DE ZIERIKZEESCHE COURANT De lawineramp in Oostenrijk De komende Vier-Mogendheden-Conferentie Marinevliegtuigen maakten een noodlanding Nederland vooraan in het West-Europese wegtransport ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Pr|js per 3 maanden b|j vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Ver schijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag, Zaterdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN VRIJDAG 15 JANUARI 1954 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Poslbui nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ocfamon Lange Nobelstraat A 171 Zierikyte No. 17470 - 110e Jaargang HefschroefvJiegtuigen brengen voedsel en medicijnen voor de slachtoffers Volgens uit Salzburg en Tyrol ont vangen berichten is de plotselinge dooi gevolgd door vorst. Het gevaar voor lawines is hierdoor kleiner ge worden. Het weer is in de provincie Vorarlberg echter nog niet aanzien lijk veranderd. Dit is het voornaam ste rampgebied. In Blons zijn ruim veertig personen gered, van wie ten minste 20 ernstig gewond zijn. Men gelooft, dat nog 42 mensen vermist worden. Er zijn on geveer twintig lijken geborgen. Een Zwitsers hefschroefvliegtuig is bezig met het in veiligheid bren gen van ernstig gewonden uit het „rampdal" van Walsertal en het aan voeren van voedsel, dekens en medi cijnen. Op verscheidene punten had men in de sneeuw van de lucht uit waarneembare letters getekend; ge vraagd werd om dekens en medi cijnen. Er is nog een Zwitsers hefschroef vliegtuig in actie gegaan. Ameri kaanse parachutisten zijn naar de ge troffen gebieden vertrokken. Een reuzenhefschroefvliegtuig van het type dat in Korea voor het vervoer van gewonden uit de gevechtslinies wordt gebruikt, is reeds door de Amerikanen naar Oostenrijk gezon den en er zullen er nog meer worden ingezet. Deze toestellen kunnen zes draagbare of negen lopende patiënten vervoeren. Bulldozers maken de wegen sneeuwvrij In het gebied van Wassertal in Vorarlberg is de balans op het ogen blik: 11 doden, 66 vermisten en 20 ernstig gewonden. In de provincie Salzburg zijn 400 Amerikaanse mi litairen met bulldozers aan het werk om de wegen begaanbaar te maken. Naar verluidt zullen zij trachten met dynamiet door grote sneeuwmassa's heen te komen. Uitzonderingstoestand in Egypte afgekondigd Generaal Naguib heeft de uitzonde ringstoestand afgekondigd in zijn hoe danigheid van militair gouverneur-ge neraal van Egypte. Nog steeds worden arrestaties verricht. Politiemannen met stalen helmen be waken alle moskeeën in Cairo en de provincies en patrouilleren in de hoofd straten. Gewapende militairen bewa ken regeringsgebouwen en belangrijke punten in de Egyptische hoofdstad. Een lid van de Revoluticnnaire Raad heeft verklaard, dat de politie van de Mohammedaanse Broederschap de laatste tijd een „opstand tegen het be wind" is geweest. De storm in het Noordoostelijke deel van de Verenigde Staten, die 76 doden heeft geëist, is thans afgeno men. Sneeuw, regen en hagel viel in Californië, dat door een aardbeving getroffen werd. Bij de aardbeving waren geen persoonlijke ongelukken. In geheel West-Oostenrijk wordt de toestand „zeer ernstig" genoemd. Het verkeer is door de sneeuwstor- tingen geheel gestremd. Vele getrof fen dorpen hebben geen licht en water en zijn moeilijk te bereiken. Door de dooi, die naar verwacht wordt zal aanhouden, is het gevaar voor lawines groot. Woensdagavond werden 85 doden geteld. De Oosten rijkse pers spreekt van de grootste lawineramp sinds mensenheugenis. De Brennerpas, die Italië met Oos tenrijk verbindt, is weer vrijgemaakt voor het spoor- en wegverkeer. Vijf sinds veertien dagen door de sneeuw geïsoleerde dorpjes in de Abruzzen zijn Woensdag door reddingsploegen met medicamenten bereikt. Internationale Bank voor atoomkracht Besprekingen in vriendschappelijke geest „De vriendschappelijke geest waar de Amerikaans-Russische atoombe sprekingen thans te Washington wor den gevoerd, is bemoedigend", ver klaarde president Eisenhower, in ant woord op vragen of er aanwijzingen bestonden dat de Sowjet-Unie de in leidende besprekingen over het voor stel van de president voor het in stellen van een internationale „bank" voor de atoomkracht in goed ver trouwen voert. Eisenhower wilde geen nadere toe lichting geven op hetgeen minister Foster Dulles heeft gezegd over de nieuwe Amerikaanse plannen op lange termijn. „Wat hij gezegd heeft was duidelijk genoeg", meende de president. Hij wees er op dat naarmate een bom of een ander projectiel een ver woestender uitwerking heeft, het ele ment van verrassing bij het plotse ling beginnen van een oorlog groter wordt. „Pearl Harbour" was voor ons een nederlaag door het element der ver rassing. Bij het begin van een derde wereldoorlog zou de uitwerking van een onverhoedse aanval vele malen groter zijn. Het enige, wat een even tuele aanvaller hiervan kan weer houden, is de wetenschap dat hij in dat geval op uiterst krachtige ver geldingsmaatregelen kan rekenen", aldus Eisenhower. Rode Kruis biedt Oostenrijk hulp aan Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis heeft in een tele gram van deelneming het Oosten rijkse Rode Kruis aangeboden zo nodig hulp te willen verlenen aan de slachtoffers van de lawines. Voor de kinderen in de getroffen gebieden zijn als blijken van medeleven 200 pakketten met speelgoed en derge lijke van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis verzonden. Oder-Neisse-grenzen niet op het tapijt In leidende politieke kringen in Bonn wint de overtuiging veld, dat het in Duitslands belang zou z|jn, in dien de kwestie van de Oostelijke Duitse grenzen op de aanstaande Berl|jnse conferentie, niet op de voor grond zou worden geschoven. Professor Oberiaender, minister voor vluchtelingenzaken, die zelf uit de van Duitsland afgesneden gebie den komt, verklaarde Woensdag, dat de behandeling van dit probleem, in dien enigszins mogelijk, in het hui dige stadium moest worden voor komen. Het was van Westduits stand punt bezien volgens de minister be ter, indien de grote mogendheden zich vooreerst bepaalden tot de vraagstukken die zouden rijzen bij vereniging van de bondsrepubliek met de Duitse democratische repu bliek. Zouden zij het zo moeilijke vraag stuk van de Oder-Neissegrens in deze besprekingen betrekken, dan zou dat bet vinden van een oplossing ten zeerste bemoeilijken. Oberiaender vertegenwoordigt de vluchtelingen- partij, die uiteraard tot dusverre de sterkste drang heeft uitgeoefend op terugkeer van Duitsers naar de thans door Polen beheerste gebieden. Ook deze partij heeft zich aange sloten bij het in de laatste maanden door de andere regeringspartijen ver kondigde standpunt, dat in het hui dige stadium het Oostelijke grens probleem vooreerst zou moeten die nen worden terzijde gesteld. Het cen trale verbond van verdreven Duitsers heeft zich in dezelfde geest uitge sproken. Naar de mening van dit verbond mag de oplossing van het Oder-Neisseprobleem „met of zonder geweld", op dit ogenblik van Duitse kant niet aan de orde worden ge steld. Een dergelijke discussie zou in dit stadium volgens de organisatie der verdrevenen slechts kunnen lei den tot een doorbreken van het tot nog toe eensgezinde Duitse standpunt en tot het veld winnen van een pro paganda voor afstand van deze ge bieden. Uraniumvondsten in de Elzas? Luidens een bericht in de „Saar- brücker Zeitung" is in de Elzas ura nium ontdekt. Het Franse commissariaat voor atoomenergie heeft, na de ontdekking van uranium in het Zwarte Woud (aan de andere zijde van de Rijn) proefboringen laten verrichten in de Elzas, welke boven verwachting ge slaagd zouden zijn geweest, aldus dit bericht. Er zou zijn geboord tot op een diepte van 100 meter. Men acht het mogelijk, zo voegt het blad hieraan toe, dat als gevolg van de vondsten het zwaartepunt van de Franse uraniumwining naar de Elzas zal worden verplaatst. De geheimen van de zon onderzocht Een ongeveer 60 meter lange ballon zal met een 18 meter lange telescoop en een camera boven de aardse atmosfeer uitstijgen, in een poging om nieuwe gegevens omtrent de zon te verkijgen. De ballon zal in Mei worden opgelaten door een groepje geleerden onder leiding van Prof. C. F. Powell, een Nobelprijs-win naar, van de Natuurkundige afdeling van de Universiteit van Bristol. De geleerden hopen dat de ballon zal opstijgen tot een hoogte van 21 of 23 km. Op een hoogte van 21 km zal de telescoop automatisch worden ingesteld, waarna de camera honder den foto's zal maken. Aangezien dit een volkomen nieuw experiment is, is de voornaamste vraag of de ballon de apparatuur op de vereiste hoogte zal brengen. In dien de ballon werkelijk boven de atmosfeer komt, hoopt men heldere opnamen te verkijgen van de corona, de gasring om de zon. Wegenwachters krijgen valhelmen In verscheidene Europese landen geniet de kwestie „valhelmen voor motorrijders" de laatste tijd veel be langstelling. In België en Frankrijk worden valhelmen door de meerder heid der motorrijders gedragen. De A.N.W.B. is tot de overtuiging gekomen, dat het dragen van val helmen voor motorrijders uitermate aanbevelenswaard is. Het feit, dat de valhelmfabrikanten de laatste tijd met nieuwe en aantrekkelijke mo dellen in een moderne uitvoering voor de dag zijn gekomen, kan ertoe bijdragen de bestaande weerstanden tegen dit middel van bescherming te overwinnen. Inmiddels is de A.N.W.B. er thans toe overgegaan al zijn wegenwach ters met valhelmen van een speciaal type uit te rusten. De Bond heeft deze beveiligingsmaatregel getroffen met volledige instemming van alle man schappen van het corps. Met het oog op de zichtbaarheid zijn de W.W.- valhelmen in een witte kleur uitge voerd. De lawines in Midden-Europa, speciaal in Italië, Oostenrijk en Zwitserland hebben tal van slachtoffers geëist. Militairen en burgers trokken er op uit om hulp te verlenen in afgesloten en verspreid liggende woningen, die onder een sneeuwpak waren bedolven. Het spoorwegverkeer werd ont wricht. Bovenstaande foto geeft een beeld van het opruimingswerk aan de ingang van een spoorwegtunnel b|j Zermatt. Een toestel vloog tegen duintop Twee Firefly's van de Marine- Luchtvaartdienst waren Woens dagmiddag omstreeks vier uur wegens benzinegebrek gedwon gen een noodlanding te maken, waarbij één vliegtuig verloren ging en de piloot ervan zwaar werd gewond. De vlieguigen waren afkomstig van de „Karei Doorman", die op de Noord zee vaart en op weg naar het marine vliegkamp Valkenburg. De piloot van het ene vliegtuig trachtte zijn ma chine in de duinen nabij de Corodex- fabriek aan de Noorderduinweg te Zandvoort aan de grond te zetten. Het toestel kwam laag aangevlogen van de landzijde in de richting van het circuit van Zandvoort. De piloot slaagde er echter niet in een vrij hoge duintop te ontwijken en de Firefly boorde zich tussen de dennen en brak in twee stukken. De brandweer en politie, die spoe dig ter plaatse waren, troffen de pi loot zwaar gewond naast het toestel Onderzoek naar olie» bevuiling der zee De eerste fase van het grootscheep se plan van de National Oceano- gr^phic Council, om de olie-bevuiling van Groot-Brittannie's stranden te onderzoeken, zal beginnen met het uitwerpen van tweeduizend plastic enveloppen in de Atlantische Oceaan. De bedoeling van het plan is om te ontdekken met welke snelheid en in welke richting de stromingen van de oceaanverlopen, die de olievelden met zich meevoeren. Indien de weersomstandigheden zulks toelaten, zullen vliegtuigen van het kustcommando van de Royal Air Force op 20 Januari opstijgen om de enveloppen uit te gooien. Deze vluch- en strekken zich ruwweg in een halve cirkel van het centrum van de Golf van Biscaye uit tot halverwege tus sen het Noorden van Schotland en IJsland. De totale lengte van de route bedraagt ongeveer 3.000 km en per afgelegde mijl zal een enveloppe in zee worden geworpen. Iedere en veloppe bevat een briefkaart waarop een eenvoudige vragenlijst is afge drukt. De vinders van deze envelop pen worden verzocht de kaart naar het Instituut voor Oceanographie op te zenden, die voor iedere ontvangen kaart 2 sh. 6 p. zal uitkeren. aan. Hij was uit de cockpit geslin gerd. Geneesheren constateerden een schedelbasisfractuur, een verbrijzelde linkervoet en een waarschijnlijke wervelfractuur. Het slachtoffer is vervoerd naar de Mariastichting in Haarlem. De piloot van het andere toestel maakte een geslaagde noodlanding langs de Kruisweg Haarlem-Aals- meer bij het stoomgemaal Cruquius. Hij kwam er goed af en het toestel werd licht beschadigd. De oorzaak van de noodlandingen is, naar men volgens de tot dusverre beschikbare gegevens aanneemt, ben zinegebrek, tengevolge van de plot seling slechter geworden weersom standigheden. Twee Firefly-machines, die met de bovengenoemde een groep van vier hadden gevormd, zijn naar Schiphol uitgeweken en daar geland. O O W|j weten dikwijls niet wat w(j kunnen, maar de beproeving O brengt aan de dag wat w|j z|jn. O Hel K. N. M. I. voorspel! tot Vrijdagavond: Toenemende bewolking Aanvankelijk opklaringen, daarna toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen of motregen; matige tot krachtige Zuidwestelijke wind;, iets hogere middagtempera- turen. 16 Jan. Zon op 8.41, onder 16.59. Maan op 14.01, onder 6.50. Volle maan: 19 Januari te 3.37 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 Jan. 0.31 v.m. 13.02 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 Jan. 0.06 v.m. 12.36 n.m. Doodtij: 29 Januari. Springtij: 21 Januari. Maansverduistering op 18 Januari In de nacht van Maandag op Dins dag (18-19 Januari) zal de maan to taal worden verduisterd. Een half uur lang, van 3.17 uur tot 3.47 uur, zal de maanschijf geheel donker zijn; van 1.50 uur tot 3.17 uur zal men haar geleidelijk aan zien bedekken door de schaduw van de aarde en van 3.47 uur tot 4.14 uur kruipt zij weer lang zaam uit die schaduw te voorschijn. Federatie van Textiel- Grossiersbonden Een milliard zes honderd millioen gulden wordt er jaarlijks in Neder land aan textiel besteed. Dit fantas tische cijfer vertegenwoordigt een be drag van plm. f 700,die per gezin per jaar op het gemiddelde huishoud- houdboekje voorkomen. Doch voor dat deze bedragen uitgegeven wor den, is er het een en ander geschied om de waren aan de man te brengen. Zoals ieder jaar zal ook in 1954 de Federatieve Textiel Grossiers Beurs van 25 tot en met 29 Januari a.s. in het RAI-gebouw te Amsterdam gehouden worden. Zij is een belang rijk contactpunt in de keten van ac ties, welke er allen op gericht zijn ieder jaar weer de nieuwe textiel aan het publiek te presenteren. De textieldetailhandel en het -am bacht vinden hier een indrukwek kende collectie, waaruit zij een keuze kunnen maken voor hun klanten. België, West-Duitsland en Frankrijk de belangrijkste landen voor wegvervoer Nederland verricht ruim de helft van het internationale wegtransport in West-Europa. Ongeveer duizend vrachtwagens met ruim tweeduizend man personeel zullen binnen enige maanden honderd millioen gulden aan vrachtsommen sedert begin 1947 hebben binnengebracht. In 1953 werd ruim 15 millioen aan vracht besomd. Het Nederlandse internationale goe derenvervoer over de weg deed in 1953 tussen de 160.000 en 170.000 rit ten of ongeveer 20 meer dan in 1952. In het sinds 1947 verdrievou digde internationale vrachtvervoer over de weg wordt thans jaarlijks meer dan 20 millioen kilometer af gelegd. Deze cijfers noemde de heer K. C. A. «Colette, directeur van de Neder landse Internationale Wegvervoers- Organisatie (N.I.W.O.), tijdens een lezing voorde Haagse afdeling van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel. De N.I.W.O. heeft als stichting een groot deel van de uitvoeringsregelin gen voor het Nederlandse inernatio- nale goederenveiwoer in handen ge kregen en onderhoudt mede de rela ties 'met buitenlandse instanties om dit vervoer zo soepel mogelijk te doen verlopen. België, West-Duitsland en Frank rijk zijn voor het Nederlandse weg vervoer over de grenzen de belang rijkste landen. De Belgische belem meringen per product en provincie behoren thans tot het verleden. Op een algemene machtiging kan men overal in België rijden. Frankrijk heeft thans toegestaan, dat Neder landse vrachtauto's voor grensover schrijdend verkeer tot ongeveer aan de Seine en Parijs komen. Het vracht autoverkeer op W.-Duitsland neemt gestadig toe. De heer Colette betreurde het dat van ritten van Nederlandse vervoer ders in België en West-Duitsland nog steeds belasting wordt geheven. Die bedraagt in België 4.5 van de vrachtsom. Buitendien zijn de motor brandstoffen buiten Nederland duur en bovën bepaalde hoeveelheden wordt soms zelfs invoerrecht gehe ven. Gelukkig wordt de samenwer king met buitenlandse instanties steeds beter en soepeler. Hiertoe hebben de* ondernemers en chauf feurs met hun harde, betrouwbare werk, hun ondernemingsgeest, durf en doorzettingsvermogen, zeer veel bijgedragen. Het doorgaans goede op treden der chauffeurs heeft aan de grenzen veel goodwill.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1