NIEUWJAARSREDE van Zierikzee's Burgemeester UnmEn In 1956 kan Zierikzee zijn Roode Kruis-Ziekenhuis hebben Kou.Griep?DAMPO Het z.g. „Tempelierenhuis" wordt aangekocht voor restauratie Dameshanden De Cirkelgang z-o jrtiNCirvrvx 1^3*1 INO. i111 I Het Rampjaar 1953 bracht de grootste moeilijkheden, welke nu om een oplossing vragen Duiveland, waar het laatste dijkgat op 6 November gesloten werd. Er moet nog veel werk worden verzet, want behalve gesloten moeten de dij ken ook versterkt worden. Is men eenmaal zover, dan zal het Schip Schouwen-Duiveland weer veilig va- Teeenover de vele en grote ver- geslagen welke langer tijd nodig heb- ren. De dijken zij„ dicht, maar daar- llezen, welke hier geleden werden, ben om te helen. Al kan men onder achter u de toestand uiterst tragisch. •lond ook veel positiefs, aldus de zekere omstandigheden bepaalde din- De burgemeester hoopt dat het Land- burgemeester van Zierikzee, Jhr Mr gen trachten te begrijpen, vergeven J. Schuurbeque Boeye, bü de aan- en vergeten is een tweede. bouwherstel en de Wederopbouwin- f stanties gegeven moge zijn deze vang van do Dinsdagavond gehouden Zich tot de Raad richtend, her- baaierd weer om ,e t0Veren in vrucht- baar land met hofsteden, welke ge- raadsvergadering, wat tot uiting innerde de burgemeester aan de ver- kwam in een ongekende hulpvcrle- gaderingen na de ramp, toen het wel nlng in allerlei vormen, zowel van eens erg spookte, waar allerlei wen- tuigen van de welvaart van de land man. Welke de vooruitzichten zijn Nederlandse als van buitenlandse selijkheden naar voren kwamen die weten we niet We gaan de toekomst züde. Zo adopteerden Amsterdam en toch niet te verwezenlijken waren. Almelo en enkele plaatsen in Enge- Steeds is erkend dat ook hier fouten land, Frankrijk en de Verenigde Sta- zijn gemaakt bij een dergelijk onvoor- ten van Noord-Amerika, terwijl het voorzien gebeuren waarvoor men Rode Kruis niet achter bleef. Zeer plotseling gegooid werd. Maar men veel heeft men voor ons en voor de heeft ook de raadsleden vaak lastig kinderen gedaan. Een groot gevoel gevallen met dingen v/elke, als zij be- van dankbaarheid past ons, waarvan hoorlijk werden toegelicht, als afge- de burgemeester graag de tolk wilde daan konden worden beschouwd. De de wijze waarop de wethouders dag zijn. Positief gericht waren voorts de beraadslagingen gedurende de laat- en nacht tegen alle verdrukking in, pogingen om weer tot wederopbouw ste maanden getuigen weer van een gereed stonden om voor allerlei be te komen; uit eigen kracht en met de andere geest en wederzijds begrip. langen te ploeteren en hem steunden in waarbij we allen hebben af te wachten, vertrouwend dat „alles sal reg kom". Ambtenaren gaven zich ten volle Aan het slot sprak de burgemees ter zijn grote dankbaarheid uit voor hulp van anderen is ook op dit ge bied voortgang te bespeuren, „Alles sal reg kom" om het schip van deze stad varende en in koers te houden. Een speciaal TTJi De afgelopen maanden hebben een woord van, dank richtte de burge- Uitvoerig wor s 1 ges aan ij zeei, grote activiteit op allerlei gebied meester tot de secretaris, die een tale nacht van anuan op gebacht. De voornaamste daarvan be- maand na zijn in diensttreding aan stond wel in het dichten van de een vuurproef werd onderworpen. fatale nacht van 31 Januari op Februari, toen de waterwolf over stad - I c bUl.U V v_ 1 lil IIVV Ull.lllC.ll 1 «11 UG GG11 VLlUll/lUGl 1VC1U U11UG1 VVU1 ^Gll. en lan e os ra ga en wer stroom- en dijkgaten. Wat Water- Ondanks de ontreddering werd het H r, a nlron Oocl Cl Cf on Hn Or Ho 7PP HlP GW w de dijken geslagen door de zee, die over de dijkkruinen heenspoelde. Op "d'jt^getTiëd dit eiland verloren 535 mannen, vrou wen en kinderen het leven in een staat, de aannemers en de arbeiders ambtelijk apparaat weer op gang ge- gepresteerd hebben, bracht tot een volkomen betrouwbaar grenst aan het ongelooflijke. Uit niets geheel. Met andere woorden her- werd een apparaat opgebouwd dat haalde de burgemeester deze dank SOmsm^riJ.ieiry,.^^ met succes binnen de gestelde tijd de aan het personeel der gemeente, dat strijd tegen de zee kon aanbinden en ondanks eigen verliezen en vaak per- voltooien. Gememoreerd werden de soonlijke moeilijkheden, zich ten diverse werken op Schouwen en in volle aan'zijn taak gegeven heeft. opgezweepte golven en elementen. Velen zijn gered, dank zij de moed, onverschrokkenheid en naastenliefde van hen die met boten er op uittrok ken om te redden wat er te redden viel. Zonder hen was het aantal slachtoffers ongetwijfeld veel hoger geweest. De vissersvereniging „Helpt Elkander" toonde zich deze spreuk meer dan waardig. Zierikzee kwam zwaar gehavend uit de strijd. De dodenlijst vermeldde de namen van 25 mannen en vrou wen; de stad stond voor een derde In het jaaroverzicht 1953, gepubli- streeks dezelfde tijd zal het agra- deel onder water; verschillende ge- ceerd in „Het Nederlandsche Roode rische project beëindigd zijn. Duizen- bouwen waren ingestort; tal van wo- Kruis", het officieel orgaan van de den landbouwers zullen dan in het ningen geheel of gedeeltelijk ver- Vereniging „Het Nederlandsche Roode bezit zijn van een landbouwmachine nield. Een grootscheepse actie werd Kruis", wordt met betrekking tot het of een hoeveelheid landbouwgereed- ontketend. Nederlandse en vreemde nieuw te bouwen Roode Kruis zie- schappen. Belangrijk zijn ook de ac- troepen schoten toe om te helpen aan kenhuis te Zierikzee, de opmerking tiviteiten t.a.v. kleinere maar niet de dijken en trachtten ook op andere gemaakt, dat bedoeld ziekenhuis niet minder belangrijke objecten, ten dele wijze behulpzaam te zijn. Onze stad voor 1956 in gebruik zal kunnen wor- met medewerking van het Jeugd T.b.c. bestrijding rund vee verloopt gunstig De Gezondheidscommissie voor Dieren van de Stichting voor de Landbouw deelt mede, dat in hot campagnejaar 1952-1953 voor'do t.b.o.-bestrijding on der het rundvee 210.201 veebeslagen zijn onderzocht op tuberculose. Hiervan wa ren 117.440 rundveebeslagen vrij van t.b.cl, ofwel 84 4 procent. Het jaar daarvoor bedroeg dit percentage 73.2. Do onderzochte veebeslagen telden in totaal 2.644.977 runderen. Het aantal reagerende dieren bedroeg 201.156, of wel 7,6 procent. Het jaar daarvoor be droeg dit percentage nog 11.6. Ingezonden mededeling DE IJSSELMEERSCHEEPVAART In DE BAN VAN HET IJS Reeds sinds Vrijdag hebben de schip pers, die regelmatig met vracht over het IJsselmcer van kust tot kust va ren, het af laten weten. Zij wagen do tocht over het wijde water niet meer, want gemakkelijk kunnen de schepen invriezen en dan is het leed nog niet te overzien. Bij de Oranje sluizen te Amsterdam wachten de schepen op een hogere temperatuur. Zij zitten gevangen in het ijs. Voor- jlopig zullen zij daar nog wel moeten blijven, want het K.N.M.I. meldt voor vandaag: „Zeer koud". Geslaagde jeugdwedstrijd DREISCHOR. Een elftal samenge steld uit leerlingen van de Openbare lagere school alhier, voetbalde tegen een club van een school uit Zierik zee. De jeugd van Dreischor won deze aardige wedstrijd met 5-3. Ingezonden Mededeling Roode Kruis beëindigt watersnoodactiviteit in uni Roode Kruis tot uitvoering gebracht (speelgoederen, tassen, leermiddelen. Ingezonden mededeling v ra gen heeft in haar langdurig bestaan vele den genomen. en grote rampen gekend, maar steeds Wggi6mguSiv^i, is zij er weer boven op gekomen. Zo In het verslag van de directeur, de lekkernijen etc.). zal het ook nu weer zijn, al zal heer A' van Emden. wordt verder edn Het grootste deel van het werk, Schouwen-Duiveland er anders uit summiere opsomming gegeven van de VOOrtv]oeiende uit de watersnood, komen te zien dan vóór de ramp. activiteiten van et oo e luis in jcan a,g geëindigd worden beschouwd. Wie zee houdt wint de reis" het afgelopen verenigingsjaar. Direc Het resterende deel der werkzaam- „Wie zee houdt, w a de re s na de ramp werd begonnen met het heden za[ me[ uitzonderIng van het Ons Vorstenhuis gaf herhaaldelijk uitbouwen van een organisatie die 2iekenhuis te Zierikzeej in Juni be_ blijk van Haar belangstelling, wat het mogelijk maakte, een berichten- ejndigd ziin velen een hart onder de riem stak. dienst in stand te houden, een appa- Dat was nodig, want de werkelijke raat op te bouwen voor de ontvangst toestand was ernstiger dan men in- (uit de gehele wereld) en distributie zag of wilde inzien. Er moest geëva- van medicijnen, kleren, lieslaarzen, cueerd worden. Nooit was de burge- werktuigen, voedsel, kampbenodigd- meester genoodzaakt een minder po- heden enz., het kanaliseren van de pulaire maatregel te ondertekenen, overstelpende klerenstroom uit bin- Een andere uitweg bij de vele geva- nen- en buitenland, de inwerking- ren bestond er niet. Ogenschijnlijk stelling van een Informatiebureau en zat men veilig, maar insiders wisten de verbindingen met de Liga van beter. Moeilijk was het voor de wet- Roode Kruisverenigingen te Genève houders en de burgemeester tussen en nationale Roode Kruisverenigin- alle klippen en kolken door zee te gen in het buitenland, zo efficiënt houden. Bewust werd ook gegriefd, mogelijk te doen zijn. beledigd en gehitst. Hier zijn wonden Met grote waardering wordt ge wag gemaakt van het werk der co lonnes, de arbeid van de Kringcom missarissen en de afdelingen en het werk van de „staf". Genoemd wordt het textielplan, waardoor bijna hon derdvijftigduizend watersnoodslacht offers van textiel konden worden voorzien, vertegenwoordigend een waarde van ongeveer acht millioen Redder trok aan de noodrem Toen de trein uit Amsterdam naar de Zaanstreek Wormerveer naderde, zag de heer A. Koomen uit Bever wijk in een van de sloten naast de spoorbaan een kind door het ijs ge zakt in het water liggen. Hij trok on middellijk aan de noodrem, holde de trein uit en slaagde er in een •driejarig kind, woonachtig te Wor merveer, uit het ijs te halen. De kleine leefde en ging in de armen van de redder de trein in waarna de heer Koomen het aan het station afleverde. DREISCHOR Onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. M. Kip, voorheen hulpbestel ler P.T.T., is met ingang van 1 Febr. a.s. aangesteld als vaste besteller bij de P.T.T. te Hilversum. Met de eigenaar van het zg. „Tem pelierenhuis" in de Meelstx»at heeft de gemeente overeenstemming be reikt over de aankoop van dit uit de vijftiende eeuw stammende gebouw. Het gemeentebestuur heeft zich in middels tot de Rijksdienst van Mo numentenzorg gewend met het ver zoek zo spoedig mogelijk een subsidie toe te kennen in de kosten van aan koop en restauratie van deze unieke historische gevel. Bij de storm van 3 Januari jl. werd het dak van dit gebouw ernstig beschadigd. Toen bleek het weer eens duidelijk dat, wil men dit pand voor de toekomst bewaren, langer uitstel van de voor genomen restauratie niet verant woord was. Naar het hier algemeen verbreid volksgeloof wordt dit pand nog altijd „het huis der Tempelieren" genoemd. Deze dwaling is ontstaan door een verkeerde opvatting van de schrijver van Zierikzee's geschiedenis, in het in 1571 uitgegeven deel van de Te genwoordige Staat van Zeeland, welke dwaling door de kroniekschrij- Ingezonden mededeling Twee Amerikaanse radio verslaggevers in ons land Herinneringsreportagc watersnood Twee Amerikaanse radioverslag gevers van het radio-station voor de gulden. Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland, het American Forces Net work, de heren Knouse en McLaugh- De periode van reconstructie voor- lin, zijn met een lijntoestel van de ziet in het huizenproject dat nog niet K.L.M. uit Neurenberg voor een drie- beëindigd is. Verwacht wordt dat De reconstructie KERKNIEUWS Kcrkeraadslcdcn cn avondmaalsviering De Provinciale Kerkvergadering van Overijssel heeft een rondschrij ven gezonden aan de kerkeraden in die provincie, waarin gewezen wordt op he*, feit, dat vele lidmaten en le den van de kerkeraden niet deel nemen aan het Avondmaal. De Kerk vergadering verzoekt de kerkeraden zich hiermee ernstig te willen bezig houden en bij de benoeming van ker- keraadsleden er op te letten of zij geregeld en trouw het Avondmaal bezoeken. Stanley Jones 70 jaar Ter gelegenheid van de 70ste ver jaardag van de bekende zendeling Stanley Jones, is in de Verenigde Sta ten een aantal bijeenkomsten ge houden. Tijdens een diner, dat te zij ner ere te New York werd gegeven, zei de consul van India het land waar Stanley Jones voornamelijk als zendeling heeft gewerkt dat „als de Verenigde Staten meer mensen T, zoals hij naar India zouden sturen de Koninklijke Marine en de Konink- de betrekkingen tussen de beide lan. lijke Landmacht, dienstdoende in Nieuw-Guinea of aan boord van Hr. Ms. schepen in de Nieuw-Guinese Een groot Nederlands levensmidde- wateren, zullen geadresseerden nog lenbedrijf gaat de prijzen van onge- vóór het komende Paasfeest bereiken, veer 25 producten, naast de prijzen indien zij uiterlijk 2 Februari ten van ongeveer 25 producten, naast de postkantore worden aangéboden. prijzen van suiker en suikerhoudende Adressering als volgt: naam, rang artikelen, met een percentage van 10 of kwaliteit, mairnenummer, aan tot 20 verlagen. boord van Hr. Ms. (volgt de naam In een mededeling over die veria- van het schip), Amsterdam C.S., Ma ging wordt gezegd, dat men het be- rine, per zeepost; sluit heeft genomen de gevolgen van of indien de betrokkene aan de wal de recente loonsverhoging zoveel mo- is geplaatst: naam, rang of kwaliteit, gelijk voor eigen rekening te nemen, marine -of legernummer, adres van nieuw landbouwscholingscursussen Deze zal, waar nódig, ten laste komen detachement of walinrichting, Nieuw voor adspirant-emigranten worden van de verlies- en winstrekening. Guinea, per zeepost. Voor personeels- gehouden. Deze cursussen zullen on- Men vertrouwt er op deze maatregel leden Koninklijke Marine bovendien geveer elf maanden duren, niet acht- door verhoging van productie en om- te vermelden: Amsterdam C.S., Ma- tien, zoals eerst abusievelijk was ge zet op te vangen. rine. meld. NAZET, BEOOEN. EN STAAIWARENFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN ver De Kanter vergroot is. Beiden spreken van een huis of klooster te genover de Sint Janstraat (Korte). Maar zij zoeken het ten onrechte aan het boveneind van de Poststraat, om dat het daar staand gebouw een zeer oude gevel had, terwijl integendeel het gebouw der Tempelieren tegen over het Zuidelijk eind der Korte Sint Janstraat, ter plaatse waar nu de Lange Sint Janstraat is, stond. De gevel die we nu kennen in het begin van de Meelstraat, stamt uit het eind der 14e eeuw of het begin der 15e eeuw en is een der enkele hier te lande best bewaarde stenen gevels uit die tijd. De topgevel is van baksteen in gothische stijl. De zand stenen figuren zijn bijna door de tijd vergaan en ook de enkele ankers zijn zeer gesleten. Aan de zijde van de Poststraat was een soortgelijke ge vel, maar sinds tientallen jaren is deze met cement bestreken, waar onder enkele lijnen nog te raden zijn, terwijl aan deze zijde de topgevel is afgebroken. Van het verleden van dit zeker vijf eeuwen oude huis is weinig bekend. Wel stonden in de 14e eeuw in de Meelstraat reeds stenen huizen, waar van er een of meer aan de graaf be hoorden en het is niet onmogelijk dat dit gebouw oorspronkelijk de woning is geweest van een grafelijk ambte naar, b.v. een baljuw of een rent meester-generaal. FEUILLETON 53 daags verblijf in ons land op Schip hol in ons land. Zij hebben de op dracht hier een herinneringsrepor tage op te nemen over de watersnood, die naar in de bedoeling ligt over de zenders van A.F.N, op 1 Febr. a.s., precies een jaar na de ramp, zal worden uitgezonden. Groot levensmiddelen- bedrijf gaat over tot prijsverlagingen medio 1954 het laatste van de circa 550 huizen zal zijn geplaatst. Om- P.T.T. Paaspakketten voor Nederl. militairen op Nieuw-Guinea Per zeepost te verzenden postpak- htt'naar India"mule'n "sturen] de betrekkingen tussen de beide lan den zeker bevorderd zouden worden' In ons land heeft Stanley Jones be kendheid gekregen door zijn boeken, o.a. „Christus langs de Indische heir- weg". LAND- EN TUINBOUW Landbouwscholing voor emigranten Zoals bekend zullen dit jaar in ver schillende plaatsen in Nederland op- door MAARTJE ZELDENRIJK Hoofdstuk 13. Die Vrijdag werd de laatste hand gelegd aan het schilderwerk. Zowel van binnen als van buiten zag de boerderij, maar ook de bijgebouwen er weer heel behoorlijk uit. Zowel Broeksma als Wim hadden plezier in hun werk. Zaterdagsmorgens zou de baas komen om alles even te inspec teren en dan was het afscheid daar. „Weer een karwei plat", zei Broeks ma voldaan. Ze hadden een gemakkelijke mid dag en maakten hun mate"?ïalen be hoorlijk schoon. De geleende ladders werden van de verfresten ontdaan, de kwasten schoongemaakt en om een uur of half vier verklaarde Broeksma, dat ze hun weekgeld wel verdiend hadden. Feitelijk was dit niet helemaal waar, doch over het algemeen was er toch vlug gewerkt, zodat men op die enkele uurtjes niet moest kijken. En beiden waren ervan overtuigd, dat de heer Zwarts tevre den zou zijn. De familie Blauwboer was het ook en alle leden, Nel incluis, verklaarden, dat „Bouwlust" nu min stens een mille meer waard was. Na het thee drinken nam Jannie Wim even apart. „Luister eens, Wim" begon ze, „over twee maanden is va der jarig en dan willen wij hem een schilderij geven als cadeau, Nel en ik. Nu zijn er twee mogelijkheden: je kunt onze boerderij schilderen en dat zal hij natuurlijk heel aardig vinden. Maar Nel heeft een ander plan. Kun jij ons beiden schilderen? Dan krijgt vader een geschilderd portret van zijn dochters, snap je?" Nel, die klaar stond om weer naar het land te gaan, voegde zich even bij het tweetal en hoorde de laatste woorden van haar zuster. Maar Wim krabde zich achter het oor en keek de meisjes bedenkelijk aan. „Dat is nog al wat", zei hij. „Por tretschilderen heb ik nog nooit ge daan en het zal de vraag zijn, of ik er veel van terecht breng." „Onzin", meende Nel, op haar eigen vaste toon. „Als je een huis kunt schilderen, kun je ook een man of een vrouw schilderen. Dat is toch hetzelfde!" „Ja, dat denk jij maar, doch zo ge makkelijk is dat niet. Bovendien, als ik jullie schilder, moeten jullie po seren en dat is een vermoeiend werk. Weet je dat wel? En ten slotte: aïs ik volgende week weer in Amster dam werk, wanneer moet ik jullie portret dan maken?" Nel snoof minachtend. „Vermoei endga nou. Dacht je soms, dat we niet stil kunnen zitten?" „Jannie wel", antwoordde Wim olijk. „Maar of jij dat kunt, betwijfel ik. Ik heb jou nog nooit stil zien zitten." Nel. kleurde even, maar gelijk werd ze kribbig. „Aan al dat geklets heb ben we niets. Doe je het of doe je het niet? We betalen er voor!" Nu was het de beurt aan Wim om verontwaardigd te zijn. „Denk je, dat geld voor mij hoofdzaak is? Maar ik zal het proberen. Lukt het niet, dan kan ik altijd nog een doekje van de boerderij maken. Maar iets anders: wanneer moet ik jullie schilderen?" Jannie antwoordde: „Als jij nu een of twee keer in de week hierheen komt? Met de Ernstings heb ik al afgesproken, dat je daar mag schil deren. Dan komen wij 's avonds naai de overkant. Het moet voor vader natuurlijk een verrassing blijven." „Goed", zei Wim tenslotte, want de gedachte dat hij Jannie de eerste toe ken dan niet clandestien behoefde op te zoeken, gaf volledig de doorslag. Dinsdags en Vrijdags kom ik dan 's avonds hier. Om een uur of half acht." „Dan zijn wij er ook. De reiskosten kun je natuurlijk eveneens in reke ning brengen", meende Nel nog te moeten zeggen, maar daarop gaf Wim geen antwoord. Hij keek haar alleen maar even nijdig aan, doch Nel had zich al omgedraaid en ging met grote passen Aart achterna, het land in. Die nacht sliep Wim slecht. De hele avond had hij gedacht aan het kar weitje, dat hij op zich had genomen: het schilderen van de twee zusters. En telkens vroeg hij zich af: kun je dat wel? 's Nachts droomde hij ervan. Elke avond was hij aan het schilde ren en het werk vlotte helemaal niet. Jannie leek wel, maar NelEn elke avond keek ze bozer en het conterfeitsel van Nel ging steeds meer op een apin gelijken. En hij kon het maar niet goed krijgen. Het zweet brak hem aan alle kanten uit. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 5