Db komends Conferentie in Berlijn Dorpshuizen en/of Verenigingsgebouwen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Lawinegevaar nog niet in Oostenrijk geweken - Ratificatie van het verdrag tussen de V.S. en Zuid-Korea gewenst ZIERIKZEE SCHEWN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Pr(js per 3 maanden by vooruitbetaling f 3.50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Ver schijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag, Zaterdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) t 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN ZATERDAG 16 JANUARI 1954 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 No. 17471 - 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. T, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 8. Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee. Vrijwilligers uit heel Europa snellen toe Volgens de jongste officiële cijfers zijn in geheel Oostenrijk 114 personen door lawines om het leven gekomen. Zestien slachtoffers worden nog vermist. Er dreigen nieuwe lawines, maar het reddingswerk gaat onafgebroken voort, ondanks een inmiddels opge komen mist. Hefschroefvllegtuigen konden echter door de mist niet aan het reddingswerk deelnemen. De Liga der Rode Kruisvereni gingen heeft medegedeeld, dat Ca nada, Engeland, Nederland, Noor wegen en Zwitserland hulp voor de slachtoffers hebben aangeboden. Het Zweedse Rode Kruis heeft ongeveer f 70.000,voor hulp aan de slacht offers ter beschikking gesteld. In het „rampdal" Walsertal in Vor- arlberg zijn 1.500 man bezig met red dingswerk, 250 van hen in Blons, waar 40 mensen zijn omgekomen. De hoop, dat achttien personen in Blons nog gevonden zullen worden, neemt af. Een boer, die Donderdag gered werd, was 53 uur onder de sneeuw bedolven. Vrijwilligers uit geheel Europa zijn naar Walsertal gekomen. In de meeste delen van Oostenrijk is Donderdag sneeuw gevallen en er wordt nog meer verwacht. Warmere lucht, die reeds in het Westen van het land was gekomen, verplaatst zich thans ook naar het Oosten, waardoor het gevaar voor lawines toeneemt. De Koningin dankt Staatshoofden voor hulp verleend bij watersnood „H.M. Koningin Juliana heeft een persoonlek schryven gericht aan de staatshoofden van de vele landen, welke zich byzonder hebben onder scheiden by de hulpverlening aan Nederland in verband met de water snoodramp in Februari 1953. Deze brieven van Hare Majesteit zyn vrijdag aas» üc geadresseerden over handigd. In de brieven getuigt H.M. de Ko ningin namens de Nederlandse slacht offers der ramp en mede namens alle landgenoten van Haar diepe dank baarheid voor de verleende hulp, welke hulp een bewys vormt dat menselyke saamhorigheid niet aan bepaalde landsgrenzen gebonden is". Aldus deelt het ministerie van Bui tenlandse Zaken mede. Philippijns vliegtuig nabij Rome verongelukt Zestien inzittenden gedood Aan boord van een uit Manilla naar Londen vertrokken 4-motorige „D.C. 6", van de Philippijnse luchtvaart maatschappij, heeft zich Donderdag ochtend, op ongeveer drie km van de luchthaven van Rome en circa 30 m boven de grond, een ontploffing voor gedaan, waardoor het toestel op een stuk onbebouwde grond van een Ro meinse voorstad is neergestort. De zestien inzittenden, zeven passagiers en negen leden van de bemanning, zijn allen om het leven gekomen. Ooggetuigen hebben verklaard het vliegtuig kort voor het ongeluk met een brandende motor te hebben zien rondcirkelen, op zoek naar een plaats om te kunnen landen. Daarna streek het rakelings over de daken van een groot blok in aanbouw zijnde wo ningen heen, om vervolgens omlaag te storten. Sabotage oorzaak van ongeluk met Cornet? Een woerdvoerder van de B.O.A.G heeft te Londen verklaard, dat sabo tage al» oorzaak van hot ongeluk v0n het „ComeP'jtraalvUcgtuig, dat Zen dag bij Elba neerstortte, niet uitgeslo ten wordt geacht. In commentaar cp een Zuid-Afri kaans radiobericht, volg0n9 hetwelk Italiaanse technici hadden verklaard dat sabotage wordt vermoed, zei hij: ,.Op het ogenblik hebben wij geen directo aanwijzingen, doch voor zover als het ons aangaat is hot een theo rie, waarnaar een onderzoek wordt in gesteld?»* Het hoofd van de dienst van Vor- arlberg, welke waarschuwingen uit geeft ingeval van lawinegevaar, heeft de ramp toegeschreven aan veelvul dige weersveranderingen in het be gin van de maand. De sneeuw had zich niet voldoende vast kunnen zet ten. Toen de temperatuur steeds hoger werd, stortte de gehele sneeuw massa in de dalen. Spoorwegarbeiders te Dalaas, waar een trein door een lawine werd mee gesleurd, zeiden: „Eerst hoorden wij een schel sissend geluid, vervolgens een dof gerommel. Een der zware rijtuigen vloog als een speelgoedbal lonnetje omhoog en werd over een rots, 130 meter verder, geslingerd. Regeling' cadeaustelsel urgent De Commissie van Overleg van de drie Centrale Middenstandsbonden, waarin samenwerken de Kon. Ned. Middenstandsbond, de Christelijke Middenstandsbond en de Ned. Katho lieke Middenstandsbond, heeft tij dens zijn laatst gehouden vergade ring een telegram gezonden aan de Staatssecretaris van EconomischeZa- ken, waarin wordt aangedrongen op een spoedige wettelijke regeling van het cadeaustelsel. In het telegram wordt er op gewezen, dat de recente ontwikkeling rond het cadeaustelsel voldoende aantoont, dat een wette lijke regeling niet langer uitgesteld kan worden. Emigratievlucht van 30.000 k.m. met 115 vluchtelingen Een chartcrvliegtuig van de Scandi navische luchtvaartmaatschappij S.A.S. maakt momentcel in opdracht van de inter-gouvernementele commissie voor Europese migratie (ICEM) een van de merkwaardigste vluchten uit de lucht vaarthistorie. Tijdens deze dubbele emi gratievlucht van meer dan 30.000 km. zullen namelijk 115 vluchtelingen uit Triest en Sjanghai naar Australië, Bel gië, Denemarken en Zweden worden vervoerd. liet toestel vertrok op 5 Januari jl. uit Milaan met 63 vluchtelingen uit Triëst aan boord. Deze vluchtelingen werden naar Australië gebracht. Ver volgens vloog hot toestel naar Hong kong, waar cp 14 Januari 52 bejaarde en zieke vluchtelingen uit Sjanghai aan bcord werden gebracht. Deze vluch telingen, allen ander het mandaat van de Hoge Commissaris der V.N. voor vluchtelingen, zullen ten slotte naar België, Denemarken en Zweden wor den vervoerd. Zij behoren tot een greep van 670 „moeilijke gevallen", die men in Europa enderdak hoopt te brengen. Voer de helft van hen is reeds een Europees thuis gevonden. Jachtopzieners bij stropen betrapt Twee jachtopzieners uit Nieuw- stadt (bij Sittard), de neven S., zijn in het jachtgebied tussen Nieuwstadt en Susteren op heterdaad betrapt toen zij 's nachts in hun eigen jacht terrein met lichtbak en geweren aan het stropen waren. Zij zijn gearres teerd en ingesloten te Susteren. Hervatting van agressie moet worden voorkomen Geen afbreken der besprekingen verwacht Geallieerde kringen in Bonn heb ben het volste vertrouwen, dat, on danks het nog ontbreken van over eenstemming over de plaats van sa menkomst dre vier ministers, de Ber- lynse conferentie op 25 Januari een aanvang zal kunnen nemen. Van een afbreken der besprekin gen is, aldus een der geallieerde woordvoerders, geen sprake; de vier commandanten hebben bij hun laat ste bijeenkomst in het Franse hoofd kwartier gezamenlijk besloten om de zaak de regeringen voor te leggen en pas weer bijeen te komen, nadat zij nieuwe instructies zullen hebben ont vangen. Geallieerde woordvoerders nemen aan, dat dezer dagen de be sprekingen zullen worden voortgezet. Er wordt op gewezen, dat de be sprekingen tot het laatst in vriend schappelijke sfeer hebben plaats ge vonden. Ook de technische voorbe reidingen, die na de keuze van een gebouw nog nodig zullen zijn, zijn niet van zodanige aard, dat men reeds nu in tijdnood zou verkeren. Bonn sceptisch gestemd Het dispuut over de plaats der con ferentie was in Bonn het gesprek van de dag. Daarbij meenden vertegen woordigers van de regeringspartijen in de moeilijkheden reeds een beves tiging te zien van de hen door Dr Adenauer gegeven wenk om de ver wachtingen voor de conferentie niet te hoog te spannen. In regeringskrin gen sprak men van „betreurenswaar- Rijke goudertslaag gevonden in de Oranje-Vrijstaat Na zes jaren werk op het nieuwe goudveld Ln do Oranje Vrijstaat is daar thans verreweg het rijkste gouderts ge vonden, sedert de goudmarkt destijds in opschudding werd gebracht door het aanboren van buitengewoon rijk erts in de Oranje Vrijstaat. De nieuwe vor.dst werdt gerapporteerd in hot go- bruikclijko kwnrtaalsrapport van do „Western Holdings Mine" over het op 31 December geëindigde kwartaal. Me degedeeld wordt dat uit monsters een gemiddelde waarde is gebleken vad 7,518 inch pennyweights. Dit komt overeen met ongeveer 9l/2 ounco goud per ton erts, hetgeen bijna 50 keer zo rijk is als het gemiddelde erts, dat op het Band-goudveld in Zuid-Afrika wordt gewonnen. dige en bedenkelijke voortekenen", die tot een grote mate van scepsis moesten aanmanen. De Duitse twijfel aan de mogelijk heid om de conferentie nog op de vastgestelde tijd te laten beginnen, schijnt wel voornamelijk te zijn ge baseerd op het officiële pessimisme, dat in Bonn hoogrij viert. Dr Ade nauer heeft nog deze week voor zijn Christelijke fractie verklaard, dat hij geenszins aan een verandering van de Russische inzichten gelooft en woordvoerders van zijn partij meen den deze opvatting bevestigd te zien nu volgens hen duidelijk is gebleken, dat ook aan de Russische taktiek van onderhandelen niets veranderd is. Auto reed te water Twee mensen verloren het leven Een auto, waarin drie perscnen wa ren gezeten, is Donderdagavond in do haven van Delfzijl gereden Twee der inzittenden zijn verdronken In de haven van Delfzijl zijn drie schepen, die in opdracht van de Indo nesische regering waren gebouwd, aan de eigenaresse overgedragen Aan boord van deze schepen hadden twee em ploye's van een machinefabriek (Gcr- ter) uil Hoogezand do laatste hand aan de machine-installaties gelegd Toen zij ge: eed waren, werden zij door een autv van do fabriek afgehaald Op de te rugweg schijnt do chauffeur te zijn misleid docr het licht van een lan taarn, hij is met do auto van een schuino kademuur het water ingereden Dc auto is, voordat zij in hot water terecht kwam, gekanteld Door do voorruit te verbrijzelen wist dc naast de chauffeur zittende B uit Hooge zand uit de auto en vervolgens op het drogo te kemen Dc bcido andere inzit tenden, de 46-jnrigc J Z., die een vrouw en één kind, en do 32-jarigo G Vdie een vrouw en twee kinderen achterlaat, kwamen om het leven. De auto is later zwaar beschadigd uit het water opgehaald. Het aantal kinderen van naturel len, die in de Unie van Zuid-Afrika onderwijs genieten, is het afgelopen jaar inet ruim 300,000 vermeerderd, in 1952 bezochten 770.000 nnhircllcnkindcre.i dc'seholon tegen 464.000 in 1940. Het aantal kinderen van dit jaar wordt op ruim 800.000 geraamd. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, heeft het wederzyds defensie ver drag tussen de V.S. en de republiek van Korea „een zorgvuldig overwogen poging" ge noemd om een herhaling van de agressie in Korea te voorkomen. In een verklaring ten overstaan van de senaatscommissie voor Bui tenlandse Betrekkingen, drong de heer Dulles er op aan dat de Senaat zou overgaan tot ratificatie van het verdrag. Minister Dulles zeide onder meer; „Het valt te betwijfelen of de oorlog in Korea zou 2ijn uitgebroken wan neer de communistische aanvallers van tevoren hadden geweten wat de Verenigde Staten en de Verenigde Naties zouden doen. Zij hebben zich misrekend. Zij verkeerden in de ver onderstelling dat zij geen tegenstand zouden ontmoeten behalve dan van de Koreaanse republiek zelf; de re- publieic had te dier tijde slechts een kleine strijdmacht ter beschikking, die in hoofdzaak bestemd was om de orde in het land zelf te bewaren. De communisten hadden er niet op gerekend dat slechts enkele uren na het lanceren van hun aanval op 25 -Juni 1950, de Veiligheidsraad met grote spoed maatregelen zou treffen tot het voeren van een internationale militaire actie om de aanval het hoofd te bieden. Evenmin hadden zij verwacht dat de Verenigde Staten met kracht de leiding op zich zouden nemen en het leeuwendeel van de bijdragen zouden leveren aan de po gingen van de Verenigde Naties, de Koreaanse republiek hulp te bieden bij het terugdringen van de vijand. De aanvallers konden toen ook niet weten dat de krachtsinspanning van de Verenigde Naties gedurende meer dan drie jaar van bloedige strijd zou worden volgehouden om tenslotte op 27 Juli 1953 in een wapenstilstand te eindigen. Tegen deze achtergrond van mis- 00G OM 00G.. Een 68-jarige Australische werf- arbeider te Brisbane, die vier jaar lang blind was geweestt, kreeg enige tijd geleden in het zieken huis bezoek van een 31-jarige sla ger, Phil Trevor ,die hem zeide: „Ik hoor, dat je een oog nodig hebt; je kunt er een van mij krij gen". De werfarbeider, Tom Dilks, bood als tegenprestatie een grote som gelds aan, maar de slager sloeg dit af. Men had hem gezegd, dat hij het gebruik van zijn ene oog, tengevolge van een gezwel, toch zou verliezen. Het oog werd overgeplant en dezer dagen kon Tom Dilks zijn weldoener zien. Dilks had een van zijn ogen ver loren bij een ontploffing in 1915 en was later ook aan het andere blind geworden. rekening door de communisten wordt het duidelijk welk doel allereerst met dit verdrag wordt beoogd. Het dient om elke hervatting van de commu nistische agressie in Korea te voor komen door tezamen met de repu bliek Korea in duidelijke en ondub belzinnige bewoordingen getuigenis af te leggen van ons gemeenschappe lijk besluit ons te verdedigen tegen een aanval van buiten, zodat geen potentiële agressor de illusie behoeft te koesteren dat een van ons beiden in het gebied van de Stille Oceaan alleen op zichzelf is aangewezen." Zeshonderd nood woningen verrezen op Schouwen-Duiveland De recvacuatie van een aantal zich thans nog buiten Zeeland bevindende bewoners van Schouwen-Duiveland kan nog altijd niet geschieden wegens hel ontbreken van woongelegenheid. Reeds voor de rauip was er woning tekort en tengevolge van de ramp zijn plui. 1700 woningen verwoest, inmid dels zijn 600 noodwouingen gebouwd. De directeur van de Centrale Dienst, de heer Argelo, heeft voor dit jaar goede verwachtingen wat de bouw van woningwetwoningen betreft. Er bestaat een redelijke kans als er vlug wordt aangepakt dat er dit jaar nog een flink aantal woningen gereedkomenHet aan trekken van vreemde arbeidskrachten speelt hierbij een grote rol. De toege zegde 12x/2 pet. bijslag voor reis- en verblijfkosten zal onvoldoende blij ken. Zonder verhoging daarvan zal het de aannemers niet gelukken voldoende krachten van buiten het eiland te werk te stellen. Dc hoge bouwkosten remmen de par ticuliere bouw, maar ook de recon structie en herverkaveling werken spoe dige particuliere bouw niet in de hand De boer, die zijn bedrijf wil her bouwen, zal daartoe nu niet overgaan, ouidat hij niet weet waar zijn land zal liggen aleer dc nieuwe indelling bekend is- Om de hoge bouwkosten te drukken zal systeembouw mogelijk uit komst kunnen geven Tegenover de voordelen staat echter dat de boer zijn bijzondere wensen zal moeten prijs geven i O o o Een belediging, die men ver- v acht, valt vanzelf; wordt men O er boos om, dan geeft men haar OOOOOOOOQOOOOOOOOOOOÏOOO Het K. N. M. I. voorspelt tot Zaterdagavond: Veel wind Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen en later ver spreide opklaringen; krachtige tot stormachtige Westelijke wind; over dag minder zacht. 17 Jan. Zon op 8.40, onder 17.00. Maan op 15.10, onder 7.42. 18 Jan. Zon op 8.40, onder 17.02. Maan op 16.26, onder 8.19. 19 Jan. Zon op 8.39, onder 17.04. Maan op 17.44, onder 8.46. Volle maan: 19 Januari te 3.37 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 Jan. 1.40 v.m. 14.10 n.m. 18 Jan. 2.42 v.m. 15.09 n.m. 19 Jan. 3.34 v.m. 15.57 n.m. BROVW'ERSHA VEN: 17 Jan. '1.12 v.m. 13.39 n.m. 18 Jan. 2.12 v.m. 14.33 n.m. 19 Jan. 3.02 v.m. 15.17 n.m. Springtij: 21 Januari. Doodtij: 29 Januari. RECHTZAKEN Vrouw zette gaskraan open terwijl de man sliep De officier van Justitie bij de ar- roiidisscraeutirechtbank in Den Haag heeft een jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van preventieve hechtenis en ter beschikking stelling der regering gccist tegen H. M. M., huisvrouw van J. van R., wonende te Leiden. Na een ongelukkig huwelijk van 22 jaar was op 23 October do uit barsting gekomen. Van R. kwam die avond dronken thuis en er ontstond ruzie. Tenslotte viel do man op een stoel in slaap en de vrouw zette toen de gaskraan open en verliet met haar kind de woning. Buren merkten dat er iets aan de had was, waardoor er ger werd voorkomen. De man bleek slecht en de vrouw goed bekend te staan al noemde een psychiatrisch rap port haar debiel. Uitspraak over 14 dagen. Reconstructie Schouwen-Duiveland in verschillende gemeenten De witte pokken in 's-Gravenhage 22 patiënten opgenomen De geneeskundige hoofdinspecteur van de Volksgezondheid deelt het volgende mede: „Aangezien eon geval van witta pokken is geconstateerd bij een bezoe ker van een patiënt, liggende op de chirrtigiscbe afdeling van het zieken huis Ziudwal te 's-Gravenhage, kunnen wij aannemen, dat er kans bestaat, dat andere stadgenoten c-ok geïnfecteerd zijn. Na rijp beraad heeft do genccs- telijko Geneeskundige en Gezondheids- kundige hoofdinspectie, aan de Gemoen- dienst verzocht, de gelegenheid open te stellen voor een herenting van do be volking. De plaatsen, waar men zich kan melden, worden door de Gemeen telijke Geneeskundige en Gezondheids dienst bekend gemaakt. Het personeel van het ziekenhuis Zuidwal zal voorlopig do inrichting niet mogen verlaten. Voor de eerste maal in do ge schiedenis heeft dc bevolking van do Unie van Zuid-Afrika hot aantal van 13 uiilliocn overschreden. Volgens do laatsto statistische gegevens bedroeg het inwonertal 13.150.000, dat was 250.000 meer dan het vorige jaar. Het aantal blanken bedraagt thans 2.750.000 naturellen 8.840.000, kleurlingen 1.170 duizend en Aziaten 388.000. Reeds vóór de ramp was er een ernstig tekort aan verenigingsge bouwen op ons eiland en voorzover zij aanwezig waren, voldeden zij, be houdens enkele gunstige uitzonde ringen, niet aan de te stellen eisen. De reconstructiecommissie is dan ook van mening, dat er by de wederop- bouwplannen rekening mede dient te worden gehouden, dat er in iedere plaats van enige betekenis één ge projecteerd zal worden. Gezien de belangstelling van de jeugd voor de sport, zou het voor de hand liggen één of meerdere sportvelden rond het verenigingsgebouw te doen aanleg gen, waarmede dan tevens het pro bleem van de kleedruimte zou kun nen worden ondervangen. In eerste instantie is dit vraagstuk van zuiver sociologische aard. Zou het gebruik van een verenigingsge bouw uitsluitend beperkt blijven tot jeugd, dan vormt een wat excen trische ligging uiteraard geen be zwaar. Waar echter de functie van een zodanig gebouw in een breder vlak is gelegen, acht de commissie een dergelijke oplossing niet wense lijk. Een bezwaar vormt in dit op zicht de moeilijkheid bij deze be perkte opzet een goede 'exploitatie te verkrijgen. Bij haar beschouwingen heeft de commissie zich niet willen beperken tot de zuiver materiële en technische aspecten van behoorlijke ruimte en uitrusting voor het vergaderen en het verenigingsleven, maar zij heeft ook onder het oog gezien in hoeverre de mogelijkheid bestond binnen het geheel van de dorpsgemeenschap een diepere inhoud en een ruimere basis aan het verenigingsleven te geven. Nu door de ramp de reeds voordien bestaande afbraak van de dorpssa menleving in een meer acute phase is getreden, moet gezocht worden naar middelen om deze crisis te over winnen. Daartoe is nodig een be wuste en gezamenlijke aanpak van het maatschappelijke en culturele op bouwwerk. De stichting van een dorpshuis beveelt de commissie dan ook aan, waarvan de leiding ware toe te ver trouwen aan een zg. dorpscommissie. Aan de concrete verwezenlijking van deze plannen zal een diepgaand en geduldig sociaal onderzoek dienen vooraf te gaan. In plaatsen waar de ontwikkeling nog niet zover gevor derd is, ware een oprichting van nieuwe en verbetering van reeds be staande vergader- en verenigings ruimte aan te bevelen. Niet in alle plaatsen zal een der gelijk gebouw tot stand kunnen ko men in verband met de daaraan ver bonden financiële consequenties. Al leen dan is investering van belang rijke bedragen verantwoord te achten wanneer het vooruitzicht bestaat, dat op langere termijn exploitatie moge lijk zal zijn. Evenals in de rest van het land is er een groot gebrek aan leerkrachten t.a.v. de huishoudelijke en gezins voorlichting. Juist in verband met de hier gewijzigde omstandigheden is deze voorlichting van het grootste belang te achten. Over het financiële gedeelte is intussen contact opge nomen met het Nationaal Rampen fonds. Ook verdient het volgens de commissie overweging, op het eiland een Volkscredietbank te stichten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1