DE ZIERIKZEESCHE COURANT 14000 anti-communistische krijgs gevangenen op Formosa Nog slechts 139 inwoners konden terugkeren naar hun haardsteden In weekblad „Burgerrecht" wordt het plan gekraakt „Kleine Commissie" Ronde Tafel- Conferentie boekt succes Indo-China zal geen tweede Korea worden ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prfjs per 3 maanden t>U vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Ver schijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag, Zaterdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 5 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lontje Nobelstraot A 171, Ziarikzee, Postbus or. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ocbtman Lange Nobelslraat A 171 Zierikzee No. 17485 - 110e Jaargang Ze kunnen burger of soldaat worden De 11.000 voormalige anti-commu nistische Chinese krijgsgevangenen uit de Koreaanse oorlog, die kortge leden op Formosa zijn aangekomen, hebben een eed van trouw aan de Chinees-nationalistische regering af gelegd, waarin zü verklaren haar in do strijd tegen het communisme te zullen steunen. Met de eedsaflegging is een poli tieke „herscholingscursus" van twaalf weken begonnen, na afloop waarvan de ex-krijgsgevangenen zullen kun nen kiezen uit toetreding tot het Chi- De misdaad in de Verenigde Staten De misdaad kost elk gezin in de Verenigde Staten gemiddeld 495 dol lar per jaar, aldus het hoofd van de Amerikaanse recherche, J. Edgar Hoover, op een bijeenkomst van de commissie voor toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden. Volgens voorlopige gegevens blijkt aldus Hoover dat er in 1953 meer belangrijke misdaden zijn ge pleegd dan ooit te voren: elke 14.9 seconden was er elke 4.3 minuten een aanslag op het leven of de eerbaar heid gepleegd. Algemene staking dreigt in Denemarken In Denemarken dreigt een algemene staking. Het 660.000 leden telleude Samvirkende Fagforbund het alge mene vakverbond heeft laten weten, dat het werk op 1 Maart a.s. zal wor den neergelegd indien do werkgevers niet accoord gaan met de nieuwe, door de arbeidersvertegenwoordigers voorge stelde loonregeling. De huidige loonre geling loopt op 28 Februari a.s. af, aldus „Politiken". nees-nationalistische leger, of het verkrijgen van de burgerstatus. De „herscholingscursus" omvat'on- der meer lessen over „de internatio nale betrekkingen", de leerstellingen van wijlen Dr Soen Jat Sen, de „va der" der Chinese revolutie (van 1911), plannen voor een industrialisatie van China en vraagstukken, verband hou dende met het grondbezit. Naastenliefde in de praktijk Een winkelende vrouw kwam aan de Nieuwe Binnenweg te Rot terdam tot de ontdekking, dat zij haar portemonnaie miste waarin zich f 60,bevond. De vrouw, die het thuis niet breed heeft, begon wanhopig te huilen. Dit trok de aandacht van een voorbijganger. Hij vroeg wat er aan de hand was en uit medelijden gaf hij haar spontaan een bedrag van f 50, In de loop van de middag werd de portemonnaie bij de vrouw thuis bezorgd, doordat de vinder in de portemonnaie een briefje met het adres van de vrouw had aangetroffen. Al het geld zat er nog in. Direct ging de vrouw naar het politiebureau om daar de ge kregen f 50,weer ter beschik king van de edele gever te stellen. Te Arnhem kwamen vier personen om door gasverstikking Door gasverstikking zijn te Arnhem vier personen om hot leven gekomen. Duren van bet gezin 11. in de Hazelaar straat 33 namen in de woning een gas- lucht waar. Bij onderzoek trof men in do woning de reeds ontzielde lichamen aan van het echtpaar R. (do man was 37 jaar, zijn vrouw 31) alsmede van twee kinderen, een jongetje van zeven jaar en een meisje van drie jaar. Twee andere kinderen, van negen jaar en van twee weken, waren in bewuste loze toestand, zij zijn in allerijl naar het Arnhemse gemeenteziekenhuis ver voerd. De oorzaak van het tragische ongeval, dat grote ontsteltenis heeft teweeggebracht, is te wijten aan hot losgaan van de gasslang naar het gas komfoor, terwijl de gaskraan geopend DEN HELDER. De 15-jarige Z. is bij het spelen op het ijs in de haven op een drijvende schots terecht ge komen en naar het Marsdiep afge dreven. Twee vissers, die dit zagen gebeuren, maakten een kotter gereed en slaagden erin de jongen te be reiken, waarna zij hem naar de haven terugbrachten. De reddingboot „Prins Hendrik", die reeds in gereedheid was gebracht om uit te varen, be hoefde geen dienst meer te doen. Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt vernomen dat het Rode Leger thans over atoorageschut beschikt, dat zou zijn gebruikt tijdens manoeuvres, welke kortgeleden in Europees-Rusland zijn gehouden. Vorst en ijs behoren alweer tot het verleden, maar Marken behoudt als karakteristieke herinnering het kleurige en fleurige dansen op het ijs. De 9 schaatsen mogen nog zo verlokkelijk zyn, een volksdansje op het ijs is O moeilijkste dingen zijn niet ook niet te versmaden. Nu kan het misschien al niet meer. 9 onmogelijk. <y 6 OOOOOÏOOÏOOOOOOOOÏOOSOÏO DE LAST VAN NIEUWERKERK Wanneer zullen de anderen kunnen volgen STEMMEN OVER HET RECONSTRUCTIE-RAPPORT Hel K. N. M. J. verwacht Teveel ordening over de hoofden heen van bevolking Met medelijden alleen is Nieuwer- hoe het is in hun dorp: 285 volledig Het jaarlijkse loonoverleg tussen kerk niet gebaat, ook al wordt de be- verwoeste huizen en boerderijen en werkgevers en werknemers is ditmaal zoeker er door overspoeld, als hij dit 150 beschadigd, gepaard gegaan met vele moeilijkheden, geslagen dorp betreedt. Hier moet De arbeidersorganisatie eist een ver- nog zoveel gebeuren. De ramp hangt Zware problemen korting van de werkwoek van 48 tot nog altijd tastbaar in de lucht en 44 uur, een algemene loonsverhoging kon nog niet verdreven worden, on- j1®* gemeentebestuur wordt, staande en een comp.njicto.slag voor derting danks het heroïsch pogen van de tegenover deze chaos, geeonfronteerd van inkomsten tijdens nationale en an- mensen die zich hier op de zwaarste dere feestdagen, gelijke lonen voor man- post hebben genesteld om er de non en vrouwen en enkele herzieningen schouders onder te zetten. Op het Een groot, twee volle pagina's be- naar dit oord kunnen vervoeren, slaand artikel, wijdt de schrijver L. „Ieder", aldus luidt het in het artikel, van Breen in het Nationaal Week- „die van. het mooie Schouwen houdt, blad „Burgerrecht" (6 Februari) aan zal dit diep betreuren", hot door dc Reeonstriictiecommissic Over de samenvoeging van de duin- uitgebrarhte rapport oyer Schou- gemeenten wordt opgemerkt: „Tus- wen-Duiveland. Hij doet dit onder de sen Haamstede en Renesse bestaan kop: „Ordening slaat de klok Een aUeriei tegenstellingen en ook de eiland wordt concentratiekamp". structuur van het tourisme is in beide 12 Febr' Zon °P 8 03' onder 17'47' tot Donderdagavond: Geleidelijke stijging van temperatuur Voor het Noordoosten van het land: Overwegend zwaar bewolkt met aan vankelijk sneeuw, later overgaand in regen en plaatselijk mist; lichte dooi; aanvankelijk krachtige Zuidoostelijke wind, later matige Zuidelijke wind. Voor het Zuidwesten van het land: Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen, plaatselijk enige regen en hier en daar mist, flinke dooi; matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. van de sociale regelingen. De werk gevers hebben deze eisen Verworpen. De voedselpositie in de wereld Bfj goede verdeling eten voor iedereen dorp zyn tot dusverre 139 personen teruggekeerd en vooral aan hen zul len we moeten denken nu langzaam maar zeker toch de ramp zich gaat met problemen die bijna onoplosbaar schijnen. Is er intussen al een aan knopingspunt voor enig optimisme, dan is het wel het harde werken van bestuurderen en bevolking om toch weer te ontstijgen uit deze baaierd van verwoesting en ontreddering. gemeenten zeer verschillend' In het artikel ontwikkelt de schrij- TT ver een trits van bezwaren tegen het ,Hf' artIkel bes,u": ■■Het ergste Reconstructieplan. Allereerst wordt yindan wij echter, dat men, over de fel gelaakt het gebrek aan contact doofden der bewoners heen, een plan tussen hen die het rapport opstelden bee£ en de bevolking van Schouwen-Dui- veland. De bevolking is zelf niet aan het woord gekomen. Schrijver is van eisen van dit plan zal onderwerpen". kapselen in het kleed van het ver- Yeel van de «e'ro£fen maatregelen le(jen dragen natuurlijk nog een proviso risch karakter, maar dat kan niet 139 mensen, laten we zeggen, dat anders. De wil echter om uiteinde- het er 150 worden of nog een paar lijk te zegevieren, laat zich er ge- tientallen meer. Daar moet het echter makkelijk uit aflezen. Zo baart het De nieuwe directeur-generaal van bij blijven, want de anderen, die wel onderwijs zorgen. De openbare lagere de voedsel- en landbouworganisatie willen terugkeren, kunnen niet. Hun school is geheel verwoest en of er van de Verenigde Naties (F.A.O.), Dr haardsteden gingen verloren en er nog wat met de Bijzondere school Philip V. Cardon, heeft voor zijn ver- bleef hun slechts vormloze, klefferige te beginnen is, is zeer twijfelachtig, trek naar het hoofdkantoor van de en wierbezwadderde puinhopen. Nog De kinderen van het Beijersdijkje F.A.O. te Rome op een persconfe- altijd zijn 550 mensen „overwater" en krijgen les in een noodgebouw en op rentie verklaard te vertrouwen, dat hoe lang zullen zij moeten wachten het dorp is de kleuterschool voor het de voedselproductie in de wereld de tot er eindelijk een briefje komt van lager onderwijs ingericht. Ook in en- toeneming van de bevolking zal kun- <je secretarie, dat zij de „weg terug" hele kamers van de dokterswoning nen vóór blijven. „Wanneer het goed kunnen maken? Verspreid in Zierik- wordt les gegeven, verdeeld wordt, zal er voor iedereen zee, Noordgouwe en Bruinisse wonen Het draagt alles een noodkarakter, voldoende voedsel zijn. Wanneer wij circa 800 Nieuwerkerkers, die met maar waar een begin is gemaakt, echter aan de voedingswaarde den- hun hart hunkeren naar die eenzame daar gaat toch de hoop weer gloren, ken, dan is er nog een mogelijkheid piek in Duiveland, nu zo onherken- Het dorpsleven te Nieuwerkerk was voor verdere verbetering", zo merkte baar verminkt. Aan het Beijersdijkje hecht vertimmerd en nu dit alles hij op. Hij deelde nog mede, dat een wonen er 300 in de gezinsbarakken, in de smeltkroes komt van de be- in November jl. benoemde werkeom- Hier vindt men nog iets terug van proeving, bewijst het zijn grote missie op 23 Februari te Washington de sfeer van het oude Nieuwerlcerk. waarde en betekenis. Iedereen sjouwt bijeen zal komen ter bespreking van Men ziet er bekende gezichten en de en ploetert hier en wonderlijk ge- de mogelijkheden van beschikking mensen doen hun inkopen in de nood- noeg, er is geen geluid van ondank- over voedseloverschotten. In deze winkels. Ds Westerhof gaat 's Zon- baarheid en mismoedigheid. Juist de commissie is o.m. Nederland verte- dags voor in het noodkerkje. De nood bindt allen samen. Rangen en genwoordigd. mensen die hier wonen, weten wel standen lijken hier weggevallen en men gevoelt zich één tegenover de taak die op aller schouders rust. Daarom houden de mensen het daar uit en daarom ook zal Nieuwerkerk niet worden weggewist van de Dui- velandse grond, maar eenmaal her rijzen. Geve God dat die tijd voor dit zwaar getroffen dorp spoedig mag aanbreken. in de persoonlijke vrijheden en tra ditionele levensgewoonten van de eilandbevolking". Men kan dan ook mening, dat de commissie is uitge- allaen de hooP uitspreken, dat de be gaan van de praemisse, dat het eiland vo!k>»g zicb ."'f' zonder meer aan de tot object kan worden gemaakt van een totale ordening. Het eiland moet wetenschappelijk herbouwd en daar bij behoeft geen rekening gehouden met het historisch gegroeide. Veel te ver gaat men als men het eiland bui ten de belanghebbenden om, in ge lijke parten van een bepaalde grootte wil gaan opdelen. Het kleinbezit wordt hierdoor getroffen, speciaal hen die met moeite wat eigen grond in bezit hebben gekregen. Dit optre den wordt als anti-soeiaal geken merkt, want eventueel agrarisch ge- Maan op 11.55, onder 4.44. Volle maan: 17 Februari te 20.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 Febr. 9.53 v.m. 22.50 n.m. BROU VVERSHA VEN 12 Febr. 9.35 v.m. 22.31 n.m. Springtij: 19 Februari. Doodtij: 12 en 27 Februari. DE HERVORMING VAN HET KONINKRIJK In een Maandag na de slotverga- Zulks was mogelijk dank zij het dering der „Kleine Commissie", ter onverpoosde streven der drie delega- voorbereiding van de voortzetting ties om de standpunten, waar deze w. der rondetafel-conferentie tussen Ne- uiteenliepen, tot elkaar te brengen en win weegt .niet op tegen3 het verlies derland» Suriname en de Nederlandse de vaste wil, om tezamen een resul- aan levensvreugde. Antillen, uitgegeven communiqué, taat te bereiken, dat bevredigend is Ook het „weg met de kleine dor- wordt gezegd, dat na de op Zondag voor de drie betrokken partijen. Elk pen" veroordeelt de schrijver, die, ge- Sehouden werkvergadering en na ge- der delegaties Is bereid, het bereikte let op de herverkaveling, het plan als plec&d intensief overleg, algehele accoord in het eigen land te ver- werkloosheidscheppend kwalificeert, overeenstemming is bereikt over de dedigen. Het wondermiddel der industrial!- nieuwe redactie van een ontwerp- satie zal echter worden toegepast, dat u* voor he* Koninkrijk—nieuwe effectiever wordt door de afsluiting s.,J van artikelen, met een toe- PriHS OCmhdrd bil dö - lichting. J van de Zeeuwse zeegaten. Duur plan hengstenkeuringen Gaan onderwijzers MENING VAN CHARLES WILSON Geen ernstig gevaar voor Frankrijk Het Reconstructieplan kan naar m- (eSSen) in Oslo Staken De Amerikaanse minister van De fensie, Charles E. Wilson, heeft op een persconferentie te Washington verklaard, dat volgens hem, een mi litaire overwinning op de communis tische opstandelingen zowel mogelijk als waarschijnlijk is. Wilson weersprak berichten, waar in wordt gezegd, dat de Franse en Indochinese troepen ln ernstig gevaar zijn gekomen door het oprukken van de rebellen. Er is geen reden te den ken, dat Indo-China een tweede Ko rea zal worden, aldus Wilson. Wilson zeide, dat de toestand er niet op wijst, dat de Amerikanen meer hulp aan de Fransen in Indo- China dienen te zenden. Indien de Chinese communisten meer steun aan de Vietminh willen geven, zullen zij voor enorme trans portmoeilijkheden komen te staan. Dinsdag hebben Amerikaanse troe pen van de basis Sidi Slimnnc mot auto's op rupswiclen Franse skitroc- pen en gewone skiërs geholpen bij het zoeken naar honderden Marokkaanse houthakkers die in dc bergen van do Midden-Atlas zijn ingesneeuwd. Acht bouthakkers zijn van honger en koude omgekomen. Naar schatting zijn 650 mannen in de omtrek van Mekncs van do buitenwereld afgesloten. Ongeveer een uur hoeft Prins Bern- hard Woensdag doorgebracht bij de .vjjviii in uoiu oiancii i centrale hengstenkeuringen van de V.L. zicht van de schrijver, ook met ren- V N< (do Vereniging tot bevordering van C meer dan Bijna 1400 onderwijzers ©n onder- Landbouwtuigpaardfokkcrij in Neder- f 100.000.000 zal gaan kosten, hetgeen wijzcressen in Oslo hebben aangokon- land) op het concours hippir/o terrein te veel is voor een bevolkingsgrootte jjgj dat vondaag in 8taking Mudon tc Tjtrccht. van 25.000 mensen. gnan om do door do ondcnvijzersvereni- Prins Bernhard, dio beschermheer ie Na een opmerking over de zgn. g[ng gestolde looneisen kracht bij to van de V.L.N., toonde mot dit bezoek „bedreigde jeugd van. Schouwen- zctten. Als de staking doorgaat, zullen zijn belangstelling voor do paarden- Duiveland, attakeert de schrijver fel ongoveer 40.000 Osloso kinderen van fokkerij in ons land. Een belangstel de plannen met betrekking tot de vnr.daag af een extra vacantia kunnen üng waarvan hij gedurende zijn verblijf Westhoek. Verwijzend naar do streek- g„,icton. op het bwnmuwdo terrein bij voortdu- plannen, die het particulier initiatief llccds geruime, tijd worden lussen de ring blijk gaf. de nek braken (Renesse) stelt schrij- rcgcri„g 6n ondcrwijwrsorgnniMtie ver de vraag: „Wat heeft men nu ge- besprekingen geroerd over een her- dann? Antwoord: „Men heeft af- ziening van de onderwijTcrsnalarisscn. 's GRAVENHAGE. Het carillon schuwelijke woonwijken ingericht ten De onderwijzers en omlerwijWessen voor Amerika zal, naar vernomen zou eisten in Juni 1953 reeds een salaris- wordt, heden (Donderdag) metde 'crhoging van 1300 kronen per jaar. „Sommelsdijk" van de Holland-Ame- behoeve van de evacué's". nog niet zo erg zijn, als men niet het - "O O pv. JUI... V Uil onzalige plan had, om deze woning- Indien deze cis niet zou worden ingo- rikalijn, die welwillend voor het ver complexen te laten staan als de eva- willigd zouden zij in staking gaan. Zo- voer zorgdraagt, naar de Verenigde cués zijn vertrokken. Doel van de Ver is het toen evenwel niet gekomen, Staten worden overgebracht. Begin „plannenmakers is de kop van omdat dc regering een oplossing in uit- Maart zal worden begonnen met de Schouvven bereikbaar fe maken voor zicht stelde. Do regering heeft thans opstelling te Washington. In de eerste otterdamse dagjespubliek. Snelle Cou nota inzake hot ondcrwijzersqonflict helft van de maand Mei volgt de of- autobussen moeten tienduizenden i„ voorbereiding. ficiële overdracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1