DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sovjetblad schrijft over Amerikaans- Russische betrekkingen Contacten voor goede vriendschap tussen beide landen gelegd Trein moest ontsporen onder de gemeente Maartensdijk ZIERIKZEGSCHEMNIEHWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENT1ÊN PfUa per 3 maanden by vooruitbetaling t 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. Yerscbynt 3 maal per week. Advertentlepry* 15 cent per oun. Succesjes (max. 15 m.m.) f 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 DONDERDAG 26 NOVEMBER 1953 Red. M J. BIJ DE VAATE - TeL 309 No. 17448 - 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE-» Lange Nobelitraat A 171, Zlartlaee, Poslbt» nr. t, Telefoon or. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave i N.V. Drukkerij voork Lakanman Ochtmao Longo NobaUUaal A 171 Zlerik<a» In redelijker termen gesteld dan voorheen Krimiaoi, oen der meeat vooraan staande commentators van de Prawda, het blad der Sowjet-Ruseische commu- QUBtlsehe partij, brengt naar aanleiding van de overeenkomst, waarbij preai- dent Rooaevelt twintig jaar geleden de Sowjet-Unie erkende, de Ameri kaan»-Russische aamenwerking in de tweede wereldoorlog in herinnering en verklaart, dat beide landen „de zaak van vrede en vooruitgaug zouden die nen", indien zij opnieuw eensgezind zouden optreden. „Verbetering der Amerikaans-Sowjet- Russische betrekkingen beantwoordt aan do fuodamuntelo belangen van zowel bet Amerikaanse als Russische volk" en zou een zeer belangrijke factor zijn voor vermindering van de inter-t nationale sponning en versterking van de vrede. Aan hot eind van do oorlog had-4 den „sommige reactionnaire kringen*' in de V.S. en Engeland echter plan-< oen opgesteld, gebaseerd op .do go-f dachto dat de Sowjet-Unie uitgoput ea als grote mogendheid uitgeschakeld zou zijn, aldus Kramjnof, die hier- DE KWESTIE TRIËST Italië aanvaardt voor stellen tot vijSmogend- hedenconferentie Italië heeft onvoorwaardelijk de Britse, Amerikaanse on Franso voor stellen voor oen viji-mogondheden-oon- ferentio over Triest aanvaard, zo is te Rome door oen woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken be vestigd. De voorstellen komen in grote trek ken overeen met de voorwaarden die Italia reeds eerder had gestold voor een dorgclijke conforontio en waren daarom aanvaardbaar. Voor zever bet Italië betreft, ver klaarde do woordvoorder, zijn er geen verdere besprekingen, of toelichtingen nodig voor de oonferentie plaats vindt. De voorstellen zijn nog steeds ge heim, maar Italiaanse bladen meldden inmiddels dat de geallieerden voorlopig de Brits-Amerikaanse beslissing de zóne „a" aan Italië over te dragen, buiten beschouwing hebben gelaten en oen conferentie voorgesteld hebben over do toekomst van het gehele gebied met Inbegrip van do Zuidslavischo zAne. Betere vooruitzichten voor handhaven van vrede Joseph Martin, voorzitter van hot Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die Oost- en West-Dnitsland, Oosten rijk, Italië, Spanje en Frankrijk heeft bezocht, heeft, na Maandagmiddag bij president Eisenhower verslag te heb ben uitgebracht, Maandagavond op een persconferentie het een ©n ander oyer zijn bevindingen medegedeeld. 0 j verk aar d Statie* mei*;' ,JDo voo^3 uitzichten op het handhaven van de vrede zijn thans, als gevolg van do toegenomen economische en militaire kracht der Westerse verbondenen, zo wel in Amerika als in Europa, veel verbeterd"1. Martin zeide ook sterk onder de in druk te zijn gekomen van „de econo mische wedergeboorte'', van West-Duits-i land. Hij gaf als zijn overtuiging te kennen dat Duitsland, „na een zeker tijdsverloop", op den duur weer één land zal worden";. Geruchtmakende rechtszaak in Zweden Bisschop staat terecht Gisteren begon In Uppsala een van de laatste phasen In de geruchtma kende rechtzaak tegen Dick Heian der, de Zweedse bisschop van Strang- nës, die ervan verdacht wordt zich verleden jaar, voordat hij tot bis schop werd verkozen, zich in ano nieme brieven krenkend te hebben uitgelaten over enige kerkelijke per sonen, onder wie mede-candidaten. Drie weken heeft de rechtbank in Uppsala zich met deze zaak bezig ge houden en ongeveer veertig getuigen heeft zij in die tijd gehoord. Daarbij waren ook de echtgenote en de zonen van de bisschop. aan toevoegt, dat de Amerikaanse mi-* nister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, had getoond geen inte resse te hebben om de betrekking so tussen beide landen weer normaal te maken. Kraminofs artikel ia, aldus Reuter, in redelijker termen gesteld dan vele uitlatingen over de V.S., welke in de laatste tijd in do Sowjett-pers ver-» Schonen zijn. Pijnlijke vergissing In een postagentschap (aan de Nassaukade) te Amsterdam, ont stond grote consternatie. Politie mannen sommeerden alle aanwe zigen circa 15 het agent schap niet te verlaten, omdat een 65-jarige man een bedrag van f 375,vermiste. Een langdurig onderzoek, waar bij drie personen werden gefouil leerd, leverde geen resultaat oap. De oplossing kwam pas veel la ter, toen de „benadeelde" kwam vertellen, dat hij het geld thuis in een portefeuille had gevonden Gereedschappen voor watersnoodslachtoffers De „Coördinatie commissie voor de hulpverlening aan de landbouw, wa tersnood 1953", deelt mede, dat ge- evacueerde landbouwers en landar beiders, die niet meer terugkeren naar hun woonplaats in het getroffen gebied, eventueel ook in aanmerking kunnen komen voor landbouwwerk tuigen of gereedschap. Dit hangt af van de omvang en de aard van de schade welke zij geleden hebben. Zij kunnen zich hiervoor schrifte lijk opgeven bij de Coördinatie com missie hulpverlening landbouw, wa tersnood 1953, Raamweg 26, 's Gra- venhage, onder opgave van hun eva cuatie-adres en hun oude adres in het getroffen gebied. Voorts deelt de commissie mede, dat het waarschijnlijk nog ongeveer twee maanden zal duren, voor men de gereedschapspakketten zal kun nen uitdelen. Dit gereedschap, het welk grotendeels door het Canadese Roode Kruis zal worden geschonken, is reeds in Canada besteld. In vel band met afleveringstermijnen, veij- schepingsgelegenheid enz. zal nog enige tijd met de uitreiking der pak ketten moeten worden gewacht. PRINS BERNHARD TERUG UIT ETHIOPIË Keizer Haille Selassi is hardwerkend man Maandag Is Z.K.B. Prins Bern- hard met de regerings-Dakota, waar mede de reis naar Ethiopië gemaakt werd, op de vliegbasis Soesterberg geland. Prins Bernhard zat zelf ach ter de stuurknuppel en hy zette de Dakota feilloos aan de grond. Nadat het vliegtuig naar de hangar was gereden stapten de Prins en ge volg uit. Tot de eersten die Z.K.H. begroette, behoorden enige verslag gevers, met v/ie de Prins daarop een geanimeerd gesprek voerde over de afgelopen reis. Z.K.H. verklaarde, dat hij een zeer goede tocht heeft gehad. Het bezoek aan Ethiopië was mooi, interessant en bijzonder prettig. De Prins gelooft, dat er door deze reis contacten voor goede vriendschap tussen Nederland en Ethiopië zijn gelegd. De Prins vertelde nog, dat hij vrij wel de gehele reis het vliegtuig zelf Behandeling van het probleem-Triest weer uitgesteld De Veiligheidsraad van de Ver. Naties heeft op voorstel van de Ver. Staten besloten de behandeling van het probleem-Triëst opnieuw uit te stellen. De Amerikaanse afgevaardigde, Cabot Lodge, had in het vooraf gaande debat betoogd, dat de onder handelingen om tot oplossing van het probleem ,te komen, vorige week een tamelijk bemoedigende kcervhebben genomen. Het was wenselijk, aldus de Amerikaan, de resultaten van deze onderhandelingen af te wachten. De Russische afgevaardigde, Wy- sjinsky, verzette zich tegen het voor stel van Lodge. Door uitstel zal de steeds toenemende spanning in -het gebied van Triest nog toenemen, al dus de Russische afgevaardigde. Het probleem is, aldus Wysjinsky, een gevaar voor de vrede. Recherche verijdelt misdadig plan Aan de oplettendheid van een lissen daar waren aangevraagd. Aan- bestuurd heeft. Maar op een desbe treffende vraag moest hij tot zijn spijt vertellen, dat het leeuwtje, dat hij in Ethiopië ten geschenke had ge kregen, niet met het vliegtuig was meegekomen. Dat diertje zal worden nagestuurd, omdat er op de reis an ders wellicht douane- en andere moeilijkheden konden ontstaan. Ethiopië maakte de indruk een land te zijn, waar de geschiedenis eigenlijk twintig eeuwen heeft stil gestaan. Maar op het ogenblik doet men een snelle sprong naar ontwik keling, waaraan de tegenwoordige topklasse van harte meewerkt. „Mijn indruk over keizer Haille Selassi? Ik heb voor Zijne Majesteit groot respect. De keizer, die toch al 61 jaar is, en zo ontzaggelijk veel heeft meegemaakt, maar nog bijna geen witte haar vertoont, werkt van des morgens half zeven tot vrijwel elke dag middernacht", zelde de Prins. Dit deed de D.U.W. 750 sportterreinen werden aangelegd o<KXXx>oooo<rt<x>oooeoeooog U moet geld uitgeven, als U X geld wilt verdienen. O ooowwmwmoooooo Het K. N. M. I. voorspelt tot Donderdagavond: Styging van temperatuur Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen en plaatselijk mist; hier en daar enige motregen; stijging van temperatuur maar in het dosten van het land aanvankelijk nog lichte vorst; overwegend zwakke Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. 27 Nov. Zon op 8.20, onder 16.35. Maan op 23.40, onder 12.59. 28 Nov. Zon op 8.22, onder 16.34. Maan op onder 13.13. Laatste Kwartier: 28 Nov. te 9.16. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 Nov. 7.26 von. 19.56 n.m. 28 Nov. 8.12 vm. 20.50 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 Nov. 7.05 v.m. 28 Nov. Doodtij: 7.55 vm. November. 19.26 n.m. 20.22 nm. Met de voltooiing van het gemeen- De Ver. Staten moeten volgens telijk sportterrein aan de Ommerweg de Amerikaanse onder-minister van te Haren zal de Dienst Uitvoering Marine, Smith, de wereld meedelen, Werken 750 sportterreinen in ons dat zij atomische wapens zullen ge land hebben aangelegd. Ter gelegen- bruiken, als dat nodig zou zijn om treinconducteur uit Amersfoort is het gezien de naam van de oud S.S.-er heid van de ingebruikneming van dit Amerika of zijn bondgenoten te red- to danken, dat een aanslag op een daar bekend was, meldde een politie- sportterrein zal de minister van So- den. In een toespraak in Dallas ver- 54-jarige Amsterdamse vrouw, S. man uit De Bilt zich bij hem aan als ciale Zaken eD Volksgezondheid, de klaarde Simth, dat de marine voor- Verwest, bon worden verijdeld- Deze handlanger. Het spel werd verder ge- ^eer J. G. Suurhoff, op 28 November standster is van mobiele bases onder aanslag was op touw gezet ter ver- speeld en toen de pseudo-handlanger de koepel van de wooncoöperatie water, duikboten en dergelijke, die in krijging van een levensverzekerings- voldoende bewijsstukken in handen Middelhorst" te Haren een rede staat zijn geleide projectielen met uitkering. De conducteur had iets van had, greep hij in. uitspreken. atoomlading te lanceren, de beraamde plannen opgevangen en Zowel de verzekeringsagent V. als de recherche hiervan mededeling ge- daan. Dn spoorwegrecherche en de de °ud &s-er V' zlirl reeds VODr de recherche van De Bilt wisten toen Officier van Justitie geleid en heb- binnen enkele dagen klaarheid V.n inmiddels bekend, deze duistere zaak te brengen. De 35-jarige Hendrik de Vries, een verzekeringsagent uit De Bilt, had samen met de 32-jarige oud S.S.-er Harrie de Vries uit Zeist, een verze kering afgesloten op het leven van mej. V. tot een bedrag van f 15.000, Beide mannen, die geen familie van Campagne tegen de bruine rat HET BLOED KRUIPT WAAR HET NIET GAAN KAN Russische Trouwen willen elegantere kleding, parfum en schoonheidsmiddelen Staatsiekleermakers niet populair Do Rnssieche vrouwen willen gla- Sommige vrouwen beklagen zichovor Ook dit jaar zal van overheidswege mour, elegantere kleding, verfijnder het werk van de etaatskleerraakers en - - de rattenbestrijding in ons land, met parfums on meer bekorende schoon- over de vaak door boerenmotioven ge- elkaar zijn, beraamden hierop een name de bestrijding van de bruine hcidsmiddelen, aldus blijkt uit brieven inspireerde patronen. De lijn tnoot chi- semhuisje^ te ratj worden gestimuleerd met een aan de bladen. eer een „gecultiveerder" zijn, aldu» zgn. rattencampagne. Deze campagne Aansluitend op de door de regering! lezeressen van oen modeblad, zal dit jaar worden gehouden in de gepropageerde politiek van meer en De schoonheidsmiddelen zijn van goo- plan om nabij Blauwkapel in de gemeente Maar tensdijk een goederentrein uit de Ede heeft weer een schaapskudde Dinsdagmiddag ontving Ede zijn nieuwe schaapskudde. Daags tevoren was herder Jacob Mouw met zijn die ren van Hoog Buurlo vertrokken, de nacht werd in de omgeving van Harskamp doorgebracht en Dinsdag middag omstreeks 2 uur is hij op de Ginkelse heide, zijn nieuwe stand plaats, aangekomen. Bij de schaapskooi, die daar in de onmiddellijke nabijheid van de Rijks weg Ede-Arnherti staat, heerste tegen die tijd een grote belangstelling. Zij kwam niet alleen van de zijde van het gemeentebestuur van Ede, dat voltallig aanwezig was, maar ook van de zijde van het garnizoen en de jeugd, van boeren en burgers, van vertegenwoordigers van bedrijven en instellingen. De Commissaris der Ko ningin in Gelderland liet zich ver tegenwoordigen door Dr H. J. van Eek, lid van Ged. Staten. De voorzitter van het stichtings bestuur, de heer D. Pereboom, dankte' allen die door hun medewerking de aankoop der Hoog Buurlose kudde mogelijk hadden gemaakt. De adop tie-actie werd een succes, want. van de 158 schapen, die juist arriveerden, waren er op da; moment reeds 108 waarvoor zich i betalende) pleegou ders hadden geiaeld. rails te laten lopen. Wanneer de teem wee]- van 12 tot en met 19 December betere gebruiksgoederen vragen zij aan- de kwaliteit, maar er is te weinig ya- zou ontsporen ,z°U' mej. V. zich m ig53 Dq bestrijdingsactie zal ook trekkolijkor modellen van kleding, zo- yiatie voor do moderne Russisch® he- vlak aan de lijn liggende sein- thans weer onder leiding van de als afgebeeld in do mo da tijdschriften, vrouw. Zij wil nieuwe poeder en ge- huisje moeten bevinden en daar piantenziektenkundige Dienst be- en betere kwaliteit in plaats van de variccrdo lippenstiften om mee te kun- aldus de opzet van het plan de trekking hebben op het gehele land, „als een zak om het lichaam hangende nen doon aan do nieuwe „elegante lijn", dood vinden. maar de uitvoering van de bestrij- kleren, de krimpende stoffen en vlo©- die in de modetijdschriften naar voren De 35-jarige verzekeringsagent zou verloopt plaatselijk. kende schelle kleuren'\ wordt gebracht, van plan zijn geweest, de oud S.S.-er ook om te laten komen, wanneer mej. V. de dood zou hebben gevonden. Dit Sint nu eenmaal, omdat hij reeds zo lang staat op het onaantastbare voet stuk van onversneden naastenliefde. Dat vergoedt veel en de cadeaux zijn misschien wel ingesteld op de bij zondere omstandigheden. Echt draai- bij het overlijden van een van partijen de andere de uitkering zou keringen ontvangen. Te riskant Do West-Duitse Socialistische Par ty j^eeft ©ea verklaring uitgegeven, waarin zij zegt dat in Tsjccho-Slowïb- kijo nog mtnutens 20.000 Duitsera wor den vastgehouden, van wie het me rendeel wegens „geringe vergrijpen" langdurige gevangenisstraffen uit zit. Volgens de S.D.P. waa het trierondeel der betrokkenen en bloo Duist staats burger geworden, toen do Duitsers Snr detenlnnd en vervolgens gehecJ Tsje- oho-Slowakijo bezetten. Gewoonlijk zijn zij alleen maar veroordeeld, omdat, aldus het rapport, „zij toevallig Duit sers waren"1. v. ae auoQ zou necutai gevonaoi. nu _T - - 1 plan was gerijpt, omdat de verzeke- rlooiloze klomp, gips in baard, speciale ringsagent, om het vertrouwen van - 1_ mej. v. te wmnen, ook op het leven cadeaux en poëtische vsrisntcn van de oud S.S.-er een levensverze kering tot een b^rag van f 15.000,-— Verschillende avonden reeds heeft wat is er al niet over hun prille had afgesloten. Zowel deze als mej. gjiandman zijn schoen bij de schoor- hoofdjes heengegaan. Hij zal guller ende speelgoeddraglines voor de jon- 7'.T beiden n^arx6 steen gezet. Hooi heeft hij nergens zijn dan or andere jaren, ook al staat gens en chocolade caissonntjes voolr huisje gaan hadden de desbetref- bunnen vinden. Wel vond hij nog wat de peseta in zijn land nog niet zo de meisjes, cirkelvormige dammetjes fende formulieren hiervoor onderte- piubjes jn een geschonden schuur, hoog genoteerd. van zandgebak voor moeder en mar kend, toen deze nog blanco waren. In maar wa3 zout en te vochtig Zo zal Sint toch weer door het sepein laarsjes voor pa, die het uit- de polissen zou zijn opgenomen, dat v00r paar<j van gint. De goed- eilandelijk rampgebied gaan. Zijn eindelijk toch weer dik centen gaat heilig man zal het niet gemakkelijk oude sandalen zullen knerpen over kosten. hebben op zijn tocht door het ramp- de mosselzaadbanken en de zeester- In die geest zou het b.v. iets kun- krijgen. Indien beiden dood zouden ggj^g^ van schouwen-Duiveland. ren zullen kleven aan de zoom van nen worden, maar helemaal zeker is zijn, zou verzekeringsagent ae uit- Eüan<jman zag hem staan aan de zijn kleed. Vochtige winden zullen dat niet. Er is immers nog zoveel no rand van het kabbelend polderwater spelen om zijn mijter en pure prut dig in de pas weer wat ingerichte en in een leeggeblazen huis, waarvan zal zich hechten aan de onderkant huishoudingen. Het zou best eens de muren waren verminkt. De ouwe van zijn staf. Hij zal het alles niet kunnen zijn, dat de praktische geest Het schijnt dat de oud S.S.-er, toen stond daar wat te kleumen en vocht- tellen, de ouwe, omdat hij begaan is weer vaardig wordt over Sint en dat het plan eenmaal was ontworpen, aan parels versierden zijn baard. Piet had met het lot van de kinderen en ook hij met allerlei nuttige gebruiksvoor- de praktische uitvoering heeft ge- zijn traditionele moppentrommel niet van de grote mensen, de vaders en werpen komt afzetten. Geen kam- twijfeld. Ook schijnt hij de kans groot meegebracht en Sint was droevig ge- moeders, die zo'n deksels hard jaar peeruitrustingen natuurlijk, want die te hebben geacht, dat het misdrijf zou stemd. Verleden jaar immers reed hij achter de rug hebben. Die met moeite hebben we al en geen sardientjes, worden ontdekt. De verzekerings- nog door een ongeschonden land. Hij weer een hoekje in gereedheid heb- want die eten we al een jaartje, agent zou de oud S.S.-er toen echter sprong van'schoorsteen naar schoor- ben gebracht om te kunnen wonen en maar zo van die dingen die een mens hebben gerustgesteld met de mede- steen en al kraakte er wel eens een waarvan velen nog treuren om het in de moderne samenleving nodig deling dat hij wel voor een hand- dakpan onder de hoeven van zijn verlies van dierbaren, die nimmer heeft of meent nodig te hebben, want langer kon zorgen, die de rails op schimmel, dat was toch de enige keren. dit laatste is nooit helemaal duidelijk, het vooraf bepaalde punt zodanig zou schade die er viel te constateren. In dit verband is het soms wel nut- opbreken dat de trein het seinhuisje „En nu dit", heeft de Sint in zijn 1"™""™""""""1 *ets te hebben van een Diogenes, zou rammen. Deze handlanger ver- baard gemompeld, een baard die GESPREKKEN dle het met eeD scbaarse Uchaams- scheen inderdaad, doch trok zich te- reeds doortrokken was van zilt. Sint VAN bedekking en zonder „spullen" in rug aangezien hij de opzet te riskant is bij de tijd en heeft wat gips aan zijn ton maar wat fijn had. achtte. Tijdens een reisje, dat ook zijn kinversiering gestreken. Zo kan EILANDMAN Hoe het zij, Eilandman gelooft het langs de plaats voerde, waar de trein hij het structuurverval van de haren wel aan de Sint te kunnen overlaten, zou moeten ontsporen, kon de zich wat tegengaan. Al direct heeft Sin- Alleen de liedjes die moeten toch een inmiddels teruggetrokken handlanger terklaas aangevoeld, dat de arme Als hij helemaal eerlijk is vindt pietsje bijgewerkt. Eens wat meer in zich echter niet bedwingen de con- kindertjes van Schouwen-Duiveland Eilandman het een beetje zielig, dat de tekst van modder en klodder, ducteur enige vragen over de situatie hem dit jaar alle gelijk moeten zijn. Sint Nicolaas het dit jaar toch nog maar er zijn rond deze tijd poëten ter plaatse te stellen. De conducteur Anders kon de ouwe nog wel eens waagt hierheen te komen. Was het genoeg, dat komt dus wel goed. En kreeg argwaan en waarschuwde de lastig zijn, met zijn logboek en zijn niet beter geweest, als hij zich de in de hoop dat ie 't leest: „Wees recherche. Deze hechtte aanvankelijk indringende informaties naar oplet- verwoestingen, de modder en de ge- welkom Sint en Piet tegaar, al is de weinig geloof aan het verhaal, doch ten, zoet zijn en eetlust. Maar ach, schonden wegen en landerijen had toestand nog zo raar!" bij navraag bij de verzekeringsmaat- van 't jaar heeft dat geen zin. Alle bespaard? Het is gemakkelijk het zo te schappij bleek inderdaad, dat de po- kindertjes zijn hem even lief, want zeggen, maar een pietsje eigenwijs ls 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1