DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eisenhowers' boodschap aan het Congres Onder de Schijnwerper „Kerk en Vrede" confereerde over urgente problemen S t ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTJÉN Prys per 3 maanden by vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Ver schijnt Dinsdag, Donderdag, Vrydag, Zaterdag. Advertentieprijs 15 cent per rhm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN ZATERDAG 9 JANUARI 1954 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 No. 17467 - 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikxe®. Pojtbu» nr. 1, Telefoon nr. 32,^Sirorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh, Lakenman Ochtman Lange NobeUtraat A 171 ZicriVzee. De Westerse wereld begroet de boodschap met instemming Een stormachtig applaus viel pre sident Eisenhower ten deel, toen hy Donderdag de zaal van het Kapitool betrad, waar de senatoren en alge vaardigden byeen waren. Ook gedu rende zyn rede werd Eisenhower herhaalde malen toegejuicht door de Congresleden, de topfunctionarissen van de regering, de stafchefs van de strijdkrachten, leden van het Hoog gerechtshof en vertegenwoordigers van het Corps Diplomatique. De meeste instemming verwierf de passage waarin de president aankon digde, dat maatregelen zullen worden genomen om aan hen, die schuldig worden bevonden aan tegen de rege ring gerichte acties, het Amerikaanse burgerschap te ontnemen. Ook de op merking van Eisenhower, dat hij sterk gekant is tegen socialisatie op het gebied van de volksgezondheid, oogstte een krachtig applaus. Van weerskanten bereidt men zich voor op de conferentie der vier mi nisters van Buitenlandse Zaken te Berlijn. Een laatste, soortgelijke conferentie had, op instigatie van Sow jet-Rusland, in Juni 1949 plaats te Parijs, in het paleis van rose mar mer, zulks als gevolg van de ophef fing van blokkade en luchtbrug van Berlijn. Men weet, dat deze conferentie, waarop men hoopte het Oostenrijkse vredesverdrag definitief te kunnen afsluiten en het over een ontwerp voor een Duits vredesverdrag eens te worden, tot niets geleid heeft. De Russen hebben gevraagd de datum van deze conferentie te wijzigen. Zij zal pas op 25 Januari beginnen. Amerika, en op Amerika's instigatie ook de andere geallieerden, hebben wel duidelijk te kennen gegeven, dat zij verwonderd zijn over dit verzoek en dan nog wel om administratieve redenen zij hebben het echter voetstoots ingewilligd. Daarbij komt, dat men het nog niet eens is geworden over het ge bouw, waarin de conferentie zal wor den gehouden. De geallieerden dach ten aan het voormalig gebouw van de geallieerde contróleraad, die se dert 1948 niet meer bestaat. Dat ligt in West-Berlijn. De Russen zeggen alleen, dat zij dit gebouw minder ge schikt achten; zij zullen vermoedelijk denken aan een gebouw dat in Oost- Berlijn ligt Voorlopig is men ook op dit punt de Russen tegemoet gekomen, door verder overleg toe te vertrouwen aan de Hoge Commissa rissen, die natuurlijk hun instructies uit de verschillende hoofdsteden krij gen. Dergelijke kibbelarijen om de tailpunten lijken kinderachtig bij de Russen zijn ze het niet, omdat elke concessie, ook de kleinste, als een overwinning wordt beschouwd en uitgebuit! Eisenhower heeft de teugels van het bewind nu vrij strak in han den genomen. Als innovatie geldt, dat hij, na met de republikeinse leiders over de inhoud van zijn State of the Union te hebben beraadslaagd, aan de democraten nu tevoren inzage van zijn boodschap heeft gegeven. De de mocraten zijn daarmede helemaal niet tevreden gesteld, al deden noch Truman, noch Roosevelt dit ooit te voren. Eisenhower's laatste afgelegde ver klaringen zijn geruststellend tegen over degenen, die, blijkbaar op Rus sisch voetspoor, van een aanstaande Amerikaanse depressie praten, Eisen hower acht met Wallstreet de finan ciële toestand gezond, maar zegt bo vendien, dat de regering, gelijk reeds enkele maanden geleden verluidde, maatregelen heeft genomen om Ame rika tegen schokken in het bedrijfs leven te beschermen. F r a n k r ij k zal aangenaam ge stemd zijn door het uitstel van Ber lijn. Het voorschrift wil, dat een re gering aftreedt, als een nieuwe pre sident aftreedt. Dat brengt bij de te genwoordige grondwet met zich, dat dan een nieuwe minister-president moet worden aangewezen en dat deze een votum van de Nationale Verga dering moet verkrijgen. Zou dit met Laniel geschieden onmiddellijk na 16 Januari, dan is de kans groot, gezien De toespraak, die een uur duurde, werd over alle grote radio- en te levisiestations uitgezonden. Deze eer ste officiële boodschap van Eisen hower over de „State of the Union" was in grote mate die van een sol daat-president. De voormalige op perbevelhebber van de N.A.V.O. be steedde meer aandacht aan defensie aangelegenheden dan aan welk ander onderwerp ook. Ook werd ditmaal veel meer dan vorige jaren uitgeweid over de beginselen van de Ameri kaanse strategie in de wereld. Tot op zekere hoogte kan dit worden toege schreven aan de dreigende wereld situatie en aan het feit, dat meer dan de helft van de begroting betrekking heeft op militaire zaken. Atlantisch verdrag als basis Waarnemers in Londen tonen zich ingenomen met de verzekering van de president, dat de Amerikaanse po litiek ten aanzien van Europa, „voor zover wij kunnen zien", gebaseerd zal blijven op het Atlantisch verdrag. Men is evenwel van mening, dat de woorden van Eisenhower ruimte open laten voor de „herwaardering" van de Amerikaanse politiek, waar mee minister Dulles onlangs heeft gedreigd ,als de Europese landen zich niet spoedig aaneen sluiten. Londense functionarissen achten een van de belangrijkste passages die, waarin wordt aangedrongen op vrijer handelsverkeer tussen de niet- communistische landen. In Parijse kringen is men in het bijzonder ingenomen met Eisenho wer's aandringen op voortzetting van de Amerikaanse hulp aan de Franse strijdkrachten in Indo-China. Dit zal de vrees wegnemen, dat Frankrijk zich wellicht gedwongen zal zien, ge- noegep te nemen met een „onbevre digend bestand" in deze strijd. Ook ziet men Eisenhower's uitlating als een bewijs, dat hij zijn positie sterk genoeg acht om druk op het Congres te kunnen uitoefenen, als extra-hulp voor Indo-China wordt gevraagd. Wèstduitse regeringskringen ver klaren zich verheugd over Eisenho wer's mededeling, dat hij zijn Euro pese politiek zal voortzetten. Ook de Amerikaanse erkenning van de drin gende noodzaak om de Europese Ver- dedigngs-Gemeenschap te verwerke lijken, is in Bonn in goede aarde ge vallen. Huwelijk van Boliviaanse millionnaire voltrokken Te Kelso, .in Schotland, Ls Dndcor- dag het huwelijk voltrokken tussen de 18-jarige Maria Isabella Patino, doch ter van een Boliviaanse tinmillionnair, en c!e 20-jarige James Goldsmith, zorn van een der directeuren van het Lon dense Savoy-hótel. De voltrekking vend enige uren nadat de vader van debru.d zijn hardnekkige verzet tegen het hu welijk opgegeven had, plaats. Patino had gewild, dat zijn dochter zou trou wen met een telg dor Franse families, die aanspraak op de Franse konings kroon doen gelden. Na de plechtigheid, die slechts vijf minuten in beslag nam, is het jonge paar met onbekende be stemming vertrokken. Patino heeft het huwelijk van zijn dochter niet bijgewoond. de thans bestaande verschillen, dat er op 25 Januari, begin van Berlijn, nog geen regering zou zijn. Dan zou dus Bidault daar naar toe moeten gaan als minister, die, gelijk dat heet, de lopende zaken afdoet. Deze kans wil Laniel niet lopen en daarom diende hij reeds op 4 Januari zijn ontslag in bij president Auriol. Deze overlegt nu dagelijks met Coty, die zich in het Elysée op zijn nieuwe ambt voorbereidt en weigerde de aan- .vrage om ontslag. Nu heeft Laniel van de Natio nale Vergadering in een bijzondere zitting een motie van vertrouwen ge kregen. Nu kan de nieuwe president hem op 16 Januari eenvoudig in zijn ambt bevestigen en kan de Nationale Vergadering hem moeilijk verwer pen. Nu kan er dus een minister naar Berlijn gaan, die inderdaad een re gering met gezag vertegenwoordigt. Geheimzinnige ontploffing De bewoners van de Franse kust plaats Dieppe zijn Donderdagochtend vroeg opgeschrikt door een geheim zinnige, krachtige ontploffing. Enige minuten tevoren was op enige tien tallen kilometers van de stad een ver blindende lichtflits in de lucht waar genomen. Door de luchtdruk werden ruiten verbrijzeld en deuren openge worpen. Een spoorwegemployc te Or- chies, bij de Belgische grens, verklaar de, Ongeveer op het tijdstip van de ontploffing bij Dieppe, een vurigo schijf to hebben gezien, die zich ui et grote snelheid door de lucht bewoog. In Atrecht (Noord-Frankrijk)^ had iemand een vurige schijf in de lucht gezien, die zich niet verplaatste. Onrust in Columbia Na zes maanden rust hebben zich weer gewelddaden om politieke redenen in Columbia voorgedaan. Te Caicedop nia werden ten minste drie personen vermoord. In het district HuiLa wer den d elijken van 18 boeren aan de oevers van de rivier de Bache gevon den de lijken van 18 boeren aan de heeft een boerderij bij Ventanas over vallen en drie bewoners gedood. Er zijn talrijke arrestaties verricht. Troepen zijn naar Ventanas gezonden om de orde te herstellen. Volgens het blad „El Tiempo" wil len do bedrijvers van do wandadetr aan tonen, dat de militaire regering niet in staat is de orde en rust volledig te handhaven. Op 13 Juni van het vorig jaar kwam de huidige regering aan de macht. Brug en tunnel tussen Denemarken en Zweden Zes Deense en Zweedse aannemers firma's hebben bij de regeringen van Denemarken en Zweden een plan in- geniend om de twee landen via een tunnel en een brug te verbinden. Het project, bet grootste van zijn soort ter wereld, zal in tien jaar kunnen worden voltooid vijf jaar voor de bouw van de brug en de tunnel en de rest voor de aanleg van toegangs wegen e.d. Het plan voorziet in een tunnel van het eiland Amager, ten Zuiden van Kopenhagen, naar het Deense eiland Saltholm, dat halverwege de Sont ligt, vandaar wil men een brug bouwen naar esj punt ten Zuiden van Limhamm, bij Malmö ih Zweden. De lengte van de tunnel en de brug tezamen zal on geveer 40 kilometer zijn. De weg zal twee banen hebben van elk zeven me ter breedte. De indieners van het plan zijn van mening, dat men per auto in 40 tot 50 minuten van Kopenhagen naar Malmö zal kunnen rijden. Vooraanstaande Zweedse en Deense banken hebben steun toegezegd voor het project, dat naar schatting 500 mil- lioen kronen (ruim 250 millioen gulden) zal kosten. De zes aannemersfirma's die het werk gezamenlijk willen uit voeren, willen een concessie van zes tig jaar om tunnel- en bruggeld te vragen van het passerende verkeer. Frans schip vergaan De Franse vrachtboot „Cap Fal con" is bij stormweer in de Golf van Biscaye vergaan. De bemanning van 22 koppen kon worden gered. De boot zonk vier uur nadat zij de eerste noodsignalen had uitgezonden. Negentien der opvarenden gingen in de reddingsboot toen het duidelijk was dat het schip zou zinken. Zij werden opgepikt door een Spaanse treiler. De kapitein, de machinist en een stuurman bleven aan boord tot het laatste ogenblik. Toen sprongen zij in zee. Een andere Spaanse treiler nam hen aan boord. De „Cap Falcon" was van Oran op weg naar Bayonne met een lading fosfaten en kurk. DE OPBOUW VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Woningbouwvraagstuk een probleem van de eerste orde Vorst belemmert de Rijnscheepvaart De waterstand van de Rijn is door de vorst thans weer zo laag gewor den, dat de Rijnschippers zijn aan gemaand niet verder stroomopwaarts te varen dan tot Lahnstein, ten Zui den van Koblenz. De Rijn zelf i s thans ijsvrij, behoudens enig drijfijs. Daarentegen zijn de Westduitse ka nalen nu zover dicht gevroren, dat het scheepvaartverkeer daar vrijwel overal is stilgelegd. De sociale, culturele en geestelijke hulp die in de wederopbouw van Schouwcn-Duiveland moet worden geboden, heeft het Instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen er toe ge bracht een conferentie te beleggen met betrekking tot het vormings werk. Deze conferentie werd op „De Horst" gehouden en by gewoond door een groot aantal predikanten van het eiland, burgemeesters, sociale wer kers en anderen, die allen by het pu blieke leven op het eiland zijn be trokken. Uit de besprekingen bleek, dat zeer veel van wat in andere delen van het land gedaan wordt ter ontwikkeling van de bevolking en voor de vrije tijdsbesteding van de jeugd, op het eiland Schouwen-Duiveland in feite nog moet beginnen. Het voornaamste probleem achtte men enerzijds de mensen te helpen tot zelfwerkzaam heid te komen, ook op het gebied van het verenigingsleven, anderzijds een doorbreken van de autoritaire leer methoden. Maatschappelijk ligt de moeilijkheid voor een belangrijk deel in het woningvraagstuk. Zeer veel woningen zijn ongeschikt voor be hoorlijke bewoning in gezinsverband. In Dreischor b.v. bestaat 63 der woningen uit i- of 2 kamers, terwijl overal getobd wordt met de hygië nische verzorging. Daarbij komt de onvoldoende (specialistische) hulp en het vervoersprobleem, met tenslotte de noodzaak de opbouw van het eiland te steunen door een behoor lijke voorlichting en publiciteit. Wegenwacht-service ook 's avonds Met ingang van 18 Januari zal de A.N.W.B. voorlopig experimenteel een begin maken met een voort gezette wegenwacht-service tijdens de avonduren. De wegenwachten zul len dan op een zevental routes hun diensten tot 10 uur 's avonds thans 6 uur gaan verrichten. Tevens zal op deze routes een vervroegde och tenddienst worden ingevoerd, het geen betekent dat daar de pechbe- strijders reeds om 7 uur 's morgens thans 8.30 uur hun werkzaam heden zullen aanvangen. Uiteraard heeft deze aanzienlijke service-uitbreiding de A.N.W.B. or ganisatorisch voor verscheidene pro blemen gesteld. Door het instellen van een ploegenstelsel heeft men deze echter afdoende weten op te lossen. Deze verruimde service wordt het eerst ingesteld op die routes, waarop de intensiteit van het verkeer het grootst is. Verlichtingseisen voor weggebruikers De A.N.W.B. gaat op grote schaal de brochure „Als de nacht valt gratis ten behoeve van de wegge bruikers verspreiden. In dit boekje, dat zijn bescheiden plaats in elk handschoenenkastje van elke auto kan vinden, worden op overzichtelijke manier de wettelijke verlichtingseisen voor voertuigen in woord en beeld toegelicht. Men wijst er op, dat de wettelijke eisen slechts minimumeisen zijn en geeft raad hoe men de „verlichting om goed te zien" en „om goed gezien te worden" tot het grootst mogelijke nut kan op voeren. Niet alleen de (vracht)auto echter dient goed verlicht en goede ver lichting te hebben. Het boekje be handelt de verlichtingsvraagstukken van schier alle soorten motorvoer tuigen en rijwielen. Daarnaast krijgt ook de voetganger een „verlichtende" beurt. De A.N.W.B, wil op deze wijze het sparen van mensenlevens in het verkeer bevorderen. Uit de discussies bleek twijfel over de vraag, of de evacuatie van de be volking de mentaliteit veranderd heeft. Velen zijn trouwens ook nog niet terug, maar er zijn sommigen ziek geweest van heimwee naar de oude omgeving. „De klei plakt", zei een der burgemeesters. Door dit alles speelt, wat de boerenbevolking be treft, het vraagstuk van de herver kaveling mede. Deze zal een groot aantal kleine boeren bestaansmoge lijkheid op het eiland ontnemen. Ve len hunner tekenden voor de Noord- Oostpolder, doch het is de vraag of zij, eenmaal daaraan toe, ook zullen gaan. Intussen zijn in hoofdzaak drie in stanties aan het werk, nl. de her- stelcomrhissie van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Schouwen-Duiveland, de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" en de Noodcommissie der Ned. Herv. Kerk, terwijl andere organisaties helpen met adviezen en arbeidskrachten. Ter conferentie werd gestreefd naar een coördinatie van deze orga nen, die elk een afgebakend terrein hebben, zodat in elk geval de weder opbouw op de verschillende punten een centrale voorlichting en bekend making zou kunnen verkrijgen, zowel naar binnen als naar buiten, als ook naar de betrokken overheidsorganen. Hiertoe werd door de aanwezigen het initiatief genomen. Koningin Juliana vierde 17e verjaardag van haar huwelijk Koningin Juliana heeft in haar hotel te Grindelwald een feestelijke bijeenkomst gehouden ter gelegen heid van de 17e verjaardag van haar huwelijk. Prins Bernhard belde de Koningin 's morgens op. De ontbijt tafel van Hare Majesteit was bedekt met geschenken van de vier Prinses sen en van vrienden en bekenden uit het hötel. Sir Edmund Hillary, de man die Mount Everest heeft bedwongen, zal in de herfst een expeditie leiden naar de ten Zuidoosten van de Mount Everest gelegen bergen. Er zijn daar toppen van 7000 tot 7500 meter. O Goed geluk is ongestade; O beden winst en morgen schade. O OQOOOOOQÏOOOOOOOOOOOSOOO Het K. N. M. I. voorspelt tot Zaterdagavond: Dooi Aanvankelijk: weinig bewolking; overwegend zwakke wind; in het bin nenland plaatselijk strenge vorst en hier en daar mist, aan de kust over wegend lichte vorst. Later: van het Noordwesten uit toenemende bewol king met een kans op enige sneeuw of regen; tot matig en langs de Wad- denkust tot krachtig toenemende Westelijke wind; stijging van tem peratuur, maar in het Zuidoosten van het land nog vrijwel de gehele dag vorst. Dwarsliggers uit Joego slavië voor rampgebied De eerste zending van 19.970 dwars liggers uit Joego-Slavië is Donder dagmorgen gelost op het Kilkade- emplacement van de Spoorwegen bij de zeehaven in Dordrecht. Ten behoeve van de herstelwerk zaamheden aan de Nederlandsche Spoorwegen in het door de ramp ge teisterde gebied van ons land, kon den deze dwarsliggers gekocht wor den, dank zij een bijdrage van de Joegoslavische regering van 60.000 Amerikaanse dollars en van parti culieren in dat land van 10.833 dol lars. Men had uit erkentelijkheid voor het gebaar der Joegoslaven de ont vangst der zending een officieel ka rakter gegeven. De gezant van Joe- go-SIavië droeg met een korte toe spraak in de Franse taal het ge schenk over aan de vertegenwoor diger van de directie der Neder landsche Spoorwegen. De gezant zeide dat de ramp in Joego-Slavië diepe in druk heeft gemaakt en dat onmiddel lijk het verlangen ontstond om enigermate te helpen de nood te le nigen. Hij sprak zijn bewondering uit voor de wijze waarop de Nederlan ders het herstel ter hand hebben ge nomen en hij hoopte dat het ge schenk, onbelangrijk in vergelijking met de omvang van de door het water veroorzaakte schade, er toe zal mogen bijdragen de vriendschap en samenwerking, die tussen de volken en regeringen van Nederland en Joe go-Slavië bestaat, te bestendigen. De Sowjet-Unie en Tsjecho- Slowakije zijn overeengekomen om werktekeningen voor industriële- en woningbouw uit te wisselen, alsmede gegevens omtrent pi*oductiemethoden en machine-ontwerpen. Arbeiders en technici zullen kosteloos uitgewis seld worden voor studie in fabrieken. Overdenking De jongen zullen moede en mat worden, en de jongelin gen zullen gewisselyk vallen; maar die de Here verwachten zullen de kracht vernieuwen; zy zullen opvaren met vleu gelen gelyk de arenden; zy zullen iopen en niet moede worden; zy zullen wandelen en niet mat worden. Jesaja 40 vs. 30 en 31. Jong zijn. Wat is het heerlijk jong te zijn en: „Het laten wij blij zijn, zolang we jong zijn", is een lied voor alle eeuwen en volken. De profeet Jesaja weet wat jong zijn is en hij brengt dan ook in zijn prediking de jongeren naar voren in hun kracht, hun onvermoeidheid, maar hij spreekt ook over hun zwak heid, hun moe worden en hun vallen. Jongex-en, zij zijn immers de ster ken, zij vertegenwoordigen de kracht en dit sterk zijn, dat moedig zijn en alles kunnen en durven, is de sier van het jonge leven. Dit ziet aller eerst op de lichamelijke kracht. Ze ker, de jongeren winnen het in dit opzicht van de ouderen. Toch, dit is niet in de allereerste plaats waar de profeet op doelt. Hij denkt aan de innerlijke kracht, immers al wat jong is hoopt en verwacht. En nu, nu schrijft Jesaja over jon geren die moede worden en vallen en hij bedoelt dit letterlijk, want in de tijd van Israël's verdrukking heeft hij jongeren moede zien worden en zien vallen, omdat er geen hoop, geen verwachting meer bij hen aanwezig is. Waar het op aan komt in ons leven en dat gt/ldt niet alleen voor de jon geren, maar ook voor de ouderen, is jong te blijven. Dit is geen kwestie van jaren en wox-dt ook niet bepaald door je geboortebewijs, maar door wat er leeft in je hart. Gods Woord zegt ons: „Die de Here verwachten zullen de kracht ver nieuwen, zij zullen opvaren met vleu gelen gelijk de arenden; zij zullen lopen en niet moede worden". Dit is het geheim van een blijvende jeugd en voortdurende vernieuwing van innerlijke krachten. Jesaja's recept is eenvoudig. „De Hex-e verwachten". Neen, dat is niet een verlangen naar de dood, al is het zeker heerlijk, dat zij die de Here verwachten de dood niet behoeven te vrezen, het is ook niet in de aller eerste plaats een uitzien naar Chris tus wederkomst, al weten wij ook dat wij Hem verwachten op de wolken des Hemels. Maar de Heer verwachten is: „In dit leven, in alles, achter alles, boven alles, Hem verwachten". Als wij niets zien dan alleen wat voor ogen is, gaan wij tenonder en verliezen de moed. Maar als wij Ie ren ons leven bij God te brengen, alles van Hem te ontvangen, alles tot Hem terug te brengen, dan wordt het alles zo anders, dan gaat ons leven steeds opwaarts en ervax-en wij de waarheid van dit wooi'd van God, dat wij niet moede noch mat zullen wor den. Israël's mannen, die in hun druk en ellende de Here bleven verwach ten, werden niet moede noch mat, maar hun krachten werden ver nieuwd. Zij konden het hoofd op heffen, hoe donker en onzeker ook de toekomst scheen, want hun God zou komen, zij verwachten Hem. Zal dit onze houding zijn voor het nieuwe jaar dat we nu zijn Ingetre den? De Here blijven verwachten, blijven opzien naar Hem, wetende: alléén bij God zijn we veilig voor tijd en eeuwigheid. J. W. G.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1