h DE ZIERIKZEESCHE COURANT De N.A.V.O.-begroting voor het komende jaar wordt besnoeid delingen af Tarwestarid in Bruinisser Polder is door droogte slecht Oosterlands grondgebied werd in 1353 aan de zee ontrukt ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. PrUs per 3 maanden by vooruitbetaling f 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschtyut 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per m.zn. Succesjes (max. 15 m.m.) f 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN DINSDAG 15 DECEMBER 1953 1797—1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309 REDACTIE EN ADMINISTRATIE! Lange Nobslitreat A 171, Ziwilaee, Postbus nr. t Telefoon ar. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgaven N.V. Drukkerij voorlv Lakenmao Ochtmao Lange Nobalstraat A 171 Zierikzee. No. 17456 - 110e Jaargang DE VERDEDIGING VAN EUROPA Het vlot niet te Panmoenjon - l i l Amerika breekt onderhan- Strijdkrachten sterk genoeg om aanvaller af te schrikken De secretaris-generaal van de NAVO, Lord Ismay, heeft Zondag, aan de vooravond der bijeenkomst van de Noordatlantische Raad, ver klaard, dat de Europese eenheid in bet afgelopen jaar belangrijk ls ge groeid, dat de militaire kracht van de NAVO enorm ls toegenomen, dat de kwaliteit van de strijdkrachten niet meer te vergelijken ls met die van enkele jaren geleden en dat die strijdkrachten nu sterk genoeg zijn om een eventuele aanvaller af te schrikken. Desgevraagd gaf hij echter toe, dat dit nog niet betekende dat de NAVO- macht ook al groot genoeg is, om een eventuele Russische invasie van W.- Europa ook metterdaad te verhin deren. Van betrouwbare zijde is te Parijs vernomen, dat op de NAVO-begro- ting voor 1954 ongeveer zeven pro cent, dat ls vijf milliard dollar, zal worden bezuinigd. Secretaris-generaal Lord Ismay, deelt In zijn jaarrapport mede, dat de NAVO thans over veertig divisies ln eerste linie beschikt. De NAVO heeft thans 5.000 vliegtuigen; voor 1954 zullen het er 6.000 worden. Mogelijk reeds op 4 Januari Viermogend- conferenlie In een dagbladbericht heeft de Oostdultse waarnemende premier, Otto Nuschke, te kennen gegeven, dat het mogelijk zou zijn, dat de Sowjet- Unie instemt met het Westelijke voorstel de viermogendhedenconfe- rentie op 4 Januari te Berlijn te doen aanvangen. Het Westberlijnse anti-communis tische inlichtingenbureau „West" ver klaarde evenwel, dat het gegevens had verkregen vanuit het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken, volgens welke de Russen zullen trachten de conferentie uit te stellen tot begin Februari. Geallieerde woordvoerders te Ber lijn waren van mening, dat Otto Nuschke zijn verklaring nauwelijks zou hebben afgelegd zonder goedkeu ring van het'Oostduitse kabinet, dat, op zijn beurt, zijn opdrachten zou ontvangen van de Sow jet-hoge com missie. N.A.V.O.40 divisies en 5000 vliegtuigen De geallieerde opperbevelhebber ge neraal Gruenther hoeft Donderdag te genover de stafchefs van de N.A.V.O» verklaard, dat 1953 een van de „beste jaren" van het bondgenootschap is ge weest en dat de organisatie thans ba- schikt over 40 legerdivisies en 5.000 frontvliegtuigen, gereed om een aan val te weerstaan. West-Berlijnse armen krijgen Amerik. giften Ongeveer 700.000 behoeftige en werkloze Westberlijners zullen in Januari een kilo boter en anderhalf kilo melkpoeder elk ontvangen, als gift van de Amerikaanse regering, aldus heeft de Westberlijnse wethou der van Sociale Zaken, Kreil, bekend gemaakt. Bovendien verwacht men in Januari een Amerikaanse gift van 270.000 voedselpakketten van zes kilo elk. Voorts zullen behoeftige West berlijners binnenkort nog waarde bonnen voor textiel en schoenen, tot een totaal bedrag van 200.000 mark, ontvangen, een kerstgeschenk van de drie Westelijke geallieerde bevelheb bers. Het aantal divisies landstrijdkrach ten zal in 1954 min of meer gelijk blijven, terwijl het aantal reservisten en de luchtmacht zullen worden uit breid. Voor 1954 wordt een bedrag van 65 milliard dollar voor militaire uitgaven genoemd. Bij de plannen voor 1956 wordt re kening gehouden met het ter be schikking komen van twaalf West- Duitse divisies. Vietminh herhaalt aanbod tot vredesonderhandelingen met Frankrijk „Tass" maakt melding van een arti kel van de officiële voorlichtingsdienst der opstandige Indochineee „Vietminh"- regering, waarin onder meer wordt ge zegds „Leger en volk der Vietminh strijden vastbesloten voor rredo en onafhankelijkheid. Indien de Franse re gering zich werkelijk bereid toont do onafhankelijkheid van Vietnam te eer- hiedigen, en indien zij onderhandelin gen wil aanknopen met de Vietnamese volksregering (de Vietminh-leiders), zijn regering en volk der democratische re publiek Vietnam bereid een dergelijk Frans voorstel te aanvaarden." Het Kremlin en de voor gestelde Viermogendheden- Conferentie Do eerste Russische reactie op de voorgestelde vier-mogendhedenconferen tie doet veronderstellen, dat de Rus sen twijfelen of de conferentie een on middellijke verandering van de aard van de koude oorlog tengevolge zal hebben, aldus het oordeel van Wes terse waarnemers te Moskou. Een officieel antwoord op de ge allieerde nota, waarin 4 Januari als aanvangsdatum voor do vier-mogend- hedenconferentie wordt genoemd, is nog niet ontvangen, m ar in de Russische pers wordt gezegd, dat de Amerikanen verantwoordelijk zijn als een derge lijke conferentie zou mislukken. Volgens de „Prawda", het blad van de communistische partij, zijn de Ver enigde Staten door de Britten en de Fransen gedwongen het Russische voor- stol voor een conferentie aan te nemén. Arthur Dean, de Amerikaanse ge delegeerde b(j de besprekingen ter voorbereiding van een politieke con ferentie over Korea, heeft de bespre kingen met de Noordelijken afgebro ken, nadat zij de Verenigde Staten hadden beschuldigd van „verrader lijkheid" door in heimelijke ver standhouding met de Zuidkoreaanse regering krijgsgevangenen ln Juni vrij te laten. Na een vergadering van 45 minu ten zeide Dean, dat de onderhande lingen niet hervat zouden worden, tenzij de Noordelijken hun beschul diging zouden intrekken en om her vatting van de besprekingen zouden vragen. Dean zeide, dat de gevangenen, die weigeren naar huis terug te keren, op 22 Januari hun burgerlijke status te rug moeten krijgen, onverschillig of er een politieke conferentie is o£ niet. In de volgende maand zouden zij moeten worden geholpen naar huis terug te gaan. „Op 22 Februari moet de gevangenenoperatie voltooid zijn en de neutrale repatriëringscommis sie ontbonden", aldus Dean. Kerkgebouw wordt rechtzaal Aangezien het Paleis van Justitie in Assen binnenkort een volledige restau ratie zal ondergaan, moest voor de zit tingen van do rechtbank, de politie rechter en de economische politierech ter aldaar voor een periode van on geveer negen maanden naar een andere zittingszaal worden uitgezien. Men denkt in de Chr. Ger. Kerk aan de Kanaal straat te Assen een tijdelijk geschikt onderdak te hebben gevonden. De ker- keraad van de Chr. Ger. Kerk heeft zijn goedkeuring aan Verhuring aan de rechterlijke macht reeds verleend. Do minister van Justitie moet echter nog toestemming geven. Donderdag jl. zijn te Zierikzee door het Roode Kruis landbouwwerktui gen, afkomstig uit Zweden en Denemarken, overgedragen aan getroffen landbouwers op Schouwen-Duiveland. Overgelukkig met hun nieuwe be zit, namen de boeren, waaronder er waren die tijdens de ramp alles ver loren, de werktuigen in ontvangst. Vergadering Landbouwvereniging „Landbouwbelang" C.A.V. wil nieuwe drooginstallatie bouwen Van do werf Oost van de Ne derlands© Dok- en Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam is Zaterdagmid dag om drie uur met goed gevolg het 'turbinetankschip „Royal Arrow" te water gelaten. Dit schip is in aanbouw voor de „Rispond Tankers Limited" t© Edinburgh en daarom werd de doop plechtigheid verricht door mevr. R. G. Geddes, echtgenote van de reder. De landbouwvereninging „Land bouwbelang" hield Donderdagavond haar jaarvergadering, onder leiding van de voorzitter, de heer P. L. Kre- pel, in Hötel „Storm". Deze begon met. te herinneren aan de ramp. Hij bracht dank aan de dijkenbouwers, die vóór de winter de dijken dicht kregen en prees ook de voortvarend heid van het gemeentebestuur van Brnlnisse, die tal van vóór de ramp op stapel staande plannen reeds nu had uitgevoerd of bezig was uit te voeren. Dank Zij "het feit, dat de Bruinissér polder spoedig droog was kon in Sep tember worden ingezaaid. Was do stormvloed van 1 Februari, een unieke gebeurtenis, even zeldzaam is wél de grote droogte die wij thans in dezje maanden beleven. Door de slechte ontrilting, tenger volge van hot uitblijven van de na jaarsregens, vertoont de uitgezaaide wintertarwe, ongeveer 1/3 van de op pervlakte Van' de polder, een slechtje stand. Er is weinig verwachting van verbetering, zodat waarschijnlijk op,- 600-JARIG BESTAAN VAN OOSTERLAND Droog land ontstond door afdamming van de Mairevliet Twintigduizend brandweerlie den hebben zich gevoegd bij de on geveer vier millioen Britse arbeiders die actie voeren voor een loonsver hoging van vijftien procent. Leiders van de vakvereniging van brand weerlieden dienden Vrijdag op een bijeenkomst te Londen de looneisen in, die overeenkomen met die van ar beiders in de scheeps- en machine- bouwindustrie, mijnwerkers en 60.000 man buspersoneel en 450.000 spoor wegarbeiders. De ramp, die ook deze gemeente fel heeft getroffen, ls oorzaak dat het 600-jarig ibestaan van Oosterland ge heel onopgemerkt dreigt voorbij te gaan. Toch ls er alle reden by het feit als zodanig stil te staan en een blik te werpen in de plaaseiyke his torie. In het jaar 1353 werd de plaats waar Oosterland ontstond, aan de zee ontrukt en 600 jaar later o bittere ironie der historie moest er weer een zware strijd tegen de zee worden gevoerd, om Oosterland te behouden. Aan de Oostzijde van het toen reeds bestaande Duiveland lagen in de 14e eeuw uitgestrekte schorren, wellicht, naar men vermoedt, overblijfselen van een vroeger ten onder gegane land streek, waardoor een kreek stroomde, in oude geschriften de Maar, Mair of Mairevliet geheten, die later de naam de Geule hreeg en thans nog onder deze naam door ons dorp stroomt. Het was in het jaar 1353 dat deze kreek werd afgedamd, toen Her tog Willem van Eeieren in Juni van dat jaar uit Middelburg aan Boude- wijn van Roden, Claes van der Burg, Mulock Pietersz.,' Hendrik Buffel en Gelof Ydgelofz. te dijken gaf: „Een uitland, ghelcghen oest aan Duve- land, dat groot vallen sal tusschen veertigh en vijf en veertigh ghamet". Zo ontstond het ambacht van Oos terland. Volgens de veldboeken werd deze heerlijkheid onderscheiden in een groot en een klein ambacht. Aan het groot-ambacht, ook genoemd: de tweederde delen van de parochie en heerlijkheid van Oosterland, was het hoge rechtsgebied over de gehele heerlijkheid toegekend. Het kleine ambacht was bekend als dat van Oostersteijn of Abeeleambacht. In April van het jaar 1370 verkocht Albrecht zijn aandeel in de ambach ten Ooster Nieuwland van Duiveland, groot 1100 gemeten, aan heer Hen drik van den Abeele en Heilwich zijn vrouw, ieder voor de helft. Dezelfde vorst verkocht in November 1387 aan zijn rentmeester, Nic. van Borssele, al de ambachten, ambachtsgevolgen, welke hij, zomede zijn zoon Flor is, bezat. Twee jaar later werd er van wege „menige trouwe dienst welke Nicolaas aan zijn vorst bewezen had", de gunstige bepaling aan de koop- acte toegevoegd, dat, zo Nicolaas geen wettige zoon mocht nalaten, de leen goederen zouden komen aan zijn dochters. Dit was voor die tijd wel een bijzonder gunstige bepaling. Bij de hoge vloed van 1403 zijn de polders weer ingelopen. De droog making had echter zo'n gunstig ver loop, dat spoedig het dijkherstel kon plaats vinden en de dijken hoger en breder konden worden gemaakt. Deze arbeid werd door Willem van Beijeren zodanig erkend, dat aan Ni colaas Albrechtszoon van Borssele werden verkocht het recht van zee- wonden, besterften van bastaarden, gestolen goederen en alle breuken die aldaar verschijnen mochten. Een deel der heerlijkheid schijnt echter aan de heren van den Abeele te zijn geble ven, daar in 1467 een proces werd ge voerd tussen Antonie en Thomas van den Abeele, ambachtsheren van Oos ter Nieuwland, tegen de heer van Borssele van Brigdamme en zijn me degezellen als de heer Claes van Se- venbergen, Arent van Heemstede e.a. Overgang aan Bourgondiërs Uit het bezit der familie van Bors sele kwam Oosterland aan de heren van Bourgondië en werd in 1566 uit de boedel van de markies van Veere openlijk verkocht. Voor de som van f 14.040,werden toen tweederde van Oosterland met het hoge rechts gebied over Oostersteijn, eigenaars Jhr. Joris van Steinmolen, penning meester van Walcheren, Mr Jan d' Auxtrius, raad en requestmeester des konings, Jhr. Philibert van Seroos- kerke van Moermont, rentmeester be- Ooster Scheldt en Mr Adriaan van Proost, ieder voor een vierde deel, doch onverdeeld. In het jaar 1609 kocht Jan Anthonisse de Jonge uit de boedel van wijlen Jhr. Joris van Steinmolen, van diens beide dochters Luitgard en Emerentia, drievierde van de tweederde in de heerlijkheid en in het volgende jaar het overige vierde deel van Rombout van Mans- dale, welke zich heer van Oosterland noemde. Bonifacius de Jonge, raadspensio naris, volgde zijn vader op als heer van Oosterland. Deze had twee zo nen, Cornelis, eerst pensionaris van Zierikzee en raadsheer in de Hoge Raad (die Oosterland in 1625 ver kreeg) en Johan, burgemeester van Zierikzee en vervolgens Raad van State, welke de heerlijkheid in 1650 van zijn broer Cornelis erfde. Johan de Jonge liet de heerlijkheid na aan zijn zoon Bonifacius, terwijl zij bij zijn overlijden in 1661 overging op broer Cornelis de Jonge, burgemees ter van Middelburg. In het jaar 1701 werd Oosterland, dat inmiddels weer was verkregen door de dochter yan Cornelis de Jonge, Henriëtta Jacoba, verkocht aan de luit-kolonel Charles Loncque, welke in 1705 ook het ove rige deel kopen kon en de 7e Mei 1705 met de gehele parochie en heer lijkheid vereend werd. Vervolgens werd zijn dochter Maria Suzanna Loncque in 1715 ambachtsvrouwe van Oosterland, nienw moet worden ingezaaid. Do gerst- prijzen zijn uiterst laag, zodat vervan ging van tarwe door gerst voor* de landbouw zeer nadelig zal zijn. Door de grote schade die het water in &qj dere polders aanrichtte^ word herver- kaveling van het eiland noodzakelijk. Het mes móest er worden ingezet en de operatie van de herverkaveling is in de minst getroffen polder, in casu Brui- misse begonnen. Niet altijd verloopt een dergelijke operatie Bonder pijn en er gebenren soms dingen die men met lede ogen aanziet. Met nadruk wees spreker er op, dat men bij de Rijksdienst voor LandbouW- herstel een open oor heeft voor ge rechtvaardigde klachten en dat men graag luistert maar opbouwende critiek. Wie dus iets ziet gebeuren dat niet door do beugel kan, spreke vrij uitj. Klachten werden geuit over het te diep draineren en over het niet altijd apart houden van de laag teelaard^, die men bij het werken met de drag line bij het breder maken van sloten of het graven van waterleidingen moet verwerken. Wensen inzake herverkaveling Burgemeester Michaolis, lid van de agrarischo sub-commissie onderstreepte nog het door de voorzitter gesprokene. Klachten en -wensen kunnon te zijner kennis worden gebracht, waarna een onderzoek volgt. Het ligt in de be doeling dat er in iedere plaats nog plaatselijke commissies komen, eveneens om contact mét de uitvoerende orga nen van de herverkaveling te onder houden. Van de ervaring die men in Walcheren heeft opgedaan, zal in Schouwen-Duiveland een dankbaar ge bruik worden gemaakt. Van de heren K. Geluk en L. A. Jonker, de beide bestuursleden die aan do beurt van aftreden waren 'was be richt ingekomen, dat zij gezien hun leeftijd, niet voor teen horverkioring in aanmerking Wensten te komen. De heer Geluk was ruim 40 jaar bestuurs lid, 'waarvan 26 jaren penningmeester der vereniging. Nog slechts 4 leden zijn in loven die gelijk of kort na Geluk lid der vereniging waren. Do voorzits ter brengt donk aan Geluk voor alleë wat hij voor de LandbouwVereniging heeft gedaan. Ook de heer Jonker Iwordt dank gebracht voor alles Vat hij voor de vereniging deed. In de vacature L. A. Jonker werd gekozen de heer Joh. de Jonge, in de vacature Geluk de heer F. van den Berg. Uit een omzet von f 65.257,74 word van de Coöp. Aankoopvereniging té Zierikzee aan provisie ontvangen een bedrag van f 652,78. Het goed slot van do rekening was f 917,87, zijnde iets minder dan aan het begin van het boekjaar, daar de uitgaven do ont vangsten mot plm. f 60 overtroffen. Jaarverslag Coöp. Aankoopvereniging Behandeld word het jaarverslag Van do Coöp. AankoopVer. te Zierikzee. De voorzitter zeide dat, wanneer alles gaat zoals wordt verwacht, een enorme hoe veelheid graan op Schouwon-Duivoland zal worden verbouwd. Waar hot dor sen met combines ook hier moer en meer in Bwang komt, zal de Aankoop- vereniging het drogen van graan niet kunnen verwerkten, zoals in normale 40000000000000000000404 0 Onmogelijk U, wat niemand X kan doen, maar toch door O iemand wordt gedaan. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQ Het K. N. M. I. voorspelt tot Dinsdagavond: Iets zachter Veranderlijke bewolking met hier en daar wat lichte regen; overwegend matige wind tussen Zuidoost en Zuid; iets zachter. 16 Dec. Zon op 8.43, onder 16.29. Maan op 13.21, onder 3.51. 17 Dec. Zon op 8.43, onder 16.29. Maan op 13.48, onder 5.18. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 Dec. 10.57 v.m. 23.46 n.m. 17 Dec. 12.17 v.m. nun. BROUWERSHAVEN 16 Dec. 10.41 vun. 23.18 nan. 17 Dec. 11.55 vun. nma. Tienjarige kinderen braken in In een tweetal scholen te Venlo hebben drie jongens van tien Jaar zich toegang verschaft tot de lokalen en uit de lessenaars van het onder wijzend personeel kleine geldbedra gen weggenomen. Zij bereikten hun doel door 's avonds, als het donker was, via een tuimelraam in de school binnen te dringen. Door het open schuiven van een raam in de spreek kamer kwamen zij dan verder in de klaslokalen. Nadat de jeugdige diefjes waren opgespoord en procesverbaal was op gemaakt, zijn ze weer op vrije voeten gesteld. Van het gestolen geld, onge veer f 13,was een gedeelte be steed voor het kopen van een staaf- iamp en een worst. De rest was ln de grond verborgen. Kind met twee hoofden In het Davies Connty ziekenhuis te Washington, in de Amerikaanse staat Indiana, Is een jongetje met twee hoofden en vier armen ge boren. Dr Vance Chattln ver klaarde, dat het kind twee stel spüsverterlngsorganen schijnt te bezitten. In het verleden Is meer mel ding gemaakt van dergeiyke ge vallen, doch dit !s voor zover be kend de eerste maal, dat een der- geiyk kind levend ls geboren. De 27-jarige moeder van de baby bezit reeds vyf normale kinderen. jaren. Men wil daarom overgaan tot aanschaffing van een tweede droog installatie. De Coöp. Aankoopvereniging vraagt na machtiging aan de afdelingen tot het sluiten van een lening groot l 75.000. Met algemene stemmen wordt besloten, dat Bruinisse het aangaan van deze lening goedkeurt De héér Jac. de Jonge zou echter wel gaarne <en garantie hebben, dat iedere afde ling gelijke rechten had, bij de aanvoer van graan en niet de vroegst maaiende gemeenten de eerste weken alles en later maaiende gemeenten lang moetea wachten. De vooratter zal dit punt bespreken. Hot punt wederopbou w boerderijen is voor Bruinisse gelukkig van weinig belang, al brengt de vooratter huldq aan het dagelijks bcstunr van de Z.L.M.' voer all ca wat op het gebied om de gevolgen van de ramp te verzachten, wordt gedaan. De voorzitter bracht dank voor de geschenkzendingen, die reeds rijn of nog zuil on worden ontvangen. Wat het bui tenland op dit gebied doet is onge looflijk, gezien de ook Donderdagmor gen in ZierikZo© gearriveerde grote [werktuigen. Do kasmiddelen laten niet toe, dit jaar aan de toneelavond van de Land- blouwjongeron subsidie te verlenen. Maar de voorritter vertrouwt, dat do belangstelling niet minder Zal zijn dan vorig© jaren toen de leden gratis en-! tree hadden. Bij do rondvraag informoerdo do hoer van den Berg naar de mogelijkheid van gratis rechtskundig advies voor de lo den van do Z.L.M. Do voorzitter ant woordde dat er verschil is tussen rechts kundig advies dat altijd wordt gege ven en rechtskundige bijstand. Dit laat st© kan Biet borden verlangd. Hierop

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1