Het woningtekort schat minister Witte op" ongeveer 225.000 Verstopping rr, De Cirkelgang ZEELAND TELT 32,5% KROTTEN Tijdens het Overijssels appèl te Almelo heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, Ir H. J. B. Witte, er in zijn de de aandacht op gevestigd, dat de «jrote steden wat het inlopen van het woningtekort be treft, achterblijven bjj de kleinere gemeenten. De regering hoopt met een rege ling te komen, waarbij de bouw van zogenaamde „eigen woningen" mee/ financiële en economische mogelijk heden krijgt. Uitvoerig besprak mi nister Witte de moeilijkheden, waar mee de huidige woningbouwvereni gingen te kampen hebben en het kwijnende bestaan van vele dezer verenigingen. Als oorzaken van de geringer wordende belangstelling voor deze woningbouwverenigingen noemde spreker onder meer de vele overheidsvoorschriften, het steeds minder worden van de animo om zich ergens belangeloos voor in te zetten en het feit, dat het bouwen steeds ingewikkelder wordt, zozeer zelfs, dat de zaak van de woning bouwvereniging een wetenschap be gint te worden. De oplossing van deze moeilijkheden meent de minister te moeten zoeken in een nauwere cor poratie van woningbouwverenigingen opdat men de problemen ook intel lectueel aan kan. 250.000 krotwoningen Het huidige tekort aan woningen moet volgens de minister thans wer den geschat op ongeveer 225.000; de oplossing van het woningprobleem ziet spreker omstreeks 1960. Het to- Stad en Provincie ZIERIKZEE De bevolking in 1953 Op 1 Januari 1953 telde onze go- meente 7129 inwoners, nl. 3509 man nen en 3620 vrouwen. Dit aantal ver meerderde door geboorte met 68 m. en 71 vr., totaal 139 inwoners en door vestiging met 144 m. en 141 vr., totaal 285 inwoners, zodat de vermeerdering bedroeg: 424 inwoners, nl. 212 m. en 212 vr. In 1953 overleden 42 m. en 38 v. of 80 inwoners en vertrokken 247 m. en 259 vr., totaal 506 inwoners, zodat de vermidering 586 inwoners bedroeg. De bevolking verminderde dus met 77 m. en 85 vr., totaal 162 in woners. Op 1 Januari bedroeg het inwonertal dus 6967, nl. 3432 m. en 3535 vr. In 1953 werden 51 huwelijken voltrokken en werd 1 echtscheiding ingeschreven. Gat in de glooiing van de Gouweveer- en Zelkepolder Zaterdagmiddag bleek dat op de glooiing van de dijk van de Gouweveer- cn Zelkepolder, ten Oosten van het daar inmiddels gedichte gat, een zware aan val had plaats gehad De tor plaatse gemankte glooiing bestaat uit rjja mot palen en daarop ligt losse basalt Over een lengto van 30 40 meter was eon gat van plra U/2 diep in de nieu we dijk geslagen Gelukkig was voor do verdediging koilcem ebru'ikt Dadelijk rin de constatering is uien begonnen met zhndznkkcn te vullen om het wegge spoelde dijksgedeelte te beveiligen Bij eb zijn de mannen van Dijksheratel gekemen om do voorlopige voorziening to consolldoron Hoe Amsterdam ons eiland hielp Er Is een overzicht verschenen van de omvang vnn do adoptie van hot eiland Schouwon-Dulvoland door de gomccnto Amstordnm. Indertijd hooft do gemeenteraad oen watei snoodcro- dlct govotoerd tor grootte van oen half mlllloon gulden. Voor dit duel Is op het ogenblik ongeveer 230.000 gulden ultgogovon. Aan het overzicht Is een staat toe gevoegd van do aard der hulpverle ning en do gemeenten, waar men do hulp verleende. Zo zond men naar Brouwershaven 108 kachels e.d., naar Bruinlsse 30 schoolbanken en 70 kachels, naar Dreischor 108 kachels en 30 schoolbanken, naar Oosterland 60 kachels, naar Zierikzee 55 kachels. In Oosterland was een door de ge meente Amsterdam gesubsidieerde „slikploeg" drie maanden werkzaam, een Amsterdamse motorspuit was 3% maand in Noordgouwe, ambtena ren van de algemene begraafplaatsen zullen in Duivendijke en Eikerzee de begraafplaatsen weer in behoorlijke staat brengen. Van verschillende technische dien sten der gemeente werden ambtena ren korter of langer tijd op Schou- wen-Duiveland, vooral in Zierikzee, gedetacheerd, pompen, motorboten, kolkenzuigmachines, watertanks wer den ter beschikking gesteld. Er worden thans in Amsterdam boekeninzamelingen gehouden (na Noord is thans Zuid aan de beurt); een Amsterdamse onderwijzeres be steedde haar kerstvacantie aan het bezighouden van de Zierikzeese jeugd, de toneelafdeling van de ver eniging van gemeente-ambtenaren, de politiemuziek, een draaiorgel en een koor maakten tourneé's. tale aantal krotwoningen schat de minister op 250.000; de meeste zijn in Drenthe (32.2 van het totale aan tal), Zeeland (32.5 Groningen en Friesland. Voor opruiming van deze krotten is thans een woningcontin gent van 6.000 woningen per jaar be paald. Wat het woningtekort in zijn alge meenheid betreft, merkte de minister op, dat het percentage van het tekort sinds 1947 van 10.8 tot 8.3 Is teruggelopen. De minister noemt het merkwaardig, dat over het geheel genomen de steden met meer dan 50.000 inwoners bij het inlopen van het tekort achterblijven bij de klei- dere gemeenten. Zo was het percen tage van het tekort in deze steden in 1947 12.2 en thans 11.2 In de femeenten tot 10.000 inwoners echter was het tekort in 1947 10 en thans is het percentage daar onder de 6 aldus spreker. Ingezonden mededeling onregelmatige itoelgang. Vlug, zachF en pijnloos werken Mijnhardt's Laxecrtablettan 65 ct U Gorter overleden Te Stadskanaal, waar hij sinds zijn pensionnering per 1 December 1951 wocnuchtig was, is op 67-jarige leef tijd, overleden de heer U. Gorter, oud- hoofd der Chr. Nationale school in het Vrije alhier. De heer Gorter is ruim 41 jaren bij het Chr. onderwijs werk zaam geweest, waarvan meer dan 27 iaren te Zierikzee. Voordien was hij o.n. werkzaam te Visvliet (Gr.). Niet alleen het lager onderwijs had zijn grote belangstelling, dcoh ook het Uit gebreid Lngor Onderwijs, Hij is dan ook een dor oprichters geweest van do Chr. U.L.O. school, waarvan hij ook enige jaren hoofd Is geweest. Vcr-choi- deno jaren heeft de heer Gorter do Gereformeerde kerk als ouderling go- diend. „Ons Huis" per 1 Februari ontruimd Voor de bewoners van het rust huis „Ons Huis", waarvan hot over grote deel neg op „Het Loo" te Apel doorn vertoeft, zal de evacuatietijd er spcedig opzitten. Per 1 Februari zal het gebouw ontruimd zijn en na en kele noodzakelijke herstellingen en ver beteringen zal het gebouw per 15 Fe bruari. weer als rusthuis in gebruik worden genomen. Contactavond Middenstandscentrale Vorige week had de Middenstands- centrale een contactavond georgani seerd in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau" alhier, waarvoor de leden van de drie plaatselijke Middenstands- verenigingen met hunne dames waren uitgenodigd. Op deze avond trad de bekende goochelaar Lnnghlni op, die de vrij talrijke aanwezigen enkele uurtjes aangenaam wist bezig te hou den on hen vaak verbaasd deed staan vnn de verbluffende staaltjes van zijn goochelkunst. Deze avond werd door do middenstanders ten zeerste op prijs gesteld en het bestuur overweegt dan ook in de toekomst mcor dergelijke bijeenkomsten te organiseren. Gedurende het afgelopen weekend bereikte dc wind die uit het Westen kwam nanzetton, stormkracht De be richten, per radio uitgezonden, du'.d- den niet op een vermindering, terwijl do hoogwaterstanden mot spanning be luisterd worden Zaterdagmorgen wer den de dljkwnchten gewaarschuwd in hot kador van het nn de ramp ont worpen beveiligingssysteem Vrijdag had men reeds maatregelen getroffen de bonton woningen aan hot Beljorsdljkje logon stormschade te behoeden door draden over do barakken te spannen Dc vorige weck door do dames van do UV.V. alhier gehouden oollccto voor het bojanrdenwerk heeft het praoh- ligo bedrag van f 534,15 opgebracht Chr. Woningbouwvereniging Onder presidium van dhr. A. G. Kloot, te Kerkwerve, heeft het bestuur der Chr. Woningbcuwvcrem iig in hei Ned. Hctv. Vcrenigin sgebouw verga derd Als adviseur was aanwezig dhr. Visser, te Utrecht. Er w<r_'en commissari sen benoemd, een administrateur aangewezen en de Icr'cnwerf-actie voorbereid. Deze ver eniging wil zo spcedig mogelijk een nc'icf aandeel nemen in de woningbouw op ons eiland. Op korte termijn zal aan de gemeentebesturen verzocht wor den het aan hen toegestane bouwvolu me., geheel of gedeeltelijk, voor wat betreft de woningwetwoningen, aan deze vereniging over te willen dragen. BURGH Proganda-avond van het Ned. Padvindersgilde In de grote zaal van „Het Wapen van Burgh" werd Donderdagavond een propaganda-avond gehouden voor de padvinderij, welke slechts matig door de ouders bezocht was. Welwa ren nagenoeg alle marlbee's en ka bouters van deze eens zo bloelende afdeling aanwezig. Mevr. du Croo- Vogelenzang, districts-commissaresse van het N.P.G. voor Schouwen-Dui- veland, verwelkomde aanwezigen en deelde mee, dat het Ned. Padvind- stersgilde ook weer het zijne wil bij dragen aan de wederopbouw van ons eiland, vooral wat het jeugdleven be treft. Daar er ook in Haamstede- Burgh een bloeiende afdeling ge weest is, wil het hoofdbestuur trach ten ook hier weer nieuw leven in deze afdeling te brengen. Hierna verleende zij het woord aan een der trainsters, mej. de Goyer, die een overzicht gaf van het doel en het streven van de Padvinderij, waarin vooral het vormen van gezonde en gelukkige mensen, alsmede de die nende taak van de mensen zeer be langrijke zaken zijn. Hiervoor zijn leidsters nodig en daarom deed zij een ernstig beroep op de bevolking zich als leidster aan te melden, die dan na een traning de leiding van een groep op zich kunnen nemen. Zij wees er nog op, hoe de kinderen op ons eiland, dat veel zwaarder ls ge troffen dan zij zich had voorgesteld, deze zomer In kampen moeten wor den opgenomen. Vervolgens werden enkele buiten landse films gedraaid, o.a. uit Ame rika, waaruit het internationaal ka rakter van de Padvinderij blijkt, het geen niet anders dan verbroederend voor de volkeren kan werken. Aan het eind van de avond dankte mevr. du Croo de trainsters, waar onder een Engelse, voor hun komst naar hier. Zij sprak de hoop uit dat er hier ook leidsters gevonden wor den, waaraan het hoofdbestuur dan zijn volle medewerking zal verlenen om deze op te lelden en daardoor het Padvlndsterswerk weer tot bloei kan komen. Nader vernemen wij, dat de afde ling in mej. Hoek een leidster heeft gekregen, die de eerste tijd bijgestaan zal worden door mevr. M. Beije-Vis, die vroeger de leiding van deze af deling had. De bijeenkomsten zullen voorlopig in de garage van de heer Jac. Blom gehouden worden, wegens gebrek aan geschikte lokaliteit. Van de schooljeugd uit de adop tiegemeente Noordwijk ontving de O.L. school een zending van ongeveer 100 nieuwe boeken, ter aanvulling van de schoolbibliotheek. Dat dit bi- zonder mooie geschenk op prijs ge steld wordt, behoeft wel nauwelijks vermelding. haamstede Uitvoering Kinderkoor „Westelijk Schouwen' Teen de voorzitter van het Kinder koor „Westelijk Schouwen", de heer M Ëvertse, Vrijdagavond de 2e uitvoe ring van bovengenoemd kinderkoor opende, was de zaal „Tavenu" van hótel Bom tot de laatste plaats bezejt, evenals de vorige wejek, toen de late uitvoering van deze winter in hótel „Het wapen van Burgh" gegeven werd, die een daverend succes werd, zoals ook deze uitvoering weer een eclatant succes is geworden Dank zij de uitste kende leiding aldus de voorzitter en de goede samenwerking met het bestuur, zijn gedurende het 6-jarig be staan van het koor steeds goede resul taten bereikt Met weemoed wordt dan ook het aanstaande vertrek van de heer Kuperij tegemoet gezien, omdat het vcorl bestaan van het koor nog steeds niet verzekerd is, daar nog geen op volger gevonden is Nadat hij nog mee gedeeld had, dat van het fonds voor Culturele doeleinden in Zeeland een bedrag was ontvangen, dat besterad was voor een pianofonds, droeg hij de verdere leiding vnn de avond over aan do dirigent van het koor, de heer J Kuperij, die onmiddellijk daarop met hot koor hot oorste dool van het pro gramma, nl oen 9-tal nummers ult- voerdo, dat evenals vorige jaren wow op voortreffelijke wijze word ultgo- voord Wat hobbon do annwozlgon go- noton van deze onbevangen kinder* zi.ng en. men moot bowondoring heb ben voor degono, die uit een zo hete- rogeon gezelschap een gohoel weet te maken, als dit kinderkoor momenteel is Uitspraak, zuivorhold, voordracht staan op een hoog poll Vooral „Avond- litdjo" van B Diamant, werd naar onze smaak op uitstekende wijze ten gehore gebracht Na de pauzo werd de bekende operette „Repelsteeltje" door J Veth opgeveerd. Het applaus na ieder bedrijf groeide aan het eind uit tot een ware cvatie De fraaie cos- tunms en de buitengewoon mooie de cors waren van schilder J. G. van Strien. Hot was dan ook voor do voor zitter een buitengewoon gemakkelijke taak aan het eind vele dankwoorden uit te 6preken, nl. in de eerste plaats tol de heer Kuperij, mej. E. Simcns, die voor de begeleiding zorgde, de ouders die op verschillende manieren medewerking verleenden, zijn medebe stuursleden, de heer Bom voor de uit stekende verlichting, de burgers, die een trnotatie voor het koor beschikbaar stelden en verder allen, die op eniger lei wijze aan het welslagen van deze avond hebben bijgedragen. Wethouder T. L. Jonker dankte, bij ontstentenis van burgemeester RöoU, snmens het gemeentebestuur voor deze wel zeer mocic avond, die onder de bezielende leiding van de heer Kuperij op hoog peil stond. Over al dit mooie ligt echter ccn schaduw, nl. het vertrek van dc heer Kuperij, doch hij mcendo te weien dat er een opvolgster gevonden is, zodat het koor niet met ondergang gedoemd U. Hierna richtta ds heer Kuperij rich tot de aanwezigen. Hij gewaagde vaD de grote steun, die hij steeds van het bestuur heeft ondervonden. Hij prees zich gelukkig, dat er een opvolgster voor hem is gevonden, waardoor het deer hem opgebouwde niet verloren zal gaan. Tenslotte richtte hij zich tot de kinderen, die hij opwekte het koor trouw te blijven. Hij dankto oQk wethouder Jonker voor de tot hem gerichte woorden. Wegens de grote belangstelling is besloten Woensdag nog e«n uitvoering te geven tegen do halve eotréeqprija en dat de opvolgster van de heer Kuperij, mej. Cath. Sainan is, die in nam en wer king met mej. E. Simons, de leiding van bet lcocr op zich zal neuien. Dat deze winter buitengewoon zacht ls, blijkt wel uit het feit, dat v. Beveren aan de Kloosterweg dezer dagen een egel (stekelvarken) ving, terwijl deze dieren in een normale winter een winterslaap houden. renesse De dorpspomp omvergereden Verleden week werd, door een alhier in de kom van de gemeente geparkeerde vrachtauto, bij het wegrijden de dorps pomp omver gereden Daar deze pomp de laatste tijd in een desolate toestand verkeerde (gebruik van deze pomp was door diverse gebreken niet meer mo gelijk)!, is het misschien beter dat ze maar helemaal verdwijnt of een gron digs verbetering ondergaat Een en an der kan dan de dorpskom ten goede komen Reservebanden ontvreemd In de nacht van Vrijdag op Zater dag werden uit twee langs de weg ge parkeerde G M.C.-auto's van de heer I Bouman te Renesse met een onge wenst bezcek vereerd Van beide wa gens werden de reservebanden ont vreemd Voor de betrokkene betekent dit een schadepost Naar de diefstal wordt een ondorzóek ingesteld dreischor Vrouwenbond P. v. d. A. vergaderde Vorige week hield de Vrouwenbond vin de Partij van de Arbeid een ver gadering welke ook bezocht was door de Vrouwenbond van de Partij uit Bruinisse. Mevr. de Roo-Koopman uit Drachten sprak over „De vrouw in de politiek". Het was een hoogst leerzame avond. oosterland Zoutgehalte is nog zeer hoog Do Lmdbouwver D.E.S. vergaderde iu het Dorpshuis, ondar leiding van de voorzitter, de Heer H. J. v. d. Zandd. De voorzitter heette inzonderheid wel kom de heren dr ir. C. W. C. van Bee- kom en dhr M. Murre, die ter verga dering gekomen waren om te spreken resp over „Het bouwplan 1954" en over „De Bocrderijenbouw". Ir. van Beekom hierna het woord verkrijgende, vergeleek de huidige situatie met die van de vorige inundatie, en wees op de ervaringen die hiermede waren op gedaan Het zoutgehalte Ln de polder Oosterland ls nog zeer hoog, doch ge hoopt wordt dat de weersomstandighe den gunstig zullen zijn voor ontzilting, zodat misschien wel wat meer gezaaid zal kunnen worden dan zomergorst Erwten, bonen, mais en aardappelen- teelt moest spr ten zeerste ontraden. Verder waarschuwde spr voor de on voldoende houdbaarheid en de mindere kwaliteit der gewassen Vanzelfsprekend is gips voor deze gronden onmisbaar Wat de bemesting betreft kan op de zelfde voet worden doorgegaan De voort dankto de spr. voor de leerzame oaus'orio, waarna dhr Murre epruk over de Boordorijonbouw Daar deze lo zing ongevoor hetzelfde inhoudt als op andere plaatsen reeds geschied ls, kan met deze mededeling worden volstaan Ook de heer Murre oogstte dank voor zijn lezing De awistent van de R L.V.D., de heer Boot, die binnenkort naar elders ver trekt, dankte de landbouwers voor de aangename besprekingen die hij in de loop der jaren met hen mocht hebben, terwijl de voorzitter de heer Root dank bracht voor de werkzaamheden door hem in h t te'ang van de la- d' ouw ver richt Hierna stelde de voorzitter de nieuwbenoemde a&dstent, de heer Ko ning voor aan de vergadering Na nog enkele besprekingen volgde sluiting Doel en werking der spaarkas In verband met het feit dat onze gemeente is toegetreden tot de N V. Bouwkas Noord Nederlandse Gemeen ten, werd een vergadering gehouden in het Dorpshuis Als spreker trad op de heer M Kloet te Bruinisse. Op zeer deskundige wijze werd werking en doel der Spaarkas uiteengezet, voornamelijk voor de rampslachtoffers wier huis ver woest werd Met enige voorbeelden werd aangetoond dat er aan deze wijze van bouwen vele voordelen zijn ver bonden In de pauze deelde burgemeester Lau- rense mede, dat do plaatselijke com missie is benoemd met als voorzitter de burgemeester, terwijl de heer Wacs- dorp, ambtenaar te secretarie, en do heer van Dijk, gem -opzichter, resp. als 1ste en 2de secretaris zullen fun geren Dit bestuur zal nog werden aangevuld met 2 spaarders die er uiter aard nog niet waren, dus neg niet konden werden benoemd Dhr. Kloet beantwoordde nog tal van vragen die hem werden voorgelegd en drong aan om zo spoedig mogelijk als spaarder toe te treden indien men voor herbouw in aanmerking komt Dit vooral om zo •pcedlg mogelijk aan het bouwen te geraken Staande de vergadering gaven verschillende personen zich als spaar der op Hierna sluiting. BRUINISSE Nieuw clubhuis voor padvindsters Dc opening van de Padvindstersba- rak, het nieuwe clubbuis voor P V.- stexs cn Kuboutcra van bet vendel Bruin ia» waa «en evenement in bet dLuhleven van ons dorp en om dat evenement inede te maken, waren naast Padvindetcregroepen uit Zierikzee ook talrijko autoriteiten, leden van bot hoofdbestuur en trainatcre aanwezig De trianetcre, dio behalve te BruinL.ee ook nog op andere plaatsen van one eiland hun instructieve les en gaven, btonden onder leiding van vaandrig mevr de Gooycr Nadat de vlag was gehesen, onder het uitvoeren van de Vlaggen- ccrnmonie, verzamelden allen zich in liet nieuwe clubhuis en na het uitspre ken van de Padvindster6-wet droeg me vrouw Ouborg het nieuwe clubhuis over De heer C. H. van der Linde, de grote man van de Padvinderij in Brui nisse, sprak zijn blijdschap uit over het vorstelijk geschenk vnn de buiten landse zusterorgani aties Ook mevr. du Croo, Districlsleids er voor ons eiland, vertolkte haar blijdschap Mevrouw Ouborg deed haar goede wensen ver gezeld gaan van een wandbord, terwijl mevr de Gocyer een Knopenbord aan bood De leidster, mej. T. Bal, 6prak woorden van dank en de leden ver tolkten deze dank door het uitvoeren van spelletjes en volksdansen Onder leiding van de heren J de Korte en W Jume]et is opnieuw een Jongensclub op-ericht, als onderafde ling van de CJ.M.V., met aanvankelijk 18 leden Toneelgezelschap „Jacob van Lennep' gaf succesvolle uitvoering Het was Vrijdagavond de vijfde maal het eerste lustrum dat de voorzitter van het Departementsbe- stuur van het Nut, de heer D. C. A. Lugt, de toneelvereniging „Jakob van Lennep" uit Breda, welkom mocht heten in de Concertzaal, die zo goed als geheel gevuld was Wiet toeschou wers, de elementen trotserend om ge tuige te kunnen zijn van het spel der vereniging, die hier zo'n grote popu lariteit heeft verworven. Een spe ciaal woord van welkom richtte de voorzitter tot mevr. L. Willinge Brantsma, die niet meer acteert, maar als. artistieke adviseuse nog steeds nauw. met de vereniging ver bonden is. Na deze officiële inleiding spleet het doek voor „De Grote Race" van Dorothy en Campbell Christie, een semi-detective story, die met de grootste aandacht werd gevolgd en zelfs tot open doekjes aanleiding gaf. De kern van het gegeven is de ongewilde doodslag van Babs Goates door haar man Gerald, die zijn vrouw in een vlaag van razernij, veroor zaakt door voortdurend misbruik van alcohol, van zich afschudt, waardoor zij valt en zo ongelukkig terecht komt dat zij dood wordt opgeraapt. Gerald Goates verdwijnt met het lijk per auto naar Liverpool, waar ln een stille straat wagen en dode vrouw worden verlaten en Goates per trein huiswaarts keert. Om deze ongelukkige gebeurtenis draait het hele verhaal, dat een extra toets krijgt door het speurderswerk vah de detectieve en diens onder zoek op het landgoed van Goates, waar vrienden en bedienden worden ondervraagd, maar mot negatief re sultaat. Met grote aandacht en meer malen met spanning werd het to neelspel gevolgd, speciaal van de hoofdrol-vertolker Mr. van Maanen, mej. Broers en mevr. Webers-Vos de Wael, die met de erepalm gingen strijken, al moot er direct aan wor den toegevoegd dat de andere figu ren eveneens uitstekend spel te zien gaven. Een kleine hapering of minder sterk spel werd gaarne over het hoofd gezien. De vereniging heeft met dit stuk haar verworven populariteit gecon tinueerd. Luid was de bijval die de spelers na elk bedrijf oogstten, een applaus dat zeer zeker verdiend was, want de grens tussen amateurisme en beroepstoneel is maar zeer vaag meer bij dit gezelschap.. Vóór de pauze trad mevr. Willinge Brantsma voor het voetlicht om een woord van propaganda te spreken tot hen die nog vergaten zich op te geven voor de Stichting „Nieuw Schouwen- Duiveland". De voorzitter van het Nutsdeparte- ment, de heer Lugt, had aan het einde 'van het stuk de gemakkelijke taak alle leden der toneelvereniging dank te zeggen voor hun boeiend spel, welke dankwoorden vergezeld gingen van het aanbieden van bloemen en een watersnoodbordje aan de heer van Maanen, die het echter overdroeg aan mevr. Willinge Brantsma, nog steeds de ziel van het gezelschap. Ook de voorzitter van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland", de heer P. Heering, sprak woorden van dank, geaccentuered met prachtige bloe men, tot mevr. Willinge Brantsma, voor haar propagandistisch woord. De regie was in handen van de heer J. Steenbergen Jr., die mede in do algemene dank werd betrokken. Het was een zeer geslaagde Nuts- avond, die zeer velen nog lang zullen herinneren. feuilleton 48 maartje zkldenrijk Het werd een ellendige Zondag. Op moeder's verzoek was Wim Za terdagavond nog even naar een In stantie geweest, die inlichtingen ver strekte over Nederlandse militairen, maar men daar kon men geen uit sluitsel geven omtrent zijn broer. Het enige advies, dat men hem kon geven, was: ruslig afwachten. En met deze schrale troost kon hij door de ver duisterde stad huiswaarts keren. Zondagsmiddags nam Bert, zonder dat de anderen in het vertrek er erg in hadden, Wim even apart. „Loop eens even mee naar buiten", ver zocht hij „ik heb wat met je te be praten." Op straat gekomen zei Bert op eens: „Wim, mats mij eens aan eén paar tientjes. Dan ga ik aan het werk." Wim keek zijn broer spottend aan. „Jij aan het werk? Dat mag wel in de krant." „Och, klets niet", antwoordde Bert geërgerd. „Ik heb nu de kans van m'n leven. Maar daarvoor heb ik een klein kapitaaltje nodig. Een paar tientjes minstens. En die heb Jij toch wel voor me, nietwaar?" „Wie garandeert me, dat ik het geld terugkrijg?" vroeg Wim, die er niets voor voelde aan Bert te lenen. „Man, denk nou eens even nuchter na. Het is oorlog. Goed, we zijn niet meer in oorlog, maar we zijn bezet. Wat zal het gevolg zijn, als deze toe stand lang duurt? Nou? Schaarste van allerlei artikelen. Wat betaal je nou voor een fiets? Zeg zestig gul den. Of zeventig. Voor we een jaar verder zijn betalen ze graag driehon derd voor dezelfde fiets, let eens op mijn woorden. En zo is het met alles. Neem een pakje sigaretten. Kost nou vijftien cent. Dacht je, dat dat zo bleef? Misschien duurt het maar een paar maanden en dan krijg je ook tabaksdistributie en betaal je voor een pakje sigaretten zonder bon min stens een gulden. Misschien nog meer. Iemand, die een beetje handig is, kan straks geld als water verdienen.Maar daarvoor heb je een kapitaaltje no dig. Leen jij me alvast een paar tientjes, dan kan ik beginnen en wat kopen." „En jij OW-er spelen hé? Nou, maar dan niet van mijn centen. Nee, broeder, dan bij je aan het verkeerde kantoor." „Maar man, begrijp het dan tochl Ik wil best een schuldbekentenis te kenen, als je dat wilt. En je krijgt je geld met rente terug. Geef mij nu ook eens een kans.Toe, Wim Maar zijn broer liet zich niet ver murwen. „Wat jij in deze ongeluk kige tijd wilt doen, moet jij weten, maar van mij krijg je geen cent. En daarmee uit. Dat is parasiteren op do ellende van deze tijd en dat ls nooit goed. Daar zal ik tenminste niet aan meehelpen." En wat Bert ook probeerde, de por- temonnoie van Wim bleef ln zijn zak en Bert kwam zonder een cent rijker thuis, maar spinnijdig, omdat hij het zo begeerde geld niet los gekregen had. Groot was Wlm's verbazing, toen hij de Zaterdagavond daarop naar bed gaande, in de slaapkamer, die hij met Bert deelde, een splinternieuwe fiets zag staan. „Hoe kom. je daaraan?" vroeg hij, onafgebroken starend naar het glim mende vehikel. „Dat doet niets terzake", ant- wordde Bert. „Je ziet wel, dat ik ook wel van anderen geld kan krijgen, als het nodig is. En kijk nou maar niet zo gek, want de fiets is niet ge stolen, maar eerlijk betaald. En ik heb nog veel meer." Tot Wlm's nog grotere verbazing opende Bert een koffer, die hij van onder zijn ledikant te voorschijn haalde en toonde Wim een aantal pakjes sigaretten, dozen sigaren en pakjes tabak. „Dat staat hier allemaal goed en het eet geen brood. Dat hele geval heeft me honderd gulden gekost. Als we een jaar verder zijn, maak ik er met gemak duizend van. Negenhon derd gulden verdiend en op een ge makkelijker manier dan jij met je kladderij." „Maar niet zo eerlijk." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2