Een geheel nieuw eiland zal oprijzen uit den baaierd van slijk en water DE ZIERIKZEESCHE COURANT BRITSE COMET NABIJ ELBA IN ZEE GESTORT ZIERIKZEESCHEWNIE1IWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prys per 3 maanden by vooruitbetaling f 3,30, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Ver schijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag, Zaterdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) t 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN DINSDAG 12 JANUARI 1954 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel, 309 No. 17468 - 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Poslbut nr. 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lekenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee. Vijf-en-dertig mensen verloren het leven Een Brits passagiersstraalvliegtuig van het type Comet, is Zondag, onge veer 25 km van Portoferrajo, de hoofdplaats van Elba, In de Middel landse Zee neergestort, met 29 pas sagiers en zes bemanningsleden aan boord. Volgens vertegenwoordigers van de „British Overseas Airways Corporation" (B.O.A.C.), de maat schappij waaraan het toestel behoort, was er Zondagavond geen hoop, dat er overlevenden zouden worden ge vonden. Het vliegtuig was op weg van Singapore naar Londen. Aan boord bevond zich o.a. de be kende Australische schrijver, Ches ter Wilmot, auteur van „Struggle for Europe" en voormalig oorlogscorres pondent van de B.B.C. De 42-jarige Wilmot had meegewerkt aan het tra ditionele kerstprogram van de B.B.C., die dit jaar het zwaartepunt van het wereldprogram had laten vallen op Australië, met het oog op het bezoek van het koninklijk paar aan dit we relddeel. Er bevonden zich tien kinderen onder de inzittenden. Men neemt aan, dat de meesten zich naar Enge land begaven na een bezoek aan hun ouders in het Oosten tijdens de kerst- vacantie. Er waren ook vrouwen aan boord. Tot Zondagavond waren vijftien lijken geborgen, voornamelijk door een Italiaanse vissersboot. Het zoe ken werd omstreeks acht uur Zon dagavond gestaakt. Een tiental vlieg tuigen, vissersschepen en Italiaanse marineschepen namen aan de op sporing deel. De verongelukte machine, die bij vliegtuigbestuurders bekend stond als „Yoke Peter", is het toestel, waar mee op 2 Mei 1952 de eerste geregelde dienst met straalvliegtuigen tus sen Londen en Zuid-Afrika werd geopend. Het stortte Zondagmorgen kort na elf uur neer. Het weer was prachtig. Politiefunctionarissen te Pi- ombino, een nabij het gebied van het ongeluk gelegen kustplaats, verklaar den, dat de machine in brand scheen te staan, toen zij in zee stortte. Men had eerste explosies gehoord. De Amerikaanse filmproducent, Victor Pahlen, is aan de ramp ont komen. Enige minuten voor het ver trek van het toestel uit Rome besloot hij niet mee te gaan. Een vliegtuig van de „Air India" heeft het verongelukte toestel het eerst waargenomen. Er is een onder zoek naar de ramp ingesteld. Cornets zijn uitgerust met vier De Havilland-motoren. Zij hebben in to taal als lijnvliegtuigen reeds onge veer negentien millioen km afgelegd. Dit is de vierde Comet die is neer gestort. Nieuwe Amerikaanse atoomproeven in het gebied van de Stille Oceaan De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat deze maand een begin zal worden gemaakt met het overbrengen van mensen en materieel naar de proef- terreinen van de commissie in het gebied van de Stille Oceaan, voor een nieuwe fase in een reeks proeven met wapens van alle categorieën. Deze proeven, zo wordt maken deel uit van het onderzoek voor de verbetering van wapens. Zij zullen worden geleid door een spe ciale strijdgroep onder generaal-ma- joor Percy Clarkson. Behalve de be trokken Amerikaanse functionarissen zullen er geen waarnemers worden toegelaten. Onmiddellijk is te Washington de veronderstelling geuit, dat het hier een waterstofontploffing zal betref fen. In Juli jl. werd gemeld, dat de commissie voor atoomenergie begon nen was met het op grote schaal pro duceren van materialen voor water stofbommen. Bij een van de proeven in de reeks, die in de herfst van het vorige jaar werd gedaan, ging het om een waterstofontploffing. 15 slachtoffers geborgen Reeds vóór het aanbreken van de dag zijn de vissersboten van Elba, die Zondagavond de lijken van 15 slachtoffers van het ongeluk met de Britse Cornet hadden geborgen, weer uitgevaren om de plaats van de ramp verder af te zoeken. Tot dusverre heeft men de stoffe lijke overschotten kunnen bergen van vier mannen, zes vrouwen, een meisje van omstreeks 19 jaar en vier kinde ren. Volgens de arts van Porto Azur- ro, de havenplaats op Zuid-Elba waar de lijken aan land zijn gebracht, moeten de slachtoffers reeds dood zijn geweest, voordat zij in het water terecht kwamen. Enige van de om gekomenen waren zwaar verminkt. De stoffelijke resten zijn naar het lijkenhuis van de kleine havenplaats vervoerd. Militair slachtoffer van verkeersongeval Een militair van het wapen der Koninklijke Marechaussee heeft het leven verloren bij een verkeersonge- cal op de Nunspeterweg tussen El- speet en Nunspeet. Een andere ma rechaussee liep lichte verwondingen op. In de jeep, waarmee het ongeluk gebeurde, zaten drie marechaussees uit het kamp Nunspeet, t.w, de be stuurder Corn, van der Hoek uit Apeldoorn, W. J. Rodenburg uit Utrecht en G. E. Kraai uit Nijkerk. Tengevolge van de gladheid van het wegdek verloor de bestuurder plot seling de macht over het stuur. De jeep kwam terecht in de berm, waar door de marechaussee K., die achter in de jeep zat, uit de wagen werd geslingerd. Tien minuten na het on geval is hij aan de bekomen verwon dingen overleden. Hij was gehuwd. De bestuurder, van der H., liep een hoofdwonde op. R. kwam met de schrik vrij. "Jfltok.J - - ♦>*- Verkiezingen in België nog voor Pasen Het Belgische blad „Le Soir" meent weten dat de verkiezingen nog'vóór Pasen gehouden zullen worden. Daar Pasen op 18 April valt, zouden de kiesgerechtigden de voorafgaande Zondag hun stem moeten uitbrengen, hetgeen een ontbinding der wetge vende kamers omstreeks Maart nood zakelijk zou maken. Sommige Katholieke bladen spelen echter met de gedachte dat de ho mogeen Katholieke regering zou wil len trachten aan te blijven tot de maand Mei, waarop de wettelijke re geringstermijn van vier jaar ten einde loopt. Sedert 1907 is het niet meer voorgekomen dat een clericale regering deze periode volledig het bewind in handen heeft gehouden. Het Amerikaanse radiostation te Wenen heeft bekend gemaakt, dat volgens het Duitse blad „Reichen- berger Zeitung", mevr. Hana Benesj, de weduwe van de voormalige Tsje- choslowaakse president, onlangs in een krankzinnigengesticht te Praag aan een hartaanval is overleden. In het stroomgebied van de Amazone en haar zijrivieren in Bra zilië heerst onrust, omdat het water peil tien centimeter per dag stijgt. De bevolking trof reeds maatregelen om weg te trekken. De oudste twee Nederlandse prinsessen hebben voor de eerste maal in hun leven deelgenomen aan een officiële skiwedstrijd. In de wedstrijd, die werd gehouden voor de gasten van Grindelwald, bezetten de prinsessen tezamen met mej. Trix Früh, die met hen samenwerkte, een zeer goede derde plaats. Prinses Beatrix als no. 10 aan de start. Scholier pleegde diefstallen De Officier van Justitie te 's Gra- venhage heeft tien maanden gevan genisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, onder toezichtstelling van het Leger des Heils en opname in een inrichting geëist tegen de scholier J. W. van Koten. Van K. was ten laste gelegd dat hij in het tijdvak September 1952- Juli 1953 zich bij herhaling schuldig had gemaakt aan diefstallen uit kleedhokjes van het zwembad „Te Werve". Op die manier had hij zich een f 150,f 200,toegeëigend. De raadsman wees er op, dat zijn cliënt sterk verminderd toerekenings vatbaar is. Hij vroeg een straf gelijk aan die van het voorarrest. Uit spraak 21 Januari a.s. OQOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOQO O 6 Iedere winnaar draagt Ut- o tekens. O 6 O O OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Het K. N. M. I. voorspelt tot Dinsdagavond: Aanhoudend zacht weer Zwaar bewolkt met aanvankelijk af en toe enige regen of motregen, later overwegend droog; krachtige tot ma tige Noordwestelijke wind; aanhou dend zacht weer. 13 Jan. Zon op 8.44, onder 16.54. Maan op 11.50, onder 3.03. 14 Jan. Zon op 8.43, onder 16.56. Maan op 12.22, onder 4.27. Volle maan: 19 Januari te 3.37 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 Jan. 9.05 v.m. 21.49 n.m. 14 Jan. 10.15 v.m. 23.08 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 Jan. 8.49 v.m. 21.24 n.m. 14 Jan. 10.00 v.m. 22.45 n.m. Springtij: 21 Januari. Doodtij: 13 en 29 Januari. De cabaretière Emmy Arbous Emilia Johanna Maria Henke - is in de nacht van Zondag op Maandag op 54-jarige leeftijd in haar woning te Amsterdam overleden. Zij speelde mee in het cabaret van Wim Sonne- veld, doch is als gevolg van haar ziekte reeds de vorige week niet op getreden. RECONSTRUCTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Muizeneter liep procesverbaal op Voor 400 sigaretten heeft dezer dagen een arbeider te Nijmegen een levende muis 'opgegeten in het schaftuur. Het was hier gedaan om een weddenschap: hij zou de muis opeten, die juist in de fa briek was gevangen. Hij verslond het diertje met huid en haar in tegenwoordigheid van een groot aantal mede-arbeiders. De directie had reeds haar stren- ste afkeuring uitgesproken over deze muizenverslinding. Thans is in opdracht van de Of ficier van Justitie bij de recht bank te Arnhem door de politie te Nijmegen proces verbaal tegen de betrokken arbeider opgemaakt wegens dierenmishandeling. Toen vrijwel onmiddellijk na de stormramp van 1 Februari 1953 werd aangevangen met het sluiten der door de vloed ontstane calamiteiten, teneinde het geïnundeerde deel van ons eiland droog te leggen, was dui delijk dat na die drooglegging niet volstaan zou kunnen worden met een volledig herstel van de oude toestand, doch dat tevens een grondige re constructie nodig zou zijn. In de eerste plaats werd gedacht aan een her verkaveling der landbouwgronden, maar daarnaast bleek het noodzakelijk dat een zodanig herstelplan zou moeten worden ontworpen, dat na uit voering daarvan Schouwen-Duiveland als een gezond onderdeel van Nederland zijn functies naar behoren zou kunnen vervullen. Volgens het Oostduitse pers bureau „A.D.N.", is het scheepvaart verkeer in Oost-Duitsland, met uit zondering van het gebied rondom Berlijn, tot stilstand gekomen ten gevolge van de vorst. Treklustige wilde zwijnen Op de linkeroever van de-Schelde in België is een vijftal everzwijnen gesignaleerd. Tijdens een klopjacht op deze dieren gelukte het een jacht opziener uit Zwijndrecht (prov. Ant werpen) één ervan te doden. De an dere wilde zwijnen slaagden er echter in te vluchten. Everzwijnen worden in België al leen in de Ardennen aangetroffen en bij uitzondering in de bosrijke stre ken in het Noorden van de provincie Antwerpen. Het is echter een raadsel hoe zij zonder eerder opgemerkt te zijn tot de oevers van de Schelde hebben kunnen doordringen. Spaargeld van arbeider gestolen In een huis gelegen aan de grens van de gemeente Roosendaal en toe behorend aan B., is een diefstal ont dekt van f 2.000,De arbeider B. had jaren over dit bedrag gespaard, maar onvoldoende veiligheidsmaat regelen getroffen om diefstal tegen te gaan. In een kleine schuur had hij een sleutel hangen, die ook kon wor den gebruikt door de bij hem wo nende zoon. Met die sleutel ver schafte de dader zich eenvoudig toe gang tot de woning. De reconstructieplannen zijn thans verschenen en neergelegd in een uit voerig rapport, waarop in een Zater dag te Middelburg gehouden verga dering een deskundige toelichting werd gegeven. Er bestaat een opval lend verschil tussen dit rapport en dat wat indertijd over Walcheren is verschenen, nl. dat in het laatste rap port alleen de aandacht werd geves tigd op de wegen en andere voor name voorzieningen. In het nu ver schenen reconstructieplan wordt niet alleen het herstel der oude toestand doch zo nodig tevens een sanering nagestreefd. Voor de ramp werd de demogra fische situatie op ons eiland geken merkt door een vrijwel constante be volkingsgrootte en sterke veroude ring der bevolking als gevolg van het regelmatig wegtrekken van jongeren, omdat de landbouw maar een be perkt aantal krachten kan opnemen. Het schijnt nauwelijks mogelijk hier in verandering aan te brengen. Ge zien de moeilijkheden met het ver voer is het voor industrieën weinig aantrekkelijk op ons eiland bedrijven te stichten, die vele arbeidskrachten zouden kunnen opnemen. De landbouw is de voornaamste bestaansbron. Gezien de over het al gemeen slechte toestand van verka veling en ontsluiting der bedrijfs- gronden, alsmede het arbeidseffect op de kleine bedrijven, is het noodzake lijk dat een herverkaveling met be- drijfsgrootte-sanering wordt uitge voerd, Bij een dergelijke sanering zal voor de bedrijven in Duiveland, de gemeenten Zonnemaire en Dreischor alsmede de gemeenten in de kop van Schouwen een minimum-grootte van plm. 7 ha en in overig Schouwen van plm. 9 ha aanbeveling verdienen. In Walcheren heeft dit principe school gemaakt. Deze voorstellen zijn uiter aard gedaan in overleg met de land- bouwinstanties. De visserij Een andere sector die een stuwend karakter heeft, betreft de visserij, die te Bruinisse, Zierikzee en in Brou wershaven wordt uitgeoefend. Bij de afsluiting van de zeegaten zal een andere situatie ontstaan, zodat het thans moeilijk is daarvoor bepaalde richtlijnen te geven. Wel zegt de com missie in haar rapport, dat bij het onderzoek voor een sanering van de Zeeuwse visserij, gestreefd zal moe ten worden naar een hechte visserij organisatie. De industrie op ons eiland is van beperkte be tekenis geweest. Alleen de Kon. „Zee- landia" en de zuivelfabriek te Nieu- werkerk, die straks bij Zierikzee zal worden gebouwd, vormen een stu wende bestaansbron. Maar grote ont wikkelingsmogelijkheden liggen hier niet door de eilandelijke positie van Schouwen-Duiveland. De vlasnijver heid in Dreischor is bovendien van enige betekenis, terwijl er ook te Haamstede een vlasdrogerij bestaat. Het vlassersbedrijf is echter gekop peld aan de landbouw. Hoe zal nu straks na de herverkaveling de toe stand worden? Al voor de ramp had deze kwestie de aandacht getrokken. Ten einde de toenemende concur rentie te kunnen weerstaan, is sane ring door reorganisatie gewenst. Men zal te>Dreischor tot coöperatie in dit opzicht komen en een zwingelturbine aanschaffen. Het blijft gewenst dat gestreefd zal moeten worden naar een uitbrei ding van het industrieel productie apparaat, waarbij de aandacht wordt gevestigd op de ontwikkeling van ambachtsbedrijven tot kleine indu strieën. Zo wordt in het uitbreidings plan van Zierikzee een nieuw terrein voor vestiging van industrieën gere serveerd. Een uitbreiding van de werkgelegenheid van gemiddeld 1.3 procent per jaar, gedurende de ko- De bevolking van ons eiland zal zich na de totale drooglegging en herverkaveling hebben in te stel len op een geheel nieuw beeld dat zich straks aan ons oog gaat ver tonen. Het oude is voorbijgegaan en hoewel niet alles veel zal nieuw worden. De jongeren zullen zich wellicht verheugen, maar de ouderen zullen met weemoed te rugdenken aan wat eenmaal was en voor goed verloren ging. Zo zullen oude historische buurt schappen en dorpjes verdwijnen en nieuwe grotere woonkernen worden gevormd in midden- Schouwen. Langzaam zal het eiland herrijzen uit de baaierd die de stormramp achterliet, doch in de toekomst schoner, maar an ders, weer opbloeien, werk en brood gevend aan de bevolking, die geslachten lang hier haar woonstede koos. mende 15 jaar, acht de commissie van het grootste belang. Hierbij zal alle aandacht moeten worden ge schonken aan middelen tot verdere stimulering van het nijverheidson derwijs, alsmede vakonderwijs voor de landbouw- en visserij-organisa ties. Het goederenvervoer geschiedt voor een belangrijk deel per schip, met als gevolg daarvan het bestaan van vele kleine havens aan rand van het eiland. Wanneer de toe gangswegen naar ons eiland worden verbeterd, zal ongtewijfeld 'tvracht- autovervoer toenemen en de behoefte aan havens minder worden. De com missie acht het dan ook gewenst ver schillende kleine havens op te heffen en te concentreren tot een paar grote goed geoutilleerde havens. Goede ver bindingen zowel op het eiland als met overig Nederland, vormen de sleutel tot de verdere ontwikkelings mogelijkheden van Schouwen-Duive land. Bus en géén tram Rekening houdend met de moderne ontwikkeling van het personenver voer in ons land en de in dit op zicht hier voor de ramp bestaande situatie, is het oordeel der commis sie, dat voor dit gebied de bus als vervoermiddel boven de tram moet worden verkozen. Nu bij het droog vallen van het eiland is gebleken dat het hoofdwegennet vrijwel onmid dellijk voor het vervoer kan worden benut, acht de commissie het onge wenst de tramexploitatie al ware het slechts tijdelijk te hervatten. Het vraagstuk der tarievenpolitiek bij de electriciteitsvoorzieningzalaan een nader onderzoek moeten worden onderworpen. De reconstructie van het waterleidingnet zal een zo ratio neel mogelijke distributie van het leidingwater moeten verzekeren. Van het grootste belang is ook de spoedige automatisering van het telefoonver keer. Ook voor maatschappelijke en cul turele vraagstukken vraagt het rap port de aandacht. Zo voor de zorg der bejaarden. Nu er te Zierikzee een Rode Kruis ziekenhuis komt, kan het huidige ziekenhuis te Noordgouwe straks dienst doen als huisvesting voor minder valide bejaarden. Ook te Haamstede komt een dergelijke in richting en naast de twee in Zierik zee is gedacht aan een huis voor ouden van dagen in Nieuwerkerk. Jeugdzorg De zorg voor de jeugd is van niet minder belang. Daarop zal nauwkeu rig dienen te worden gelet en ge schoolde jeugdleiders moeten wor den ingeschakeld. De bizondere maat schappelijke hulpverlening zal nog gedurende een aantal jaren dringend noodzakelijk zijn. Men zal meer en meer met dit werk vertrouwd moe ten raken en het verantwoordelijk heidsbesef zal moeten worden bijge bracht, zodat zij niet langer afhan kelijk zal zijn van hulp van huiten af. Over het algemeen heeft de bevol king de geestelijke gevolgen van de ramp doorstaan, ook de lichamelijke gevolgen, doch het is niet uitgesloten dat na de algehele terugkeer moei lijkheden zullen optreden. Grote waakzaamheid is in deze gewenst. In het belang van de volksgezondheid is het wenselijk dat ruime aandacht geschonken wordt aan riolering, zui vering van afvalwater en de bouw van badhuizen en zwembaden. Wat het onderwijs aangaat pleit de commissie voor een ontheffing van de bestaande regeling van de ge meente-classificatie, ten einde tege moet te kunnen komen aan het nij pend gebrek aan leerkrachten. En wat de outillage van de scholen be treft, bestaat er een tekort zowel in de huisvesting, het meubilair als in de inrichting van de lagere scholen. Het .voorgezet lager onderwijs dient te worden gestimuleerd. In een volgend artikel hopen we de woningtoestand, de verspreiding, de bewoning, de gemeentelijke indeling en andere zaken nader te belichten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1