kant en klaar had gekregen, zou Jannie hem naar de trein brengen. Dat werd echter wat later, als aan vankelijk in de bedoeling had ge legen, want Nel, zakelijk als altijd, had Wim willen betalen en over die betaling was nog een kleine scher mutseling ontstaan. Wim, die wat za kelijker was geworden, x-ekende uit hoeveel uren hij aan het schilderij gewex-kt had, hoe dikwlijs hij de reis naar de Beemster gemaakt had, de waai-de van het verbruikte matex-iaal en de prijs van de lijst. Twintig px-o- cent winst werd er bij geteld en toen kwam hij op zeventig gulden. Nou, dacht hij, dat is niet te duur; voor de meisjes ieder vijf en dertig gulden. Als ze een ander cadeau voor hun vader kopen, zijn ze het ook kwijt, vooral nu. Wim noemde het bedx-ag en Nel gi-eep al naar haar tasje, dat ze bij zich had. Maar Jannie vond het be- dx-ag te laag. „Ben je niet wijs", zei ze vei-ontwaardigd, „zeventig gulden is veel te weinig hooi-. Dat doen we niet. Je hebt er zoveel avonden aan gewei-kt, je moogt er best honderd voor hebben." „Zeg", snibde Nel, „je doet net, als of we kapitalisten zijn. Als hij nu met zeventig gulden genoegen neemt, dan is de kous toch af?" (Wordt vei-volgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 5