Kerkwerve acht het voortbestaan van Moriaanshoofd noodzakelijk Oudhouten beeld vanErasmus keert uit Japan naar Nederland terug Paleizen en barakken, Picassohuizen, weder- bouwoptimisme en tegenstrijdigheid Plannen tot gemeentelijke herindeling vinden geen genade De Raad der gemeente Kerkwerve kwam op Dinsdag 9 Februari In vol tallige vergadering bijeen in het ge meentehuls te Kerkwerve. Na ope ning sprak de voorzitter, burgemees ter Francke, een rede uit, waarin hy een blik terug wierp over het jaar 1953 en waarin hy in het byzonder de inwoners herdacht, die tengevolge van de overstroming omkwamen. De voorzitter wees op de grote ma teriële schade In de gemeente: 120 woningen werden geheel verwoest, waarvan 64 particuliere woningen, 31 by een boerderij behorend en 25 landarbeiders-dienstwoningen. Bo vendien gingen 35 landbouwschuren geheel verloren. Spreker maakte ge wag van de omvangryke hulp, welke aan de inwoners door diverse instan ties werd geboden. Hy stelde vast, dat tal van problemen tot een oplos sing zullen moeten worden gebracht en bü sprak het vertrouwen uit, dat de bevolking de geestkracht zal be zitten om de gemeente tot nieuwe bloei te brengen. Spreker bracht dank aan de leden van de raad, de wethouders en het personeel der ge meente, voor de prettige wjjzc waar op in het jaar dat voorby ging mocht worden samengewerkt. De toespraak van de voorzitter werd beantwoord door de heer M. M. Hanse en wet houder D. van der Wekken. Ken aantal ingekomen stukken werd \oor kennisgeving aangenomen. Beslo ten werd aau het personeel in dienst der gemeente niet ingang van 1 Januari 1954 een salarisverhoging toe to ken nen van 5 pet. Naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake het welstandstoe zicht wonsten burgemeester en wethou ders het oordeel van do raad to ver nemen over het inschakelen van de Pro vinciale Zeeuwse Schoonheidscommis sie als advisorendo instantie. De raad achtte het verkieslijker de bestaande toestand te handhaven en niet over to gaan tot hot inschakelen van nog een instantie voor de beoordeling van bouwplannen. Tegen toetreding van de gemeente St. Philipsland tot de gemeenschappe lijke regeling voor het buitengewoon lager onderwijs bestond geen bezwaar. Op voorstel van burgemeester en wet houders werd besloten voor de herstel- commissie uit de vereniging van bur gemeesters en secretarissen op Schou wen-Duiveland een bijdrage te ver lenen van 0,25 per inwoner. Besloten werd aan het Technisch Ad viesbureau van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten een opdracht te geven voor het ontwerpen van een rio- lorings- en bestratingsplan. Tot lid van do commissie ingevolge de Woonruimte- wet werd benoemd de heer Andr. Kloet. Op voorstel van burgemeester en wet houders besloot de raad Gedeputeerde Staten te verzoeken het presentiegeld te verhogen van vier tot vijf guldeu per lid per bijgewoonde vergadering. Evenzo werd besloten de jaarwedden van do wethouders voor het jaar 1954 te doen verhogen van f 230 tot f 450. Do jaarweddeverhoging voor de amb tenaar ter secretarie werd opnieuw vast gesteld. Eveneens werd vastgesteld de vergooding voor de waarneuieud haven meester over 1953. Premie voor woningverbetering Op voorstel van burgemeester on wethouders besloot de raad tot aanslui ting bij do N.V. Bouwkas Noord-Neder landse Gemeenten. Een tweetal verzoo- kon om toekenhing van een premie voor woningverbetering, te weten van J. J. Landman en J. M. Neele werd ingewilligd. De raad machtigde burge meester en wethouders nieuwe aanvra gen af te doen voor zover het toege stane crediet zulks toelaat. Burgemees ter en wethouders stelden voor het her stel van de algemene begraafplaats op te dragen aan do N.V. Grontmij te Zwolle. Uit de bespreking bleek, dat do rand op prijs zou stellen, indien de werkzaamheden door inwoners v. Kerk werve zouden worden uitgevoerd. Bij de opdracht aan do N-V. Grontmij zal zulks worden bedongen. Het rapport van de Reconstructie-commissie gaf aan leiding tot breedvoerige bespreking. Door burgemeester en wethou ders was een uitvoerig advies uit gebracht, waarin gewezen werd op do wenselijkheid om de kleine ha vens in stand te houden. De heer Ilanse merkte naar aanleiding var, het gestelde over de haven op, dal indertijd door het Provinciaal Be stuur aanmerking werd gemaakt op do tarieven, omdat met de haven winst werd gemaakt. Hot motief, dat kleine havens onrendabel zijn, gaat dan ook niet op. De bevriezing van Moriaanshoofd Uitvoerig gingen burgemeester cr. wethouders in op de kwestie van de verspreiding van de bewoning. Mot na me achten zij hot noodzakelijk, dat bij Moriaanshoofd herbouw c.(f. nieuwbouw dient te worden toegelaten. Do argu menten van do Reconstructie-commis sie worden door burgemeester en wot- honders in hun advies weerlegd. Zij wij zen er op, dat degenen die te Mo riaanshoofd wonen er graag willen te rugkeren. Het bezwaar van kostbare openbare voorzieningen kan voor Mo riaanshoofd niet gelden, omdat deze er zijn en blijven. Het probleem van agrariërs en niet-agrariërs doet zich niet voor, want het zijn agrariërs of zij gevoelen als agrariërs. De practijk heeft bewezen, dat Moriaanshoofd een functie vervult in het economische le- veu van de streek en burgemeester eu wethouders zijn er van overtuigd, dat het dat zal blijven doen. Zij wijzen op de noodzaak om ter plaatse een smid te hebben en om ook voor de dijkwer kers woongelegenheid te scheppen. Bur gemeester en wethouders brengen voorts de moeilijke positie van de bijzondere lagera school onder de aandacht eu zij stellen de raad dan ook voor aan het college van Gedeputeerde Staten uiede te delen, dat het noodzakelijk i9, dat herbouw o.q. nieuwbouw bij Mo riaanshoofd wordt toegestaan. De heer A. G. Kloet wijst ook op de noodzaak om bij de haven Flaauwera arbeids krachten te hebben. Deze werden in het verleden altijd van Moriaanshoofd be trokken. Overigens is spreker van me ning, dat het door de voorstellen van do Reconstructie-commissie voor de n.indoro man vrijwel onmogelijk wordt om zich door' noeste arbeid tot land bouwer op te werken. Do heer den Boer wil ook ten aanzien van Nieuwerkcrke de vrijheid laten om daar te bouwen. Na bespreking blijkt, dat zijn voorstel niet wordt ondersteund, zodat het niet in stemming komt. Burgemeester eu wethouders hebben met instemming kennis genomen van het oordcel der Reccnstructic-commissie, dat de weg aan de Zuidkust van Schouwen, welke gro tendeels over do zeedijk liep, dient te worden hersteld. Ton aanzien van de wens van de Reconstructie-commissie om een door een stolsel van binnendijken een extra beveiliging tegen rampen te schep pen geven burgemeester en wethou ders als hun mening te kennen, dat de daarvoor te maken kosten beter kunnen worden besteed voor een extra versterking van de buitendijken. De raad kan zich met het advies van het college van burgemeester en wethou ders verenigen en besluit het verhan delde ter kennis te brengen van Ge deputeerde Staten. Zelfstandigheid van gemeenten bepleit Het schrijven van gedeputeerde Sta ten betreffende de indeling van het gemeentelijk gebied vindt in het geheel geen waardering. Gedeputeerde Staten komen met een geheel ander plan dan in 1951. Burgemeester en wethouders zijn vau mening, dat de wijze van be handelen doet denken aan oen spel, een legpuzzle, de eerste oplossing past niet meer, dus moet een andere oplos sing gevonden worden. Dat opheffing van de gemeentelijke zelfstandigheid een absolute noodzaak is wordt in het ge heel niet aangetoond. Nu door een concentratie van de bewoning de moge lijkheid geopend wordt het dorp gro ter te herbouwen dan voor de ramp zijn er naar het oordeel vau burgemees ter en wethouders te meer termen aan wezig om de gemeentelijke zelfstandig heid onaangetast te laten. Zij wijzen er voorts op, dat Serooskerke naar hun mening nimmer werkelijk centrumplaats zal worden, omdat de bevolking in het geheel niet op deze plaats is ge oriënteerd. Alle leden van de raad kunnen zich met het advies van bur gemeester en wethouders verenigen. De heer Hanse heeft in de dagbladen ge lezen, dat stemmen zijn opgegaan om de gemeenten EUcmeet, Eikerzoo en Duivendijke samen te voegen. Spreker men voeging mot de gemeente Kerkwer- hceft daaruit afgeleid, dat men op sa ve geen prijs stelt. De heer den Boer wijst er op dat de samenvoegingeven- min een verbetering van de samen werking op het gebied van het ver enigingsleven met name het Groene Kruis zou brengen. Het voorstel van burgemeester en wethouders om aan het college van Gedeputeerde Staten mede te delen, dat het plan onaan vaardbaar is wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De begroting voor het Burgelijk Armbestuur voor 1954 wordt goedgekeurd met een post van f 2300 wegens subsidie van do gomeente. Do gemeentebegroting voor de dienst van 1954 wordt vastgesteld overeen komstig het door burgemeester en wet houders overgelegde ontwerp. Hierna wordt overgegaan in besloten zitting. Na heroponing wordt de ver gadering gesloten. 2'/. DAG TEGEN 653 DAGEN Hekbeeld heette „Holanda Ebisu" Stad en Provincie ZIERIKZEE Het gladde wegdek In de Verrenieuwstraat had mevr. B. het ongeluk te vallen ten gevolge van de gladheid van het wegdek. Overbrenging naar het ziekenhuis alhier bleek noodzakelijk, waar een beenbreuk werd geconstateerd. Op de Scheepstimmerdijk kwam de jeugdige v. N. zodanig te vallen met zijn fiets, dat hij bewustelooswerd binnengedragen in de woning van de heer S. Later kwam de onfortuinlijke wielrijder bij en kon zich naar huis begeven. RENESSE Strafeest op 22 Februari De traditionele Stra zal, na onder breking van een jaar als gevolg van de ramp, dit jaar worden gehouden op Maandag 22 Februari a.s. Het mu ziekgezelschap „Luctor et Emergo", dat weer .nieuwe beoefenaars heeft kunnen aantrekken, zal met drie uit voeringen voor het voetlicht komen. Hard wordt gewerkt met het instu deren van het toneelstuk. BROUWERSHAVEN Raadsvergadering De raad dezer gemeente komt he den (Donderdag)avond in openbare vergadering bijeen. De agenda ver meldt: Beëdiging mevr. Everwijn- van der Velde als raadslid; aanwij zing vertegenwoordigers i.v.m. di verse gemeenschappelijke regelingen; winkelsluitingswet; de gemeentebe groting 1954 en samenvoeging van gemeenten. Wagen contra etalage Dinsdagmiddag kwam de heer M. P. met een tractor waarachter een wagen beladen met wrakhout uit de Zuiddijkstraat. Op de hoek van de Markt begon de wagen door de glad heid te glijden, waardoor de lading hout in de etalage schoof van de ga lanteriewinkel van de heer Pleune. Benevens de etalageruiten werd schade aangericht aan het uitgestalde aardewerk e.d. DREISCHOR Op de jaarvergadering van het leesgezelschap „Nut en Beschaving" werd tot erelid benoemd de heer J. Doeleman, die vijftig jaar lid is van dit gezelschap. Bij de gehouden ijswedstrijden schoontijden paren, werden de na volgende prijzen behaald: le px-ijs de heer en mevr. Braber; 2e prijs de heer N. v. d. Werf en mej. W. N. v. d. Werf; 3e prijs de heer M. Dorst en mej. P. N. v. Oeveren. Individueel schoonrijden: le prijs de heer J. L. Braber; 2e prijs mevr. M. Braber-Vos; 3e prijs mevr. B. S. de Vrieze-v. Wingen. De jury bestond uit mevr. Mot- mans-v. d. Feen en de heren A. H. Vermeulen en J. C. v. d. Maas. „De Schelde" gaat tankschip van 20.000 ton bouwen Dc Koninklijk© Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen heeft Yan de rederij N.V. Ph. van Ommeren te Rot terdam opdracht gekregen voor- dé bouw van een 20.000-tons tanker. Het nieuwe schip wordt een zusterschip vail het tankschip, dat reeds voor dezelfdé rederij in Vlissingen in aanbouw is, Het ligt in de bedoeling, dat de eer ste tanker begin 1955 en de tweede in de tweede helft van 1955 wordt opge leverd. 1^0 MODE Lezingen te Brouwers haven en Bruinisse over het Camp-orkest Donderdagavond was iu de boven zaal v. hdtel „Jacob Cats" te Brou wershaven de expert v. d. Medische afdj. der Bandage en Corsetindustrie „Bas- ko" te Amsterdam, die voor een groot en enthousiast gezelschap dames, op uituodigiug van de firma J. Stoel al hier een demonstratie gaf met corset- ten on bustehouders. Bijzonder attractief en leerzaam was de uiteenzetting over het Amerikaanse patentvetcrsluiting-corset Camp. Dit Camp-corset is inderdaad een wonder op corsetgebied en een uitkomst, zo wel voor normale, bijzondere als moei lijke figuren van elke leeftijd, temeer daar maatwerk en eventuele binnenban den hierbij, als ouderwets, zijn komen te vervallen. Het wordt dan ook door I-I.H. medici over de gehele wereld gewaardeerd en aanbevolen. Spreker betoogde met klem dat een corset bij aankoop „gepast" behoort te worden, onder toezicht en advies van een kundig corsetverkoopster. Bas- ko heeft een speciale opleiding voor, diegenen, dio haar corsetten verkopen, zodat men bij do Camp-winkeliers al tijd in goodo handen is. Voorts wees de spreker op het juiste gebruik van veters in ©en oorset; dez6 hebben een dool en bohoron bij het uit- en aandoen te worden gebruikt. Vandaar het grote voordeel van het gopatontccrdo Camp veter- en gesp- systcem. Ook voor bustehouder» is het „juisto passen" van groot bolang. Dat de Camp-oorsettcn van grote waarde zijn op anatomisch gebied, bleek duidelijk uit de lichtbeelden. Do leer zame causerie werd ©ven onderbroken voor hot nuttigen van oen consumptie. Aan hot einde van do avond ging éép der dames met een gratis Camp-corset, con andere mot eon gratis B.H. naar huis. Kortom, een avond, die voel vol doening schonk on waarbij de dames do juisto voorlichting hebben gekre gen op het gebied van corsetten en B.H.'*. Eenzelfde lezing werd to Bruinisso geerganiseerd door do hoor J. Ploune, Mant- cn Confcctinkloding. Een ongeveer één meter hoog hou ten hekbeeld uit het einde der zes tiende eeuw, voorstellende Erasmus, zal in April met de K.L.M. van Tokio naar Nederland worden vervoerd, waar het in het Historisch Museum te Rotterdam zal worden tentoonge steld tezamen met andere oude af beeldingen van deze grote Nederland se humanist. De ontdekking van dit beeld, dat reeds meer dan drie en een halve eeuw in Japan wordt bewaard, eerst in de Japanse tempel Ryu-Ho te Azuma-Masa en later in het keizer- lyk museum te Tokio, is een ge schiedenis op zich. Een pater uit Rome vond op een missietentoonstelling in 1926, in de Italiaanse hoofdstad gehouden, een foto van een in Japan bewaard beeld. Hij was zo getroffen door de frap pante gelijkenis met Erasmus, dat hij een reproductie van deze foto maakte en deze zond naar het Maritiem Mu seum te Rotterdam. De toenmalige directeur, de heer J. W. van Nou- huys, wist na een onderzoek van en kele maanden, waarbij zelfs Spaanse bronnen werden geraadpleegd, met zekerheid vast te stellen, dat dit beeld inderdaad Erasmus moest voor stellen. Het bleek, dat dit fraaie houten beeld als hekbeeld had dienst gedaan op het schip „De Liefde", dat eerder „Erasmus" heette en dat op 27 Juni 1598, tezamen met de schepen „De „Gheloove", „De Hope", „De Trouwe'" en „De Blyde Bootschap", vanuit de Rottex-damse haven naar Japan was uitgevaren. Na een zeer moeilijke tocht via de Straat Magelhaes, wist van deze vloot van vijf schepen alleen „De Liefde" op 19 April 1600 Bunga in Japan te bereiken. Er wax*en nog slechts 24 ovei'levenden aan booi'd, waarvan er slechts zes op hun benen konden staan. Alhoewel de Japan- nex-s zich niet vijandig tegenover de schepelingen gedx-oegen. namen ze toch alles wat te kx-ijgen was mee naar huis. Ook het hekbeeld, dat daar de naam kreeg van Holanda Ebisu, wat „Hollandse barbaar" betekent. „De Liefde" is kort daarna bij Oeda- ga aan de grond gelopen en vex-gaan. De Veerverbindingen Reeds Dinsdag heeft de Provinciale boot op de lijn Zierikzee-Katseveer een begin gemaakt met een zo nor maal mogelijk onderhoud van de ver binding. Zo werd om 1 uur van Zie- rikzee gevax-en en om 3 uur arri veerde het schip, geholpen door een ijsbrekex-, in de Zandkreek, te Katse- veer. Woensdagmox-gen wex-d de nor male dienst van 7.20 uur gevaren. De dix-ectie van de Prov. Stoomboot diensten kan nog geen absoluut klop pend vaarschema garanderen, maar overdag wordt de dienst zo regel matig mogelijk, in afhankelijkheid van de dienstregeling, ondex-houden. Met de andere veren begint het er ook weer een beetje op te lijken. Alleen het veer Vlissingen-Bx-eskens is geheel normaal. Deze dienst wordt ook 's nachts gevax-en. Te Zijpe poogt men eveneens zo regelmatig de diensten uit te voeren, al kunnen vertragingen uiteraard nog niet altijd wox-den voorkomen. Het beeld, dat aanvankelijk aan de familie Makino, grootgrondbezitters, heeft behoox-d, werd later aan de tempel van Azuma-Masa geschonken en kreeg tenslotte een plaats in het keizerlijk museum te Tokio. Dit beeld, waarvan de maker niet gedroomd zal hebben, dat het in de twintigste eeuw nog eens zal terug keren, zal deze reis per vliegtuig maken in 2% dag, hetgeen wel wat korter is dan de eex-ste reis, die 653 dagen in beslag heeft genomen. INGEZONDEN STUKKEN Het Reconstructieplan Mijnheer de redacteur, Ook ik wil mijix afkeurende stem laten horen over de reconstructie van ons eiland. Ten eerste vind ik het meer dan erg dat deze Reconstruc tiecommissie bestaat uit buiten het eiland wonenden, op een enkeling na en dit is nog een persoon uit een ge meente die zeer weinig van de ramp heeft geleden. Waarom niet meer personen uit zwaar getroffen ge meenten? Ten tweede vraag ik mij af, waar om deze commissie zulke ver doox-- gevoerde plannen heeft; er is xnijns inziens wel beter wex-k aan de win kel. Als men Schouwen-Duiveland zo mooi en zo modern wil hebben, laten deze hex-en er dan voor zorgen dat wij huizen en schuren kx-ijgen en voox-komen dat wij op kosten gejaagd worden met de wederopbouw, zoals thans geschiedt. Laat men er dan ook voor zorgen, dat buitenlandse wo ningen, geschonken voor getx-offenen, ook voor getroffenen gebouwd wor den en niet voor badgasten aan de voet van de duinen. Want daar hox-en deze woningen niet. Mijnheer de redacteur; in uw blad van 9 Februari jl. las ik van het pro testeren tegen de bevriezing van Oudendijke en ik zou hier aan toe willen voegen: „Op, eilandbewoners, wordt wakker en schaart U achter de px-otesterenden, opdat wij weer een eiland krijgen, waar het goed is te wex-ken en te wonen, maar geen eiland waar men er nooit meer bo venop komt. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsx-uimte. S. A. VAN KOOTEN, Noordgouwe. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van uw schrijven in de Nieuwsbode van 9 Febr., betreffende do strijd om hot rapport van de Re constructie-commissie, achten wij het zeer noodzakelijk, van belanghebbende zijde hier ook eens ccn stem te laten horen. Mede daar over hot bedoeld on derwerp ook door de vereniging „Stad en Lande" in dezelfde geest is ge sproken. r Wij bedoelen de zoveel gewraakto ver ergu-f van de reeds bestaande J. J. Boeijesweg. Wij willen helemaal niet dc door u naar voren gebrachte ziens wijze zonder meer afbreken. Maar toch geloven wij niet, dat u met de juiste toestand op de hoogte bent, hoe die zich daar momenteel ontwikkeld heeft. Dat daar reeds 17 ha. moderne fruit teelt aanwezig is, welke zeer zeker nog zal uitbreiden, daar verschillendo gron den in die omgeving, door deskundigen op dit gebied, als zeer geschikt voor de fruitteelt zijn geklassifioeerd. Doze 17 ha. produceren in de nabije toe komst gezamenlijk 425.000 kg. fruit, welk* met de huidig© export overeen komt met een deviezeubron v. f 100.000. Een bedrag dat zeer zeker niot te verwaarlozen is, mede dat door deze mogelijkheid een bestaan is verschaft aan verschillende personen in het he laas zo overvolle Nederlimd. Dat deze telers zeer gehaat xijn met een verharde weg om hun producten af te voeren zal u zonder meer duide lijk zijn. Zoals de toestand nu is, zonder weg, is het niet mogelijk de producten, die zeer kwetsbaar zijn, on beschadigd te vervoeren. Voor de be trokken telers vordert dit giote finan ciële offers. Dat deze weg niet moet leiden tot een cultuursteppe zijn wij volkomen met u eens, maar een derge lijke door ons gewaardeerd© weg kan tevens door beplanting en ligging vol komen aan het landschap worden aan gepast. Er zal dan voor de welkome toeristen nog plaats genoeg zijn, om iu volmaakte rust van de fraaie omge ving te kunnen genieten. U dankend voor do plaatsruimte. Haamstede. L. KLOMPK. Kloosterweg 40. (Uitgangspunt voor elke beschou wing moot zijn, dat er voldoende aan dacht wordt besteed aan de oconomi- sche kanten van de zaak. M.a.V. de belangen van de kwekers moeten op con of andere manier veilig worden gesteld. Wij blijven echter van mening, dat de duinstreek verschrikkelijk moet •oppassen of met allo reconstructie wordt de kip met de gouden eieren geslacht. Wij kennen de kop van Schou wen vanaf onze prilste jeugd en de toestand toen vergelijkend met nu, doet nameloos verbaasd staan over de ach teruitgang. Hot is er moe als met hot ouder worden. Men moet eens twee portretten met bv. tien jaar verschil naast elkaar leggen. Dan ontdekt men het wel, hoe laat het is. Zo is het ook hier. „Ach zo'n enkel detail, zo'n en- kol, volkomen aan het landschap aan gepast weggetje (sic), wat doet dat er toe", zegt men dan. Het is nuttig en nodig. Maar het geheel overziend zal men straks tot de conclusie ko men, mooie is er af, hot is niet nicer zoals vroeger. Voor de honderden stille minnaars van de duinstreek is dat een slag die aankomt. Do plannen be ziend, kunnen wij slechts waarschuwen, „pas op, er dreigt een enorm gevaar". Dit tijdig te onderkennen eu te ontlo pen is plicht voor ieder, die het wel meent met deze streek. Laten wij toe zien dat een komende generatie ons niet verwijten kan, roekeloos te hebben gespeeld met do schatten, die de na tuur hier zo kwistig heeft rondge strooid. Noblesse oblige! Red.). KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Verbetering der predikants pensioenen De waardevermindering van het geld heeft het noodzakelijk gemaakt voorzieningen te treffen met betrek king tot de verbetering van de pen sioenen der emeriti-predikanten en de predikantsweduwen en -wezen der Ned. Herv. Kerk. Met ingang van 1 Januari jl. is een nieuwe regeling in werking getreden voor de pensioenen. Op grond van deze regeling werden de pensioenen vei-hoogd met een totaal bedrag van f 450.000 per jaar. Gerei Gemeente ZIERIKZEE. Vrijdag 12 Februari, 1.30 uur Ds H. van Gilst uit Dirks- land (huwelijksbevestiging). „Er is geen Meimaand zonder min", schreef de dichter P. C. Boutens en het is voor Eilandman een koud kunstje hierop de variant te maken: „Er is geen Februarimaand zonder malheur". Dat klinkt wel niet zo dichterlijk, maar het is toch de bit tere waax'heid. De vorst heeft welis waar de aftocht geblazen, maar nu zitten we met de bevx-ox-en resten. Dooiweer werkt weinig inspirerend. Het is de afbraak van iets, dat heel hard en streng tot stand kwam. Maar ja, we moeten er door en Eilandman peinst zich suf over dc mensen, die deze strenge koude in de barakken hebben moéten doorstaan en nu de moddex-poelen van de dooi door moe ten, zodra zij zich buiten wagen. Hij zal nooit genoeg woorden kunnen vinden voor de mensen die in een barak wonen. Er zijn paleizen in deze wereld, met kroonluchters en gobe lins, met Perzische tapijten en eiken houten aftimmeringen, met belopex-de draaitrappen en antieke zuilen. De bewoners er van lopen er misschien achteloos aan voorbij, maar de ba- rakkenmensen hebben nauwelijks een kast om hun kleren op te bergen. Wat een verschil in deze wereld, een ver schil dat „zo maar ontstaat", zonder dat iemand er schuld aan heeft. Je snapt het gewoonweg niet. Zo is het ook in deze Februari- maannd heus niet zo leuk op Schou wen-Duiveland. De zoute polders zijn toegestopt met snel wegsmeltende sneeuw (goed voor de ontzilting) en de wegen liggen als moeilijk begaan bare sneeuwmoddex-lintjes door het kale landschap. Eilandman komt in vele huizen. In één ex-van heeft men de kale ont- luistex'de muren aan het oog onttrok ken door losjes vastgespelde behang- selrepen. Dat is een voortdurende bron van vreugde voor enkele vlotte snaken, die het reepjestrekken beoe fenen met de vlijt, die de jeugd eigen is. Als er in dat huis een deur open- GESPREKKEN VAN EILANDMAN gaat, fladderen de stroken als vlag gen in een fikse bries. Alles beweegt in dat huis, waarvan de bewoners overigens nog altijd vol dankbaar heid zijn dat het huis er nog staat. In andei-e huizen lijken de muren Picasso-schilderijen, want het is ver- bijsterend hoeveel lagen behang soms over elkaar blijken te zijn geplakt. Eilandman kent iemand, die op zijn muur de wonderlijkste figuren heeft weten te ontdekken. Leeuwen en oli fanten, landkaarten e.d. Hij denkt er sterk over het zo maar altijd te laten, tenzij hij natuurlijk niet door de Re- Alle katten uit het asyl te Ziex-ik- constructiecommissie wordt gedwon gen er bloemetjesbehang overheen te zee hebben een goed plekje gekregen, plakken. Nu zij uit het strenge isolement de vrijheid hebben hex-kregen, valt te verwachten dat de eilandelijke kat- tenstapel weer spoedig op peil zal zijn. Op dit punt geeft de wederop bouw nog de meeste x-eden lot op timisme. De boten doen hun best zoveel mo gelijk zich te houden aan de dienst regelingen. Een beetje normaler wordt het dus weer en er is dan ook aanleiding zich le gaan instellen op de negen mooie dagen in Februari, die er volgens een heel oude en be trouwbare wijsheid nu eenmaal moe ten komen. Dan gaan de vorstwe- rende kledingstukken dc kast in en de mensen ontwaken weer een beetje uit de verstijving die de winter met zich mee brengt. Als het eenmaal zomer is wil Eilandman heel lang rondwentelen in het warme duinzand en even alles vei-geten. Hij zou dan weliswaar de indruk kunnen wekken een nutteloos insect te zijn, maar juist in dergelijke omstandigheden wordt de inspix-atie geboren en de wil om verder te gaan en te werken op het kaalste, modde rigste en glibberigste eiland van dc hele wereld, waar heel veel maant om te vertrekken, maar waar wij toch altijd zullen blijven, omdat het zo'n misdeeld stuk grond is, zo ver weggestopt achter dc nevelen die hangen boven hel eeuwige Zeeuwse water, omdat het zo ontx-oex-end pover is en zo meedogenloos eenzaam, on danks zovelen die er over schx-ijven en over zullen schrijven, over praten en over zullen praten. Ex-g tegenstrij dig klinkt dat allemaal, maar juist in die tegenstx-ijdigheid ligt de oorzaak van de liefde voor het zorgenkind Schouwen-Duiveland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2