DE ZIERIKZEESCHE COURANT René Coty als Frans President geïnstalleerd Ministerieel bezoek aan Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE SCfflEWNIEïïMBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Ver schijnt Dinsdag, Donderdag, Vrjjdag, Zaterdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje* (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN DINSDAG 19 JANUARI 1954 1797—1889 Bed. M. J. BIJ DE VAATE - TeL 309 No. 17472 - 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE» Leng* Nob*btrMt A 171, Zl*rikse*. Poitbu» nr. t. Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgaven N.V. Drukkerij voorh. Leksnmen Ochtmen Leng* NobelitrMt A 171 Zlerikxe*. Auriol nam afscheid Op een plechtige bijeenkomst op het Elysée heeft René Coty het pre sidentschap van Vincent Auriol over genomen. Terwijl kanonnen aan de oever van de Seine een en twintig salvo's afvuurden, ontving de nieuwe president de versierselen van Groot kruis in do Orde van het Legioen van Eer, de hoogste Franse onderschei ding. De aftredende president verklaarde dat het werk van nationaal en Inter nationaal herstel nog verre van vol tooid is. „De instellingen behoeven zorgvuldige verbeteringen, die on misbaar zijn voor het vlot function- neren van het parlementaire appa raat", aldus Auriol. „Het gezag, de onafhankelijkheid en de doeltreffend heid étran de staat worden bedreigd. Onze economie staat slechts gedeel telijk op hetzelfde peil als die van buitenlandse concurrenten. Talrijke Franse gezinnen wachten nog op een dak boven hun hoofd en op de mo gelijkheid om door hun werk een waardig bestaan in een rechtvaardi ger en beter georganiseerde maat schappij te verkrijgen". Russische nota aan Oostenrijk Naar een definitief vredesverdrag De Sowjetrussische regering heeft een nota tot de Weense autoriteiten gericht, waarin het nog niet sluiten van een vredesverdrag met Oosten rijk wordt geweten aan de „vertra gingstactiek" der Westerse mogend heden. Verklaard wordt dat de Sow- j et-regering „alles zal doen wat in haar macht ligt om tot een defini tieve regeling van het Oostenrijkse vraagstuk te komen." De Russische nota is een antwoord op een door de Oostenrijkse regering tot de „Grote Vier" gericht dringend verzoek om op de komende Berlijnse besprekingen tot een oplossing van het Oostenrijkse vraagstuk te komen. In het door „Tass" gegeven uit treksel van de Russische nota wordt onder meer verklaard, dat het nog niet sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk vooral voortkomt uit het feit, dat de Britse, Franse en Amerikaanse regeringen, hierin ge steund door de Oostenrijkse autori teiten, aan het tot stand komen van een dergelijk verdrag voorwaarden hebben verbonden, welke onverenig baar zijn met reeds door de „Grote Vier" aanvaarde verplichtingen. „In Indo-Chlna doorstaat de Franse Unie een oorlog, die zware offers vraagt. In een wereld, die nog door wantrouwen en vrees wordt verlamd, vervult Frankrijk zijn moeilijke mis sie voor recht en vrede", zo ver volgde de aftredende president. Ge durende de zeven jaren van zijn be wind had Frankrijk gewerkt aan zijn herstel, waardoor het land geleidelijk zijn kracht terugkreeg. In warme be woordingen liet spreker zich uit over de hoedanigheden van zijn opvolger en besloot met de wens, dat Frank rijk het einde van de „grote slape loosheid van de wereld" tegemoet kan zien. In zijn antwoord noemde Coty zijn voorganger „de president van het nationaal herstel". Ook al was de wederopbouw dan nog niet voltooid, er was toch reeds prachtig werk ver richt". Altijd en overal hebt gij alle harten weten te winnen met uw waardigheid, uw eenvoud, uw nobele karakter en met de edelmoedigheid van uw gevoelens". De nieuwe pre sident sprak tenslotte de wens uit, dat Auriol, na te zijn uitgerust, be reid zal blijven de republiek en de Franse Unie te dienen. Groot verlof voor lichtingsploeg 1952-1 en 1952-11 Bij ministeriële beschikking van 30 December 1953 verleent, wegens be ëindiging der eerste oefening, met in gang van 28 Maart 1954, de korps- of overeenkomstige commandant groot verlof: Aan de dienstplichtige vaandrigs, kornetten, segeanten, wachtmeesters, korporaals, soldaten der le klasse en soldaten behorende tot de lichtings ploeg 1952 (in werkelijke dienst ge komen voor eerste oefening in de maand April 1952) alsmede aan hen, die daarmedt de eerste oefening hebben aangevangen of vervolgd, een en ander voor zover niet reeds ingevolge voorafgaande beschikkin gen groot verlof werd verleend. Aan de dienstplichtigen behorende tot de lichtingsploeg 1952-11 (in wer kelijke dienst gekomen voor eerste oefening in de maand Juli 1952) alsmede aan hen, die daarmede de eerste oefening hebben aangevangen of vervolgd een en ander met uit zondering van in de beschikking ge noemde groepen. Overstromingen in Denemarken en Noord-Duitsland De storm, die ook in Denemarken woedde, heeft nieuwe, ernstige over stromingen teweeggebracht, in het bijzonder in het gebied van de Liim- fjord, in Jutland. Te Sklve staan meer dan honderd huizen in het water en talrijke ge zinnen moesten worden geëvacueerd. Alle mannelijke bewoners van het ongeveer 11.000 inwoners tellende stadje aan de Liimf jord werden Zon dagochtend opgeroepen om hulp te verlenen bij het keren van het water. Ruïnes Ingestort Tot dusverre hebben de stormen over West-Duitsland aan zeven per sonen het leven gekost. Door instor tende ruïnes kwamen te Hannover drie mensen om het leven. In de ha ven van Hamburg sloeg een dok van 17.000 ton van zijn ankers los, waar door omliggende schepen werden be schadigd. Met hulp van zes grote sleepboten kon het dok weer worden verankerd. Op de Westkust van Sleeswijk- Holstein zijn door het hoog opge jaagde water grote stukken land on dergelopen. Van de eilanden Borkum en Sylt wordt zware schade gemeld. De duinen hebben ernstig te lijden j,ja zyn bezoek aan Zuld-Beveland Burgemeester Schuurbeque Boeye gehad en ook aan huizen is door het braoht minister Mr F. J. M. van van Zierikzee bepleitte de coördlna- hoge water schade aangericht. Thiel, minister voor Maatschappelijk tie en de aanstelling van een coör- w-, Werk, vergezeld van de Commissaris dinator. In dit opzicht merkte de runaamentele overeen- der Koningin ïn Zeeland, Jhr Mr A. Commissaris van de-Koningin op, dat «tpmmind Rorliin F' C* de Casembroot, en enige amb- hier een taak ligt voor de streek zelf. o le III 1111 IS g DcillJU tenaren van het departement voor In de noodperiode heeft de heer Velt- De vier ministers van Buitenland- Maatschappelijk Werk, een bezoek kamp hier uitstekend werk gedaan, se Zaken zullen afwisselend in het aan Schouwen-Dulveland, waar in waarvoor de vergadering dank bracht gebouw van de geallieerde bestuurs- Hotel „Van Oppen" een confe- aan de minister, doch nu zal de raad in West-Berlijn en in dat in rentle werd gehouden met tal van streek het initiatief zelf moeten op- Oost-Berlijn, waar de Sowjetrus- burgemeesters, gemeenteraadsleden brengen. sische ambassade is ondergebracht, en vele andere personen die een voor- ook een voor de minister geheel vergaderen. Er zal elke week van aanstaande positie innemen op ker- nieuw probleem kwam aan de orde; vergaderplaats worden gewisseld, al- keiyk of wereldlijk gebied. verscheidene oudere mensen en dus is medegedeeld in een Zondag- kleine landbouwers, die gehecht zijn avond door de vertegenwoordigers^ Na de vergadering werd een pers- aan deze streek en'daarom genoeg van Groot-Brittannië, Frankrijk, de conferentie gehouden, waarbij Z.Ex. hadden van de evacuatie, hebben een Verenigde Staten en de Sowjet-Unie o.m. mededeelde, dat het vraagstuk woonkeet gekocht en komen daardoor gezamenlijk uitgegeven communiqué, der huurderving en een regeling voor financieel bijzonder moeilijk te zitten, Van gezaghebbende Britse zijde is de ouden van dagen, zijn aandacht omdat zij deze keten gekocht hebben vernomen dat de na 52 uur van be- heeft. Een toelichting werd gegeven van het geld, dat straks voor defini- raadslagingen bereikte overeenstem- o.a. door mej. van Leeuwen, over de tieve bouw of voor herstel zal moe- ming over de vergaderplaatsen, ia ge- wijze van werken door de Dienst worden gebruikt. De minister grondvest op een nogal laat" Rus- Maatschappelijke Zorg en speciaal achtte dit een geheel nieuw pro- sisch voorstel op de laatste bijeen- Gezinszorg. Het is uiterst moeilijk bleem, hetwelk hij nader zal be komst. Het was aanvaard, omdat de hier de daarvoor geschikte krachten kijken. Westerse mogendheden vonden dat aan te trekken en de minister deed In de vergadering werd hulde en meningsverschillen over procedure- <jan ook, namens de regering, een be- dank gebracht aan de reconstructie zaken het begin der vier-mogendhe- roep op hen dit voor dit werk in aan- commissie, welke kans zag om bin- denbesprekingen niet moesten ver- merking komen, om uit ideële motie- nen een jaar met een grondig plan tragen. ven naar Schouwen-Duiveland te ko- voor de dag te komen, waarbij ook De drie Westerse bevelhebbers van men, waar een groot tekort bestaat aandacht werd besteed aan verschei- Heden 19 Januari verjaart de derde dochter van ons Koninklijk gezin, Prinses Margriet, die haar elfde verjaardag viert. Coördinatie van krachten is komende O Slechts by wederzijds vertrou- wen valt gezamenlijke arbeid O licht; moeiiykhedcn die zouden O f verrijzen, worden dan gemak- keiyk overwonnen. %<XX.OOOG4<XX><XX>OOOOOV<X% Het K. N. M. I. voorspelt tot Dinsdagavond: Zutdwesteiyke wind Na in de nacht hier en daar mist, toenemende bewolking met overdag kans op enige regen; aanvankelijk zwakke, later matige tot krachtige Zuidwestelijke wind; hogere tempe raturen, vooral in de nacht en och tend. 20 Jan. Zon. op 8.38, onder 17.05. Maan op 19.00, onder 9.07. 21 Jan. Zon op 8.36, onder 17.07. Maan op 20.14, onder 9.23. Volle maan: 19 Januari te 3.37 HOOGWATERSTANDEN 3 ZIERIKZEE: 20 Jan. 4.18 VJn. 21 Jan. 4.55 vjn. BROUWERSHAVEN: 20 Jan. 3.45 v.m. 21 Jan. 4.23 v.m. Springtij: 21 Januari. Doodtij: 29 Januari. 16.41 n-m. 17.16 mm. 15.59 njn. 16.34 nun. Berlijnse sectoren hebben de Sowjet- aan gezinsverzorgsters, russische vertegenwoordigers mede gedeeld, dat zij verwachten dat de Westerse journalisten op de bijeen komsten in de Sow jet-sector van Berlijn, in staat zullen worden ge steld him werk naar behoren uit te voeren. De Russische vertegenwoordiger is niet Tweedehands viool bleek een dene maatschappelijke problemen, zoals de maatschappelijke opbouw en zorg voor bejaarden en minder-vali- den. Het uitvoerige rapport zal een provinciale commissie tengevolge moeten hebben, samengesteld uit ge- Stradivarius meentelljke organisaties, kerkelijke instanties en particulieren. sevraaed er voor te zoreen Toen ledan van de famUle Bonne- A?n 8lnd van de ver8adertoB dat er toereikende telefonische ver- Goossens, te Lier (België) dezer dagen dan^\e Jhr de Casembroot de bindingen tussen het gebouw der tweedehands viool, die zij pas minister en de heren van der Putten Sowietrussische ambassade en West- hadden gekocht, eens goed bekeken, Hendriks voor hun komst naar bleek deze tot hun grote verrassing Zeeland, waarbij men gelegenheid een echte Stradivarius te zijn. In de had de minister verschillende pro binnenkant was namelijk^ duidelijk flemen voor te leggen, de beroemde inscriptie in het Latijn Na de vergadering in Zierikzee te lezen: „Antonius Stradivarius - reed het gezelschap nog naar het Cremonensis faciebat Anno 1714". zwaar getroffen dorp Nieuwerkerlc, Vele bewoners van de berggebieden Ook kon men het merkstempel lezen waar in het gemeentehuis met B. en in Zwitserland, die aan het lawine- met de letters A. S. en een kruis. W. en enkele genodigden een korte gevaar onderhevig zijn, danken hun De vloo, ,s opmerkelijk Ilchter dan bespreking werd gehouden over ver leven aan de fflne neus van een zo- d,e van een moderne makelij. Het in- a<*eidene moeilijkheden, waarmee «T-S, la^h°nd van de ape- strumcnt werd gekocht van een boe_ men in dit dorp, waar het normale ciale reddingsdienst renfamilie tn de buurt die beweert evan zl1* zaar Iangzaam herstelt, te De verschillende posten van de de viool raadu jarexzlnns lrt baar bezit kampen heeft De minister zegde toe, Berlijn zijn. De hond als speurder naar lawineslachtoffers te hebben gehad. Meisje deelde bank biljetten uit ook de belangen van Nieuwerkerk in studie te zullen nemen. Na het bezoek aan Nieuwerkerk keerde de minister en zijn gezelschap naar het vasteland terug. Een bewoonster Tan de Spreeuwen- QogeV&l OD 0nbeW8ökte non t A Han T4nnn Kil 4 !X nnlltin overweg Eén van de slachtoffers van de lawine te Blons wordt, dik Ingepakt, per slede naar het hulpcentrum, ingericht door redders, gebracht. Men pas seert juist een bord, dat aangeeft dat hier in betere tyden een bushalte was, en een crucifix. Slechts het bovenste gedeelte van de aan de kant van de weg atof.nde borden,, ateekt nog boven de sneeuw uit. dienst door het gehele laad, houden in de gevaarlijke tijd hun 120 honden, Duitse herders, gereed om er ter stond mee naar een onheilsplaats te kunnen gaan. Want op snelheid van handelen komt het aan, wanneer er mensen onder sneeuw en puin bedol ven zijn. Ook de honden van de red dingsdienst in de aangrenzende Fran se departementen, wordeil wel eens te loan to Den Haag kwam bij de politie hulp geroepen. Omgekeerd deden nog een bankbiljet van f 25 deponeren, niet lang geleden de Franse autori- dat zij in haar brievenbus had govon- teiten van Chamonlx een beroep op den. Nauwelijks was zij vertrokken of Op een onbewaakte overweg te de reddingspost van hel 70 km ver- baar buurdame kwam ©veneens ©en Doetinchem is Zaterdag een luxe auto der gelegen Genève voor het speuren bankbiljet van f 25 brengen, dat ook met vier Inzittenden door een trein naar een bij de Mont Blanc door een bij haar in do boa was gestopt. gegrepen. Twee inzittenden werden lawine overvallen gezelschap. De Ge- E\en later ontving een andere be- gedood, een zwaar en een lichtge- neefse honden vonden de bedolvenen. woonster vttn do Sprceuwenlaan bezoek wond. Allen bezaten de Duitse na- De honden worden voortdurend ge- yaD do ouders van een vriendinnetje tionaliteit. oefend. De training begint wanneer TOn haar achtjarig dochtertje. Deze De machinist heeft de auto wel op- de dieren zes acht maanden oud onders kwamen een bankbiljet van gemerkt, maar verkeerde in de ver zijn, met leren gehoorzamen aan een- f 25 terugbrengen, dat hun kind van onderstelling, dat de wagen zou stop- voudige bevelen. Geleidelijk aan wor- die acht jarigo had gekregen in ruil pen, omdat hij met geringe snelheid den zij dan geoefend in het opsporen -»oor een stukje speelgoed. Do moedoT reed. De wagen werd gegrepen, toen van allerlei voorwerpen, eerst vi- van de achtjarige greep toon naar haar zij zich midden op de rails bevond, sueel, dan steeds meer door middel handtasje en bemerkte dat daaruit vier Ze werd totaal vernield, in een sloot van hun reukorgaan, totdat zij iets bankbiljetten van f 25 waren vcrdw'e- geworpen. Drie slachtoffers werden kunnen opsporen dat een kwartier i.en. Naar het vierde verdwenen biljot uit de wagen geslingerd, terwijl de lang weggestopt Is gebleven terwijl wordt thans nog een onderzoek inge- vierde, een dame, lichtgewond uit de do hond elders werd vastgehouden, stcld. wagen bevrijd moest worden. Hagenaars laten zich inenten tegen pokken Het totaal aantal patiënten, dat aan witte pokken lijdt, bedraagt 27. Daarnaast zijn een aantal patiënten voor observatie opgenomen. In ver band met hun ligging in het gebouw is het mogelijk gebleken een groot aantal poliklinieken van het zieken huis Zuiöwal geheel van het overige gebouw te isoleren, zodat de poli klinieken voor psychiatrie, gynaeco logie, dermatologie, Interne genees kunde, oogheelkunde, orthopaedie en Rijksverzekeringsbank, weer op de gebruikelijke uren voor het publiek open zullen zijn. Voorts is de school aan de Korte Lambardstraat 11 overgebracht naar het schoolgebouw aan de Lijnbaan, waar de afdelingen Onderwijs en Kunstzaken van de gemeentesecre tarie vroéger waren gevestigd. Als voorzorgsmaatregel is het gebouw aan de Korte Lombardstraat als re serve ingericht voor het opnemen van alastrim-patiënten. De directies van het Rode Kruis ziekenhuis, de ziekenhuizen St. Jo hannes de Deo, Bronovo en de Ra- merkliniek hebben op eigen initia tief het bezoek aan de patiënten tij delijk stopgezet, teneinde de regel matige opneming van patiënten te waarborgen. Ten aanzien van de herinenting der bevolking, waartoe op ruim 20 plaatsen de gelegenheid is openge steld, kan worden medegedeeld, dat alleen reeds op grond" van het be treffende radiobericht 6 7.000 per sonen zich hebben aangemeld. In middels zijn de adressen en ope ningsuren van de lokaliteiten waar men zich hiertoe kan vervoegen, ook door middel van de pers en aanplak biljetten bekend gemaakt. Felle uitslaande brand te Groningen Drie kinderen het slachtoffer Een felle uitslaande brand heeft Zondagavond, voorzover thans be kend, drie doden geëist. De brand ia uitgebroken in de voorkamer van een woning bewoond door de familie Kuiper, terwijl de ouders niet thuis waren. De 7-jarige Rennie, de 6-ja- rige Grietje, de 3-jarige Jan en de -jarige Wiert bevonden zich in het huis. Toen de brandweer ter plaatse was .deelden de buren mede dat deze kinderen zich in het huia moesten bevinden. De brandweer drong het huis binnen met rookmas- kers, maar slaagden er niet in de kinderen te vinden. Voorzien van zuurstofmaskers konden brandweer mannen drie kinderen uit hun bedjes halen. Men vond van een van de kin deren slechts het verkoolde lijkje. De andere drie kinderen werden in le vensgevaarlijke toestand door de G.GX>. naar het Academisch zieken huis te Groningen overgebracht. In middels zijn twee hunner aan de be komen brandwonden bezweken. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1