DE ZIERIKZEESCHE COURANT Te nadrukkelijk spreken over nieuw militair program is fout Griekse lof voor onze Vorstin Molotof blijft vrije verkiezingen voor geheel Duitsland weigeren OM EEN GROEN SCHOUWEN-DUIVELAND Publiek in drie grote steden met de neus op ontluisterd eiland De achtergronden van de watersnoodramp 1953 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN; PrUs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Ver schijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag, Zaterdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) t 1,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 No. 17482 - 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zieriltzee, Postbus nr. 1, Teleloon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikiea „HET RAMMELEN MET DE ATOOMBOM" Gelijk aan „sabelgerinkel" in het verleden Charles Wilson, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft op een persconferentie de Amerikaanse pers verzocht „het rammelen met de atoombom' 'achterwege te laten. Wil son betreurde het, dat er zo nadruk kelijk gesproken werd over president Eisenhower's nieuwe militaire pro gram met betrekking tot atoomwa pens en vergeleek deze neiging met het „sabelgerinkel" in het verleden. De Amerikaanse minister van De fensie zei, dat hij meer nadruk zou leggen op het ieit, dat de Verenigde Staten militair sterk moeten zijn zo lang zij voor de mogelijkheid van oorlog staan, doch dat zij geen agres sieve bedoelingen hebben. Wilson zei een en ander naar aan leiding van pogingen van journalis ten om hem te bewegen tot een ant woord op de vraag of de Verenigde Staten gebruik zullen maken van atoomwapens in een nieuwe oorlog zoals die in Korea of ingeval de Ko reaanse oorlog zou worden hervat. Naar Wilson verklaarde, kon hij niet meedelen wat de Amerikaanse Ter gelegener tjjd gaat H.M. de Koningin naar Griekenland In een bijeenkomst met een groot aantal journalisten in de Griekse le gatie, heeft de eerste minister van Griekenland, maarschalk Papagos, op een hem gestelde vraag geantwoord, dat het voor hom een grote eer was bij de Koningin de lunch te gebruiken. „Ik heb veel horen spreken over uw Koningin, over deze opmerkelijke persoonlijkheid. Nu heb ik me daar van zelf rekenschap kunnen geven. Ik wens u geluk met uw prachtige vorstin, die ook zo eenvoudig is. Wij waren al len ten 2eerste geroerd door haar ver schijning. U heeft een grote Konin gin". Desgevraagd zei maarschalk Papagos, dat het voor Koningin Juliana niet mogelijk was dit jaar een bezoek aan Griekenland te brengen. Zij verlangt er echter naar Griekenland te leren kennen en hoopt in de toekomst nog een bezoek te kunnen brengen. Maarschalk Papagos zei, dat het Hel leense volk zeer blij zal zijn, om de Nederlandse vorstin te ontvangen. „Het zal dan een prachtige en spon tane ontvangst worden en niet een ge organiseerde". Europa in ban van de Vorst Koude brengt veel leed In de Joegoslavische hoofdstad is geen brandstof meer verkrijgbaar. Het electriciteitsgebruik is beperkt tot het hoog nodige. In Servië zijn do afgelo pen drie dagen negentien mensen om gekomen. In Parijs zijn sinds het begin van de koudeperiode meer dan 70 mensjn om het leven gekomen. De grootste zorg van de Parijse huisvrouwen is het gebrek aan gas. IJsdeeltjes versperren de toevoer. Na drie mislukte pogingen is do po litie er in geslaagd geneesmiddelen over een bergravijn te krijgen ten be hoeve van 30 mensen, die in Baselicei, centraal Italië, aan hnrtstoringen lij den als gevolg van de hevige koude. In Sc villa (Spanje) ligt dertig cm. sneeuw. Sinds 1800 is er niet zo veel gevallen. De temperatuur te Madrid ia na 1918 niet zo laag geweest. Waterstofbom ontplofte op Eniwetok President Eisenhower heeft het Con gres medegedeeld, dat do Verenigde Staten „de eerste volledige waterstof- ontploffing in de geschiedenis" in 1952 op Eniwetok in de Stille Oceaan tot stand brachten. Dit is de eerste officiële bevesti ging, dat de ontploffing op Eniwet>k, die een eilnnd vernietigd zou hebben, een belangrijke proefneming was, die aan de vervaardiging van de waterstof bom vooraf ging. militaire plannen zijn als China de oorlog in Korea zou hervatten. Wel zei hij, dat atoomwapens gebruikt zouden worden wanneer de president en de militaire leiders van oordeel zijn, dat zij nodig zijn ter bescher ming van de vrijheid der Verenigde Staten. Atoomwapens worden ge bruikt als tactische wapens, aldus Wilson. Hij zag niet in waarom een kanon niet gebruikt zou worden omdat het even veel waard was als honderd kanonnen. Plechtigheid te Allahabad 1.000 doden door gedrang In water Duizend Hindoepelgrims, die nabij Allahabad deelnamen aan een zuive ringsplechtigheid aan de Ganges, de heilige rivier van de Hindoes, zijn Woensdagochtend, toen de menigte zich te water wilde begeven, in het gedrang om het leven gekomen. Een dag eerder waren reeds zes pelgrims omgekomen en een veertigtal gewond in een gedrang bij een brug, die leidt naar de „Choemb Mela", de „Krui- kenmart", nabij Allehabad. Drie millioen Hindoes zijn bijeen gekomen voor het „Feest van de Kruikenmarkt", dat eens in de twaalf jaar wordt gehouden. Brandstoffen voor oorlogs- en ramp slachtoffers De minister van Maatschappelijk Werk heeft aan burgemeesters en wethouders der gemeenten meege deeld, dat hij wegens de uitzonder lijke koude kan goedvinden dat, over de week van 1 Februari 1954 tot en met 6 Februari 1954, aan degenen, die ingevolge dan wel met toepassing van de regeling hulpverlening oor logsslachtoffers (1940/1945) een uit kering voor levensonderhoud ont vangen, respectievelijk voor wie kwartiervergoeding als rampslacht offer wordt verstrekt, een brandstof- fenbijslag wordt verleend tot de hier na genoemde bedragen: f 3,60 aan gezinnen en alleenstaan den, die in eigen huishouding voor zien, en aan gezinnen die bij derden zijn ingekwartierd en dus niet in eigen huishouding voorzien; f 1,80 aan alleenstaanden, die niet in eigen huishouding voorzien (zg. kostgangers). DE BERLIJNSE CONFERENTIE O 6 Gedraag u steeds, alsof g(j door slagen. Plan inzake volksstemming voor vredesverdrag afgewezen Het K. N. M. I. verwacht o o o De Berljjnse conferentie is ook Woensdag niet over het dode punt, waarop de besprekingen over de toe komst van Duitsland z(jn aangeland, heen gekomen. Molotov heeft ook Woensdag geweigerd in te gaan op de Westelijke voorstellen voor vrfje verkiezingen ln Duitsland. De zitting, die de ministers Woens dag in de Russische ambassade hiel den, bestond uit een vruchteloze woordenstrijd over de vraag of een verenigd Duitsland automatisch van de Europese Verdedigingsgemeen schap deel zal uitmaken of niet. Of schoon alle drie de Westelijke minis ters categorisch verklaarden, dat zij Duitsland geheel en al vrij willen laten, te beslissen of het in de Ge meenschap wil blijven, hield Molotof het tegendeel staande. Hij wees op het artikel van het E.V.G.-verdrag, waarbij de duur van. het verdrag op vijftig jaar wordt gesteld en was weer niet voor de Westelijke tegen argumenten vatbaar. De enige verrassing waarvoor Mo lotof zorgde, was een voorstel om het Duitse volk door qen volksstemming te laten uitmaken of het al dan niet een vredesverdrag weast. Van Weste lijke kant werd M* een procedure niet aanvaard. Bi^Eilt en Eden we zen het plan af. DrFranse vertegen woordiger zeide, dat dit voorstel ge heel en al de zaak voorbij ging. Het ging ervan uit, dat er tegenstellingen bestonden tussen de verdragen van Bonn en een vredesverdrag. Maar de Westelijke ministers wensten deze stelling niet te accepteren. Zij geloof den eerder, dat de meerderheid van het Duitse volk beide zou willen. Daarom zou het absurd zijn het Duit se volk voor de keuze tussen beide te stellen. tot Vrijdagavond: Vorst houdt aan Over het algemeen weinig bewol king; zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidoostelijke wind; na in de nacht en ochtend strenge tot matige vorst, in de middag overwegend Üche vorst. 6 Febr. Zon op 8.13, onder 17.36, Maan op 8.58, onder 21.55. Eerste Kwartier: 10 Febr. te 9.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 Febr. 5.13 v.m. 17.39 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 Febr. 4.44 v.m. 16.57 n.m. Springtij: 5 en 19 Februari. Doodtij: 12 en 27 Februari. Vietminh-bevelhebber droomt van „overwinningslente" Generaal Vo Nguyen Giap, opper bevelhebber van de Vietminh-strijd- krachten, heeft op alle opstandelin gen in Indo-China een beroep gedaan om van „deze Lente een overwin ningslente" te maken. Hij verklaarde dat verleden jaar in totaal 90.000 leden van de strijdkrachten der Franse Unie buiten gevecht waren gesteld. In de toekomst zal dit aantal nog veel groter zijn, zo voegde hij hieraan toe. Volgens Radio-Vietminh zijn ten Zuidoosten van Hanoi twee Franse motorbarkassen, die meer dan 300 militairen vervoerd, tot zinken ge bracht en een kanonneerboot ernstig beschadigd. Voorts hadden de op standelingen in dit gebied op 31 Jan. vijf Franse vliegtuigen vernield en een opslagplaats met millioenen liters benzine in brand gestoken. Nieuw spelletje bij de Zuiderburen Geanimeerde wedstrijden in hanenzang De hanengevechten, die vroeger zo populair waren in het Vlaamse en Limburgse land, zijn thans vrijwel verdwenen. Hoewel verboden, ken den de hanengevechten tijdens en on middellijk na de laatste oorlog een opleving, doch sedertdien blijken zij zelfs niet meer clandestien te wor den gehouden. Deze hanengevechten zij thans verdrongen door een geheel andere sport: de wedstrijden in ha nenzang Spannend en vermakelijk tegelijk, heeft dit spel het voordeel dat het niet wreed is. Aan sommige wedstrij den doen soms wel 40 tot 70 haantjes mee, die dan om de beurt voor een jury van deskundigen zo mooi moge lijk moeten kraaien. Liefhebbers en supporters volgen met spanning de zang van hun favoriet en degeen wiens haan het hoogste aantal pun ten behaalt, mag zelf ook victorie kraaien, want hij sleept een aantal aardige prijzen in de wacht. De ha nen blijken vanaf Zaterdag uit het kippenhok te worden verwijderd de wedstrijden worden 's Zondags gehouden en te worden opgesloten in een donkere plaats. Zodra zij dan in het volle licht worden geplaatst kraaien zij er lustig op los. Men heeft kunnen vaststellen dat dit nieuwe vermaak zich in een grote belang stelling mag verheugen en zich steeds meer uitbreidt. Noodzakelijkheid van hulpverlening wordt andere P«ien op de boog. zo wii men J de progaganda-actle uitbreiden tot het buitenland. In de periode van de overal ingezien Voor het eiland is de toekomstige beplanting een zaak van de eerste orde. Terwijl door invloeden van de natuur en menselijk ingrijpen de cultuurgrond weer geschikt wordt gemaakt voor het gebruik, wordt aller- wege gepoogd de nodige gelden te verzamelen waarmede de boomplant- actie kan worden gefinancierd. Vooraan in dit pogen gaat de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland", die voor het organiseren van tentoon stellingen in een drietal steden, t.w. Amserdam, Rotterdam en Den Haag, de belangeloze medewerking kreeg van de „Bijenkorf" en het A.N.P., dat in de magazijnen tentoonstellingen heeft ingericht, die een treffend beeld geven van de huidige situatie op het drooggevallen eiland. dijkdichting konden waardevolle con tacten worden gelegd. De overtuiging leeft bv. dat ook de emigranten iets zullen willen doen, om het eiland in het groen te steken. De tentoonstellingen in de drie ge noemde plaatsen zullen 14 dagen ge opend zijn. Nadien zal een landelijke uitbreiding aan de propaganda-actie worden gegeven. Voor de inwoners van Schouwen- Duiveland is 't zaak zich met enthou siasme te scharen achter al deze IJZER EN TEXTIEL Toen na een operatie op de „struisvogelman", de Siciliaan Salvatore Scandurra, waarbij 27 pennemesjes spijkers, een meta len ketting en een menigte andere voorwerpen uit de maag van de patiënt waren verwijderd, de non nen van het ziekenhuis de zieken kamer binnenkwam, vonden zij de patiënt uitgestrekt op een kaal bed zonder lakens of dekens. Salvatore had juist, overweldigd door een plotselinge honger, al het bedde- goed verorberd bij wijze van ont bijt. „Ja, wat wilt U", verklaarde zijn schoonvader, „U hebt hem zijn ijzer onthouden" en hij haalde het verhaal op hoe de ijzervreter bij de laatste Italiaanse verkiezings campagne eveneens het autostuur had opgegeten van de candidaat d£ hij rondreed. Vclgens e;n woordvoerder voor het Amerikaanss vluchtelingenbureau te grootscheePse pogingen. Dit kan niet Fri>nkfort zullen in 1954 meer vluch- beter gebeuren dan door massale teiingen uit Oost-Europa in het Wes- aanmelding voor het lidmaatschap ^en wor<jcn gevestigd dan in enig vo der Stichting „Nieuw Schouwen-Dui- rjg jaar. Van de ongeveer zeven dui- veland", die in een jaar tijds reeds op zeruj vluchtelingen, die in de afgelo- belangrijke successen bogen kan. pen achtlien maanden door middel van Daarbij gaat het uiteraard niet om de Amerikaanse gelden vervoersge'.egenheid grootheid van de Stichting, maar om hadden gekregen, vestigden zich ruim het belang van het eiland Schouwen- vijf duizend Ln de V.S. cn de andere Duiveland, dat zo volkomen ontred- Canada, Brazilië, Australië, Israël, derd uit de ramp te voorschijn is ge- Nieuw-Zeeland en verscheidene Zuid- komen. Amerikaanse landen. Waterstand van 1 Febr. 19531 eenmaal in 500 700 jaar Burgemeester Romeyn van Ouwerkerk koopt het eerste certificaat Precies een jaar na de ramp kon den deze tentoonstellingen worden geopend. Te Rotterdam werd het eer ste boomcertificaat gekocht door de burgemeester van Ouwerkerk, de heer J. Romeyn, die het waardepa pier ontving uit handen van een der dames, aangesloten bij de Neder landse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. Deze fe deratie heeft spontaan haar mede werking toegezegd en de leden be zetten de stands om het publiek van voorlichting te dienen en te bewegen tot het kopen van certificaten voor de bomenactie. Als tweede kwam de directie van de „Bijenkorf" beslag leggen op een flinke hoeveelheid certificaten. Reeds eerder zegden de Verenigde Glasfa brieken een groot bedrag toe, dat in „papier" werd gehonoreerd op deze voor Schouwen-Duiveland zo belang rijke dag. Bomen in natura Het „loopt" met de actie, want er zijn ook diverse gemeenten die reeds steun toezegden. Zo bv. de gemeente Ten Boer, die voor f 250,aan cer tificaten kocht. De gemeente Sint Oedenrode bood een hoeveelheid bo men in natura aan. De gezamenlijke bloemenhandelaren in Rotterdam wilden ook een steentje bijdragen in de propaganda. Het rampencomité te Leeuwarden zal Kerkwerve van bo men voorzien. Dit is slechts een greep uit de voorbeelden, die stuk voor stuk bewijzen dat de gedachte aan de be planting van het kale Schouwen-Dui veland wortel schiet in het Neder landse volk. Inmiddels heeft de Stichting nog Voor het Wetenschappelijk Ge nootschap Goeree-Overflakkee heeft Prof. Ir J. L. Klein, hoofdingenieur- directenr van de Provinciale Water- staaat van de provincie Zuid-Hol land, een inleiding gehouden die was gebaseerd op de achtergrond van de stormramp van 1 Februari 1953. Spreker gaf een beeld van de wa terstaatkundige situatie, de gevolgen van de ramp en de mogelijkheden voor een oplossing om in de toekomst der gelijke rampen te voorkomen^, Spr. besprak do periode van do ijs tijd, waarbij onze lage landen aan de zee werden gevormd door een wissel werking van onder water gaan en ver rijzen. In een periode na do ijstijd steeg do oceaan ongeveer 20 cm. per eeuw. Dcor do stijging van do zeespiegel en do daling van het land komen wij thans in steeds moeilijker positie te ver keren. Spr. wilde geen drcigingsgc- dachto oproepen. De waterstand van 1 Februari 1953 komt slechts eens in de 500 700 jaar voor. Noch do windkracht, noch de windrichting wa ren bij deze tsormvlocd exceptioneel ongunstig. Spr. weet de catastrophe hieraan, dot de storm ongekend lang heeft voortgeduurd. De depressie vol trok zich van West naar Oost als bij vorige stormvloeden, maar ditmaal kwam deze van de Noordzee uit uiterst langzaam onder ongunstige omstandig heden op onze kusten aan. Do storm vloed stuwde het water 80 cm. hoger dan do hoogte waarop onze dijken be rekend waren. Direct lngrypen belangrijk Spreker besprak voorts welk een enorme rol de localiteit kon spelen bij de bezwering van een catastrophe^ Als voorbeeld noemde hij de directe dichting van een stroomgat aan de Hollandse IJssel bij Nicuwerkerk, waar- dcor een geweldige ramp werd voor komen. Was hier niet direct ingegre pen, dan zou een veel groter gebied zijn ondergelopen, dan thans is ge schied. Spri achtte hot economisch niet ver antwoord allo dijken 80 cm. te verho gen. Dit zou milliarden kosten. De kans op een fataal gebeuren zou relatief niet veel kleiner worden hierdoor. Volgens spr. was de oplossing om allo moeilijk heden te ontgaan, afsluiting van de zeegaten. Do veiligheid zou hiermee ge waarborgd zijn, temeer daar de be- stanndo dijken als tweede waterkering zouden blijven dienen. De zoetwater- voorziening voor ons land zou er te vens gunstiger door worden, er zou landaanwinning uit volgen, en de eilan den zouden uit hun isolement worden verlost. Wat Goorce-Ovcrflakkoe be treft zou bij afdamming kunnen wor den aangehaakt een doorgaande verbin- duig Roti crdam-Antwerpeu. Prof. Klein was ervan overtuigd, dat onze nazaten ook de Wcstcrschelde en de Waterweg zouden afdammen, zodat een gehelo gesloten kust tot 6tnnd zon komen, mogelijk inbegrepen de Wad deneilanden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1