Gemeente Zierikzee gaat 46 woningen voor afbraak aankopen DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Sovjet-Unie antwoordt op het voorstel van Eisenhower Schouwen-Duiveland is veel dank verschuldigd aan de I.V.H. ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. Prtfs per 3 maanden b(J vooruitbetaling f 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per m.m. Succesjes (max. 15 m.m.) f 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 Red. m. j, BIJ DE VAATE - TeL 309 No- 17460 - HOe Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE» Lang» Nobalrtreet A 171, Zlarlkiat, P©Vbw» nr. 1, Tslafoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Ullgovo: N.V. Drukkerij voork. Lekenmen Ochtman Lange NobeUtraat A 171 Zlerlkzee. Moskou dringt aan op verbod van atoomwapens ber te Parijs bijeen geweest. Of er op nieuw van gedachten zal worden ge- wutoeld, haagt ai van 't antwoord va? de Sowjet-Unie op de Westelijke nota rva^i 8 Deo. Hoe wij onze dankbaarheid kunnen tonen De Sowjetrussische regering heeft geantwoord op bet voorstel van pre sident Eisenhower voor Internatio nale controle van de atoomenergie en om meer bijzonderheden verzocht, aldus een bericht van Radio-Moskou. In haar antwoord zegt de Sowjet russische regering, dat een gezamen lijke actie tot het onder internatio naal beheer stellen van de atoom energie en het tot stand brengen van ontspanning ln de internationale toe stand noodzakelijk- ls. De Sowjet- Unle acht het noodzakelijk, dat er een conferentie van de Grote Vijf gehouden wordt om een regeling van Internationale vraagstukken te be reiken. De Sowjet-Rusaische regering stemt in met deelneming aan „geheime of diplomatieke besprekingen", zoals voor gesteld door president Eisenhower, ter bespreking van „een aanvaardbare op lossing" voor de atoombewapenings- Iwedloop. pe Russische regering is evenwel van mening, dat de doelen, welke de Ame-, rikaanso president gesteld heeft, niet bereikt kunnen worden zonder het ver bod van atoom- en waterstof wapens. In dit verband wordt gezegd, dat in de loop van de voorgestelde onderhan delingen ,,do deelnemers de plechtige en onverkorte verplichting op zich mceten nemen, geen atoom-', water stof- en andere wapens voor massa-ver nietiging te gebruiken". „Internationale overeenkomsten aan gaande dit vraagstuk kunnen een be langrijke stap in do richting van een volledige verwijdering van atoom-, wa terstof- en andere wapens voor mass*- vernietiging uit de wapenvoorraden van de landen zijn, tezamen met hat instellen van een strikte internationale contrólo teneinde te verziekeren, dat deze overeenkomst inzake het verbcd van hot gebruik van atoomenergie voor oorlogsdoeleinden wordt nageleefd". In de nota, die san de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Bohlen, werd overhandigd, wordt tenslotte de hoop uitgesproken, dat alle regeringen, die aan de voorgenomen onderhandelingen zullen deelnemen, zich zullen verbin den om van het gebruik van genoemde wapens al te zien. De komende conferentie van Berlijn De Westelijke deskundigen, belast met de voorbereiding van de conferentie der vier ministers van Buitenlandse Za ken op 4 Januari -te Berlijn, hebben hun werkzaamheden voltooid, zo heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken Maandag bekend gemaakt. De deskundigen zijn sinds 16 Decem- Namens Laniftl is de pers meegedeeld, dat hij zich zal terugtrek ken als c-andidaat bij de presidentsver kiezingen ten behoeve van een andere conservatieve candidaat. De naam vso deze is nog niet bekend gemaakt. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 Dec. 6.22 v.m. 18.47 n.m. 26 Dec. 6.59 v.m. 19.24 n.m. 27 Dec. 7.32 v.m. 20.04 n.m. 28 Dec. 8.12 v.m! 20.48 n.m. 29 Dec. 8.58 v.m. 21.39 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 Dec. 5.54 v.m. 18.10 n.m. 26 Dec. 6.36 v.m. 18.51 n\m. 27 Dec. 7.13 v.m. 19.32 n.m. 28 Dec. 7.56 v.m. 20.19 n.m. 29 Dec. 8.44 v.m. 21.12 n.m. Doodtij: 30 December. (Ingezonden) De I.V.H., de Nederlandse afdeling van de Service Civil International, vertoeft nu al -maanden op Schou wen-Duiveland en het is met het grootste respect dat de bewoners van het eiland het zegenrijke werk van deze mensen gadeslaan. Slechts op basis van hulsvesting en voeding presteren deze mensen het uiterste en w(j op Schouwen-Duiveland pro fiteren van hun edele motleven. Nu is het vaak moeilijk die dank te tonen en het is ons bekend dat velen, ook die niet van hun hulp ge profiteerd hebben, behoefte hebben een blijk van hun erkentelijkheid te geven. Wij hebben een Sint Nicolaasfeest voor de werkers georganiseerd en laten oorkonden maken, waarin de dank van Schouwen-Duiveland wordt uitgedrukt Voorts hebben wij geïnformeerd of er behoefte bestaat aan contact met de ingezetenen van ons eiland en naar de mogelijkheid tot het bijwo nen van voorstellingen op cultureel terrein. Willen zij die op een Zondagmid dag of -avond een groepje bij zich thuis wensen te ontvangen, zich bij ons opgeven? Wij zullen dit dan ver der organiseren. En zouden de instel lingen die een voorstelling op cul tureel gebied organiseren, zich bij de kampleiding (Zeikekamp) willen mel den als zij voor deze voorstelling vrij- kaartjes willen geven. Teneinde van hun behoefte aan meer contact met de bevolking te doen blijken, heeft de kampleiding bepaald dat op 29 December a.s. des avonds, ieder die zich voor het werk interesseert, welkom is in het Zeike kamp. Verder ls het zo dat de werkers Plaatsvervangend bouwvolume werd toegewezen EEN SOMBERE LANIEL NA DE TIENDE STEMMING... Reeds tien maal heeft de Franse Na tionale vergadering, bijeengekomen ln het kasteel van Versailles, ge- stemd en nog ls men er nfet in ge slaagd een president welke in ver band met zjjn latere prestige, een absolute meerderheid moet hebben aan te wijzen. Tot nu toe slaagde Frankrijks Eerste minister, Joseph Laniel, er in de meeste stemmen op zijn naam te verzamelen, doch de ge wenste meerderheid verkreeg hij niet. Thans heeft de premier bekend gemaakt, bereid te zijn zich terug te trekken als candidaat, wanneer zRn partij het zou kunnen eens worden over een nieuwe candldaatsstelllng. Een vermoeide en sombere Laniel na de tiende stemming. Zweeds bisschop schreef anonyme brieven De rechtbank te Uppsala heeft de Lutherse bisschop van Stracngnaes, Dick Heiander, schuldig bevonden aan het zenden van anonieme brieven aan geestelijken uit zijn diocees. De recht bank bepaalde, dat hij wegens smaad uit zijn ambt van bisschop van Stracng naes werdt ontzet. Aan Holander was ten laste gelegd dnt hij, voordat hij in de herfst van 1952 tot bisschop van Straengnaea werd gekozen, anonieme brieven had geschreven en verzonden aan de kie zers, geestelijken in het betrokken bis dom. In de brieven zou hij zich kren kend hebben uitgelaten over zijn mede- candidaat prof. Lindroth, evenals hij zelf destijds hoogleraar in de theolo gie te Uppsala en over da. Segelberg, eveneens uit Upp«ala. Onder de ingekomen stukken op de Maandagavond gehouden gemeente raadsvergadering, onder voorzitter schap van burgemeester Schuurbeque Boeüe, bevonden zich diverse door G.S, goedgekeurde raadsbesluiten. Inzake de riolering, de onderhoud van de tuin en de aanleg van de toe gangsweg naar het nieuw te bouwen Bode Kruis ziekenhuis, was een schrijven ingekomen van het Hoofd bestuur. Met nadruk werd verzocht de toegangsweg snel te doen aanleg gen, daar deze tijdens de bouw moet worden gebruikt. Van de zijde der gemeente wordt in dit verband op gemerkt, dat de Tadeweg voorlopig als zodanig dienen kan. De Rijksinspecteur voor het Ver keer in het district Zeeland, Mr J. L. Nieuwenhuis, zond een schrijven waarin hij mededeelt dat het ver keer op, van en naar Schouwen-Dui veland zijn volle aandacht heeft. De R.T.M. zond mededeling van een nieuw# dienstregeling Zierikzee- Brouwershaven-Westhoek, die in middels reeds is ingegaan. Uit de Franse gemeente St. Hilaire du Harcouet ontvingen het college van B. en W. en de raadsleden een speciaal gedrukt exemplaar van Cor- neille's toneelstuk „Le Cid", voor zien van een opdracht. De woningbouwvereniging „Beter Wonen" deed een verzoek tot het be schikbaar stellen van gelden tot aan koop van gronden voor het bouw- plan-Buyze, ingevolge de Woningwet. In verband met de combinatie van de scholen A en B werd ontslag ver leend aan het personeel, met gelijk tijdige herbenoeming. Voor het dis- tirct Bruinisse-St. Philipsland werd tot opzichter van de Centrale Dienst m.a.s. benoemd de heer J. P, van de Velde. De sportparkcommissie In verband met een op de vorige zitting gestelde vraag van de heer Simmers, deelden B. en W. mede be zwaar te hebben tegen ontbinding der sportparkcommissie en opneming hiervan in een de gehele sport over koepelend orgaan. De bedoelde com missi e is nl. ge-m paedagogische- maar een beheen.commissie. De se cretaris, de heer 11. H. Mulder, heeft zitting in de herstalcommissie van de Vereniging van burgemeesters en secretarissen op Schouwen-Duive land. Aan de R.K. bibliotheek zal een subsidie van vijf cent per boek wor den verleend. Teneinde een goed toezicht en een juiste verzorging van sportpark en tennisbanen te verzekeren, besloot de raad .over te gaan tot aankoop van de woning van de heer Roskam aan de Kadeweg. Een eerder gedane poging tot aankoop stuitte at op een ver anderde zienswijze van betrokkene. De vierde wijziging van de begro ting 1952 van de Gemeente Gasfa briek ging onder de hamer door. In de vacatu-e ontstaan door het ontslag van de heer C. Glerum als plv. havenmeester, werd voorzien door de benoeming van de heer P. J. van der Doe. Een kasgeldlening zal worden aan gegaan bij de Firma Hondius Zoon te Middelburg, ter grootte van f 150.000, tegen een rente van inclusief Va provisie. De ontwerp-wijziging van de jaar wedde- en loonregeling van gemeen telijke vakonderwijzers (ontknikking) ontmoette geen bezwaar. De vijfjaar lijkse afrekening vergoeding bijzon der onderwijs, t.w. het totaal der ver goedingen en het tptaal der voor ver goeding in aanmerking komende uit gaven, werd vastgesteld. Tot tijdelijk leraar in de Geschiedenis aan het Zierikzees Lyceum werd benoemd de heer G. A. M. Eickholt te 's Herto genbosch en tot tijdelijk lerares in de Duitse taal mej. dra T. W. Scheltema te Amsterdam. Het debetbedrag der gemeente bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten te 's Gravenhage werd vast gesteld op f 200.000. Met een kleine wijziging in dier voege dat wethouders bij de desbe treffende vergoeding op één lijn zul len gesteld worden met de burge meester, werd een concept-besluit in zake vergoeding van reis- en ver blijfkosten voor dienstreizen aan vaard. Op verzoek van de Nederlandse Militairie Bond „Pro Rege" zullen jaarlijkse subsidies (1 cent per inwo ner) worden toegekend aan deze bond en aan de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen te Voorburg. Ten behoeve van de premieregeling woningverbetering en -splitsing 1953, werd een bedrag van f 15.000 uitge trokken voor uit te geven premiën. De 5 loonsverhogingsregeling voor het Rijkspersoneel werd van over eenkomstige toepassing verklaard voor het gemeentepersoneel. De heer J. J. Stols werd herbe noemd tot regent van het Burger Weeshuis. In de vacature ontstaan door het ontslag van de heer J. v. d. Gaast als secretaris van de woon ruimtecommissie, werd de heer H. van der Broek, controleur bij de Dienst voor Maatschappelijke Zorg, m.a.s. benoemd. Een aantal van 46 krotwoningen zal worden aangekocht, waarvoor een vervangend bouwvolume be schikbaar zal worden gesteld. Deze 46 woningen zfjn gedeeltelijk ver disconteerd ln het volume van 130 woningen dat destijds werd toege- De heer Catshoek vreest dat niet altijd voldoende ruimte voor nieuw bouw aanwezig zal zijn als de krot woningen zijn afgebroken. De toe wijzing van de 46 woningen Is gevolg van een besluit van de hoofdinge nieur-directeur van de Volkshuis vesting, waarbij voor bedoeld aantal waterbeschadigde krotten bouwvo lume werd toegewezen. Overname bonw dnplexwonlngen De woningbouwvereniging „Beter Wonen" verzocht de bouw van vijf duplexwoningen aan de St. Joost- meet aan haar te willen overdragen, daar zij een aannemer heeft gevon den om deze woningen te bouwen. Destijds werd van gemeentewege de bouw gegund aan de aannemer J. Stouten te Oosterland, doch deze trok zich terug en nadien is het niet ge lukt een ander te vinden. In ver band met het spoedeisepd karakter van deze bouw en om te voorkomen dat bouwvolume zou verloren gaan, is de bouw inmiddels overgedragen aan „Beter Wonen". Het besluit ver kreeg de bekrachtiging van de raad. Een voorstel tot het opnemen van stortsteen, betonbuizen, klei, riet, gips e.d. in de tariefstelling van de Verordening op de heffing van ha ven-, lig-, kaai- en bankgeld, werd aangenomen, zij het met enige cri- tiek. Zo vroeg weth. du Croo zich af of het juist zou zijn te profiteren van de ramp. De heer Verstrate had evenwel de maatregel reeds eerder toegepast willen zien. Daar goedkeu ring van G.S. moet worden gevraagd, zal het nog wel enige tijd duren voor dat de verordening in de praktijk ten uitvoer wordt gelegd. Het uitbreidingsplan Weth. Gerritsen deelde mede, dat het uitbreidingsplan van de ge meente in handen is gesteld van een architectenbureau te Amersfoort, dat betrekkingen onderhoudt met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. In het plan Is het sane ringsplan van de havenwijk begre pen. Financiering in eerste aanleg van de voorbereidingen geschiedt met de voor het Structuurplan uitgetrok ken f 15.000. De gemeente wendde zich tot het architectenbureau, daar Ir Klokke zich terugtrok. De voorbe reidingen zien op het partieel uit breidingsplan, als opgenomen in het structuurplan. Aan Ir Wesselo werd de bouw van een zwembad opge dragen. De gemeenten Amsterdam, Rotter dam en 's Gravenhage stonden per soneel af die te Zierikzee een per sonen- en woningenenquête instel len. Hierdoor is het mogelijk dat de afdeling Bevolking weer geheel up to date wordt. Amsterdamse raad naar Zierikzee De komst van de Amsterdamse raad naar Zierikzee op 12 en 13 Jan. a.s. werd besproken. Een raadscom missie zal pogen nog logies te vinden voor 17 personen van het hoofdstede lijke gezelschap. In dit verband werd een beroep gedaan op de burgerij hieraan zoveel mogelijk medewer king te verlenen. Weth. Gerritsen zou gaarne zien, dat er gelegenheid is tot onderling contact tussen de raadsle den van Amsterdam en Zierikzee. De voorzitter acht dit mogelijk tijdens een ontvangst ten stadhuize. Het aantal evacué's bedraagt thans nog 676. Rondvraag Bij de rondvraag vestigde de heer bij de Vaate de aandacht op de smeerboel in de urinoirs. De heer Simmers bracht de modderpoel bij vochtig weer In de stad, ter sprake. Speciaal op de Nieuwe Haven is het erg. De voorzitter antwoordde dat Amsterdam is gevraagd om een rol- veegwagen. Ook wordt zand ge strooid als het nodig is. Uitbreiding Centrale Dienst Ter sprake kwam verder de reeds eerder geuite wens inzake uitbrei ding van de Centrale Dienst. Ge meend wordt dat Zierikzee niet vol doende heeft aan de bestaande toe stand. Gezien de gemeenschappelijke regeling, zijn wijzigingen evenwel moeilijk, tenzij de zaak op algemeen niveau wordt veranderd, hetgeen de goedkeuring van G.S. behoeft. De heer Simmers wilde een rege ling inzake dansen op Tweede Kerst dag. Hierover zal de politie worden geïnstrueerd. De heer Groenendijk had klachten over nachtrumoer aan de Varremarkt. De bewoners on dervinden hiervan veel hinder. Hier aan zal aandacht worden besteed, evenals aan het verkeer met vracht auto's. De heer Catshoek deed het voor stel de verhoging der wethouders salarissen te continueren na 1 Jan. a.s. Hiermede ging de raad accoord en goedkeuring van G.S. zal worden gevraagd. Tot slot sprak de voorzitter de raadsleden toe, in verband met het feit van de laatste raadsvergadering in 1953. Soms lagen de verhoudingen zeer moeilijk in het zeer zware jaar 1953, aldus de voorzitter, die er ech ter op wees, hoe er uiteindelijk toch wederzijds begrip groeide in het be lang van de stad. Voor de medewer king der leden zegde hij dank, hen een goed uiteinde en een goed begin toewensend. geen geldelijke beloning accepteren en dat het hen vaak pijnlijk treft als die wordt aangeboden. Doch als zij die een stoffelijk blijk van hun be langstelling willen geven, dat toch ln geld willen doen, is er een vorm ge vonden waarin zulks mogelijk is. Op het ogenblik wordt nl. ook ln het door een overstromingsramp getrof fen gebied in Italië gewerkt en daar voor is veel geld nodig. Nu zouden de werkers van de I.V.H. het zeer op prijs stellen als zij door hier op ons eiland te helpen, er tevens aan toe zouden kunnen bijdragen, dat de hulp in Italië bekostigd kan worden. Inderdaad een schone gedachte en wat ls het voor ons, getroffenen, ge lukkig dat wij op die wijze de slacht offers in andere delen van de wereld kunnen helpen. Wij zijn gaarne bereid dit te orga niseren en verzoeken dus hen die hiervoor gevoelen hun bijdrage te storten op onze girorekening 1483 of op onze rekening bij de banken en boerenleenbanken op ons eiland, met vermelding I.V.H.-bijdrage. Wij zul len dan zorgen dat het geld ter be stemder plaatse komt. Op deze wijze kunnen wij voldoen aan onze eigen behoefte om onze dank te betuigen en tevens bijdragen aan de verbroe dering tussen de naties, in het be lang van de wereldvrede. Is er iets beters denkbaar op Kerst mis 1953? Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland". O O Aan één verzoek wordt beter P voldaan dan aan tien bevelen. O O 6 oooooooeoooooooeoooooooo 25 Dec. Zon op 8. Maan op 26 Dec. Zon op 8. Maan op 27 Dec. Zon op 8. Maan op 28 Dec. Zon op 8. Maan op 29 Dec. Zon op 8 Maan op Laatste Kwartier; .48, onder 16.33. 22.33, onder 11.17. 48, onder 16.33. 23.42, onder 11.30. 1.48, onder 16.34. onder 11.42. 1.48, onder 16.35. 0.51, onder 11.55. .48, onder 18.36. 2.00, onder 12.09. 28 Dec. te 6.43. Op Zaterdag 26 December (2de Kerstdag) zal de Nieuwsbode niet worden uitgegeven. Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren. 18 Dec.: Pieter, z. van Johannis de Ruijter en Marina Jo hanna de Vries; 18 Dec.: Martina Willemina, d. van Leendert Daniël Padmos en Willemina Cornelia Da lebout; 18 Dec.: Lambrecht Marinus, z. van Jan Willem Leeuwe en Su- zanna Maria de Zwarte; 20 Dec.: Neeltje Johanna Pieternella, d. van Adriaan Simon den Boer en Geertje Maria de Graaf. Overdenking En de engel zelde tot hen: „Vreest niet". Lukas 210a. Vele mensen zien God als een God, waarvoor men bang moet zijn. Men komt dan met woorden aan dragen van „God ls een verterend vuur, God is een toornig God, die de zonden der mensen niet gedogen kan". Ik wil niet ontkennen dat dit niet waar zou zijn, maar op deze wijze proberen wij uit de buurt van God te blijven. Zoals een kind uit vaders buurt blijft wanneer bet kwaad heeft gedaan. Tegen deze gedachte van vrees en bangheid in, klinkt het op Kerst feest „Vreest niet". Hoe zijn wij er toe gekomen om zo over God te denken, ik bedoel zo angstig, zo benauwd? Dat leert mij de bijbel al ln Genesis 3. Daar deed de mens, wat verboden was. Dat brengt straf mee en voor de straf uit gaat de vrees. Adam en Eva kruipen weg voor een rechtvaardig God. Ze hebben de dood verdient, geestelijk en lichamelijk, maar Gods liefde en genade zijngroter dan Zijn toorn. Hij wijst hen al op de komende Christus. „Vreest niet". Zo klinkt opnieuw nu tot die zon daars in Efrata's velden „Vreest niet", maar ook over Schouwen en Duiveland, Nederland, ja heel de we reld, „Vr.eest niet". Toen God Adam en Eva opzocht was dat genade en in nog groter mate zou ik zeggen is het in de Kerstnacht het geval. „Vreest niet" voor dat Kind. In het Oosten betekende een engel zien „spoedig sterven". Maar nu be tekende het juist leven, want door de engel komen ze met de boodschap in aanraking van de geboorte van him Zaligmaker en Verlosser. Neem nu dat beeld van die herders over, door ook te gaan naar de kribbe. De her ders hadden ook deze boodschap voor kennisgeving aan kunnen nemen en er verder niet naar handelen. Maar ze zijn gegaan en zijn niet beschaamd uitgekomen. En velen na hen ook niet. Zouden wij dan ook niet gaan, niet bang op een afstandje van de kribbe blijven, maar vlak bij dat Kind ko men. Hem zien en dan zo zien als uw Zaligmaker en Verlosser. Meen niet dat U het best zelf kunt, n u en later, U hebt Hem nodig. Probeer de moed eens op te brengen om te bidden, tot God, de Vader, en vraag of Hij U wil brengen bij de kribbe, bij Jezus Zijn zoon, die ook uw Ver losser zijn wil. „Vreest niet!" Dan staan er gezegende Kerstdagen op programma. U allen, wie U ook zijn mag of waar U ook zitten mag, gezegende Kerstdagen toegewenst, met Jezus, Gods Zoon, in uw midden. Haamstede. MALIPAARD.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1