Jeugdige dieven pleegden inbraak in winkel De heer T. de Booy vertelde van de geslaagde Andes-Expeditie 1952 Geld en speelgoederen ontvreemd Tijdens afwezigheid van de winke lier A. O. alhier, hebben onbevoegden zich via de achterdeur toegang ver schaft tot de woning en een bedrag van f 13,-— uit de winkellade ont vreemd, alsmede vier speelgoed rups tractoren met aanhangwagens en een nieuwe portemonnaie. Als verdacht van deze diefstal werden door de po litie aangehouden de jeugdige scho lieren 8. en K„ belden wonende te Zlerikzee. Zaterdagmorgen begaf de winkelier zich met zijn gezin voor familiebe zoek naar Hilversum en plaatste voor het raam van zijn winkel een kaartje met het opschrift „Niet thuis". Dit kaartje bleek een uitnodiging voor de Jeugdige dieven te zijn geweest. Te genover de politie bekende S. Zon dagmorgen het bordje te hebben ge lezen. Zich daardoor veilig voelende h.id hij met een ijzer de achterdeur van de woning geforceerd en zich toegang tot de winkel verschaft. Uit Ongeluk op onbewaakte overweg Drie doden Op een door knipperlichten bevei ligde spoorwegovergang te Zalne (ge meente Zwollerkerspel) even bulten Zwolle, is Woensdagmorgen te om streek 10 uur een personenauto door de electrische trein, die om 8.40 uur uit Groningen was vertrokken, ge grepen en dertig meter meegesleurd. Hierbij zijn drie personen uit Ommen om het leven gekomen. De auto, waarvan de brokstukken over een grote afstand verspreid liggen, Is ge heel vernield. De heer G. J. Baas bestuurde de wagen. Hij was 27 jaar oud, land bouwer en ongehuwd. Het echtpaar H. Tichelaar bevond zich ook in de auto en kwam eveneens om het leven. De trein was een sneltrein, die om even voor 10 uur in Zwolle moest aankomen. Het treinverkeer op de lijn was gedurende ruim een uur ge stremd. de toonbanklade werd gemeld be drag ontvreemd. Dit geld gaf hij aan K. en ha eerst nog enkele andere kin deren te hebben uitgenodigd, werd gezamenlijk 's middags een bezoek aan de bioscoop gebracht. In de pauze werden door hen enkele flesje limo nade gebruikt en repen chocolade. K. betaalde royaal. Na het bezoek ging men naar een patates frites-zaak en het geconsumeerde werd ook hier door K. betaald. Nadien werd weer een bezoek gebracht aan de winkel van O., waar het speeldgoed en de portemonnaie werden ontvreemd. De volgende dag kocht K. bij een op koper een voetbal voor f 2,50. Van het weggenomen geld was zodoende maar 15 cent meer over. Het geld en de speelgoederen werden door de po litie in beslag genomen. Weense brandweer redt duif De Weense brandweer is Dins dagavond onder gebruikmaking van alarmllchten, brandweerbel len en sirenes uitgerukt om een duif te redden, die met haar pootjes vastgevroren was. Toen de brandweer bij de duif aankwam werd een ladder uitgeschoven en een brandweerman bevrijdde de vogel van het dak van een 30 m hoog huis. Ingezonden mededeling Ruwe handen?p|f ROL Volgens een mededeling van het Amerikaans Kankergenootschap heb ben drie dokters vastgesteld, dat 26 van 40 patiënten met mondkanker, jarenlang tabak gepruimd of gesno ven hadden. Volgens de onderzoekers ontwikkelt kanker zich in de mond- weefsels na rechtstreeks contact van tenminste vijftien jaar met tabak; rook van sigaretten, sigaren of pijp schijnt slechts weinig Invloed te heb ben. COöP. LANDBOUWVERENIGING „C ET C" Polder Burgh en Westland zal last ondervinden van herverkaveling De vereniging staat er gezond voor In Hotel „Het Wapen van Burgh" hield de Coöperatieve landbouwver- eniging C. et C., onder voorzitter schap van de heer P. L. Vis, een zeer goedbezochte jaarvergadering. In zijn openingswoord releveerde hy, dat het jaar 1953 met zwarte letters in de ge schiedenis zal geboekstaafd worden. Werd andere jaren een overzicht ge geven van het afgelopen jaar, nu kan alleen de blik op de toekomst gericht worden, die veel inspanning en door zettingsvermogen van allen zal ver gen, om uit de chaos een geordende samenleving op te bouwen. Vcoral de fruitbedrijven, die ver woest zijn zullen vele jaren nodig heb ben \oor zij weor een bestaan opleve ren. Doch ook de landbouwgronden lullen veel zorgen eisen, mede in ver- bund met herverkaveling. In de pol der Schouwen zal de herverkaveling dit juar nog niet veel bezwaren ont moeten, omdat daar toch nog niet veel gezaaid zal kunnen worden, doch in de polder Burgh en Westland zal daarvan meer last ondervonden worden. In verband met de te verwachten uit zaai van veel graangewassen, die op kor to termijn geoogst zullen worden en daarna gedroogd moeten worden, heeft de Coüp. Aankoopvcr. Schouwen- Dt'ivejand boiloten nog een graartdno- ger te plaatsen. Door de ramp Is veel vee verloren gegaan, dat weer gelei delijk zal moeten worden aangeschaft, waarbij de voorzitter de raad gnf de adviezen van de Prov. Gezondheids dienst op te volgen, opdat zo weinig mogelijk tegenvallers geboekt zullen werden. Een gelukkige omstandigheid notmde de voorzitter, dat op initiatief van de Kring dor Z.L.M. in Zierikzee een Wcderopbouwburcau is gevestigd, zodat men zijn belangen in handen van eigen mensen kan geven. Hij weea er nog eens op, dat aangeraden wordt gezamenlijk de Herbouw van de ver woeste boerderijen ter hand te nemen, terwijl hij de raad gaf vooraf eens in Walcheren en Zuid-Beveland te gaan kijken hoe men zal herbouwen even tueel zijn boerderij verbouwen, waa neer deze beschadigd is. Hij wee3 nog op de vereenvoudiging van de socio ie vtrzekeringen «n de Publiekrechtelijk© Bcdrijfs Organisatie. Tenslotte bracht hij dc Zeeuwse Landbouw Maatschappij dank voor al wat deze voor zijn leden doet, waarna hij met de wens voor een goed 1954 de vergadering voor ge opend verklaarde. Het jaarverslag Uit het jaarverslag, dat uiteraard zeer kort was, bleek, dat het leden tal geleidelijk toeneemt en na 62 be^ dvugt. Uit mb ingekomen brief ven het hoofdbestuur der Z.L.M. bleek, dat onder bepaalde voorwaarden ook werk nemers het Zeeuws Lanabouwblad kun nen bekomen. Van de Kring der Z.L.M. ■was een verzoek om opgave van het te verwachten benodigde aantal werk krachten, zulks in verband met de uit te voeren werken op het eiland. De rekening, die hierna werd gedaan, wees nan in ontvangsten f 734,15, uit gaven f 692,67, goed slot f 41,48. Na dat de heer J. Dalebout, namens de Commissie van Toezicht een gunstig rapport bad uitgebracht, werd deze rekening onder dank aan de penning meester goedgekeurd en hem décharge verleend. Naar aanleiding van het lage saldo werd besloten de contributie voor de Landbouwvcr. te verhogen van f 1,50 op f 2,50. De heren T. L. Jonker en M. .0. Hanse M.Oz werden als be stuursleden herkozen, terwijl als lid van de Com. v. Toezicht gekozen werd de heer M. J. Dalebout en als plaats vervanger de heer J. Friderichs. De voorzitter deelde nog een en ander mee, betreffende proeven met Con- serbeta tegen vergelingpziekte in sui kerbieten en mangels en informeerde of er belangstelling bestond voor een excursie naar Walcheren voor het be zichtigen van boerderijen. Op de Kringvergadering Is mee gedeeld, dat er in Schouwen een voorbeeldbedrijf van ongeveer 10 ha. gesticht zal worden uit een gift, beschikbaar gesteld door de provincie Drente. Ook deelde de voorzitter nog mee, dat de Land- beuwver. deze maand 50 jaar be staat en dat het bestuur dit feit op eenvoudige en sobere wijze wil herdenken. Op voorstel van een der leden zal aan de L.J.G. gevraagd worden een toneelstuk op te voeren. Wanneer dit niet mogelijk is, zal een filmavond georganiseerd worden. Na de pauze verwelkomde de voor zitter dr. G. Wagenaar, directeur van de Prov. Gezondheidsdienst, die daarna een lezing hield overs „Abortusbestrij- ding en Steriliteit bij het rundvee". Op zijn eigen bekende duidelijke wij ze besprak hij de verschijnselen di,a door de abortusverwekkende bacil ver oorzaakt worden. Hoe de besmetting tot sttnd kan Jcomcn, waarbij vooral het voedsel een belangrijke rol speelt. Uitvoerig stond hij stil bij de maatre gelen, die genomen kunnen worden om uitbreiding tegen te gaan. Nadat nog een paar vragen waren beantwoord dankte de voorzitter de heer Wagenaar voor zijn zeer belang rijke lezing en sloot de vergadering, die ook door een aantal niet-leden werd gewoond. BOEIENDE LEZING VOOR DE Z.V.U. Majestueuse schoonheid van Peru op het witte doek „Dank zfj het feit dat er zulke roekeloze mensen zfjn als U, konden de foto's van het Andesgebergte wor den gemaakt en kon belangrijk we tenschappelijk werk worden ver richt", aldus de voorzitter van de plaatselijke werkgroep van de Z.V.U., Dr J. J. Westendorp Boerma, in zjjn dankwoord tot de heer T. de Booy, een der leden van de uit drie man be staande Andes-expeditie 1952, die ln de nieuwe zaal van „Concordia" Dins dagavond een spannend relaas gaf van deze gevaarlijke alpinistische tocht, die voerde naar de voorheen nimmer bestegen top van de Nevado Huantsan, een 6395 meter boge piek in de Peruaanse Cordillera Blanca. De Cordillera Blanca telt wel der tig toppen boven de 6000 meter en één ervan is de Nevado Huantsan, een lastig te beklimmen bergmas- sief, dat het uiterste vergt van de be stijgers. Doel van de expeditie was het maken van een geologische kaart van het geëxploiteerde gebied, waar bij de bergbestijging als spectaculair slot van de geslaagde expeditie mag worden beschouwd. Een gebied van ongeveer 1000 km3 werd in studie genomen, waarbij vooral de ter plaatse voorkomende granietforma ties de volle aandacht hadden. Een probleem ln dit deel van Zuid-Ame- rlka vormt het teruglopen der glet- schers, waarbij grote hoeveelheden smeltwater vrijkomen, die zich om laag stortend ontwikkelen tot een puinstroom, die dorpen en steden vernielen. De heer De Booy, die zijn verhaal verluchtte met de projectie van fraaie kleurendia's, schetste hierna een pak kend beeld van de gevaarvolle tocht, die voerde door diepe dalen en langs steile met sneeuw bedekte bergkam men. Langs overhangende sneeuw- luifels en diepe afgronden werkte de expeditie zich omhoog naar de top, waar de Franse en Nederlandse drie kleur werd geplant. Bijna vond de expeditie een dramatisch einde, toen dé heer De Booy een val van 200 m maakte, waarbij zijn verdere deel neming een ogenblik twijfelachtig werd. Een sneeuwstorm op 4000 meter hoogte hield de mannen drie dagen lang in hun tenten gevangen. Na drie pogingen evenwel werd de tocht met succes bekroond. Na de pauze vertoonde de heer De Booy de kleurenfilm ven de expe ditie, die de majestueuse schoonheid van dit vrijwel niet door blanken be treden gebied openbaarde, maar te vens een overtuigende indruk gaf van de gevaren die hier de reiziger be dreigen. Aan de film ging een rol- prentje vooraf van een tocht door de jungle van Zuid-Peru, die per kano werd bezocht via een zich het bin nenland inslingerende rivier, geflan keerd met het vochtige tropische oerwoud, vol vormen van exotisch leven. De Andes-expeditie van Dr C. G. Egeler, T. de Booy en Lionel Terray, werd een prestatie van de eerste orde en van het boeiend relaas heeft een volle zaal intens genoten. De Z.V.U. deed met deze lezing een goede keus. Dr Westendorp Boerma leidde de spreker in met een enkel woord. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 26 Januari. Aan voer 3953 dieren (weektotaal 5899), 850 vette koeien en ossen, 841 stuks gebruiksvee w.o. 445 tbc-vrij, 75 vette kalveren, 131 graskalveren w.o. 115 tbc-vrij, 1271 nuchtere kalveren, 195 varkens, 51 biggen, 90 paarden, 16 veulens, 408 schapen en lammeren, 23 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en os sen f 2,78-2,98, f 2,62-2,76, f 2,28-2,46, vette kalveren f 2,65-2,75, f 2,55-2,65, f 2,25-2,45, slachtpaarden f 1,80-1,70- 1,55; prijzen per stuk: graskalveren f 420-350-240, nuchtere kalveren f 55- 50-42, biggen f 50-40-35, schapen f 135-125-90, lammeren f 105-95-85, kalf- en melkkoeien f 1125-940-780, vare koeien f 780-650-575, vaarzen f 870-700-575, pinken f 585-485-375. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oost- en West-Sou burg: J. A. van Duyne, Terhorne. Aangenomen naar Goutum-Swi- chum: W. J, Fournier, Oostburg; naar Heen vliet-Abbonbroek (toez.): cand. W. F. Kuil, Hoogvliet (Z.H.); naar Maarssen (toez.): A. L. v. d. Smit, Onstwedde. Bedankt voor de benoeming tot vi caris te Sirjansland: cand. W. F. Kuil, Hoogvliet (Z.H.); voor Groningen: H. J. van Nle, Gieterveen. Geref. Kerk Bedankt voor Dandenong en Mt. Evelyn (Australië), 2e maal: G. J. Sy- besma, Vinkeveen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Beroepen te Mont Allegry (Bra zilië): J. van Dijk, Schildwolde. Bedankt voor Doesburg-Doetin- chem: Joh. den Ouden, Harkstede; voor Almelo: J. F. Heij, Hasselt. Geref. Gemeente Beroepen te Scherpenisse: F. J. Dieleman, Yerseke. Aangenomen naar Lisse: L. Kle- boom, Waardenburg. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Harderwijk: C. Ver- hif Broek onder Akkerwoude. Bekendmaking De burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat op Maandag 1 Februari a.s., om 14.00 uur, een bui tengewone vergadering van de raad zal worden gehouden, waarin de slachtoffers van de watersnoodramp herdacht zullen worden. Na deze raadsvergadering zullen de leden van de gemeenteraad zich om ongeveer 14.30 uur naar do Alge mene Begraafplaats te Zierikzee be geven, alwaar ccn kranslegglng zal plaats vinden bij hot aldaar opge stelde kruis ter nagedachtenis aan de rampslachtoffers. Het publiek wordt verzocht aan de nabestaanden van de rampslachtof fers bij de kranslegglng voorrang to verlenen. De burgemeester voornoemd, SCHUURBEQUE BOEYE. ADVERTENTIES 3 Maandag 1 Febr. hopen 5 onze geliefde ouders. p R. KORSMAN J. KORSMAN- v. d. WERF hun 25-jarlge echtvereni ging te herdenken. Hun dankbare kinderen: Vlissingen 'A J. v. d. JAGT- KORSMAN I 3 W. v. d. JAGT 5 Haamstede: f KEES en verloofde 'j JAAP. <j| Tijdelijk: Berkenpad 5, jj Haamstede ■rnmrvvvwïwcmwivvwi Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje, JOHANNA LENA MARIA, (HANNIE) C. W. J. BURCKSEN J. P. BURCKSEN-PARET Zierikzee, 24 Januari 1954 Pieterseliestraat C 376 Heden overleed, zacht en kalm, na een geduldig ge dragen, doch smartelijk lijden onze geliefde moeder, be huwd-, groot en overgroot moeder. Wed. J, v. d. VELDE- KORBIJN, in de ouderdom van 87 jaar en 10 maanden. Brouwershaven, J. v. d. VELDE. L. v. d. VELDE-v. d. BOS L. MATHIJSCHE- DEN BOER Schoondijke. ANTH. v. d. VELDE P. J. v. d. VELDE- VAN BEVEREN Brouwershaven, C VAN BEVEREN A. C. VAN BEVEREN- v. d. VELDE ScharcndUke. C. 1. VAN DONGEN L. VAN DONGEN- v. d. VELDE en kind Amsterdam, J. v. d. VELDE en Verloofde Brouwershaven, 26 Jan. '54 Poortdljkstraat 50b Heden overleed ln het zie kenhuis te Noordgouwe, onze geliefde vrouw, moeder en grootmoeder, GERRITJE DE MOOR DEKKER, ln de leeftijd van 65 jaar. Brouwershaven, 26 Jan. '54 Molenstraat E 33 Uit aller naam, C. DE MOOR Op 26 Jan. overleed, plot seling onze zeer geliefde zuster, behuwdzuster en tante, GERRITJE DE MOOR- DEKKER Fam. DEKKER Brouwershaven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 3