ZIERIKMSCHE BODE Melkvoorziening functionneerde na de rampt dank zij samenwerking DE ZIERIKZEESCHE COURANT Trambaan onder Brijdorpe belemmert vlotte afvloeiing naar Den Osse Burgemeester en Wethouders van NieuwerkeVk en Ouwerkerk naar Enschede ABONNEMENTEN EN ADVERTENT!ÈN, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent Verschijnt 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per m.m. Succesjes (max. 15 m.m.) t 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 DONDERDAG 3 DECEMBER 1953 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. i REDACTIE EN ADMINISTRATIE» Lange Nobelstrsal A T71, Zlarilcxee, PotÖxa ca t, Teiefooo ar. 32, Girorekenln^ar. T37677 Uilgsvei N.V. Drukkerij voorh i ,Vwim,h A Ochlfflso Loog© Nobtblasl A 171 Zkrik|te No. 17451 - 110e Jaargang Indonesië wordt ongeduldig Opheffing Uniestatuut en inlijving N.-Guinea De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, de heer Sunarjo, heeft aun PJ.-Aneta verklaard, dat het kabinet de kwesties van de op heffing van het Uniestatuut en Invoe ging van het gebied van Nieuw- Gulnt-a by de republiek Indonesia, heeft bestudeerd. De regering treft thans voorberei- dlgnen voor het spoedig opheffen van het Unlcstatuut en voor het spoedig Invoegen van het gebied van Nleuw- Gulnea by de republiek Indonesia. Gevraagd of de krantenberichten, dat de Indonesische regering het voornemen heeft het Uniestatuut nnilatcraal op te heffen, op waar heid berusten, antwoordde do mi nister, dat de regering deze stap nog niet heeft overwogen. Do regering kan nog niets zeggen over de wyze waarop de kwesties zullen worden opgelost, aldus minister Sunarjo. Churchill vierde 79ste jaardag Besprekingen gingen door Onder grote belangstelling in bin nen- en buitenland heeft Sir Winston Churchill Maandag zijn 79ste ver jaardag gevierd. Terwijl duizenden boodschappen met gelukwensen waaronder die van koningin Eliza beth en president Eisenhower aan zijn ambtswoning in Downingstreet werden bezorgd, voerde de oude staatsman besprekingen met zijn mi nisters, beantwoordde vragen in het Lagerhuis en werkte hij aan de laat ste voorbereiding van zijn reis naar de Bermuda's. Toen de premier 's middags de zaal van het Lagerhuis betrad, werd hem door zijn aanhangers een ovatie be reid, waarbij alle andere afgevaar digden, en zelfs het publiek op de galerijen, zich aansloten. Noodlottige vergissing Bekend hartspecialist het slachtoffer De bekende Amerikaanse hartspe cialist Dr Edward Spalding is Maan dagavond op straat bij vergissing In Detroit doodgeschoten door iemand die hem voor een ander hield. De 51-jarige John Sherpack, die la ter is aangehouden en bekend heeft de moord te hebben gepleegd, had een lange lijst met dokters, verpleeg sters en ander ziekenhuispersoneel bij zich, die hij besloten had uit de weg te ruimen. Dr Spalding stond echter niet op de lijst. Wel een zekere Dr Macalonan, die de moordenaar heeft behandeld, maar volgens deze „zonder dat het hem goed gedaan had". Dr Mcalonan zelf heeft gezegd dat hij Sherpack tien jaar geleden wegens een geestelijke afwijking be handeld heeft en het geval daarna naar een ziekenhuis heeft verwezen. Grootveriofregeling voor de lichting 1952-2 Voorlopig, onder voorbehoud van vestiging in een definitieve groot- verlofbeschikking, is bepaald, dat op 28 Maart 1954 met groot-verlof zuj- len gaan: a. het kader en de zn. „specialisten" van de lichting 1952-1; b. de dienstplichtigen van de lichting 1952-2, echter met uitzondering van het kader en de „specialisten", voor wie eerst op 29 Juli 1954 hun eerste militaire oefening een einde zal nemen. Landbouwwerktuigen het rampgebied voor Opkomst lichting 1954 Voor zover het de landmacht be treft zullen do dienstplichtigen van de lichting 1951 in zes ploegen, steeds om de twee maanden, onder de wa penen worden geroepen. De eerste in deling zal geschieden in begin Febr. De opkomst bij de zeemacht zal voor namelijk eenmaal per vier weken ge schieden; die bij de luchtmacht in de loop van de eerste maand van elk kwartaal. Zending onderweg uit Canada In de haven van Toronto is een hoeveelheid voor Nederlandse over stromingsslachtoffers bestemde land bouwwerktuigen, ter waarde van 412.879 dollar, ingescheept, met be stemming Rotterdam. De Canadezen hebben in totaal 3.102.004 dollaar bijeen gebracht voor de Nederlandse en Britse overstro mingsslachtoffers. Blijkens een me dedeling van het Canadese Roode Kruis is hiervan tot nu toe 2.469.523 dollar besteed. Het schip, dat Dinsdag naar Rotter dam is vertrokken, heeft o.a. 250 tractoren aan boord. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 Dec. 1.45 v.m. 14.02 njn. 5 Dec. 2.29 v.m. 14.45 nan. BROUWERSHAVEN: 4 Dec. 1.14 v.m. 13.35 n.m. 5 Dec. 1.55 v.m. 14.12 njn. Springtij: 8 en 22 December. Doodtij: 13 en 30 December. DE DROOGMALING VAN SCHOUWEN Uitgestrekt zandplateau onder Serooskerke (Van onze redacteur) Hartelijke ontvangst van deputatie uit rampgebied Dezer dagen brachten de burge meesters en de wethouders der ge meenten Ouwerkerk en Nieuwerkerk een tweedaags bezoek aan hun adop tie-gemeente Enschedé. Bij aankomst aldaar werd het gezelschap op het zeer fraaie stadhuis ontvangen, dat allereerst werd bezichtigd. Dit ge bouw een schepping van Ir G. Friedhoff werd in 1932 in gebruik genomen. Na de ontvangst vond een rondrit door de stad plaats. Speciaal werd daarbij een complex in aanbouw zijnde wonignen bezichtigd. Ook kreeg men een h.druk van de be langrijkheid van Enschedé als indu striestad. 's Avonds werden de college's ont vangen in een vergadering van het comité dat zich ten doel stelt o.m. hulp te verlenen aan Ouwerkerk en Nieuwerkerk. Hier werd een kort resumé gegeven van de huidige om standigheden in de Duivëlandse ge meenten. In de ochtend van de tweede dag werd een bezoek gebracht aan de Ho gere Textielschool, waar enig theo retisch onderricht werd gegeven van hetgeen in de volgende phase van het bezoek, t.w. in de fabriek van Gebrs. van Heek N.V., genaamd „Schutters veld", in de praktijk werd aan schouwd. Het gezelschap mocht hier de gehele bewerking (spinnen, we ven, bedrukken) in ogenschouw ne men, van aanvoer van ruwe katoen tot het magazijn, waar de eind-pro ducten (manchester, corduroy en di verse katoenen stoffen) op afvoer liggen te wachten. Het bezoek aan deze fabriek was daarom zo interes sant, omdat men hier manchester pakken voor de burgerij der gemeen ten Ouwex-kerk en Nieuwerkerk heeft vervaardigd. Deze zeer geslaagde tweedaagse reis besloten met een bezoek aan het monument ter ere en nagedachtenis van de oorlogsslachtoffers, vervaar digd door de beeldhouwer Marl An- driesen te Haarlem, en een gezellig theeuurtje in het restaurant van Boe- kelo „De zee op de heide", waarna het gezelschap, hoogst voldaan over de wijze waarop Enschedé een de putatie van haar „pleegkinderen" heeft ontvangen, de terugreis naar Zeeland aanvaardde. Schouwen Is nog altyd In een toe stand, waarby de moed in de schoe nen dreigt te zinken, ook al is er al heel wat water weggevloeid en zwaaien hier en daar reeds de armen van draglines. Het is een heel erge rimboe, waarby uitgestrekte plassen water, zandvelden en moerassen el kaar afwisselen, dit alles bespikkeld met do zwaar aangetaste huizen en boerderijen en de puinhopen, die er helaas ook niet weinig zyn. Gaande over de Provinciale weg in de richting Renesse, kan men, ko mende van Zierikzee, in eerste in stantie niet verder rijden dan tot de Prorpmelsluis. Hier is binnen het raam van het dijkherstel een brede en dikke zandlaag ppgespoten langs de binnenkant van de zeedijk. Deze zandlaag bedekt ook over ettelijke honderden meters de weg en met draglines en vrachtauto's is men thans bezig de weg vrij te maken. De weg van Kerkwerve naar Nieu- werkerke is goed berijdbaar en ver der doorgaande kan men via Brij dorpe en Looperskapelle komen op de weg langs de Langendijk. In het algemeen liggen de wegen er niet al te slecht bij. He't water heeft althans de wegen prijsgegeven en behoudens min of meer ernstige wegdekbeschadigingen is het vrij goed afgelopen. Inmiddels biykt evenwel dat de trambaan in dit gedeelte van Schou wen een ernstige belemmering vormt voor een behooriyke ontwatering. Het valt op dat het gedeelte van de trambaan in de richting Den Osse reeds geheel is drooggevallen, terwyi aan de andere kant het water zich over grote oppervlakten handhaaft. Arbeiders zijn onder Looperska- •r.slle bezig met het herstel van de baan, maar deze zou een behoorlijke opening nodig hebben om het water door te laten. Het is absoluut nood zakelijk dat hier aan de ontwatering prioriteit wordt gegeven, anders zal <de herverkaveling en wederopbouw 'hierdoor aanzienlijk worden geremd. Ook de wegen in de richting Noordwelle en Serooskerke hebben wij bereden. Op de plaatsen Eikerzee en Ellemeet is al weer wat leven in de brouwerij. Het geheel maakt hier een wat minder geteisterde indruk. Serooskerke lag uiteraard geheel in de waterfrontlinie en dat is dan ook duidelijk te zien. Toch zijn zelfs van de dorpen Noordwelle en Seroos kerke de kernen nog in een toestand die het opknappen ten volle recht vaardigen. Landbouwkundig is een ernstig verschijnsel, dat rond Serooskerke zich een gebied uitstrekt van 200 k 300 ha zand. Landbouwherstel kan dit zand eventueel nog wel gebrui ken voor het verbrede^ van wegen e.d. en voor het dichten van sloten, maar de vraag is of er onder het zand nog een goede bouwvoor ligt. Hiervan is een redelijke exploitatie mogelijkheid van dit zandgebied af hankelijk. Wat de verdere ontwatering hier betreft, zullen leidingen van Schelp- hoek naar Den Osse en de Prommel- sluis het water moeten afvoeren. Voorlopig kan er in dit gebied nog niet veel gebeuren. Het water moet eerst verdwenen zijn. Alhoewel er dan nog problemen te over zijn, komt er in dat stadium toch wat meer perspectief. Het land- en tuinbouw- onderwijs in 1952/53 Uit de door het C.B.S. gepubli ceerde cijfers over het land- en tuin- bouwonderwijs blijkt, dat in het schooljaar 1952/53 25.908 (v. j. 24.491) leerlingen op 283 (374) scholen waren ingeschreven. Bovendien volgden 25.77-1 (31.990) leerlingen de in 1952 begonnen cur sussen voor land- of tuinbouwonder- wijs. Ruim tweederde deel der leer lingen volgt landbouw-, bijna één derde deel tuinbouwonderwijs. In 1952 vèrkregen 9.636 leerlingen (9.446) van de scholen het einddiploma. Gunstige regeling voor veehouders en melkslijters Nieuwe zuivelfabriek bij Zierikzee wordt aanbesteed Twee Nederlandse Immigranten In Canada, de broers Gillis en Kees do Putter, geboren te Hoek (Zceuws-Vlaanderen) wonnen dezer dagen do trofee voor de beste Inzending ln de groep soyabonen op de „Royal Agri cultural Winter Fair" te Toronto. De uitreiking van de trofee, direct na het bekend maken van de uitslag. Kees de Putter (links) en Gillis (rechts) werden met hun Canadese vrouwen geïnterviewd door de Cana dese radio-omroep. De belde pryswinnaars kregen een zilveren schaal met Inscriptie en een cheque ter waarde van honderd dollar. De trofee werd echter niet hun eigendom. Op 1 Juli jl. passeerde do C.M.M.O. haar eerste lustrum. De organisatie kwam op 1 Juli 1948 tot stand. Voor dien bestond er weinig samenwer king tussen de bedrijfsgroepen. Zo was er geen coördinerend lichaam, dat de overschotten kon quiteren. Op 10 Februari 1949 kwam een contract tot stand tussen de V.Z. en de C.M. M.C., waarmede een belangryke stap werd gezet op de weg naar verbe tering van de melkproductie op het eiland en van de kwaliteit. De con trole werd eerst soepel, maar later strenger uitgeoefend. Op het ogen blik is controle nog niet goed moge lijk. Deze gegevens zijn ontleend aan het jaarverslag dat de voorzitter van de C.M.M.C., de heer D. Eveleens, be handelde op de Dinsdag in de „Graan- beurs" gehouden algemene vergade ring van de C.M.M.C., waarop mede aanwezig waren de heren C. Zee, ad viseur van de Zeeuwse Melkfedera- tie, de heer Lantinga, als vertegen woordiger van de Zuivelconsulent en de filmoperateur de heer Oosthoek. Enkele ogenblikken stilte werden in acht genomen voor het verschei den van de heer C. Zwagerman en de heer D. C. Viergever, melkcon- troleur, die met zijn vrouw bij de ramp zijn omgekomen. Geen contributieverhoging De exploitatierekening over 1952 wijst een nadelig saldo aan van f 2.055,96. Bij een normale toestand zou men tot verhoging van de contri butie overgaan, maar dat is nu, ln 1953, anders. De financiële toestand is onoverzichtelijk geworden. Het ledenkapitaal bedraagt f 3.199,34. Bij aftrek van het nadelig saldo blijft er nog f 1.143,38 aan lekenkapitaal over. Van het aantal stuks vee, dat vóór de ramp plm. 10.000 bedroeg, is de helft verdronken, terwijl bovendien nog een. groot deel is afgevoerd. Op de vraag van de voorzitter wat 'men met de f 5.043,82 het saldo van de balans over 1952 moet doen, adviseerde de heer Zee dit be- jdrag niet bij het ledenkapitaal te ji voegen, maar te bestemmen voor uit kering over dat jaar, wat zo nauw keurig mogelijk zal geschieden door het bestuur. Voorts zal worden uit gekeerd een bedrag van f 32.303,74 ad f 0,055 per kg melk, door „De Duif". Zorg voor goed product Met klem wees de heer Zee er op dat de veehouders voor een zo goed mogelijk product dienen te zorgen om de concurrentie tegen het buitenland, met name Denemarken, vol te houden; aan de melkwinning vooral mankeert nog wel iets. Dat op het eiland de melkvoor ziening heeft kunnen functioneren na de ramp, is te danken aan de goede samenwerking tussen het bedrijfsle ven, de overheid en de veehouders, die maar over plm. 500 stuks melk vee konden beschikken. Er werd een regeling verkregen die gunstig was voor de veehouders, de melkslijters en de consument. De melk kon zon der prijsverhoging geleverd worden, dit in tegenstelling met andere delen van ons land. Toevoer en spreiding hebben zonder hapering gefunctio neerd. Melkwet op stapel Wat de toekomst aangaat, wordt verwacht, dat het volgend jaar een verhoging van cent per kg zal worden toegepast. We staan op een keerpunt aldus de adviseur. Ver hoging van lasten en lonen is te ver wachten, alleen lagere veevoederprij- zen zullen enige compensatie geven. Een Melkwet staat op stapel en zal eerlang in de volksvertegenwoordi ging worden behandeld. De tekening voor de nlenwe fabriek aan de Oostkant van Zierikzee is goedgekeurd, zodat de volgende weck de aanbeste ding zal plaats hebben. De fa briek komt meer centrisch, dus economischer gelegen. De heer Zee wees er ten slotte nog op dat, wanneer slijters en veehou ders, die wellicht nu moeten leven van het geld dat zij vóór de ramp hadden overgespaard en niet zijn ge- evacueerd, maar thans weer met de verkoop zijn begonnen, zich kunnen wenden tot de Zeeuwse Melk Federa tie o f de Kamer van Koophandel, om aanvulling hunner inkomsten, tegen overlegging van de baten over 1952, de laatste exploitatierekening en balans. Tot bestuursleden werden herkozen de heren J. C. Flikweert en J. A. van Nieuwenhuijzen; tot commissarissen de heren E. Verburg en M. A. Beije. De exploitatierekening over 1952 vermeldt in ontvangst en uitgaaf f 10.122,49, met een nadelig saldo van f 2.055,96. De balans ln debet en cre dit f 8.781,62. Het aantal leden be draagt 463. Na behandeling van de agenda punten volgden een drietal filmpjes over „De droogmaking van de Noord- Oostpolder", .Nederland - Zuivel- land" en „De grond wordt weer goed", O Een theoreticus Is Iemand, die een schat van kennis bezit op een geblokkeerde rekening. tooooooc Het K. N. M. I. voorspelt tot Donderdagavond: Aanhoudend zacht Droog weer met flinke opklaringen, na in de na-nacht en ochtend hier en daar mist; meest matige Zuidelijke wind; weinig verandering in tempe ratuur. 4 Dec. Zon op 8.29, onder 10.31. Maan op 6.40, onder 14.27. 5 Dec. Zon op 8.31, onder 16.30. Maan op 7.51, onder 15.20. Nieuwe Maan 6 Dec. te 11.48. De langdurige droogte Temperaturen boven normaal Nu November voorbij ls, zijn er tal van bijzonderheden mede te delen over de droogte, die eigenlijk reeds ln September is begonnen. Tpen viel reeds te weinig regen, maar in Oc tober en in November deed de droogte zich nog belangrijk sterker gevoelen. Wanneer wij deze twee maanden tezamen beschouwen, blijkt, dat gemiddeld over het gehele land, alleen in 1920 deze maanden nog wat droger zijn geweest; dit geldt dan voor de laatste honderd jaar, waarin op vele plaatsen de hoeveelheid neer slag regelmatig is gemeten. De plaats, die over de langste reeks metingen van de neerslag beschikt, is Hoofd dorp; deze reteks dateert van 1735 en is dus meer dan twee eeuwen oud. De droogste maanden October en No vember leverde ook daar 1920 op, toen 26 mm regen werd gemeten; in de afgelopen maanden was het 34 mm, dus slechts weinig meer. Andere jaren, waarin het in de beide genoemde maanden zo weinig regende, zijn in deze reeks niet te vinden. Wel een bewijs, dat de droogte van thans als iets zeer uit zonderlijks moet worden beschouwd. De droogte is niet met veel zonne schijn gepaard gegaan; in De Bilt was de afgelopen maand op twee na de somberste November van deze eeuw. Ook October had al zeer wei nig zon gebracht. De temperatuur is ook ln Novem ber weer boven normaal geweest; ln De Bilt was de gemiddelde tempe ratuur van de drie herfstmaanden September, October en November één graad Celcius boven normaal én niet minder dan drie graden hoger dan het vorige jaar, toen de herfst on koud was. Houten woningen voor rampslachtoffers Tegen betaling van t 1.000, kan men eigenaar worden De houten woningen, die het bui tenland voor de rampgebieden heeft geschonken, zullen in de eerste plaats beschikbaar worden gesteld aan hen die door de stormvloed een huls ver loren, waarvan zij eigenaar en tevens bewoner waren. Ongeacht de grootte van het ver nielde huis en de inhoud van de te schenken woning zullen de belang hebbenden tegen betaling van f 1.000 aan het Rijk een houten woning in eigendom kunnen verkrijgen. Dit be drag is het verschil tussen de ge raamde gemiddelde kosten voor de fundering, etc. en de geschatte ge middelde bijdrage voor een ver woeste woning van de minimum-in houd ingevolge de wet op de Water- snoodschade 1953. (Deze bijdrage zal een getroffene niet ontvangen, indien hij een houten woning aanvaardt). Eventuele verschillen in grond- kosten zullen met belanghebbenden worden verrekend. Houten woningen werden zoals be kend is, geschonken door de Noorse regering, de Oostenrijkse regering, enige organisaties in Oostenrijk, de stad Wenen, de Roode Kruis-organi- saties in Noorwegen, Zweden, Dene marken en Finland en door enige particulieren,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1