Natuurlijk* hebt altijd trek t)lb mat's U jaar in jaar uit 1)16 mat. want bevatten top-virginia's. in Tentoonstellingen in de drie grootste steden BON De Cirkelgang STICHTING „NIEUW SCHOUWEN-DUIVELAND" met photo's van Schouwen-Duiveland In dc eerste vergadering in dit jaar kon de voorzitter, de heer P. Heering, een tweetal dames welkom heten, nl. mevr. A. Blom-v. d. Wal, te Haamstede, en mevr. Legemaate- Lemson, resp. voorzitster der Ned. Vereniging van Huisvrouwen en van de afdeling Plattelandsvrouwen op Schouwen-Duiveland, welke waren uitgenodigd om eens te peilen in hoeverre zjj btf de Stichting kon den worden ingeschakeld, daar di verse onderdelen meer op het ge bied der vrouw liggen. Zo zal in Zie- rikzee binnen afzienbare tjjd een ten toonstelling op het gebied van wo ninginrichting in het „Huis van Nas sau" worden gehouden en wel in de Graanbeurs, een expositie welke op andere plaatsen sterk de aandacht heeft getrokken en waaraan de bon den en verenigingen daadwerkelijk hulp kunnen verlenen. Ingezonden mededeling Heel Rotterdam ruimt op en duizenden Rotterdam mers kopen van onze speciale opruimingsaan biedingen. Maarvooronze postorderklanten hebben wij iets speciaals gereser veerd. Als er in ons magazijn nog 1000 „Volcano" gascom- foren van f 54.— staan te wachten, wi| dat dan zeg gen dat iedereen voorzien is en vooreen nieuwcom- foor geen interesse heeft? Neen, als alle huismoeders wisten dat juist in deze technisch volmaakte com- foren het gasverbruik aan merkelijk lager is dan in de oudere modellen, dan zouden zij geen minuut aarzelen. Nu, wij aarzelen ook niet, want wij kunnen onze ruimte beter gebruiken en deze opruiming is niet voor niets. Deze originele „Volcano" gasstellen onder volledige garantie (een aantal ge schikt voor Butagas) twee-vlams met geheel koperen kraanstel, crème geëmailleerd, met zwarte afdekplaten en goedge keurd door de Ver. van gasfabrikanten, worden verkocht voor nog geen dertig gulden. Onze postklanten kopen nu deze „Volcano" gas stellen die uitmunten door een laag gasverbruik niet voor f 54.— maar voor Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retourzending binnen een week ontvangt U het betaalde geld per omgaand terug. ALLEEN BIJ IN LEVERINGVAN DEZE BON WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEF. K 1800-82660 ROTTERDAM Aan de R.T.M. zal gevraagd wor den de bussen weer als tot voor kort tot aan het Luitje te laten rijden, ten gerieve van het reizend publiek, dat thans van de aanlegplaats van de Prov. boot door de stad naar het tramstation moet lopen, omdat van daar thans de bussen vertrekken. Medegedeeld werd dat Ged. Staten een telegram aan de minister van Verkeer en Waterstaat hebben ge zonden waarin zij berichten dat G.S. van mening zijn dat de toestand van de wegen op Schouwen-Duiveland geen belemmering vormen voor bus- tractie. Boomplantactle op prijs gesteld Met de heren Molenaers en Bent- hem van het Staatsbosbeheer is ge confereerd over de beplanting en af bakening van terreinen ten opzichte daarvan. Van die verschillende ter reinen is een voorlopige schets ge maakt, terwijl aanbevolen werd een landschapdeskundige in te schakelen om als adviseur op te treden, onder supervisie van Staatsbosbeheer, dat de actie voor boombeplanting op hoge prijs stelt, omdat nog grote terreinen braak zullen blijven voor de aan plant buiten de plannen van het Staatsbosbeheer. Gedurende veertien dagen zullen er in „De Bijenkorf" te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam exposities worden gehouden van door het ANP genomen foto's, die zullen aanduiden „hoe het was en nu is" op Schouwen- Duiveland. Briefkaarten zullen wor den verkocht die daarop betrekking hebben. De revenuen zullen, na af trek der noodzakelijke onkosten, ten faveure van de Stichting komen. Van hier uit zou een bezetting voor de stands moeten worden geformeerd. De toegezegde brandspuiten en platboomvaartuigen zullen volgende week arriveren, om dan te worden verdeeld onder de diverse gega digden. Wat doen de werkcommissies? Geklaagd werd over de weinige ac tiviteit die er van de gevormde werk commissies uitgaat, waarom besloten werd een brief te richten aan de se cretaris van de Vereniging van Bur gemeesters en Secretarissen op het eiland, met het -verzoek een gemeen schappelijke bijeenkomst te houden en daar eens te vernemen wat men van plan is te doen, want er zijn vele klachten onder de bevolking dat er weinig gebeurt. Gesuggereerd werd dat men eens een kijkje moest gaan nemen in Kruiningen naar wat daar tot stand kwam. Een andere brief zal uitgaan naai de minister van Financiën om spoed te betrachten met het geven van een uitspraak over de huur van ver- woeste woningen. De helft van de huurwaarde zou vergoed worden. Een ander schrijven zal uitgaan naar de minister van Justitie, waarin zal worden aangedrongen op een re geling waarbij bepaald wordt, men sen, die bij de ramp om het leven kwamen en al dan niet gevonden zijn, op 1 Februari 1953 als overleden te beschouwen. Voor velen is de toe stand van thans nadelig, omdat, wan neer de overledenen nog niet gevon den zijn, de levensverzekeringsmaat schappijen geen uitkering geven. Mede kon de voorzitter welkom heten de heer Goudriaan, directeur van het Arbeidsbureau, die op vragen mededelingen deed over de hier in geschakelde arbeidskrachten en het te kort aan kampen om de mensen onder te brengen. Er bestaat op dit ogenblik een opname-moge lijkheid van plm.-1200 man. De per soneelsbehoefte in de landbouw heeft mede de volle aandacht van het Ar beidsbureau. Opgemerkt werd ten slotte dat de kostenvergoeding nader dient te worden geregeld. *"The cream of the Virginia crop" werd ook weer in 1953 door onze inkopers gekocht Ingezonden mededeling der O.L. school, opende deze avond en herinnerde er aan dat de laatste bijeenkomst was gehouden aan de vooravond van de ramp, nl. op 31 Januari 1953. Vervolgens kreeg de algemeen se cretaris van „Volksonderwijs", de heer P. van Thuyl, het woord, die een inleiding hield over „Het Openbaar onderwijs in de branding". Doel van het openbaar onderwijs is de kinde ren datgene mede te geven, waarvan zij later in de praktijk de vruchten kunnen plukken. Op school moet ex- een kameraadschappelijke verhou ding bestaan tussen kinderen en le raren en om de ouders dichter bij de school te brengen, zal het noodzake lijk zijn dat er goede oudercommis sies worden gevormd. Bij de bezet ting van de Openbare school in Ne derland wordt niet gelet op de gods dienstige richting der kinderen of tot welke stand zij behoren, maar alle kinderen woi-den tot dit onderwijs toegelaten. Het Volksonderwijs wil, evenals de Bijzondere school, zijn eigen stem laten klinken en het zal werkelijk afdoende oplossing kon niet vechten voor zijn rechten, opdat het worden gedacht en nu ziet Eilandman niet beticht en belasterd wordt met T\iiU.iedere dag zware vrachtauto's schui- de scheldnaam „De zoete vogelaar". »L/ijk€D CI1 Uammenland CIl OUCiC toto ven over de djjk> Waaraan een schijf In Nederland is een tekort van 200 van meters dik zand en klei wordt onderwijzers, waarvan de kinderen Er zijn wel mensen die betwijfelen en sompige land ploetex-den de boe- vastgeplakt. "We zijn hard op weg het slachtoffer zijn-, hier ligt een taak of „het ooit nog wel wat wordt" met ren even hard om een pover bestaan „Dijken- en Dammenland" te worden, voor ons allen. We zullen trachten de Schouwen-Duivelandse grond. Le- in stand te houden. Slechte wegen Op een oude foto zag Eilandman het ledental van V.O. nog hoger op vend enkele eeuwen terug zou Eiland- maakten de afvoer van producten wijlen Dr A. Plesman, zittend op het te voeren. Er,bestaan momenteel 800 man daaraan misschien ook wel eens moeilijk en riviei-en van kwelwater terras van het restaurant op het afdelingen in Nederland; het leden hebben getwijfeld. Nu niet. Er is in de waren te machtig voor een px-imi- vliegveld „Haamstede". Zelfs aan de tal ging in 1953 van 90.000 tot 140.000 loop der jaren immers al zoveel ver- tieve ontwatering; uitgestrekte delen ontwikkeling van Schouwen-Duive- omhoog, zodat van een gestadige anderd in Nederland. Een flinke hon- van Schouwen stonden in de winter land had deze grote Nederlander groei gesproken mag worden. De in- derd jaar geleden was van de drie blank. Als een herfstmist dit land deel. Het zou stellig in zijn geest zijn leider besloot met de verwachting millioen bunder gx-ond in Nederland aan het oog onttrok, waagde zich als in de toekomst iets wordt gedaan uit te spreken dat ook-in Brouwers één derde woest. De eerste ontgin- zelfs geen marskramer in deze con- om het vliegverkeer te stimuleren, haven en op ons gehele eiland het ningen werden door mensen uitge- treien, waarin de schamele dorpen, Het geraas van enkele lijnmachines V.O. uit zal groeien tot één machtig voerd die over niets anders beschik- zonder licht en goed drinkwater, als per dag kan de rust van de West- geheel. ten dan hun spieren en hun zintuigen, vale vlekken in een vlak van eeuwig hoekse natuur toch feitelijk niet ver- Na de pauze werd de charmante Zij hadden geen kunstmest en geen grijs lagen getekend. Toch overwon- storen, vindt Eilandman. geluidsfilm „Louise Lotte" vertoond, Historische les, rogge rond Schelphoek, werktuigen. Ergens las Eilandman: nen de mensen hier in de loop der „Zij leven als wezens, dat in soort jaren, al zou het heel lang duren tussen de mens en het dier in staat", voordat de nacht van sociale en maat- Ja die mensen hadden het moeilijk, schappelijke achterstand, begon te Zij woonden in klammige hutten en klaren. Misschien is het wel eens poogden door noest zwoegen een nuttig het verleden te laten spreken, schrale oogst te plukken van de even nu de bevolking van Schouwen-Dui- schrale grond. De landsregering be- veland weer opnieuw moet beginnen, sefte toen nog niet, dat de landbouw de bron is van alle rijkdommen van de staat. Wat was er trouwens voor contact tussen het zich in zelfgenoeg zaamheid badende Westen des lands en de buitenposten, waar de dood arme boex-en hun gevecht met de Ingezonden mededeling Millioenen dames die bij de aanwezigen bijzonder in de smaak viel. De heer Vooren dankte de spreker voor zijn duidelijke uit eenzetting, waarna hij deze propa- zeggenVoor de handen niets ganda-avond sloot, beter dan HAMEA-GELEI. GESPREKKEN VAN EILANDMAN BROUWERSHAVEN Propaganda-bijeenkomst Vereniging „Volksonderwijs" Dertien Amerikaanse dames, wier leetijd varieert van 27 tot 60 jaar, zijn deze week uit New York vertrokken voor een jacht op groot wild in Kenya. Deze geheel vrouwe- Donderdagavond belegde de afd. lijke jachtpartij, die veertien dagen Brouwershaven van de vereniging zal duren, is georganiseerd door een „Volksonderwijs" een propaganda- zekere mej. Beverly Putnam, die, be- bijeenkomst in Hotel „Jacob Cats" halve haar geweer, o.m. ook een grond leverden? Was dit beeld alleen Zij is echter tot de strijd beter toe- alhier. De heer H. J. Vooren, hoofd draagbare naaimachine meeneemt, te schetsen van de onafzienbare gerust. Aan wapenen zal het niet ont- heide- en veengronden, waar elke breken en mateloos heeft zich de vierkante meter grond ten koste van kennis verdiept. De strijd tegen de bovenmenselijke inspanningen bouw- grond kan tijdelijk er heviger zijn, rijp kon worden gemaakt? Op de zoals een artilleriebombardement he- Zeeuwse eilanden lagen de verhou- viger is dan een salvo van Spaanse dingen wat anders, maar in wezen musketiers in de 80-jarige oorlog, waren zij soortgelijk. In het drassige Maar zwaarder is zij in wezen be- i slist niet. Zo kan het verleden niet slechts de betrekkelijkheid der din- Ingezonden Mededeling Stad en Provincie gen en eigen nietigheid leren, maar ook troosten en bemoedigen als in ZIERIKZEE het heden een zware taak moét wor- Collecte „Bejaardenwerk" de*J aa!*gavat' Aansluiten bij dit klein historisch Van Dinsdag 12 t/m Zaterdag 16 uitstapje zou kunnen het landbouw- Januari wordt alhier .een huis-aan- advies om in het zandgebied rond suis collecte gehouden, uitgaande van Schelphoek rogge in te zaaien. Rogge de plaatselijke U.V.V.-afdeling, waar- js geen van grote grondvruchtbaar- van de opbrengst speciaal is bestemd heid sprekend gewas en dus past zij voor het „Bejaardenwerk". thans in het Schouwen-Duivelandse '7¥?RTT\xrc¥? por T UfTP? gewassenschema. Als.de rogge rijpt von^ TFirr nznR? by Schetphoek, zal er al veel inun- VvJUK jE/ULrL/Z/UKlj datie-ellende vergeten zijn, denkt De "stichting Zeeland voor Maat- Eilandman, die zich het „oude eiland" schappelijk en Cultureel Werk heeft (°"d zal voortaan wel alijtd voor een schrijven gericht aan alle colleges ramps betekenen) plotseling duidelijk van burgemeesters en wethouders in herinnerde toen een dun sneeuw- onze provincie om medewerking te teagje de verminkingen verdoezelde, verlenen voor het houden van de °nder het azuur van een strakke Reeuwse collecte en wel op 1 Febr. winterhemel lag het eiland daar, of anders in de eerste week dier bijna „gewoon", net als vroeger. maand. Het ligt in de bedoeling van de organisatoren van deze inzame ling, om de bijeen te brengen gelden bijna in zijn geheel te bestemmen voor het jeugdwerk en de jeugdzorg in Zeeland. De inzameling wordt gehouden bij gelegenheid van de herdenking van de Februari-ramp 1953. Nu de be klemming van de rampzalige Fe- bruari-dagen enigszins van ons ge weken is, kunnen we slechts één ant woord geven aan de offerzin van zo ontelbaar velen en wel door nu ook zelf van onze offerzin blijk te geven. Lang voor de ramp was de zwakte van de Zierikzeese havendijken geen geheim. Aan een doeltreffende en FEUILLETON 44 door MAARTJE ZELDENRIJK vroeg KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk RENESSE. Bij de verkiezing voor notabelen werden in plaats van de periodiek aftredende heren J. L. v. d. Hoek en J. M. Bienefelt, gekozen de heren Dr H. J. Simons en J. J. Padmos. De periodiek aftredende heren M. de Feiter en A. G. de Ruiter werden respectievelijk als diaken en ouderling herkozen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Wellington (Nw. Zeeland): P. H. de Bres, Eindhoven. Bedankt voor Veenendaal: H. Har- kema, Zeist. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Surhuisterveen- Opende: cand. A. C. Haitsma, Den Haag. Bedankt voor Alkmaar-Broek op Langendijk, Grootegast-Gerkeskloos- ter-Stroobos, Rozenburg, Smilde-Die- ver, Ulrum, Warffum-Baflo en Zwa- gerveen-Zwaagwesteinde: cand. A. C. Haitsma, Den Haag. RENESSE Twee auto's in botsing karwei, dat ze in de afgelopen nacht tuurlijk nooit goed vinden, als hij gedaan hadden. bemerkte dat er iets bestond tussen „De hele nacht?" vroeg Nel ver- Jannie en mij." baasd. „Dus het is inderdaad zo?" „Ja", antwoordde Wim eenvoudig, hij, met grote verbazing. „Het moest nu eenmaal, dus dan doe „Ja, maar je laat het nooit mer- je het." ken, hoor! Want dan heb je de pop- „Wel", vond de boei-,, zorgvuldig pen aan het dansen." „En dit is mijn oudste broer, Aart", een sigaar aanstekend, „dat vind ik „Dat heb jij niet gek bekeken, stelde Wim voor, min of meer ver- maar een hele prestaties, als je in broer", concludeex-de Aart lachend legen. „Ik ben zo brutaal geweest om aanmerking neemt dat hij eerst de „Ik denk dat haar oudelui er wel hem mee te nemen. Hij is zonder hele Zaterdag hier al gewerkt heeft goed bijzitten." werk en daarom dacht ik, dat hij in en dan nog wex-k, wat hij helemaal „Was dat maar niet het geval", ant- deze dagen op de boerdei-ij ook wel niet gewend is. Na het eten moest je wordde Wim somber. „Dat maakt het Donderdagmorgen kwam de oer fen kon helPen;,nu de andere maai- naar boven gaan, schilder, en juist moeilijker. Als het een meisje eI J 1 ifr X knechts n°g wee z«n" een dutje doen, want je zult wel een was van onze stand, zou haar vader Ou* «h Va" 6 fhf fw" De b0er' die af en t0e eens omge" beetje slaap hebben' denk ik" er natuurlijk niets geen bezwaar te- welle (thans geevacueerd alhier) bij keken had, knikte goedkeurend. „Dat „Ja, nu U het zegt", antwoordde gen hebben. Maar nu...." het afrijden van het erf van de hof- heb je goed bekeken, schilder. Als Wim, met moeite een geeuw onder- „Kom, kom", zei Aart luchtig dat stede „Bonafide aan de Hoogezoom, je broer ook zo goed weet aan te drukkend, „ik geloof dat het't beste zal wel loslopen, hoor, als het" zo in botsing met de bestelwagen van pakken als jij, dan kunnen we hem zal zijn." ver is.» de heer K. L. alhier. Van de bestel- best gebruiken. Vort Bles." Na de koffie maakte Wim wat gek- „Wat denk je, zou het je hier wagen werden een spatbord en een Wim kieUrde van genoegen over heid met Jannie en, tot zijn eigen lijken?" wieldop ingedrukt. De auto van de deze loftuiting en Jannie keek hem grote verwondering, ook met Nel. „Och, wat zal ik zeggen. Ik werk heer G. liep zware beschadigingen lachend aan. Aart verklaarde zich Deze laatste scheen een beetje be- natuurlijk liever in m'n vak hé? op. Persoonlijke ongelukken deden bereid om alles te doen dat er ge- wondering gekregen te hebben voor Maar zo'n poosje op een boerderij daan moet worden. „Ik heb niet veel die kleine schilder, die het bestaan staat me wel aan. verstand van het boerenvak", be- had om een hele nacht te schilderen, „Je zult hier wel schik hebben- kende hij eerlijk, „maar ik neem aan na eerst op de boerderij de hele dag voorspelde Wim. In de onmiddellijke nabijheid van dat het wel te leren is. En ik breng gewerkt te hebben. „Als die vermaledijde oorlog er Kuiersdam kwam Woensdagavond in ieder geval een paar handen mee Even voor het eten liepen Wim en maar niet was een vrachtauto van de firma Kesloo die niet verkeerd staan." Aart buiten, te kijken naar de kippen „Tja, wat kunnen wij daar aan uit Roosendaal, bij het uitwijken „En dat is ten slotte de hoofdzaak", die op het erf rondzwierven. doen, hé?" voor een dragline, in de sloot terecht, vond de boerin, die tot nu toe. ge- „Zeg, jij schijnt nogal aardig goed Na het eten volgde Wim het ad- De dragline-machinist, die probeerde zwegen had. aangeschreven te staan bij die men- vies van de boer en verdween naar met behulp van de dragline de auto Op het erf gekomen stapte Wim het sen", meende Aart, zijn jongere broer boven. Nu, na de maaltijd, bemerkte weer op het droge te brengen, slaagde eerst uit en hielp galant Jannie en met enig ontzag aankijkend. „Vooral hij wel, dat hij slaap had. Maar al te daarin niet. Donderdagmiddag ge- haar moeder uitstappen. Daarna liep de jongste dochter schijnt een oogje lang wilde hij toch niet pitten Hij lukte het wel de auto weer op de hij naar binnen, alsof hij er thuis op je te hebben." zette het wekkertje op vier uur. Dat weg te zetten. Persoonlijke ongeluk- hoorde en begroette Nel en de andere „Wie weet", antwoordde Wim raad- was laat genoeg. Hij wilde ook nog ken deden zich,niet voor. De schade knecht. Tijdens de koffie, die al gauw selachtig, „maar houdt er alsjeblieft een poosje van de avond profiteren zich niet voor. Vrachtauto in sloot was betrekkelijk gering. op tafel stond, vertelde Wim van het je mond over. De boer zou het na- (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 2