TnunjpJf' Vooroever van de Langendijk op ruimere schaal bezinken, waarvoor 5,5 ton moet worden geleend WATERSCHAP SCHOUWEN Schoorvoetend keert het leven terug in geschonden dorp Zn* Monden mededeling Maandagmiddag vergaderde in het Hótel „Van Oppen" het Waterschaps bestuur van Schouwen, onder voor zitterschap van de heer J. Klompe. Na opening volgde resumptie der no tulen, die, na een paar wijzigingen, werden goedgekeurd, evenals diverse besluiten in vorige vergaderingen ge nomen, die Ged. Staten waren ge passeerd. Zo werd goedgekeurd het besluit tot het aangaan van een kas geldlening van f 800.000. Uitstel werd verleend tot Juni 1954 om in de va cature-J. J. Vriesendorp te voorzien. Het voorstel om in het Kon. Besluit van 4 Aug. Jl. neergelegde denivel- lerlngsmaatregelen op het gebied der ambtenarensalariëring van het wa- terschapspersoneel van overeenkom stige toepassing te verklaren, werd goedgekeurd. Een voorstel-Gerritsen om de ge nomen beslissing ta.v. de heer van Oost ongedaan te maken en te wach ten tot hij 40 dienstjaren heeft, werd verworpen met 17-8 stemmen en het voorstel van het Dag. Bestuur te dien aanzien aanvaard. De vooroever aan de Langendyk Het volgende agendapunt behelsde een zeer belangrijke kwestie in het oog van de ramp, nl. het voorstel om in 1954 de vooroever aan de Langen dijk op ruimere schaal te bezinken. De laatste tijd is herhaaldelijk over leg gepleegd met de Dienst Dijkher stel, de Rijkswaterstaat en de studie commissie van deze dienst. Het be helst uitbreiding van de het vorige jaar beraamde plannen, die niet tot uitvoering konden komen. Rijkswa terstaat heeft gezegd het wel te wil len doen, hoewel het eigenlijk nu geen tijd is om bezlnklngen uit te voeren. In overleg met de regering- is besloten, dat „Schouwen" het zal doen, dat de materialen zal leveren, terwijl Rijkswaterstaat voor de ver- loning van de arbeidskrachten zal zorgen. Voorgesteld wordt om zo spoedig mogelijk hiervoor f 550.000 te lenen. De bestorting zal over 28.700 m2 worden uitgevoerd. Schouwen zal deze bestorting zelf moeten bekos tigen, maar het is niet uitgesloten dat van rijkswege hieraan subsidie zal worden verleend, gezien de bedragen die aan „Walcheren" en het „Vrije van Sluis" zijn toegekend. Nadat de voorzitter nog had ver klaard dat aan de bezinking niet is te ontkomen en de zaak urgent is, gaf de algemene vergadering op dit voorstel haar flat. Begroting voor 1954 Daarna was de begroting voor 1954 aan de orde, met het rapport van de commissie van onderzoek. Algemene beschouwingen werden niet gehou den. De voorz. verklaarde dat deze begroting wel onder zeer moeilijke omstandigheden is opgemaakt. Men heeft zeer in het duister verkeerd, daar herverkaveling en ontwatering geen duidelijk beeld kunnen geven over de toestand in de polder. Bij de bespreking van de diverse posten der begroting vroeg de com missie o.a. of Dijkherstel, die de dijk herstelde, ook voor het kramwerk moet zorgen. Er zijn gedeelten die voor het waterschap blijven, ant woordde de voorzitter. De gewone schade blijft ook voor 's polders re kening. Voor deze winter zijn er geen materialen; „Schouwen" teert mo menteel op de voorraden van Dijk herstel, die ruim voorhanden zijn. De commissie kwam in een andere opmerking tot de conclusie, dat het bestuur het overblijvende gedeelte van het staket aan de Langendijk wil opruimen. Daartegen heeft de com missie bezwaren zolang de dijken aan de Noordzijde niet zijn verhoogd, daar het gevaar voor calamiteiten groter wordt nu de golven hoger te gen de dijk zullen oplopen en de bin- nenberm meer gevaar loopt, dan wanneer het staket intact blijft. Het ligt inderdaad in de bedoeling ant woordde de voorzitter het staket op te ruimen en de berm te ver hogen, waartegen van de zijde van het Dag. Bestuur geen bezwaar be staat. Verwacht mag ook worden dat de Langendijk zal worden verhoogd. Plan voor haven by Schelphoek Bij onderhoud sluizen in zee- en inlaagdijken, vroeg de commissie welke sluisdeuren van groenhart- hout gemaakt worden en passen deze sluizen in de toekomstige ontwate ring van Schouwen, wanneer nieuwe gemalen worden gebouwd? Van de zijde van het Dag. Bestuur werd ge antwoord dat geen sluisdeuren zullen worden gemaakt, daar de sluizen wellicht zullen verdwijnen. De com missie zou voorts gaarne zien dat het bestuur een uiteenzetting gaf van de gemalen die in 1954 in werking ge steld kunnen worden; zij heeft daar van geen juist beeld. De voorzitter kon op al deze en andere vragen de bemaling betref fend, moeilijk antwoord geven, om dat de plannen van ontwatering hem ook niet alle bekend zijn. Wel kon hij mededelen, dat er een plan be staat om bij de Schelphoek een grote haven te maken. Het daar ter plaatse staande gemaal heeft spr. in gedach ten afgeschreven. Plannen liggen ge reed voor nieuwe gemalen bij Schelp hoek en de Osse. Met Kerstmis zal waarschijnlijk het grote gemaal bij de Flaauwers gaan draalen. Van de andere grote plannen voor Schouwen, ter meerdere beveiliging, weet niemand wat af. Men dient af te wachten wat er staat te ge beuren De grote haven aan de Schelphoek zou moeten worden ge zien in het kader van het Delta-plan. Betreurd werd dat men zoveel van de plannen van buiten af moet horen; meer overleg met de polders ware wel gewenst. Bij „Kosten buitengewone werken" vroeg de heer van Citters hoe „de Prunje" ontwaterd zal worden. Waar schijnlijk door het aanbrengen van noodgemalen, luidde het antwoord van de voorzitter, maar die ontwate ring houdt verband met verdere plan nen ter voorlopige ontwatering. Als de zaak droog komt, kan men eerst zien hoe de ontwatering zal moeten worden opgelost, mede in verband met de herverkaveling. Verhoging toelagen De heer van den Bout achtte de bezoldiging of toelage van de voor zitter te gering, vooral nu, gezien in het licht van het vele verantwoor delijke werk dat door hem moest worden verricht. Spr. stelde voor de toelage met f 1.000,te verhogen. Dit voorstel werd met 14-10 stemmen verworpen. Een voorstel-Verbeek om de toelage met een zelfde bedrag te verhogen, tot wederopzegging, in gaande 1 Februari 1953, werd met 23-1 stem aangenomen. De voorzitter had zich tijdens deze stemmingen uit de vergadering teruggetrokken. De heer Gerritsen was van oordeel dat nu ook de toelage van de heem raden dient te worden verhoogd en wel met f 500,Dit voorstel werd verworpen met 17-4 stemmen. Een ander voorstel om de toelage met f 250,te verhogen, werd met alge mene stemmen aangenomen. Tijdens deze stemmingen hadden zich de heemraden teruggetrokken. Ook deze verhoogde toelage geldt van 1 Febr. 1953. De geschothefflng op de gronden Bij de ontvangsten voor het Dijk- geschot (ongebouwd) geeft de com missie bij monde van haar rappor teur, de heer Moolenburgh, in over weging om voor het jaar 1954 geen geschot te heffen van de gebouwde eigendom, omdat het Kadaster nog niet is bijgewerkt op de momentele toestand, zoals te niet gaan van ge bouwde eigendommen en eventuele vermindering van belastbare op brengst. De teruggave bij reclame zou meer kosten en moeite veroor zaken dan de baten opbrengen. Zelfs liggen er per 1 Januari 1954 nog ge bouwen of restanten buitendijks. Spr. was van oordeel dat, zolang de gron den onvruchtbaar zijn, zij niet in het geschot kunnen worden betrokken. De basis waarop de aanslag dient te berusten is heel moeilijk te vinden en volgens het reglement ook niet doenlijk. Spr. had wel begrip voor de moeilijkheden waarvoor het be stuur staat, hoe het huishouden van „Schouwen" te financieren zonder be lastingheffing. De voorzitter antwoordde hierop dat de opgeworpen kwestie wel iets anders ligt. Wanneer de buitenge- dijkte gronden vergoeding krijgen, kan daarmede de pacht en de lasten worden betaald. De voorstellen van de commissie maken de zaak moei lijker dan ze al is. Zolang geen be stemming aan de buitengedijkte gron den wordt gegeven, wordt van Rijks wege vergoeding verleend en daar door kunnen eigenaren van die gron den verplicht worden belasting te be talen. Heemraad Boogerd merkte hierbij nog op dat men tracht de noodtoe stand te overbruggen. Er wordt een normatieve vergoeding per ha ge geven, waarin de lasten zijn verdis conteerd. De pachters moeten de las ten blijven betalen, ook al is de grond onvruchtbaar. Alles zou op zijn kop staan, merkte de voorzitter op, wan neer men geen geschot zou gaan hef fen. Alles moet normaal doorlopen, heeft de minister in een bijeenkomst hier gezegd. De heer Moolenburgh zou voor 99 geen geschot willen heffen. De heer Gerritsen was het met de moti vering van de vorige spr. eens, daar een wettelijke grondslag ontbreekt De heer Moolenburgh stelde voor een geldlening op korte termijn aan te gaan en geen geschot te heffen en af te wachten wat er dan gebeuren gaat Na verdere discussie werd besloten deze kwestie aan Ged. Staten voor te leggen, zulks op verzoek van de heer Gerritsen. Op een vraag van de heer van Schelven geeft de ontvanger- griffier een uiteenzetting hoe de ge- schotheffing geregeld is. In de begroting zijn nog de oude huren uitgetrokken, omdat de wet op de huurverhoging nog niet van kracht is. De canons der erfpachten zijn op genomen als voor de ramp, maar zo deelde men van de zijde van het bestuur mede ook deze schade zal worden vergoed. Suatiebepallngen worden later geregeld Op de vragen van de commissie be treffende de suatiepenningen, ant woordde de voorzitter, dat de rege ling liep tot 1 Februari 1953 .De pol ders sueren nog op Schouwen, zij het met noodgemalen. In de toekomst zal zulks anders geregeld worden. Zo komt bij het Sas te Zierikzee een ge maal voor de achterliggende polders, waarmede Schouwen niet meer te maken heeft. Op een bijeenkomst van Ged. Staten met de verschillende pol der besturen is deze kwestie uitvoe rig besproken en nu is het afwachten wat er uit de bus zal komen. Aj.1.,^ f\ nl r. De commissie was van oordeel dat het gewenst was het suatie-contract met de gemeente Zierikzee op te zeg gen, maar de voorzitter merkte op, dat het hier geen suatie-contract be treft, maar een overeenkomst betref fende de afvoer van rioolwater door Schouwen". Het ligt in de bedoeling dat Ziex-ikzee een zuiveringsinstalla tie gaat bouwen en daarom ziet hij geen reden op het ogenblik verande ring in de toestand te brengén. .De begroting, in stemming ge bracht, werd daarop met alge mene stemmen aanvaard en vast gesteld op een bedrag van f 2.434.333,41. Rondvraag Bij de rondvraag werd medege deeld, dat het oude schilderij in de kamer der heemraden in 's Lands- kamer zal worden gerestaureerd. Voor een Delfts' Blauw bord dat aan de ramp herinnert en dat gemaakt zou worden door de „Porceleyne Fles" te Delft, bestond weinig animo. Slechts twee hoofdingelanden wens ten een gedenkbord. Het bestuur werd vervolgens volmacht verleend tot het aankopen van een schilderij dat voor het nageslacht de herinne ring levendig hqudt wat in 1953 op Schouwen plaats greep. Geen nadere beslissing werd geno men op het voorstel van de heer van Citters, om in de toekomst een in genieur aan het hoofd van de tech nische dienst te stellen, vooral thans niet, nu men de hulp heeft van tal van andere ingenieurs. Grote plannen zijn in wording voor de polder, die wellicht door dijken in drie of vier stukken zal worden verdeeld. Tegen deze plannen rezen bedenkingen, daar het gebleken is dat grote polders meer veiligheid bie den voor de mensen dan kleine. Uit verdere mededelingen kwam naar voren dat plm. 500 ha cultuurgrond door de ramp verloren ging in de polder. Met Kerstmis gaan de pompen draaien om de Gemene geul bij Se- rooskerke te ontwateren, wat wel iets eerder had kunnen gebeuren, volgens de mededeling van achter de be stuurstafel. Na deze en andere me dedelingen werd de vergadering ge sloten. Stad en Provincie BROUWERSHAVEN Feestelijk slot der winkelweek Dinsdagavond werd in de .bovenzaal van hötel „Jacob Cats" de St.-Nioo- l&as- Winkel week afgefloten. De voor zitter van de Middenstands vereniging, de heer P. de Moor, hcetto allo aan wezigen welkom, in het bijzonder bur- gctcoeeter J. L. r. Loouwon en do gemeente-éccrotaria, dhr. A. Gunst. Spr. zei dat deze winkelweek niet zo is verlopen als eerst de bedoeling was geweest, daar de traditionele verloting verboden werd. Desondanks is het tooh een groot suooos geworden, gezien de grote omzet in deze week, zodat de middenstand en het kopend publiek van oen succesvolle actie mogen spreken. Allereerst werden eon paar films ver toond door de heer If. J. Vooren, waar- aft alle aanwezigen, bij wie hot laotste cijfer op hun toegangsbewijs een 8 vertoonde een prijs konden afhalen. Hierna kreeg burgemeester van Leeu wen de taak het verzegelde gedichten- boek van Vader Cats bladzijde voor bladzijde te tellen. Bij aankoop van één gulden had men een bon gekregen, en bij inlevering van 10 dezer bonnen mocht men naar het bladzijdcn&antol raden. Dit bleek na telling 1552 stuks te zijn, welk getal door twee perso nen precies was geraden. De totale lengte van hot lint, waarvan in iedore etalage een stukje lag, bedroeg 19,19 meter. Na de pauze werden nog een paar films vertoond, waarna nog en- aele prijzen werden verloot, eveneens op do toegangsbewijzen. In zijn dank woord zei voorzitter de Moor, dat het volgend jaar wederom getracht zal worden een winkelweek te organiseren. Enige personen, die hadden meegehol pen deze winkelweek 1e doen slagen, werd oen surprise aangeboden. NOORDGOUWE Vrijdag a.s. wordt het kerkge- bouwtje van de Chr. Geref. Kerk al hier in gebruik genomen. Ingezonden mededeling lOO CIGARETTEN NIEUWERKERK Verre schoonmaker, kappers en weglaters, betrekkelijkheden en onderste regeltje Voortreffelijke activiteit van C.C.H.'ers Schoorvoetend keert het leven terug ln het zo fel getroffen dorp Nieuwerkerk. „Leven" ls in dit verband felteiyk nog een te sterk woord, maar de eerste sympto men zyn er tocb, die doen ver moeden dat het langzamerhand weer omhoog zal gaan nlt die baaierd van als maar modder en water. Voornamelijk beweegt zich het dorpsleven natuurlijk nog in de Kerkstraat, die spoedig weer geheel zal zijn bewoond. De thans reeds te ruggekeerden, waaronder ook ver schillende zakenmensen (zo begint kapper Bal zich weer te installeren), heben van de U.V.V.-afdelingen el ders in het land hun potje bloem bollen in ontvangst kunnen nemen. De Zierikzeese afdeling heeft daarbij bemiddeld. Bijzonder prijzenswaardig is het werk van de leden van de C.C.H.- werkploeg, die gehuisvest Is in de kleuterschool. Op aanvraag wordt huis na huis onder handen genomen en verschillende nationaliteiten wer ken hier zusterlijk en broederlijk sa men, om de hulzen weer wat toon baar te maken. Zo zijn er Engelsen, Italianen, Amerikanen, Duitsers, enz. Wel heel bijzonder is het feit, dat in de C.C.H.-ploeg ook men sen uit Oude Tonge zijn opgeno men. Dit zijn vrijwilligsters, die nauwelijks bekomen van de eigen ontberingen, zich hier op het dorp Inzetten. Onder hen bevinden zich een dokters- en een notaris vrouw. De ploeg uit Oude Tonge is verdeeld over Ouwerkerk en i Nieuwerkerk. Ongemakken De weg van Zierikzee naar Nieu werkerk kan thans, zij het met enig ongemak, toch vrij goed door fiets of motor worden bereden. Met de auto gaat dat nog niet. Ongemakken zijn er natuurlijk voor de bewoners nog volop. Zo wordt bv. reikhalzend uitgezien naar een normale postbe stelling. Postzegels e.d. moeten nu nog te Oosterland worden gehaald. Maar dit zal zeker ook spoedig ten goede keren. Toch ls het de vraag of de natte huizen nog deze winter voor bewo ning in aanmerking komen. Het zal wel voorjaar worden voordat van een terugkeer op wat grotere schaal sprake zal zijn en dan natuurlijk slechts van hen wier huis niet is ver woest of zwaar beschadigd. „Bae je noe emae uut Amerika ge- komme, om mien uusje schoane te maeken", zo heeft een vrouw het te Nieuwerkerk gezegd, tegen een Ame rikaan, die als maar druk in de weer was met zijn borstels, zijn bezems en zijn dweilen. Hij zal het wel niet heb ben verstaan, maar het geval is een aansporing er weer eens over na te denken. Amerikanen ontbreekt het doorgaans niet aan comfort, maar en kelingen verruilen dat voor een poos je met het modderdorp Nieuwerkerk, waar zij met andere gelijkgezinde mensen aan het werk gaan, aldus een practisch voorbeeld van naastenlief de stellend. Het ergste waterleed is dus voorbij. Per fiets kan men Schouwen en Dui- veland weer in. Het kan maar het lokt niet erg uit, want niets is geble ven van de vroeger schoonheid. Nu het naakte onttakelde landschap voor ons ligt, wordt pas eerst goed duide lijk hoeveel wij hebben verloren. Na tuurlijk was het op het eiland al niet meer zo mooi als heel vroeger. Daar voor werd er in de loop der jaren teveel gekapt. Dijken en wegen wa ren reeds kaal geworden en hoeveel weilanden waren er nog omgeven door intieme bosjes, waarachter het vee zo heerlijk schuilen kan? De eer ste inundatie bracht een zware slag toe, maar toch begon het er hier en daar al weer wat op te lijken. De be planting had moeite om te wortelen, maaar er waren toch al verheugende vorderingen gemaakt. De Februari- ramp deed de deur dicht en gaf het eiland terug als een wad, met de wit- uitgeslagen skeletten van dode bo men en struiken en de verpulverde resten van huizen en boerderijen. Nu' gaat men weer beplanten, maar er zal heel wat nodig zijn om de mens op Schouwen-Duiveland te overtui gen van de bittere noodzakelijkheid hiervan. Beplanting is geen grapje, dat men liefst zo weinig mogelijk moet uithalen, maar bittere noodzaak Bomen en struiken hebben een eigen en onmisbare functie in het natuur lijk bestel der dingen en de verwoe de kappers en weglaters hebben het eiland reeds voor de inundatie enor me schade toegebracht. Hopelijk zal het echter anders worden en komt er een omvangrijke beplanting, die de grond gezond houdt en het oog boeit. GESPREKKEN VAN EILANDMAN De dijk bij de eerste inlaag wordt van een asfaltlaag voorzien. Geen graszode dus meer aan de flanken, maar zwart asfalt. De idee van Eilandman deze taluds te beschilde ren met desnoods Italiaanse land schappen, kan nu ten uitvoer worden gelegd. Natuurlijk begrijpt ieder dat het water veel minder vat heeft op het asfalt dan op het gras, maar mooi zal het toch wel niemand kunnen vinden. Een gewone dijk met „Pink sterblommen" en „koeieblommetjes" wint het gemakkelijk in schoonheid. Maar de aard van het eiland veran dert diepingrijpend. Achter welke smalle dijk hebben wij gezeten, nu wij deze vergelijken met de enorme wallen, die worden opgeworpen? Eilandman peinst ook vaak over de betrekkelijkheid der dingen. Er was een tijd, dat een deel der Zle- rlikzeese bevolking da'g en nacht de stank moest opsnuiven van een gracht, die als object herinnerde aan Middeleeuwse toestanden. Vergelijk het „probleem" van zo'n gracht eens met de totale wederopbouw van een eiland. Dan zal blijken hoe weinig er vroeger kon en hoeveel nu, bin nen het kader van de redding van dit stukje Nederland. De electriciteitsvoorziening van de Schouwse dorpen zal minder een pro bleem zijn dan bv. van Oosterland. Een trieste omstandigheid ligt hier aan ten grondslag. Er zijn daar veel minder huizen overgebleven en uit eindelijk zal het maar een betrekke lijk klein aantal mensen zijn, dat te rugkeren kan naar de eigen wonin gen. Voor hen zal er stellig stroom komen, maar de maatschappij zal hoge kosten moeten maken, terwijl de baten betrekkelijk gering blijven. Alweer een probleem, waarover men niet uitgedacht raakt. Het onderste regeltje zal straks in dit en andere gevallen een bittere illustratie zijn, hoe diep de ramp ingreep. Ze zullen steeds meer overtuigen van de grote armoede, die plaats maakte voor wel vaart. Een armoede, die door noest werken slechts geleidelijk kan wor den opgeheven. Treffender overeen komst met na-oorlogse omstandighe den is er niet. Zo ligt het nu eenmaalI

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 2