DE ZIERIKZEESCHE COURANT Berlijnse Conferentie breekt de nek over Duitse vraagstuk Kansen op het einde van de koudegolf nemen toe STICHTING „NIEUW SCHOUWEN-D UI VEL AND Delta-Commissie zal worden gevraagd naar snelle vaste oeververbinding ZlERimSCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈN Prjjs per 3 maanden b|J vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Ver schijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag, Zaterdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. ZATERDAG 6 FEBRUARI 1954 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 No. 17483 - 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelitreat A 171, 2ierikzae, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lekenman Ochtmsn Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee Nieuwe voorstellen van Molotof onaanvaardbaar Indien na de vruchteloze debatten over het Duitse vraagstuk nog enige hoop op een herstel van de Duitse eenheid was blijven bestaan, dan is deze Donderdag op de Berlijnse con ferentie teniet gedaan door Molotofs plan voor Duitse verkiezingen. Het plan is gebaseerd op de vroegere Rus sische voorstellen voor de vorming van een voorlopige, niet gekozen Duitse regering, en wordt aangevuld met de nieuwe eis, dat reeds vóór zulk een regering verkiezingen zou hebben uitgeschreven, vrijwel alle bezettingstroepen uit beide helften van Duitsland zouden moeten wor den teruggetrokken. Het plan werd door een Britse woordvoerder terstond als volslagen onaanvaardbaar aangemerkt. Daar Molotof het Westelijke voorstel zij nerzijds van de hand heeft gewezen, ziet men in ingewijde kringen geen mogelijkheid meer om over de Duitse eenheid tot overeenstemming te ge raken. Welke invloed dit vastlopen der Duitse besprekingen op dé verdere loop der conferentie zal hebben, is nog moeilijk te voorzien. In elk ge val hebben de ministers ook Donder dag nog niet bepaald, wanneer zij aan het geheime beraad over de we reldvraagstukken en met name over Oost-Azië, zullen beginnen. Vorige week hadden de ministers besloten dat in de loop van deze week een dergelijke geheime zitting zou wor den gehouden. De woordvoerder der Engelse de legatie verklaarde na afloop van de zitting van Donderdag, dat het moei lijk viel in te zien hoe de conferentie inzake Duitsland nog tot enig accoord zal kunnen komen. In elk geval wer den Vrijdag de besprekingen over dit vraagstuk voortgezet. De Westelijke ÉÉN TEGEN DRIE De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, had Donderdagavond een ontvangst in de Russische ambassade in Oost- Berlijn, ter ere van zijn drie Wes telijke ambtgenoten. Voor de 300 gasten traden een keur van zangers, musici en bal letdansers uit de Sowjet-Unie op. Na afloop van de voorstellingen, toen Molotof zich met de Weste lijke diplomaten en hun echtge noten onderhield, zeide mevrouw Dulles, dat zij gaarne de confe rentiezaal zou willen zien. Molotof boog en gaf, door middel van een tolk te verstaan, dat hij aan haar wens volgaarne wilde voldoen. Hij ging het echtpaar Dulles voor naar de conferentiezaal. Daar aangeko men zeide hij tot mevrouw Dul les: „Dit mevrouw, is de plaats waar uw echtgenoot mij zoveel moeilijkheden bezorgt." Mevrouw Dulles repliceerde: „Ik ben er ze ker van, dat U zich de kaas niet van uw brood zult laten eten." Molotof straalde. „Tenslotte", zo zeide hij, „sta ik alleen tegenover hen met z'n drieën." Prins Bernhard naar Zuid-Aïrika Z.K.H. Prins Bernhard is door de regering van Zuid-Afrika uitgenodigd dit jaar een officieel bezoek aan dit land te brengen. Het bezoek zou even tueel gebracht worden in het najaar, zo verneemt het A.N.P. van welinge lichte zijde. Drie Commissarissen der Koningin benoemd Voor Noord-Holland, Utrecht en Groningen Drie Commissarissen der Koningin zullen dit jaar aftreden in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, nl. de Commissa ris der Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. baron do Vos van Stcenwijk, de Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, de heer M. A. Rei- nalda en de Commissaris der Koningin in Groningen, dr. E, H. Ebels. Bij Koninklijk Besluit van 4 Febru ari 1954 zijn met ingang van 1 Juli a.s. benoemd lot Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland dr. M. J. Prinsen te Voorburg met gelijktijdig ontslag als secretaris-generaal van het departement van Binnenlandse Zaken, tot Commissaris der Koningin in de provincie Utlbcht mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg te Neer langbroek en tot Commissaris der Ko ningin in Groningen mr. W. A. Offer- haus, notaris te Groningen, kamerheer in buitengewone dienst van H.M. do Koningin. O O Wie steeds ztfn plicht met biy gezicht en lust verricht, valt alles licht. o O S£» O O J OOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOGOO Het K. N. M. I. verwacht tot Zaterdagavond: Aanhoudende vorst Aanvankelijk weinig, later iels meer bewolking, voornamelijk in de hogere niveaux; na in de nacht en ochtend strenge tot matige vorst, overdag overwegend lichte vorst; meest ma tige Oostelijke wind. 7 Febr. Zon op 8.12, onder 17.38. Maan op 9.15, onder 23.22. 8 Febr. Zon op 8.10, onder 17.40. Maan op 9.33, onder 9 Febr. Zon op 8.08, onder 17.42. Maan op 9.56, onder 0.49. Eerste Kwartier: 10 Febr. te 9.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: In de recordtyd van zeven uur en 35 minuten heeft de 25-jarige J. van der Berg uit Ny Beets de negende Friese Elfstedentocht gewonnen. 7 Febr. 5.50 v.m. 8 Febr. 6.29 v.m. 9 Febr. 7.06 v.m. BROUWERSHAVEN: 7 Febr. 5.23 v.m. 8 Febr. 6.05 v.m. 18.18 n.m. 18.54 n.m. 19.35. n.m. 17.39 n.m. 18.22 n.m. 9 Febr. 6.45 v.m. 19.06 n.m. Weg Zierikzee-Renesse bruikbaar springtij: 19 Februari. voor het verkeer Doodtii: 12 en 21.»*™*. Ook de Blokweg kan weer gebruikt worden HET WEER IN EUROPA Dooi wint zeer langzaam veld De kansen, dat er binnenkort een De Simplon-expres, die bij Belgra- rninisters' hebben" namelijk slechts einde komt aan de koudegolf over do in de sneeuw had vastgezeten, be- een voorlopig afwijzend bescheid op West-Europa, nemen toe, doch de reikte Donderdagochtend de Griekse Molotofs voorstellen gegeven en zij dooi wint slechts zeer langzaam veld. grens met 24 uur vertraging, hebben aangekondigd, dat zij hun In de Franse hoofdstad vroor het In West-Duitsland steeg de tem- formele antwoord nog bekend zullen Donderdagmiddag zes graden, vier peratuur overdag tot min vijf graden, maken. Niemand twijfelt er echter graden minder dan de dag tevoren. Op de Middenrijn drijven geweldige meer aan, dat zij weinig meer zullen Hieruit put men de hoop, dat tegen ijsschotsen. Tussen Schauffhausen en kunnen doen dan constateren, dat het weekeinde de vorst zal zyn ver- het meer van Constanz in Zwitser- generlei overeenkomst mogelijk is. dwencn. Intussen heeft de koudepe- land pogen arbeiders de Rijn ijsvrij riode in Frankrijk, de langste sinds te maken om de turbines van het 1942, reeds aan meer dan 70 mensen waterkrachtstation in genoemde het leven gekost. plaats draaiende te houden. In Noord-Engeland en Wales is de Van Duinkerken in het Noorden tot ^ooi ingevallen. In het Zuiden vriest Montelimar aan de Rhöne in het echter nog. Twaalf hoofdwegen Zuiden, liggen havens, rivieren en zjjn nog door sneeuw versperd. Weer kanalen dichtgevroren. kundigen waarschuwen voor over- Pater Pierre, de gebaarde Rooms- stromingen, voor het geval de dooi katholieke priester die in Parijs een plotseling invalt. Vrijdag hebben werklieden hetzand verwijderd, dat zich op de Provinciale weg van Zierikzee naar Renesse, on der Noordwelle had vastgezet, ais ge volg van de verstuiving. In de loop van de dag was het zand opgeruimd en daarmede de weg weer bruikbaar voor het verkeer. Automobilisten en andere weggebruikers behoeven dus rïïet meer de grote omweg via Brou wershaven te maken. Donderdag is ook de Blokweg ge reed gekomen voor het verkeer, dat in beide richtingen mogelijk is. Niet evenwel bij villa „Maja" te Schudde- beurs. Hier is een man met sein lampen gestationneerd, die daar dus de doorlating regelt. De hoop mag bestaan dat het gebruik van beide wegen permanent zal zijn, daar het wegverkeer hiermede uiteraard zeer is gediend. Toestand van de Paus achteruitgaande De toestand van Paus Pius de Twaalfde gaat achteruit, zo wordt van Rooms-katholieke zijde te Rome vernomen. De maagpijn en de hik, waaraan de patiënt lijdt, zijn afge nomen, aldus de zegsman, maar de patiënt wordt zwakker, waartegen krachtige intraveneuze injecties wor den gegeven. Eisenhowers Persconferentie Aanhoudend streven naar overeenstemming Voorstel tot brug van Duiveland naar Goeree President Eisenhower heeft Woensdag actie organiseert om aan daklozen op een persconferentie te Washington en behoeftigen onderdak en voedsel verklaard, dat de Ver. Staten altijd te verschaffen, deelde mee, dat hij moesten blijven pogen overeenstem- tot dusverre 65 millioen frank (650.000 ming te bereiken over de onderwer- gulden) en 100 ton kleding heeft ont- pen, welke op het ogenblik in Berlijn vangen. Tweeduizend personen heb- door de ministers van Buitenlands Za- ben reeds hulp gekregen, ken worden besproken. In de Noordelijke provincies van Hij ontving dagelijks verslagen van Griekenland zijn wegen en spoor- Fostcr Dulles, die zijn bost deed om wegen tengevolge van sneeuwstor- Nederland werd geholpen, Nederland hielp Griekse dank aan onze jeugd a-W»» _0_ Teen Griekenland het vorige jaar tot regelingen te komen welke lo- men versperd. In Macedonië is het <*oor een grot® aardbevingsramp^ werd gisch waren en pasten in het wereld- eerste slachtoffer van de koude ge- 8ctrofien, vyerden onmiddellijk in tal beeld. Er bestond volgens de presi- vallen. Plaatselijke autoriteiten heb- yan *andon in2ame„ingen gehouden. Ook dent geen grote reden om te veronder- ben een beroep op de regering ge- in on9 lan<* wer(* spontaan gehoor stellen, dat op de conferentie grote daan om voedsel en brandstof voor 6°geven aan de oproep tot hulpver- successen zijn behaald, doch men moest de geïsoleerde dorpen beschikbaar te Ionm8' stellen. Treinen en bussen, die uit Bijzonder actief is de Haagse jeugd Saloniki waren vertrokken, strand- gewocst- Op de meest uiteenlopende en den in de sneeuw en de passagiers yna'c or'S^nc'e' wijze werden door de moesten hun toevlucht in nabijge- ieu6^ gelden ingezameld. Zij itnprovi- Iegen dorpen zoeken. Sccrt!6 »circua"- en toneelvoorstellingen en verzon allerlei om dubbeltjes bij een te brengen. De Griekse eerste minister, maar schalk Papagos, heeft vertegenwoordi gers van dio jeugd persoonlijk dank blijven pogen, zo zei hij. Dreigbrief aan Koningin Elizabeth Een brief, waarin gedreigd wordt ÏÏEÊ t Nederlandse Vereniging wordt zeer ernstig opgevat, aldti. heeft beSChemiingVOetgangerS gebracht. Urhe romnu.saris van poli- 0 000 do Australische commi saris van poli- Een half uur voor de aan vang van de ontvangst in de Griekse tio verklaard. Detectives zouden al het Do on|ang> in '„.Gravonhage opge- legalie, had de gezant, de heer Nicolas rirhto ..Nederlandse Verenieine Re- fZ T.„l., non >.n»al on 0000 Adeli overhandigd, op te sporen. Dctec- het ecrst0 nummcr van haar orgaan ccn" groot ogenblik do hand te °kun- mogelijke doen om de schrijver van uo r;chto „Ncder,am]se Vereniging De- g7 Lely een aantal meisjes en jongens brief, die aan de politie van Adelaide 5chorming Voetgangers" (N.V.B.V.) heeft uitgenodigd. Het was voor de jongeren tives cn «penale politie heb n „e Do Voetganger" uitgegeven. Hierin nen drukken van de Griekse maar- geheime actie op touw geze om hce(t VCICI ;g;ng in wa aantal korte schalk. Het waren Kees cn Leo Brug- bricfschrijver, vermoedelijk een Dui 0 berjphten uiteengezet, welke plannen geling van de Kleine Bccklaan, die immigrant, te vinden. zj- hceft tn Welke stappen zij reeds een soort kermis mot rad van avon- Volgens het in Melbourne. verse ij- heeft ondernomen om haar doel te tuur hadden georganiseerd. Het waren nende weekblad „Truth' was do brief Eva cn Anja het vorigo weekeinde »n Melbourne ge- De N.V.B.V. gaat, zo zegt het or- cn Frans van Marsbergen uit de Van PMt* gaan, grote belangstelling ondervinden Blankonburgstraat, die een bazar hnd- van vele bij het verkeer betrokken den georganiseerd op zolder, ten bate organisaties. Het hoofdbestuur hoeft van de Griekse slachtoffers. En tcn- Een man bij Aken, die hulpgeroep een adres gezonden aan do minister slotte waren er Yvonne cn Rudolf uit een kanaal in de nabijheid hoorde van Verkeer en Waterstaat ter onder- KniteJ, evenals Albert 't Hooft uit komen, aarzelde niet en sprong io steuring van het door enige organisa- Voorburg, die een groot aandeel had- het water om een volkomen uitgeputto rfes ingezonden verzoek do „Zebra"- den in de pannckookcn, die in Voor vrouw ann land te brengen. Het bleek oversteekplaatsen" wettelijk te erken- burg werden gebakken cn verkocht zijn vrouw té zijn. u«n, ten bate van de Griekse slachtoffers. „De verkoop van boomcertificaten op de tentoonstellingen in de maga zijnen van de „Byenkorf" te Amster dam, Rotterdam en 's Gravenhage heeft een succesvol verloop. Ook tal- ryke grote bedryven nemen aan de boomplantactie deel", aldus de voor zitter van de Stichting „Nieuw Schou- wen-Duiveland", op de jongste be stuursvergadering. Ook van andere zyde ondervindt men steun. Het Ne derlandse Onderwijzers Genootschap bv. zegde de beplantingen rond de Openbare scholen toe. Burgemeester H. K. Michaëlis van Bruinisse zal worden aangezocht in het Stichtingsbestuur zitting te wil len nemen. In de vacature-J. C. v. d. Doel, als vertegenwoordiger van de middenstand, zal gepoogd worden te voorzien. Met lof werd gesproken over de activiteit van het Bureau We deropbouw Schouwen-Duiveland, dat vergaande bevoegdheden op 't eiland van departementale zijde heeft ver kregen. Wat betreft de wederopbouw van boerderijen schijnt een gezonde belangstelling voor gecombineerde bouw te bestaan. Uitvoerig werd het rapport van de Reconstructiecommisie besproken, in verband met eventuele aanwijzingen aan de leden van Provinciale Staten. Punt van bespreking makte uit de vlasnijverheid. Te weinig is rekening gehouden met toekomstige vernieu wingen, als gevolg van wijzigingen in het bewerkingsprocédé. De moeilijk heid doet zich hierbij voor, dat her stel der bedrijfjes in de overbrug- gingstijd zoveel geld zal kosten, dat die andere, principiële vernieuwing, door betrokkenen niet zal kunnen worden gefinancierd. Vooral bij da lende conjunctuur kunnen zich hier bij ernstige moeilijkheden voor doen. Voorgesteld zal worden het over bruggend herstel deel te doen uitma ken van werkgelegenheidspolitiek, waardoor herstel In eerste instantiie met regeringssteun zou kunnen ge schieden. (Vergelijk: groenvoerdroge- rijen na de oorlog). Ook het min of meer chronisch tekort aan landar beiders zal de aandacht dienen te hebben. Wat betreft de centralisatie van gemeenten lichtte de voorzitter toe, dat de commissie heeft afgezien van het bouwen van een kunstmatig dorp ergens in midden-Schouwen. Derge lijke dorpen blijken doorgaans geen aantrekkingskracht te bezitten en midden-Schouwen is nu juist het minst bewoonde gebied. De vraag naar arbeidskrachten is hier juist gering. De stellige verwachting werd uitgesproken, dat een deel der geëva cueerde arbeiders niet meer zal terug keren naar het eiland. Zodoende valt de arbeidsvoorziening voor de toe komst moeilijk te voorspellen. De be hoefte aan een goed geoutilleerde ga rage, speciaal voor het herstellen van tractoren, bestaat naar het oordeel der leden. Als een der belangrijkste ontwik kelingsmogelijkheden voor het eiland werd genoemd een vaste oeverver binding. Aan de Delta-commissie zal daarom een adres worden gezonden, waarin de noodzakelijkheid wordt bepleit van een zo snel mogelijke vaste verbinding met Goeree-Over- flakkee. Mocht blyken dat de aanleg van een dom van bv. Sirjansland naar Herkingcn te lang zou duren, dan zal actie worden gevoerd voor een brug. De aan te brengen land- hoofden voor de brug, zouden later bij de dykaanleg toch uitmuntend dienst kunnen doen. Op deze wijze kan het brugplan aan het Deltaplan worden vastgekoppeld. Naar de mogelijkheid van het ma ken van één gecentraliseerd telefoon net zal worden geïnformeerd. In prin cipe dient te worden gesteld, dat elk bedrijf en elk huis op Schouwen- Duiveland de beschikking moet krij gen over waterleiding en electrici- teit. Belangrijk hierbij is dat de uti- liteitsbedrijven zelf het uiterste doen om hieraan mede te werken en dus niet leunen tegen de herverkaveling en dergelijke. Een pleidooi werd gehouden niet alleen voor opheffing van de classi ficatie, maar deze om te zetten in po sitieve zin, zodat de hier gestation- neerden in een hogere klasse vallen, gelet op de weinige aantrekkings kracht die er op vreemdelingen thans van het eiland uitgaat. Zodoende zal kunnen worden vermeden, dat men hier soms met halve krachten moet werken (bv. bij het onderwijs) en zal ook het klimaat gunstiger wor den voor bekwame jongelui om te blijven. Gronden in de Oosteren Ban van Schouwen Uitvoerig werd gediscussieerd over de bestemming van gronden in de polder Oosteren Ban Schouwen, in verband met de suggestie van de Re constructiecommissie een gebied bij het Watergat te bestemmen voor kampeerterrein. Op dit punt bleken de meningen zeer verdeeld en kon geen overeenstemming worden be reikt. Naar werd medegedeeld zou de agrarische commissie geporteerd zijn voor een ontsluitende weg door dit gebied en eventuele afgifte van de grond ten behoeve van de tuinbouw en de fruitteelt. Gewezen werd echter op de buitengewoon grote gevaren voor het natuurschoon in dit gebied. In de loop der jaren is de duinstreek reeds zwaar toegetakeld. Het begint met een ogenschijnlijk niet zo ge vaarlijk detail, maar het eind van het lied is, dat al het schoons te gronde gaat. Zo is bv. ook bij de bouw van noodwoningen roekeloos met het na tuurschoon omgesprongen. Een nieuw aan te leggen weg werd als een mis daad voor de streek gekwalificeerd. Op dit punt liepen echter zoals op gemerkt de meningen uiteen en zo doende kan thans ook nog geen ad- haesie worden betuigd aan het stre ven van de Vereniging „Stad en Lande" om aanleg van een geprojec teerde weg in het verlengde van de J. J. Boeyesweg te voorkomen. Tenslotte werd medegedeeld dat een deel der Watersnoodcommissie van de Tweede Kamer binnenkort een bezoek aan Schouwen-Duiveland zal brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1