DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS Dulles acht geen redenen voor paniek aanwezig ZMZEESCHEMNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. I'ryó per 3 maanden by vooruitbetaling f 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschynt 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per m.m. Succesjes (max. 15 m.m.) 1 per stuk. DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATB - Tel. 309 No. 17462 - 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lang* Nobelstraat A 171. Zlarikzaa, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lekenman Ochtmen Lange Nobelitraat A 171 Zlarikzaa. Bakker kookte postzegels uit „Ik kookte die postzegel^ alleen maar uit om zo mooier te maken", vertelde de 32-jarige bakker en poetaegelhan- delaar K. S., voor de Haagse recht bank. Z. kocht bij de Kroondomeinen grote hoeveelheden gebruikte postze gels. Zijn blekende kookbe werking deed de sporen van de stempelinkt verdwij nen. Netjes gedroogd en opgefrist wer den deze zegels dan als „nieuw" aan verzamelaars verkocht. De officier van Justitie wenst deze kunstbewerking gehonoreerd te zien met 2500 gulden boete inclusief „eco nomische compensatie", alsmede drie maanden voorwaardelijk. De rechtbank doet op 12 Januari uitspraak. Stad en Provincie ZIERIKZEE Examen Ambachtsschool Voor het examen leerlingenstelsel volgens Titel II van de Nijverheids onderwijswet, slaagden te Goes voor het diploma schilderen: J. Hagesteyn te Zierikzee, M. Meganck en D. Ver boom te Renesse en C. v. d. Wekken te Haamstede. Allen oud-leerlingen van de Ambachts- en Avondnijver heidsschool alhier. Met ingang van 16 December jl. is de agent van politie H. Berrevoets bevorderd tot hoofdagent. Bij de intrede van 1954 kunnen wij een stap zetten op de weg naar normalere verhoudingen. Per 1 Januari 1954 gaat de Zierikzeesche Nieuwsbode vier maal per week verschijnen. De verschijningsdagen worden: Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag. In het belang van onze abonné's hebben wij na de ramp de abonne mentsprijs van de krant gehalveerd. Deze prijs was echter, gelet op de niet in gelijke verhouding gedaalde kostprijs, te laag. De prijs bleef echter gehandhaafd ten gerieve van de abonné's, die praktisch alle gedupeerd waren door de ramp. Een rectificatie hiervan op dit tijdstip is echter gewenst, waarbij de uitbreiding van het aantal verschijndagen per week uiteraard ook prijsverhogend werken moet. Tenslotte is voor alle bladen een verhoging van de abonnementsprijs dwingend voorgeschreven door „De Nederlandse Dagbladpers 1945". Op grond van deze verschillende factoren is de abonnementsprijs van de krant vastgesteld op f 0,27 per week of f 3,50 per kwartaal. Door een uitgebreide streeknieuwsvoorziening zal de krant ook in 1954 de lezers zoveel mogelijk trachten te dienen, daarbij op de bres staande voor de belangen van het getroffen Schouwen-Duiveland. DE DIRECTIE DE KONINKLIJKE FAMILIE IN GRINDELWALD AANGEKOMEN. Om elf uur Maandagochtend is de Koninklijke familie voor haar wiuter- vacaniie in Grindelwald aangekomen. B(j aankomst voor Hotel Adler bekeken Koningin Juliana en de Prinsessen een model In sneeuw van het Paleis Soestduk, dat een boetseerder uit het dorp tezamen met de kok van het hötel had gemaakt. Op de foto: H.M. de Koningin en links van haar Prinses Margriet; meer naar rechts Prinses Beatrix en Prinses Marijke. SIRENES LOEIDEN TE ZIERIKZEE Uitvinder van hoogwatermelder boekt succes met zijn vinding Vlotte melding van hoogwaterstand Op 2 Januari 1954 is het 25j jaar geleden dat mei, E. M. T. d. HUt, &>«"*"!- Zondagmorgen hebben ech^mgeeyeteem heeft moeten near- boekhoudster bij de fa. C. J. Korsten mor het eerst na de montage op het <Se° bedr"8 te Zierikzee, in dienst trad bij ge- politiebureau de sirenea geloeid van noemde firma. volautomatische hoogwatermeldera, Overdenking Wij gedenken Uw pad was ln grote wateren en Uw voetstappen werden niet bekend. Gij leiddet Uw volk als eon kudde. Psalm 77 20 v. 4 O 0 Onze levensopdracht ls mede te werken aan de viervoudige vrijheid op aarde: vrijheid van O angst, van gebrek, van denken en van geloof. O 4 Prinses Wllhelmina. o Zoeoovooooooooooooosoeot Het K. N. M. I. voorspelt tot Donderdagavond: Weinig wind Overwegend droog weer met ver anderlijke bewolking en hier en daar tijdelijk mist; meest zwakke wind, aanvankelijk Oostelijk later veran derlijk; na in de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst, overdag temperaturen enkele graden boven het vriespunt. 1 Jan. Zon op 8.48, onder 16.39. Maan op 5.34, onder 13.16. 2 Jan. Zon op 8.48, onder 16.40. Maan op 6.42, onder 13.55. Nieuwe Maan: 5 Januari te 3.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 Jan. 12.25 v.m. 2 Jan. 0.59 v.m. BROUWERSHAVEN 1 Jan. 12.04 v.m. 2 Jan. 0.34 v.m. n.m. 13.24 n.m. n.m. 12.58 n.m. Springtij: 6 en 21 Januari. Doodtij: 13 en 29 Januari. De Zoadagartsendienst te Zierikzee 1, 2 en 3 Januari Dr Vogelaar. HET OFFENSIEF IN INDO-CHINA Troepensterkte in Korea wordt verminderd die zijn aangebracht in de Oude Ha ven en bij het Luitje. De waterstand bleek 2 meter plus N.A.P. to zijn. Op dit peil is do apparatuur afgesteld en prompt reageerden de sirenes toen het water de rode lijn bereikte, die cd de kastjes is geschilderd, waarin 2ich het mechanisme bevindt. Met deze proef op de som is de deugdelijkheid van de apparatuur be wezen, hetgeen als een succes De Amerikaanse minister van Buiten- terug te trekken, gaf Dulles drie re- de uitvinder, de heer A. D. v. d. Op deze plaats in de Nieuwsbode voor willen wij aan de grens van oud en nieuw, van rampjaar en toekomst, In 1953 emigreerden 38.000 Nederlanders Volgens ,de voorlopige cijfers zijn in 1953 bijna 38.000 Nederlanders ge ëmigreerd. In vergelijking niot de cij fers van het voorgaande jaar is er sprake van een teruggang van onge- jan(jse gaken, Foster Dulles, heeft denen. In de eerste plaats rijn de Arno- alhier, kan worden aangemerkt. Van ook gedenken. Wij willen alleen niet veer 10.000. onfCrc tie te Was- Hkaanse zee" en luchtmacht in het gemeentewege is men dan ook ever gedenken in de vorm van een lange ln het totaalcijfer voor 1953 rijn inS a6 °P con Persc°n eren ie gebied van Korea versterkt om te kun- de working content en ook de politie opsomming van feiten en gebeurte- begrepen de voorlopige cijfers voor hrngton gezegd te geloven, dat de be- ncn Ligrijpen, indien de Chinezen tot is tevreden, want posten langs de wa- nissen om alleen maar die feiten en de maanden November en December, tekenis van het jongste offensief van acties in Korea of Indo-China over- terlijn is nu overbodig geworden. Naar gebeurtenissen te gedenken. Want VcJgens dit totaalcijfer emigreerden yietminh in de Amerikaanse pers gaan. De Amerikaanse regering had, ons werd medegedeeld, zijn er ook dat zal elders gebeuren. Wij willen 37.936 landgenoten. Naar Argentinië ,g ovcr<jreveiBl gr voor niemand re- a^u9 Dulles, eerder reeds te kennen andere gemeenten op het eiland en ook niet gedenken in de vorm van vertrokken 54 Nederlanders (Ln 1952 gegeven, dat de Amerikaanse tegen- in de provincie, die de aanschaffing een opnieuw onderstrepen van al het 134), naar Australië 7.790 (in 1952 den om in porno,. e gera en, a maatregelen niet noodzakelijkerwijs tot van een dergelijke apparatuur in over- leed dat gekomen is en de rouw die 15.828), naar Brazilië 614 (251), naar Dvllcs. Het is veelbetekenend, zo ging gCbie,jen die de Chinezen voor een weging nemen of reeds tot aanko.op gedragen wordt en de ontwrichting Csnada 20.051 (20.653), naar Nieuw- Dulles voort, dat de Franse pers min- eventuele nieuwe agressie uitkiezen, bo- besloten (Brouwershaven). Een belang- die daarvan in zovele gezinnen en fa- Zeeland 2.574 (4.575), naar Zuid Afrika jcr aandacht ann hot offensief be- perkt zal blijven. Verder waren, zo be- rijk voordeel is de lage prijs, di,e dui- milies het gevolg is, om alleen maar 3.441 (4.177), naar do Verenigde Sta- ten van Amerika 2.796 (2,634) en naar de overige landen, exclusief Europa 616 (408). steedde dan de Amerikaanse. toogde Dulles, kort voor de wapenstü- delijk in het oog springt als men die dat leed en die rouw en die ontwrich- stand in Korea, de Amerikaanse strijd- vergelijkt metde kosten, die bv. de ting te gedenken. Want dat zou be- Noch Frankrijk, noch Indo-China krochten in Korea zeer versterkt. gemeente Stavenisse voor een waar- tekenen wat het telkens weer bete- heeft om meer hulp gevraagd om het offensief te bedwingen, aldus de Ame rikaanse minister. D idles waarschuwde de Chinezen op nieuw voor daadwerkelijke inmenging in Indo-China en hervatting van de pWesterdam" van dö Holland- vijandelijkheden in Korea. T C: la knf Ififinn.tn .nkin .1 n 1 It. 1 Het 16.000ste schip in Rotterdam Oud jaar, hoopvolledingen, vorderingen, schrijverswinst en vrede zeggen: „niks te danken" en als u soms wat weet? Zo heeft Eilandman (net als andere niet veel beter zijn. Ook de agra- Want Eilandman is wel van plan Amerika Lijn is het 16000ste schip, dat Voor het besluit van de Amerikaanse mensen) zijn jaartje er weer opzit- rische goochelaars zijn niet in staat ook in 1954 met zijn neus op de dit jaar via de Nieuwe Waterweg in regering om twee divisies uit Korea de Rotterdamse haven is aangekomen. Het schip arriveerde gisternacht om streeks half twee met passagiers en stukgoederen aan boord. De „Wcster- dam" heeft ligplaats gekozen aan do Wilhelm inakade. De premie van het Ziekenfonds ten. Een verschrikkelijk, een vreemd in luttele tijd van een woestijn Schouwen-Duivelandse dingen te en toch ook weer een goed jaar, dat vruchtbaar land te maken. Eiland- gaan zitten en er over te schrijven. 1953. Wie nog leeft en nog werkt be- man hoopt echter, dat hoe de om- Hij zou dat advies trouwens aan alle hoort bij de bevoorrechten; die over- standigheden ook mogen zijn de mensen willen geven. Als U iets be tuiging zal overheersen als de twaalf Nieuwjaarsmorgen de mensen van leeft, schrijf het op, dat is aardig voor slagen weerklinken en 1953 wordt Schouwen-Duiveland zal vinden met later en men „bevrijdt" zichzelf van bijgezet in het mausoleum van de de bereidheid in het hart om er toch de erge dingen, die het leven soms Hat bestuur van hat Algemean Mij. Ziekenfonds „Schouwen en Duiveland" is genoodzaakt om met ingang van 3-1- tijd, bij alle andere oudjes die daar de schouders onder te zetten en met in petto heeft. Als het gebeuren in Olldo duitdl bevonden 1953 de premie van de vrijwillige ver- roerloos staan te suffen en te dromen, vernieuwde moed te vechten voor letters is gestold, dan is het verwerkt zekering te brengen op f 1,17 per be- Als het jaar voorbij is worden de een hersteld eiland. en het is net of men dan een beetje Bij de afbraak van een oude woning talende verzekerde per week. gebeurtenissen in dat jaar eerst recht Er zijn hoopvolle dingen. De dij- boven de gebeurtenissen staat. Men Ln de gemeente Wilnis rijn enkele oude Do reden van deze verhoging vloeit tot historie en dat geldt ook voor het ken zijn dicht en sterker gemaakt en vereenzelvigt zich met de dingen en munten gevonden. Het^rijn, blijkens TO&rt uit het feit, dat enerzijds do grote allesoverheersende feit van de nog altijd heeft het eiland de belang- men is er toch los van. Dat riekt een mededeling van de directeur van het Rijkssubsidie voor 1954 sterk is ver- overstromingsramp. Het wordt voor beetje naar Chinese wijsheid en mis- Kcninklijk Penningkabinet te 's-Gra- iaaga, terwijl anderzijds de kosten van velen onzer een moeilijke jaarwisse- ppcddüvvdm schien is het wel nuttig daar iets van yenhagc, duiten van de stad Utrecht medische hulp nog voortdurend stijgen, ling. Er zijn mensen onder ons voor GESPREKKEN te hebben in deze barre tijd. (17e eeuw), van de provincie Gelder- te weten honoraria huisartsen, ver- wie het leven grauw en troosteloos is VAN Inmiddels is het verlanglijstje voor land (1681) en van de provincie Zee- piecgtarieven van ziekenhuizen, kosten geworden als de vergiftigde velden EILANDMAN 1954 lang. Bovenaan de lijst wil land (1766). Deze duiten werden ge- van genees-, en verbandmiddelen. Zo van het aan het water ontrukte Eilandman echter zetten: het behoud slagen in de verschillend© munthui- is het ook gesteld met de kosten van Schouwen-Duiveland. Verleden jaar l——————van vre^e_ jjij hoopt en bidt dat zen van iedere provincie, maar waren de specialistische hulp, en van de tand- waren zij nog tesamen met hun ge- stelling die het trouwens niet kan nergens ter wereld de vrede zal wor- gar.gbaar in het gehele gebied van de heelkundige hulp, omdat van deze hulp lieven, met hun kinderen en met ontberen. Er zijn plannen genoeg en den verstoord. In 1953 werden mach- oude republiek. meer gebruik wordt gemaakt dan allen die zij voor niets ter wereld als zij niet verstikken in een papier- tige pogingen ondernomen de vrede D© munten zijn door d© vinder ten vroeger. zouden willen missen. Maar de storm- winkel, dan zal het eind van 1954 te bewaren en mogelijk ziet het gescher.ke aangeboden aan het gemeen' vloed kende geen genade en bij het als het ons vergund is dat tijdstip nieuwe jaar een succesvolle bekro- tobestuur, dnt daaraan een passende Ziekenfondsverzekering herdenken van het vervlogen jaar te beleven er getuigenis van af- ning van deze pogingen, want soms bestemming znl geven. ocëvactieerden zal de nauwelijks genezen wonde op- leggen hoeveel vorderingener zijn wil het nog wel eens zo zijn, dat l T i 1QS4 nieuw worden opengereten. Zo is het gemaakt. Niet altijd spectaculaire menselijk broddelwerk toch een bo na J januari lyD? en jcan namei00s droef stemmen successen kunnen er worden geboekt, venaardse zegen aantrekt. Als ieder In Frnnse diplomatieko kringen De Ziekenfondsraad heeft besloten de op dit moeilijke uur. Er is trou- maar er zal sprake zijn van een stel- zo in rust en vrede zal kunnen wer- is verklaard dat do datum van 23 Li verband met de gevolgen van ds wens meer. Over dat „meer" heeft selmatige verbetering. Wie dan op- ken, zal de ster van de hoop hoger Januari voor de opening van de oon- watersnood getroffen regelingon mot Eilandman een heel jaar moeten eens om zjch heen ziet, staat zelf ver- staan aan de hemel van ons bestaan. ferentie der ministers van Buitenlands» ingang van 3-1-1954 te beëindigen. schrijven en hij wil zich er nu be- steld hoeveel er is verbeterd. Zo is De stormwind beproeft de buigzaam- Znkcn van do grote vier door do W.s- Van genoemdo datum af gelden der- slist met de „franse slag" afmaken, dat wel, vindt Eilandman, die erg heid van een mens, die daar gaat in telijke mogendheden zeer waarschijnlijk halve ook voor de getroffenen van da Hij doelt op het kaalste, het mod- blij is dat hij in 1953 met zijn „ge- het barnen der eeuwen, zwak soms, aanvaard zal worden. Het Westelijke watersnoodramp de normale voorschrif- derigste en het glibberigste eiland sprekken" wat afwisseling heeft kun- hulpeloos en eenzaam en toch ook antwoord op de jongste Sowjet-Hus- ten, te weten statutaire bepalingen in- van de hele wereld, waarop wij moe- nen brengen in de eindeloze stroom weer sterk, vol verwachting en met •ische nota zou voor het eind van zeke de aanmelding en inschrijving Js ten leven en werken. Dat was in 1953 water- en moddernieuws. Hij is diep in zich de wetenschap niet alleen deze week verzonden worden, verplicht en vrijwillig verzekerden. zo en in het volgende Jaar zal het dankbaar voor de vele brieven, die te zijn. Een gezegend 1934 I kent: een verlegen stilte en daarna een vlucht. Wij willen ook niet ge denken in een uitvoerige beschrij ving van al de arbeid en de moeite die gepresteerd zijn en gepresteerd worden en de vruchten die reeds ge zien worden, om alleen maar die ar beid en die moeite en die vruchten te gedenken. Want wij staan nog maar aan het begin. Als wij willen gedenken dan willen wij in de feiten en in de gebeurtenissen, in het leed en in de rouw en in de ontwrichting, in dë arbeid en in de moeite en in de vruchten, gedenken aan onze God. Aan de God van 1953. Want ook het rampjaar was een jaar des Heren. Als wij in dit alles aan God ge denken, gedenken wij aan Hem zoals de psalmdichter het deed: aan die God die op een volstrekt verborgen wijze God over ons is en ons zo toch leidt. Hoe verborgen God met ons bezig is, weten wij in het rampge bied weer uit nieuwe ervaringen. Alle verklaringen die van het Gods bestuur in de ramp ons gegeven zijn, blijven toch zeer menselijke verkla ringen, ook al worden zij met bijbelse termen voorgedragen en in bijbels- lijkende gedachten gehuld. De Here God was op een verschrikkelijke wijze verborgen in Zijn handelen op 1 Februari van dit jaar. Op alle vra gen van het hoe en het waarom moe ten wij zeggen: wij weten het niet. Zijn voetstappen waren onbekend, ook al weten wij dat het Zijn voet stappen waren die door de grote wateren heenvoeren. Maar één ding weten wij: Hij is met ons bezig ge weest. Hij heeft ons geleid. Dóór de ramp heen. En na de ramp was die leiding haast merkbaar in verschil lende dingen. Aan deze God gedenken wij. Die op een verborgen wijze bezig is met ons allen. Zoals Hij in Jezus Chris tus met ons bezig is op een volstrekt verborgen wijze op Golgotha. En van daar, héêst merkbaar, licht en troost, verzoening en nieuw leven, hoop en liefde, uitzicht en verwachting, red ding en leiding, uitwaaiert over de wereld. Aan deze God gedenken wij. In deze Jezus Christus geloven wij, voor deze verborgen Majesteit knie len wij neder. En dat doen wij in al de feiten en gebeurtenissen, in al het leed en rouw en ontwrichting, in al de arbeid en moeite en vrucht. Zo willen wij gedenken aan de Oudejaarsavond van 1953 in het rampgebied van Schouwen en Dui- veland. En wij willen Hem gedenken ln het nieuwe jaar. In aandacht en eer bied, met verwondering en verwach ting, door gebed en door overgave, in gehoorzaamheid en in geloof. Die God, Die op een verborgen wijze met ons bezig blijft in Jezus Christus, Zijn Zoon, onze Heer. Die w(j ook in alles willen blijven gedenken? Bru W. W. V. d. BRINK,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1