Het bouwplan 1954 en herstel of wederopbouw boerderijen Verkoudheid Vraag Vooral De Cirkelgang 250 h.a. cultuurgrond ging verloren Verbetering der structuur door aanwending van gips Voor een bespreking met de getrof fenen uit de gemeenten Duivendüke,' Eikerzee, Ellemeet, Noordwelle, Se- rooskerke en Renesse, werd in de laatste gemeente een vergadering be legd in het „Wapen van Zeeland", waar Dr Ir C. W. C. van Beekom het Bouwplan 1954 uitvoerig besprak en de heer M. Murre een causerie hield over het herstel dan wel wederop bouw boerderijen. Na ingeleid te zijn door de voor zitter der plaatselijke afdeling der Z.L.M., de heer K. Steur, gaf deze eerst het woord aan Ir van Beekom, die stipuleerde dat men er in Schou wen erger aan toe is dan na de inun datie na de wereldoorlog 1940-1945, vooral wat de verliezen aan gronden geschat op 250 ha en gebouwen betreft. Toch meende spr. enige licht punten te kunnen aanwijzen. Na de oorlog had men niet de beschikking over voldoende vakkundige arbeids krachten en machines, 's Lands fi nanciën waren uitgeput, terwijl we er nu wat dat betreft er beter voor staan. Voorts kan men nu gebruik maken van de in Walcheren opge dane ervaring. Het herstel behoeft daarom naar sprekers mening niet langer te duren dan na de wereld oorlog. Goede afwatering cis Wat dient men nu het eerst aan te pakken? Daar waar de sloten zijn volgeslibd, dient men voor goede toe stroming van het polderwater te zor gen, daar anders de ontzilting der gronden wordt tegengehouden. Wach ten op de herverkaveling is onge wenst, daar men deze werkzaamhe den 1 2 jaar ten achter is. Het hoge zoutgehalte verdwijnt vrij spoedig als er voldoende regen valt en de ontwatering van de polder en de daarin gelegen percelen goed is. Ver wacht mag worden dat het meeste zout, daar waar de ontwatering goed is, door de -winterregens zal worden uitgespoeld. Een stijging is evenwel mogelijk door geringe neerslag en warmte in de zomer. Ernstiger schade wordt toegebracht door de invloed van het zout op de structuur van de landerijen. Het ver schijnsel is des te ernstiger naarmate de grond zwaarder is en meer zout bevat. De verslechtering van de structuur der kleigronden kan wor den tegengegaan door de grond rust te gunnen en tevens rijkelijk van gips te voorzien, welk materiaal gratis door de Rijksdienst voor Landbouw- herstel wordt verstrekt. Alleen als de grond droog is, mag ze worden be werkt, want zoute grond droogt lang zaam. Wie zijn grond wil bewerken moet vroeg beginnen, om half Octo ber klaar te zijn. Zware grond dient het eerst met de ploeg kennis te maken. Gips bespoedigt ontzilting Voor het herstel van de grond zijn drie factoren van belang: le het gips moet goed en op tijd worden aan gebracht; 2e de van nature in de grond voorkomende kalk; 3e de wer king van de plantenwortels en bo demorganismen. De grond dient de eerste jaren on diep bewerkt te worden, niet dieper dan 10 cm. Ieder jaar kan de bouw- voor iets dieper worden. Komt men in het najaar niet op tijd klaar met de grondbewerking, ga dan niet knoeien in de natte grond. Op zware kleigrond zal het gips de verslem- ping niet geheel kunnen tegengaan. Door natte bewerking wordt de schade door verslemping erger en duurt de verbetering langer. Beter kan men dan de grondbewerking uit stellen tot het voorjaar, wanneer de gronc^ droog is. Wie zich aan deze genoemde wen ken houdt, zal ondervinden dat de bewerkig van zoute gronden niet een voudig is, maar het opvolgen dier wenken is echter voorwaarde de grond zo snel mogelijk in de oude toestand terug te brengen. Inzaai van gerst, waar dit mogelijk is, ver dient aanbeveling. Al komt het pro duct niet op, het komt toch de struc tuur der gronden ten goede. Na de heer van Beekom hield de heer Murre een causerie over het herstel en de wederopbouw der boer derijen, waarbij vooral de aandacht zal moeten worden geschonken aan de meestal primitieve verlichting en ac- comodatie der veestallen. Gezamen lijke aanbesteding zal de bouw be spoedigen en het bouwtoezicht ver eenvoudigen. Eén excursie wordt voorbereid naar Zuid-Beveland en Walcheren, teneinde daar gevestigde boerenbedrijven te bezichtigen. Ingezonden mededeling van neus. keel of borst, snuift en wrijft U weg met De vluchtelingen in Duitsland Tot dusver zijn uit Duitse middelen meer dan 23 milliard mark besteed aan de 8.3 millioen ontheemden en 2 millioen vluchtelingen uit Oost- Duitsland, die eind 1953 in de West- duitse bondsrepubliek waren. 59.000 vluchtelingen hebben zich door deze hulp weer als zelfstandige handswerklieden kunnen vestigen. Er zijn 7.000 kleine en middelgrote in dustrieën gevestigd. 40.000 boeren en 44.000 neringdoenden verkregen weer een zelfstandig bestaan. Negentig procent van de beoefenaars van vrije beroepen konden weer aan het werk. De bromfiets wordt veiliger Bromfietsbond richt adres tot Eerste Kamer De Nederlandse Brom fietsen bond heeft zich in een adres tot de Eerste Ka mer gewend, waarin o.m. betoogd wordt, dat het bromfietsvraagstuk be zig is zich voor een groot deel zelf op te lossen. De berijders raken met de bromfietsen vertrouwd, evenals do andere weggebruikers. Bovendien heeft, dank zij hot achterwege blijven van do verplichting tot rijbewijzen, ken tekenen, maximum snelheid enz., de bromfiets zich do laatste tijd ontwik keld tot een veel betrouwbaarder ver voermiddel dan het oorspronkelijke rij wiel met hulpmotor. Uit de statistie ken blijkt, dat hot ongevallenpcrcen!- tago der bromfietsen de laatste tijd sterk dalende is. A.N.W.B. heeft ruim 270.000 leden De Kon. Nod. Toeristenbond A.N. W.B. deelt mede dat in 1953 het aantal leden van 257.327 tot 270.855 is ge stegen. Het aantal Wegenwachtledcn onderging in dezelfde periode een uit breiding van 119.593 tot 131.192. In 1953 "werden op de A.N.W.B.- kantoren 209.418 grensdocumenten af gegeven tegen 162.615 in 1952. De gestegen reislust van het publiek weerspiegelt zich nog in andere cijfers, aldus de Bond. In 1953 verschafte de Bond zijn leden 117.848 buitenlandse reisinlichtirtgen en 61.292 rcisinlichtin- tingen voor het binnenland. Deze cij fers waren in 1952 resp. 108.314 en 52.77:1'. Het aantal afgegeven of verlengde .kampeerdocumenten bedroeg in 1952: 138.632; in 1953: 151.639. Do Wegen wacht tenslotte hielp in 1953 in to taal 83.417 leden die met pech langs de weg stonden. Gunstig verloop van ontzilting zoute gronden Regenval in Augustus deed zoutgehalte dalen De zomer van 1953 is ongekend gunstig geweest voor de ontzilting van de zoute landbouwgronden. In het Zeeuws Landbouwblad wordt hieraan een uitvoerige beschouwipg gewijd door Ir C. van den Berg te Goes, die op grond van genomen proeven in verschillende delen van Zeeland ,tot de conclusie is gekomen dat de grootste daling van de zout- cijfers van de geïnundeerde gronden is opgetreden in de maanden Augus tus en September. Dit wordt veroor zaakt door de grote regenval die vooral de Augustusmaand kenmerkte. De droge herfstmaanden hebben in enkele gevallen de zoutcijfers weer doen stijgen, maar dit is van geringe betekenis. De ontzilting is plaatselijk erg ver schillend en deze verschillen hangen samen met de toestand van de grond. Hoe doorlaatbaarder de grond is, hoe beter over het algemeen de ontzilting. Ook een goede ontwatering bleek van groot belang te zijn. Op grond van tot dusver opgedane ervaringen leeft de verwachting, dat percelen die vlak na de inundatie in de bouwvoor een zoutcijfer van 10 hadden, bij normale regenval ten tijde van de zaai nog een zoutcijfer van 1 a 1% zullen hebben. Voorwaarde is dan echter dat het goed ontwaterde percelen zijn met doorlatende grond. Zoutcijfers van 10 tot 15 kunnen onder dezelfde voor waarden dalen tot 1 2, terwijl zout cijfers boven 15 het nog kunnen brengen tot 2 4. Voor de grondbewerkingen, het strooien van gips en het herstel van de dijken in het rampgebied, was het afgelopen najaar buitengewoon gun stig. Algemeen leefde de verwachting dat het echter slecht gesteld zou zijn met de ontzilting. Thans blijkt dat de toestand niet ongunstig is, dank zij de natte zomer. Ingezonden mededeling EooJ dat zuurbranden op Uw maag. Neem een of twee Rennies als er van Uw maal eens iets „verkeerd ge vallen" is. Rennies blussen dat zuur branden dadelijk. Een smakelijk mid del, onfeilbaar in zijn werking en onopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt één voor één. Stad en Provincie ZIERIKZEE Herstel verkeersverbinding Zierikzee—Brouwershaven Vooral in automobilistenkringen wordt met verlangen uitgezien naar het gereedkomen van de oude ver keersverbinding Zierikzee-Brouwers- haven via Schuddebeux-s. Het ge deelte van de weg dat voor rekening van de Provincie wordt hersteld, is, volgens mededeling van de Prov. Waterstaat, zo goed als klaar. Het wachten is nu op het gereedmaken van de opritten aan het einde van de zgn. Vijfminutenweg. Dit object is een aangelegenheid van de Rijks waterstaat. Er wordt dx-uk aan ge- werkt. Bezoek Amsterdamse Gemeenteraad uitgesteld Het bezoek dat de gemeenteraad van Amsterdam op 12 en 13 Januari aan Schouwen-Duiveland zou hebben gebx-acht, is uitgesteld tot 22 en 23 Januax-i a.s. Zoals bekend heeft de hoofdstad na de watersnoodramp ons eiland geadopteerd. Minder bedrijvigheid in de haven De grote bedrijvigheid, die in 1953 in de haven heeft geheerst, begint langzamerhand af te nemen. In het afgelopen jaar kenmerkte de haven zich door een enorme drukte, die ver oorzaakt werd door de vele bij de dijkdichting betrokken vaartuigen van allerlei soort, waarvan een groot deel Zierikzee als ligplaats had ge kozen. Door zijn lange kaden, die kort voor 1 Februari geheel waren hersteld, leende de haven zich hier voor bij uitstek. Nu de dijken op het eiland gesloten zijn, is veel van het gebruikte materiaal weer naar de Zuiderzeewerken teruggebracht. Aan de allergrootste drukte in de haven is daardoor een einde gekomen. Niettemin gonst het er nog altijd van de motoren. Sinds enkele maan den worden hier namelijk millioenen kubieke meters grond aangevoer^, bestemd voor de versterking van de dijken op het eiland. Deze grond wordt per schip van Heerewaarden in de Betuwe naar Schouwen-Duive land getransporteerd. Met G.M.C.'s uit spelerijden De chauffeur J. K. uit Nieuwe Tonge parkeerde 19 December jl.f vóór hij zich naar zijn kosthuis be gaf, zijn wagen nabij de Zuidhaven poort. Kort daarop hoorde hij dat de motor weer begon te lopen en de auto voor- en achteruit tegen de poort x-eed. Uit het raam van zijn kamer riep hij de bestuurder toe, wat zulks te betekenen had. Uit de cabine kwam een onverstaanbaar geluid en uit de taal die werd geuit, conclu- deex-de hij dat de man achter het stuur dronken was. Direct snelde hij er op af, maar dat heeft de spele- rijder niet afgewacht. Toen K. bij de wagen kwam, was de vogel gevlogen. De accu van de auto was inmiddels geheel leeg. Op 21 December pax-keerde de chauffeur P. C. te Oosterhout na vol brachte dagtaak zijn G.M.C.-vracht- auto bij het Sas. De volgende morgen zocht hij zijn wagen weer op, maar.... die was spoorloos verdwenen. Latër op de dag werd deze aan de Toldijk onder de gemeente Nieuwerkerk aan getroffen. De vrachtauto bleek erg beschadigd, terwijl diverse gereed schappen uit de wagen waren ver dwenen. Op 8 Januari 's avonds zette de chauffeur P. U. P. uit Rotterdam zijn G.M.C.-auto neer in de Lange Nobel- straat. De volgende morgen zou hij weer achter het stuurrad gaan zitten, maar er was geen vrachtwagen te bekennen. Diezelfde dag werd echter de auto op de Beddewaerdse dijk aan getroffen, waarbij bleek dat de wa gen enige schade had opgelopen. Van al deze voorvallen werd bij de politie aangifte gedaan, die een on derzoek instelde. De grondwerker B. M. te Giethoorn werd aangehouden, die niet in het bezit bleek te zijn van een rijbewijs om dergelijke wagens te besturen. Hij bleek zich aan bo venstaande handelingen te hebben schuldig gemaakt, met uitzondering van het wegnemen van gereedschap. Zaterdagavond had hij tevens H. v. E. te Voorschoten mishandeld, door hem vuistslagen toe te dienen en een bloemenvaas als slagwapen te ge bruiken, waar vazen niet tegen kun nen. Al deze feiten bekende B. M., die nog vier maanden gevangenis straf te goed had, hem door de recht bank te Zwolle opgelegd. Daarheen is de man inmiddels overgebracht. Pompen en noodgemaal ver wijderen het overtollige water Bij het gemaal van de polder Schouwen aan Flaauwers-inlaag, zijn momenteel 10 pompaggregaten inge schakeld om het nog overtollige wa ter uit de polder te verwijderen. Een hulpgemaal pompt het water in de kleine boezem vóór het gemaal en door een noodgemaal wordt het bui tendijks geloosd. De natuurlijke wa terlopen worden ook thans weer in geschakeld. Bij Serooskerke staan vier pompen die het water uit de daar liggende geul wegmalen. Door het aanslaan van deze pompaggregaten zakt het polderwater behoorlijk. De geulen naar de waterlopen worden open ge maakt door een noodontwatexing, zo dat ook in het lage weidegebied, de Prunje, het peil steeds lager wordt. De brug aan de Provinciale weg bij Sex-ooskerke wordt weer berijdbaar gemaakt en de stroomgeul met zand gedicht, teneinde een vluggere ver binding te krijgen. RENESSE Hond beet 27 kippen dood Bij de landbouwer D. Janse wer den op de boerderij „Bies ter veld", verspreid over de gehele boerderij, 27 doodgebeten kippen aangetx-offen. Aan de sporen die wei-den achterge laten, wordt vermoed dat dit het werk van een hond is geweest. Hou ders van honden worden dan ook in hun eigen belang gewaarschuwd hun dieren niet los te laten lopen. De politie stelt een onderzoek in. Wilde konijnen lijden aan myxomatose Hoewel velen in onze streek reeds meenden dat de epidemie van de myxomatose achter de rug is, zijxi deze week in de duinen ook wilde konijnen gesignaleerd die aan deze onder de konijnen zoveel slachoffers makende ziekte leden. Geheel ver suft en met gezwollen koppen en ge deeltelijk of geheel blind, dwalen deze dieren nu door de duinen. Op verschillende plaatsen zijn reeds ka davers van konijnen gevonden die aan deze ziekte wax-en bezweken. Het ex-gste wordt thans gevreesd voor de wildstand in de duinen. Aan houders van tamme konijnen wordt aangera den hun dieren geen eten te verstrek ken van plaatsen waar zich ook wel eens wilde konijnen bevinden. Te vens dienen de hokken goed te wor den onderhouden. Nu de ziekte waar genomen is, is het vervoer van ko nijnen verboden. ELKERZEE Maandagavond te plm. 22.30 uur x-eed de heer A. G., geëvacueex-d te Renesse welke zich wat onzeker ach ter het stuur bevond van een per sonenauto, nabij het Baken van de dijk. De auto kwam met de wielen naar boven te liggen, tegen een stapel rijshout. De bestuurder bekwam geen letsel. De Rijkspolitie heeft een na der ondex-zoek ingesteld. Ingezonden mededeling Vi BROUWERSHAVEN Huishoudelijke voorlichting Maandagavond belegde de afdeling Brouwershaven der Plattelandsvrou wen een bijeenkomst in de Openbare lagere school, uitgaande van de Prov. Commissie voor Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande in Zeeland. Mej. Draaisma uit Goes hield op deze avond een'lezing over de bouw, her bouw en inrichting der woning. Spr. gaf een duidelijke toelichting aan de hand van een plattegrond van een boerderij, hoe men de kamers en de keuken het beste kan inrichten, opdat de bouw der nieuwe woning zeer practisch zal zijn en niet, zoals men vooi'heen zag, met uitbouwsels e.d. Het is wel aan te bevelen een archi tect te raadplegen, maar in ieder ge val moet men z'n eigen wensen ook kenbaar maken, opdat de inrichting zo geriefelijk mogelijk is. Een was gelegenheid binnenshuis noemde mej. Draaisma zeer aanbevelenswaardig, opdat een huisvrouw niet dagelijks, zoals de statistieken uitwijzen, 1 2 km per dag afleggen door haar huis. Met het oog op de kinderen is de bouw van twee aaneengesloten ka mers zeer aan te bevelen. De keuken moet zeer licht en ruim zijn, opdat deze goed te ondex-houden is. Met belangstelling volgden de da mes een aantal lichtbeelden over zeer moderne keukens in Nederland en Amerika, waarna deze leerzame voor lichtingsavond door mej. Draaisma werd gesloten. Bestrating vordert goed De bestrating in deze gemeente, welke door de overstx-oming veel te lijden heeft gehad, is krachtig ter hand genomen. Dezer dagen kwaxxi het Kerkslop, dat plm. drie meter door de krachtige stroom was uitge- schuurd, klaar. Ook de Nieuwstraat, welke altijd zeer slecht lag, is ge heel vernieuwd, wat voor vele be- woners een grote verbetering bete kent. Het verkeer gaat momenteel weer steeds meer de vroegere ver keersweg nemen, nl. van de Schouwse dijk door de Noordstx'aat. Dit bete kent dat de gevaarlijke smalle weg over het havenhoofd vermeden kan worden en ook de kleine en scherpe bocht Baanslop-Nieuwstraat. Hopen- lijk wordt het slechte stuk aan het eind der Noordstraat spoedig verbe terd, opdat de verkeex-sperikelen in deze gemeente spoedig tot het ver leden zullen behoren. DREISCHOR Cursus Vlasbewerking Vrijdag 15 Januari a.s. zal in de O.L. school de cursus Theorie Vlasbewerking, welke door de storm ramp werd onderbroken, weer wor den hervat. Deze cursus wordt na mens de Stichting Vakonderwijs voor Vlasbewerkei's gegeven door de heer Gvamsberghe te Standaardbuiten. Op 9 Januari jl. slaagde te Wie- ringermeer aan de Oostwaax-dhoeve, onze dorpsgenoot A. P. Kloet, voor het diploma Tractoren en Tractor- wex'ktuigen. OUWERKERK Ingezonden mededeling ZEVEH&EdGE* Voorbereidende opmetingen Er worden momenteel waterpas werkzaamheden uitgevoerd. De be doeling hiervan is na te gaan in hoe verre het terrein, dat opgemeten wox-dt, geschikt is of geschikt is e maken voor eventuele woningbouw. BRUINISSE De havenbeweging in de gemeente haven alhier stond in 1953 in sterke mate in het teken van de ramp en ex- was weinig uitvoer en zeer veel aan voer. In Januari 1953 werd nog uit gevoerd 310540 kg aardappelen en 74 ton vlas. Aangevoerd werd toen 109700 kg pulp en 110 zak gedx-oogde pulp. Voorts werd aangevoex-d: 628500 stenen (bouwsteen en straatklinkers), grond 7.649.193 kg, hoogovenslakken 3.794.904 kg, gx-int 2.022.627 kg, zand 792 ton, kolen 359 ton, gips 2.817.529 kg, pakken turf 1910 stuks, beton blokken 2430 stuks, draineerbuizen 439 stuks. Er wex-den 14 draglines ge lost en 71 stuks haspels met telefoon kabels. Het aantal inkomende en uit gaande schepen was 789 stuks. ANNA JACOBAPOLDER Brand in autobus In een autobus van de Fa Max-ij- nisse uit Breda brak bi-and uit, welke met een blusapparaat spoedig was gedoofd. Het was een bus voor gx-oepsvex-voer. Ze stond te'wachten op werkvolk uit Schouwen-Duive land. Auto op slik Een pex-sonenauto, die kwam aan gereden uit de richting Steenbergen, reed regelx-echt op de slikken van het Zijpe te Anna Jacobapolder. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Met een tractor werd de auto weer op de weg gebracht. FEUILLETON 45 door MAARTJE ZELDENRIJK „Goed, ik zal wel oppassen", zei Wim. „Maar laten we nu eens even open kaart spelen met elkaar. Ik ben een doodgewone schildex-sknecht met het enige vooruitzicht, dat ik over enkele jaren misschien een klein baasje wordt. Dan is het nog hard werken en een betrekkelijk kleine verdienste, want ik maak me daar- omti-ent niets geen illusies. Laten we aannemen, dat we het eens zullen blijven. Dat kunnen we op het ogen blik nog niet zeggen, omdat we el kaar daarvoor te kort kennen. O, niet wat mij betreft, hoor, want als jij zoudt zeggen: ik wil met je tx-ouwen, dan zou ik dat best aandurven, want ik weet nu wel dat ik van je houdt. Ja meid, kijk me nu niet zo' aan, want dan kan.ik niet op m'n stoel blijven zitten. Dan moet ik je zoenen. Nee, stil maar, ik zal het niet doen. Nou, dan ga ik naar je vader en zeg: Blauwboer, Jannie en ik houden van elkaar en willen tx-ouwen. Wat zal je vader dan zeggen?" Het meisje dacht een poosje na. „Tja", antwoordde ze ten leste, „dat weet ik ook niet." „Maar ik wel. Het antwoord zal dan wel luiden: schilder, mijn doch ter ti'ouwt met een boerenzoon. En dan kan Wim Spaans zijn biezen pakken, om nooit meer op „Bouw- lust" tei-ug te komen en. Hoofdstuk 11. De oorlog was in Nederland al spoedig voorbij. Op die noodlottige Dinsdag na Pinkstex-en, waarop een deel van Rotterdam in enkele minu ten tijds werd verwoest, zag iedereen aankomen, dat deze te ongelijke strijd spoedig beslist zou zijn. In de Beem- ster zat men ook niet rustig meer, want het was reeds bekend, dat de Duitsers tot aan de Afsluitdijk ge naderd wax-en en het niet lang zou dux-en of ze zouden in Noox-d-Holland zijn. Bovendien was Den Helder des avonds gebombardeerd. De toestand was onhoudbaar. En het was, met honderdduizenden in den lande, een bedrukte familie Blauwboer, die 's avonds luisterde aan de radio, dat Nederland, met uit zondering van Zeeland, onvoorwaax"- delijk had gecapituleerd. Nederland had deze oorlog tegen een numeriek veel sterkere overweldiger, vex-loren. Een bange tijd lag in het verschiet. Een tijd van onzekerheid en ellende. Onze Koningin was naar Engeland, onze regering eveneens. We waren aan de genade van de Duitser-s over- gelevex-d. „Wat zal dat moeten worden", ver zuchtte de boerin. „Dat zal de toekomst uitmaken, vrouw", antwooi-dde de boer op ern stige, maar bedaarde toon. Oorlog of vx-edehet werk op de boerderij moet voortgang vinden. Het schilderwerk lag sinds Donderdag avond voor Pinksteren stil. Wim wei-kte, evenals zijn broer Aart, dap per mee op de boerderij en kreeg langzamerhand de smaak beet. Don derdags, na de capitulatie, kwam een der knechts, die bij de B.V.L. was, op „Bouwlust" terug, maar deelde te vens mede, dat Langereis, de andere knecht, niet meer kwam. Die bleef voorlopig op het gemeentehuis, had hij gezegd. Dat leek hem beter. „Ik heb dat wel zien aankomen", antwoordde Blauwboer rustig. „Hij was niet ui het goede boerenhout ge sneden." Maar Wim dacht opeens aan zijn broer; nu had Aart een kans om te kunnen blijven. Tenminste, als hij wilde. Aart had zich vol goede moed op het zware boerenwerk gewox-pen. Ook voor hem viel dat niet mee. Jaren lang niet gewerkt, had hij zachte handen gekregen. Nu zaten de bin nenkanten vol met blaren. Maar hij had wilskracht en bezat een gx-ote dosis koppigheid. Daax-om zette hij door, ondanks alles. Op die bewuste Donderdag was hij het varkenshok aan het uitmesten. Nel, die even naar de schuur ging om wat gex-eedschap te halen, zag hem bezig, terwijl hij een vol opgetaste kruiwagen naar de hoop reed en daar omkeerde. Opeens ontdekte zij z'n ontvelde handen. Ze gooide de schof fel, die ze gehaald had, neer en liep op hem toe. „Laat me je handen eens zien", be val ze kort en bondig, zoals ze altijd kort aangebonden was. „Och, dat betekent niets", ant woordde Aart koppig en wilde verder gaan. Maar Nel trok hem vastbera den aan de riem, die hij om zijn overall had en de jongen moest wel blijven staan. Ruw greep ze z'n han den en keek er in. „Moet je infectie krijgen met dat mestrijden?" mopperde ze. „Je kunt toch echt zien, dat je uit de stad komt. Kom mee, dan zal ik er wat op doen. En dat mestrijden laat je de eerste paar dagen maar; dat kan een ander wel doen." En of Aart wilde of niet, hij moest mee naar het achterhuis, waar Nel wat zalf op de wonden deed en er een stevig verband omwikkelde. „Zo, en nu ga je met mij mee het land in, wieden, dat is beter voor je handen." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2