DE ZIERIKZEESCHE COURANT Westelijken gingen accoord met SCHIERMONNIKOOG. De Rijt door Rusland opgestelde agenda Zaterdag a.s. zal Nieuwerkerk op het scherm te zien zijn ZIERIKZEESdEWNIEÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. Pr(js per 3 maanden bU vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 centVer schijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag, Zaterdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) t 1,per stuk. DONDERDAG 28 JANUARI 1954 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. REDACTIE EN ADMINISTRATIE j Lange NobaUtrol A 171. Zltrikzee. Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. lekenmen Ochtman - Lange Nobelslreat A 171 Zierikiee. No. 17477 - 110e Jaargang DE BERLIJNSE CONFERENTIE Korte berichten uit het Binnenland II II I veerbootdienst Oostmahorn-Schier- Amerika gekant tegen conferentie met Rood-China De ministers van Buitenlandse Za ken der „Grote Vier" hebben Dins dagmiddag hun besprekingen in het gebouw van de geallieerde bestuurs raad te Berlijn voortgezet. Deze tweede vergadering stond onder lei ding van minister Bidault. Als eerste spreker kreeg de Ame rikaanse minister Dulles het woord, die de bezwaren van zijn Russische ambtgenoot Molotof tegen de politiek van de Westelijke mogendheden, als ongegrond van de hand wees. Dulles was van mening, dat de denkbeelden zoals die door Molotof in de ope ningszitting van de conferentie waren ontvouwd, geen geschikte basis voor overeenstemming vormen. De Amerikaanse spreker zeide aan het einde van zijn verklaring, die on geveer twintig minuten duurde, dat Bestaan er geheime Britse plannen Het door Reuter populair genoemde New-Yorkse blad „New York News" zegt in een bericht uit Berlijn, dat Engeland de Sowjet-Unie officieus zal voorstellen een conferentie te houden, waaraan slechts Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en conti nentaal China zouden deelnemen. Volgens het blad' zou Eden bij zijn bezoek aan Molotof een proefballon netje hierover oplaten. Reuter tekent hierbij aan, dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft verklaard, dat Amerika niet zal instemmen met een vijf-mogendhe- denconferentie, waaraan continentaal China zal deelnemen. Complot tegen Faroek mislukte Een in 1947 tegen de toenmalige ko ning Faroek gesmeed complot mislukte door verraad van een der deelnemers, aldus heeft de Egyptische procureur- generaal in zijn requisitoir voor het Hof te Cairo in do zaak van luitenant Abdel Kader Taha gezegd. Aan het Opcraplein te Cairo hadden de samen zweerders twee kamers gehuurd, van waaruit bommen gegooid zouden wor den naar de voorbijtrekkende konink lijke stoet. Genoemde luitenant was bij bet ccmplot betrokkeD en zou op laai vat) Faroek door zijn „IJzeren Garde') uit de weg zijn geruimd. Het Hof be recht thans degenen, die in de dood van de luitenant do hand zouden hebben g&- had. Negermeisje na geslaagde operatie terug naar de West Met grote donkere ogen onder lange wimpers, die verwonderd, maar niet verlegen, rondkeken en met een guitig bruin snuitje, dat sterk con trasteerde met het hel-gele truitje, dat ze droeg, kwam Dinsdagmorgen als eerste passagiere een tenger ge bouwd klein negermeisje aan de hand van een K.L.M.-stewardess de I.C.A.- hal op Schiphol binnen. Zich nog onbewust van hetgeen moderne techniek en wetenschap voor jonge en in ernstig gevaar ver kerende leventje hebben gedaan, zat ze even later aan een tafeltje en wierp zich met kinderlijke concen tratie op haar ontbijt. Maria Samuel, 8 jaar, woonachtig in St. Maarten .(Bovenwindse eilan den in West-Indië), leed aan de zg. blauwe ziekte, een organische afwij king van het hart en moest geope reerd worden. In West-Indië was dat onmogelijk. Op advies van een aantal chirurgen in Curacao stuurden de ouders het kind ruim twee maanden geleden de oceaan over, per K.L.M. naar Nederland, waar Prof. Dr L. D. Eerland in Groningen haar onder zijn hoede nam. Hij verrichtte een hart operatie, die slaagde. Twee maanden werd de kleine donkere Maria daar na nog in Groningen verpleegd. Nu Is ze als herboren op weg naar West-Indië, terug naar huis, terug naar haar ouders en naar haar drie broertjes en een zusje in St. Maarten. Weg van de vriezende koude naar de warme zon, genezen van een vrese lijk# kwaal. hij de door Molotof voorgestelde agenda als basis van bespreking aan vaardde. Dit hield echter niet in,«dat hij met deze agenda en met name met het denkbeeld van een vijfmo- gendhedenconferentie accoord ging. De openingsrede van Molotof vond Dules een grote teleurstelling. „Er ls niets bekend dat de Europese Ver dedigingsgemeenschap zou kunnen vervangen", zei hij. „De Sowjet-Unie heeft zoiets zeker niet voorgesteld. De Sowjet-voorstellen zouden slechts een terugkeer betekenen naar het verouderde bankroete stelsel van Versailles en andere zg. vredesver dragen die tot een nieuwe oorlog ge leid hebben". De Amerikaanse minister deed dui delijk uitkomen, dat Amerika niet wil deelnemen aan een conferentie met China over de wereldvrede ln het algemeen. „Alle buurlanden van dit communistisch regiem in China voelen zich bedreigd door zijn nau welijks verheelde agressieve bedoe lingen". „Amerika verwerpt de Russische opvatting dat de zg. vijf grote mo gendheden het recht hebben de we reld te regeren en over de toekomst van andere naties te beslissen". ding wordt thans per vliegtuig on derhouden. In de Waddenzee ligt veel fjs. ARNHEM. Bij het rangeren van goederenwagons op het stationsem placement is de 49-jarige loodsknecht van de N. V. Van Gend en Loos, G. C. Wilmink te Arnhem, bekneld ge raakt tussen de buffers en een stoot- blok. W. was vrijwel op slag dood. Hij was gehuwd en had twee kin deren. GELEEN. In het ziekenhuis te Sit- tard is overleden het 1%-jarig doch tertje van de heer en mevrouw v. D. te Geleen, dat Maandag ernstige brandwonden had opgelopen toen het ln een stoeltje zat. Vermoedelijk heeft het 5-jarig zusje met lucifers ge speeld, waardoor de kleertjes van haar zusje vlam vatten. Toen de moe der, die op de slaapkamer was, het ongeluk ontdekte, had het kindje reeds zware brandwonden opgelopen. SITTARD. Het 7-jarig dochtertje van de familie Koenen ls door het ijs van de Roeivijver gezakt. De heer A. M. van Stiphout uit Tilburg, die vanuit zijn auto het ongeval zag ge beuren, snelde direct te hulp. Hij sprong gekleed te water en slaagde erin het kind van de verdrinkings dood te redden. ZEEMIJN ONTPLOFTE Duizenden ruiten gesprongen In Katwfjk Een door de Mijnenopruimings- dienst tot ontploffing gebachte zee mijn heeft duizenden ruiten van wo ningen in Katwijk doen springen. De zeemijn, die zwaar verankerd lag buiten de uitwatering op het strand, was tengevolge van de door de Oostenwind lage waterstand, bloot komen te liggen. De bevolking van Katwijk was ge waarschuwd dat do mijn, die van zeer grote omvang was, tot ontploffing zou worden gebracht. De bewoners van de huizen in de buurt van de zee was verzocht de ramen open te zet ten. Desondanks zijn duizenden rui ten van woningen aan de boulevard en aan op de boulevard uitlopende straten gesprongen. Dit kwam omdat vele bewoners wel de rui.ten aan de voorkant van hun woning hadden ge opend maar hadden nagelaten de ruiten aan de achterzijde te openen. Voorts sprongen ruiten uit ramen en vensters, die niet geopend konden worden. Belegen leverpastei De Canadese Poolonderzoeker Hattersley-Smith heeft in de af gelopen zomer in het Noordpool gebied een aantal roodbruine, nog gevulde conservenblikken gevon den. Zij zijn afkomstig uit een nooddepót. Een onderzoek heeft uitgewezen dat dit depót in 1920 is ingericht door Gotfred Hansen ten behoeve van de Noorse ontdekkingsreizi ger Amundsen. Deze heeft echter het depót nimmer aangeroerd. Zeven van de 34 jaar oude con servenblikken heeft Hattersley- Smith naar Kopenhagen gebracht. Zij bevatten o.a. boter, koffie, vis gerechten en leverpartei. De in houd van de conservenblikken is door fijnproevers gekeurd. Zij oordeelden dat alle conserven nog best smaakten. Alleen de koffie was enigszins bitter. De lever pastei zou men nog in de beste hótels kunnen serveren, zonder dat men zou merken dat de pastel 34 jaar oud is, aldus de fijnproe vers. Het nooddepót is gevonden in een gebied, waar het gewoonlijk 40 tot 50 graden vriest, aldus meldt „Politiken". EEN EILAND ROEPT OM BOMEN. Als straks de puinhopen zullen zijn opgeruimd, de wederopbouw in volle gang is en hier en daar de grond weer een (zij het schrale) oogst gaat geven, zal nog altijd de kaalheid van het landschap de beschouwer ont nuchteren en de mensen vervullen met het heimwee naar vroeger. Daar om wordt alles in het werk gesteld om de bomen te hebben als de tijd om te planten is aangebroken. De propaganda-commissie van de Stich ting „Nieuw Schouwen-Duiveland" „bewerkt" het land, om het Neder landse volk te bewegen tot het kopen van bomen voor het getroffen eiland. De foto toont wel duidelijk aan hoe nodig deze actie is. De inwoners van Schouwen-Duiveland kunnen niet beter doen, dan zich mede te scharen achter het bomenproject, door de Stichting „Nieuw Schouwen-Duive land" met het lidmaatschap moreel en financieel te steunen. Duizenden eilandbewoners kunnen nog lid wor den. Als zij een blik werpen over de slikwoestijn van dit eiland, zullen zij de noodzakelijkheid hiervan des te beter begrijpen. Eens immers moet Schouwen-Duiveland weer schuil gaan ln het groen van lommerrijke bomen! Deventer heeft zijn 50000e inwoner Deventer ls aan z(jn trek gekomen met de zozeer gewenste 50.000ste In gezetene, die Dinsdagmorgen te 6.10 uur geboren werd. Het was Lamber- tus Johannes Kwakkel, die ongeveer 7 pond woog toen h(j het levenslicht aanschouwde als zoon van A. J. Kwakkel, boekhouder, en z(jn 26-ja- rige echtgenote, mevrouw H. Kwak- kel-Dorgelo. Toen de gelukkige vader de ge boorte-aangifte kwam verrichten ten stadhuize, stond daar de burgemees ter van Deventer, Mr H. W. Bloemers, om zijn gemeente te vertegenwoor digen en gelukwensen aan te bieden namens gemeentebestuur en burgerij. Dijk der smarten, kapper, nachtelijk geklop en Ouwerkerk s Sahara De kou, de modder en de bekende Schouwen-Duivelandse glibberigheid (al is die nu verstard in de greep van een laat maar ijzig wintertje), heeft Eilandman toch meer parten gespeeld dan hij aanvankelijk zou hebben kunnen vermoeden. En daarom be gon hij, zeer tot zijn spijt, het nog maar zo pas begonnen jaar met een duik in het ziekenhuis, waar hij ove rigens gelegenheid kreeg weer eens een ander facetje van het eilandelijke leven nader te bekijken. Het was (al weer lang, naar men vertelde) alles voorramps in het ziekenhuis, dat daar windomhuild een eigen wereldje verborg (en verb;rgt) ln de corridor van Schouwen-Duiveland, die nu feitelijk geen corridor meer is. De laatste eilan lelijke ervaring was de weg door Bettiwaerde, waarover- heen de chauffet..r zijn bus stuurde, met de laconieke rust chauffeurs eigen, ook al zot een gelegenheids- rijder hier de kuil-, gat- en bobbel- zlekte oplopen, want de weg ls weg, om het even Multatuliaans te zeggen. Daarom zijn de hartstochtelijke smeekbeden zo begrijpelijk, om het herstel van de Blokweg, die voor het gemotoriseerd verkeer nog altijd ta boe is. Een handvol schoolkinderen komt er fietstillend elke morgen overheen, maar de „grote stroom" zoekt het noodgedwongen over de dijk der smarten, die zich daar slin gert op de grens van het slijkrijke Duiveland. Het was dus alles „normaal" in het ziekenhuis. De verpleegsters liepen niet meer met waterlaarzen, zoals tijdens d« ramp er, orde en regelmaat bepaalden het strenge schema van de dag, die reeds heel vroeg 's morgens begint met het wegwissen van het kolengruis uit de ogen der patiënten, die daarna wéér een tukje doen tot zo rond acht uur, om dan gewassen te worden. Ja, zo gaat dat in een zie kenhuis. Wassen is er het heiligste ritueel der gezondmaking, naast nog enkele andere, die doorgaans belang rijk pijnlijker zijn. Maar dat behoort tot het geheim van het huis der GESPREKKEN VAN EILANDMAN zuchten, waar de verpleegsters als in elk ziekenhuis zich evenwel open baarden als beminnelijke Florence Nightingales, die de ganse lieve dag dribbelen, om het de klanten zo goed mogelijk naar de zin te maken. Ge woontebezoekers op de zalen zijn de doktoren van wier gezichten men werkelijk de oplossing der levens raadselen niet aflezen kan en natuur lijk de kapper. De aardigste, sympa thiekste en gladscherendste kapper van de hele wereld, mag Eilandman wel zeggen. Een man, die op het eer ste gezicht zo veel op een dokter lijkt, maar er toch zo onuitspreekbaar veel van verschilt. Niet waar? Hij heeft dezelfde routinegebaren van allen die buiten de bezoekuren een ziekenzaal mogen bezoeken en ook eenzelfde kraakheldere witgesteven jas. Hoe anders echter is zijn uitgangspunt en hoe diept**nd verschillend fijn 's mans activiteiten. Wat loze baard stoppelen en een handvol warrig hoofdhaar zijn het doel van zijn komst. Moeilijk is de positie van een ziekenhuiskapper, want als hij sche ren wil komen de gezwinde zuster- kens, die gaan wassen (hoe kan het anders) en daar pakt al weer de kap per zijn bullen om te retireren. Wat dacht U ook, als hij bleefhij zou zelf gewassen worden, want op dit punt zijn verpleegsters niet kieskeu rig. Schoonheid tot in de perfectie is immers deel van hun levenstaak? Maar wat betekent het allemaal, bedenkt Eilandman plotseling, gelet op die dame te Brouwershaven, die 's avonds boven het huilen van de wind eefi zacht geklop vernam. Het kwam telkens terug en het was zo'n „menselijk klopje", dat zij de ge dachte aan een luik snel verdreef. De dame was alleen thuis, maar toch waagde zij het uit bed te stappen en de voordeur te openen. Daar viel een man languit de gang in. Het was een dijkwerker, die de weg was kwijtge raakt en zijn verdriet hierover met net een glas teveel had gepoogd weg te spoelen. Het was een heel karwei de man op een veilig plekje tot de morgen op te bergen. Wat is ook een ziekenhuiskapper vergeleken met de enorme Sahara- achtige stuifwolken, die thans rond Ouwerkerk dwarrelen. De toestand is er met geen pen te beschrijven. Het waait en het stuift tot In de hui zen en over flinke gedeelten worden de wegen met zand bedekt. Ook al weer een der na-rampse gevolgen. Ze nemen het mee, de mensen van Ouwerkerk ,maar feitelijk zouden ze in burnousen gekleed moeten zijn, als echte Arabieren. Zo bar is het daar h«uft well En_ meteen k^onk het gelui van d.e Deventer kerkklokken door de klare vrieslucht. Kort daarna speelde ook het carillon. Wiegeliedjes natuurlijk! De vlaggen gingen omhoog van open bare gebouwen, van de Lebuinusto- ren en van particuliere huizen. Er verscheen een gemeentelijke procla matie, waarin aan de burgerij de ge boorte werd bekend gemaakt. De vader van de 50.00ste kreeg direct een oorkonde mee naar huis. Doch dat alles was slechts het be gin van het grote feest. De burge meester ging tezamen met zijn echt genote per auto naar het huis van het gezin Kwakkel. Naar folkloris tische gebruik met zich meevoerend een groot krentenbrood, dat in Over ijssel „krentewegge" genoemd wordt. De jonge moeder mocht met toestem ming van Dr Smelt, die de kleine op de 'wereld had geholpen, onder zijn toezicht alles ondergaan. Felle schijn werpers van de film, een praatje met een radioreporter, lichtflitsen van vele fotografen, veroorzaakten een hele drukte om haar bed. En de kleine Lambertus Johannes schreide niet eens en bekeek het hele gedoe „belangstellend". Zaterdag a.s. komen de Deventer- naren ten stadhuize het gemeentebe stuur gelukwensen en zij worden ter receptie ,op beschuit met muisjes ge- tracteerd. Er zullen Zaterdag muzi kale rondgangen zijn en de café's blij ven open tot vier uur in de nacht. De gemeenteraad stond eerst nog wat sceptisch tegenover het door het dagelijks bestuur opgezette feest met het wat royaal geschenk, nl. grond voor een huis dat gebouwd zal wor den uit een bouwkasspaarfonds, maar later dacht de gemeenteraad er an ders over. De Koekstad groeit opge wekt verder naar de 60.000ste. Er wordt meer vergeving ge- O- o vraagd wanneer men iemand op de tenen, dan wanneer men O O iemand op het hart trapt. O A O 00400000000040000000000c Het K. N. M. I. verwacht tot Donderdagavond: Zeer koud Nu en dan wolkenvelden, maar geen sneeuw van betekenis; aanvankelijk matige, later tot krachtig of hard toe nemende Oostelijke wind; strenge tot matige vorst. 29 Jan. Zon op 8.26, onder 17.21. Maan op 4.24, onder 11.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 Jan. 10.00 v.m. 22.58 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 Jan. 9.45 v.m. 22.35 n.m. Doodtij: 29 Januari. NAARDEN. De drie maanden oude baby van de familie N., wonende te Naarden, is met zeer ernstige brand wonden in het ziekenhuis opgenomen en aan de gevolgen daarvan over leden. Kledingstukken, die aan een rek bij de kachel te drogen hingen, hadden vlam gevat. De vlammen wa ren overgeslagen op het wiegje, waar in het kindje lag. In het Britse Lagerhuis is be kend gemaakt, dat de rantsoenering van boter, kaas, margarine en bak en braadvet met ingang van 8 Mei ophoudt. De boter is sinds 8 Januari 1940, de margarine en het bak- en braadvet sinds 22 Juli 1940 en de kaas sinds 5 Mei 1941 aan rantsoene ring onderhevig geweest. BIJZONDERE TELEVISIEREPORTAGE Dorpsbewoners zullen hun verhalen vertellen Op Zaterdag 30 Januari a.s. zal de Nederlandse Televisie Stichting als Nationaal programma een directe re portage uitzenden uit Nieuwerkerk, één van de zwaarst getroffen en laatst drooggevallen dorpen ln het rampge bied, waarvan het herstel nog ln het eersto stadium verkeert. De noodklok op het dorpsplein zal om drie uur 's middags een program ma Inleiden, waarin enkele van de teruggekeerde bewoners zullen ver halen v*n de Februari dagen ln 1953. De camera's zullen, door het dorp dwalend, een deel van de verwoestingen tonen, die in de rampnacht zijn aangericht. Daar naast echter zullen beelden van de bedrijvigheid in en om het dorp be wijzen, dat men daar, zoals elders ln het rampgebied, moedig aan het her stel is begonnen. Met dit ene dorp als voorbeeld zal in samenwerking met experts op ver schillende terreinen, getracht worden een indruk te geven van de situatie ia .kart flebele getroffen gebied.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1